Mummies inspireren schooljeugd Broadway roept '93 uit tot Rodgers-jaar Oogstrelend werk zonder signatuur Cultuur&Kunst Hond in de kunst WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Beeldende kunst in de architectuur Reiden De rol van de beeldende kunst in de architectuur is het Onderwerp van een discussie die vanavond wordt gevoerd in de (vVaag. Centrale vraag is of samenwerking tussen beeldende kun stenaars en architecten de kwaliteit van de architectuur ten goe de komt. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld van ge dachten te wisselen met een forum van deskundigen. De discus sie wordt geleid door prof. dr. S.J. Doorman, hoogleraar aan de faculteit wijsbegeerte en technische maatschappijwetenschap pen van de TU Delft. Daarnaast zitten in het forum: prof. ir. Ca- 'jel Weeber (architect), Pjotr Müller (beeldend kunstenaar), Ge rard Anderiesen (kunstsocioloog) en Gerard Hali (beeldend kun stenaar). Het debat begint om 20.30 uur. Kerstconcert Rijnstreekkoor Irunsburc» Met medewerking van de Harmonie Katwijk geeft het Rijnstreekkoor morgen een kerstconcert In de Immanuel Kerk in JRijnsburg. Op het programma staan onder andere het Weihnachtsoratorium van Barth, liederen van Gabriele, en de Catique de Noel. In totaal geven 110 zangers en 55 muzikale (medewerkers om 20.00 uur acte de présence. aya con Dios in Ahoy' Rotterdam» Vaya Con Dios komt naar Nederland. Op woensdag (10 maart geeft de band in het Rotterdamse Ahoy' een concert waarvoor nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar is. Op 11 maart verzorgt de groep daarom een tweede optreden in Ahoy'. iDe voorverkoop voor dit concert begint op zaterdag 19 decern- Oriëntatiecursus regie alpen aan den run Het Zuidhollands Centrum voor Amateur theater organiseert in samenwerking met het Parktheater en Ex pressie '70 een oriëntatiecursus regie. De cursus, die op vrijdag 15 januari begint, is bestemd voor mensen die al regisseren en die zich verder willen bekwamen. Mensen die met het vak ken nis willen maken zijn ook welkom. Tijdens vijftien bijeenkom sten leren de cursisten de fijne kneepjes van dramaturgie, vorm geving en spelbegeleiding. Belangstellenden kunnen zich tot 18 Idecember opgeven bij het Parktheater, tel. 01720-72875. Geen 'Heist' in Hoofddorp hoofddorp» Het programma 'Heist' dat op vrijdag 18 december lin het Hoofddorpse theater Het Oude Raadhuis zou worden op- Igevoerd gaat niet door wegens het overlijden van Roland jSmeenk. De cabaretier kwam in de nacht van 27 op 28 novem ber tijdens een verkeersongeluk om het leven. Muzikale show oegstgeestHet Show- en Muziekgezelschap Sempre Avanti treedt vrijdag 18 en zaterdag 19 december op in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Onder de titel 'Happy Europe' presen teert Sempre Avanti een avondvullend programma van bekende onbekende liederen. Het concert begint om 20.00 uur. beeldende kunst recensie irene van beveren sitie: vrouwelijke naakten en mense- ^ormen in acryl en brons, t/m 30 de- >er. wo t/m za. 12-17 uur, tevens vr. rond 19-21 uur. in STAA-galene, Prinses enelaan 88, Alphen a/d Rijn. STAA exposeren beeldhouw- ter Annelies van Herk en schil- Eveline Swidde. Beiden ïaken oogstrelend werk, maar direct herkenbare signatuur ntbreekt. De invloed van grote oorgangers is wel duidelijk anwezig; bij Van Herk die van Irancusi en Couzijn, bij Swidde ie van de Duitse expressionis- "frrancusi maakte aan het be rt van deze eeuw, net als later Lrp en Hepworth, eivormige ulpturen die bij nadere be- chouwing menselijke kenmer- en hebben. Vaak dragen deze leelden namen als 'Oorsprong' ;gin.' 'Ingetogen' is Van lerks variant; een glad gepolijs- e ovalen vorm, waarin een in Ikaar gedoken menselijke fi- yur is te herkennen. Ingetogen' staat midden in Ie tentoontstellingsruimte. In hoeken staan eveneens ondplastieken, al dan niet met spiegelgladde giethuid. )aarnaast toont Van Herk to- aal ander werk dat bestaat uit malle, hoekige menselijke we- entjes, circa tien centimeter (root, gevormd uit stukjes aan- jevreten brons. Ze brengen au- omatisch de beelden van Cou- gedachte, die zijn beel- len eveneens van gerafelde pla- K RUYGROK iCHEF) JAN RIJSDAM SASMA STOELINCA Bas Westerweel opent tentoonstelling in Rijksmuseum van Oudheden Hoe is het om dood te zijn? Het is een vraag die de Egyp tische farao Toet-anch-amon in ieder geval niet kan be antwoorden: „Zoals jullie weten, hebben ze na mijn dood met een haakje mijn hersenen door mijn neus verwij derd. Ik ben dus eigenlijk heel dom." leiden wilfred simons In werkelijkheid was natuurlijk niet Toet-anch-amon aan het woord, maar televisiepersoon lijkheid Bas Westerweel van het NOS-programma 'Klokhuis'. De organisatie van het Leidse Rijks museum van Oudheden had hem gevraagd om de 'Kinder tentoonstelling Mummiemas kers' feestelijk te openen. Ver kleed als de Egyptische farao Toet-anch-amon verrichtte hij die handeling gistermiddag met verve. Hij overhandigde tevens de prijzen voor de mooiste mas kers. Oude Wetering: Juwelier Kolijn Leiden: Juwelier Matheus Brinks Katwijk: Juwelier Parlevliet Voorschoten: Juwelier van Dam Het Rijksmuseum van Oud heden hield het afgelopen na jaar een mummie-maskerwed strijd, waaraan zestien basis scholen uit de Leidse regio deel namen. Met deze wedstrijd wil de het museum leerlingen van groep zeven en acht kennis la ten maken met de Egyptische verzameling van het museum. Maar directeur J. Verwers had nog een breder doel. Tijdens een openingstoespraakje sprak hij de leerlingen als volgt toe: „Als jullie straks kerstvakantie hebben en het is somber, re genachtig weer, kunnen jullie tegen je ouders zeggen: dat Rijksmuseum van Oudheden is zó leuk, laten we daar nu eens naartoe gaan." Een deskundige jury, be staande uit Yvonne van Baerle (hoofd directie kunst en cultuur van de gemeente Leiden), de Leidse kunstschilder Martin van Dijk en Maarten Raven (egypto loog en conservator van het museum) kende de eerste prijs toe aan Yoske van Essen en An- ne-Marie van Duijn van de Montessorischool in Oegst geest. De jury waardeerde voor al de 'Byzantijnse en haute couture- invloed die uit het blauwglanzende masker sprak'. De tweede prijs ging naar Den nis Godschalk, Dave Labruyere, Farid Belgano en Vincent Chaudron van de Leidse Dr. van Voorthuysenschool, terwijl de derde prijs werd gewonnen door Saskia Schouten en Marie ke Schermer Voest van de Leid se Houtschool. Verder kende de jury een creativiteitsprijs toe aan Robert Juffermans van de Sint Janschool en een Egyptolo- gische prijs aan Rody Brokkaar van de Anne Frankschool. De organisatoren van de ex positie kozen van de in totaal veertig maskers zeventien uit i de expositie op poppen, die op die in hun ogen zo mooi waren, dat zij voor museale presentatie geschikt zijn. Zij zetten zestien daarvan op poppen, die op mummies gelijken. Het zeven tiende masker is gemaakt door een hele klas van basisschool het Kompas in Voorschoten. Volgens de voorlichter van het museum, H. Pragt, hebben zij zich daarmee niet aan de op dracht gehouden. Het resultaat viel dus buiten de jurering. „Maar wij vonden hun masker zó aardig, dat we het toch heb ben tentoongesteld." Ofschoon de maskers zijn ge maakt door kinderen, hebben zij toch een grote uitdrukkings kracht. Sommige kijken de toe schouwer heel vrolijk aan, an dere hebben een streng, ge heimzinnig of zelfs boosaardig karakter. De meeste maskers zijn geschilderd in de kleuren die de Egyptenaren zelf ook voor hun dodenmaskers ge bruikten: geel en blauw. Maar er zijn ook rode, bruine, paarse en witte maskers op de tentoon stelling te zien. De Taffehzaa! van het muse um zat tijdens de opening bom vol met leerlingen van de ver schillende basisscholen. Zij luis terden met veel aandacht naar de toespraakjes van Verwers, Pragt en Van Baerle en beloon den de winnaars met een luid applaus. De meeste aandacht ging echter uit naar Bas Wester weel, die na afloop van de cere monie werd bestormd door een menigte kinderen die een hand tekening wilden. „Waar komen jullie toch allemaal vandaan", riep hij op een gegeven mo ment vertwijfeld uit. Nadat hij misschien wel honderd kinde ren van een krabbel had voor zien, maakte hij zich snel uit de voeten. Maar hij liet zijn hono rarium voor die middag. 500 gulden, in het museum achter. Voor Amnesty International. De 'Kindertentoonstelling Mummiemaskers' is tot en met 3 januari in het Rijksmuseum van Oudheden te zien van 10.00 tot 17.00 uur. Op zonda gen en op zaterdag 26 decem ber is het museum geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Op maandagen, vrijdag 25 decern ber en vrijdag 1 januari is het i gesloten. ten optrok. Het contrast in Van Herks werk - aangevreten hoekig en glad gerond - is groot. Mis schien houdt zij van tegenstel lingen. Een andere mogelijk heid is dat zij nog op zoek is naar een voor haar geschikte Van Herks mede-exposante, Swidde, laat expressieve acryl verfschilderijen zien die doen denken aan de doeken die de leden van Die Brücke maakten. De overeenkomst met Van Herks sculpturen zijn de rudi mentair weergegeven naakten. Bij Swidde van het vrouwelijk geslacht, bleekroze, tegen een blauw-paarse achtergrond. Het zijn verstilde lichamen die een zaamheid uitstralen. Eén doek verschilt in beeld en karakter. Op een blauw-groeni- ge vlak is een aantal gesteelde gekleurde vlekken te zien. Het zouden achteloos neergegooide tulpen kunnen zijn, ware het niet dat de lijnvoering van de ondergrond een explosie sugge reert en de stelen van de bloe men iets te kronkelig zijn. Daar door lijkt het of Swidde een eja culatie heeft geschilderd; zaad cellen met een zweepstaart op weg naar het ei. 'Los' heet de agressief gekleurde uitbarsting toepasselijk. Geplaatst tussen alle naakten en tegenover het eivormige sculptuur van Van Herk vormt het de humoristi sche noot van de tentoonstel- ling. Amsterdam Kunstenares Stella Veldkamp bezoekt met hond Oek de tentoonstelling Tijdelijk Asiel' in het Amsterdamse Arti en Amicitiae aan het Rokin. Samensteller en beeldend kunstenaar Dick Tuinder: „Het onderwerp zegt niets over de maatschappij of zo. Toen ik constateerde dat honden een onuitputtelijke inspiratiebron vormden, leek het me spannend zo'n expositie te maken". Tuinder verzamelde voor de expositie een groot aantal schilderijen, objecten en video's met de hond als onderwerp. De expositie duurt tot en met 17 januari. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. foto cmiii van un) Nieuw cursusaanbod bij K&O Bij de Leidse Volksuniversiteit K&O begint in januari weer een nieuw aantal cursussen. Op het programma staan onder meer on der meer taallessen en cursussen yoga, vlakke beeldende technie ken, kalligrafie, keramiek, bridge, cabaret, boekbinden, autotech niek en tai chi. Nieuwe cursussen zijn debatteren en onderhande len, theatergeschiedenis en omgaan met de computer. Inlichtin gen: 071-141141. Wolkers leest kerstverhalen voor in Leidse Pieterskerk leiden» wilfred simons De Stichting Pieterskerk Leiden heeft Jan Wolkers bereid gevon den om tijdens de inmiddels traditionele kerstsamenzang op 22 december het kerstverhaal voor te lezen (Lucas 2: 1-20). Na de pauze leest hij in de Pieters kerk nog een tweede verhaal voor. Welk verhaal dat wordt eigen werk of iets anders dat Wolkers bezighoudt is vol gens organisator J. Lau nog een verrassing. De samenzang is dinsdag van 19.30 tot 23.00 uur. Vrijwilligers van de stichting hebben ook een manshoge kerststal gemaakt en die in de kerk neergezet. Bezoekers kun nen de stal tijdens de kerstsa menzang bekijken en verder tot en met zaterdag 2 januari. De begeleiding van de kerst samenzang is dit jaar in handen van het Toonkunstkoor Leiden e.o. en het Leiderdorps Kamer orkest. De ensembles staan on der leiding van de dirigenten Hans van der Toorn en Peter Stam. Verder verlenen Petra Sroadway, het Amerikaanse theater- nekka, heeft 1993 uitgeroepen tot Ri- :hard Rodgers-jaar. Aanleiding daar- 'oor is de vijftigste verjaardag van de nusical 'Oklahoma!', die Rodgers sa men met de vermaarde tekstschrijver Jscar Hammerstein II maakte. Oklahoma!' luidde een nieuw tijdperk n voor de musical. In de show werden /oor het eerst alle theaterdisciplines muziek, dans en acteerkunst) als één samenhangend geheel gepresenteerd. de rug toen zij besloten samen te gaan werken. Op 31 maart 1943 ging hun eerste show in premiere: 'Oklahoma!'. Juist op dat moment verkeerde het theateramusement in Amerika in een vacuüm. Behalve Cole Porter's 'Any thing goes', werden er alleen middel matige produkties op de planken ge bracht. duo doorbrak die sleur en legde met 'Oklahoma!' de basis voor veel legendarische musicals. Critici zijn het erover eens dat topprodukties zoals My Fair Lady' en zelfs 'West Side Story' er heel anders hadden uitgezien als de samenwerking tussen Rodgers en Hammerstein er niet was geweest. Hun grootste verdienste was zonder enige twijfel de volwaardige rol die zij aan de balletten in hun werken toeken den. Tot vóór hun samenwerking was een dansnummer in musicals niet meer dan op zichzelf staand entertain ment. In een periode 'van zestien jaar schreven Rodgers en Hammerstein de vijf grootste musicals van deze eeuw. Na Oklahoma!' volgden Carousel' (1945), 'South Pacific' (1949), 'The King and I' (1951) en 'The sound of music (1959). Alle show werden met succes verfilmd. 'The sound of music', met in de hoofdrol Julie Andrews, behoort nog altijd tot de best bezochte films aller tijden. Aan de samenwerking kwam in au gustus 1960 een abrupt einde toen Hammerstein op 65-jarige leeftijd overleed. Rodgers schreef daarna nog wel voor het theater, maar had lang niet meer het succes als met Hammer stein. In 1979 overleed hij op 77-jarige leeftijd. De musicals van het tweetal zijn nog altijd populair over heel de wereld. Re gelmatig zijn er heropvoeringen. De Rodgers Hammerstein Foundation draagt de zorg over de nalatenschap van het fameuze duo. Deze instelling nam ook het initiatief voor het Rod gers-jaar. Er zijn tal van boeken over beide schrijvers in voorbereiding. Pla tenmaatschappijen brengen de origi nele opnamen van 'Oklahoma!' uit. In Amerika is een nieuwe versie van de vijftig jaar oude musical in voorbe reiding. In het National Theatre in Londen ging afgelopen donderdag 'Oklahoma!' opnieuw in premiere. In zijn talkshow 'Vrijdagavond vroeg' be steedt Hans van Willigenburg op 1 ja nuari 1993 aandacht aan het Rodgers- jaar. Speciaal daarvoor komt Mary Rodgers. dochter van de componist, naar Nederland. Volgens Lau was de samen zang vorig jaar een groot suc ces: „Er waren zelfs zoveel men sen. dat we het koorgedeelte van de kerk moesten open/et - ten." Hij schrijft de belangstel ling toe aan het feit dat de Pie terskerk van oudsher de plek is waar Leidenaren samenkomen Yeenswijk (orgel) en Frans Fise- om iets plechtig te vieren: „Die lier- (bariton) solistische mede- traditie spreekt heel veel men werking. sen aan." 'Monument voor Tachtigers' in Amsterdams Oosterpark amsterdam anp In het Oosterpark in Amsterdam wordt vrijdag het beeld 'Mo nument voor de 'lachtigers' van de schrijver en beeldhouwer Jan Wolkers onthuld De onthulling wordt verricht door de Ani sterdamse wethouder van kunst en cultuur E. Bakker, lan Wol kers /al bij die gelegenheid een gedicht voorlezen, evenals Remco Campcrt en Gerrit Kouwenaar De schrijver Fnno Endt zal iets over de Tachtigers vertellen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21