Leidsch nog lager 'ik zal wiiken voor Lubbers Leiderdorp krijgt nieuw Autoplein KERSTSIERAAD (BEL:071-128030 GOED NIEUWS Museum De Lakenhal besmeurd Groot offensief politie tegen coffeeshops A'dam Visvangst in Van den Broek in landsbelang bereid nieuwe post snel op te geven Europa moet y* i i w ~i i 9 WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40035 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Keurmerk 3 De fitnesscentra willen afrekenen met het slechte imago van hun branche. De bonafide za ken krijgen een keurmerk. Nog geen abonnee? De polio-epidemie in ons land is nog lang niet over. Het aantal patiënten, nu 63, zal nog ver dubbelen. Dit voorspelt de ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, G. Sie- mons, in een interview met de ze krant. Siemons zegt dat de epidemie zich zal beperken tot de onge veer 100.000 mensen die zich weigeren te laten inenten. Bui ten deze risicogroep maakt de ziekte geen kans. Tot nu toe is slechts één geval buiten de risi cogroep bekend. Volgens de topambtenaar kan de overheid niet veel meer te gen de ziekte doen dan voor lichting geven en proberen mensen te overreden zich toch te laten inenten. De overheid verzamelt nu vooral ervaringen die van nut moeten zijn bij een volgende epidemie. De hoofdinspecteur noemt de polio-epidemie in een hoog ontwikkeld land als Nederland „heel verontrustend". Hij wijst erop dat de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) juist onlangs een campagne is ge start om de ziekte in 2000 uit te bannen. Herstel van de Nederlandse economie valt pas in 1994 te verwachten. De kosten van de medische zorg spelen daarbij een rol en ook de tarieven die de overheid vaststelt. Gaan die te hard omhoog, dan lokt dat flinke looneisen uit. Dat is on gunstig voor de economische groei. Dit voorspelt de OESO, de organisatie van de westerse in dustrielanden. Volgens de OE SO groeit het bruto binnenlands produkt dit jaar nog maar 1,4 procent en volgend jaar 1,2 pro cent. In 1994 wordt 2,4 procent groei verwacht. I.cidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE LEIDEN ROY KLOPPER Museum De Lakenhal aan de Oude Singel is de afgelopen nacht het doelwit geworden van een kladderactie. Onbekenden hingen een spandoek op de toe gangsdeur met het opschrift 'Directie Lakenhal Moorde naars'. Ook werd het wegdek voor het museum ondergekalkt. Een woordvoerder van de Leid- se politie meldde vanochtend geen idee te hebben waarop de daders met de actie doelen. De directie van het stedelijk museum heeft wel een vermoe den in welke richting de dader moet worden gezocht. Ze denkt aan een Leidse kunstenaar die ontevreden is dat zijn werk niet in het museum wordt tentoon gesteld. Het schilderwerk op de rij baan was overigens niet van dien aard dat het museum nu ineens wel overtuigd is van 's mans artistieke kwaliteiten. De directie heeft vanochtend on- middelijk opdracht gegeven spandoek en leuzen te verwijde- i Ja, dat is goed nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement. Td j (I m „nlrolr br/wpng) Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Por maand, automatisch j (f27,80)*. O Por kwartaalia acceptgiro (f80,10). C3 Per kwartaal, automatisch (i HO,in,*. *N'r. hank /girrv Handtekening: 8 712141 400053 KRANT DE EERSTE Pagina 3: 'Ik heb mi|n vuur- doop wel gehad'. 2 WEKEN GRATIS. HET WOORD IS AAN Latena Vertrouwen is zelfrespect, tot a deren uitgestrekt VANDAAG VANDAAG OOK STAND VAN ZAKEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon In de loop van de nacht opklarin gen en kans op enkele mistban ken. Minimumtemperatuur 2 gra den Overdag perioden met zon. Middagtemperatuur 6 graden. Wind draaiend van west naar zuid, matig, kracht 3 a 4. In de avond langs de kust af en toe krachtig, 6 OESO: Opleving komt pas in 1994 Hoofdinspecteur: 'Polio-epidemie nog niet voorbij' CPN-voorman Fré Meis (71) overleden GRONINGEN «GPD In zijn woonplaats Groningen is gisteravond op 71-jarige leeftijd plotseling de vroegere CPN- voorman en oud-kamerlid Fré Meis overleden. Nadat hij de af scheidsreceptie van de Gro ningse oud-wethouder Gietema had bezocht en nog een verga dering van buurtcomités, stierf j hij aan een hartstilstand. De communist Meis heeft een imposante staat van dienst als politicus en actieleider. Hij werd op 17 november 1921 ge boren in Oude Pekela. Hij werk te aanvankelijk in de kartonin dustrie, in een transportbedrijf en in de landbouw. Zijn debuut als politicus maakte hij als lid van de gemeenteraad van Winschoten (1945-1946). Ook in zijn latere woonplaats Gronin gen was hij gemeenteraadslid, van 1951 tot 1977 met een on derbreking van twee jaar. Daar naast zat hij van 1962 tot 1978 in Provinciale Staten en van 1 1971 tot 1977 in de Tweede Ka- Pagina 3: Meis uitzonderlijk politicus. Na invallen 130 mensen aangehouden Onder politiebegeleiding liepen arrestanten gisteravond naar een klaar staande gemeentebus. De politie hield een grootscheepse actie tegen de coffeeshops in de Amsterdamse binnenstad. foto anp cor mulder De Amsterdamse politie is gis teravond een massaal offensief begonnen tegen de coffeeshops in de hoofdstedelijke binnen stad. Er werden invallen gedaan in achttien coffeeshops in de omgeving van de Amstelstraat, de kop van de Kinkerstraat en het Bellamyplein. De politie vermoedt dat in die coffeeshops in harddrugs en ge stolen goederen wordt gehan deld. Daarnaast wordt er reke ning mee gehouden dat er be lastingfraude wordt gepleegd. Bij de actie zijn tot nu toe dertig mensen gearresteerd wegens drugshandel of belastingfraude. Daarnaast werden meer dan honderd mensen aangehouden op grond van de Vreemdelin genwet. Nagegaan wordt of zij al dan niet illegaal in Nederland verblijven. Bij de invallen werden 430 politiemensen ingezet en 70 mensen van de belastingdienst en de douanerecherche. Het is voor het eerst dat in Amsterdam op deze grote schaal cof feeshops worden aangepakt. Aan de actie gingen twee maan den voorbereiding vooraf. De politie-actie begon rond acht uur. Overlast voor de om geving was de aanleiding voor de invallen, aldus een woord voerder van de politie. Door in te grijpen hoopt de politie een signaal te geven aan andere cof feeshops die overlast veroorza ken. Volgens commissaris Wa genaar is de actie erop gericht de leefbaarheid van de stad I vergroten. De arrestanten werden giste ren verzameld in een parkeer garage tegenover het hoofdbu reau van politie en van daaruit met busjes overgebracht r het gebouw van de vreemdelin genpolitie. Onderzocht wordt onder meer of zij zich schuldig hebben gemaakt aan criminele activiteiten. Verder bestaat het vermoeden dat is gefraudeerd met de loon- en inkomstenbe lasting. Aan de hand van d beslag genomen goederen kan burgemeester Van Thijn evi tueel besluiten tot sluiting i de betreffende coffeeshops. Provinciehuis -y De helft van het be- I staande provincie huis in Den Haag wordt gesloopt. Op dezelfde plaats verrijst nieuwbouw. Mummiemaskers Mummiemaskers in het Rijksmuseum van Oudheden. Kinderen van basisscholen uit de Leidse regio maakten ze. Oranje-debuut O Feyenoord-doel- 2 J man Ed de Goey maakt tegen Turkije zijn interlanddebuut. Advocaat passeerde Stanley Menzo. Van Basten niet in Oranje Marco van Basten komt vanmid dag om 17.00 uur in Istanbul niet in actie met het Nederlands elf tal tegen Turkije. De aanvoerder meldde zich vanmorgen af. BRUSSEL/KATWIJK» De visvangst in de Europese wateren moet in 1993 nog ver der dalen als gevolg van 'een zeer alarmerende situatie' voor vele vissoorten. Dat zegt de Eu ropese Commissie als commen taar op gisteren in Brussel ge presenteerde voorstellen voor de visquota voor volgend jaar. Vooral met de kabeljauwstand in de Noordzee en de Baltische wateren zou het ernstig gesteld zijn; verder mag in 1993 minder schelvis en wijting worden ge vangen. Ook de visstand in de Atlanti sche wateren is volgens de Eu ropese Commissie op sommige punten tot een 'catastrofaal' ni veau gedaald. In de Noordzee springt alleen de haring er enigszins positief uit. Eind deze week zullen de EG-ministers van visserij in een marathon zitting in Brussel de quota defi nitief moeten vastellen. De Nederlandse rondvisvloot die vooral afhankelijk is van soorten als wijtingen kabeljauw had de bui al zien hangen maar voelt niets voor de verla ging van de quota. Na een ja renlange slechte kabeljauw stand bijvoorbeeld, lijkt deze soort zich dit jaar goed te her stellen. „De tongvissers krijgen er 10 procent bij omdat het zo goed gaat met de tong. De ka beljauw ziet er nu beter uit en wij krijgen er niets bij", aldus T. Hoek van de KW 87. „Wij zijn het er niet mee eens, we willen minimaal hetzelfde blijven van gen." Voor de Noordzee heeft de Europese Commissie nog niet alle vangstvoorstellen kunnen berekenen, omdat er morgen en vrijdag nog overleg met Noor wegen wordt gepleegd. Minister Van den Broek verlaat zijn nieuwe Brus selse post in 1994 als hij daarmee premier Lubbers kan helpen om Delors op te volgen als voorzitter van de Europese Commissie. „Ik wijk als het landsbelang dat vereist", aldus Van den Broek gisteravond. DEN HAAG/BRUSSEL GPD Het landsbelang is dat Neder land met Lubbers als EG-voor- zitter een zwaardere vertegen woordiging zou hebben dan met Van den Broek als commis saris. Twee hoge posten voor een klein land in de Europese Commissie is niet goed denk baar. Lubbers zelf heeft zich nooit over zijn Europese aspira ties uitgelaten, maar CDA- kroonprins Brinkman zei giste ren zeker te weten dat de pre mier helemaal niet naar Brussel wil. Van den Broek volgt over twee weken Andriessen op als Europees Commissaris. Hij krijgt de portefeuille buiten landse betrekkingen, maar niet het wereldhandelsoverleg (GATT). Wel zal Van den Broek de onderhandelingen met aspi rant-leden van de EG leiden. Of hij net als Andriessen ook vice- voorzitter van de Commissie wordt, is onduidelijk. Volgens waarnemers in Brussel maakt hij weinig kans. De Belgische Commissaris Van Miert claimt die functie op grond van een oude afspraak tussen de Bene- lux-landen om het vice-voorzit- terschap te laten rouleren. Van den Broek wordt voor twee jaar benoemd, in plaats Leden van de Tweede Kamer met PvdA-fractievoorzitter Wöltgens voorop staan in de rij om minister Van den noeming tot dagelijks bestuurder van de EG. van de normale vier jaar. Dat komt omdat de EG-landen heb ben afgesproken in 1995 de nieuwe Commissie tegelijk te laten aantreden met het dan ge kozen Europese Parlement. In het uit 17 leden bestaande be stuur van de Europese Gemeen schap hebben de zeven kleine landen één, en de vijf grote lan den twee vertegenwoordigers, die officieel onafhankelijk van hun nationale regering opere- De Leidse hoogleraar volken recht P. Kooijmans wordt voor de resterende anderhalfjaar mi nister van buitenlandse zaken. De fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer fe liciteerden Van den Broek giste ren. Alleen D66 en Groen Links plaatsten vraagtekens. Broek geluk te wensen met zijn be fore) nieuw anefo rob c. croes Pagina 2: Van den Broek vertrekt op tijd. Andriessen: gerespecteerd maar niet geliefd. Kooijmans niet onbekend met buitenlands beleid. Futuristische nieuwbouw op Verto-terrein aan Touwbaan ERICJAN WETERINGS Autodealers uit Leiden en Leiderdorp gaan samenwerken in een nieuw 'Auto plein' in Leiderdorp. Het futuristisch ogende, grotendeels uit glas opgetrokken gebouw komt op het 16.000 vierkante meter groot Verto-terrein aan de Touw baan. Het complex gaat ongeveer 10 mil joen gulden kosten. De braakliggende grond waarop het complex moet verrijzen, is nu nog eigen dom van kabelproducent Verto. Begin volgend jaar wordt het licht verontrei nigde terrein schoongemaakt, waarna de bouw half 1993 kan beginnen. Ongeveer een jaar later moet het gebouw klaar zijn. Een groep dealers uit Leiden en Leider dorp hoopt eind deze maand een defini tieve overeenkomst te sluiten met pro jectontwikkelaar Atrium. Welke bedrij ven dat zijn, is nog niet bekend. Op de 8.000 vierkante meter grote be gane grond van het gebouw komen showrooms en een servicestation dat door de dealers gezamenlijk wordt geëx ploiteerd. Op de eerste etage eveneens 8.000 vierkante meter wordt een occa- sionbedrijf gevestigd van de dealers die op de begane grond nieuwe auto's verko pen. Op het dak komt een parkeerdek. Het pand komt geheel vrij te staan in een parkachtige omgeving. Directeur A. Bakker van Atrium noemt het „een grote kijkdoos" met „een futuristische uitstra ling". Slechts de helft van het terrein wordt bebouwd. Een klein deel is gere serveerd voor parkeerruimte voor klan ten en voor opritten naar het parkeer dek. Autoplein Leiderdorp is het eerste gro te project van Atrium. De ontwikkelings maatschappij werd 2,5 jaar geleden op gericht en bouwde onder meer bedrijfs gebouwen in de Leidse Merenwijk, in Alphen en in Leiderdorp. De bouw van het Autopiein wordt uitgevoerd door het Leidse bedrijf Hop. Een sfeervol kerststukje, opgemaakt In een mooi gedecoreerd doosje dat na de kerst als sleradendoosje dienst kan doen,., is dèt een fraai kerstsieraad of niet? Natuurlijk. En helemaal als u kijkt naar de prijs. Kerststukje, In sieradendoos, per stuk 17Q5 Deze aanbieding is geldig (In winkels meteen bloemenafde- llngj t/m donderdag a 24 december a s., zolang de I M I voorraad strekt. j;

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1