Nieuwe premier is verrassing Jeltsin Viktor Tsjemomirdin, een grijze gehaktbal in het Kremlin Na 12 jaar eindelijk vrede in EI Salvador Buitenland Lega Nord boekt winst bij verkiezingen Italië fsraëiêtóetToUedTgSme Andrei Kozyrev jaagt collega's stuipen op het lijf Meer doden Flores Straf Franse machinist en conducteur DINSDAG 15 DECEMBER 1992 'Jezus niet welkom in Duitsland' bonn Als asielzoeker zou Jezus na het asielcompromis van de Duitse regeringscoalitie en de SPD geen schijn van kans hebben in Duitsland. Dit zei de SPD-politicus Werner Schuster gisteren in Bonn waar de sociaaldemocratische partij zich opnieuw over het asielvraagstuk beraadt. Bij de vlucht voor koning Herodes konden Jezus en zijn ouders 2000 jaar geleden nog op een ezel naar Egypte vluchten. „Vandaag zou hij al met een engel Duits1 land moeten binnenvliegen om nog een kleine kans te hebben," aldus Schuster. Volgens het veel bekritiseerde compromis heb ben asielzoekers die vanuit een „veilig land" (zoals Israël) naar Duitsland zijn gekomen, geen recht op asiel. Dat een joodse fa milie in deze tijd van vreemdelingenhaat en racisme niet naar Duitsland zou willen uitwijken liet Schuster overigens onbespro ken. Japanse minister: Buitenlanders lui Tokyo De nieuwe Japanse minister van arbeid, Masakuni Mur akami, heeft gezegd dat alle buitenlanders, uitgezonderd Duit sers, lui zijn en dat hun economiën er daarom zo slecht voor staan. Dat heeft het Japanse persbureau Kyodo gemeld. „Buiten landers werken niet. Daarom raken zij economisch zo ver achter bij Japan en Duitsland", aldus Murakami. Russen sneller terug uit ex-DDR moskou Rusland trekt zijn troepen zes maanden eerder uit de voormalige DDR terug dan eerder was afgesproken. Volgens nieuwe afspraken die Moskou en Bonn hebben gemaakt zullen alle troepen van de voormalige Sovjetunie uiterlijk 30 juni 1994 zijn vertrokken. In ruil daarvoor zullen de Russen 550 miljoen extra steun van de Duitsers ontvangen. Coupplegers Rusland vrijgelaten moskou Vier deelnemers aan de mislukte coup tegen de toen malige Sovjet-president Gorbatsjov zijn gisteren vrijgelaten na dat zij hadden beloofd Moskou niet te zullen verlaten. De func tionarissen onder wie Anatoli Loekjanov, voorzitter van de Opperste Sovjet werden vrijgelaten om gezondheidsredenen, maar ook omdat het onderzoek naar de staatsgreep is voltooid en vastgesteld is dat zij geen officiële leden zijn geweest van het uit acht mensen bestaande Staatscomité voor de Staat van Be leg, dat in de zomer van 1991 tijdelijk de macht overnam. Malawische dissident veroordeeld harare* De Malawische dissident Chafukwa Chihana is gisteren wegens opruiing tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 62-jarige Chihana is een van de leiders van de pro-democrati sche oppositie in Malawi. Hij werd veroordeeld wegens het in voeren en in bezit hebben van een opruiend document. Chiha na werd vrijgesproken op een derde beschuldiging dat hij de openbare veiligheid in gevaar zou hebben gebracht. Chihana's advocaten hebben beroep aangetekend. Nog geen premier in Ierland dublin* Het Ierse parlement is er gisteren niet in geslaagd een premier te kiezen. De Déil verwierp de kandidatuur van de de missionaire minister-president Albert Reynolds, wiens partij Fianna Fail flink verlies had geleden bij de vervroegde verkiezin gen op 25 november. De Déil verwierp eveneens de kandidatuur van John Bruton van Fine Gael en Dick Spring van Labour. Geen van de partijen kan op eigen kracht rekenen op een meerder heid. Duitse postminister stapt op berlijn» De Duitse minister van post en telecommunicatie, Christian Schwarz-Schilling, heeft na een knallende ruzie met kanselier Helmut Kohl zijn ontslag genomen. Hij is boos over de terughoudende Duitse houding in de burgeroorlog op de Bal kan. Opnieuw verlies 'oude'partijen rome«gpd-a Lega Nord kraait opnieuw vic torie, dit keer samen met de fas cistische MSI en La Rete, de nieuwe partij van ex-burge meester van Palermo, Leoluca Orlando. Het protest wint, ter wijl de aftakeling van de rege ringspartijen in-een hoog tem po, zelfs in Zuid-Italië, voort snelt. Dat is de balans van de tussentijdse verkiezingen, die plaatshadden in 55 Italiaanse steden. De afgelopen twee dagen gin gen nog geen miljoen Italianen naar de stembus, maar de ver kiezingen vormen een uiterst belangrijke test voor de natio nale politiek. Bij de parlements verkiezingen van 5 april verlo ren de oude partijen ai aanzien lijk, maar dat was nog voor de explosie van corruptie- en ma- fiaschandalen. De vraag was hoeveel Umber- to Bossi in de 'Lega-steden' Va- rese en Monza zou winnen ten koste van de regeringspartijen DC (christen-democraten) en PSI (socialisten) en of deze par tijen in Zuid-Italië, met name in de stad Reggio Calabrië, hun positie, die stoelt op samenwer- idng met de maffia, zouden we ten te consolideren. Nadat vrijwel alle stemmen waren geteld stond de Lega Nord, omgerekend naar lande lijk gemiddelde op 14,5 procent. Dat is meer dan drie keer zoveel dan de 4,3 procent die de Lega bij de vorige lokale verkiezingen behaalde. In Noord-Italie reikte de partij het hoogst. In Varese behaalde de Lega 37 procent, in Monza 32 procent. In de zuidelijke stad Reggio di Calabria won de neo- fascistische MSI, de Italiaanse Sociale beweging, spectaculair; van 9,9 naar 15,9 procent. De christen-democratische DC zakte daar 15,6 procent tot 14,1 procent.. „Het is een grote overwin ning, die politieke gevolgen zal hebben, tot op landelijk niveau. De traditionele partijen zijn be trokken in corruptieschandalen en verliezen hun legitimiteit. Het roept nieuwe algemene verkiezinin- gen", zei de leider van de Lega Nord Umberto Bossi. moskou hans geleunse Viktor wie? Velen van de duizend Volksafgevaardigden in het Kremlin hadden het er gisteren moeilijk mee. Maar ja, Viktor Tsjemomirdin werd door president Jeltsin als premier voor gesteld. En voorzitter Chasboelatov zei dat er moest worden gestemd en niet gediscussieerd. Dus kreeg kameraad Tsjemomirdin 721 stemmen en werd regeringsleider. Veel liever had de Congresmeerderheid gestemd voor andere kandidaten die Jeltsin waren voorgesteld. Vice-presi dent Aleksandr Roetskoi bijvoorbeeld. Of vice-premier Georgi Chizja. Man nen die er geen geheim van maken dat Gaidar met zijn 'schoktherapie' het grote Rusland niet naar de markteco nomie voert, maar in diepe ellende stort. Maar Jeltsin bakte het Congres een poets. Met welwillende medewerking van de man die hem gedurende twee weken tragi-komisch Volkstoneel zo dwars had gezeten: parlementsvoorzit ter Chasboelatov. Jeltsin liet met veel drama zijn oogappel Gaidar, 'die ge woon erg slimme man', de garantie voor radicale hervormingen, vallen. In ruil presenteerde hij de afgevaardigden niet het patriottische macho-type waarop ze hadden gehoopt. Nee, het werd een grijze gehaktbal. Tsjemomirdin is grijsharig, kort van lijf en een beetje rond. Hij behoort tot de politici die geen emoties oproepen. Een harde werker, slimme man. Ie mand die het olievak in de praktijk heeft geleerd: fitter, machinist, opera tor, Tsernomirdin is het allemaal ge weest. Het lidmaatschap van de Communisti sche Partij leverde hem meer op. Van partij-instructeur, zo'n kameraad die z'n collega's op het werk lastig viel met gezeur over de verworvenheden van het socialisme, tot partij-ambtenaar in het 'ministerie' van het Centraal Comi té. Met de partijpromoties klom Tsjer- nomirdin ook op in het bedrijfsleven. In 1973 werd hij al directeur van een gasbedrijf in Orenburg. Zo haalde hij onder Brezjnjev de subtop: ondermi nister voor de gasindustrie. En van 1985 tot 1989 was hij onder Gor- batsjovs premier Ryzjkov minister voor de gasindustrie. In die laatste functie leerde Tsjemomirdin de waarde van privatisering kennen. Want Ryzjkov veranderde het staatsgasbedrijf in een 'aandeelhoudersmaatschappij'. De staat bleef uiteraard de baas, want ei genaar van de meeste aandelen. En Tsjemomirdin werd van dit bedrijf, Ga zprom, directeur. Zoals Tsjemomirdin zijn er velen. Ze worden door de radicale politici ge haat. Ze behoorden tot de communis tische elite en hebben dankzij hun in formele netwerk, de relaties in het machtige militair-industriele complex, hun topposities behouden. De radicaal-democratische Volksafge vaardigde Gleb Jakoenin schuimbekte gisteren dan ook dat Tsjernomirdins benoeming een 'catastrofe' was. In Ja- koenins kamp weet men het nu zeker: Jeltsin is door de knieën voor het mili tair-industrieel complex, er moet nu oppositie tegen de president worden gevoerd. Toch is de echte ramp voor Rusland niet dat Jegor Gaidar nu door de hoofduitgang van het kabinet is ver dwenen (en ongetwijfeld weer door een achterdeurtje binnenkomt als pre sidentieel adviseur). Gaidar had, onder druk van de oppositie maar meer nog onder het gewicht van een maatschap pij die het allemaal niet meer kon ver werken, al heel wat water bij zijn schoktherapie moeten doen. Evenmin is het een ramp dat Tsjemo mirdin de functie van Gaidar heeft overgenomen. De nieuwe premier is er de man niet naar om veel overhoop te gaan halen. Hij zal aan de veilige kant blijven, met een grotere rol voor de staat in de economie dan Gaidar en westerse schoktherapeuten voor wen selijk houden. De grote bedreiging voor Rusland is dat de op het Congres ingezette machtsstrijd onverminderd doorgaat, tot in april het ontwerp voor een nieu we Grondwet er is en per referendum aan het volk kan worden voorgelegd. President Boris Jeltsin had al veel steun moeten toezeggen aan de baasjes in Ruslands autonome republieken en re gio. Hij staat nu ook dik in het krijt bij de 'sterke arm' van de regering: defen sie, staatsveiligheid, binnenlandse za ken. Jeltsin heeft op dit Volkscongres defini tief een einde gemaakt aan het sprook je van de onaantastbare, want door hei gehele volk gekozen presideni Nauwelijks verkozen tot premier van Rusland verrichtte Viktor Tsjemomirdin (links) gisteren zijn eerste offi ciële daad: hij haalde de Duitse kanselier Kohl af op het vliegveld van Moskou. Kohl brengt een tweedaags bezoek aan Rusland. Vandaag praat hij met president Jeltsin. foto dpa De Russische regering zal ingrijpend worden gewijzigd, nadat president Jeltsin en het parlement gisteren bij ver rassing vice-premier Viktor Tsjemomirdin tot regerings leider promoveerden. Waarnemend premier Gaidar heeft verklaard dat hij geen deel wil uitmaken van het nieuwe kabinet. Kort daarvoor had Jeltsin het Volkscongres verrast door Gai dar te laten vallen en Tsjemo mirdin te nomineren. Gaidar, Tsjemomirdin en de secretaris van de presidentiële Veilig heidsraad Joeri Skokov kregen bij een 'peiling' onder het Con gres van vijf door Jeltsin voorge stelde kandidaten de meeste steun. Jeltsin liet duidelijk blijken dat Tsjemomirdin tweede keuze was. „Ik blijf me verbonden voelen met Gaidar." Volgens moskou hans geleunse correspondent Volgens Tsjemomirdin, in de regering Gaidar verantwoorde lijk voor het energiebeleid, zal de nieuwe regering de econo mische hervormingen van het kabinet-Gaidar in grote lijnen voortzetten. „Maar ze moeten worden verdiept. De bevolking mag er niet door aan de bedel staf raken", aldus de nieuwe re geringsleider gisteren tegen het Volkscongres. zijn woordvoerder Kostikov heeft Jeltsin door Tsjemomirdin voor te dragen „erger voorko men". Door de samenwerking van centrum-afgevaardigden en uiterst-rechts dreigde Jeltsin te worden opgescheept met een premier die de hervormingen pas echt een halt zou toeroe pen. Tsjemomirdin had de steun van de afgevaardigden die verwant zijn aan de partijen uit de Bur ger Unie. De ex-communisti sche apparatsjik werd in juni onder druk van de oppositie met een aantal andere 'gema tigden' aan het kabinet-Gaidar toegevoegd. Als 'oliebaas' heeft hij zich in de regering met suc ces verzet tegen snelle vrijlating van de olieprijzen of verhoging daarvan tot wereldmarktniveau STOCKHOLM-HAARLEM ANP JERUZALEM. AD correspondent Wat gebeurt er met Andrei Kozyrev? De positie van de Russische minister Een recente enquête die Iaat zien dat een groot van buitenlandse zaken staat op het deel van de Israëlische bevolking racistische idee- spel, na de benoeming van de oud en erop nahoudt, deugt niet. Dat heeft de parle- communist Tsjemomirdin tot nieu- mentscommissie van onderwijs gisteren met we premier. Kozyrev staat wegens meerderheid van stemmen besloten. zijn pro-westerse koers onder zware De enquête was uitgevoerd op initiatief van kritiek van het Volkscongres, commissievoorzitter Avraham Burg (Arbeid). In wat mogelijk zijn laatste optre- Burg verklaarde vorige week naar aanleiding van den op wereldniveau is geweest, de uitslag dat de situatie in Israël overeenkom- sten vertoont met die in Duitsland. Die uitspraak leidde tot grote consternatie, vooral bij de rechtse oppositie. De meerderheid van de commissie stelde giste ren vast dat de situatie in Duitsland onder geen omstandigheid mag worden vergeleken met die in Israël. De commissieleden vinden het opinie onderzoek niet voldoende representatief en niet professioneel uitgevoerd. Uit het omstreden onderzoek blijkt onder meer dat ongeveer éénderde van de Israëli's geweldsge- bruik tegen willekeurige Arabieren goedkeurt na een terreuraanslag tegen joden. Ongeveer veertig procent wil dat in Israël wonende Arabieren on der druk worden gezet om het land te verlaten. joeg Kozyrev gisteren zijn buiten landse collega's de stuipen op het lijf met een bizarre grap. Hij sprak de bijeenkomst van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Stockholm toe in onvervalste Koude Oorlog-taal. Als zijn beruchte voorganger Andrei Gromyko in diens beste jaren trok Kozyrev van leer tegen het verdor ven Westen. „De grenzen aan de toenadering van Rusland tot het Westen zijn be reikt, de sancties tegen romp-Joego- slavië dienen te worden opgeheven, de NAVO en de WEU moeten hun invloed in de voormalige Sovjetunie beperken en Servië kan rekenen op de steun van Groot-Rusland", aldus Kozyrev. Pas na drie kwartier zei hij dat hij alleen maar had willen waar schuwen voor wat er zou gebeuren bij een wisseling van de wacht in Moskou. „Ik was verbijsterd", zo zei de Duitse minister Klaus Kinkel, naar aanleiding van Kozyrev's uitlatin gen. Zijn Amerikaanse collega Law rence Eagleburger stapte na het in cident op de Russische minister af met de mededeling dat een dergelijk optreden zijn gezondheid Eagle burger is astmapatient niet ten goede komt. JAKARTA AFP-DPA-Rtr Het dodental van de aardbeving op het Indonesi sche eiland Flores blijft oplopen. Volgens de plaatselijke autoriteiten is het aantal doden geste gen tot boven de tweeduizend. Dat gebeurde na dat duidelijk was geworden dat op het eiland Babi zeshonderd mensen zijn omgekomen. Op Flores en andere eilanden waren gisteren nog naschok ken te voelen. Een vloedgolf overspoelde het kleine eiland, waar nog 130 mensen worden vermist. Babi was „korte tijd volledig ondergedompeld", aldus een ooggetuige. De aardbeving die Flores en omlig gende eilanden zaterdag trof, heeft ook tiendui- discussie op over zenden mensen dakloos gemaakt. Het gaat om de zwaarste aardschok van deze eeuw in het gebied. De beving veroorzaakte een vloedgolf van 25 me ter hoog. Staking bij spoorwegen na veroordeling rechtbank PARUS* AFP-DPA-Rtr Het treinverkeer in Frankrijk is van daag ernstig verstoord door een blik semactie van Franse spoorwegwer kers. Zij zijn woedend over het vonnis dat een rechtbank gisteren uitsprak tegen een conducteur en machinist die betrokken waren bij een zwaar treinongeluk in 1988. Ook de interna tionale treinen uit Nederland strand den in Brussel. De staking duurt tot morgenochtend. Spoorwegvakbonden en familiele den van slachtoffers hebben geprotes teerd tegen de vonnissen en zeggen dat de leiding van de spoorwegen die zij de werkelijke schuldigen van het ongeluk achten, ongestraft blijven. Het ongeluk op het Gare de Lyon, waarbij 56 mensen om het leven kwa men en 55 mensen gewond raakten, was het gevolg van een reeks ongeluk kige omstandigheden en fouten. De keten van gebeurtenissen werd in werking gezet toen een 25-jarige vrouw aan de noodrem trok toen zij vergeten was bijtijds op een station uit te stappen. Wegens het ongerecht vaardigde gebruik van de noodrem veroordeelde de rechtbank haar tot een boete van 1.000 franc. De bestuurder van de forensentrein Melun-Parijs vergat na de noodstop de remmen van de trein opnieuw in werking te stellen, toen hij weer ging rijden. Dat feit is volgens de recht bank „niet te verontschuldigen". De trein raasde vervolgens met een snel heid van 70 kilometer per uur het sta tion binnen en botste daar op een wachtende trein. Deze trein had reeds enkele minuten eerder behoren te vertrekken, maar wachtte op een con ducteur die te laat was. Diens verza ken kwam praktisch neer op dood slag, aldus de rechtbank! De machinist werd veroordeeld tot vier jaar cel, waarvan een half jaar on voorwaardelijk. De conducteur kreeg twee jaar voorwaardelijke gevangenis straf. De rechtbank kende hoge scha devergoedingen toe aan mensen die verwondingen opliepen. SAN SALVADOR ANP Kindsoldaatjes In het leger van het FMLN leverden gisteren hun wapens in, want de oorlog in El Salvador is officieel voorbij. foto reuter Salvadoranen die de waarheid willen weten over de 'vuile oorlog' in hun land hebben hun hoop ge vestigd op de zogenaamde commissie van waar heid. Deze commissie van drie mensen, ingesteld door de Verenigde Naties, zal op korte termijn een rapport uitbrengen over de schendingen van men senrechten in El Salvador in de afgelopen twaalf jaar. El Salvador viert vandaag officieel het begin van de vrede. Vanmorgen liepjfiet staakt-het-vuren af. dat de rechtse regering en het linkse bevrijdings front Farabundo Marti Liberation National (FMLN) begin dit jaar sloten. Na de opheffing van de anti-terreurbrigade Atlacatl vorige week, vol tooide het FMLN gisteren de debomilisatie van het verzetsleger. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties arriveerde vanmorgen in San Salvador voor de viering van het einde van twaalf jaar burgeroorlog. De commissie van waarheid bestaat uit de voor malige Colombiaanse president Belisario Betan- cur, de Venezolaanse oud-minister van buiten landse zaken Reinaldo Fiqueredo en de vroegen? voorzitter van het Amerikaanse Hof voor Mensen rechten, Thomas Buergenthal. Zij onderzoeken enkele spectaculaire zaken, waarbij militairen van het Salvadoraanse leger en door militairen ge steunde rechtse doodseskaders waren betrokken. De meest in het oog vallende misdaden zijn de moord op de rooms-katholieke aartsbisschop Os car Romero (maart 1980), het bloedbad aan de oe vers van de rivier Sumpul (mei 1980), de moord op vier Amerikaanse nonnen (december 1980), de slachting in het kanton El Junquillo (maart 1981), de moord op vier IKON-journalistcn (maart 1982) de massamoord in het dorpje El Mozote en de moord op zes jezuïten, hun huishoudster en haar dochter in 1989. Bij de rivier Sumpul werden vol gens het FMLN 600 boeren door het leger gedood. In El Junquillo vermoordden 70 militairen evenzo veel boeren. Het huiveringwekkendste voorbeeld van de wreedheid van de burgeroorlog in El Salvador is waarschijnlijk het bloedbad van El Mozote in het departement Morazon geweest. Volgens organisa ties voor de mensenrechten doodde het beruchte elitebataljon Atlacatl, getraind door Amerikaanse groene baretten, in dit dorpje zo'n duizend bur gers. De militairen van het bataljon beschouwden alle inwoners van het gehucht en enkele nabij ge legen dorpen als sympathisanten van het linkse verzet. Verkrachtend, martelend, moordend lieten ze in een tijdsbestek van drie dagen een spoor van dood en verderf achter. Slechts enkele inwoners overleefden de slachting van het bataljon, dat zichzelf de „engelen van de hel" noemde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7