Israëli's roepen om wraak als schoolmeester in economie Clinton Liechtenstein in slag met Zwitsers Buitenland Amerikanen bezetten Somalische stad Baidoa Honecker snel vrij Twist over vlag 'Tsjechië' Abortuswet dreigt Poolse regering te splitsen Gerechtelijk onderzoek naar Craxi Staking bij Belgische spoorwegen utrecht» Vanaf vanavond tien uur tot morgenavond tien uur staken de Belgische spoorwegen. Als gevolg hiervan zal er geen treinverkeer mogelijk zijn op het Belgische spoorwegnet. NS konden vanmorgen niet zeggen of doorgaande treinen naar Frankrijk, waar gisteren werd gestaakt, wel zouden rijden. Dokter helpt 2 mensen bij zelfmoord auburn hills» De omstreden Amerikaanse 'zelfmoorddokter' Jack Kevorkian heeft gisteren opnieuw twee vrouwen geholpen een eind aan hun leven te maken. De twee stierven door kool- monoxydevergiftiging. Beide vrouwen hadden eerder deze maand gepleit voor het recht van Kevorkian om hen bij hun zelf moord te helpen. Sinds 1990 heeft Kevorkian acht vrouwen ge holpen zelfmoord te plegen. Dodental aardbeving boven de 3.000 jakarta Het aantal doden naar aanleiding van de zware aard beving van afgelopen zaterdag op het eiland Flores in het ooste lijk ded van Indonesië is volgens de autoriteiten gestegen tot bo ven de 3.000. Meer dan honderd mensen worden nog vermist. Circa 40.000 mensen raakten dakloos. De schade bedraagt vol gens eerste schattingen circa 140 miljoen gulden. Kovac genoemd als president Slowakije Praag Michel Kovac, voorzitter van het federale Tsjecho-Slo- waakse parlement, is voorgedragen als president van Slowakije. De 62-jarige Kovac. een voormalig bankier, zei tegen de krant Rude Pravo dat de Beweging voor een Democratisch Slowakije van premier Vladimir Meciar hem het Slowaakse presidentschap heeft aangeboden. Regeringen Indiase deelstaten ontbonden new delhi De Indiase premier Rao heeft gisteravond de regerin gen van de deelstaten Madhya Pradesh, Rajastan en Himachal Pradesh ontbonden en de staten onder rechtstreeks bestuur van New Delhi geplaatst. De deelstaatregeringen waren in handen van de hindoe-partij Bharatiya Janata Partij (BJP). De maatregel is een gevolg van de grootscheepse rellen die uitbraken na de vernieling op 6 december van een 450 jaar oude moskee in de stad Ayodhya door militante hindoes. Transfusiepatiënten krijgen AIDS-test parus Frankrijk heeft alle Fransen die tussen 1980 en 1985 een bloedtransfusie hebben ondergaan aangeraden zich op AIDS te laten testen. Tegelijkertijd heeft het parlement besloten ex-pre mier Laurent Fabius vrij te stellen van vervolging voor zijn rol in de besmetting van 1.200 hemofiliepatiënten die in 1985 bloed toegediend kregen waarvan bekend was dat het met AIDS be smet was. Van de getroffen hemofiliepatiënten, die het bloed bij een nationale bloedbank kregen toegediend, zijn er inmiddels meer dan 300 aan AIDS overleden. Strenge anti-racismewet Italië rome» De Italiaanse ministers van binnenlandse zaken en justi tie hebben vannacht een strenge anti-racismewet opgesteld. Als het parlement zijn fiat geeft, zullen skin heads en andere perso nen die discrimineren of aanzetten tot discriminatie eenzelfde behandeling krijgen als terroristen en mafiosi. Wie 'geweld ver heerlijkt of gebruikt om etnische, nationale, raciale of religieuze haat te creëren', kan tot zes jaar cel worden veroordeeld. Ook kunnen racisten worden verbannen uit hun stad of onder huis arrest worden gesteld. WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 correspondent Ongeveer 700 Amerikaanse en Franse troepen zijn vanmorgen vroeg met helikopters en militaire voertuigen de Somalische stad Baidoa in het zuidwesten binnengetrokken. Ze hebben het vlieg veld en andere strategische punten bezet. De intocht verliep zon der incidenten. De meeste gewapende bendes die zich de afgelo pen week te buiten zijn gegaan aan gewapende overvallen en plun deringen in Baidoa, hadden de stad gisteravond reeds verlaten. Het is voor het eerst sinds de invasie van vorige week dat buiten landse soldaten tot het binnenland van Somalia zijn doorgedron gen om de veiligheidssituatie te verbeteren en voedseltransporten te beschermen. Hulpverleners in Baidoa, die vanwege de toegeno men onveiligheid in de stad hun werk niet meer konden doen, heb ben de VS fel bekritiseerd voor het lange uitblijven van de opmars. Baidoa geldt al lange tijd als 'de stad des doods' omdat de hon gersnood in dit gebied het ernstigst is. Dagelijks sterven hier tussen de vijftig en honderd mensen door gebrek aan voedsel. De situatie is de laatste weken aanmerkelijk verslechterd. Het konvooi had geen humanitaire hulp bij zich voor de noodlijdende bevolking. De eerste taak van de militairen is een kamp op te zetten n voedsel kan worden gedistribueerd. berlun hanshoogendukter geworden. Dat blijkt uit een nieuw medisch rapport dat de Er bestaat een goede kans dat specialist prof. Schneider op de vroegere Oostduitse staats- verzoek van de Berlijnse recht en partijleider Erich Honecker bank heeft opgesteld. Eerder uit voorarrest wordt ontslagen dacht Schneider dat Honecker en het proces wegens zijn aan- nog langer te leven had. deel in de dodelijke schoten aan Honeckers verdedigers zijn er de Muur wordt gestopt. Moge- van overtuigd dat hij uit de ge lijk neemt de rechtbank morgen vangenis wordt ontslagen en de al een dergelijk besluit. kerstdagen kan doorbrengen bij De 80-jarige, die leverkanker zijn dochter in Berlijn of bij zijn heeft, zou nog slechts tussen de vrouw die naar Chili is uitgewe- drie en zes maanden te leven ken. De officiële aanklager ver hebben. Het kwaadaardig ge- zet zich overigens tegen een zwel dat Honecker heeft is gro- snelle vrijlating. haarlem week echter gezegd dat zijn land na de deling op 1 januari Slowakije vindt dat de Tsjechi- niet de huidige Tsjechische vlag sche landen een andere vlag (wit-rood, zoals Polen) zal ge- kiezen dan de driekleur bruiken. maar een dundoek met die tot nu toe voor de Tsjecho- een rode en een witte baan en Slowaakse federatie wordt ge- een blauwe driehoek. Alleen de bruikt. Het zou er anders op lij- vorm van de driehoek (die Mo- ken dat de Tsjechische landen, ravië vertegenwoordigt) en de die nog geen naam hebben be- kleurtint van het blauw wijken dacht voor hun nieuwe staat, de af van de huidige Tsjecho-Slo- enige opvolgerstaat zijn van waakse vlag. Daarin werd Slo- Tsjecho-Slowakije. De Tsjechi- wakije vertegenwoordigd door sche premier Klaus heeft deze een blauwe driehoek. Harnas doodt zondag ontvoerde Israëlische militair JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De dood van de ontvoerde ser geant-majoor Nissim Toledano heeft hevige emoties opgeroe pen in Israël. „Wraak, wraak. Dood aan de Arabieren en Weg met Rabin!" klonk het gister avond in Lod, zijn woonplaats. De Israëlische regering heeft zeer harde acties aangekondigd tegen de aanhang van Harnas, de islamitische verzetsbeweging in de bezette gebieden, die de ontvoeringsactie heeft uitge voerd. Een Hamas-woordvoer- der stelde Israël verantwoorde lijk voor de moord. De ontvoer ders zouden in het nauw zijn gedreven door de massale zoekacties van legeren politie. Het lichaam van de Israëli sche onderofficier, in uniform en aan handen en voeten ge boeid, werd gistermorgen aan getroffen langs de weg tussen Jeruzalem en Jericho, op de Westelijke Jordaanoever. Een eerste lijkschouwing heeft uit gewezen dat hij maandagavond door wurging om het leven is gebracht. Daarna is zijn lichaam met een mes doorstoken. In een toespraak tot het par lement zei premier Rabin dat Israël zich bereid had verklaard te praten met de ontvoerders. Maar de moord zou hebben be wezen dat ze nooit van plan wa ren te onderhandelen. Rabin zei leger en politie opdracht te heb ben gegeven zeer hard terug te slaan. „We zullen daarvoor een prijs betalen", waarschuwde hij bij voorbaat. „Maar we zullen doorzetten en uiteindelijk over winnen. Tegen ons heeft terreur geen schijn van kans." De premier bevestigde dat de laatste dagen meer dan 1200 Palestijnen die worden verdacht van banden met Harnas zijn op gepakt, 'daaronder het leider schap van de organisatie in Ju- dea, Samaria en Gaza'. Hij doel de daarmee op dr. Machmoud al-Zahar en Abdelaziz al-Rantisi in de Gazastrook en sheich Hannad Beitawi op de Westelij ke Jordaanoever. Binnen de rechtse oppositie is aangedrongen op de deportatie van alle 1200 aangehouden Ha- mas-sympathisanten. Maar ook de linksliberale regeringspartij Meretz heeft scherp gereageerd. In een verklaring roept de frac tie op tot een 'ijzerenvuistpoli- tiek' tegen Harnas. Zodra het nieuws van de moord bekend werd verzamelde zich een opgewonden menigte (foto) bij Toledano's huis in Lod, waar zijn vrouw, zijn twee kinderen en zijn dertien broers en zusters zich in rouw hadden teruggetrokken. De politie rukte in grote aantallen uit om te voorkomen dat be togers zouden optrekken naar Rakevet, de Arabische wijk van de stad. foto afp BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Als de conservatieve katholieken in Polen hun zin krijgen, wordt abortus verboden, tenzij het leven van de vrouw direct in ge vaar is. Overtreders kunnen rekenen op een gevangenisstraf van maximaal twee jaar. Morgen debatteert de Sejm, het Poolse par lement, over de anti-abortuswet. Een meerderheid van de bevolking voelt niets voor zo'n rigide wetgeving. Binnen de regering zelf heerst grote verdeeldheid. De twee belangrijkste regeringspartijen, de De mocratische Unie (UD) en de Christelijke Nationale Unie (ZChN) verschillen ernstig van mening. De uitkomst van het parle- mentsdebat zou dan ook wel eens bepalend kunnen zijn voor het voortbestaan van het kabinet. De ZChN eist een zeer strikte wet. Daarbij vindt ze een groot deel van de UD-politici tegenover zich, maar zeker niet allemaal. Premier Hanna Suchocka bij voorbeeld is weliswaar afkomstig uit de gematigde libe rale vleugel van de UD, maar als het om de abortuskwestie gaat, deelt ze het strikte standpunt van de Poolse katholieke kerk. Abortus is nog steeds het belangrijkste 'voorbehoedsmiddel' voor Poolse vrouwen. Hoewel het gebruik van echte voorbehoed smiddelen sinds de val van het communis me iets is gestegen, vertrouwt 60 procent van de vrouwen er nog steeds op dat hun mannen zich op tijd terugtrekken. Verder is periodieke onthouding een popu laire methode. Slechts 3 procent van de vrouwen gebruikt de pil. Voorlichting wordt nauwelijks gegeven. Vragen om de pil of an dere voorbehoedsmiddelen in de apotheek, geldt als een uiterst gênante bezigheid. Jaarlijks laten naar schatting zo'n half tot anderhalf miljoen vrouwen een ongewenste zwangerschap afbreken. In de meeste ge vallen gaat het om moeders die al enkele kinderen hebben. Precieze cijfers zijn er niet, want een groot deel van de operaties gebeurt ongeregistreerd in privéklinieken. Volkomen vrije abortus kan onder de Polen op weinig aanhang rekenen. Maar uit re cente enquêtes blijkt dat 70 procent van de Polen er tegen is om vrouwen en artsen die illegaal abortus plegen, gevangenisstraf op te leggen. Bovendien wil een meerderheid van de bevolking de ingreep toestaan als de levensomstandigheden van de vrouw pro blematisch zijn en stemt 74 procent met abortus in als de zwangerschap het gevolg is van incest of verkrachting. Voorstanders van een liberalere wetgeving pleiten voor een referendum over de kwes tie. Maar dat idee wordt door de katholieke kerk en de christelijke politici afgewezen. De bisschoppen voeren als argument aan dat je een beslissing over leven of dood niet aan het volk kunt overlaten. En dat geldt ze ker nu uit de enquêtes zo duidelijk blijkt dat de kerk de zaak zou verliezen. Er zijn inmiddels bijna één miljoen handte keningen vooreen referendum opgehaald. Al 120 parlementariërs onder leiding van UD-afgevaardigde Barbara Labuda steunen dat voorstel. Maar volgens de Poolse wet moet een volksraadpleging worden uitge schreven door de Sejm (het parlement) of de president. Walesa is in principe voor stander van referenda op verzoek van de bevolking. Maar als verklaard tegenstander van abortus voelt hij in dit geval niets voor een referendum. Een onderonsje tussen Al Gore en Bill Clinton, de toekomstige v Staten, tijdens de economische conferentie in Little Rock. HAARLEM HANS JACOBS Liechtenstein heeft deze week een moedige keuze gemaakt waarvan de consequenties nog nauwelijks zijn te overzien. Het tussen Zwitserland en Oosten rijk ingeklemde mini-staatje aan de Rijn gaat met goedkeu ring van de bevolking deel uit maken van de Europese bin nenmarkt. Die moet vrij verkeer van personen, goederen, kapi taal en diensten tussen de leden van de EG en de Europese Vrij handels Associatie (EVA) makkelijker maken. Het besluit is moedig omdat een week eerder de Zwitsers het lidmaatschap van die gedachte markt van negentien landen, bekend als de Europese Econo mische Ruimte, in een referen dum afwezen. Liechtenstein is sinds 1923 economisch en poli tiek bijna onlosmakelijk ver bonden met het grote buurland. Het heeft daarmee een munt en douane-unie. Zo gebruikt Liechtenstein de Zwitserse post al geeft het vorstendom zijn eigen postze gels uit, een belangrijke bron Bettino Craxi. foto reuter van inkomsten en de Zwit serse franc. Zwitserland zorgt voor de grensbewaking en de vertegenwoordiging in het bui tenland. Ook op sociaal gebied en in het onderwijs kan Liech tenstein niet zonder Bern. Het verdrag dat beide landen zeventig jaar geleden sloten zou model kunnen staan voor de betrekkingen tussen de EER- staten, tenslotte zorgde het al lang voor er van Europese inte gratie sprake was voor een 'bin nenmarkt'. Maar de overeen komst staat Liechtenstein niet toe om buiten Zwitserland om economische verdragen te slui ten. Vaduz kan dus niet zonder een herziening van het verdrag met Bern deelnemen aan de EER. Ratificatie volgt dan ook pas na een akkoord met de Zwitsers. Volgens vorst Hans Adam II en regeringsleider Hans Brunhart zijn er slechts geringe aanpas singen nodig. De Zwitserse re gering heeft beloofd loyale me dewerking te verlenen, tenslotte zou het kabinet in Bern niets liever willen dan zelf ook lid worden van de EER. Het was de rome eelco van der linden correspondent 'De teerling is geworpen'. Dat is de enige zin die van toepassing is op de Italiaanse socialistische partij. Na de PSI in Milaan te hebben ontmaskerd als een smeergeld-centrale en haar le den als zakkenvullers, heeft rechter Di Pietro partijsecretaris Craxi, padre-padrone van Mi laan, gisteren beschuldigd van corruptie en heling. Craxi zal, als zijn parlemen taire onschendbaarheid wordt opgeheven, aan de rechters van de 'Operatie Schone Handen' moeten vertellen wat hij weet van illegale financiering van zijn partij. Grote Milanese bouwon dernemers als Lodigiani en Li- gresti, wier bekentenissen al hebben geleid tot de arrestatie van socialisten en christen-de mocraten, zouden de naam van Craxi hebben genoemd. geruststelling van de vorst dat het losweken van Zwitserland pijnloos zou zijn die veel aarze lende kiezers op het laatste mo ment over de drempel van 'Eu ropa' trok. Maar het is onduide lijk hoe dit alles in de praktijk moet worden gebracht. De uitwerking van de boedel scheiding zal dan ook in Vaduz en Bern heel wat hoofdbrekens kosten, veel meer dan in Liech tenstein vorst en regering willen toegeven. En het is ironisch dat Liechtenstein nu een soort bar rière moet instellen met Zwit serland teneinde de grenzen met de rest van West-Europa te slechten. Hans Adam is tevreden met de uitkomst van de volksraadple ging. Hij ziet de EER als het bes te alternatief voor zijn land. In tegenstelling tot andere lidsta ten van de EVA (dat zijn behalve Zwitserland en Liechtenstein, IJsland,- Finland, Noorwegen en Zweden) ziet hij de EER voor alsnog niet als opstapje naar het EG-lidmaatschap. Dan zou de status van belastingparadijs en ideale locatie van 'postbussen' in het gedrag komen. Liechten- llet nieuws is in Italië ingesla gen als een bom en heeft de shock-toestand waarin de rege ringspartijen PSI en DC (chris ten-democraten) zich na de ge meenteraadsverkiezingen be vinden, totaal gemaakt. Bettino Craxi reageerde op zijn bekende manier, redenerend dat de aan val de beste verdediging is. Hij zegt dat de beschuldigingen on gefundeerd zijn en dat hij nooit betrokken is geweest bij de fi nanciële handel en wandel van zijn partij. Craxi heeft overigens altijd volgehouden dat de corruptie inherent is aan het Italiaanse systeem en alle politieke partij en schuldig zijn. Hij weigert als kop. van jut te dienen en ziet el ke aanval op zijn persoon als onderdeel van een politiek complot. Gisteren herhaalde hij dit en zei dat de rechters geen enkele echte bewijslast hebben. stein telt niettegenstaande zijn amper 30.000 inwoners wel 70.000 postbussen. Het was de bedoeling dat op 1 januari de grenzen tussen EG en EVA 'open' zouden gaan. De Zwitserse afwijzing van het ver drag heeft de inwerkingtreding enkele maanden vertraagd. Het verdrag moet op een aantal punten worden herschreven om de verwijzingen naar Zwitser land te schrappen. Bovendien moet er een alternatief worden gevonden voor de financiële bij drage die de rijke Zwitsers zou den storten in het cohesiefonds, waaruit minder draagkrachtige landen als Ierland en Portugal konden putten. De verwachting is dat de EER daarom pas vanaf 1 juli volgend jaar van kracht wordt. washington hans de bruun correspondent Ross Perot scoorde tijdens de verkiezingscampagne de beste kijkcijfers met tv-spotjes waarin hij als een schoolmeester, met aanwijsstok, de Amerikaanse economische problemen aan de kiezer uitlegde. Die bleek droge cijfers en realistische informatie meer te waarderen dan de schreeuwerige reclamespots waarin politici zich gewoonlijk aanprijzen. Als dat een nieuwe trend is, dan heeft Bill Clinton maandagen dinsdag met zijn 'Economische Topconferentie' in Little Rock ook midden in de roos gescho ten. Twee dagen lang luisterden Clinton en zijn medewerkers naar 329 grootindustriëlen, middenstanders, bankiers, vak bondsleiders, hoogleraren eco nomie en sociaal werkers, die vertelden wat verkeerd is en hoe dat veranderd zou moeten wor den. Tv-zenders zonden de top integraal uit, waardoor het een soort open-universiteitachtig college in detmacro-economie werd. Weinigen zullen de top hele maal gevolgd hebben. „Maar al zien ze er maar een half uur van en zeggen: 'hé. hij werkt echt doel bereikt", zei een Clinton- medewerker. Hij is gekozen omdat hij beloofde zich vóór al les met het economisch herstel bezig te houden. De top moest duidelijk maken dat Clinton, in afwachting van zijn beëdiging, niet stil zit. Die boodschap is overgekomen. Clinton leidde de conferentie in I ittle Rock op indrukwekkende wijze, vragenstellend, discussië rend, het debat sturend. Nieuws of nieuwe gezichtspunten lever de de bijeenkomst niet op. Mis schien wel omdat dissidente ge luiden ontbraken. De genodig den waren of bekend als Clin ton-aanhangers, of bleken in elk geval zijn ideeën te steunen. Onder hen enkele industriëlen de bazen van firma's als Co ca Cola, AT&T, Apple Compu ters, Hewlett Packard die zich voor de verkiezingen al voor Clinton hadden uitgespro ken. Of de grote baas van Ford, Harold Poling, die Clinton drin gend vroeg haast te maken met een hervorming van de ziekte kosten, omdat die zijn bedrijf nu twintig procent van de om zet kost. Een opgewonden, met de vuist op tafel hamerende, Clinton be toogde dat zonder hervorming van de gezondheidzorg er geen sprake kan zijn van betere openbare financiën. Het huidi ge ziektekostenstelsel zal het land bankroet maken, zei hij en vrm-s de aanwi-zigi-n om sur gesties. Anderen drongen aan op maatregelen om het over heidstekort drastisch terug te dringen. Clinton gebruikte de gelegen heid om de Amerikanen nog eens in te pepereren dat zij geen wonderen moeten ver wachten. „We zijn niet in één nacht in deze problemen ge raakt en we zullen er ook niet in één nacht uitkomen." Maar het volk ziet dat de komende prrsi dent er tenminste mee bezig is. Leider Italiaanse socialisten beschuldigd van corruptie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7