'We pikken het niet langer' Achthovenerweg en Hondsdijk weer open 'U kunt nu wel in het Guiness Book of Records' Regio Leiden Geen damwand in Zuidbuurtse Watering WOENSDACj 16 DtCtMBbK 1 Wi wilfred simons caroline v Snelheidscontrole in Wassenaar wassenaar» De nolitie van Wassenaar heeft de afgelopen nacht bij een snelheidscontrole op de Rijksstraatweg, 57 overtredingen geconstateerd. In verband met het verwijderen van bomen, gold ter plaatse een maximum-snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer. Toneelgroep Utopia krijgt donatie zoeterwoude De Zoeterwoude toneelvereniging Utopia heeft gisteravond duizend gulden gekregen van de stichting Zomer- postzegels. De donatie is bedoeld voorde aankoop van toneelat tributen, schmink en kleding. Voorschotense plaatjes in Baljuwhuis voorschoten» Plaatjes van Voorschoten. Onder deze titel wordt in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorschotense Voor straat van 19 december tot 11 januari een tentoonstelling ge houden van schilderijen, tekeningen en prenten met afbeeldin gen van Voorschoten. Alle werken dateren van voor 1940. De werken zijn in hoofdzaak afkomstig uit de collecties van de ge meente Voorschoten en het Leidse.gemeente-archief. De ten toonstelling is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur, maar is op 25 december en 1 januari gesloten. De toegang is gratis. Briefkaartenactie Joegoslavië voorschoten De IKV-kern in Voorschoten start een briefkaar tenactie ten behoeve van de vluchtelingen in voormalig Joego slavië. De inwoners van Voorschoten worden verzocht kaarten te sturen naar de Nederlandse regering en de VN/EG Vredescon ferentie over ex-Joegoslavië in Genève. Verzocht wordt om de inrichting van beveiligde toevluchtsoorden in Bosnië-Herzegovi na en het openen van de grenzen van de (rijke) landen zodat meer vluchtelingen toegelaten kunnen worden. Een kaart is van af vrijdag te koop in de bibliotheek. Voorschotenaars scheiden afval niet voorschoten Steekproeven met de GFT-containers door de rei nigingsdienst in Voorschoten, hebben uitgewezen dat er nog steeds mensen zijn die in de groene container bedoeld voor groente, fruit en tuinafval ook gewoon huisafval en plastic zakken stoppen. GFF-afval waar huisafval of plastic tussen zit is waardeloos, omdat dit niet gebruikt kan worden voor composte- ring. De Gemeente Voorschoten hoopt door voorlichting men sen aan te zetten tot het thuis scheiden van afval. Sponsorloop brengt 22.000 gulden op oegstceest» De actie var met het motto 'lopen or bracht. De opbrengst ga die schoenen maakt voc polio zijn getroffen. de Oegstgeester ivo/mavo 'Duinzigt' 1 le lopen heeft 22.000 gulden opge- tl naar broeder-orthopedist Tarcisius, r kinderen in Ghana die door lepra of D. en W. Oegstgeest willen snel besluit over raadhuis „Een nieuw raadhuis is gewoon de beste oplossing. Niet omdat wij' dat willen, maar omdat het zo is. Het besluit moet nu eindelijk maar eens vallen, we kunnen zo niet doorgaan! We zijn er nu al jaren over bezig en de ambte naren zitten nog steeds met ruimtegebrek en andere el lende in het Wilhelminapark. Dat kun je als werkgever gewoon niet maken." oegstgeest»huis. Per jaar scheelt dat al Caroline van overbeeke gauwvierton. Wethouder Joop van der Heij den windt er geen doekjes om: de problemen voor de Oegst- geestse ambtenaren zijn het makkelijkst op te lossen in een heel nieuw pand. Bovendien is nieuwbouw vooral op langere termijn stukken goedkoper dan de verbouwing van de Jelgers- makJiniek en het huidige raad- „Het is aan de gemeenteraad om te beslissen", zegt Van der Reijden namens het college: „Maar nieuwbouw is toevallig wel de beste en goedkoopste oplossing. Als de raad vindt dat de ambtenaren naar de 'Jel' en het huidige raadhuis moeten, dan gebeurt dat ook. Maar het kost wel vreselijk veel geld." De wethouder blijkt enigszins geïrriteerd over alle commotie over de mogelijke nieuwbouw in het dorp. „Het gaat gewoon om een fatsoenlijk onderkomen voor onze ambtenaren. We kunnen hun bezwaren tegen het huidige pand niet zomaar wegpoetsen. Voor mij als werk gever weegt hun mening zwaar." De ambtenaren hebben una niem voor nieuwbouw gekozen en niet voor verbouwing van de 'Jel' en het Wilhelminpark. Van der Reijden: „Waarom? Omdat er nu geen kantine is, geen lift voor gehandicapten en geen fatsoenlijke spreekkamers. Dat is makkelijk te realiseren in nieuwbouw, pen aantal voorzie ningen is hier gewoon onder de maat. En dat pikken we, als werkgever, niet langer." Over de emoties van Oegst- geestenaren als het gaat om het behoud van het oude Wilhelmi napark en de monumentale Jel- gersmakliniek, zegt wethouder Rijks: „De burger ziet het raad huis niet als een produktiemid- del terwijl het dat natuurlijk wèl is. Nu moeten ze veel betalen voor arbeid die niet goed kan worden gedaan in het huidige onderkomen. Dat beseft men niet. De burger betaalt straks wellicht ook een hoge prijs voor de 'Jel' als nieuw raadhuis." Van 'verstening' zal geen sprake zijn als de raad kiest voor een nieuw raadhuis aan de Lijtweg, benadrukt het college. „Het wordt in elk geval geen blok kendoos, geen kolossaal ge bouw. Wij denken met nieuw bouw juist verstening van het winkelcentrum aan de Lijtweg tegen te gaan en het dorpska rakter te benadrukken." Wethouder A. Kohlbeck: „Het winkelcentrum is nu kil, winde rig en onaangenaam om te ver blijven. Daar kunnen we wat aan doen met nieuwbouw." Van der Reijden: „En dat open gat aan de Lijtweg wordt onher roepelijk beoouwd in de toe komst, ook als er geen raadhuis komt. We leven immers in de Randstad." Vanavond buigen de raadscommissies zich over de raadhuiskwestie. Daarna neemt het college een definitief standpunt in. Begin volgend jaar neemt de raad ten slotte een besluit over de slepende raadhuiskwestie. Kerststerren voor de populaire ziekenhuizen Het Elisabethziekenhuis, Rijnoord en het AZL staan sinds gisteren vol met kerststerren. Een presentje van de PTT omdat de drie in de top 50 staan van best gewaardeerde ziekenhuizen in het land. Di recteur C. van Leeuwen van de PTTregio Leiden kwam gisteren persoonlijk de honderd kerststerren in het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp bezorgen. De actie komt voort uit een oproep van directeur A. Scheepbou wer van PTT-Nederland aan de Nederlandse bevolking om kenbaar te maken in welk ziekenhuis men het liefste wil liggen. Scheepbou wer deed dit bij de presentatie van de kerstpostzegel op televisie. De PTT kreeg veel reacties waaruit een top 50 werd samenge steld. In deze ziekenhuizen zijn de afgelopen dagen de kerstplan- ten bezorgd. Hoe hoog de drie ziekenhuizen in de Leidse regio zijn geëindigd, werd niet bekend gemaakt. Omwonenden blijven actie voeren tegen jongerencentrum voorschoten Dekkers opnieuw op bezoek bij bezwaarconunissie Een grote groep omwonenden van de sporthal aan de Konink lijke Marinelaan in Voorschoten blijft doorgaan met het voeren van acties tegen de komst van een jongerencentrum. Dat bleek gisteren tijdens een informatie bijeenkomst van de gemeente. De omwonenden hebben zich tot dusver steeds verzet te gen de bouw van een jongeren centrum naast de sporthal. Tij dens de bijeenkomst, waar de emoties hoog opliepen, bleek nog eens hoezeer de slandpun- gen en te nenden uit elkaar liggen. De ge meente vindt dal er een jonge rencentrum moet komen om dat er in Voorschoten voor de jeugd bijna niks te beleven valt. Omwonenden zijn fel tegen de plannen uit vrees voor overlast. De buurtbewoners vinden dat ze in het verleden al leergeld ge noeg hebben betaald, toen in hun wijk het jongerencentrum De Lindenhoeve was gevestigd. ,Als ze binnen zijn gaat het nog, maar de ellende begint buiten de deur. Wij willen hier rust en orde.", aldus bewoner Lohle. De omwonenden lieten we ten zich niet bij de komst van een jongerencentrum neer te leggen, hoewel er nog geen plannen zijn voor gerichte ac ties. In elk geval wordt de eerst volgende raadsvergadering aan gegrepen om weer van zich te laten horen. VRIJE TIJD Kerstactiviteiten De Leiderdorpse vereniging 'De Buitengewonen' houdt op 19 december twee activiteiten in de Muzenhof. Om 14.00 kun nen kinderen er kerststukjes maken. Voor kinderen van nief- lcden zijn de kosten 2,50 gul den. 's Avonds is er een 'kerst koppel-klaverjaswedstrijd'. Kos ten: leden 10 gulden, niet leden 12,50 gulden. Kerstbingo De supportersclub van de Zoe- terwoudse voetbalvereniging SJZ houdt op zaterdagavond 19 december om 20.00 uur een kerstbingo. Rock Rockcafé Twilight Zone, Deyler- weg 153 in Wassenaar houdt za terdag 19 december de tweede 'zaterdag live special'. De bands Rhadamantus en Nembrionic Hammerdeath treden dan op. De deur gaat om acht uur open. De entree bedraagt vijf gulden. leiderdorp liesbeth buitink Voor de tweede keer binnen drie maanden protesteerde de Leiderdorpse activiste Riet Dek kers gisteravond bij de commis sie beroep- en bezwaar over de herinrichting van de Van Poel- geestlaan. Dekkers maakte sa men met buurman G. Bout op nieuw bezwaar tegen de in spraakprocedure over de be strating van 'haar' straat. „U kunt wel in het Guiness Book of Records", spotte commissie voorzitter B. Olivier. De gemeente wil van de Van Poelgeestlaan een 30 kilometer- zone maken met schuine par keerhavens en een groenstrook aan de kant van de woningen. Volgens Dekkers en Bout heb ben B. en W. bij die beslissing echter niet goed geluisterd naar de de den. Die mochten eind r ber voor de tweede keer hun mening over de plannen laten horen, omdat de gemeente zich eerder niet aan de inspraakpro cedure had gehouden. De activiste probeerde gister avond opnieuw de werkzaam heden aan de laan stop te laten zetten. Volgens de Leiderdorpse mogen B. en W. niet zonder toestemming van de gemeente raad een straat tot 30 kilometer zone bestempelen. Bovendien zou de keus voor de variant met schuine parkeerhavens en een groenstrook al hebben vastgele gen voor de inspraakavond van november. „Die avond is een farce geweest. Nu hebben we door de gemeente ruzie met de buren", aldus Dekkers. Die bu ren waren het wel eens met de gekozen variant. „Ja-knikkers", aldus Bout. Collegewoordvoerder T. De Vreugd verwierp de beschuldi gingen van Dekkers. De keuze is pas na de inspraakavond ge maakt, zei hij: „Als een andere variant de voorkeur van de buurt had gehad, hadden we die uitgevoerd." Dekkers toonde zich veront waardigd dat automobilisten voor haar deur mogen parke ren. „Vroeger kwam alleen een onbeschoft mens voor je raam staan en parkeerden de nette mensen aan de overkant." Oli vier riep haar echter tot de orde. „We zitten hier niet om over het besluit zelf te oordelen. Dat kan nog zo onwijs zijn, als de in spraakprocedure maar correct is geweest. En daarover moet deze commissie oordelen." Dat moet nog voor de jaar wisseling gebeuren. Burge meester en wethouders beslui ten buigen zich daarna voor de derde keer over de herinrichting van de Van Poelgeestlaan. De plannen van de gemeente Zoeterwoude om de dijk van de Zuidbuurtsekade op te knappen, zijn bij de bewoners omstreden. foto wim dijkman zoeterwoude jan de vries correspondent De gemeente Zoeterwoude gaat waar schijnlijk niet in op het verzoek van enkele bewoners van de Zuidbuurtseweg om een damwand in de vaart te plaatsen. De bewo ners hadden daarom gevraagd omdat de binnendijk dan minder hoeft te worden ver breed en er dus minder eigen grond verlo ren gaat bij de renovatie van de kade. „Veertigduizend gulden voor tien meter wand is wel erg veel", zei wethouder A. Rin- gersma gisteravond tijdens de drukbezoch te informatie-avond over de renovatie van de Zuidbuurtseweg. De wethouder geeft er de voorkeur aan om het geld te besteden aan de demping van een halve meter water, over de hele lengte van de Zuidbuurtse Wa tering. Door achterstallig onderhoud is de oever de afgelopen twintig jaar steeds verder afge kalfd. Door de vaart weer op zijn oorspron kelijke breedte terug te brengen, wordt de berm breder. En dat bevordert weer de ver keersveiligheid. Ringersma zei hierover contact op te zullen nemen met het Hoog heemraadschap van Rijnland. De Zuidbuurtseweg verkeert in zeer slechte staat. De plannen van de gemeente om de dijk op te knappen zijn bij de bewo ners echter omstreden. Ze vrezen voor schade aan de tuinen en huizen omdat de dijk aan de binnenkant wordt verbreed. Bo vendien zijn zij bang voor aantasting van het polderlandschap omdat binnendijkse slootjes moeten worden gedempt. Voordat de werkzaamheden beginnen, wordt er met elke bewoner nog individueel gesproken over hun wensen en mogelijkhe den en over schadeclaims. s M. Boelen van Rijneveld en A. Bruggeman van Leiderdorp hijsen op de grens van hun gemeenten een bord omhoog ten teken i Achthovenerweg weer open zijn. foto ben de bruyn Het kapotgereden, golvende klinkerwegdek is vervangen door een gladde asfaltstrook, die om de haverklap wordt on derbroken door drempels en bochten. De Hondsdijk en de Achthovenerweg tussen Koude kerk en Leiderdorp zijn na ruim een jaar weer open. De afslui ting gistermiddag nodig om gedeputeerde T. Jansen veilig de weg te laten openen was voorlopig de laatste. De weg, waarover iedere dag duizenden automobilisten de files op de Rijndijk omzeilen, kan weer worden gebruikt. De Hondsdijk/Achthovener- weg op de gemeentegrens verandert de weg van naam is de laatste tertiaire weg in Zuid-Holland die nog groten deels op kosten van de provin cie is opgeknapt. De provincie doet met ingang van 1 januari een groot aantal wegen over aan gemeenten. Leiderdorp wordt over twee weken eigenaar van de Achthovenerweg, terwijl Rijneveld de zorg krijgt over de Hondsdijk. Nu nog betaalt de provincie driekwart van de rè- constructiekosten. Wanneer de weg pas na de jaarwisseling was aangepast, hadden de gemeen ten de opknapbeurt zelf moeten betalen. Die klus heeft in totaal bijna acht miljoen gulden ge kost. Voor Rijneveld was het een hele toer de weg op tijd klaar te krijgen. Niet eerder dan in mei vorig jaar kreeg de gemeente het bericht dat de provincie wel wilde meewerken aan de recon structie. In een half jaar tijd heeft Rijneveld het zo ver ge schopt dat het werk kon begin nen. Alle grond die nodig was voor de verplichte verbreding en het aanbrengen van wat 'slingertjes', was nog niet eens gekocht. Pas toen het werk al in volle gang was, werden de laatste handtekeningen gezet. Tijdens de werkzaamheden is de weg nooit helemaal afgeslo ten geweest. Bedrijven en hui zen waren steeds of vanaf de Koudekerkse, of vanaf de Lei derdorpse kant bereikbaar. En als het even kon, werd de weg helemaal opengehouden. Dat laatste heeft voor nogal wat op schudding gezorgd. Automobi listen werkten soms met ver eende krachten de door de we genbouwers opgeworpen barri caden aan de kant. Auto's en hekken werden opzijgeschoven, betonnen palen uit de grond gerukt. Later moesten avon tuurlijke weggebruikers die hoopten op een vrije doorgang, regelmatig omkeren omdat de wegversperringen werden ver sterkt en het politietoezicht was verscherpt. Recherche ondervraagt bezoekers van Wasbeek warmond/sassenheim Vraaggesprekken met die donderdagavond de Sassen- heimse zwembad/sporthal De Wasbeek bezoeken. Dat is voor lopig het laatste dat de politie in de buurt van de gevonden vluchtauto kan doen in haar po ging de Warmondse bankover vallers op te sporen. Vorige week donderdagavond beroof den twee man de Rabobank aan de Herenweg in Warmond: van hen ontbreekt nog elk spoor. De Sassenheimse recherche weet inmiddels dat de daders met het gestolen geld, ongeveer 20 mille, naar Sassenheim zijn gevlucht. Bij De Wasbeek is de vluchtauto aangetroffen: een antraciet kleurige BMW. Volgens een politiewoord voerder is de recherche na een uitgebreid buurtonderzoek niet veel wijzer geworden: „Het pro bleem is ook dat de auto in een heel donker hoekje stond. Buurtbewoners hebben dus ook niet veel kunnen zien. Daarom gaan we morgenavond nog maar eens vragen of bezoekers van de sporthal vorige week wellicht toch nog iets is opge vallen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16