Tussen kitsch en kerst ,Het Nederlands is nog niet aan het eind van zijn Latijn' 'Koppelshows spelen genadeloos met de gevoelens van mensen' Nieuwbouw provinciehuis verrijst op huidige locatie GÊ Het Gesprek van de Dag Overwerken bij de Staatsloterij WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Deelnemers aan de bijzon dere Oudejaarstrekking van de Staatsloterij maken kans op een extra prijs van 1 mil joen gulden netto, naast de hoofdprijs van 3 miljoen gul den, ook belastingvrij. Tot deze extra prijs is besloten vanwege het enorme succes van de buitengewone trek king. Was aanvankelijk gere kend op een omzet van 12 miljoen loten, de Staatsloterij heeft er nu 2,5 miljoen laten drukken. Zo werden afgelo pen maandag 400.000 loten verkocht, tegen normaal zo'n 120.000 per dag. Omdat het aantal verkochte loten veel groter is dan ver wacht, wordt de kans om de 3 miljoen te winnen kleiner. Daarom heeft de Staatsloterij de extra prijs van 1 miljoen gulden ingesteld. In totaal zijn er 224.262 prijzen te winnen met 23,6 miljoen gulden netto aan prijzen. De loterij brengt 62,5 miljoen op. De verkoop loopt officieel door tot en met 31 decem ber, maar de Staatsloterij denkt volgende week al te zijn uitverkocht. „Meer kan niet", aldus een woordvoer stervan de Staatsloterij. Het succes heeft nu al tot diverse problemen geleid. „Wij kun nen het aan, maar dan ook maar net. Er wordt hier be hoorlijk overgewerkt om alles rond te krijgen." Volgens haar is het onver wachte succes vooral te dan ken aan de hoge hoofdprijs van 3 miljoen, terwijl dat normaal 500.000 gulden net to is. Van de 2,5 miljoen lo ten zijn 500.000 afkomstig van de girale abonnements houders. Het is dit jaar voor het eerst dat de Staatsloterij een extra, dertiende, trekking op oudejaarsdag houdt. De winnaars worden die dag be kendgemaakt in een avond vullend tv-programmaop Nederland 2. Het is de be doeling deze bijzondere trek king voortaan elk jaar te hou den. Hennie Duijzend bij een landschap, dat is aangelegd op een kast in haar kamer. In de sneeuw van watten en tussen het mos staat een zelfgemaakt wit kerkje. Het interieur is een kopie van het interieur van de kerk in Leidschendam, waar ze in haar jeugd de nachtmis bijwoonde. foto hielco kuipers Haar huis aan de Lage Morsweg is al bijna twee weken een soort kerstpaleisje. Mevrouw Hennie Duijzend uit Leiden vindt kerst 'een heerlijk feest, zo gezellig'. En dat is te zien ook. Een rondleiding tussen kitsch en kerst. In de kamer een kerstboom, voor het raam boven en beneden mini-kerstboompjes, in de tuin een kerstboom. Voor de deur een kerstkrans met de wens 'Vrolijk kerstfeest'. Op de tafeltjes een kerst kleedje. Op het kleine kastje een rode loper met zilveren sterretjes, waarop de adventskaarsen branden. Aan de deurposten hangen de kerst kaarten. Op de eettafel staat een schaal met oude geblazen kerstballen, in wit, groen en rood. De kleine kerstboompjes komen uit Arabië, ze heeft porceleinen engeltjes uit Denemarken, een klein houten kerststalletje uit Rusland en zingen de engeltjes uit Amerika. Maar het meest trots is ze toch op de grote kerst stal, die in de voorkamer staat. Die heeft ze hele maal zelf getimmerd. Het dak is gemaakt van boomschors, dat ze in Denemarken van oude bo men heeft 'gepullekt'. Op de vloer ligt een goedje van onder meer pitten van rozebottels en prui men. Ik maak altijd heel veel jam in Denemar ken. De pitten van de vruchten heb ik bewaard en gewassen." Hekjes zijn gemaakt van takjes uit de tuin en de beelden heeftze meegenomen uit het ouderlijk huis. „Ze zijn dus echt heel oud." Veel schapen staan er, de ezel en de os, Jozef en Maria, de drie koningen en maar twee herders. Want er is er een zoek geraakt. Aan de andere kant van de kamer staat op een kast een landschap. In de sneeuw van watten en tussen het mos staat een zelfgemaakt wit kerkje. Het interieur is een kopie van het interieur van de kerk in Leidschendam, waar ze in haar jeugd de nachtmis bijwoonde. Heel goede herinneringen heeft ze aan die tijd. „We hadden een groot gezin en kerstfeest dat was echt het feest van het jaar." Een kerstboom stond echter niet in het huis van het katholieke gezin in Veur, een klein dorp tussen Voorschoten en Leidschendam. Hennie Duijzend: „Dat mocht niet, dat was te heidens." Zelfheeft ze daar geen problemen mee. „In de Lodewijkskerk aan de Steenschuur staan achter de stal nu ook kerstbo- Haar eigen 'huisboom' is erg bijzonder, vindt ze zelf. Er hangen geen ballen in, maar allerlei zelf gemaakte pakjes, takjes, bloemstukjes en '4 keer 35 lampjes'. Van de nieuwste rage - 'berenballen' en beren-kerstmannetjes' moet ze niets hebben. „Dat is leuk als je kinderen hebt of kleinkinderen. Maar ik vind het niks." Normaal haalt Hennie Duijzend de kerstversie ringen direct weg na de feestdagen. Nu niet, want ze krijgt nog buitenlands bezoek. En die gasten moeten de kunstwerken zeker aanschouwen. Dus wordt het huis pas leeggehaald als het nieuwe jaar al een week oud is. Dan zal zelfs zij die kerst sfeer in huis wel een beetje zat zijn. „Het is echt niet mijn gewoonte hoor, om het zo lang te laten staan." JANET VAN PUK Het is waarschijnlijk het meest gênante wat de Nederlandse te levisie op dit moment te bieden heeft: de koppelshows. Het meest sensationele op dat ge bied is All you need is love van Robert ten Brink. Wie was niet verbijsterd door twee naar de hand van een zanger dingende meisjes. Eén van hen werd afge wezen en barstte terstond voor de ogen van miljoenen kijkers in huilen uit. Drama om van te smullen en ach, het is immers maar een spelletje. Niet iedereen is echt blij met de koppelshows, zoals zij in brede kring bekend staan. „Ik wil dat soort programma's nou niet meteen veroordelen", zegt me vrouw F.B.H. Sibarani, de Leid- se medewerkster van het lande lijk opererende relatiebureau Stichting Date. „Want de be trokkenen hebben zich immers vrijwillig voor die shows aange meld. Maar persoonlijk vind ik sommige onderdelen van bij voorbeeld het programma All You Need is Love ronduit schandalig. Daar wordt heel uit gekiend met de gevoelens van mensen gespeeld. Dat heeft niets meer met het samenbren gen van mensen te maken. Daarbij staat sensatie voorop." Het was ongeveer vijf jaar gele den dat Sibarani in de Verenig de Staten de voorloper van Op Goed Geluk -met presentatrice Carry Tefsen de eerste koppel show in Nederland- op televisie zag. „Ik zei: wat verschrikkelijk! En mijn gastheer voorspelde toen dat dit programma zeker ook naar Nederland zou komen. Ik was nog zo optimisch om te zeggen dat Nederlanders veel te nuchter zijn om zich zo en pu- blicbloot te geven. Nou, ik heb dat dus verkeerd ingeschat. We komen nu om in de koppel shows." Volgens Sibarani zijn niet alle kandidaten ook werkelijk van plan om een serieuze partner te vinden. „Je ziet dat de meesten het voor de spanning doen en voor de mogelijke vakantie die zij kunnen verdienen. Dat zij een partner kunnen treffen die bij hen past, speelt alleen mee Sibarani, inmiddels zo'n 14 jaar bemiddelaarster, zou iemand die serieus op zoek is naar een partner nooit het advies geven om aan dat soort shows mee te doen. „Sommigen overzien niet de consequenties van deelname aan zo'n programma. Mensen die hulp vragen bij het zoeken naar een partner zijn veelal on zeker. Een afwijzing voor een miljoenenpubliek geeft een knauw aan het zelfvertrouwen. Zij vragen zich later pas af wat de familie, vrienden, buren, kennissen daar wel niet van denken. Ook de makers besef fen dat volgens mij niet, want er wordt af en toe genadeloos met de gevoelens van mensen ge speeld." Een voorbeeld daarvan was een aflevering van Op Goed Geluk voorouderen. „Een interessante oudere heer werd gekoppeld aan een leuke vrouw van begin veertig. Een week later moesten zij vertellen over hun belevenis sen tijdens een korte vakantie. Hij zei dat de vrouw vroeger misschien wel leuk is geweest, maar nu niet meer. Kijk, dat kun je mensen niet aandoen. Absoluut schandalig." Sibarani geeft grif toe dat de programma's goed worden be keken en goed zijn gemaakt. „Ja, het ziet er heel erg vlot uit en ik snap dat de kijkcijfers be vredigend zijn. Maar de makers zouden ook bij zichzelf te rade moeten gaan of zij niet over de schreef gaan. Neem nu vrou wen die in zogenaamde video spotjes zichzelf aanprijzen door er op te wijzen dat zij een 'goed lijf hebben. Dat stuit mij tegen de borst." Uit de enorme belangstelling voor de koppelshows kan wel een beetje worden afgeleid dat meer mensen dan ooit op zoek zijn naar een partner. Het bu reau van Sibarani, Stichting Da te, bestaat nu 24 jaar en heeft in Nederland 80 kantoren. Volgens de statistieken zijn er nu onge veer 800.000 mensen alleen staand. Een deel daarvan is dat bewust, een ander deel zou daar graag verandering in zien ko- „Door bepaalde ontwikkelingen ontmoeten mensen niet meer hun ideale levenspartner", zegt Sibarani. „Vaak maken mensen aan de Leidse universiteit eerst hun studie af en kiezen dan voor hun carière. Pas later den ken zij aan een partner. Inmid dels is het niet meer zo eenvou dig om met mensen in contact te komen. Dat was vroeger met vele dansgelegenheden natuur lijk ook anders. In Leiden zijn tegenwoordig alle disco's op de jeugd gericht en is er niets voor oudere jongeren. Ja, je hebt bruine laoegen, maar daar stap je als alleenstaande vrouw niet zo snel naar binnen." Sibarani heeft inmiddels een full-time baan aan het koppe len, zoals dat heel vroeger nog heette. Ook is Stichting Date geen huwelijksbureau meer maar een relatiebureau. „Niet iedereen trouwt onmiddellijk. Niettemin zou ik met alle trouw- en geboortekaartjes hier gemakkelijk de muren kunnen behangen." Lexicografen vieren feest LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Hebban olla vogala nestas ha- gunnan hinase hic enda thu uuat unbidan uue nu. 'Alle vo gels zijn begonnen een nest te bouwen, behalve jij en ik. Waar wachten we nog op.' De oudste middelnederlandse zin, ge schreven rond 1100 en de verta ling in het Nederlands van 1992. De woorden in beide zinnen maken deel uit vari de 55 mil joen die zijn opgeslagen in de taaidatabank van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL). Gisteren vierde het zijn 25-jarig bestaan in het stadhuis van Leiden. Het aan het Matthias de Vrieshof gevestigde instituut houdt zich bezig met het verza melen en bestuderen van Ne derlandse woorden (lexicologie) en het schrijven van woorden boeken (lexicografie). De verza melde informatie wordt niet al leen uitgegeven in boekvorm, maar ook via database en CD- rom. Het instituut werd in 1967 opgericht door de Belgische en Nederlandse overheid en is 'on derdak' bij de Leidse universi- Het bekendste project van het INL is het 'Woordenboek der Nederlandsche taal,' (WNT) dat geldt als het grootste woorden boek ter wereld. Daarin worden de woorden opgenomen die ge durende bijna vijf eeuwén (1500 lot 1921) in Nederland en Vlaanderen werden en worden gebruikt, meer dan een half mil joen in totaal. Het WNT is zowel een wetenschappelijk als een historisch woordenboek: het verklaart een woord niet alleen, maar het geeft ook de levens loop. Utopia De eerste aflevering van het WNT verscheen in 1864 en thans is de redactie gevorderd tot aflevering 627 (bij het woord 'woord'). In 1998 moet het werk klaar zijn, maar lange tijd ge loofden velen dat het nooit af zou komen. Een ambtenaar die Directeur P.G J. van Sterkenburg van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL)„Het woord lijkt een machteloos wapen in vergelijking met het geweer." foto jan holvast gisteren namens minister van onderwijs Ritzen een toespraak hield, citeerde in dit verband een passage uit de roman 'Uto pia of de geschiedenissen van Thomas' van Doeschka Meijsing: "Tegenover mij aan het dub bele bureau zit Thomas. Elke ochtend treffen wij elkaar daar met nog dichtgeslagen ogen van de nacht, maar vol opgewekte ideeën over hoe de dag door te komen. Ons werk zal tot in de eeuwigheid duren want we wer ken bij het 'Woordenboek der Nederlandsche taal.' Dit jaar houden we ons bezig met de letter u. Dat deden we vijf jaar geleden ook al. Het verschil Directeur van het INL P.G.J. van Sterkenburg verklaarde dat 'wij natuurlijk ook weten dat het WNT gedateerd is.' „Maar de wetenschappelijke waarde is zo hoog dat dat geen bezwaar is." Hoewel zijn instituut niet door bezuinigingen wordt be dreigd, meende hij het in aan wezigheid van talrijke hoog waardigheidsbekleders toch in bloemrijke bewoordingen te moeten verdedigen: „Het woord lijkt een machteloos wapen in vergelijking met het geweer. Het is echter zo rijk dat Nederland en Vlaanderen er in moeten blijven investeren." Latijn hen wispelturigheid van het len Utopia." i de de hoogleraar A. Kinsbergen i gisteren dat het INL meer uit loet treden. Er grote belangstelling voor de Ne derlandse taal, zo stelde hij vast. Dat blijkt niet alleen uit de ver koop van woordenboeken, maar ook uit de groeiende vraag naar allerlei boekjes over taal. Daar zou het instituut ook van profiteren, zei de hoog- Naast het commerciële be lang is er ook een wetenschap pelijk belang, constateerde hij. „Want uit onze taal groeit de taal van de 21ste eeuw." Ten slotte had hij een feestelijke uit smijter over het Nederlands, een taal die door 21 miljoen mensen wordt gesproken en daarmee tot de middelgrote taalgroepen van Europa be hoort. „Het Nederlands is nog lang niet aan het eind van zijn Latijn." Zuid-Holland steunt milieu vriendelijke landbouw DEN HAAG/REGIO MONICA WESSEUNG De provincie Zuid-Holland trekt komend jaar 135.000 gulden uit om onderzoek naar milieuvriendelijker landbouwmethoden te sti muleren. Het Proefstation voor de boomkwekerij in Boskoop krijgt in 1993 opnieuw een subsidie van 45.000 gulden. Het geld is bestemd voor het onderzoek naar de teelt van bomen en struiken in contai ners op een manier die het milieu weinig schaadt. Het proefstation kreeg dit jaar eenzelfde subsidie voor dit project. Ook 45.000 gulden is toe gekend aan de Hollandse Landbouworganisaties: zij gebruiken het geld om glas tuinders voorlichting te ge^ ven over milieumaatregelen. Het onderzoek naar de mo gelijkheid om kwalijke gevol gen van mest voor het milieu te voorkomen, wordt op twee manieren ondersteund. Op twaalf akkerbouwbedrijven wordt onderzocht hoe de mest in het grondwater uit spoelt en in het westen van de provincie wordt bekeken of de akkerbouw in ruil voor graan, mest van de pluim veehouderij kan krijgen. De fruitproeftuin in Nu- mansdorp krijgt geld om on derzoek te doen naar de bio logische bestrijding van in sectenplagen. Vervangen oud door nieuw kost 100 miljoen gulden MONICA WESSEUNG Het provinciehuis in Den Haag wordt (bijna) niet verplaatst. Ongeveer de helft van het huidi ge gebouw aan de Koningskade wordt gesloopt, maar op vrijwel dezelfde plaats wordt een nieuw stuk provinciehuis neergezet. De vervanging van oud door nieuw kost 100 miljoen gulden. Sloop van een groot deel van het bestaande provinciehuis is nodig omdat het tocht, lekt, energie verslindt en bouwvallig Het pand evenwijdig aan de Ko ningskade en het deel van het provincie-onderkomen dat aan de Zuid-Hollandlaan staat, gaan beide tegen de vlakte. Op de huidige parkeerplaats voor het provinciehuis wordt een nieuw, zij het aanmerkelijk lager ge bouw neergezet. Zodra dat klaar is (eind 1995) verhuizen de ambtenaren van de twee te slo- LEIDEN Een 66-jarige fietser en een 30-jarige motorrijder, beiden uit Leiden, zijn gisteren in het AZL terechtgekomen na een aanrijding. De fietser reed de kruising van het Heineken- pad met de kanaalweg in Lei den op, terwijl het verkeerslicht op rood stond. De motorrijder kon de man niet meer ontwij ken. De fietser liep hoofd- en schouderletsel op. de motorrij der onder meer verwondingen aan hand en elleboog. Ga bij een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente per jaar behoort tot de allerlaagste tarieven van Nederland. Bil een UkWWjjljHbedraagt deze rente momenteel reWCfllffllEEff Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden lekker dichtbij. Welkom dus, u zit er zó! Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -254145 - fax 071 -120270 pen gedeelten naar de nieuw bouw. Dan worden de twee delen gesloopt en kan de tweede fase van de nieuwbouw worden af gerond. Als ook daar de bouw- kranen weer zijn vertrokken, wordt de rest van het provincie huis grondig opgeknapt. Het huidige provinciehuis is in 1963 gebouwd en is een ont werp van architect Peutz. De twee delen die nu worden ge sloopt, verkeren in uiterst slech te staat. Gistermiddag somde gedeputeerde Pool een aantal gebreken op: „De luchtverver- singskanalen bevatten asbest, van warmtesisolatie hadden ze ten tijde van de bouw nog nooit gehoord, de gevelplaten dreigen naar beneden te vallen en net pand tocht enorm," Zijn colle ga-gedeputeerde Günther vulde aan: „Als het regent wordt mijn tapijt nat." Onderzoek Nadat duidelijk was geworden dat verhuizing noodzakelijk is, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) twee andere locaties voor nieuw bouw laten onderzoeken. Zo is gekeken naar de mogelijkheid op het plein voor het station een 135 meter hoog kantoor pand neer te zetten. Het pand zou echter direct al te krap zijn voor het hele ambtenarenkorps. Bovendien wil de gemeente Den Haag eigenlijk graag op die plek een vestiging van de UN. Half provinciehuis Ook de Anna van Buerenstraat is onderzocht. Volgens gedepu teerde Pool was iedereen erg enthousiast over die plek. „Het bleek echter boven onze begro ting te gaan. Bovendien houd je bij vertrek van de Koningskade een half provinciehuis over en wat moet je daar dan weer Provinciale Staten moeten nog met het besluit van GS ak koord gaan. Dat gebeurt ver moedelijk begin volgend jaar. Kort daarop kan een architect worden gezocht. Robert ten Brink presenteert het populaire televisieprogramma All you need is love. „Sommigen overzien niet de consequenties van deelname aan zo'n programma", zegt mevrouw F.B.H. Sibarani van het relatiebu reau Stichting Date. foto veronica

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17