Jong Oranje kan EK vergeten SKC met een been in promotieklasse Palace vindt z'n draai Sport Wielerploeg van Monique Knol stopt Ashe sportman van het jaar WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 912 b onderwater cert u DUIVENTIL Wilt U Iets melden? Bel 071- 161414 (Wlm van Dulvenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. :">W 'wi*. ''■kt .;Sfcr •"As De Turk Bulent slaagt er niet In om Oranje-doelman Roorda vanaf elf meter te passeren. fo eenscholieren-basketbaltoel nooi in Noordwijk gehouderf De wielerploeg van WorldPe) fect heeft in Deto Jeans een sub-sponsor. De ploeeenpré TILBURG Palace gaat steeds beter draai en. Het driebandteam uit Voor schoten speelde de laatste wed strijd voor de winterstop met 4- 4 gelijk tegen Hotel Centraal in Tilburg: 4-4. Het was het derde gelijke spel in successie. Deson danks staat het kwartet met vier punten uit elf wedstrijden nog steeds onderaan in poule 2 van de eerste divisie. Rob Scholtes, die zich niet had geplaatst voor het NK kunststoten, bleek de teleurstel ling voortreffelijk te hebben ver werkt. Hij won niet alleen, maar kwam voor het eerst sinds een jaar boven een partijgemiddel de van 1. Hij maakte 40 caram boles in 36 beurten, goed voor een moyenne van 1.111. Ook Rob Lamboo boekte een zege (40 in 76, 0.526). Kopman Carel Wagenaar (32 in 45, 0.711) en John van Veen (25 in 60, 0.417) bleven met lege handen staan. De driebanders van Centraal 1 sloten de eerste helft van het seizoen af met elf punten uit elf wedstrijden. De Oegstgeestena- ren, uitkomend in poule 4 van de tweede divisie, wonnen uit bij Oudenbosch met 3-5. Siem de Groot (35 in 39, 0.897) tegen Rovers en Kees Moddermeijer (30 in 47, 0.638) tegen De Bruyn zorgden voor de winstpartijen. Kopman Jan van Loon maakte in de nabeurt een achterstand van 7 punten goed en zorgde voor het beslissende punt (35 in 38, 0.921). Alleen Rob Hilgeman dolf het onderspit. Hij kwam tot 18 caramboles in 45 beurten (0.400). istanbul »gpd Door het gelijkspel in het Ali Sa- mi Yen-stadion van Galatasaray mag Jong Oranje zich uitge schakeld beschouwen voor deelname aan de eindronden van het Europees kampioen schap. Israel: „Maar ik was toch al niet meer hoopvol gestemd na twee nederlagen." Jong Oranje was eerder al met 1-0 onderuit gegaan in en tegen Noorwegen en in Utrecht had het een gevoelige draai om de oren gekregen van Polen (1-3). In het vrieskoude Istanbul - tijdens de wedstrijd sneeuwde het af en toe licht - had Jong Oranje alleen in de openingsfa se het beste van het spel. Edgar Davids bracht het veldover- wicht na eeri kwartier in de sco re tot uitdrukking. Na een voor zet van Twan Scheepers pas seerde de Ajacied doelman Rustu:0-1. Evenwicht Na deze treffer raakte Jong Oranje de greep op het duel kwijt. De Turken, die de vorige maand verrassend met 1-0 van Engeland wonnen, namen het heft stevig in handen. Mujdat bracht na ruim twintig minuten de balans weer in evenwicht: 1- 1. Daarvoor lieten de fanatieke en soms wat al te wilde Turkse strijders al een uitgelezen mo gelijkheid op de gelijkmaker lig gen. Bulent slaagde er echter niet in Bas Roorda vanaf de pe naltystip te passeren. Dat de re servekeeper van FC Groningen de onzuiver ingeschoten straf schop stopte, was niet meer dan een vorm van gerechtigheid. Scheidsrechter Constantin leg de de bal op de stip omdat Roorda een overtreding zou hebben begaan tegen Arif. Maar daar was geen sprake van, Roorda speelde de bal en raakte de theatraal neergaande Turk niet eens. Constantin, een parmantig rondstappend baasje uit Roe menië, bleek een thuisfluiter van het ergste soort. Hij sloeg de plank regelmatig mis. En bij na voortdurend in het nadeel van Jong Oranje, dat er in de tweede helft amper nog aan te pas kwam en van geluk mocht spreken dat het met 1-1 het ein de haalde. Abdullah knalde de bal uit een vrije trap tegen de lat en Roorda redde tot tweemaal toe knap bij inzetten van Cafer. Uitzichtloos Naast Roorda kon ook Erwin van der Looi (Vitesse) op een goede wedstrijd terugzien. De PSV'ers Raymond Beerens en Emest Faber haalden een ma gere voldoende. Hetzelfde gold voor Edgar Davids, al bezondig de de Ajacied zich te vaak aan uitzichtloze soli. Tegenvallend was het spel van Patrick Dec kers (Fortuna Sittard), Toine Rorije (Go Ahead Eagles), Twan Scheepers (MW), Ferdy Vier- klau (FC Utrecht), Jean-Paul van Gastel (Willem II) en Fabian de Freitas (Volendam), die na de rust Rorije kwam aflossen. Peter Hoekstra (PSV) kreeg al snel 'een kegel' (citaat Israel) van Alpay, maakte de negentig minuten weliswaar vol, maar de blessure aan zijn enkel speelde hem zichtbaar parten. Met een punt uit drie ont moetingen en de doelcijfers 2-5 is de verleiding groot een ver nietigend oordeel over Jong Oranje te vellen en te spreken van een 'verloren generatie'. Maar dat zou te gemakkelijk zijn en bovendien onjuist. Want ook al is de huidige leeftijdsca tegorie waaruit Israel kan put ten in zijn totaliteit pover van niveau, met Mare Overmars, Hoekstra en Faber huizen in zijn selectie op termijn ook en kele potentiële internationals. Een verheugende constatering is eveneens dat zich daarbij twee vleugelaanvallers bevin den: de geblesseerd in Amster dam achtergebleven Overmars van Ajax en Peter Hoekstra, qua aanleg de meest begaafde van het hele stel. De Nederlandse en Noorse schaats bond willen de vier de startplaats terug bij de grote evenementen. Beide bonden zijn overeengekomen een geza menlijke campagne te voeren tijdens het volgende ISU-con- gres De Van Heloma-prijs, een jaarschaatsoorkonde, werd uit gereikt aan Nieuwkoop, omdat deze gemeente het toerschaat- sen zo goed organiseert De schaatsbond heeft in Deloitte Touche een tweede sponsor ge vonden Vrijdag start zeezeiler Henk de Velde in het Franse Brest de non-stop solo rond de wereld. Van Velde wil de tocht in een recordtijd van 100 dagen volbrengen De Leidse atleet Han Kulker heeft zijn baancar- rière afgesloten. Kulker kiest nu voor de wegatletiek Op 18, 19 en 20 december is er in Zoeter- meer een internationaal ijshoc- keytoernooi met Finland, Slove nië, Denemarken en Nederland De mannen-shorttackers van IHCL staan hoog genoteerd op de landelijke competitie-rang lijst. Mike McMillan, Erik Duy- velshoff en Jan Hoogeveen be zetten de eerste drie plaatsen. Rob Lijtsman staat op de vijfde plaats. Anja van der Poel is als zesde de beste dame Joëlle van Koetsveld heeft het jeugd trainersdiploma shorttrack be haald De waterpoloërs van HZC De Robben krijgen een ex tra kans om hun magere pun tentotaal op te voeren. De club uit Hilversum won een protest ingediend na de incidenten in de wedstrijd tegen ZPB De ta- lentvollejunior-wielrenner Bram de Groot uit Zevenhoven is niet alleen sterk op de weg maar oök wekelijks uitblinker in de landelijke veldritten De voetballers van het Old Stars team Leiden worden veel ge vraagd. Op zondag 27 december nemen zij met twee teams deel aan het zaalvoetbaltoernooi van LFC en een dag later is het team te gast op het jeugdtoernooi van Leiden in de Drie Octoberhal. In 1993 wordt deelgenomen aan de strijd om Piet Boot Bokaal bij De Sleutels Het jeugd-ijshoc- keyteam van Leiden Lions speelt op zondag 20 december om 12.00 uur een wedstrijd te gen HOKY Uithof uit Den Haag In januari start er een begin nerscursus Shuri-Ryu-Karate in Leiden. Voor informatie: 071- 414117 «Voorde 17dekeer wordt op dinsdag 27 december sentatie van de pioeg van Jar Raas is eind januari in Parijsi Noordwijkerhouter Rik van Wetten (in 1993 uitkomend voor de stichting Westland) ruilt het clubshirt van De Bol lenstreek voor dat van De Sp taan uit Rijswijk De wielen! eniging West Brabant heeft [j cies één jaar bestaan. De fusj club legde het loodje na het j haken van de clubsponsor Voetbalclub Hillegom neemj ook deel aan het KNVB-bekö toernooi. Voor de tussenronf bezoekt Hillegom zondag Kö nemerland Morgenavond houdt het Leidse Damgenoof schap een traditioneel kerst- damtoemooi in het clubhuis aan de Boreneostraat De zwemvereniging Watervrien( uit Lisse viert op 23 januari lf 25-jarig bestaan Op 9 janué wordt de kwartfinale van de I terpolo beker II gespeeld. Viv ontmoet bij de mannen Flev en de vrouwen van LZ 1886 If gen op die dag ZCE op bezo^ Het zaterdagelftal van SJZ hef in jongerenvereniging Utopij een nieuwe shirtsponsor G! durende de winterstop houd! voetbavereniging VCLen koij balclub KZ Leiden een sporttweekamp Ook Zoetei woude houdt weer de verkie zing voor de sportprijzen vaij het jaar. Op 30 januari 1993 i de opvolgers van turnster CH lotte Zandbergen en schaatst Jeroen Straathof bekend In hersteld: het Horeca Bowling toernooi bij Hans Menken Bi ling. Het toernooi wordt op 2 en 24 januari afgewerkt. Vool inlichtingen, bel Jan Snik (07 762698) Sponsor Eurosport van waterpoloclub Het IJ zal contract dat op 1 januari 199 afloopt niet verlengen. Daard is een verblijf van de Russchi sche topspelers bij de Amstej damse club in gevaar gekoml Op de algemene ledenvergt dering van SV Voorschoten ij Piet de Jager tot erelid benoë Zaterdag 19 december in hl Vijf-meibad in Leiden Speed zwemwedstrijden. Aanvang 15.00 uur Natasja Sierag (Li '86) en Jorien Kleywegt (De Z /LGB) komen op 19 en 20 de cember voor de jeugdploeg Nederland uit in de interland en tegen Engeland. Fleur Bal ker en Antoine van Weerde 86) zijn opgenomen in de A-f lectie van de KNZB De voel balclubs Lugdunum, Warmu da en Meerburg houden op tweede kerstdag hun traditiol le Kerstloop. AC Milan beste club van 1992 den haag AC Milan is voor de derde achtereenvolgende keer de beste club van de Italiaanse voetbalcompetitie geworden. Hoe wel de roodzwarte ploeg in 1992 nog één keer in actie moet ko men voor een inhaalduel bij Sampdoria, bedraagt de voorsprong op de achtervolgers elf punten. Milan behaalde in 32 wedstrij den 54 punten en leed geen enkele nederlaag. Torino is tweede op deze ranglijst met 43 punten. AC Milan was met 83 doelpun ten ook de produktiefste ploeg. Marco van Basten is topscorer met 28 treffers. In dit uitzonderlijke jaar leed Milan maar een of ficiële nederlaag, voor de beker bij Juventus. De andere 46 ont moetingen leverden 33 overwinningen op. Manuputty weg bij ASC oegstgeest» John Manuputty neemt aan het eind van dit seizoen afscheid van ASC. De Sassenheimse voetbaltrainer is dan drie seizoenen aan de afdelingsclub verbonden geweest. Manuputty, die maandag in deze krant al liet weten waarschijnlijk zijn lang ste tijd bij ASC werkzaam te zijn geweest, deelde zijn besluit gis teravond aan de spelersgroep mee. Rijnsburg speelt tegen Scheveningen leiden» De afgelopen weekeinde afgelaste wedstrijd Rijnsburgse Boys - Scheveningen wordt komende zaterdag gespeeld. Voorts zette de KNVB Serooskerke - Katwijk op het programma. De be kerwedstrijd van Katwijk tegen VCS gaat daardoor niet door. Quick Boys bekert zaterdag bij het Haagse Quick. Simpele bekerzege Leiden leiden De basketballers van Leiden hebben zich gisteravond eenvoudig geplaatst voor de vijfde ronde van de beker. In Ba- rendrecht werd eerstedivisionist Binnenland met 100-70 versla gen. Halverwege was hel klasseverschil nog niet duidelijk: 38-37 voor de thuisploeg. Loet de Ruyter (32), Peter ter Haak (21) en Anthony van Eijck (16) waren produktief voor Leiden. Romario niet in Braziliaanse basis porto alegre Romario staat niet in de basis van het Braziliaanse voetbalelftal, dat vandaag een vriendschappelijke wedstrijd te gen Duitsland speelt. De PSV'er reageerde teleurgesteld. Bonds coach Carlos Alberto Parreira gaf de voorkeur aan Careca van Napoli. „Dat kan ik niet begrijpen. Het is heel naar", zei Roma rio. „Als ik het had geweten, was ik niet gekomen. De trainer heeft me niets gezegd." Careca en Bebeto vormen in de wed strijd in Porto Alegre de aanvalslinie. Jong Oranje heeft zijn eerste punt gesprokkeld in kwalifi- catiegroep 2 van het Europees kampioenschap. De talen trijkste Nederlandse voetballers tot en met 21 jaar sloten gisteren het duel in Istanbul tegen hun leeftijdsgenoten van Turkije af met 1-1. Dat resultaat kwam tot stand in een slechte wedstrijd. „Maar", sprak coach Rinus Israel zeer tegen zijn aard in, vergoelijkend: „De grasmat was ontzettend zwaar. Iedereen heeft hard gewerkt en zijn ui terste best gedaan, daarmee moet je tevreden zijn." AZPC uitgeschakeld amersfoort» anp De mannenwaterpoloploeg van AZPC is uitgeschakeld in de kwartfinales van het Europa Cup-toernooi voor bekerwin naars. Ook de return tegen Pes- cara ging gisteravond in het Amersfoortse Sportfondsenbad kansloos verloren: 9-13. De pe riodestanden waren: 1-3, 4-3, 2- 2 en 3-4. AZPC sloot de eerste wedstrijd in Rome tegen de Ita liaanse titelverdediger af met een afgetekende 10-5 nederlaag. SCOREBORD SPORT OP TV 15.00-17.00 EURO: Turnen: EK jur vanuit Arezzn 15.30 17.30 Sportnet Boksen WB io Sport v 1 ZOo' ïaOoVuRo'Histónsc 17 10-17 15 Old 2: Sport Hei 17.30-18 30 Sportnet Paardi 1830CMSAO BBC 2 Paartes 18.00-?9 00 EURO: Freestyl 18 30 19 30 Sportnet. 8owle bowling tour vanuit Califorme. 18.45 19 15 RTL Sport. 19.00-20.00 EURO: Rugby v 19 00-21 14 Did 1: Sport Ext lilke interland Brazilië Duitslai 19 30-20 00 BRT 1: Sport. 20 00-21.00 EURO; Karate: f 20 00-22 40 BRT 2 Sportavc 20 30-2130 SportnetWorldcup sk 20 30-21.50 Ned 2 Studio Sport: r IR0 Eurotop Event: finale) d 3: Studio Sport Joi osiosïlïobbc 1 Hall in Olympia. 08 30 09 00 Sportnr 09 00 ll800Sportn< ielerploeg van Ja- min houdt op te bestaan. De sponsor kan volgend jaar geen representatieve ploeg op de been brengen. Bovendien is de internationale wielerunie (UCI) niet tegemoet gekomen aan de wens van Jamin om in 1993 ook in buitenlandse wedstrijden te mogen aantreden. Dat recht blijft voorbehouden aan de na tionale selectie. Sponsoring is daardoor voor de winkelketen in snoepgoed beduidend min der lucratief dan vooraf werd aangenomen. Monique Knol is de bekend ste van de acht wielrensters die op straat komen te staan. De Amersfoortse, winnares van het olympisch goud in Seoul en het brons in Barcelona, stond twee de basis van de fietste onder leiding van haar vriend en ploegleider Willem Kruis verreweg de mees te prijzen bijeen. Rinus Verboom, oud-bonds- coach, was Kruis aan het einde van het voorbije seizoen opge volgd. De Zeeuw slaagde niet in zijn opzet de beste Nederlandse rensters bij Jamin onder te brengen. Dat heeft alles te ma ken met de UCI-beperkingen: een sponsorploeg is niet ge rechtigd deel te nemen aan wedstrijden over de grens, mag uit slechts acht vrouwen be staan en mag geen buitenland se vrouwen in dienst hebben. De Tour de France voor vrou wen, één van de weinige wed strijden waarvoor het publiek en de media interesse hebben, ging daardoor de afgelopen twee jaar van start zonder de formatie van sprintster Knol. Haar ploeggenote Angela van Smoorenburg hoopte aanvan kelijk nog dat de toekomstver wachtingen van Jamin te som ber waren. „Die reglementswij zigingen komen er volgens mij wel door", zei de Langeraarse. „Maar in het ongunstigste geval worden wij het komende jaar bij een clubsponsor onderge bracht. Dat maakt voor mij een groot verschil, want alles was tot nu toe altijd goed voor ons ge regeld. En een andere ploeg heb ik op dit ogenblik ook niet ach ter de hand." Jamin-directeur Kersten, die er twee maanden geleden nog vast van overtuigd was dat de UCI overstag zou gaan, stuurde gisteren echter een 'brandbrief rond. Het congres in Orlando besloot 'de vergadering' over de reglementswijzigingen van de UCI te verschuiven naar de eerstvolgende bijeenkomst, in januari. Kersten: „Of onze wen sen alsnog worden ingewilligd is zeer twijfelachtig. Maar zelfs al zeggen ze straks ja, dan is de kans heel klein dat we door gaan. Om de eenvoudige reden dat we i sters hebben." Na het vertrek van Monique de Bruin en Els Koolloos is er weinig overgebleven van de ploeg. De vaderlandse toppers rijden voor de nationale selec tie, die onder de naam van AM- EV wel aan buitenlandse wed strijden mag meedoen. De ve- detten-in-de-knop worden jonge meisjes die nog een lange IJSHOCKEY Moskou ISVESTIJACUP Groep A Canada - Tsiechoslov 3-2^1-1). Rusland 1 - Zwitserlar 'd4,ei (24 SKI door de bond inge lijfd. „Wat overblijft zijn heel Stand: 1. Spanie 3-5. 2. Denemi Duitsland 2-2,4.1 vriendschappelijk DWV - Ajax 2-5 (1-3). Doelpi nploeg van volleybalvereni ging SKC staat na de winst op naaste concurrent Netwerk met een been in de promotieklasse. De Leidenaars wonnen in Pijnacker na een goede wedstrijd met 3-1 en staan nu vijf punten los. Het enige team dat nog roet in het eten kan gooien is het als derde geklas seerde Graficon/Donar. Donar versloeg Ariston binnen vijftig minuten met 3-0 en is vast van plan SKC komende vrijdag de eerste nederlaag toe te brengen. Do- nar-aanvoerder Groen: „We zijn com pleet en dan zijn we door geen enkele ploeg in de eerste klasse af te stoppen. De twee nederlagen die we geleden heb ben kwamen waren geheel onnodig, dus de stand geelt een vertekend beeld. Bo vendien weten we dat SKC te pakken is." Tegen Netwerk moest SKC tot het ui terste gaan om de winst veilig te stellen. Netwerk bleek een sterk team, dat echter naarmate de strijd vorderde problemen met de passing kreeg. Daarnaast doorzag SKC na de verloren eerste set (15-13) het spel van zijn tegenstander. Vooral blok kerend scoorden de Leidenaars vervol gens vele punten. SKC won de de zinde rende vierde set nipt met 14-16. Hekke- sluiter Orion verloor in dezelfde afdeling kansloos met 3-0 van Den Oudenm/Ni- voc 72. Donar trof in het laag op de ranglijst staande Ariston een opponent die niet inspireerde. De thuisclub klaarde het karwei in drie sets: 15-8, 15-11 en 15^5. In de tweede reeks liet de concentratie aan Leidse zijde te wensen over. Alleen Jan Keijzer, dit seizoen goed in vorm, bleef aan het net heersen. Ariston be schikte over een matige stop en bleef te vens onder de maat wat betreft de spel- verdeling. In de andere eerste klasse won Gemi ni/Kangeroes 2 met 3-0 (15-7, 15-10 en 15-7) van Inter Amicos 2. De Voorscho tenaren, met Arno van Weizen als uit blinker, brachten hun tegenstanders met een lastige serve in moeilijkheden. Bo vendien zat het blok potdicht en liepen de aanvalscombinaties naar behoren. Dat ging Inter Amicos duidelijk boven de pet. Alleen in het tweede bedrijf liet het even zijn tanden zien. Van 12-4 werd het Vrouwen Bij de vrouwen trof NOVO ook al Inter Amicos tegenover zich. In tegenstelling tot voorgaande gelegenheden bleef de Noordwijkse formatie het hele duel bij de les. Op setstanden van 15-10 en 15—9 liet NOVO zelfs een score van 15-0 vol gen. Omdat vaste spelverdeelster Anneke van Delft ontbrak, was Marion Wijnen belast met de vormgeving. Zij deed dit zo goed dat ze waarschijnlijk op meer in vitaties mag rekenen. WW, toch al bezig met een opmars, bracht Punch een nederlaag toe. Het werd in Delft 2-3. De twee teams waren verantwoordelijk voor een wisselend spelbeeld. De ene keer heerste Punch, de andere keer WW. In de vierde reeks bij voorbeeld was WW oppermachtig (1-15). De rps-set moest na vele lange rally's de beslissing brengen. WW be werkstelligde hierin een 12-15 score. Rayon In het rayon ging bij de strijd tussen koploper LUSV en DAC 2 niet door. Het dak van het Universitair Sportcentrum lekte. VCO raakte verder achterop door in Lisse met 3-1 van Lius- na te verliezen. De eerste en vierde set won Liusna nota bene met 15-0. Hanne- ke ten Brinke serveerde de thuisclub in de eerste reeks naar 10-0. De stand ziet er als volgt uit: LUSV 9-14, Orion 8-12, Liusna 8-10, SKC 8-10, VCO 8-9, Valken 8-9, Leython 3 9-7, DAC 2 7-6, Blok '77 8-5, InUpGo 8-5, LUSV 2 9-3. Bij de mannen klopte lijstaanvoerder RW 2 in een uitwedstrijd Gemini/Kan- geroes 3 met 3-0. Setstanden: 7-15, 6-15 en 7-15. „We worden kampioen", voor spelt RW-er Ronald Boers. „Wie moet ons nog afstoppen?" Utopia, derde op de ladder, dompelde in Hazerswoude-Rijn- dijk TOI in rouw. Slechts twaalf punten verzamelde de hekkesluiter: 3-15, 5-15 en 4-15. De stand: RW 2 9-18, Ridder- veld 2 10-15, Utopia 9-13, DAC 2 10-12, Gemini/Kangeroes 3 9-10, DVO 9-9, DAC 3 10-9, LUSV 2 9-7, Graficon/Do nar 2 9-7, Ridderveld 10-7, Leython 3 9-4, TOI 9-1. Sports Illustrated heeft Arthur Ashe uitgeroepen tot sportman het jaar. „Dit is een prijs voor al zijn werk", aldus hoofdredact' Mulvoy van het gezaghebbende Amerikaanse sportweekblad. „Ir alleen voor dit jaar. Ashe is op alle fronten actief. Ondanks zijn zondheidsproblemen, zijn hart en aids, blijft hij strijden tegen discriminatie van de zwarte sportman en vrouw." Ashe (49) is de meest prominente zwarte tennisspeler in de H torie. Zes jaar eerder werd hij door hartproblemen gedwongen i carrière te beëindigen. Ashe kwam dit jaar in het nieuws door l bevestiging dat hij besmet was door het HIV-virus en aids had. I raakte besmet door een bloedtransfusie tijdens een hartopcral Vanaf die bekendmaking zette hij zich in voor de bestrijding v aids. Hij riep de Arthur Ashe Stichting in het leven voor de strijd) gen aids en ontving steun uit de gehele tenniswereld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22