Stijgende belangstelling voor christelijke kindertelefoon Kerk Samenleving WUtNbUAU "lb UtLfcMBtK IWl REDACTIE:* DICK V UIT DE KERKBLADEN Na een halfjaar (1) janneke Dijkens werkt nu een half jaar bij het Pastoraal Buurten Werk Leiden. Bij het opmaken van een voorlopige balans merkt zij in het Leids Kerkblad op dat zij steeds meer mensen tegenkomt waar niemand meer raad mee weet. „Het zijn mensen die door alles wat er in hun leven is gebeurd zo bescha digd zijn dat het voor hen moeilijk is om nog mensen te vertrouwen en relaties te leggen met anderen. In de buurt waar ik werk zijn daar door nogal wat mensen aan de alcohol geraakt. Vrouwen kom ik te^en met een verle den waann incest een rol speelde. Er wonen mensen met een psychiatrisch verle den die zich nauwelijks staande kunnen houden. Op buurtniveau spelen vele pro blemen: drugsdealers, crimi naliteit en het feit dat er mensen wonen uit verschil lende culturen die elkaar niet begrijpen en soms niet ac cepteren." Na een halfjaar (2) Dat maakt het werk van een pastoraal buurtenwerker be paald niet gemakkelijk. „Als ik binnenkom hoor ik al: 'ik ben aan de drank' en dan komt er een heel verhaal van een aaneenschakeling van el lende. Ik heb vaak het gevoel, dat ik ook maar heel weinig kan uitrichten. Wat ik wel kan doen is 'er zijn' en hen niet in de steek laten. Soms zie ik vrouwen die bij mij ko men in de Oosterkerkstraat en die hun verhaal vertel len van vernedering en mis bruik even ontspannen. Dan zie ik hun harde trekken verzachten omdat er iemand is die luistert en hen niet ver oordeelt. Deze mensen praten soms ook over God. Zij hebben een voorstelling van God die hen niet opheft uit hun lijden, maar hen vee) meer neer drukt. Het is Gods wil dat ze er zo bijzitten. Als je nooit liefde van medemensen hebt ervaren, hoe kun je dan gelo ven dat God liefde is?" Na een halfjaar (3) Maar af en toe zijn er ook lichtpuntjes. „Soms trekken mensen zich het lot van de ander aan, proberen met hun eigen beperkte midde len anderen te helpen. Men sen spannen zich enorm in om de buurt leefbaar te ma ken en te houden. De Marok kaanse vrouw die van het weinige dat ze heeft haar ou ders verzorgt in Marokko. De man die de zwarte kinderen in zijn boot meeneemt om dat ze dat zo mooi vinden. De vrouw die op straat de kinderen waarschuwt om geen racistische uitlatingen te doen. De vluchtelingen die de A-status krijgen en daar mee een weg naar een nieu we toekomst. De 14-jarige jongen die solidair is met zijn zwaar gehandicapte moeder. Zolang er mensen zijn die rechtvaardige handen heb ben, die het wat kan schelen hoe het hun medemens ver gaat, zolang is er hoop dat het beter wordt, dat de aarde weer een tuin zal zijn voor al len. God weet komt het goed." De christelijke kindertelefoon 'Chris' is dit jaar meer dan 2000 keer opgebeld. Dat is bijna 50 procent meer dan in 1991. Het Landelijk Overleg Kindertelefoon (de algemene organisatie) verwacht in 1992 ruim 7000 telefoontjes. merk schat het aantal bellende kinderen dat geen christelijke achtergrond heeft, op 30 pro cent. „Ik denk dat dit komt door de mond-tot-mond reclame en door onze stickers en posters." Bij Chris werken twee full-ti me krachten die leiding geven aan de organisatie. Het uitvoe rende werk is in handen van 430 vrijwilligers. „Als we echt goed willen functioneren, heb ben we zo'n 2000 vrijwilligers nodig. Met meer mensen kun je de afstand tussen hulpvrager en hulpverlener verkleinen", aldus Hondsmerk. Als kinderen naar Chris bel len, komen ze allereerst in con tact met één van de vrijwilligers die in ploegendienst de telefoon bemannen. Als het kind, dat De christelijke hulplijn werd in mei 1990 opgezet. In dat jaar kwamen 400 reacties binnen. In 1991 steeg het aantal reacties tot 1400. De problemen waar mee de medewerkers van Chris te maken krijgen, verschillen nauwelijks van de problemen waarmee niet-christelijke hulp verleners worden geconfron teerd. „We krijgen veel vragen in verband met incest, echt scheidingen pesterijen", vertelt coördinator drs. R.J. Honds- merk. Vragen over het geloof zijn er ook wel, maar die heb ben niet de overhand. Van de kinderen die naar Chris bellen, is 50 procent tus sen de 11 en 14 jaar. Honds- anoniem mag blijven, langer door wil praten, zoekt de stich ting in haar bestand naar een vrijwilliger die in de buurt van het kina woont. Indien mogelijk houdt Chris rekening met de kerkelijke ach tergrond van zowel de hulpvra ger als de hulpverlener. Bij ern stige problemen zoekt de chris telijke hulpdienst contact met instanties als de Raad voor de Kinderbescherming of een Cen trale voor Pleegzorg. Het telefoonnummer van Chris is niet gratis, maar wel dag en nacht bereikbaar. Het nummer van het Landelijk Overleg Kindertelefoon waaraan geen kosten verbonden zijn, is alleen overdag bereikbaar. Omdat nog lang niet elk kind het nummer van Chris kent, werkt de organisatie aan meer bekendheid. Daarnaast ontwik kelt Chris cursussen kinderpas toraat. Volgens Hondsmerlc is dit een braakliggend terrein. Het gebrek aan christelijke Kerkbezoek hachelijke bezigheid Sarajevo» Zelfs het bezoeken van de mis in de Rooms-Katholieke Kerk in de Bosnische hoofdstad Sarajevo is een gewaagde onderneming. De kerkgangers worden beschermd door gewapende militairen, die zich voor de ingang van het gebouw hebben geposteerd. foto»epa Doetinchemse parochies in beroep doetinchem» De kerkbesturen van de vier sa menwerkende parochies van Doetinchem blijven achter pas toraal werker H. Kolman staan. Zij hebben daarom besloten bij kardinaal Simonis in beroep te gaan tegen zijn besluit om per 1 maart 1993 de kerkelijke goed keuring aan de benoeming van Kolman in de H. Geestparochie te ontnemen. Het aartsbisdom liet vorige week in een brief aan alle pasto res weten dat Simonis 'onvol doende aanwijzingen' heeft dat Kolman zich voortaan wil hou den aan de leer van de kerk, die de niet-gewijde pastoraal wer ker het toedienen van de sacra menten verbiedt. Kolman heeft de afgelopen jaren onder meer regelmatig het doopsel toege diend. Mandela: kerken 'vroedvrouw bij geboorte van democratie' potchefstroom» BEROEPINGSWERK hervormde kerk Waarder; voor Harlingen; J. van V\ Uitwijk; voor Dedemsvaart; P.W i Mijnsheerenland. geref. kerken vrijgemaakt gereformeerdegemeenten „De kerken in Zuid-Afrika kun nen het zich in deze verwarren de en uitdagende tijden niet veroorloven zich terug te trek ken in de gezelligheid van het kerkgebouw. Zij hebben geen andere keuze dan zich aan te sluiten bij al die andere groepen die streven naar verandering en als vroedvrouw willen optreden bij de geboorte van de demo cratie in het land." Dat zei de voorzitter van het ANC, Nelson Mandela, in een toespraak over de manier waar op de kerken kunnen meewer ken aan de overgang van Zuid- Afrika naar een democratische samenleving. Mandela herhaal de dat het ANC de vrijheid van godsdienst en de onafhankelijke positie van de kerken tegenover de regering in een democratisch Zuid-Afrika zal garanderen. Hij somde een reeks van taken op die de kerken in deze over gangstijd kunnen vervullen. Mandela meende dat de ker ken de gelovigen en de oecume nische beweging moeten waar schuwen voor het ophemelen van oppervlakkige veranderin gen die in feite de macht in handen van de blanken en een klein aantal rijke zwarten laten. De kerk moet hierbij de publici teit niet schuwen en ook op in ternationaal niveau misstanden in Zuid-Afrika aan de kaak blij ven stellen. Moslimraad niet gelukkig met demonstratie ROTTERDAM/AMSTERDAM ANP hulp aan kinderen was in 1990 de reden dat Chris werd opge richt. Hondsmerk: „In tegen stelling tot de vele mensen die zich met de problemen van jon geren ouder dan 17 jaar bezig houden, was er voor jonge kin deren nauwelijks georganiseer de, christlijke hulpverlening. Voordat we een eigen stichting begonnen, hebben we eerst contact gezocht met het Lande lijk Overleg Kindertelefoon. Dat bleek echter niet zo'n behoefte te hebben aan een christelijke inbreng. Misschien zien ze ons ook een beetje als een concu- Volgens een woordvoerder van de kindertelefoon heeft Chris een hele specifieke kijk op kinderen. „Wij oriënteren ons veel meer op het kind zelf en proberen onze eigen waarden en normen op de achtergrond te houden. Ik denk dat ze bij Chris veel meer vanuit eigen vooronderstellingen werken." De Nederlandse Moslimraad vreest voor eventuele negatieve gevolgen van een demonstratie waarmee moslims komende zondag in Den Haag willen pro testeren tegen de verwoesting van een moskee in India. „Zo'n demonstratie kan weer de in druk wekken dat alle moslims heethoofden zijn", aldus A. Maddoe, secretaris van de In ternationale Moslim Organisa tie (IMO) van moslims van Suri naamse afkomst. De IMO is aangesloten bij de Nederlandse Moslimraad. Volgens Maddoe is de demonstratie het afgelopen weekeinde in diverse moskeeën afgekondigd. Onduidelijkheid bestaat ech ter over de vraag welke groepe ring de verantwoordelijkheid voor de demonstratie op zich neemt. Voorzitter R. Kasiem van de Wordl Islamic Mission ont kent enige betrokkenheid. „Op dit moment zijn er geen plan nen voor een georganiseerd protest", zo reageert hij. De World Islamic Mission (WIM) bestaat uit moslims van Suri naamse afkomst, die is aange sloten bij de Islamitische Raad Nederland. De WIM werd aan vankelijk genoemd als organisa tor van de demonstratie van het Malieveld naar de am- i India. „Wel bera den wij ons op stappen om op gepaste wijze tegen de verwoes ting van de moskee in Ayodhya te protesteren", aldus Kasiem. In een verklaring wijst de Ne derlandse Moslimraad in het bijzonder op de noodzaak voor alle groeperingen in Nederland om eikaars gemeenschappelijke grondrechten te eerbiedigen. Verder roept de Nederlandse Moslimraad alle goedwillende mensen op hun conflicten op te lossen door middel van dialoog. Kruisweg zonder overleg met kunstenaar verwijderd heerlen «anp Het kerkbestuur van de Heilige Moeder Anna-parochie in Heer len heeft de geschilderde Kruis weg geruisloos uit het kerkge bouw verwijderd en opgeslagen in een kelderruimte. Dit is ge beurd zonder overleg met de maker, kunstenaar Sjef Biessen (67) uit Heerlen. Biessen liet gistermorgen we ten bijzonder ontstemd te zijn over 'de verbanning' van zijn veertien Kruiswegstaties die hij in 1974 voor de kerk van zijn parochie vervaardigde. „Een kunstwerk is niet bestemd om opgeslagen te worden. Door mijn Kruisweg te begraven heeft het kerkbestuur mij zwaar bele digd en diep gekwetst." Biessen heeft van het kerkbe stuur geëist dat het kunstwerk op de oude plaats wordt terug gehangen, maar het bestuur is niet van plan aan deze eis te voldoen. Op de plaats waar vroeger het kunstwerk te vinden was, staan nu twee biechtstoe len. Volgens het kerkbestuur terwille van de symmetrie en de het kerkgebouw. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE.-J.de Vries, G.P. Arnold (ad/), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488 Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vri|. van 08.00-1700 uur; Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur; (Sleuteltjes): Telefoon Q71 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal 80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij: 18.00-19.30 uur. zat; 10.00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Ad vertent les 071 -161367/161363 AGENDA V0ENSDAG 16 DECEMBER Leiden Miranda van der Spek over haar film 'Banda's' over koperblaasorkesten in Bolivia, Rijksmuseum voor Volken kunde, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappeli|k Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Thema-avond 'Fobieën en Hyperven tilatie' m het Inloophuis Psychiatrie, Rapenburg 48, aanvang 20.30 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunsten Architectuur in De Waag, aanvang 20.30 uur. DONDERDAG 17 DECEMBER Leiden 'Loesie-avond', Loesje live in Cultu reel Centrum de X, Haarlemmer straat, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Kerstviering van de Ned. Chr. Vrou wenbond Noordwijk-binnen mmv koor 'De Blijde Stemmen', De Vin- kenhof. Achterzeeweg, aanvang 20.00 uur. Feestavond van de Ver. van Vogellief hebbers 'Vogellust' in De Rank, aan vang 20.00 uur. Noordwijkerhout McCalmans, org. The Folk Club, in 't Wapen van Noordwijkerhout, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olveen fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Langevoort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 18 DECEMBER Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde. Herenstraat 64. aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 HET WEER ROB GROENLAND Ondanks zon toch kouder Door een subtiele wijziging in de windrichting veranderde het weer beeld gisteroverdag drastisch. In de vroege ochtend lag het hele land nog in de bewolking bij +7 graden. Een uitzondering vormde het uiterste zuiden van Limburg waar het kraakhelder was bij lichte vorst. Door een kleine krimping van de wind naar het zuiden, kon deze koude en veel drogere lucht in de loop van de dag over de regio stro men. Bij een doorbrekende zon werd het niet warmer maar juist kouder in de loop van de middag. In een der gelijke situatie maakt het wel de gelijk uit of de stroming aan de grond zuidwestelijk of pal zuidelijk is. Vooral op dagen dat er sneeuw ligt boven oost-Frankrijk, kan deze windkrimping in de winter een ge voelige temperatuursdaling teweeg brengen. Boven het westelijk deel van de Britse Eilanden opereert al een tweetal dagen een actief koufront, dat plaatselijk in het uiterste noordwesten van Schotland meer dan 100 liter water per vierkante meter afleverde, en dat alles bin nen een tijdsbestek van 24 uur. Op de hogere delen van Engeland werd sneeuw gerapporteerd, en ook wat lager werd een flinke tempera- tuursdalinggemeten. De slingeringen in de straalstroom op zo'n 5 tot 10 kilometer hoogte sturen dit koufront in onze rich ting. Vannochtend werden de eer ste neerslagecho's op het radar scherm al zichtbaar en de verwach ting is dat het koufront in de na middag en de komende avond ons gebied gaat passeren. De zuidenwind voor het front kan even flink aantrekken en kracht 6- 7 bft bereiken. In de loop van de avond en nacht ruimt de wind naar het zuidwesten en klaart het weer op. Morgenoverdag volgt er zo'n ty pische rustdag met opklaringen en een enkele kille bui onder een snel doorlopende rug van hogedruk. Wel is het minder zacht met in de nacht van donderdag op vrijdag kans op vorst aan de grond. Ten westen van deze rug liggen nieuwe depressies onder de voortjagende straalstroom te popelen om west- Europa aan te doen. Zolang er in deze situatie geen we zenlijke verandering komt gaan we opnieuw toe naar een echte stan daard Hollandse Kerstmis met overwegend zacht en wisselvallig weer. De huidige modelberekenin gen geven nu een sterke indicatie dat het volgende week normaal tot te warm zal zijn boven heel west- Europa. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig lot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Bewolkt en vooral langs de westkust veel regen, later in het binnenland enkele sneeuwbuien. Morgen en kele opklaringen en in het oosten waarschijnlijk droog. Maxima vandaag 6 graden, morgen iets boven nul. Bewolkt en plaatselijk wat regen, morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima vandaag rond 6 graden. gen. Morgen wat'zon en vrijwel overal droog. Maxi ma vandaag 7 graden, morgen enkele graden lager. Britse Eilanden: Vandaag zon en enkele buien. Morgen toenemende bewolking, gevolgd door re gen, maar in Engeland nog enkele op klaringen en droog. Maxima circa 7 gra den, maar vandaag in Schotland rond 4 graden. Morgen in Ierland maxima oplo pend tot rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Morgen perioden met zon en droog. Maxima ca. 6 graden. Duitsland: Perioden met zon. In de nacht van van daag op morgen af en toe wat regen. Maxima rdnd 6 graden, morgen vooral in het oosten enkele graden lager. Madeira: Perioden met zon, afgewisseld door en kele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordelijke kusten ook enkele wolkenvelden. Droog en maxima van 20 tot 25 graden. Marokkaanse westkust Af en toe zon en voornamelijk op van daag nog enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperaturen ongeveer 18 Frankrijk: Perioden met zon, maar vandaag in het westen en noorden meer bewolking en wat regen. Morgen plaatselijk mist. Maxima van 8 graden in het noorden tot 15 graden in het zu.der minder zacht. Corsica en Sardinië: Vandaag af en toe zon e bui. Morgen droog en Maxima rond 16 graden. Spanje: Vandaag half tot z enkele bui. Morgen r Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.43 zon onder 16.28 Maan op 01.01 maan onder 12.28 Waterstanden Katwijk Hoogwater 8.21 en 20.52 Laag water 3.47 en 16.28 Weerrapporten 16 dec 7 u morgen iets Rotterdam onbew. Athene Barcelona Budapest Brussel Cyprus bewolkt en een ir zon en droog. J.™"™1 de Cosla Blanca en de Cos- ta del Sol rond 17 graden. "e's"' Portugal: Vandaag een enkele bui, morgen perio- Kiaeenfurt mist den met zon en droog. Maxima tussen Kopenhagen zwaar bei 14 en 17 graden. lasPaimas onbew Zwitserland en Oostenrijk: Lissabon regenbui Flinke perioden met zon. In de nacht Locarno onbew. van vandaag op morgen aan de noord- Londen regen kant van de Alpen tijdelijk wat meer be- Luxemburg licht bev/ wolking en mogelijk wat regen, waarbij Madrid zwaarbe de sneeuwgrens geleidelijk daalt van Malaga regen 1500 naar 800 meter. Vandaag nog Maliorca haifbew. zacht, morgen vooral aan de noordkant Malta zwaarbe van de Alpen kouder. Moskou sneeuw Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: Munchen onbew^ Vandaag droog en af en toe wat zon. ™ce Morgen plaatselijk wat regen, later op de ™aa.r dag van het westen uit opklaringen. pJ: Maxima tussen 4 en 7 graden, morgen R(^ zwaarbe enkele graden lager. Soilt nietontv •ta"*: Stockholm zwaarPe Droog en vooral morgen perioden met Warschau mist zon. In de Po-vlakte op veel plaatsen wenen zwaarbe mist en maxima tot 5 graden. Langs de Zurich mist kusten maxima rond 14 graden, op Sici- Bangkok hchtbew lië tot 18 graden, maar aan de Adriati- Buenos Aires onbew. sche kust ten noorden van Rimini onge- Casablanca zwaar bei veer 9 graden. Johannesburg metontv. no 4 15 7 BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14