Leiden Regio Speurtocht naar bom afgewezen op zwarte 'Gemeente plant een vlag school' Smitsloo grootste dwarsligger in stationsgebied Alleen de brievenbus ontbreekt in kraakpand 07H34700 WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 13 Kindertelefoon a De belangstelling I 1 voor de christelijke kindertelefoon neemt toe. Er werden dit jaar bijna 2000 bellers geregistreerd. redactie. janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman ieefmans erna straatsma gert visser Krakers parkeermeter aangehouden leiden De politie heeft vanochtend drie Hagenaars aangehou den (18,19 en 27 jaar oud) die een parkeerautomaat hebben opengebroken op de hoek van 't Gangetje en de Botermarkt. Omwonenden belden de politie toen ze twee man aan de auto maat zagen morrelen. Een derde stond op de uitkijk. Toen agen ten ter plekke kwamen, spurtte het trio weg richting Hartesteeg. Op de Hooigracht konden ze worden gegrepen. Bij fouillering werd een grote hoeveelheid kleingeld gevonden. Inbrekers Burgsteeg gepakt leiden Twee Leidenaars {24 en 18 jaar) zijn vanochtend tegen de lamp gelopen na een poging tot inbraak in café-restaurent Het Koetshuis aan de Burgsteeg. Het duo forceerde een raampje, waarna het alarm afging. Omwonenden belden de politie die de daders aan het eind van de Nieuwstraat kon pakken. Ze zijn waarschijnlijk niet in het restaurant geweest. Nauwelijks weerstand tegen tunnelplan bij station leiden «gertvisser Een bouwplan van een beetje omvang in Leiden is steevast goed voor een fik se stroom bezwaarschriften. Tegen de ingrijpende verbouwing van winkel centrum De Kopermolen in de Meren- wijk (kosten 20 miljoen gulden) bij voorbeeld werden maar liefst 1200 be zwaarschriften ingediend. Het meest omvangrijke en kostbare karwei van de laatste decennia - de bijna 90 miljoen gulden kostende ondertunneling van het Stationsplein - ontmoet bij de plaatselijke bevolking echter nauwe lijks weerstand. Op het stadhuis kwa men de afgelopen weken welgeteld 9 bezwaarschriften van ondernemingen uit het Stationsgebied tegen dit plan binnen. Waarvan 6 ook nog eens wa ren ondertekend door bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo. Projectleider Ron van Nood van de stationsplannen verbaast het niets dat slechts een schamel aantal bedrijven en organisaties protest aantekenen te gen het tunnelplan. „Ik had eigenlijk helemaal geen bezwaren verwacht", zegt hij. „Er is heel veel overlegd met de omwonenden. Elke stap is uitge breid aan de orde geweest." Smitsloo zegt echter te weten dat de plannen op veel meer weerstand stui ten dan het aantal bezwaarschriften doet vermoeden. „Veel bedrijven ver wachten dat hun belangen worden be hartigd door de Stichting Leids Sta tionsgebied en hebben dus zelf geen bezwaar gemaakt", zegt Smitsloo die voorzitter is van deze stichting. Geheimzinning De naam van Smitsloo prijkt voorts on der een zestal bezwaarschriften van ondernemingen als Public Private Partnership Projects bu, Euroland Bouwontiuikkelingsmaatschappij bi> en Real Estate Counselors. Allemaal eigen bv's, geeft Smitsloo zonder mankeren toe. „Ze hebben alle een zakelijk be lang in het stationsgebied. Ik wil daar ook niet geheimzinnig over doen en niet het verwijt krijgen dat ik de stich ting voor mijn karretje span." De klachten van de negen zijn overigens bekend: de betrokken ondernemingen maken bezwaar tegen de u-bocht die de Schipholweg met de Rijnsburger- weg moet verbinden en gebrek aan parkeerruimte. Ondanks het bescheiden aantal be zwaren, is Van Nood niet geheel ge rustgesteld. Mocht een van de be zwaarmakers het in zijn hoofd halen de plannen tot aan de Raad van State aan te vechten, dan kan de uitvoering fikse vertraging oplopen. „Het rijk heeft geld beschikbaar gesteld voor de periode '93 - *95", legt Van Nood uit. Als we het geld dan niet opmaken, ra ken we het kwijt. We zijn zeker van plan met de betrokkenen te gaan pra ten om te kijken of we tot een vergelijk kunnen komen." Van Nood acht de kans overigens ge ring dat de wens van de ondernemers om in de tunnel voor het station een afslag te maken voor het verkeer stad- in, wordt ingewilligd. Van Nood: „Dat zou zo'n acht miljoen gulden extra kosten. Het rijk is niet bereid dat op ta fel te leggen en de gemeente heeft het gewoon niet." De tunnels moeten ui terlijk in '96 in gebruik worden geno- Vader en zoon slapen in Leids mortuarium Hij wordt er niet warm of koud van. Wonen in een pand dat vroeger dienst deed als mortua rium, geeft hem geen angstige associaties of rillingen over zijn rug. De 24-jarige Marco zijn achternaam wil hij niet in de krant vindt het al enkele maanden leegstaande pand dat hij sinds zaterdagnacht heeft gekraakt, prima geschikt om in Zo heel erg veel herinnert er trouwens niet meer aan de ou de bestemming. Slechts een verwijsbord, de stemmige ver lichting en de zware bordeauro- de gordijnen die de kamer in tweeën delen, maken duidelijk dat dit ooit een rouwkamer was. De sfeer is bovendien al aardig veranderd door de zoals Marco het zelf uitdrukt van de straat geplukte inboedel die er nu staat. Directeur A. Dijkstra van het ernaast gelegen verzorgingste huis 'Huize Groenhoven' de eigenaar van de rouwkamer zegt verrast te zijn. „Toen de huismeester me maandag belde dacht ik: wat hebben we nu weer voor kat in de gordijnen hangen. Daarna heb ik de poli tie te woord gestaan. Een ge sprek met Marco heb ik niet ge had. Als hij iets wil regelen, moet hij naar ons toe komen." Het liefst zou Marco samen met zijn zoontje Thijs van twee ënhalf het pand huren. „Het heeft alle voorzieningen om erin te wonen: een keukentje, een ruimte waarin een douche geplaatst kan worden, een grote kamer en verwarming. Alleen de brievenbus ontbreekt." Toch lijkt deze oplossing niet werkelijkheid te worden. Dijk stra heeft een advocaat inge schakeld en zoekt naar 'een rechtmatige en juridische' uit weg. „Op een soepele manier moeten we dit met beide partij en oplossen. Ik zal zijn actie moeten respecteren, maar hij moet ook onze reactie begrij pen", aldus de directeur. Marco heeft niet geprobeerd om via een woningbouwvereni ging aan woonruimte te komen. „Huren zijn meestal veel veel te hoog. Bovendien heb ik geen zin om in een fiat in de Meren- wijk terecht te komen. Daar word ik veel te depressief van. Ik heb wel op kamers gezeten, in een hokje van 1,70 meter bij 2,50 meter. Daar werd ik panisch van. Ook je medebewo ners heb je dan niet voor het uitkiezen." Over zijn actie zegt hij: „Ik balanceer misschien op het randje, maar ik denk niet dat dit illegaal is. Mijn recht op een woning vind ik belangrijker dan het recht op eigendom. Het doet mij pijn als een eigenaar huizen leeg laat staan." Vader en zoon hebben inmid dels kennisgemaakt met hun buurman: de huismeester van het verzorgingstehuis. Die be treurt de actie. „Ik heb geen last van ze, maar ben niet gewend om mensen naast me te nebben wonen." Andere reacties uit de straat heeft Marco nog niet ge had. Burgemeester C. Goekoop ziet geen reden om een nieuw onderzoek in te stellen naar mogelijk in de grond verbor gen bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Hij reageert hiermee op uitlatingen van de nieuwe stadsingenieur L. Barendregt. Die liet weten dat hij het wel voor mogelijk hield dat er onder het zogeheten bom-terrein aan de Morssingel nóg een bom in de grond zou zitten. De verklaring van Barendregt komt precies acht jaar nadat een zogeheten 'duizendponder' aan de Morssingel onschadelijk werd gemaakt door de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD). Die duizendponder zorgde in december 1984 voor grote con sternatie en bracht Leiden da genlang in het nieuws. De buurt werd voor de ontmanteling ont ruimd, het verkeer omgeleid en zelfs het treinverkeer werd tijde lijk stilgelegd. Het waren getuigen van het RAF-bombardement in 1944 ge weest die hadden gewezen op de mogelijke vindplaats van de vliegtuigbom. Enkelen spraken zelfs van een tweede bom. Er volgde een onderzoek met een metaaldetector die door een speciaal aangelegd netwerk van buizen liep. Dat onderzoek le verde behalve de duizendpon der alleen nog een staartstuk van een ander projectiel op, die aan de Morsweg werd aange troffen. Goekoop: „We hadden daar na geen aanwijzingen meer dat er nóg een bom zou liggen. Al valt er niets uit te sluiten. We hadden kunnen blijven zoeken, maar de kans was niet waar schijnlijk dat er wat gevonden zou worden en dus werd het onderzoek stopgezet". Dezelfde getuigen die op de aanwezigheid van de bom had den gewezen, verklaarden dat de Duitsers indertijd één van de gedropte, onontplofte projectie len zelf hadden opgeruimd en Een herhaling van de gebeurtenissen v meester Goekoop. buiten de stad tot ontploffing hadden gebracht. Ook daarom leek een doorgaan met zoeken heilloos. Maar nu vermoedt Barendregt toch dat er misschien nog iets 118 december 1984 toen de bom aan de Morssingel werd ontmanteld zit er niet ir explosiefs in de grond zit. En dat bevreemdt Goekoop: „Het besluit om met de zoekactie te stoppen, is indertijd ook door hem ondersteund." Honderd procent zekerheid kan de bur gemeester echter niet geven dat de bodem in het gebied rond de Morspoort helemaal bomvrij is: „Het zou natuurlijk kunnen, maar dan is het helemaal niet zeker dat die ook op het terrein ligt waar de eerste bom werd gevonden. Die kan ook best er gens anders, bijvoorbeeld bij de Morsstraat liggen. Maar nog maals, we achten dat zeer on waarschijnlijk." NilT Z'N ALLEN [R0P UIT St. Aogtenstwot 18 Leiden Marokkaanse organisaties keren zich tegen Leidse ei hoe zullen de ouders van Ne derlandse leerlingen er tegen aankijken als een groep leerlin gen van die 'zwarte school' in de klas komt?" Dahhane: „Bo vendien kennen de kinderen die van de 'zwarte school' komen elkaar een aantal jaren. Zij vor men dan op de vervolgschool weer een aparte groep". Bovkhalfa en Dahhane willen het ontstaan van 'zwarte' een 'witte' scholen liever tegengaan met een spreiding van buiten landers over de stad. „Sommige scholen in de Mors of Zuid-west leiden emiel fangmann Een 'zwarte klas' op de Mamixschool. „Het Leidse ei zal hun isolement niet verminderen." Ze betreuren het dat het plan helemaal buiten hen om is ge maakt en met de inhoud van 'Het Leidse' ei zijn ze het niet eens. De Marokkaanse Vereni ging en de Marokkaanse Werk groep uit Leiden keren zich te gen de vestiging van een aparte school voor jonge allochtone leerlingen in de wijken Leiden- Noord en De Kooi. „Als die zwarte school er komt, ga ik verhuizen", zegt se cretaris A. Bovkhalfa van de ver eniging, die zegt zich voor de 'zwarte school' te gaan scha men. Een aparte school bevor dert de integratie niet, denken de organisaties. Buitenlandse kinderen krijgen geen volwaar dig contact met hun Nederland se leeftijdgenootjes en leren daardoor ook minder snel de Nederlandse taal. De gemeente wil drie- of vier jarige kinderen uit Leiden- Noord en De Kooi die onvol doende Nederlands spreken vanaf het komende schooljaar verwijzen naar de 'Leidse ei- school'. Daar komt de nadruk te liggen op het taalonderwijs. A. Dahhane van de Marokkaanse werkgroep betwijfelt echter of je bij heel jonge kinderen al kan vaststellen of ze slecht Neder lands spreken. Bovkhalfa en Dahhane den ken niet dat het isolement voor de leerlingen voorbij is als ze na de Leidse-ei school, evenredig verdeeld, doorstromen naar groep vier van de bestaande ba sisscholen in de wijken. Hier door moeten witte scholen meer gemengd worden. „Maar hebben vier of vijf procent al lochtone leerlingen, zo zou het in heel Leiden moeten zijn", al dus Dahanne. Dat de directies van de huidi ge 'zwarte scholen' in de twee wijken achter de plannen staan, verbaast ze niets. Bovkhalfa: „Nee, want nu dreigen die scholen te verdwijnen, omdat ze te klein worden. En de ge meente plant er dus een vlag op met 'zwarte school'." Dat de Leids ei-school bij succes over bodig wordt, zoals de bedoeling is als de verdeling tussen Ne derlandse en buitenlands kin deren evenredig is, geloven de Marokkanen niet. „Nee, want rondom de school zullen vooral buitenlanders ko men te wonen, die hun kinde ren er naar toe sturen." Dahha ne wijst nog op een gevaar: „Als er hier dingen gaan gebeuren als in Duitsland, weten ze zo een doelwit te vinden". Zondag 20 december 1 l.OO - 17.00 uur De Leidse binnenstadwinkeliers openen speciaal voor Uw Kerstinkopen hun deuren. diverse Kerstmannen met gratis geschenken rijdende arreslee •ponyrijden IV Kulnl - Kerst-kinderkoor cQCh live-KerstmuzJek en nog veel meerT Zeemancomplex opgeleverd leiden Wethouder Tj. van Rij zal donderdag 17 december om 11.00 uur de sleutels overhandigen aan de eerste huurders van het Zeeman ap partementencomplex. De huurders betrekken een van de dertien appartementen die in de afgelopen negen maanden zijn gebouwd in de voormalige lege bovenruimte in net gebouw van het textiel- concern Zeeman aan de Hoogstraat/Oude Rijn in Leiden. De ap partementen zijn gebouwd in opdracht van Zeeman bv in Alphen door het Leidse bouwbedrijf Huurman en ontworpen door archi tect G. Piket in Alphen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13