De held van de Gazastrook Als geld boven tijd gaat Feiten &Meningen Driemanschap in gesprek met tegenstanders polioprik DINSDAG 15 DECEMBER 1992 WIM STEVENHAGEN PfrufcWW-. ftMioe^e,imnTièife. U&TM tosmtKA DALFSEN. PETER VAN DE VUSSE In gesprek komen en blijven met gewe tensbezwaarden tegen poliovaccinatie. Dat ziet theoloog prof.dr. J. Douma, hoogleraar christelijke ethiek in Kampen, als voornaamste taak. „De waarde van de missie staat of valt niet met een resul taat van meer gevaccineerde poliopa tiënten. Er is winst geboekt als op inhou delijke grond kan worden gediscussieerd met principiële tegenstanders." Samen met prof.dr. P.F. Maas (hoogle raar parlementaire geschiedenis in Nijmegen) en dominee A. Moerkerken (predikant van de Gereformeerde Ge meente in Gouda) vormt Douma een driemanschap dat zich tegenover staats secretaris Simons (volksgezondheid) be reid heeft verklaard contacten te leggen met de reformatorische kerkgemeen schappen. Van de vijf kerkelijke groeperingen waar toe de mensen behoren die bezwaren hebben tegen een polioprik, moeten er nog drie (de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, de Oud Gereformeerde Gemeenten en de groepering rond het blad 'Het gekrookte riet') laten weten of ze bereid zijn tot gesprekken. De Gere formeerde Gemeenten en de groep rond het blad 'Bewaar het Pand' hebben daar mee inmiddels ingestemd. In 1978, bij de vorige polio-epidemie, werd Douma ook benaderd om de con tacten met deze kerkgemeenschappen te onderhouden. Met het overwaaien van die epidemie verwaterde toen ook de dialoog. Dat wil hij nu voorkomen. Hij taxeert dat er sinds 1978 niets is veran derd. De argumenten tegen vaccinatie leven nog steeds. Douma, gereformeerd vrijgemaakt en voorstander van (niet-verplichte) inen ting, vindt dat gewetensbezwaarden an deren duidelijk moeten kunnen maken waarom ze tegen vaccinatie zijn. „Er zijn inmiddels bijna zestig poliopatiënten. Tienduizenden lidmaten zijn niet gevac cineerd, polio grijpt diep in in onze volksgezondheid." Douma wil het stilzwijgen doorbreken. Het liefst zou hij „met de Bijbel op tafel" discussiëren. Argumenten die in het ver leden werden gebruikt tegen inenting, gaan tegenwoordig niet meer op. Vroe ger werd gezegd: vaccinatie is ziekma kend; maar dat is bij polio niet het geval. Douma merkt dat in reformatorische kringen wordt geworsteld met de.argu- menten tegen inenting. Vaak wordt het Evangelie van Mattheüs („zij die gezond zijn, hebben geen ge neesheer van node") aangehaald als pleidooi tegen vaccinatie. Het beroep dat de tegenstanders op basis van deze tekst aantekenen, geldt de voorzienigheid Gods: ziekte is geen toeval; door in te en ten loopt men God voor de voeten. Artikelen in 'De Wachter Sions', week blad van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, hebben dezelfde teneur. Medewerker L.M.P. Scholten, voormalig redacteur van het dagblad Trouw en mo menteel prominent binnen de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland, is fel tegen inenting: „Voorzorgsmaatregelen zijn niet verkeerd, daarom wijzen we ook preventieve geneeskunde niet af. Maar dat betekent natuurlijk niet dat alle voor zorgsmaatregelen geoorloofd zijn. Wij belijden dat gezondheid en ziekte ons uit Gods hand toekomen. Wie dan de pretentie heeft: ik heb nu een middel waardoor ik machtig ben, mijn lichaam immuun te maken voor een bepaalde ziekte, waardoor ik mijzelf dus onvatbaar kan maken voor Gods oordelen zodat Gods hand mij nooit meer treffen kan (althans niet met die bepaalde ziekte), geeft daarmee blijk van grove hoogmoed tegen de Heere." Douma is het hiermee niet eens. „Ook in de Bijbel staan passages die preventieve maatregelen bepleiten. Zo nam Mozes in het oude Israel maatregelen ter voorko ming van melaatsheid". Zijn persoonlij ke opvatting over het geloof in de voor zienigheid Gods sluit niet uit dat bepaal- men. „God, die ons leven leidt, heeft de mens de middelen gegeven om rampen te voorkomen. Ik trek een jas aan om geen kou te vatten, ik doe de deur op slot om geen dief binnen te halen, we bou wen dijken om ons te beschermen tegen het water. In dat licht bezien is ook vac cinatie een van God gegeven middel, waarvan je gebruik moet maken." Scholten acht deze argumenten echter niet sluitend. „We treffen zulke voor zorgsmaatregelen zo goed mogelijk, maar nooit zullen we dan kunnen zeg gen: nu weet ik zeker dat de dijk nooit meer breken kan, enz. Doch het vaccina tiestelsel heeft als uitgangspunt dat het mogelijk is zich te immuniseren tegen de slaande hand Gods." Douma: „In veel gereformeerde kringen is polio de emotionele vertolking van het geloof. Sommigen zijn standvastig en zonder vrees in het afwijzen van vacci natie, anderen zijn veranderd en kunnen zich in geloof laten vaccineren". Voor Douma ligt de grens van de worste ling bij: Heb God lief en de naaste als uw zelf. „Bezwaarden die weigeren hun kin deren te laten inenten, mogen over hun gewetensbezwaren dubbel en dwars worden aangesproken, De verantwoor delijkheid voor de gezondheid van de medemens weegt zwaar, i steld." RUPERT CORNWELL THE INDEPENDENT Driewerf hoera voor Jack Dud ley. U zult nooit van hem heb ben gehoord, maar onlangs viel Dudley, het 61-jarige hoofd van de personeelsdienst van een Amerikaans dochterbedrijf van Siemens, de ongewone, hoewel twijfelachtige, eer ten deel om door een organisatie met de naam Anonieme Betere Presta tieleveraars te worden genoemd als de Meest Overwerkte Per soon van Amerika. Als enige prijs krijgt hij iedere maand een bos rozen bezorgd. Andere feestelijkheden zouden natuurlijk een verspilling zijn van kostbare tijd. Maar in een land dat wordt overbevolkt door overwerkte mensen is erken ning alleen al voldoende. Volgens Amerikaanse normen is Dudley geen uitzondering. Ze ker, hij is drie keer behandeld voor een hartziekte. („Niets kan hem afremmen", jammert zijn vrouw Barbara, die hem stie kem heeft genomineerd voor de prijs. „Hij neemt gewoon zijn aktetas mee naar het zieken huis.") Diehartaandoening werd veroorzaakt door vijf- of zesdaagse werkweken, waarin hij om 5 uur 's ochtends opstaat en zelden voor 8 uur 's avonds thuis is en een reistijd heeft van twee uur tussen zijn huis in Connecticut en zijn kantoor in New York. Maar dat is niet meer dan een gemiddelde. Wat dacht u van deze twee andere kandidaten voor de titel van Amerika's Sta- chanouistvan het jaar: de dame uit Nashville die werkdagen maakt van 20 uur, vier banen heeft én er ook nog in slaagt twee kinderen groot te brengen, of de professor die haar dossiers meeneemt naar de bioscoop „om tijdens de saaie stukjes aan te werken". Nu kunt u denken dat dit weer een bizarre grap is die kenmer kend is voor de overkant van de oceaan en waar ook wat zelf- promotie bij komt kijken, en tot op zekere hoogte is dat ook zo. De verkiezing is het geesteskind van een pr-adviseur uit San Francisco, Carol Orsborndie toevallig juist een boek heeft ge publiceerd over de voordelen van een carrière zonder stress. In de jaren tachtig richtte ze de Anonieme Betere Prestatieleve raars op, die nu kan bogen op een ledental van bijna 10.000 schuldbewuste workaholics. Haar credo: „Om grootheid te verwerven moet men bereid zijn ambitie op te geven" en er kan meer worden bereikt in een acht-urige werkdag dan in een van vijftien uur. Lees maar eens dit citaat uit de begeleidende tekst bij Dudley's verkiezing: „Het meest extreme voorbeeld van iemand die een machtspositie heeft, die in staat is goed voor zichzelf te zorgen, maar toch tot het uiterste van het menselijke uithoudingsver mogen gaat." Hij zou 'niet erg trots' zijn op zijn onderschei ding 'maar ik weet niet hoe ik moet veranderen'. Waarop de talloze andere leden van Ameri- ka's leger workaholics'amen' kunnen zeggen. Niet alleen Dudley, maar ook gewone Amerikanen zijn steeds minder in staat af en toe van de tredmolen af te springen en ge woon even te genieten. Dit is een land waar steeds langer wordt gewerkt, alleen maar om stil te blijven staan. De redenen zijn verschillend: de tanende macht van de vakbonden, die voorgingen in de strijd voor een kortere werkweek, de relatieve achteruitgang van de Ameri kaanse e pen 20 jaar en de pure logica van een maatschappij die drijft op consumptie en die wordt ge financierd met schuld. 'De Overwerkte Amerikaan' is een veelgeprezen boek dat on geveer tegelijkertijd met dat van Orsborn is uitgekomen. Het is niet geschreven door een Cali- fornische publicist maar door een professor van Harvard, Ju- liet Schor. Maar hun hypothese is dezelfde: dat Amerikanen de vergissing hebben begaan om aan geld de voorkeur te geven boven tijd. In het grootste deel van Europa gaat men door met het verkor ten van de werkweek en worden doorbetaalde vakantie^steeds langer. In de VS is het omge keerde het geval. Volgens Schor zwoegt.de gemiddeld^ werkper mer per jaar 164 uur meer (een hele maand) dan in 1970 en de regering schiet niet te hulp. „We kunnen het ons niet ver oorloven", zei president Bush een paar maanden geleden, toen hij zijn veto uitsprak over een wetsvoorstel dat een uit breiding zou hebben betekend van het verlof voor werknemers. Dus wat moet er gebeuren om het eerstgeboorterecht van Amerika op het najagen van vrije tijd en gelukte herwinnen? Wanneer de huidige tendens doorzet, aldus Schor, werkt de gemiddelde persoon in het jaar 2010 60 uur per week, 50 weken per jaar. Ze heeft een paar stoutmoedige suggesties. De opvallendste is dat werknemers de keuze krijgen of ze de belo ning voor overwerk en hogere produktiviteit in geld willen of in vrije tijd. Maar eerst moet ze de Jack Dudleys van deze we reld overtuigen. Druk, druk, druk. De beursvloer van Wall Street is het toonbeeld v voor jezelf zit er niet in. benauwde piepstem heeft hij al les van een anti-held. Een on waarschijnlijke wapensmokke laar, maar de aanklacht was dan ook niet dat Yassin daadwerke lijk wapens de grens over bracht, maar alleen dat hij be trokken was bij organisatie en financiering. Dat was in grote lijnen ook de beschuldiging die hem in 1989 opnieuw in een Israëlische ge vangenis bracht. Het was kort na de ontvoering van de solda ten Avi Sasportas en Ilan Sa'ad- on. De daders, islamistische ex tremisten uit de Gazastrook, vermoordden hun slachtoffers onmiddellijk na de ontvoering, zonder een losprijs te bedingen. Een niet onbelangrijk verschil met de kidnapping, afgelopen zondag, van sergeant-majoor NissimToledano. Sjeik Yassin werd beschuldigd van het organiseren van de ont voering van Sasportas en Sa'ad- on. Agenten van de Israëlische veiligheidsei ient ondervroegen hem maandenlang, maar slaag den er niet in ook maar enige informatie los te krijgen. Ten slotte moest de aanklacht wor den ingetrokken. Yassin kreeg uiteindelijk levenslang omdat hij opdracht zou hebben gege ven Palestijnse collaborateurs uit de weg te ruimen. Deportatie Maar de wetenschap dat sjeik Yassin weer in de cel zit, geeft de Israëlische autoriteiten een allesbehalve gerust gevoel. Naar verluidt hebben ze hem al kort voor zijn proces een voorstel ge daan: hij zou de gevangenis kunnen verlaten als hij akkoord zou gaan met deportatie. Maar dat weigerde hij pertinent. Sinds 1989 pendelt de sjeik in Israël tussen de gevangenissen van Kfar Jona en Ramle. Het verschrikkelijkste scenario dat de Israëli's zich kunnen voor stellen is dat de aan alle moge lijke ziekten lijdende Yassin in gevangenschap overlijdt. Als martelaar want voor zijn aanhang zal er geen twijfel over bestaan dat hij door de Israëli's is doodgemarteld kan hij de Gazastrook in vuur en vlam zet ten. De mogelijkheid dat de spiritu ele leider in zijn cel zal bezwij ken, is verre van denkbeeldig. Zondagavond verscheen hij op de Israëlische televisie, niet al leen met kussens en dekens, maar ook met rondom zijn nek gedrapeerde handdoeken. Hij legde uit dat hij lijdt aan infec ties en andere kwalen aan zijn longen, oren en ogen. Hij wacht al enige tijd op een operatie, waarvoor hij op dit moment te zwak is. Een van zijn vertrouwensartsen is dr. Machmoud al-Zahar, een vooraanstaande islamistische leider in de Gazastrook. Zahar meent dat de Israëlische rege ring er goed aan zou doen ge bruik te maken van Yassins ziekte om een uitweg te vinden uit het gijzelingsdilemma. Ze zou een aantal buitenlandse artsen moeten vragen de ge zondheidstoestand van de sjeik te beoordelen. Als die menen dat hij niet langer gevangen mag zitten zou Israël hem 'zon der gezichtsverlies' kunnen vrij laten. Internering van sjeik Achmed Yassin (55), de man wiens vrijlating wordt geëist door de ontvoerders van een Israëlische onder officier, heeft de Israëli's nooit veel genoegdoening opgeleverd. Yassins ge zondheidstoestand biedt Israël de kans zonder ge zichtsverlies van hem af te komen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT In 1985 werd de islamitische geestelijk leider voor het eerst opgepakt, op verdenking van onder meer wapensmokkel, en tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Maar hij zat nauwe lijks in de cel of Achmed Jibril, de beruchte leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Com mando, wist de Israëli's te be wegen tot een absurde gevange- nenruil: vier Israëlische solda ten tegen meer dan duizend Pa- lestijnen en Libanezen. De sjeik behoorde tot de gelukkigen en twee jaar later stichtte hij Ha rnas, de islamitische verzetsbe weging in de bezette gebieden. „Ze beschuldigden mij van wa pensmokkel. Dat is toch te dwaas voor woorden voor een man in mijn toestand", be klaagde hij zich in het voorjaar van 1988 in een vraaggesprek met deze krant. Het was kort na het uitbreken van de intifadah. De tot de hals verlamde Yassin was op het erf van zijn huisje in Gaza-stad door trouwe assisten ten in een stoel gehesen. In de loop van het interview wapper den de helpers met kranten langs zijn gelaat om de vliegen die de invalide zelf niet kon ver jagen op een afstand te houden. Gesteund door kussens en be dekt met een deken gaf de cha rismatische prediker zijn com mentaar op de opstand. De eer ste zorg van de Palestijnen, leg de hij uit, was de verdrijving van het Israëlische leger uit de Ga zastrook en de Westelijke Jor- daanoever en de vestiging van een eigen staat in heel Palesti- Het antwoord op de vraag wat er met de daar wonende joden zou moeten gebeuren, hield de sjeik opvallend vaag. Maar die hele operatie was niet meer dan het begin van de vestiging van de islam in de hele wereld. Niet via geweld, maar doordat het Westen, geïnspireerd door het goede voorbeeld van de islami tische landen, het licht zou zien. De Iraanse ayatolla's vervulden een voorbeeldfunctie vooralle Arabieren, zei Yassin, omdat zij hun staat hadden gevormd naar de instructies van hun religie ook al ging het in Iran om shi- 'ietische ketterij. Aanhang Het was begin 1988 al duidelijk dat de seculiere leiders van de Gazastrook de A-Shawa's en andere gevestigde familieclans sterk aan invloed haddeh in geboet. Ook dr. Haider Abdels- halï, voormalig directeur van de Palestijnse Halve Maan in Gaza en nu leider van de Palestijnse Ze beschuldigden mij van wapensmokkel. Dat Is toch te dwaas voorwoorden stand", aldus sjeik Achmed Yassin. onderhandelingsdelegatie in Washington, heeft zich nooit mogen verheugen in de gunst van Achmed Yassin. De sjeik vond zijn snel groeiende aan hang in de vluchtelingenkam pen en in de armere wijken van Gaza-stad, waar hij hielp bij het FOTO REUTER RINA GASTELNUEVO stichten van moskeeën en sportfaciliteiten en de organisa tie van sociale hulpverlening. Met zijn frêle gestalte en zijn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2