'Liefst wonen in gemengde buurt' t; Buurt niet zonnig gestemd over toren HCG-terrein 'Spreekgestoelte is steiler dan brug' Leiden Laatste beton voor AZL-gebouw Gehandicapte vrouw blijkt erg lenig Overlast studenten in Hogewoerdbuurt WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Onderzoek naar allochtonen in Leiden Leidenaars van Marokkaanse, Turkse en Surinaamse komaf willen het liefst in een gemengde buurt wonen, waar veel Nederlandse gezinnen wonen. Een ruime meerderheid zou verhuizen als ze een beter huis in een andere buurt krijgen aangeboden. Dat blijkt uit het gis termiddag aan de wethouders Van Bochove en De la Mar gepresenteerde onderzoek 'Thuis in de wijk'. leiden emiel fangmann In opdracht van de Stichting Welzijn onderzochten T. van Duin en G. Palenéwen van het Leids Instituut voor Sociaal We tenschappelijk Onderzoek (LIS- WO) hoe allochtonen denken over leven en wonen in Leiden. Daartoe werden gesprekken ge voerd met 92 allochtone Leide naars in de wijken Slaaghwijk, Leiden-Noord en Pancras-Oost. In die wijken wonen de meeste Leidenaars van buitenlandse komaf. De ondervraagden vormen volgens de onderzoekers een re presentatieve groep voor de steekproef. De onderzoekers de resultaten van het onderzoek opvallend, omdat vaak wordt gedacht dat al lochtonen bij elkaar willen wo nen en niet in hun omgeving geïnteresseerd zouden zijn. De onderzoekers trekken ook de conclusie dat de buitenlan ders vaak hun weg niet kunnen vinden in de voorzieningen die speciaal voor hen bestaan. „Dat geldt voor Marokkanen meer dan voor Turken, omdat de Turken over het algemeen min der last van een taalbarrière hebben", aldus Van Duin. De onderzoekers kregen tijdens de zes maanden van het onder zoek wel aanwijzingen dat de Raad Daadwinkels in twee so ciale vernieuwingswijken hun diensten bewijzen. „Zij werken drempelverlagend, omdat er in de winkels één loket is", aldus Van Duin gisteren tijdens een toelichting. Allochtonen blijken volgens 'Thuis in de wijk' geen voor stander te zijn van het Leidse ei, het plan voor een aparte begin- nersschool voor jonge allochto ne leerlingen; 81 procent van de ondervraagde Turken vindt dat plan slecht. Van de Marokkanen blijkt 49 procent tegen; 38 pro cent van hen heeft er overigens geen mening over. De onder vraagden vinden dat een school een plek moet zijn waar ze ook ouders met andere achtergron den kunnen ontmoeten. Welzijnswethouder A. van Bochove (CDA) zei gistermid dag het 'goed geschreven' on derzoek te waarderen. Wel vindt hij het jammer dat er geen con crete beleidsvoorstellen in staan. De wethouder vroeg de Stichting Welzijn dat alsnog te doen. leiden roy klopper Het reisbureautje aan de Doe- zastraat gaat mogelijk drukke tijden tegemoet. Omwonenden van het voormalige HCG-ter- rein, een stukje verderop, vre zen voor een bruin kleurtje naar elders te moeten verkassen. Ve len zijn bang voor een grote schaduw die een nieuwe woon toren van veertien verdiepingen over hun gazon gaat werpen. De gemeente presenteerde gisteravond in buurthuis De Linde aan de Herenstraat een nieuw plan voor een woontoren op de as van de Zoeterwoudse- weg en de Vrijheidsstraat. Een nieuw plan, omdat enige tijd te rug al een hele inspraakproce dure is doorlopen voor een an dere toren op dezelfde locatie. Projectontwikkelaar De Raad zag echter af van de bouw van deze flat, ontworpen door Fons Verheijen. De aannemer was bang^de 44 woningen aan de straatstenen niet kwijt te kun nen. De kleine oppervlakte per appartenment was het voor- e bezwaar. Daarop maakten de architec ten gebroeders Van Egmond een nieuw ontwerp. Een net zo hoog gebouw als het eerste en net zo breed. Maar daarmee houdt de vergelijking met het in stervorm gegoten ontwerp-Ver- heijen ook helemaal op. De Van Egmonds ontwierpen een drie hoekig gebouw met 54 apparte menten. En door handiger met het beschikbare oppervlak om te springen, creeërden zij wo ningen met meer ruimte. De Raad stapte met dit plan op nieuw naar de gemeente, die vervolgens een nieuwe in spraakprocedure startte. Eind januari komt het ontwerp aan de orde in de raadscommissie ruimtelijke ordening. Maar gisteren was er eerst ge legenheid voor omwonenden om vragen te stellen en eerste reacties te geven. Ruim vijftig kwamen er opdraven. En die maakten duidelijk dat het kan verkeren in het leven. Werd het plan Verheijen indertijd door de buurt afgeschoten, gisteren werd deze variant omhelsd. Met name de schadwuwwerking van de nieuwe toren was punt van discussie. Bij het plan-Verheijen wist ieder waar hij aan toe was. En met dit nieuwe bouwwerk is het maar afwachten hoe lang de zon in je tuin blijft. Volgens de ontwerpers verandert er weinig tot niets, omdat de flat immers net zo breed en hoog wordt als het vorige ontwerp. Maar om dat de buurtbewoners argwa nend bleven, beloofde woord voerder Bunt van de gemeente een tekening te laten maken waarin de schaduwen van de twee flats worden vergeleken. Verder vrezen velen dat na een zo'n hoog gebouw in de buurt er meer volgen. De Raad hoopt na toestemming van de gemeenteraad de bouw te kun nen starten in maart volgend jaar. De verkoop begint waar schijnlijk een maand eerder. De 54 drie-kamerwoningen, be stemd voor Leidse woningzoe kenden, gaan in prijs variëren van 175.000 tot 225.000 gulden. Waarschijnlijk worden de wo ningen in het voorjaar van 1994 opgeleverd. leiden Het nieuwe operatiekamercomplex van het Academisch Ziekenhuis Leiden nadert zijn voltooi ing. De laatste kubieke meters beton zijn gistermid dag gestort op het dak van 'gebouw Z'. De gepen sioneerde prof. Zwaveling (heelkunde) verrichtte de officiële handeling. Gebouw Z vormt, samen met de gebouwen X en Y, het laatste deel van de gefaseerde nieuwbouw van het ziekenhuis. Eind 1994 worden de gebouwen in gebruik genomen. De bouw van het ziekenhuis heeft dan in totaal vijftien jaar in beslag genomen. Het nieuwe complex telt in totaal 20 operatieka mers, zes meer dan er nu zijn. Daarnaast worden de centrale keuken, de sterilisatie-afdeling, de afdeling oogheelkunde en de 'acute hulp' in het gebouw ge huisvest. Met de bouw van het laatste nieuwe af delingen (X, Y en Z) is in totaal zo'n 80 miljoen gul den gemoeid. TOTO HIELCO KUIPERS Het wegslepen van een wagen heeft gisterochtend de nodige commotie gegeven op de Boommarkt. Parkeercontroleurs even voor tienen eer een invalidenparkeerplaats zon der de benodigde vergunning. Een takelbedrijf werd ingescha- zagen keld om het voertuig weg te sle pen. Toen het gevaarte net in de takels hing, meldde zich een 48- jarige vrouw uit Leiden, de eige naresse van de auto. Ze beweer de wel een invalidenkaart te hebben, maar niet te weten waar het ding was. Daarop werd besloten de wagen naar het po litiebureau te slepen. De vrouw trachtte dit te beletten door op de takelwagen te klimmen. Een opmerkelijke actie voor een ge handicapte. De Leidse weigerde er weer vanaf te komen. Uitein delijk is de takelwagen met vrouw en al richting bureau ge reden. Daar kreeg ze haar auto terug na bemiddeling en beta ling van een boete. i 'Dringend bril nodig', zo stond maandag als kop boven een foto in deze krant. Het was een plaatje van een bungelende lichtbak van opticiën Pearle aan de Haarlemmerstraat. Het gevolg van een ongelukkige actie van een chauffeur van een bezemwagen. Maar het is niet alleen het geringe gezichtsvermogen dat de man parten speelde. Bij de reiniging vonden ze het wel humor, die actie van weekeinde. Het krantebericht is dinsdag menigmaal rondgegaan in de kantine. Maar toen de collega's van de ongelukkige chauffeur waren uitgelachen, namen ze het ook voor hem op. Het werken op zo'n bezemwagen lijkt zo eenvoudig. Lekker een beetje crossen met dat ding. Maar dat valt tegen, de chauffeurs komen heel wat ellende tegen op hun route. Oog Die lichtbakken op de Haarlem merstraat zijn de reiniging al tij den een doorn in het oog. Als ze nou allemaal op dezelfde hoog te hingen, zou er niet eens zo veel aan de hand zijn. Maar nu hangt de ene reclame zo dat je er wel onderdoor kunt terwijl een volgende weer net zo is ge monteerd dat je net met je wa gentje blijft steken. Een zooitje dus. Nu zijn de meeste chauffeurs wel van dit neon-gevaar op de hoogte. Ze karren netjes om de lichtbakken heen. Maar af en toe gaat het mis, vaak omdat ze te fanatiek zijn.Als er net een grote snipper wegwaait heb je de neiging er achteraan te rij den. Dan vergeet je die bakken wel eens. Dat gebeurde afgelo pen zaterdag ook", zo weet chef Rob Snik van de veegdienst. En dan hebben we het alleen nog maar over die bakken. Over die paaltjes zullen we maar hele maal zwijgen. Op sommige plaatsen kun je er^mper langs. De leidenaartjes zijn voor de medewerkers van de reiniging meer lijdenaartjes. Doppen En zo gaat er nog wel eens wat mis met de coureurs op de veegwagens. Zo zeer zelfs dat de reinigingsdirectie op de Admi raal Banckertweg aan de bel trok. De jaarlijkse schadepost door aanrijdingen moest om laag. De chauffeurs dienden maar eens wat beter uit de dop pen kijken en de bijrijders ook. „We vragen vuilnismannen die achter op de treeplank staan aanwijzingen te geven aan de chauffeur", aldus Snik. Daaruit zou je kunnen afleiden dat ze in het verleden nalieten even 'ho' te roepen als een personenwa gen werd verpletterd. Zo van 'U rijdt in een vuilniswagen ach teruit over een Mini Cooper heen. Mag dat?' Antwoord: Ja wel, want wij zijn groter. Maar dat valt wel mee. Voor lichtster Ada Kraft van de reini ging weet te melden dat bij voorbeeld de veegdienst vorig jaar vijf schades heeft gehad. En die waren veelal niet heftiger dan wat afgebroken spiegels. Het leven van bezemwagen-chauffeurs gaat niet over rozen. Lichtbakken v vast te zitten met je karretje. Een kapotte lichtbak is wel het ergste dat ze is overkomen. Bril Dit jaar gaat het al een stuk be ter met de stuurkunst. De ven- hoogde oplettendheid werpt haar vruchten af. Mede omdat sommige veeg- en vuilniswa gens aan de achterzijde een ca mera hebben gekregen. Dan zie je dat obstakel achter je karretje een stuk beter staan. Daar kan geen bril tegenop. En, het mag niet onvermeld blijven, alle chauffeurs zijn te genwoordig in het bezit van een rijbewijs. Officieel hoeft dat niet, omdat de veegwagens niet harder mogen rijden dan 16 ki lometer per uur. Edoch, ieder een weet dat ze sneller kunnen en geregeld ook sneller gaan. Daarom is het roze papiertje te genwoordig een eis bij de solli citatie. Toch gaat het nog wel eens mis, al ligt dat lang niet altijd aan de medewerkers van de reiniging. Met name op de bredere wegen halen automobilisten de meest rare fratsen uit om de bezem wagens te passeren. Halve blinden Levensgevaarlijke situaties zijn het gevolg. Aan alle kanten wor den de reinigingswagens afge sneden. Bestuurders gaan als halve blinden op de verkeerde weghelft rijden en veroorzaken daar veel bijna-ongelukken. Het is kortom niet aleen maar lekker scheuren in die wagen tjes. Een ware stress-baan om op zo'n karretje rond te toeren. Het wachten is op de eerste chauffeur die een lichtbak van een zenuwarts ramt. (RK) Roy Klopper en Loman Lgrimans Inbrekers zijn overdag actief Inbrekers hebben gistermiddag even voor zessen hun slag ge slagen in een woning aan de Marepoortkade. Van het huis werd de toegangsdeur gefor ceerd. De bewoners misten 80 cd's, een videorecorder, een fo totoestel, een stereotoren, ge luidsboxen en een geldbedra van 700 gulden. Aan de Richard Holstraat i een woning bezocht tussei 12.30 en 16.45 uur. de bewoner konden gisteren bij de aangift op het politiebureau nog nie melden of spullen zijn verdwe nen. Wel hebben de daders all kamers doorzocht. leiden loman leefmans Omwonenden van het zogehe ten Notarishuis aan de Hoge- woerd 144 vrezen 'feesten en fuiven' als dit pand definitief door een twintigtal studenten bewoond gaat worden. „Niet dat het daar elke avond bal is, maar een maal per week is voor ons al te veel", aldus een buur man. De wijkvereniging gaat aan de stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) vragen een beheerder aan te stellen. Het Notarishuis wordt nu al door studenten bewoond. Maar de SLS wil het pand ingrijpend verbouwen tot acht twee-ka- merappartementen en vijf een persoonskamers zodat het defi nitief een studentenhuis wordt. „Wij zouden graag iemand heb ben die aanspreekbaar is als er kabaal wordt gemaakt. Ook het pleintje aan de achterkant van het pand leent zich uitstekend voor het geven van feestjes. Normaal is dat plaatsje de privéparkeerplaats van SLS-di- recteur Hübben. Maar soms wordt het met een zeil overkap en gaat het tot drie uur door' sprak een naaste bewoonste gisteravond tijdens het overle van de wijkbewoners met de ge meente. Aan diezelfde Hübben ze worden gevraagd een beheerde of huismeester aan te steilei waar de omwonenden in d toekomst met eventuele klach ten heen kunnen. Uitgeleefd Leden van wijkvereniging treur den gisteravond ook over eei ander aspect van het studenten leven; „Enkele van die prachti ge, monumentale herenhuizei aan het Plantsoen worden oo door studenten bewoond en di panden worden helemaal uitge ieefd. In de tuinen is het eei grote troep. Natuurlijk jamme dat de gemeente daar niets te gen kan doen", aldus een be woonster. Mede daarom hoop de buurtvereniging dat, nu eei aantal panden in de wijk doo het faillissement van belegge Erica leeg komen, daar geei studenten in gaan wonen. Groen Links smokkelt oproep anti-racismetocht in krantje berg worden in het pamflet vai het organiserende landelijke co mité wel direct in verband ge bracht met de hetze tegen ille galen. Het landelijk comité kaï maar weinig waardering op brengen voor de wijze waaro] de PvdA-voorzitter en staatsse cretaris het illegalendebat heb ben aangezwengeld. Van Mid delkoop citeerde om haar moti kracht bij te zetten driftig uit he pamflet maar sloeg de passag over Kosto en Rottenberg be wust over. De fakkeloptocht op 24 de cember begint om 20.00 uur o| het Stadhuisplein. Door het beestje niet bij zijn naam te noemen, kreeg E. van Middelkoop (Groen Links) gis teravond de hele gemeenteraad achter haar voorstel tot een ge meentelijke oproep in een huis- aan-huis-blad op 24 december mee te lopen in een fakkelop tocht tegen het racisme. Had zij in haar betoog de na men van prominente PvdA'ers zoals Aad Kosto en Felix Rotten berg laten vallen, dan was Van Middelkoops motie wellicht op weerstand van de Leidse PvdA- fractie gestuit. Kosto en Rotten- Rechtswinkel krijgt subsidie leiden bruiken voor een rechtsverwij zingssysteem. Daarmee kaï De Leidse Rechtswinkel krijgt mensen de weg worden gewe van de Stichting Zomerzegels zen naar de voor hen geschikt een subsidie van 4200 gulden, vorm van rechtshulp. Het gel» De Rechtswinkel aan de Ketel- wordt volgende week dinsda. boetersteeg gaat het geld ge- aan de winkel overhandigd. leiden wim koevoet De beklimming van het spreek gestoelte in de raadszaal is lasti ger dan die van de nieuwe brug voor fietsers en voetgangers over de Boshuizerwetering, een zijtak van de Korte Vliet bij nieuwbouwwijk De Coebel. Dat beweerde wethouder Tj. van Rij (PvdA) gisteravond in de raads vergadering. Van Rij maakte deze opmer king naar aanleiding van de kri tiek van SP-fractievoorzitter C. Vergeer op de brug die alleen voor 'geoefende bergbeklim mers' te doen zou zijn. „De functie van een brug I i om oevers met elkaar te verbin den maar dit exemplaar is eei barrière." De SP'er zei dat hij d' brug zelfs met de fiets aan d« hand niet kan opkomen. Van Rij meent dat Vergeer t< snel oordeelt. De brug is noj niet af. Er komen nog ribbels o| die de beklimmers enig houvas bieden. Verder is volgens d» wethouder de brug aan de lat van Goyenkade nog steilet „Daar moet je inderdaad lo pen." Vergeer: „Maar daar kui je ook lopen omdat er special» trappetjes zijn voor men set met een fiets." Vier mannen aangehouden wegens ontucht met kinderen lokte de jongens naar zijn hui door ze computerspelletjes ei een fruitautomaat in het voor uitzicht te stellen. Bij hem thui vertoonde hij videofilms me kinderseks. delft/alphen a De Delftse politie heeft de afge lopen drie weken vier mannen aangehouden wegens ontucht met in totaal zes jongens van ongeveer 13 jaar. Het gaat om een 34-jarige Delftenaar, een 44-jarige Hagenaar, een 35-jari- ge man uit Zaandam en een 39- jarige man uit Alphen aan den Rijn. De Delftenaar legde contact met de jongens in het Rijswijkse zwembad De Wervel. De man De politie kwam op het spoo an de mannen doordat eet 1 de ouders ontdekte, dat he vriendje van haar z wassen man was heeft de zaak nog i; Mogelijk volgen m dingen. een vol De politi» i onderzoek ?er aanhou

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15