Winkelen met familie op zondag als uitje a Stand van Zaken SflÉÉ r-vz ;.v^-u Basisideeën verder uitvoeren HETCiMBACHT Verzuim buschauffeurs onderwerp op congres WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Tussen levende kerststal en musicerende Santa Claus Wie niet beter weet, zou denken dat ze er al jaren zijn. De koopzondagen rond Kerstmis. Maar Leiden beleeft nu pas de derde editie van de koopzondag die inmiddels zo vanzelfsprekend is dat elke zichzelf respecterende plaats er een houdt. Dit jaar is er zelfs een opeenhoping van koopzondagen op 20 december. Maar de winkeliers zijn ervan overtuigd dat ze elkaar niet in de wielen rijden als tegelijk in Leiden, Voorschoten en Oegstgeest de klanten op zondag welkom zijn. Alleen Leiderdorp heeft de koop zondag er dan al een week opzitten. REDACTIE WILLEM SPIERDIJK ERIC JAN WETERINCS I- vkiZ/-' -VZ £0*.^; I' dSfègmm Directeur B. Klaversteijn: „Beslissingen worden steeds maar uitgesteld, want niemand wil zijn handen bran den aan een project dat een volgende regering misschien weer afschiet. foto jan holvast Pro Sys en de chicken-doctrine Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Van Bemmelen ZOF.TERWOUDE/HAZERS- WOUDE - Ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan houdt kampeer- en wintersportwinkel Ton van Bemmelen op woens dagavond 23 december een wintersportshow. Daarin treden onder andere op showballet Gerda Kagie en Lee Towers ('I did it my way'). Voor deze show zijn gratis kaarten te verkrijgen bij de vestigingen van Van Bem melen in Hazerswoude Rijndijk (Rijndijk 4) en aan de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude. Bankdirecteur OEGSTGEEST - Directeur L Mons van de ABN AMRO Oegstgeest heeft gisteren af scheid genomen. Hij maakt ge bruik van de VUT-regeling. Mons wordt opgevolgd door M.L.M. Beermann (38), tot dan toe directeur van de kantoren van de bank aan de De Kem- penaerstraat en het Lange Voortplein. Hij is nu eindver antwoordelijk voor alle vier kan toren van de bank in Oegst geest. Beermann trad in 1981 in dienst van de toenmalige Amro Bank. Hij werkte eerder in Nieuwegein, Raalte, Utrecht en als clusterdirecteur in Leider dorp, Oegstgeest en Voorscho ten. Zijn voorganger L. Mons leerde in de jaren vijftig het ef fectenvak bij de Hollandsche Bank Unie in Den Haag. Later werkte hij bij het bankierskan toor Van Embden en bij Vlaer en Kol. In 1966 stapte hij over naar de ABN in Amsterdam. Sinds 1987 was Mons directeur van het ABN AMRO kantoor Geversstraat in Oegstgeest. LEIDEN* RUDOLF KLEUN Het succes van de koopzondag is in Leiden niet van meet af aan vanzelfsprekend geweest. Voorafgaand aan de eerste koopzondag waren de bezwa ren van personeel en van on dernemers niet van de lucht. De koopzondag betekende een aanslag op de vrije tijd, terwijl er ook twijfel was over de be langstelling. Het succes van de eerste koopzondag, waarbij ze ker zoveel publiek werd getrok ken als op een drukke zaterdag, trok de meeste betrokkenen als nog over de streep. Het succes schuilt volgens woordvoerder Luc Palm van middenstandsorganisatie Lei den Leeft echter vooral in de bijzondere sfeer. Die wordt me de bepaald door het legertje al dan niet musicerende kerst mannen een arreslee en een kinderkoor die zich tussen het winkelend publiek begeven. Palm: „Het is een bijzondere dag waarbij hele gezinnen de stad in gaan. Het winkelperso neel ervaart het ook als bijzon der, de sfeer is anders, ontspan- nener, dan op de gewone da gen." Palm ziet de koopzondag vooral als een mogelijkheid om Leiden als regionaal centrum te promoten. „Het biedt de moge lijkheid nieuwe kopers aan te trekken." Of de koopzondag ex tra omzet betekent valt volgens hem maar moeilijk te be palen. „Waar mensen zijn wordt ook ver kocht. Winke liers openen hun zaak na tuurlijk niet om niks te verko pen. Aan de an dere kant is het ook zo dat als mensen niet van plan zijn om iets te kopen, ze dat ook niet doen." Palm zegt tot nu toe eigenlijk geen negatieve reacties te heb ben gehad. Leiden Leeft zou slechts een keer een brief heb ben gekregen met principiële bezwaren tegen zondagsopen stelling. Concurrentie van Oegstgeest en Voorschoten waar dit keer gelijktijdig een koopzondag is vreest hij ook niet. „De stad is gewoon vol." Dat is voor hem overigens geen reden om te streven naar meer koopzondagen. Dan wordt het te gewoon en is de aanslag op vrije tijd van ondernemers en personeel te groot. Parkeren L. Münninghof van de stichting Winkelcentrum Lange Voort Oegstgeest, verwacht zondag al evenzeer volle zaken. Zij wijst op het eigen programma waarin overigens net als in Leiden vooral kerstmannen en een kerstmannenorkest de boven toon voeren. Maar er zijn ook kerstmannen, er wordt glüh wein uitgedeeld en er is een kerststal met levende have. Dat programma mag dan tot haar verbazing sterke overeenkomst vertonen met de koopzondagen el- ders, toch is ze er- vfl overtuigd dat Lange Voort een eigen publiek frekt. Mensen die prijs stellen op parkeergelegen heid en het wat rustiger, zeg maar sjiekere karakter van het Oegstgeester winkel centrum dat met de koopzon dag de viering van zijn 25-jarig bestaan inzet. Het Voorschotense centrum moet het volgens voorzitter R. Kühn van de winkeliersvereni ging al evenzeer van het eigen karakter en van de parkeergele genheid hebben als het gaat om het welslagen van de koopzon dag. Kühn zegt niettemin met argusogen te kijken naar de ac tiviteiten elders. Daarbij is het Leidschendamse winkelcen trum Leidsenhage zeker zo be langrijk als het Leidse centrum. „We zullen moeten afwachten hoe het gaat, vorig jaar was het een succes. Nu is eigenlijk heel Nederland open op de twintig ste." Om extra klanten te trek ken is er in de Schoolstraat een curiosamarkt. Ook hier wordt een levende kerststal ingezet om de sfeer vte verhogen en de kooplust te bevorderen. Principieel Wie de kerstmannen en -stallen wil ontlopen kan altijd nog naar Katwijk of Rijnsburg. De zon dagsrust wordt daar ook op 20 december gehandhaafd. En nie mand die verwacht dat daar de komende decennia verandering in komt. De middenstandsorga nisaties zeggen dat ook niet te betreuren. M. Poot van de Katwijkse winkeliersvereniging Prince- straat, Andreasplein en Cen trum wijst erop dat in naburige kustplaatsen als Scheveningen en Noordwijk al sinds jaar en dag in de zomer winkels op zondag open zijn en dat nie mand in Katwijk dat voorbeeld wil navolgen. „Ik vind het zelf ook een beetje vreemd idee om uit de kerk te komen en dan de winkel open te doen. Maar ik ben ben ook bang dat als wij op zondag opengaan een aantal klanten daarna nooit meer komt." Een uittocht van Katwij- kers naar de Leidse koopzondag verwacht hij niet. „De Katwijker gaat niet naar Leiden om te ko pen." LEIDEN ERIC JAN WETERINCS Plannen maken, daar de finan cier bij zoeken en vervolgens het project aan geïnteresseer den doorverkopen. Dat is de voornaamste bezigheid van het Leidse bureau Pro Sys Venture Development. Na een voorlopig vergeefse poging Nederlands af valhout ais brandstof naar het ontboste Albanië te verschepen is het bedrijf nu druk bezig met een bruinkoolproject in Bulga rije. „En dat gaat zeker door, het geld is er, dus ze kunnen aan de slag." Het aan de Langegracht ge vestigde bureau is in 1988 opge richt en heeft vier man perso neel in dienst. De jaarlijkse om zet bedraagt ongeveer 800.000 gulden. Directeur B. Klaver steijn is net teruggekeerd uit het Bulgaarse Beli Breq, een klein plaatsje dicht bij de grens met Joegoslavië. Daar overlegde hij met de directeur van de plaatse lijke mijn en in de hoofdstad Sofia sprak hij met vertegen woordigers van het ministerie van energie. Door de onduidelijke politie ke situatie is het momenteel moeilijk zakendoen in Bulgarije. Klaversteijn: „Er is op alle ni veaus een strijd om de macht gaande tussen de oude garde en progressieven. Het gevolg is dat beslissingen steeds maar wor den uitgesteld, want niemand wil zijn handen branden aan een project dat een volgende re gering misschien weer afschiet. Doel van het project is om een kleine fabriek te bouwen die op jaarbasis 40.000 ton bruinkoolbriketten produceert met een aanzienlijk lager as- en zwavelgehalte dan nu. Daarmee wordt de vervuiling sterk terug gebracht. Met 900.000 gulden Bierbrouwer moderniseert ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINCS Heineken heeft in haar vesti ging in Zoeterwoude een aantal onderdelen van het produktie- proces gemoderniseerd. Lid van de Raad van Bestuur H.F.M. Coebergh kwam dat afgelopen week met het personeel vieren. Hij stelde onder meer de auto matische hopdosering in wer king, het nieuwe besturingsme chanisme van de centrale koe ling en een produktielijn voor blikjes. Het nieuwe besturingssysteem voor de koeling, C02-voorzie- ning en de waterbehandeling in de brouwerij levert een grote energiebesparing op. Zo daalt het energiegebruik van de koe ling tot 14 cent per hectoliter, tegen 19 cent 5 jaar geleden. Vanuit de opslagplaats kun nen op steekwagens in het ver volg drie pallets tegelijk worden vervoerd, tegen twee nu. Overi gens is dit systeem alleen te ge bruiken bij exportbier: drie pal lets kunnen tegelijk in een con tainer worden geschoven. De binnenlandse bieren worden per vrachtwagen vervoerd. Daarin kunnen slechts twee pallets tegelijk worden gescho ven. steun van het Nederlandse mi nisterie van economische zaken (via het PSO, Project Support Oost Europa) en een even grote bijdrage van de Bulgaren zelf, moet de fabriek halverwege 1993 kunnnen draaien. Pro Sys bracht de partijen bij elkaar en zorgde voor de nodige management-ondersteuning in Bulgarije. „Daar hebben ze geen ervaring mee, alles werd altijd centraal geregeld." Als dit kleine project slaagt wil Pro Sys de za ken groter aanpakken. „Dan kunnen we naar de Wereldbank en andere grote Financiers stap pen om 500.000 ton per jaar te gaan produceren." Een tweede doel van het pro ject is het steunen van de priva tisering in Bulgarije. De direc teur van de mijn in Beli Brecq is van de 'nieuwe garde'. Klaver steijn: „Die moet zijn mensen iets laten zien. Wij geven hem een steuntje in de rug door het programma zo in te richten dat de privatisering wel verder móét gaan." De vestigingsplaats van de fa briek is dan ook voor een deel door politieke overwegingen bepaald. „Wij dachten in eco nomische termen, zij in politie ke, zegt Klaversteijn. „Wij heb ben ons er tijdelijk tegen verzet, omdat wij een betere plek had den kunnen bedenken om de fabriek te bouwen. Maar als dit proefproject slaagt hebben we natuurlijk een prima ingang op de Bulgaarse markt." Waarschijnlijk verkoopt Pro sys haar belang dan weer, want het bedrijf richt zich vooral op het 'initiëren en concipiëren van projecten'. „Ik noem het al tijd maar simpel de chicken- doctrine," legt Klaversteijn uit. „Wij hebben een idee en broe den daar voorzichtig op. Door LEIDEN De Grenswisselkantoren met 75 vestigingen op NS-stations en aan de grenzen krijgen een nieuw gezicht. Dat wordt be paald door een nieuw rood-wit- blauw logo. De naam Grenswis selkantoren moet daarbij het veld ruimen voor de afkorting GWK. Het nieuwe beeldmerk komt een project grondig aan te pak ken kun je nodeloze kosten later vermijden. Natuurlijk zit daar risico in, want sommige projec ten blijken niet levensvatbaar." Pro sys pakt uiteenlopende zaken aan. „Alles van basisideë- en vertalen naar actie." Zo werd laatst een Nederlander die een patent heeft voor een pla- fondophangingssysteem in con tact gebracht met een fabrikant die zijn idee wil produceren. „Wij maken dan een business plan op eigen risico. Als nie mand er wat in ziet hebben wij ook pech gehad." Kleine wereld Pro Sys komt soms op een vreemde manier aan haar contacten. Pogingen met de Albanese overheid in contact te komen om Nederlands af valhout als brandstof naar het land te verschepen leken stukgelopen. Totdat Klaver steijn in een klein artikeltje in een krant las dat in Rotter dam een vtouw zou zijn op gepakt omdat ze een foute Duitse vlag aan haar huis had opgehangen. De vlag (rode ondergrond met een grote 'Duitse' adelaar) bleek die van Albanië. Klaversteijn zoch contact met de (Neder landse) \touw, die vroeger veel in Albanië rondreisde. Haar vriend bleek een voor malige Albanese volleybalin ternational, die in eigen land nog zo bekend is dat hij makkelijk bij allerlei hoog waardigheidsbekleders bin ncn kan lopen. Momenteel probeert hij voor Pro Sys een afspraak te regelen met de Albanese premier. aan de gevel van alle vestigin gen en ook de kleuren van ko zijnen en dergelijke worden aan de nieuwe huisstijl aangepast. De nieuwe kleuren en naams- aanduiding worden de komen de tijd ook voor de andere acti viteiten van de Grenswisselkan toren ingevoerd. Het gaat daar bij onder andere om geld-, bank-, verzekerings- en toeristi sche diensten. „Knippen heb ik nog op de ouderwetse manier geleerd: veel met kam en schaar werken en dan opknippen. Je steekt de kam onder de haren en dan ga je onderwijl knippend langzaam naar boven. Twaalf jaar geleden heb ik op de kapp'ersschool gezeten, die zat toen nog op de Groenhazengracht. De school kan je wel een beetje sturen, maar de drie uurtjes praktijk per dag die ik toen kreeg, daar leer je het vak niet mee. Je moet een beetje aanvoelen wat de klant wil. Als je dat goed kan, denk ik dat je al veel gewonnen hebt. Ge woon kort is tegenwoordig veel gevraagd, of blockhead- jes: vierkant geknipt, met van die stekeltjes. Waarom mensen het kort willen? Tja, men wil het makkelijker, sportiever, de mensen willen niet meer urenlang voor de spiegel staan. Ik heb veel studenten als klant en daar kan je altijd wel een geintje mee uithalen. Ik had er laatst een om elf uur 's ochtends, een eerstejaars die hier voor het eerst kwam. Ik vroeg 'm of het gezellig was op de sociëteit gisteren. Vraagt-ie 'hoezo'? Ik zeg 'nou, je stinkt nog een uur in de wind naar de drank.' Zoiets zeg ik natuur lijk alleen als er geen andere mensen in de zaak zijn. Studenten, ik heb er geen moeite mee, ik behandel ze net zo als een ander. Ik denk wel dat zo'n zeventig pro cent van mijn klanten met de universiteit te maken heeft. En verder komen hier ook veel mensen van kan toren uit de buurt. Veel van mijn klanten zijn leeftijdge noten, die zijn afgestudeerd toen ik voor mezelf begon. Ze blijven komen„uit Amsterdam, uit Rotterdam, dat is wel leuk De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Leidenaar Eric Flanderhijn (29), herenkapper. Sinds anderhalf jaar eigen baas, gevestigd op de hoek van de Langebrug en de Ketelboetersteeg. „Met studenten kun je nog eens een geintje uithalen." Aan de muur heb ik op een sokkel een gipsen beeld staan. Dat is het beeld van Minerva, van de studenten vereniging. De uil die normaliter aan haar voeten staat is er af, dat is wel jammer. Het beeld komt van eqn in middels opgeheven kapperszaak aan het Rapenburg, mijn baas daar was de officiële corpskapper. Er hing ook een wapen buiten aan de gevel, zo'n vaandel met vijf speren er in. Dat hebben maar een paar zaken in Leiden. Dat moet je eerst verdienen, dan moet je goed aangeschreven staan bij de vereniging. Ik heb klanten van alle studentenverenigingen. Te genwoordig kun je aan de buitenkant niet meer zien of iemand nou lid is van Miverva, Augustinus of Quintus. Echt horen kun je het ook niet. Nou ja, een beetje dan, ha, ha. Als kapper krijg je veel verhalen te horen. Prettige verhalen over het algemeen en dat werkt ook veel leu ker. Daar kun je ook zelf op aansturen. Je moet wel per soonlijk worden, maar ook weer niet té. Als je al te moeilijke verhalen krijgt, dan krijg je het er zelf ook moeilijk mee. Ik ben kapper geworden omdat ik er voor werd ge vraagd. Ik kwam van de mavo en toen kon ik gelijk be ginnen, bij de corpskapper op het Rapenburg. Tegelij kertijd ging ik naar de kappersschool, die was daar om de hoek. Ik wilde wat met mijn handen doen en toen ik van school kwam kon je met mavo alleen een kantoor baantje krijgen. Dat is niks voor mij, ik werk veel liever met mensen. Iedere klant is anders. Je hebt ook nooit dezelfde groep mensen tegelijk in de zaak, dus je hebt steeds een ander praatje. Kapper is wel een zwaar vak, want 't is de hele dag staan. Het is ook een heel leuk vak, dat staat buiten kijf. Maar na een lange dag ben ik blij dat ik 's avonds thuis lekker onderuit gezakt op de bank kan zitten." TEKST ERIC JAN WETERINCS FOTO HIELCO KUIPERS biedt de mogelijkheid nieuwe kopers aan te trekken LEIDEN/HAARLEM De ervaringen met het terugdringen van ziekteverzuim onder buschauffeurs bij de NZH komen ter sprake op een congres dat vandaag in Tilburg plaats heeft. De cijfers van de NZH worden, samen met die van andere openbaar vervoermaat schappijen, gepresenteerd door de overkoepelende organisa tie Verenigd Streekvervoer Nederland VSN. Een aantal mede werkers van de vervoermaatschappij neemt deel aan het pre ventiecongres dat bij de Katholieke Universiteit Brabant wordt gehouden. Aanleiding vormt het Project Beïnvloedbaarheid Verzuim, dat werd gestart in verband met de toepassing van de Arbo- wet op mobiel personeel. Het onderzoek, onder leiding van dr. J. Grosfeld, is gefinancierd door het Preventiefonds en de busbedrijven. Doel was wetenschappelijk aan te tonen dat ar beidsongeschiktheid en verzuim kunnen worden verminderd door een gericht beleid. Nieuw gezicht Grenswisselkantoor

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19