Kamer wil wachten met enquête bijstandsfraude Hoge heffing voor boeren die mestwet niet naleven Keurmerk tegen slechte naam fitnesscentra Binnenland Frauderende student kost 188 miljoen Miljoenenbrand in Assen Kaas uit 't vuistje 'Asielzoeker mag niet in bajes' Simons wil advies over kleinere basisverzekering WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Weer 52 TBC-gevallen in regio Kampen kampen» In de regio Kampen zijn opnieuw 52 gevallen van TBC ontdekt. De GGD in de regio IJssel-Vecht maakte dit gisteravond bekend na de controle van jongelui die zaterdag de Mantoux- prik kregen om te kunnen vaststellen of ze met deze ziekte zijn besmet. De GGD hield rekening met twintig gevallen. Spruitjeslucht in Vlaardingen vlaardingen Inwoners van drie wijken in Vlaardingen hebben tot gisteravond last gehad van een „rotte bloemkool- of spruit jeslucht". De Milieudienst Rijnmond heeft dat meegedeeld. Meer dan tachtig mensen belden het klachtennummer van de milieudienst. Hoewel de dienst een uitgebreid onderzoek instel de, is de verspreider van de stank nog niet gevonden. Politie lost 140 inbraken op kampen Met de aanhouding van 50 mensen uit de regio Kam pen heeft een speciaal politieteam 140 inbraken opgelost. Onder de verdachten zijn 18 drugshandelaren. De buit bedraagt vol gens een voorzichtige schatting van de politie enkele tonnen. Dubbele roofmoord: 15 jaar en TBS den bosch Bij het gerechtshof in Den Bosch is gisteren 15 jaar en TBS geëist tegen een 27-jarige man uit Breda. Hij heeft be kend in oktober vorig jaar met twee anderen een roofmoord op een echtpaar in Baarle-Nassau te hebben gepleegd. Eén van de andere daders kreeg ook vijftien jaar met TBS, de derde kreeg twaalf jaar cel. De rechtbank in Breda had de hoofdverdachte al eerder vijftien jaar cel opgelegd. Kinderbijslag eerste kind verhoogd den haag De kinderbijslag voor het eerste kind wordt met in gang van 1 januari 399,20 gulden per kwartaal. Dat is het bedrag voor een kind in de leeftijd van 6 tot en met 11 jaar. Voor het eerste kind tot zes jaar wordt het nieuwe kwartaalbedrag 279,44 gulden. Voor kinderen van 12 tot en met 17 jaar wordt dat 518,96 gulden. Pater pleegde ontucht met jongens lievelde» Een 48-jarige pater in het Achterhoekse Lievelde heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met minderjarige jongens. Het gaat om mogelijk twintig jongens. De politie heeft de pater vorige week aangehouden. De man zit in voorlopige hechtenis en heeft tijdens het verhoor toegegeven dat hij jongens heeft misbruikt. Alleen CDA is voor een parlementair onderzoek Vooralsnog staat het CDA alleen in zijn verzoek om een parlementaire enquête naar de uitvoering van de bij standswet. PvdA, D66, WD en Groen Links zijn gisteren niet overtuigd door de brief van het CDA het zwaarste parlementaire onderzoeksmiddel in te zetten. voren dat op verschillende ma nieren wordt gefraudeerd met de bijstandswet. Een totaal beeld ontbreekt echter, aldus C D A - woo rd voerste r B ij level d Omdat de bijstandswet door de gemeenten wordt uitge voerd, acht het CDA een enquê te het beste onderzoeksmiddel. Daarmee kunnen rijks- en ge meente-ambtenaren, evenals kamerleden onder ede worden verhoord. Hun rechten en plichten zijn dan wettelijk vast gelegd. Een voorbereidende zo snel mogelijk Deze kamermeerderheid wil eerst een kort inventariserend onderzoek naar de aard en om vang van de bijstandsfraude. Pas daarna kan worden beslo ten tot een enquête of een lich tere onderzoeksvorm door ka merleden of externe deskundi gen. In een brief aan de Kamer be nadrukte het CDA gisteren de noodzaak van een enquête. Stukje bij beetje komt uit ver schillende onderzoeken naar de opdracht voor de enquête commissie moeten formuleren. Het CDA wil zowel de wetgever (de Kamer) als de uitvoerders (gemeenten, ministerie van so ciale zaken) en het openbaar ministerie dat de fraudezaken moet afhandelen in het onder zoek betrekken. WD-woordvoerder Linscho- ten zei in reactie op de CDA- brief „met de beste wil van de wereld op dit moment geen ar gumenten te zien die voor een parlementaire enquête pleiten." De WD wil eerst een inventari serend onderzoek waarin wordt vastgelegd wat precies boven water moet komen. „Daarvoor zijn betere en doeltreffender onderzoeksmethoden denkbaar dan een parlementaire enquê te", aldus Linschoten. Daarmee komt hij enigszins terug op zijn standpunt van vorige week, toen hij het CDA-voorstel voor een parlementaire enquête po- sitiefbenaderde. Ook PvdA, D66 en Groen Links tonen zich niet onder de indruk van de noodzaak tot een enquête. De PvdA en Groen Links willen net als de de WD eerst een voorbereidend onder zoek alsvorens te besluiten tot een enquête. D66 zal zich daar bij aansluiten. De Democraten zijn meer geïnteresseerd in een commissie die voorstellen doet om de bijstandswet te vereen voudigen. Volgens D66-woord- voerster Scheltema is de com plexiteit van de bijstandswet de voornaamste oorzaak van de geconstateerde fraude. ANWB: Weinig problemen op de weg met kerst De ANWB en de politieverkeers- centrale verwachten weinig problemen op de Nederlandse wegen in de kerstperiode. De vrijdagspits begint het komende weekeinde in verband met de schoolvakantie wat eerder en houdt wat langer aan. Ook za terdagochtend is het nog druk. De belangrijkste vertragingen zullen zich voordoen op de ringweg Eindhoven (A2/A67), de A16 Rotterdam-Antwerpen en op de wegen richting Duits land: de A12 tussen Utrecht en Oberhausen en de A67 Venlo- Duitse grens. Naar schatting 187.500 men sen zoeken de sneeuw op. Van hen reist 70 procent per auto richting populaire bestemmin gen in Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk, aldus de ANWB. De drukte speelt zich dan ook vooral op de buitenlandse we gen af. Het komende weekeinde wordt het zeer druk in Duits land op de wegen in zuidelijke richting. In Oostenrijk wordt za terdag de eerste vakantiegolf verwacht. In België begint de vakantie ook vrijdag. En in Frankrijk gaan rond de kerst en oud en nieuw ongeveer vijf mil joen mensen op weg. assen Een felle brand heeft gisteren in Assen twee maga zijnen en de opslagruimte van een groothandel in huishou delijke artikelen en tuinmeubelen in de as gelegd. De scha de wordt geschat op tien miljoen gulden. Aan de brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, is waarschijnlijk door brandweerkorpsen uit Assen, Hoogeveen, Rolde en een ontploffing vooraf gegaan. Omdat er veel plastic mate- Smilde. foto anp karel zwaneveld rialen lagen opgeslagen, werd rekening gehouden met het vrijkomen van giftige dampen. Het vuur werd bestreden Studenten die ten onrechte een bijstandsuitkering ontvangen, 2,3 procent van het totaal aantal studenten, kosten de staat 188 miljoen gulden per jaar. Met de 0,25 procent van de studenten met een studietoelage die zich schuldig maken aan uitkerings fraude, is een bedrag gemoeid van 20 miljoen gulden. Die ramingen staan in een onderzoeksrapport dat staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) en minister Ritzen (onderwijs) gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Een dag eerder besloot de mi nisterraad het oneigenlijke ge bruik van de bijstand en de fraude boven water te halen, door vergelijking van inschrij vingsregisters voor studenten (zowel HBO als universitair) en het register van de studiefinan ciering met de gegevens van so ciale diensten. De bedoeling is dat dit al komend studiejaar (1 augustus 1993) op gang komt. Overdag studeren met bijstand mag alleen in uitzonderingsge vallen. Studiebeurs plus bij stand is vrijwel nooit toege staan. Eén op de tweehonderd studenten kan zich dat momen teel legaal veroorloven. ruswuk Een Duitse douanebe ambte krijgt een stukje kaas van een Nederlands kaasmeisje. Voor het eerst is de export van kaas naar Duitsland boven de tweehonderd miljoen kilo geko men. Dat feit werd gisteren bij de grens Emmerich-Elten op toe passelijke wijze gevierd. foto anp ed oudenaarden 'Delen kraamzorg en tandheelkunde weren den haag gpd Boeren die zich na 1995 niet houden aan de mestwetgeving krijgen te maken met zeer hoge heffingen. Minister Bukman (landbouw) heeft een werk groep, bestaande uit ambtena ren en vertegenwoordigers van het landbouw-bedrijfsleven, op dracht gegeven daarvoor een systeem te bedenken. Met de heffingen wil de mi nister ervoor zorgen dat boeren de regels inzake bemesting na leven. De bewindsman speelt met de gedachte de boeren al van te voren een heffing te laten betalen die zij dan bij goed ge drag kunnen terugkrijgen. Ook een heffing achteraf, als bekend is dat de boer de regels hiet heeft nageleefd, is mogelijk. Vanaf 1995 mogen boeren omgerekend via de mest hoog stens honderd kilo fosfaat per hectare op het land brengen. Daarbij wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen gras-, bouw- of maïsland. Nu is dat nog wel het geval. De minister heeft gisteren be paald dat een boer die produk- tierechten van mest koopt nu al moet voldoen aan de norm zoals die in 1995 gaat gelden. Er zal alleen toestemming voor de koop van de produktierechten worden gegeven als de boer af zetcontracten voor mestover schotten voorlegt voor een pe riode van driejaar. Een overschot is dan alles wat boven de norm van honderd ki lo fosfaat per hectare land ligt, ongeacht de soort land. De norm geldt voor de mestpro- duktie die de boer al is toege staan, plus de produktierechten die hij wil kopen. De regeling inzake de pro duktierechten is een onderdeel van de zogenoemde verplaat- singswet. Die wet moet op 1 ja nuari 1994 ingaan. Met het oog op de nieuwe normen zoals die in 1995 gaan gelden wil Buk man daar nu vast op inspelen. Anders wordt de wet overbodig, zo meent hij. De Amsterdamse rechtbank heeft bepaald dat een Liberi aanse en een Nigeriaanse asiel zoeker die opgesloten zitten in de Bijlmerbajes, direct op vrije voeten moeten worden gesteld. Dat heeft de raadsman van het tweetal, mr. U. Koopmans, meegedeeld. Volgens mr. Koopmans ba seert de rechtbank zich in haar uitspraak op een circulaire van staatssecretaris Kosto van justi tie, waarin hij een verklaring geeft bij artikel 7a van de Vreemdelingenwet. Het wetsar tikel bepaalt dat vreemdelingen die niet tot Nederland worden toegelaten of die nog wachten op een beslissing, zich moeten ophouden in een speciale, afge sloten ruimte. Volgens Kosto moet dat arti kel zodanig worden uitgelegd dat asielzoekers alleen mogen - worden opgesloten in ruimten met een vergelijkbaar regime als in het Grenshospitium. In Huizen van Bewaring is sprake van een veel zwaarder regime. Mr. Koopmans verwacht dat de uitspraak ook gevolgen zal heb ben voor de vier asielzoekers die nog in het Huis van Bewa ring in Zwaag opgesloten zitten. Eén van mr. Koopmans' cliënten zit al sinds juni opge sloten in de Bijlmerbajes. De tweede werd half oktober over gebracht. Volgens hun raads man'worden zij er door de di rectie van het Grenshospitium van beschuldigd de andere asielzoekers të hebben willen aanzetten tot een opstand. Zelf zeggen zij dat ze alleen met de leiding wilden praten over de behandeling in het centrum. den haag»gpd Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) wil delen van de kraamzorg en tandheelkundige hulp buiten de toekomstige ba sisverzekering gezondheidszorg houden. Hij heeft daarover ad vies gevraagd aan de Zieken fondsraad. De bewindsman wil de direc te kraamzorg, voor, tijdens en na de bevalling, in de basisver zekering. Verzorging van moe der en kind na de bevalling moet iederen zelf maar via een aanvullende verzekering rege len. Nu valt verzorging nog in het ziekenfondspakket. De bewindsman wil ook maatregelen om te voorkomen dat moeder en kind na de be valling nog langdurig worden verzorgd in een ziekenhuis op basis van „oneigenlijke medi sche indicaties". Bij de tandheelkunde wil Si mons de halfjaarlijkse controle van volwassenen versoepelen. Daarnaast wil hij eigen bijdra gen gaan invoeren. De Zieken fondsraad moet aangeven op welke onderdelen van de tand heelkunde dat absoluut niet zou moeten. Simons acht het mogelijk dat in een toekomstige basisverze kering een leeftijdsgrens gaat gelden die bepaalt of iemand recht heeft op uitgebreide tand heelkundige zorg. of zichzelf maar moet bijverzekeren. Ook oppert hij de gedachte om pro thetische-, kaakchirurgische- en orthodontische zorg buiten de basisverzekering te houden. De Fitlvak, de vorig jaar opgerichte orga nisatie voor exploitanten van fitnesscen tra, wil definitief afrekenen met het slechte imago dat deze branche heeft. De organisatie gunt zichzelf nog twee jaar om alle fitnesscentra die aan bepaal de eisen voldoen, van een keurmerk te voorzien. De organisatie maakte dat gis teren in Papendal bekend. Het keurmerk heet Landelijke Erken- nings Regeling Fitness (LERF) en bestaat uit een kwaliteitstest. Goedgekeurde centra krijgen een schildje dat de onder nemers op hun pui kunnen hangen. Het zit de exploitanten bijzonder hoog dat het grote publiek in hun ogen een to taal verkeerd beeld heeft van wat zich in de fitnesszalen afspeelt. „Als je fitness zegt, denken mensen over het algemeen aan kJderkasten, opgeblazen lijven en in gespoten rommel zegt Fitlvak voorzit - ter j. van Dijk. „Een totaal verkeerd beeld. Van alle scholen is minder dan tien procent bezig met body-building." De rest van de fitnesscentra is volgens Van Dijk kwalitatief in orde. Conditie training, aerobics en callanatics zijn de favoriete sporten die in de scholen wor den beoefend. Daarnaast zijn er talloze bedrijven die hun personeel laten trai nen tijdens uurtjes bedrijfsfitness en zijn er bijvoorbêeld speciale trainingen ter revalidatie. Hoewel volgens Van Dijk een miljoen Nederlanders bij een fitnesscentrum zijn aangesloten, is juist het slechte imago er de oorzaak van dat nogal wat mensen af zien van een lidmaatschap. „Er is een veel grotere markt." „En als ondernemer wil je die natuur lijk aanboren. Wij hebben een organisa tie opgericht om een vuist te kunnen maken en het kaf van hel koren te schei den. De fitness is de afgelopen jaren al leen maar in een slecht daglicht gesteld door uitwassen die niet representatief zijn", meent Van Dijk. Het keurmerk moet de consument er in de nabije toekomst van verzekeren dat de beoogde sportschool voldoet aan be paalde eisen. Deze liggen in eerste in stantie op het gebied van de kwaliteit van de geboden trainingen en de facili teiten. Verder scoort een school hoog als deze een degelijke methode heeft om de cliënten aan hun conditie en lichaam te laten werken, als de begeleiding klopt en als de apparatuur aan bepaalde eisen voldoet. Aan de hand van een puntensysteem wordt bepaald of een school aan de mi nimumeisen voldoet. Voor elk onderdeel krijgt een centrum punten. Van Dijk er kent dat een school er op een onderdeel volkomen naast kan zitten, maar dat de ze dan via een ander onderdeel het ge middelde kan opkrikken. „Wij zijn een jonge organisatie", zegt hij. „Als wij meteen al enorm hoge eisen gaan stel len, jagen wij bij voorbaat potentiële le den weg. Wij werken met i Een korps van zeventien onafhankelij kc controleurs van buiten de fitnesswe reld staat klaar om de ongeveer 1 600 centra die ons land kent aan een kwali teitstest te onderwerpen. De onderne mers moeten zichzelf aanmelden en draaien ook op voor de kosten van 300 gulden. Willen zij ook daadwerkelijk een schildje, dan moeten zij lid worden van de Fitlvak. Voor 'afgekeurde' fitnesscentra bestaat overigens een mogelijkheid om tegen de uitslag van de test in beroep te gaan. Verder is het de bedoeling elke vijf jaar alle sportscholen-met-een-schildje langs te gaan en opnieuw te testen. De Fitlvak is al ruim een jaar bezig met het keurmerkonderzoek. Tot nu toe heb ben 127 centra zich aangemeld en heb ben 51 scholen een schilaje gekregen. De helft van deze scholen werd als „rede lijk" bestempeld, voldoende vooreen er kenning door de Fitlvak. De rest was goed tot zeer goed. Eén onderzochte school viel door de mand en werd te licht bevonden. Deze school is ook geen lid geworden van de Fitlvak. Sporters die ondanks het keurmerk, slechte ervarin gen hebben met een fitnesscentrum, kunnen in de toekomst terecht bij de nog op te richten geschillencommissie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5