Kamer: Te weinig geld voor noodhulp 'Luitjens was een radertje in een verkeerde machine' Jeugd houdt zich steeds minder bezig met lezen Binnenland Brokjesfabrikant boos over Loesje-affiche Eenderde forenzen krijgt te maken met criminaliteit Proeven in grote steden met flexibele kinderopvang Genet pleit zichzelf vrij van wanbeheer Asielzoekers Grenshospitium naar open opvang Mammoet in Hollandse klei ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Zigeuners weg uit Amsterdam amsterdam Een groep van ongeveer 35 zigeuners uit het voor malige Joegoslavië is gisteravond vertrokken uit Amsterdam. De zigeuners hebben bijna een week doorgebracht op een grasveld aan de Amstel, nadat ze eerder van een camping in de hoofdstad waren weggestuurd. Het is niet bekend waar de groep nu naar toe gaat. Staatscourant in losse verkoop den haag De Nederlandse Staatscourant verschijnt begin vol gend jaar voor het eerst in de losse verkoop. Dat heeft uitgever SDU gisteren bevestigd. De krant zal op vierhonderd verkoop punten verkrijgbaar zijn. De Staatscourant heeft de afgelopen ja ren, aldus bladmanager Van der Linde, het imago van „stoffig ambtenarenblad" afgeschud en wordt steeds meer een „gewone leeskrant". Antroposoof Lievegoed overleden zeist» Bernard Lievegoed, Nederlands symbool en personificatie van de antroposofie, is zaterdag op 87-jarige leeftijd overleden. Hij had kanker. Lievegoed was arts, psychiater, wetenschappe lijk organisatie-adviseur en publicist. In 1939 legde hij de grond slag voor muziektherapie. In 1954 richtte hij het organisatie-ont wikkelingsbureau NPI op, dat altijd onder sterke antroposo fische invloed heeft gestaan. In hetzelfde jaar werd hij buitenge woon hoogleraar sociale pedagogiek in Rotterdam, in 1963 de caan van de afdeling maatschappijwetenschappen aan de TH Twente. Intussen publiceerde hij het ene standaardwerk na het andere op gebied van pedagogie, psychologie en psychiatrie. Van de Uitgeversbond krijg hij in 1963 de Gouden Veer wegens het belang van zijn hele oeuvre voor de Nederlandse cultuur. Veertien jaar was hij voorzitter van de Antroposofische Vereni ging- Als een Napoleon Bonaparte luistert minister Pronk naar vragen vanuit de Kamer. foto anp ed oudenaarden 'Pronk houdt zichzelf voor de gek met 175 miljoen De Tweede Kamer vindt dat minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) voor volgend jaar te weinig geld re serveert voor noodhulp. „Met het bedrag van 175 miljoen gulden houdt hij zichzelf voor de gek", aldus D66 giste ren. Het afgelopen jaar heeft Pronk 365 miljoen gulden uitgegeven aan humanitaire noodhulp voor onder andere Afrika en het voormalige Joegoslavië. Daar om verwachten CDA en PvdA dat Pronk volgend jaar niet uit komt met het gereserveerde be drag van 175 miljoen. Van dat geld moet Pronk bovendien 40 miljoen reserveren voor het aanschaffen van een transport vliegtuig. Dat toestel is bestemd voor zowel Defensie als voor humanitaire operaties. Met een motie willen CDA en PvdA Pronk dwingen extra geld op zijn begroting vrij te maken voor noodhulp, maar dat mag beslist niet ten koste gaan van andere normen van ontwikke lingshulp. Pronk moet het in andere posten zoeken, zoals de apparaatkosten of perso neelslasten. De minister kan echter niet garanderen dat hem dat lukt. Tijdens de vergadering maak te Pronk bekend dat hij een mil joen gulden noodhulp uittrekt voor net door een aardbeving getroffen Indonesische eiland Flores. Het geld wordt via het Rode Kruis aan Indonesië ge schonken. Zoals bekend wil Indonesië geen geld meer ont vangen uit de begroting van Pronk. De bewindsman is overigens erg tevreden met de constructie waarbij hij samen met zijn col lega Ter Beek (defensie) een transportvliegtuig koopt. „Dit is mij niet in de maag gesplitst. Dat geld verdienen we boven dien weer terug", aldus Pronk. Zijn departement is nu jaarlijks tien miljoen gulden kwijt voor het huren van transportvliegtui gen voor voedseltransporten. Getroffen flats Bijlmer worden gauw gesloopt amsterdam anp Klein Kruitberg (120 woningen) en ongeveer 110 fiatwoningen van Groeneveen worden ge sloopt. Onderzoek heeft uitge wezen dat de woningen door de ramp met het El Al-vliegtuig op 4 oktober zo zwaar zijn bescha digd dat er geen herstel meer mogelijk is. Dat heeft de Am sterdamse wethouder L Genet van volkshuisvesting gistermor gen meegedeeld. De gemeenteraad van Am sterdam moet in januari de de finitieve beslissing nemen. Ge net verwacht dat over drie tot vijf maanden met de afbraak wordt begonnen. De 110 ont ruimde woningen van rroene- veen zijn helemaal afgekeurd. Voor de resterende 320 wonin gen wordt een intensief „verbe terprogramma" gestart, zegt wethouder Genet. Over een eventuele herbouw op de plaats van de rampflats is nog geen beslissing gevallen. Felix-Bonzo uit Rotterdam, fa brikant van onder meer kat- tenbrokjes, wil dat de vereni ging Loesje in Arnhem alle affi ches met 'Felix oeh, dat smaakt Het PvdA-hondje van Loesje' vernietigt. Dat eiste mr. Boukema namens de brokkenfabrikant gistermid dag in een kort geding voor de Arnhemse rechtbank. Volgens de raadsman is Felix-Bonzo bang dat kopers van het kattenvoer de fabri kant zullen associëren met Loesje of, „erger nog" met de PvdA. „De gebruikte slagzin, waar overigens auteursrecht op rust, wordt niet onmiddel lijk met Felix Rottenberg van de PvdA geassocieerd, maar met Felix-Bonzo", aldus Bou kema. Felix-Bonzo is na twaalf jaar met een nieuwe campagne voor naamsbekendheid begon nen. „Daaraan wordt jaarlijks acht tot tien miljoen gulden gespendeerd. Het is voor de fa brikant zeer ongewenst dat de oude slagzin opnieuw wordt gebruikt", zo voegde Boukema eraan toe. Mr. Hermesdorf, raadsvrouw van Loesje, vindt dat associatie met de brokjesfabrikant verge zocht is. „Door vermelding van het PvdA-hondje van Loesje is de link naar Rottenberg over duidelijk. Bovendien denk Lk dat de slagzin Felix oeh, dat smaakt alleen als slagzin be staat, wanneer de man met het rammelende pak kattenbrok ken en de juiste muziek erbij wordt gebruikt." Vice-president Van Rossum van de Arnhemse rechtbank wilde gistermiddag niet meteen uitspraak doen. In ver band met andere werkzaam heden kon hij ook geen nieuwe datum noemen, maar „in elk geval vóór Kerstmis". In Den Haag meer aangiften In een jaar tijd is zowel in Am sterdam als in Den Haag onge veer eenderde van de forenzen het slachtoffer van criminaliteit geworden. In Amsterdam heeft 20 procent van de forenzen aangifte bij de politie gedaan, in Den Haag 25 procent. Forenzen vormen derhalve een niet te verwaarlozen groepering op het terrein van openbare orde en veiligheid. Dit concluderen drs. Kruisink, drs. Kruize en E. de Coninck in het jongste nummer van het Tijdschrift voor de Politie op grond van zogeheten pilot-on- derzoeken onder forenzen in beide gemeenten. In Amsterdam zijn fietsen diefstal, dreiging met lichame lijk geweld, aanrijdingen en hin derlijke benaderingen met seksuele bedoelingen de meest in het oog springende delicten, aldus het onderzoek. In Den Haag vallen - behalve bedrei ging - diefstal en beschadiging van de auto op. In Amsterdam is 53 procent van de forenzen van mening dat zij de politie te weinig zien, tegen 41 procent in Den Haag. Een opmerkelijk verschil is dat forenzen in Den Haag veel meer aangifte doen dan in Am sterdam. Dat geldt vooral in het geval van fietsendiefstal. Van de Haagse forenzen zegt 84 pro cent de gestolen fiets bij de po litie te melden, terwijl in Am sterdam het cijfer blijft steken op 58 procent. Kinderopvang van 's morgens vroeg tot middernacht. Het zou een mooie uitkomst zijn voor werknemers met wisselende werktijden, zoals in de gezond heidszorg. Dat bleek gisteren in het Amsterdamse verpleeghuis De Drie Hoven waar minister d'Ancona (WVC) het startschot gaf voor vier experimentele voorzieningen op het gebied van kinderopvang bestemd voor werknemers in de zorgsec tor. In Amsterdam, Den Haag, Groningen en Maastricht wor den de komende drie jaar voor zieningen gecreëerd zodat kin deren ook buiten de reguliere werktijden kunnen worden op gevangen. Dit is vooral interes sant voor werknemers in de ge zondheidszorg die veel wisse lende diensten draaien. Deze sector kent onder meer een te kort aan personeel omdat veel vrouwen noodgedwongen moe ten stoppen met werken als zij kinderen krijgen. D'Ancona wees er op dat het „goed gaat" met de kinderop vang. Zo zijn de mogelijkheden de laatste twee jaar beter ver spreid over Nederland. „Tussen 1989 en 1991 is de kinderop vang in omvang verdubbeld van 20.000 tot bijna 40.000 plaat sen", aldus de minister. Ondanks de groei van op vangplaatsen hebben werkne mers in ziekenhuizen en andere zorginstellingen moeite hun kinderen buiten de normale werktijden onder te brengen. Om dit op te lossen, is het Lan delijk Overleg Kinderopvang Zorgsector (LOKZ) opgericht dat het experiment in de vier steden heeft opgezet. In Amsterdam en Maastricht wordt de opvang gegarandeerd van half zeven 's morgens tot half twaalf s avonds. Den Haag kent al een volledige kinderop vang van 24 uur, zeven dagen per week. Groningen komt met een variant daarop in de vorm van gastouderopvang, overdag en 's nachts. Behalve in Den Haag, waar al de hele dag kin deropvang is, beginnen de ex perimenten op 1 januari. Commissie achter Amsterdamse wethouder amsterdam gpd-anp De Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting L Genet heeft de beschuldigingen van wanbeheer van tientallen mil joenen gemeenschapsgeld met succes weersproken. Genet kreeg gisteren de steun van de gemeenteraadscommissie voor zijn beleid in deze kwestie. De wethouder was er vorige week in Vrij Nederland van be schuldigd tientallen miljoenen te veel te hebben uitgegeven aan een renovatieproject in Amsterdam-Zuid. Buiten de ge meenteraad om zou Genet acht miljoen naar het project hebben gesluisd. Het ging om de reno vatie van 828 corporatie-wonin gen in Berlages Plan Zuid. Vol gens Vrij Nederland zou de wet houder een ambtelijk advies hebben genegeerd en in plaats van „maximaal 8 miljoen" ten slotte 40 miljoen subsidie heb ben afgedragen. Volgens Genet is 40 miljoen subsidie aan de renovatie - tota le kosten 72 miljoen - besteed, ómdat het om panden van „bij zondere architectonische bete kenis" uit de Amsterdamse Schoolgaat. Twee van de asielzoekers die 30 november door de mobiele een heid vanuit het Grenshospitium in Amsterdam-Zuidoost werden overgeplaatst naar de gevange nis in Veenhuizen en de Bijl merbajes, moeten onmiddellijk vrijgelaten worden. Het tweetal, afkomstig uit Guinea en Nige ria, krijgt bovendien een scha devergoeding van honderd gul den per dag. Dat heeft de recht bank in Assen gisteren beslist. Volgens de advocate van de twee, mr C. Fetter, krijgt de ene asielzoeker 1400 gulden en de ander, die korter vastzat, 900 gulden. De beslissing van de rechtbank berust op een juri- disch-technische redenering, al dus de raadsvrouwe, die erop neerkomt dat de detentie niet als rechtmatig kan worden be schouwd. „Zolang zij niet uit- zetbaar zijn, zullen ze nu in een normaal dus open op vangcentrum terechtkomen", aldus Fetter. Op 30 november zette Justitie de ME in om volgens eigen zeggen een dreigende op stand in het Grenshospitium de kop in te drukken. Tien bewo ners werden meegenomen en in Veenhuizen en de Bijlmerba jes ondergebracht. Volgens de werkgroep vluchtelingen van het Autonoom Centrum in Am sterdam zitten nu nog vijf vluchtelingen in huizen van be waring en hebben zij dertig da gen verlenging gekregen. EMMELOORDEen medewerker van het archeo- logisch-historisch Museum Schokland legt de laatste hand aan de opstelling van een skelet van een mammoet. Het museum slaagde er als eerste in zeven complete mammoetskeletten van het Paleontologisch Instituut van de Aka- demie der Wetenschappen in Moskou naar Emmeloord te krijgen. De tentoonstelling is vandaag geopend. foto anp frans vanderlinde Raadsman ergert zich groen en geel aan berichtgeving De advocaat van Jacob Luitjens, mr.A. Orie, heeft zich groen en geel geërgerd aan de berichtge ving rondom zijn cliënt. „Is Luitjens het beest, de veroorza ker van terreur, het onmens ge weest zoals zonder enige nuan ce dikwijls is beschreven? Nee. Komt hij ook maar in de buurt van bijvoorbeeld een Pieter Mentent Pertinent niet", aldus de boze raadsman gisteren voor de rechtbank in Assen. „Luitjens is slechts een rader tje geweest in een apert ver keerde machine. De zaak is uit zijn proporties gerukt", aldus Orie. Luitjens had zijn laatste woord voor de rechtbank zorg vuldig voorbereid. „Het spijt me dat ik een ideologie heb aange hangen waarvan ik niet wist dat er moord en zoveel leed van kwam. Ik heb een verslaggever van een krant eens gezegd dat ik slachtoffers wilde ontmoeten om verontschuldigingen te ma ken. Die aanbieding geldt nog steeds." De bijzondere strafkamer on der leiding van president Van der Vinne behandelde gisteren het verzet dat Luitjens dit voor jaar aantekende tegen zijn ver oordeling tot levenslang uit 1948. Wint Luitjens de zaak, dan is hij vrij man, omdat het dan te laat is om een nieuwe zaak tegen hem aan te spannen. Officier van justitie mr. H. Marquart Scholtz betoogde dat Luitjens te laat is met zijn ver zet. Een veroordeelde moet bin nen twee weken na kennisne ming van het vonnis verzet aan tekenen. Er is een brief uit 1983 waarin Luitjens de Amsterdam se officier van justitie Brilman vraagt om het vonnis uit 1948. Luitjens erkende gisteren de brief te hebben gestuurd. Hij ontkende eerder van de veroor deling te hebben gehoord, het geen de rechtbankpresident sterk betwijfelde. Volgens Luitjens' raadsman is de hele zaak juridisch gezien al verleden tijd sinds 1972. „Nadat een strafvervolging is uitge mond in een eindbeslissing, loopt de vervolgingsverjaring door gedurende de tijd dat de beslissing nog niet voor tenuit- voeringlegging vatbaar is ge worden." Het vonnis kon in dit geval niet ten uitvoer worden gelegd doordat Luitjens in Ca nada zat, het land dat hem kort geleden op het vliegtuig naar Nederland zette. den haag peter Het gaat slecht met de serieuze jonge renbladen. Hun oplage neemt elk jaar af overeenkomstig de steeds minder wordende interesse bij de jeugd. De jongerenkrant Primeur dreigt te ver dwijnen, diverse bladen voor de school jeugd luiden de noodklok. Lezen jonge ren nog wel of is een boek voor hen slechts een 'stapeltje faxen', om met ca baretier Youp van 't Hek te spreken. Jongeren laten kranten, tijdschriften en boeken steeds vaker links liggen. In alle leeftijds- en opleidingsgroepen tot 23 jaar wordt minder gelezen. Het befaam de 'lezen voor de lijst', de plicht van ie dere scholier die voor het eind-examen staat, wordt nog meer dan altijd al het geval was beschouwd als een regelrechte straf. Niet meer dan 17 procent van alle Ne derlandse jongeren noemt lezen een normale hobby, zo stelt de Stichting Le zen vast. „Jongeren besteden een derde van hun vrije tijd aan televisie kijken en het luisteren naar muziek", aldus woord voerder Erika Scheenjes. Uitgaan en sport beoefening nemen langzaam toe in populariteit, zo blijkt uit cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Van drukwerk, in welke vorm dan ook, willen jongeren (tot 19 jaar) weinig tot niets Ook kinderen in de basisschool-leef tijd hebben weinig op met tijdschriften en boeken. Uitgeverij Malmberg in Den Bosch dreigt het slachtoffer van die desinteresse te worden. De gezamenlijke oplage van drie speciaal op schoolkinde ren toegesneden actuele tijdschriften, kelderde van 200.000 naar 60.000. Vol gens de uitgever, Jozefien Galen, is dat ten dele ook de schuld van de mannen en vrouwen die voor de klas staan. „Onderwijzers hebben het idee dat ze geen tijd hebben met deze bladen te werken. Jongeren houden inderdaad niet van lezen, maar via onze bladen krijgen ze tenminste nog iets van de actualiteit onder ogen. Ik begrijp daarom niet dat onderwijzers het lezen daarvan als tijd verlies beschouwen De drie bladen, Reflector, Blikopener en Antenne, kosten twintig gulden per jaar. Volgens Galen is dat bedrag door de bezuinigingen in het onderwijs voor sommige scholen te begrotelijk. „Er zijn heel wat onderwijzers die een bepaald artikel domweg kópiëren voor alle kinde ren in de klas. Dat is natuurlijk niet de bedoeling." Eerder werd bekend dat de jongeren krant Primeur niet voldoende oplettende lezertjes weet te bereiken. Het blad staat op het punt te verdwijnen, hoewel enke le uitgevers van 'gewone' kranten na gaan of voortzetting in een andere vorm nog mogelijk is. Teken aan de wand is het feit, dat de oplage van populaire jongerenbladen stabiel blijft. Volgens ChitM Nanlohy, bladmanager bij uitgeverij VNU, loopt alleen de belangstelling voor Popfoto, een muziekblad voor meisjes in de pu berleeftijd, enigszins terug. Dat geldt trouwens ook voor Kiss, een wekelijkse fotoroman voor dames die de giebeltijd nooit meer te boven zijn gekomen. „De oplage van Donald Duck en Tina is sta biel, Bobo en Disneyland worden lang zaam groter", aldus Nanlohy. De bibliotheken stellen eveneens vast dat jeugdige belangstelling voor boeken terugloopt. Vooral in de grote steden zijn relatief weinig jongeren lid van de bieb. Van de leden tussen 12 en 17 jaar leent 56 procent stripverhalen. Terwijl het to taal aantal uitleningen sinds 1985 steeg met 1,3 miljoen, leenden jongeren tot 17 jaar juist 104.000 boeken minder. Volgens Raoul de Zwart van het Nibud (het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting) verschraalt de belangstel ling voor boeken en kranten vooral de laatste twee, drie jaar steeds verder. „Dat komt vooral door de televisie. Twintig procent van de jongeren tot 19 jaar, zit vijf uur per dag voor de buis. Op een heel leven is dat vijftien jaar!" Slechts 27 procent van de jongens en 46 procent van de meisjes geeft geld uit aan leeswaar, jongens spenderen 9,25 gulden en meisjes 7 gulden. Zowel jongens (86 procent) als meisjes (90 procent) zitten per dag gemiddeld anderhalf uur met hun neus boven de letters. De Zwart: „Dat lijkt nog aardig wat, maar let wel: het gaat om scholie ren. De uren die zij besteden aan het le zen van schoolboeken tellen ze mee." De algemene trend is dat meisjes meer lezen dan jongens en dat hoger opgelei de jongeren meer tijd voor boeken en kranten vrijmaken dan leeftijdgenoten uit het beroepsonderwijs. Ook op hogere leeftijd zet die ontwikkeling zich door. Alleen volwassenen met een hoge oplei ding houden zich (vrijwillig) bezig met li-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5