Straks geen illegalen meer in Nederlandse tuinbouw vuurwapengebruik politie Binnenland Bisschop Gijsen stapt op tijdens heilige mis Marokkanen willen verbod op bijeenkomst Amicales Advocaat veroordeeld CDA drijft conflict met Ritzen op de spits door Raad van Discipline Geen strengere regels aan Klein onderhoud Keuringsdiensten doen veel te weinig Reorganisatie ministerie stopgezet door Heerma VNO: Volgende kabinet moet elf miljard bezuinigen DINSDAG 15 DECEMBER 1992 Van der Stoel wordt hoge commissaris Stockholm Oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel treedt op 1 januari aan als Hoge Commissaris voor Natio nale Minderheden. Hij is in Stockholm door de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) formeel in die functie benoemd. Van der Stoel zal gebieden in de gaten houden waar de etnische spanningen hoog dreigen op te lopen. Gebie den waar al conflicten zijn uitgebroken, zoals het voormalige Joegoslavië, Georgië en Nagorno-Karabach, vallen daar niet on der. Van der Stoel (68) krijgt zijn hoofdkwartier in Den Haag. Neo-nazi's verspreiden pamfletten Groningen» Neo-nazi's hebben in Groningen pamfletten ver spreid met de tekst 'Weg met de jodenpartijen PvdA, CDA, WD, CPN. Geen stem voor deze volksverraders!' De vlugschriften werden tijdens bliksemacties van enkele minuten onder het winkelende publiek uitgedeeld en in brievenbussen gegooid. Het pamflet komt waarschijnlijk uit kringen rond de Groningse leider van het Aktiefront Nationaal Socialisten (ANS). Die orga nisatie stelt zich onder meer ten doel de 'Nationaal Socialisti sche Nederlandse Arbeiderspartij' (Nsnap) als legale partij te la ten deelnemen aan de verkiezingen in Nederland. Man (46) ontvoerd en vermoord biddinghuizen» Een 46-jarige inwoner van Biddinghuizen is zon dagnacht ontvoerd en vermoord. Een voorbijganger vond het dode lichaam gistermiddag bij een carpoolplaats in Lelystad. Het slachtoffer had ernstige hoofdwonden. De politie heeft drie verdachten van 26,29 en 31 jaar uit Emmeloord aangehouden. De man werd aan het begin van de nacht van zijn bed gelicht en met geweld in een auto afgevoerd. De drie verdachten zijn aan gehouden op grond van een buurtonderzoek. Over een motief wil de politie nog niets kwijt. Te veel herrie in kerk maastricht «gpd De bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen, blijkt zaterdag onverwachts de eücharistievie- ring in de parochiekerk van Heer te hebben verlaten, nadat hij kinderen het sacrament van het vormsel had toegediend. Na tegen de pastoor te hebben ge- |zegd dat hij niet tegen het ru moer kon en dat de pastoor de mis maar alleen moest voort- jzetten, stapte hij, nog voor de offerande, op. Dit tot grote ver bazing van de kerkgangers, die in groten getale de plechtigheid bijwoonden. Toen de 63 kinderen die moesten worden gevormd, met een kaarsje in de hand en ver- Igezeld van ouders, peetooms en tantes in processie naar het al taar gingen - hetgeen gestom mel en rumoér veroorzaakte -, bleek dit voor de bisschop te |veel te zijn geworden. Hij moet zeer snel zijn verdwenen, want een diaken en een akoliet, die hem naliepen om hem uitgelei-' de te doen, konden hem niet meer signaleren. Pastoor Coenen van de paro chiekerk in Heer, wil geen com mentaar geven, omdat dat vol gens hem „niets oplost". Hij was volgens ooggetuigen echter danig uit het lood geslagen door hei plotselinge vertrek van de bisschop. Opvallend terughoudend in hun commentaar zijn de direc ties en besturen van de twee ba sisscholen van Heer. Van deze scholen hebben twee leerkrach ten de vormelingen voorbereid. Een woordvoerder die wegens zijn functie niet bij naam wenst te worden genoemd, noemt de houding van de bisschop „schandalig" en „godgeklaagd". In de preek die hij even voor zijn vertrek had gehouden, deed de bisschop nog een beroep op de jeugd zich verdraagzaam op te stellen in het leven om op die manier de wereld leefbaarder te maken. „In lijnrechte tegen spraak met wat hijzelf even later deed", aldus de verbolgen paro chiaan. De bisschop was niet bereik baar! amsterdam anp De Stedelijke Marokkaanse Raad (SMR) heeft de gemeente Amsterdam gevraagd een bij eenkomst te verbieden van dë landelijke federatie van Amica les in Nederland. De Amicales bestaat uit Marokkanen die nauw zijn verbonden aan het regime in Marokko. De organi- I satie zou niet terugschrikken voor geweld tegen Marokkanen die zich willen losmaken van of ficiële Marokkaanse invloeden. De bijeenkomst, vrijdag, gaat volgens de Amicales over de problemen van de Marokkaanse gemeenschap in Nederland, maar volgens de SMR is dat een farce. Wat de Amicales werkelijk willen is het „tegenwerken van elke vorm van emancipatie en participatie van Marokkanen in Nederland". De SMR is een overkoepelend adviesorgaan van de gemeente Amsterdam waarin diverse Marokkaanse organisaties zijn vertegenwoordigd. De raad is bang voor een „sterkere inter ventie van het Marokkaanse re gime in Nederland". Volgens een woordvoerder van de gemeente kan de bijeen komst van de Amicales alleen worden verboden als de open bare orde in gevaar komt. Banden met criminelen en pornohandel Minister De Vries verwacht snel akkoord met werkgevers: Minister De Vries van sociale zaken wil werkgevers die il legalen in dienst hebben, gaan aanpakken op de manier zoals dat in het Westland gebeurt. Werkgevers moeten hun vacatures melden. In ruil daarvoor voeren arbeids bureaus en sociale diensten hun pogingen op om aan ar beidskrachten voor deze sector te komen. De Vries ver wacht op korte termijn met de tuinbouw een akkoord te sluiten, waarmee werk door illegalen in die sector tot het verleden moet gaan behoren. Vorig jaar bezocht de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen van het ministerie van sociale zaken 213 werkgevers in het Westland. Daarbij werd tegen 126 werkgevers proces-verbaal opgemaakt wegens de aanwe zigheid van in totaal 633 illega len. De illegale buitenlanders werden uitgewezen. Komend jaar worden ook de bloembol Werkgevers in de tuinbouw (vooral het Westland) en bloembollenkwekers klagen al jaren over een tekort aan gemo tiveerd personeel. Zij nemen hun toevlucht tot illegalen die wel bereid zijn het vaak zware werk tegen geringe vergoeding te verrichten. len- en asperge-sector en de naaiateliers aangepakt. Inmiddels zijn de betrokken partijen om de tafel gaan zitten om het personeelsgebrek op te lossen. De Vries vindt het „niet aanvaardbaar" dat illegalen on der slechte arbeidsvoorwaarden werk verrichten dat net zo goed door Nederlandse werklozen kan worden gedaan. Het kabi net heeft onder meer voorge steld scholieren en studenten die tijdelijk in de tuinbouw wer ken, vrijstelling te geven van premie- en belastingplicht tot een maximumbedrag van 1.500 gulden per jaar. Daarmee komt het ministerie tegemoet aan de vraag naar personeel in de piek tijden van de tuinbouw. Werkgevers, arbeidsbureaus en sociale diensten zijn het ook bijna eens over betere arbeids bemiddeling. De werkgevers in het Westland zeggen volgend jaar 1.700 tijdelijke werknemers nodig te hebben en 500 voor langere tijd. De arbeidsbureaus in de Haagse regio zijn volgens De Vries in staat aan die vraag te voldoen. De minister wil dergelijke af spraken in de hele tuinbouw maken. Pas als de vacatures niet met Nederlanders kunnen wor den opgevuld, komen werkge vers in aanmerking voor een vergunning om mensen aan te trekken uit landen die geen lid zijn van de Europese Gemeen schap. De Tweede Kamer dis cussieert deze week over illega len in de tuinbouw. 'Beter geld stoppen in kwaliteit dan in leraren den haag gpd-/1 Het CDA drijft het conflict met minister Rit zen (onderwijs) over de verhoging van de lerarensalarissen verderop de spits. De par tij vindt het belangrijker geld te stoppen in de kwaliteit van het onderwijs dan de sala rissen te verhogen, zo zei het CDA-kamerlid Reitsma gisteren tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Ritzen en zijn staatsse cretaris Wallage zijn met de onderwijsbon den een verhoging van de lerarensalarissen overeengekomen van 200 miljoen in 1993, oplopend tot 633 miljoen in 1996. „Er komen donkere wolken op ons af", waarschuwde Reitsma. „Daarom willen we ons niet voor een reeks van jaren vastleg gen." PvdA, D66 en Groen Links zijn juist enthousiast over de extra gelden voor de le rarensalarissen. „Goed onderwijs staat of valt met de man of vrouw voor de klas. Dus is extra geld voor leraren ook investeren in onderwijs", aldus Netelenbos (PvdA). De WD vindt dat alleen de aanvangssalarissen omhoog mogen gaan. Dat kost 350 miljoen per jaar. Het CDA ligt eveneens dwars over de stu diefinanciering. Ritzen wil de hoogte van de basisbeurzen (samen met de kinderbijslag) koppelen aan het inkomen van de ouders. Het CDA heeft echter nog ingrijpender plannen. Reitsma wil de basisbeurs van in- en uitwonende studenten gelijktrekken om vervolgens de basisbeurs „over de gehele li nie te verhogen". Lage inkomensgroepen kunnen aanvullende beurzen en extra leen- mogelijkheden krijgen. Het CDA denkt hier mee „honderden miljoenen" te kunnen be sparen. Dat het daarmee voor veel studen ten moeilijk, zo niet onmogelijk wordt op kamers te gaan wonen, vindt het CDA niet erg, aldus Reitsma. Volgens de hoogste ambtenaar perso neelsbeleid, H. Pont, moet Ritzen zich aan zijn afspraken met de onderwijsbonden houden. „Zijn betrouwbaarheid als werkge ver is in het geding," zei Pont gisteren tij dens een studieconferentie van het Cen trum Arbeidsverhoudingen Overheidsper soneel in Den Haag. De Tweede Kamer kan volgens Pont (voormalig voorzitter van de FN\0 geen streep meer door het akkoord halen. „Als een Kamermeerderheid Ritzen toch terugfluit, dan is er een politiek con flict." De CDA-fractie verweet minister Ritzen gisteren in de Tweede Kamer dat hij te veel geld uittrekt voor de onderwijssalarisen. De zogeheten Nahos- sers (veelal jonge onderwijzers) lieten de minister op het Binnenhof daarentegen juist weten dat zij het te weinig vinden. Een 'dooie mus' noemden zij de 211 miljoen die Ritzen voor de verbetering van de salarissen wil uittrekken. foto anp ed oudenaarden amsterdam De Raad van Discipline heeft gisteren een Amsterdamse ad vocaat voorwaardelijk geschorst voor drie maanden wegens on- aanvaardbare verwevenheid van privé- en zakenbelangen. Hij had volgens de voormalige deken van de Orde van Advoca ten mr. Th. Bremer grote finan ciële belangen in de pornohan- j del. Dergelijk handelen „is on verenigbaar met de vereiste vrij heid en onafhankelijkheid van de advocaat tegenover zijn j cliënt", aldus Bremer. Ook de Raad van Discipline vindt zoiets „nietpassend". De klacht bij de Raad van Dis cipline het tuchtcollege voor de balie was door Bremer in gediend. Die is na een reeks pu- blikaties in kranten van mening I dat de advocaat het vertrouwen in de advocatuur heeft ge- schaad door zaken te doen met j cliënten „wier reputatie duister De jurist werd onder meer in Het Parool in verband gebracht met de ver moorde crimineel Klaas Bruin- Overigens heeft Bremer de raad gevraagd om een waar schuwing of een berisping. De raad koos voor een zwaardere sanctie; de voorwaardelijke schorsing met een proeftijd van twee jaar. Voor de rechtbank in Amster dam loopt nog een kort geding tussen de jurist en Paroolver slaggever Bart Middelburg, die eerdere publikaties in die krant bundelde tot een boek over de vorig jaar vermoorde crimineel Klaas Bruinsma. In het boek wordt de advocaat gepresen teerd als Bruinsma's brug tus sen 'onder- en bovenwereld'. De advocaat wil dat het boek uit de handel wordt genomen. Die zaak is aangehouden tot 4 janu ari, in verband met een getui genverhoor bij de rechter-com- Vloot krijgt nieuw systeem luchtverdediging den haag anp Het gebruik van vuurwapens bij de politie wordt niet aan stren gere voorwaarden gebonden. De ministers Dales (binnen landse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) vinden dat de toene mende zware criminaliteit dat niet toestaat. De bewindslieden gaan hiermee in tegen een ad vies van de commissie-Heijder, die jaren terug al vroeg om een striktere 'geweldsinstructie'. De commissie, waarin vertegen woordigers van politie, open baar ministerie, wetenschap en politiek zitting hadden, wil dat slechts in gevallen waarbij moord en doodslag dreigen, het gebruik van vuurwapens is ge oorloofd. In een brief aan de Tweede Kamer melden Dales en Hirsch Ballin dat ze het hier niet mee eens zijn. De ernst van de crimi naliteit rioopt de politie ertoe ook in andere gevallen 'gewa penderhand' op te treden, me nen de beide politieministers. De ministers vinden dat het bij zware criminaliteit moet gaan om situaties waarbij de rechtsorde op 'grove wijze' wordt aangetast. Of dit het geval is, hangt af van de omstandig heden en de wijze waarop het desbetreffende misdrijf plaats vindt. Ook de frequentie speelt hierbij een rol. De ministers zijn het overi gens eens met de aanbeveling van de coVnmissie-Heijder dat de politie voortdurend moet blijven oefenen in het gebruik van het vuurwapen. Na verloop van tijd moet iedere politieman of -vrouw opnieuw examen doen voor het 'schietcertificaat'. De huidige arrestatieteams, die van zwaardere wapens ge bruik maken, blijven bestaan. Wel moet aan striktere voor waarden worden voldaan, voor dat zij toestemming krijgen op te treden. Overigens hebben de be windslieden besloten politie- serveillanten geen vuurwapen te geven. Deze assistenten bij de grote korpsen krijgen alleen een wapenstok en handboeien. De ministers antwoordden dit gisteren op vragen van CDA- Tweede-Kamerleden. Als de praktijk echter tot andere maat regelen noopt, willen beide mi nisters hierover met de korps beheerders van de politiekorp sen overleggen. Uiteindelijk zul len 800 surveillanten in Neder land aan het werk gaan. In Rot terdam zijn in juli de eerste twintig surveillanten benoemd. GemeenschappeL|ke I W j, den haag Twee weken voor de wintersluiting (op 3 januari) worden in het miniatuurstadje Madurodam kleine reparaties uitgevoerd. Zo wordt onder meer het stadhuis van Gouda onder handen genomen. foto dijkstra» ruud nijpjes den haag anp De Keuringsdiensten van Waren voeren te weinig inspecties uit en nemen te weinig monsters. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in haar vandaag verschenen verslag. Een van de andere conclusies is dat de mi nisters Dales (binnenlandse za ken) en Hirsch Ballin (justitie) eens normaal moeten doen en zich als goede buren moeten Volgens de Rekenkamer vol doen de dertien regionale Keu ringsdiensten van Waren niet aan hun taakstelling. Vorig jaar hadden de diensten 282.000 in specties bij bedrijven moeten uitvoeren. Ze deden er echter maar 252.000. Verder hadden ze 276.000 monsters moeten ne men, maar het waren er slechts 256.000. De keuringsdiensten moeten onder meer de kwaliteit van voedsel in de gaten houden. Een andere conclusie van de Rekenkamer betreft minister Dales van binnenlandse zaken en haar collega Hirsch Ballin van justitie. Die zetelen allebei aan de Schedeldoekshaven in Den Haag. De Rekenkamer vindt dat ze zich als goede bu ren moeten gedragen en per soonlijk eens moeten praten over samenwerking bij de be veiliging van hun ministeries. De Rekenkamer noemt het „te kenend" voor de sfeer dat Dales noch Hirsch Ballin zo'n gesprek wenst te voeren. Eind jaren zeventig namen de twee ministeries hun intrek in één groot kantoorgebouw met een voetgangersonderdoorgang. Er zijn toen gemeenschappelij ke contracten gesloten en er kwam een beheerscommissie met ambtenaren van beide mi nisteries. Maar tegenwoordig besteden de twee departemen ten hun beveiliging elk afzon derlijk uit aan particuliere be wakingsdiensten. Dat kost vol gens de Rekenkamer meer geld dan wanneer ze dat gezamenlijk zouden doen. den haag gpd De grootscheepse reorganisatie op het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is gisteren tijdelijk stopgezet. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft dit vannacht meegedeeld aan de Tweede Kamer. Aanleiding voor Heerma's be sluit vormde het reorganisatie plan van het adviesbureau Terpstra en Tukker. Daarover was onder het personeel grote onrust ontstaan. Het plan be helst forse inkrimping van het personeel op het directoraat volkshuisvesting van het minis terie. In de eerste fase, die nu aan de orde is, dienen daarbij vierhonderd van de zeshonderd banen bij de regionale inspec ties te verdwijnen. De therapeutisch aandoende benadering van Terpstra en Tukker zorgde daarbij voor gro te weerstand. Aan de hand van psychologische tests en con fronterende, emotioneel gela den gesprekken, werd personeel De vakbonden gingen hier mee niet akkoord en eisten in november dat alleen zou wor den gekeken naar prestaties, opleiding en diensttijd. De top van het ministerie won hierover juridisch advies in. Dat advies kwam gisteren en komt erop neer dat de bonden gelijk had den. Heerma heeft daarna beslo ten de inkrimping onmiddellijk stop te zetten. De reorganisatie zal op zo kort mogelijke termijn op andere wijze worden voort gezet. Het directoraat wordt afge slankt, omdat het volkshuisves tingsbeleid sterk wordt gede centraliseerd. Veel taken wor den daarbij overbodig. Boven dien eist het nieuwe beleid an dere invulling van het werk, al dus Heerma. Veel uitvoerend werk komt te vervallen en er wordt meer accent gelegd op begeleidende taken. Het ministerie van defensie wil op korte termijn beginnen met de ontwikkeling van een nieuw luchtverdedigingssysteem voor de bescherming van schepen. De ontwikkelingskosten bedra gen ongeveer 115 miljoen gul den. Dit schreef staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) gisteren aan de Tweede Kamer. Het nieuwe luchtverdedi gingssysteem voor fregatten, het zogeheten Local Area Missile System (IAMS), moet schepen in de nabije omgeving en in de diepte beschermen tegen vlieg tuigen en raketten die de radar hebben doorbroken. Het nieu we systeem is bedoeld voor ver dediging op de korte afstand en zou eind jaren negentig klaar moeten zijn en geïnstalleerd moeten worden. Doel van de hele operatie is niet alleen het gezond maken en houden van de overheidsfi nanciën, maar vooral ook het verlagen van de lastendruk en premies. De collectieve lasten druk ligt nu rond 53 procent en dat is volgens het VNO 9 pro cent meer dan het gemiddelde in Europa. Om ons land concur rerend te houden, moet dat ver schil in vier jaar worden gehal veerd. Er dient al met ai een las tenverlichting te komen van 20 miljard per jaar. Het VNO pleit verder voor verkleining van de wig (verschil tussen bnito en netto loon) van in totaal 13 tot 14 miljard gul den, vermindering van de be lastingdruk voor de bedrijven met 3 miljard en een verminde ring van het financieringstekort van miljard Een volgend kabinet moet in de periode 1994 tot 1998 in totaal elf miljard gulden bezuinigen. Dat zei voorzitter Rinnooy Kan van het VNO gisteren in een toelichting op een rapport van zijn organisatie dat als leidraad moet dienen voor de volgend jaar te maken verkiezingspro gramma's. Dat moet volgens hem te doen zijn via afslanking van het overheidsapparaat, fraudebe strijding, een beleid dat erop gericht is meer mensen aan be taald werk te zetten en vermin dering van het „rondpompstel- selMet dat laatste bedoelt de werkgeversvoorzitter het ener zijds heffen van allerlei belastin gen en premies en anderzijds het uitkeren van tal van subsi die

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3