Oliebollen zijn niet zo Nederlands als ze lijken Vegetarisch kerstmenu DINSDAG 15 DECEMBER 1992 587 23 Dagelijks en zeker tijdens de feestdagen kunt u bij ons salades afhalen om thuis van een heer lijke maaltijd te genieten!! Wij kunnen u het volgende bieden Huzarensalade Salade gegarneerd met tomaat, plakjes ei, augurk, zilveruitjes, e vers fruit f7,50 p.p. asperges, plakjes ham, en stukje chaletkaas en Russische eieren f8,50 p.p. Salade gegarneerd met twee halve eitjes, ravigottesaus, sardines, garnalen, rose zalm, schelvislever, asperges, tomaat, augurk, kappertjes, zilveruitjes en citroen. Garnalensalade f 11,50 p.p. Salade bedekt met whiskysaus, gegarneerd met Noorse garnalen, Hollandse garnalen, asperges, tomaat, augurk, zilveruitjes en citroen. Hors d'oeuvre vis f 12,50 p.p. Salade gegarneerd met gerookte paling, gerookte zalm, garnalen, sardines, rose zalm, tonijn, tomaat, asperges, gevulde eieren, augurk, zilveruitjes en citroen. Hors d'oeuvre vlees f 12,50 p.p. Salade gegarneerd met fricandeau, paté, achterham, ros bief, Ardennerham, meloen, asperges, gevulde eieren, tomaat, augurk, zilveruitjes, vers fruit en een stukje chalet- Hors d'oeuvre select 19,50 p.p. Salade bedekt met whiskysaus, gegarneerd met gerookte zalm, gerookte paling, garnalen, gemarineerde mosselen, rosbief, Ardennerham, meloen, achterham, gevulde eieren, tomaat, asperges, augurk, vers fruit en zilveruitjes. Salade California Pittige kip-kerrie-salade gegarneerd r druiven, tomaat, kiwi en sinaasappel. Assortiment luxe toastjes fl,25 p.st. Toastjes belegd met: zalm, paling, garnalen, Franse kaas, Ardennerham, tartaar, paté. Tevens bestaat de mogelijkheid om stokbrood te bestellen. Alle salades worden in dozen verpakt en zijn gemakkelijk Tijdens de feestdagen aflialen tot 15.30 uur. Restaurant JS RESTAURANT BERNSEN Breestraat 157 2311 CN Leiden Telefoon 071-124563 KOUDE SCHOTELS en BUFFETTEN VOOR DE FEESTDAGEN Schaal voor 5personen f80,- Gerookte zalm, huzarensalade, gevulde eitjes, tomaat met garnalen, ham-asperges Schaal voor 3 personen f 42,- Huzarensala.de, gevulde eitjes, ham-asperges, roggebrood-kaascrème, Hollandse paté, tomaat met garnalen Koude buffetten vanaf Gebraden gevulde kalkoen Gebraden hazebout in rodewijnsaus Ijstaarten en puddingen Geopend op KOOPZONDAG van 11.00-20.30 uur DÉ NATUUR- EN REFORMWINKEL Hooigracht 41, 2312 KN Leiden, tel. 071 - 146917 Pr. Bernardstr. 57, Noordwijk aan Zee, tel. 01719-18259 Kerststol nü vanaf 3,95 noten/rozijnen/vruchten of amandelspijs Appelbollen nü 2,10 p.st. Appelflappen bestel vroegtijdig 1,90 p. st. Oliebollen bestel vroegtijdig 0,65 Bake off brood 35 soorten vana Volkoren meel Tarwebloem Rozijnen Verse gist Zonnebloemolie biologisch nu 2,25 biologisch nu 2,95 biologisch nu 4,95 0,75 p. 100gram koud geperst nu 4,95 liter Appelcidre fris en sprankelend nu/5,10 Maïschips diverse smaken 3,75 nü 3,49 Appelmoes grote pot nu 1,95 Honing crème/vloeibaar nu 5,95 900gr. Aardappels Escort en Santé nu 0,99 p kg. Een kerstdiner, dan gaan de gedachten al tijd als eerste uit naar wild of ander ge braad. maar ook zonder vlees is er een fraai kerstdiner samen te stellen. Hier e beeld bedoeld voor vier tot zes personen. GEMENGDE SALADE Nodig: 100-150 g ge mengde salade. Voor de dressing: 4 eetl. olijf-, mais- of zonebloemolie; 1-2 eetl. appelazijn; 1 theel. honing; mespunt mosterd, verder: 150 g grotchampignons; 200 g oesterzwammen; margarine om te bakken peper en zout; 4-6 ei eren; bieslook. Whs en droogde slablaadjes. Klop alle ingre diënten voor de dressing dooreen. Maak de champignons en oesterzwammen schoon. Snijd de champignons in plakjes en grote oesterzwammen eventueel in repen. Bak de champignons in weinig margarine zacht. Kruid met peper en zout. Bak de oester- kort aan beide zijden aan. ,0'i water met een scheutje azijn de kook en draai de warmtebron dan laag zodat het water niet meer borrelt. Breek een ei in een grote opscheplepel of in een kopje en keer dit vlak boven het wateropper vlak om. Pocheer zo één voor één de eieren en neem ze er voorzichtig met een schuim spaan uit. Verdeel de slablaadjes over de borden. Besprenkel de bordjes met de dres sing, verdeel de paddestoelen over de sla en schik de eieren in het midden. Knip wat bieslook boven de bordjes klein. CAMEMBERTTAART Nodig: 250 g bloem; zout; 175 g margarine; ong. 3 eetl. koud water. Vulling: 250 g camembert; 3 eieren; 2 eier dooiers 2,5 dl melk; 2 dl slagroom; peper; zout; mespunt nootmuskaat. Zeef de bloem in een kom. Snijd de margari ne in blokjes en strooi deze over de bloem sa men met het zout. Snijd alles dooreen met 2 messen tot een kruimelig geheel ontstaat. Sprenkel het water hierover en kneed snel een soepel deeg. Wikkel het deeg in plasticfo lie en leg het zeker 30 min. in de koelkast. Rol het deeg hierna uit tot een dikte van on geveer 1,5 cm en bekleed hiermee een spring vorm. Prik met een vork gaatjes in de bodem en zet de vorm 30 min. in de koelkast. Verwarm de oven voorop ongeveer 200 gra den C. Leg een vel aluminiumfolie of bakpa- Gemengde salade met paddestoelen en gepocheerd ei camemberttaart Cashewnotenrijst met gemberpeultjes Warme of koude kerstpudding en hak deze grof. Maak de paprika 's schoon en snijd ze in reepjes. Smelt in een koekepan een klontje margarine en fruit hierin de ui snippers ongeveer 2 minuten. Voegde reepjes paprika toe en fruit alles en kele minuten. Kruid met peper en zout. Voeg de maïskorrels uit blik en de rozijnen toe en warm alles langzaam door. Rooster in een droge koekepan de cashewnoten 1 minuut. Meng het paprikamaismengsel met de gare rijst en schep hier voorzichtig de noten door. GEMBERPEULTJES 300 g peultjes; zout; klontje margarine; 1 volle eetl. gembemat; klein stukje sinaasappelschil; stukje citroen schil. Kook de peultjes beetgaar in licht gezouten water. Schraap het wit van het stukje si naasappelschil en citroenschil en snijd beide schilletjes in fijne reepjes. Breng in een steel pannetje wat water aan de kook. Laat de reepjes hier in glijden en giet alles na 1 mi nuut door een zeef af Overspoel de reepjes schil direct met koud wateren laat alles uit lekken. Giet de peultjes af, voeg een klontje boter en het gembemat toe en strooi de schil letjes over de groente. Schud alles luchtig dooreen. pier op de deegbodem en strooi hierop ge droogde peulvruchten. Schuif de vorm op het middelste rooster van de oven en bak de taart ongeveer 10 min. Verwijder na het bakken hulpvullingen papieren zet de vorm voor enkele minuten terug in de oven. Snijd de camembert in plakken. Klop de eie ren en eierdooier los met de melk, de room en de kruiden. Neem de vorm uit de oven, verdeel de plakken camembert over de bo dem en schenk hierover het ei-roommengsel uit. Bak de taart af in ongeveer 25 min. CASHEWNOTENRUST Nodig: ong. 350 g bruine rijst; 1 grote ui; 1 rode en 1 groene paprika; margarine of olie om te fruiten; 1 blik je maïskorrels; 100 g rozijnen, geweekt; 200- 250 g cashewnoten. Was de rijst en kook deze in ruim water met wat zout gaar in ong. 25 minuten. Pel de ui KERSTPUDDING Nodig: 200 g dl melk; 50 g margarine; 3 eetl. bruine suiker; 6 eetl. vloeibare honing; zout; kaneel; 2 eieren; 100 g gekonfijte vruchtjes; 2 eetl. rozijnen. Verwarm de oven voorop 180-200 graden C. Verwarm een deel van de melk en los in de rest de maizena op. Schenk dit al roerend bij de hete melk en kook hiervan snel een ge bonden 'vla'. Neem de pan direct van het vuur en meng suiker, honing zouten kaneel door de vla. Laat het mengsel wat afkoelen. Snijd de gekonfijte vruchtjes klein. Vel een ovenschaal in met margarine. Klop de eieren los en voeg er al kloppend beetje bij beetje de vla bij. Mengde vruchtjes en rozijnen er door. Laat het geheel in de ingevette oven schaal glijden en bak de kerstpudding in on geveer 45 minuten gaar. Serveer de pudding warm of koud. Eventueel kunt u er stijfge- slagen room bij geven of een saus van gepu reerde aardbeien aangezoet met wat suiker of honing. e oliebol wordt beschouwd als een typisch Ne derlands oudejaarsgebak. Toch is dat niet te recht: frituren is van oorsprong geen Neder landse gewoonte en de ingrediënten van de oliebol zijn evenmin Nederlands. Het bakken in olie is afkomstig uit het gebied rondom de Middellandse Zee, waar olie rijke lijk voorhanden is. Ook de vulmiddelen als krenten, rozij nen en sukade komen uit die omgeving. Zo vermelden de kookboeken uit Libanon, Egypte en Grieken land recepten voor oliebollen. Ook daar worden ze bij speciale gelegenheden gegeten, maar dan niet met onze ingrediënten. Wel echter gedompeld in sui kerstroop die geparfumeerd is met oranjebloesem, rozewater of citroen en vervolgens be strooid met suiker of kaneel. Wanneer en door wie krenten, rozijnen en sukade er aan wer den toegevoegd is niet bekend. Recepten voor 'smoutbollen' of 'oliekoecken' uit de 17de eeuw vermelden ze wel. Koude bollen Voor het bakken van oliebollen kan men het best olie gebrui ken. Olie blijft bij afkoelen zacht, terwijl frituurvet stolt. Een koude oliebol is dan ook hard als hij in frituurvet is ge bakken. Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding adviseert olie te gebruiken met zo min mogelijk verzadigde vetzuren (dus met een hoog linolzuurge- halte). Olie kan door licht en lucht rans worden. Het is daarom aan te bevelen om deze koel, droog en donker te bewaren in de origi nele verpakking. Daarop staat ook aangegeven tot wanneer het produkt minimaal houd baar is. Is de verpakking een maal geopend, dan kan men olie nog zeker een half jaar op een koele plaats bewaren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23