Persoonlijke benadering BOEREN LEIDSE DE GEUS een klasse apart Dijsselbloem DE KROON OP UW TRAKTATIE Spijs in kerststol symboliseert kerstkind -w DINSDAG 15 DbCbMBbK V&Z en tientallen soorten buitenlandse kaas Doezastraat 8 - Leiden Tel. 071-125256. Ontdek luxe Kerststollen bij uwEchte Bakker Ambachtelijk gebakken met :hte roomboter en zuivere amandelspijs. Een smakelijke traktatie. Kopermolen 28 Leiden Tel 071 - 120036 Ook dit jaar hebben wij heerlijke kerstspecialiteiten gebakken volgens oud recept. Bereid met alleen echte roomboter en zuivere amandelspijs. En echt dat proef je! Hogewoerd 128 - tel. 120331 - LEIDEN Lammenschansweg 74 - tel. 126416 LEIDEN Stichting Krant in de Klas Joh. Vermeerstraat 14,1071DR Amsterdam Hl. (020)6647536 Kerstbrood, een heel oude traditie Wij geven de naam kerstbrood alleen aan een zeer rijk gevuld luxe wittebrood met krenten, rozijnen, noten, sukade, oranje snippers en banketspijs. In vroeger tijden was dat anders, ook al werd er met de feest dagen stevig gegeten. Weelderig en luxe was toen vooral véél en niet verfijnd of prij- Lang voor onze jaartelling was het gebrui kelijk tijdens het midwinterfeest een varken te offeren. Waarschijnlijk is het daarom nog vele eeuwen later gewoonte gebleven tij dens de kerstdagen gerechten te bereiden waarin spek en worst zo'n belangrijke rol spelen. In de zuidelijke Nederlanden wer den aan het eind van het jaar worstebroden gebakken. Waarschijnlijk danken wij aan diezelfde midwinterse offergebruiken de fameuze duivekater, een brood met een heel eigen aardige vorm. Bol in het midden en aan weerskanten daarvan spits uitlopend, maar eindigend met twee knobbels. We weten het niet zeker, maar het zou kunnen dat m m De kerststol hebben we 'geleend' van de Duitsers, die hier hun stollen strenge keuring onderwerpen. fotc In Friesland staat dergelijk brood bekend als kerstwigge of - wegge en wordt het ook wel steur genoemd. Dat brood behoort aa aan gebakken. Een echt midwinter brood voor de periode tussen Sinter klaas en Driekoningen. dierlijk de bovenkant in ruitmotief ingesneden te met zo'n offerbrood symbolisch Broodjeskoning In het Limburgse Geleen werd tot 1842 een zeer oude gewoonte in ere gehouden. De koster van de kerk droogde zes weken lang een brood je in de oven. Op eerste kerstdag wierp hij dit keiharde broodje na de vesper uit de toren naar bene den, waar de kinderen al stonden te wachten. Wie dit kerstbroodje te pakken kreeg, was een jaar lang zijn. In de Gelderse Achterhoek, rond Aal ten, kregen de kraamvrouw, de baker, de geestelijke en de petekinderen op kerst avond een pillewegge. Pille betekent pete kind, of doopkind. Een wegge of wegghe is een wigvormig tar- webroodje. Dergelijke broodjes werden in een combinatie van meerdere kleine deeg stukjes losjes aan elkaar gebakken. Zachte broodjes die na het bakken zonder mes uit elkaar gehaald konden worden. Ze hebben of menselijk scheenbeen werd bedoeld. Dergelijke 'plaatsvervangende offers' zijn uit vele landen eri culturen bekend. Maar waarom het brood dan 'kater' heet We weten het niet. De duivekater, duvekater of deuvekater is een vrij zacht en met veel suiker gebakken wittebrood. In verschillende streken zijn van de kater ook versies bekend met kren ten en rozijnen, citroensap en sukade. Kerstwigge In Den Briel en omgeving eten ze kersttim pen: langgerekte broodjes van rond de 75 g per stuk met een vulling van sukade, kren ten en rozijnen. Rond Delft heette iets der door de speciale bakwijze geen korst aan de de broodjeskoning(in) Ons moderne kerstbrood is afge leid van de Duitse Weihnachts- stol. De poedersuiker symoliseert de witte kerst, de vulling van amandelspijs het ingebakerde kerstkindje. zijkanten, en ook de boven- en beneden- korst zijn niet erg uitgesproken. Een zoete variatie daarvan vormen de Frie se stroopbolletjes: zachte broodjes uit een veel donkere stroop en kaneel gelijks ook kersttimp Bruimsse de kos- deeg is verwerkt en met een aantal tegen elkaar Traiteur Sophie Nicolaï: De traiteur, iemand die eten op maat aan huis bezorgt, raakt een beetje ingeburgerd. Bij een verjaardag, een jubileum of een andere gele genheid die om wat extra culinaire aankleding vraagt, wordt steeds vaker een beroep gedaan op professionals. Dat heerlijk ontspannen gevoel van 'er kan in elk geval met het eten niets misgaan'is menig gastvrouw of -heer wel iets waard. Bovendien is de traiteur op de hoogte van de nieuwste eettrends, zodat je ook op dat gebied je gas ten kunt verrassen. Zeker in deze drukke tijden is de trai teur of de wat minder exclusieve traiteur-winkel een uit komst. Voor Sophie Nicolaï, al ruim elf jaar traiteur, is kerstmis geen 'piek', haar drukste tijd ligt in de weken vóór Kerstmis als er veel feestelijke etentjes in kerst- ein- dejaarssfeer worden gegeven. Dat is een bewuste keuze om dat ze vindt dat Kerstmis ook voor haar een familiesfeest is. Ze heeft wel bestellingen aange nomen maar op beperkte schaal. Op 24 december, als alle gerechten op de plaats van be stemming zijn, is Sophie er al leen nog voor haar gezin. „Er is een duidelijk verschil tus sen een traiteur zoals ik en een traiteur-winkel", zegt ze. „De winkel maakt zo'n twee maan den van tevoren het menu be kend en krijgt dan een macht aan bestellingen, die allemaal rond de 24ste klaar moeten zijn. Natuurlijk ga ik zo half novem ber achter mijn bureau zitten om over de tijd rondom kerst na te denken, maar bij .mij staat de persoonlijke benadering voor op." „Er bellen regelmatig mensen om een brochure: die heb ik niet. Komt u maar eens praten, zeg ik dan. Ik wil graag weten in wat voor sfeer ze denken te eten. Is eten alleen de onder steuning van een feestelijk ge beuren of moet het de hoofd moot zijn. Ik maak het mijn klanten niet echt gemakkelijk, ze moeten zelf weten wat ze willen. Natuurlijk stuur ik de zaak wel een beetje in een be paalde richting maar uiteinde lijk is het toch de klant die be slist." Alles zelf Met zo'n gesprek is toch al gauw een uurtje gemoeid. Bo vendien doet Sophie al haar in kopen zelfbij de plaatselijke le veranciers (alleen voor de wijn inkoop zorgt haar echtgenoot Wicher) en staat ze in haar een tje in de restaurantkeuken op mini-formaat van het fraaie ou de pand aan de Haarlemse Schotersingel. „Ik ben dol op koken en wil echt alles zelf klaarmaken, er optimaal aan dacht aan besteden, zegt ze. „Dat maakt het boeiend. Ik wil traiteur blijven, geen manager van een catering-service wor den." Het klaarmaken van een etentje is voor Sophie een heel per soonlijk gebeuren. „Ik heb een familie of een andere duidelijk aangegeven groep voor ogen en daar kook ik voor." Dat persoonlijke wordt nog eens onderstreept door het ge bruikte serviesgoed. „Ik werk beslist niet met wegwerpmate- rialen. Ik vraag de mensen hier hun eigen schalen te brengen of ik neem mijn eigen servies goed." Als zo'n etentje eenmaal de deur uit is en je hebt het uit handen gegeven, dan kan er nog van alles misgaan vind je dat niet griezelig? Sophie:„Eten meegeven is ei genlijk heel gevaarlijk. Je weet dan inderdaad niet meer wat er mee gebeurt. Ze kunnen het la ten aanbranden, te lang in de koelkast laten staan enzovoort. Daarom moet je eten klaarma ken dat er tegen kan en dat is weer een kwestie van ervaring. Ik heb bij voorbeeld een mooie reegoulash op het menu staan, dat gaat heel goed maar met hazerug moet je al uitkijken. Daarom moet je de zaken goed met de klant doorpraten of bij de aflevering een 'handleiding' meegeven." Mooie combinaties Italiaans is de specialiteit van Sophie Nicolaï, die haar kook- opleiding kreeg aan de hotel school in Bad Reichenhall, een kuuroord in Beieren. Daarna liep ze stages in Zwitserland. En af en toe gaat ze nog wel eens 'op stage in Italië of Nederland' om haar kennis up-to-date te houden en wat zeker zo belang rijk is: om met collega's ervarin gen uit te wisselen. Op de vraag of klanten niet vreemd aankijken tegen 'Ita liaans', schudt ze ontken nend het hoofd. „Nee hoor, ze vinden het juist leuk. Weer eens iets anders. Bo vendien heb je zo veel mo gelijkheden. Je kunt in de Italiaanse keuken met be trekkelijk eenvoudige maar goede ingrediënten prach tige combinaties maken. En dat vind ik nu juist de uitdaging. Voor een intiem etentje (acht minimaal) dekt Sophie ook de tafel in de sfeervolle eetkamer aan de Schotersingel. Zij staat dan in de keuken terwijl haar echtgenoot de rol van gastheer op zich neemt. Zo blijft ook in een 'vreemde' omge- ving de sfeer voor de gasten toch heel per- I soonlijk. I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25