Betere regeling geëist I Y\VN 0^ Conflict Ritzen en CDA afgezwakt 'Ik heb mijn vuurdoop wel gehad' Man krijgt voogdij over zoon, niet over dochter Brinkman niet blij met 'lange stage' als opvolger Binnenland Tevreden jagers Gld/UUld, OlIdlGI D™HaaEHoogslraa,22^ Uitzonderlijk politicus Dales dreigt CDA en PvdA met aftreden 'Geef crimineel minder straf als hij wil klikken' Gevangenen weg in Hoorn, Scheveningen en Zutphen WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Zigeuners strijken neer in Den Haag den haag Een groep uit het voormalige Joegoslavië gevluchte zigeuners is deze week met twaalf caravans in Den Haag neerge streken. De groep, bestaande uit ongeveer veertig mensen, bi vakkeerde de afgelopen maand al op diverse plaatsen in Amster dam. De groep wil in Nederland een ontheemdenstatus aanvra gen en wil dat de gemeente Den Haag haar adopteert. De ge meente en de politie beraden zich op de vraag wat ze met de groep moeten doen. Pronk steunt acties met zes miljoen den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft zes miljoen gulden beschikbaar gesteld ter ondersteuning van de inzamelingsacties van de samenwerkende hulporganisaties in Nederland voor Somalia en Bosnië. Daarbij komt het bedrag van de Nederlandse noodhulp voor Somalia op 46,6 miljoen gul den en voor Joegoslavië op 43,1 miljoen. De actie (giro 800800) heeft in de eerste week drie miljoen gulden opgebracht en gaat de komende weken nog door. Van Dijk nieuwe hoofdredacteur AD Rotterdam Drs. P. van Dijk (48), adjunct-hoofdredacteur van NRC Handelsblad, is gisteren door de directie van de Dag bladunie voorgedragen als hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad. Als de redactie eind deze week instemt met zijn benoe ming, treedt Van Dijk op 1 februari 1993 aan. Hij wordt dan de opvolger van A. Abram. Abram was sinds 1 januari 1975 hoofd redacteur. Het Algemeen Dagblad zag het afgelopen jaar de op lage met ruim 2 procent dalen naar 405.100 exemplaren. Telefoneren wordt duurder den haag Opbellen wordt voor particulieren binnenkort gemid deld 4,1 procent duurder. PTT Telecom verlaagt per 1 januari de tarieven voor een aantal belangrijke internationale bestemmin gen (zoals Amerika en Canada), maar verhoogt de tarieven in ei gen land per 1 april. Zo gaat het telefoonabonnement met 1,35 gulden per maand omhoog. Bellen binnen het gebied van het ei gen netnummer kost overdag voortaan 15 cent per vier minuten in plaats van per 5 minuten. PTT Telecom kondigde eerder aan dat door internationale concurrentie de tarieven voor bellen met het buitenland onder druk staan. Anderzijds wil PTT Telecom het bellen in eigen land meer in overeenstemming brengen met de werkelijke kosten. den haag anp Een inwoner van Zoetermeer krijgt de voogdij over zijn 10-ja- rige zoontje. Zijn 13-jarige dochter blijft bij een vriendin van de overleden moeder. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. Volgens de advocaat van de man overweegt zijn cliënt in hoger beroep te gaan om ook de voogdij over zijn dochter te krijgen. De ouders van de kinderen waren gescheiden. De man was toeziend voogd. De moeder be paalde in haar testament echter dat de kinderen aan een vrien din van haar in het Brabantse I leuze werden toegewezen. De vader begon na haar over lijden een strijd om zijn kinde ren bij hem te laten wonen. In april van dit jaar werd hij enkele dagen in hechtenis genomen omdat hij met zijn zoontje was ondergedoken en weigerde de verblijfplaats te zeggen. De rechter oordeelde toen dat de jongen bij hem mocht blijven gedurende de procedure. De rechter heeft nu beslist dat de man de voogdij over zijn zoon krijgt omdat hij en zijn vriendin hem alles kunnen bie den wat hij nodig heeft en dat er geen verstoorde relatie is. De dochter heeft laten weten in Heeze te willen blijven. Dat is voor de rechter reden geweest om de vader niet tot haar voogd te benoemen. den haag* anp Fractievoorzitter Brinkman van het CDA is er niet erg gelukkig mee dat hij al zo vroeg door premier Lubbers als diens op volger is aangewezen. In een tweegesprek met PvdA-partij- voorzitter Felix Rottenberg, in het jongste nummer van Vrij Nederland klaagt hij over „een lange stageperiode. Een korte stageperiode' was makkelijker voor mij geweest". In het gesprek laat Rottenberg zich laatdunkend uit over PvdA- fractievoorzitter Wöltgens. Rot tenberg: „Stel je voor dat ik lui en traag was, zoals Thijs Wölt gens, die laatst hardop heeft ge zegd dat activisme hem niet trekt. Ik kan het goed met Thijs vinden maar hij stimuleert me niet", aldus Rottenberg. Brinkman blijkt zich te storen aan de discussie over zijn aan wijzing door Lubbers. „Daar heb ik toch niet om gevraagd. Ik begin toch niet steeds over de vraag wie de volgende premier wordt? Ik ben bezig met de in houd van de politiek." Volgens Rottenberg, die laat weten 'pertinent' zelf geen mi nister te willen worden, is het gedrag van het CDA puur Ma chiavellistisch: iets waar Brink man in zijn ogen overigens wei nig aan kan doen. Rottenberg ergert zich aan uitspraken.uit CDA-kringen als: „Wat doet Ruud dat handig hè? Hij jojoot leuk met Elco." Tweede Kamer wil meer bescherming voor ziek personeel den haag gpd Zieke werknemers moeten beter worden beschermd te gen werkgevers die weigeren het salaris door te betalen. Dat vindt een kamermeerderheid van CDA, PvdA, WD en Groen Links in reactie op het kabinetsvoorstel de eer ste weken van het ziekteverzuim voor rekening van de werkgever te brengen. door de werkgever aangestelde bedrijfsgezondheidsdienst. De regeringspartijen steunen evenals WD en D66 het kabi netsvoorstel op hoofdlijnen. Dat betekent dat de kosten van de eerste zes weken ziekteverzuim (kleine bedrijven drie weken) voor rekening komen van de werkgever. Die is verplicht ten De vier partijen zijn van mening dat bij onenigheid tussen werk gever en werknemer over de ernst van de ziekte, de bedrijfs vereniging een doorslaggevende rol moet krijgen. In het kabi netsvoorstel ligt de beslissings bevoegdheid in handen van een minste zeventig procent van het loon uit te keren. Aanvulling tot honderd procent is mogelijk maar mag niet worden herver zekerd via de ziektegeldkassen van de bedrijfsvereniging. Parti culier bijverzekeren is wel mo gelijk. De grotere Financiële verant woordelijkheid voor de werkge vers moet het ziekteverzuim met 1 tot 1,5 procent terugdrin gen. Werkgevers dienen daartoe een bedrijfsgezondheidsdienst in te schakelen, die zorg draagt voor de begeleiding van de zie ke werknemer in de eerste we ken. Na die periode neemt de pqederoijen Tevreden jagers in het Zuidhollandse Poederoijen na een drijfjacht. Aan drie mooie zomers hebben zij het te danken dat de ha zen- en fazantenstand behoorlijk op peil is. Tot het einde van dit jaar mag nog worden gejaagd. foto anp cor de kock den haag»anp Het conflict tussen minister Rit zen (onderwijs) en de CDA-frac- tie over de lerarensalarissen is afgezwakt. De christen-demo craten zijn voorlopig tevreden met de uitleg die Ritzen gister avond in de Tweede Kamer gaf over de overeenkomst die hij en staatssecretaris Wallage met de vakbonden hebben gesloten. Volgens CDA-woordvoerder Reitsma is Ritzen voor een be langrijk deel tegemoet gekomen aan de kritiek van de CDA-frac- tie. Ritzen zei dat de nu gesloten overeenkomst niet bindend is. Dit voorjaar wil hij met de vak bonden een definitief akkoord sluiten. De Kamer heeft hier over het laatste woord. Ritzen zei bovendien dat elk jaar wordt bekeken of er geld is voor extra uitgaven voor verbetering van de lerarensalarissen. Is dat er niet, dan moet opnieuw worden onderhandeld met de vakbon den. Reitsma meent dat Ritzen hiermee in belangrijke mate ge volg geeft aan de eis van de CDA-fractie om per jaar te kun nen beslissen over het al of niet uittrekken van extra geld voor de lerarensalarissen. De CDA- fractie wil voorkomen dat bij met de vakbonden in principe economische tegenvallers wordt afgesproken dat tot 1996 in to- gekozen voor inkomenspolitiek taal 711 miljoen gulden ter be ten koste van werkgelegenheid schikking komt. In ruil daarvoor en het op peil houden van de zijn de vakbonden onder ande voorzieningen in het onderwijs. re bereid de wachtgelden in het Ritzen en Wallage hebben onderwijs te verlagen. /^1 Oil l 1 O n*j"yïl4" AT> Haarlem Grote Houtstraat 22 Zondag 20 December a.s. zijn alle vestigingen geopend. Alkmaar Amsterdam Hilversum Maastricht \rnhem Den Haag Eindhoven Haarlem Vijmegen Roermond Rotterdam Utrecht ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeensth jp groningen gpd bedrijfsvereniging de verant woordelijkheid over. De PvdA meent dat het ver bod op herverzekering van een bovenwettelijke ziekteuitkering bij de bedrijfsvereniging te rigi de is. Bedrijfsverenigingen zou den die mogelijkheid wel moe ten hebben, temeer daar vol gens de PvdA particuliere verze keraars niet staan te springen in het 'ziektewet-gat' te springen. De WD wil dat werkgevers de mogelijkheid krijgen de eerste ziektedagen af te boeken van het aantal vakantiedagen. vervolg voorpagina De combinatie van gemeente raadslid, lid van Provinciale Sta ten en Tweede-Kamerlid maak te Fré Meis alleen al tot een uit zonderlijk politicus. Ook zijn activiteiten als vakbondsbe stuurder en actieleider brachten hem landelijk bekendheid. Hij leidde stakingen in de Amster damse haven en acties in de Oostgroningse kartonindustrie, die de arbeiders daar bedui dend betere arbeidsvoorwaar den en salarissen opleverden. In Groningen was hij jaren achter een de stuwende kracht achter hetCPN-Adviesbureau. In de richtingenstrijd die de CPN in de jaren '80 verdeelde, koos hij aanvankelijk voor het behoud van de oude commu nistische waarden. Toen de par tij met PPR, PSP en EVP opging in Groen Links, koos hij aan vankelijk toch voor het lidmaat schap van deze nieuwe groepe ring. Later bedankte hij alsnog voor die partij. Meis was de laatste jaren vooral actief in het buurt- en Fré Meis. foto cpd ouderenwerk. Afgelopen maan- 1 dag trad hij voor het laatst op als ambtenaar van de burgerlij- ke stand van de gemeente Gro ningen. Hij legde die functie neer. Als reden gaf hij onder meer op: „Mijn huisarts heeft onlangs uitgerekend dat ik bij elkaar 46 uur vrijwilligerswerk 1 per week doe. Het wordt ge woon te veel." 'Geen extra plaatsen ambtenaren schrappen den haag gpd Minister Dales (binnenlandse zaken) dreigt met aftreden als CDA en PvdA vasthouden aan de wens om volgend jaar meer arbeidsplaatsen van ambtena ren te laten verdwijnen en extra politiemensen aan te stellen. De minister vindt dat de samen hang in de voorstellen van de coalitiepartijen ontbreekt. Dat bleek gistermiddag tij dens een extra debatje in de Tweede Kamer over de grote ef ficiency, de operatie om in 1994 660 miljoen gulden te bezuini gen op de rijksoverheid door doelmatiger te gaan werken. Per saldo moeten er aan het einde van de kabinetsperiode 7.000 ambtenaren minder zijn. Vol gens het CDA-kamerlid Paulis blijkt uit de cijfers van minister Dales dat dit aantal niet wordt gehaald. In een motie vraagt de CDA'er, gesteund door de PvdA. volgend jaar alsnog 1.000 amb tenarenbanen extra op te hef fen. Tegelijkertijd zou dan een 'selectieve' vacaturestop moe ten worden ingesteld. Dales vindt dat de inkrim pingsoperatie goed op schema ligt en dat er geen extra ambte naren uit hoeven. „Ik kan het getal (van 1.000, red.) in het ge heel niet plaatsen", aldus Dales. Ook verwees de minister naar de wens van CDA en PvdA om 500 extra politiemensen aan te stellen. Daar voelt de minister i weinig voor, omdat het ten kos-fj te gaat van het succesvolle be leid om het ziekteverzuim bij de overheid te beteugelen. Bovendien ontbreekt de sa-' menhang in beide voorstellen,' meent Dales, waarop zij de Ka- mer meldde: „Dan kan ik beter' aftreden." Volgens de minister' valt het hele rijksbeleid dat zijl voert hierdoor „in het water". utrecht anp Procureur-generaal in Den Bosch: re jongens aan te pakken. Het' toekomstige Europol, de infor matiedienst voor de politie in Europa, krijgt namelijk geen I uitvoerende bevoegdheden. j In het verlengde daarvan zou 1 volgens Gonsalves een Euro pees servicebureau voor justitie, Eurojus. moeten worden opge-i] richt Daarin zou allerlei kennis over de bevoegdheden en com- j petentieregelingen in de aange sloten landen moeten worden opgeslagen. Dat systeem zou ook kunnen bemiddelen bij aanvragen voor internationale rechtshulp. Bij de bestrijding van zware georganiseerde cri minaliteit komt het volgens de procureur-generaal aan op goe de samenwerking tussen natio nale politiediensten. Het moet mogelijk zijn crimine len minder of geen straf te ge ven als ze uit de school willen klappen over de criminele orga nisatie waarin ze zitten. Dat bepleitte procureur-gene raal mr. R. Gonsalves van het gerechtshof in Den Bosch giste ren in Utrecht tijdens de studie dag 'Zware georganiseerde cri minaliteit in internationaal ver band'. Gonsalves opperde dat strafvermindering misschien een goed instrument is om de zware georganiseerde criminali teit te bestrijden. Ook pleitte Gonsalves voor het inzetten van politieteams die ook over de landsgrenzen heen kunnen opereren om zwa- Geneeskundig hoofdinspecteur Siemons over polio-epidemie: den haag carel goseling hoorn-scheveningen-zutphen anp Uit de gevangenissen in Hoorn, Scheveningen en Zutphen zijn de afgelopen dagen acht man nen ontsnapt. Zij zijn tot nu toe voortvluchtig. Gisteren werd bekend dat uit de onlangs weer in gebruik ge nomen gevangenis Oosterei land in Hoorn' zondagavond vier gedetineerden van 25, 27, 28 en 32 jaar met hulp van bui tenaf zijn ontkomen. Zij lichtten met een zaagje een tralie en knoopten een aantal lakens aan elkaar. Zij zaten onder meer vast voor verkeersovertredingen en het niet betalen van trein kaartjes. Enkelen zouden vóór de kerst vrijkomen, de anderen omstreeks 1 januari. De nog openstaande boete van een van de mannen ter grootte van 1.200 gulden is op de dag na de ontsnapping be taald, zodat hij van verdere hechtenis is gevrijwaard. Staatssecretaris Kosto her opende de gerenoveerde gevan genis op 28 augustus. De illega le vreemdelingen die er tot juni 1989 verbleven, staken het com plex tot twee keer toe in brand na vernielingen. Daarop ont ruimde het ministerie van justi tie Oostereiland, maar nam de „normaal beveiligde" inrichting opnieuw in gebruik als nood verband tegen het cellentekort. Uit het ziekenhuis van de ge vangenis in Scheveningen is maandagnacht een 25-jarige man ontsnapt. Het is de tweede ontsnapping binnen een maand. De man zat in voorlopi ge hechtenis wegens afpersing en gijzeling. Hij was gewond aan zijn enkel. Hij ontsnapte via een klapraam van een toilet, kwam via een gevel op een plat dak en belandde zo op de bega ne grond. Uit de jeugdgevangenis in Zutphen ontsnapten gister avond drie gedetineerden van 19 en 21 jaar. Ze zaten vast voor diefstal met afpersing en dief stal met geweld. Ze hadden de tralies doorgezaagd. Geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, G. Siemons (43), zat nog maar koud op zijn post of hij kreeg te ma ken met open tuberculose. Even daarna volgde een heuse polio-epidemie. ,,Ik heb mijn vuurdoop wel gehad", zegt de natio nale bewaker van 's lands volksgezond heid, die tot april van dit jaar nog regio naal inspecteur in Friesland was en tot 1986 'gewoon' huisarts in Heerlen. Op de suggestie dat het voor hem niet zo leuk moet zijn geweest dat zijn baas, staats secretaris Simons, vorige week schreef dat een kritische herbezinning nodig was op de strategie bij het bestrijden van de polio, rea geert Siemons gelaten. Hij spreekt over „een misverstand" en wijst erop dat een he le afdeling infectieziekten, bijgestaan door talloze deskundigen, met de bestrijding be zig is. „Ik ben verantwoordelijk voor de strate gie en heb zelf steeds gezegd dat wij kritisch moesten zijn over ons handelen. De bestrij ding van een epidemie lijkt op de behande ling van een patiënt: Je moet je beleid tel kens bijstellen. Medisch handelen heeft een dynamisch karakter. Als je bang bent dat je beleid kritiek krijgt, moet je dit werk niet doen." De historie: In 1956 woedde in Nederland een grote polio-epidemie. Twaalfhonderd mensen overleden. Direct daarna is het lan delijke vaccinatieprogramma opgezet. Ie dereen die na 1945 was geboren, werd in geënt. Maar terwijl op dit moment 95 pro cent van de mensen tussen 0 en 47 jaar is ingeënt, is er een groep religieuzen waarbij dat percentage lager dan 33 procent ligt. Op basis van de 63 ziektegevallen tot nu toe en het feit dat 1 op de 1.000 mensen die het poliovirus bij zich draagt de ziekte ook echt krijgt, schat Siemons het aantal men sen met net virus op ongeveer 60.000. Dat is ongeveer tweederde van de groep die zich weigert te laten inenten. „Dat is heel ver ontrustend in een ontwikkeld land als Ne derland. Zeker in een periode waarin de wereldgezondheidsorganisatie WHO als be leid heeft polio in het jaar 2000 uit de we reld te hebben." Nadat het eerste poliogeval op 18 sep tember werd ontdekt, is getracht de groep van streng religieuzen te bereiken. Tegelijk is geprobeerd de circulatie van het virus te gen te gaan door op grote schaal vaccina ties aan te bieden. Dat algemene aanbod riep veel kritiek op. Complicerende factor bij de bestrijding van deze epidemie is dat het op dit mo ment woedende virus van een type is dat nog niet eerder in Nederland voorkwam: ty pe 3. Er is nog weinig over bekend. Van het vorige type 1 weet men zeker dat het zich niet verspreidt onder mensen die zijn in geënt. Bij type 3 tast men daarover nog in het duister. Maar, zegt Siemons: „Er is tot nu toe maar één patiënt buiten de risico groepbesmet." De epidemie, zo stelt de hoofdinspecteur, ontwikkelt zich tot nu toe naar verwachting. Zij is zo langzamerhand over haar top heen. Op basis van ervaringen en berekeningen verwacht Siemons dat de epidemie uitein delijk 100 tot 120 slachtoffers zal eisen. „Het besef blijft dat wii maar een beperkte in vloed hebben op de circulatie van het virus. Wij voelen ons machteloos. Het grootste deel van de winst die wij uit de bestrijding van de huidige epidemie halen, is de erva ring voor de volgende." Is het dan nu gewoon een kwestie van af wachten? Siemons benadrukt nog eens de huidige maatregelen: alert groepen benade ren en onderzoek doen. Dat staat nu voor op. „Maar ik sluit een wijziging van de stra tegie niet uit." De hoofdinspecteur herin nert eraan dat staatssecretaris Simons de Gezondheidsraad om advies heeft gevraagd over de verdere aanpak. „En ik ga ervan uit dat er iets met dat advies wordt gedaan." Geneeskundig inspecteur Siemons: „Tot n ten de risicogroep besmet. i toe Is maar één patiënt bui-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3