Wim Jonk wil 'koppeltransfer' Voorhout wil een nieuwe handbalclub Weinig reacties op sportnota Sport Koeman 26 uur onderweg TRAINER De Algemene en Crescendo stap dichter bij elkaar DINSDAG 15 DECEMBER 1992 ROB ONDERWATER* Tokio-Schiphol istanbul »gpd Ronald Koeman vocht gisteren op weg van Amsterdam naar Is tanbul tegen de slaap, maar hij was op slag klaarwakker toen het Nederlands elftal in de Turkse metropool neerstreek. Zo'n twintig fotografen en ca- meralieden verdrongen zich om de vedetten van Oranje, het flitslicht deed al snel pijn aan de ogen. Doelwit van de Turkse media waren Marco van Basten, Ronald Koeman en Frank Rijk aard. In die volgorde. Ruud Gullit keek aan de over kant van de lopende band be dremmeld toe hoe verslagge vers en fotografen 'San Marco' op het vliegveld volledig inslo ten. Eerst werd hem een flinke tuil paarse bloemen in de han den gestopt, vervolgens klikten de camera's onophoudelijk. Voor Ruud Gullit was er niet meer dan een enkele bloem, keurig verpakt in cellofaan. Zo snel gaat dat in de snel veranderende wereld van het vedettendom. En zeker in Tur kije, waar de heldenverering al sinds jaar en dag bizarre vor men heeft. Daarom bestond er nog amper interesse voor Ruud Gullit, de Europese ster van wel eer, en nog minder voor Dick Advocaat, de vaderlandse bondscoach. Hij sloeg het schouwspel rond Van Basten op afstand gade, naar zijn mening over Turkije-Nederland werd niet gevraagd. Behalve dan door de Neder landse pers, die van Advocaat wilde weten wie er morgen avond tegen Turkije in het uit verkochte stadion van Besiktas onder de lat staat: Stanley Men-- zo of Ed de Goey. De 'kleine ge neraal' hield de kaken echter stijf op elkaar. Ook na de korte avondtraining in het bitter kou de Istanbul. Daarbij ontbrak Van Basten, die tobt met een lichte bloeduitstorting in de Liefst samen met Bergkamp naar Italië' kuit. Een tweede 'probleemge val' vormt Ronald Koeman, die zaterdagnacht met Barcelona in Tokio om de wereldbeker speel de. Dat geldt echter meer voor de buitenwacht dan voor Dick Advocaat. „Laten we nu eens keer ophouden steeds weer de nadruk te leggen op het tijds verschil dat hij moet overbrug gen. Koeman is een jonge vent van 29 jaar en hij voelt zich goed." „Een ideale voorbereiding is het natuurlijk niet", beaamde Ronald Koeman eerder op de dag op Schiphol. Als eerste van de zestien internationals arri veerde de libero van Barcelona gistermorgen rond de klok van voorhout röb v Voorhout krijgt hoogstwaar schijnlijk heel snel een nieuwe handbalvereniging. Noorlan- der/Bollenstreek stevent op een faillissement af en vanavond praten leden van de zieltogende club over het vervolg. Ze willen een nieuw bestuur en een nieu we club oprichten onder de naam Foreholte. Gisteravond vergaderde het huidige bestuur van Bollen streek over de huurschuld van 40.000 gulden die ervoor heeft gezorgd dat de gemeente Voor hout de club niet meer toelaat in sporthal De Gaasbak. Ton van Bom, voorzitter ad interim, denkt niet dat er nog een uitweg is. „Ik heb begrepen dat er ach ter de schermen al aan een nieuwe vereniging wordt ge werkt", zegt hij. Het bestuur zal de leden zo snel mogelijk bijeenroepen voor een buitengewone algemene le denvergadering. Daarna zal het uitdraaien op een faillissement. De huurschuld zal worden ver rekend met de inboedel. Een nieuwe ploeg kan dan met een schone lei beginnen. Van Bom geeft toe dat er fou ten zijn gemaakt. „We hebben zitten slapen", erkent de prae- ses. Hij zegt dat het zo ver heeft kunnen komen door een 'op eenstapelingvan factoren'. „Tot het laatste moment zijn we in onderhandeling geweest met een geldschieter. Dat heeft nu allemaal geen zin meer." Misrekeningen Het blijft een moeilijk te verko pen zaak dat de huurschuld zo hoog kon oplopen, zonder dat de gemeente of Bollenstreek ac tie ondernam. Van Bom: „Er zijn misrekeningen gemaakt. Wij hebben de gemeente ooit verteld dat we op termijn self- zeven uur op de luchthaven. Hij was op dat moment al 26 uur onderweg. Als het oefenpartijtje, ter af sluiting van de training, als maatstaf mag dienen, speelt Aron Winter in de rol van Den nis Bergkamp als derde spits achter het duo Van Vossen-Van Basten en is er voor de PSV'ers Numan en Vanenburg niet meer weggelegd dan een plaats op de reservebank. De opstel ling is dan: Menzo; Rijkaard, Koeman, Silooy; Gullit, Wou ters, Winter, Jonk, Witschge; Van Vossen, Van Basten. De re servespelers zijn dan: De Goey, De Boer, Numan, Vanenburg en Viscaal. Natuurlijk, beaamt Wim Jonk, snijden hij en Dennis Bergkamp het onderwerp 'Italië' wel eens aan. „Het zou raar zijn als we dat niet deden." Én iedere keer weer als zij over het 'voet bal-Hof van Eden' praten, komen de schutter en zijn aangever tot dezelfde slot som: het zou prachtig zijn als we door dezelfde bui tenlandse club zouden worden gekocht. „Want wij vormen een heel goed kop pel", oordeelt Jonk. Een overbodige vaststelling. Ie dereen weet dat. Tegen woordig zelfs de bonds coach. istanbul »gpd „Maar", beseft de Volendam- mer, nog even voortbordurend op een mogelijke duo-verkoop Bergkamp/Jonk, „zo werkt dat in de voetballerij niet. Je zegt niet tegen een club: als je mij wilt hebben, moet je hem erbij nemen. Mocht die mogelijkheid zich echter voordoen, dan zou ik er natuurlijk niet afwijzend tegenoverstaan." Niet dat het hem bij Ajax niet bevalt („sportief gezien krijg ik het waarschijnlijk nergens be ter"), maar ook Jonk voelt veel voor een vertrek naar het bui tenland. Een onbezorgde oude dag is tenslotte ook wat waard. „Ik word", zegt hij, „volgend jaar oktober 27. Naarmate je ouder wordt, begint het finan ciële aspect toch steeds zwaar der te tellen. Daar ben ik heel eerlijk in. Als ik een goede aan bieding zou krijgen van een goede club, dan zou ik dat heel goed overwegen." Er hengelt, geeft hij na enig aandringen toe, inmiddels ook een buitenlandse club naar zijn diensten. De naam van de geïn teresseerde club houdt Jonk, wiens contract met Ajax nog doorloopt tot medio 1996, voor alsnog geheim. „Ik vind het nog veel te vroeg om daar nu al over te praten. Ik richt mijn aan dacht liever op de Europa Cup met Ajax en nu eerst op Tur kije." In het Inönü-stadion van Be siktas Istanbul zet Jonk zich morgen schrap voor zijn zesde interland. Hij debuteerde op 27 mei in Sittard tegen Oostenrijk. Drie dagen later kwam hij tegen Wales opnieuw als invaller in actie. Bij Frankrijk-Nederland bleef zijn speeltijd beperkt tot vijf minuten. En bij Nederland- Schotland, tijdens het EK in Zweden, stond hij de laatste 35 minuten binnen de lijnen. Wim Jonk maakte zijn op wachting in de basis van Oranje in de WK-kwalificatie-interland Nederland-Polen (2-2) op 14 oktober in de Rotterdamse Kuip. Het werd de wedstrijd van de gemiste kansen (Bergkamp- /Van Basten) en de blunder van Stanley Menzo, maar ook de doorbraak van Jonk als interna tional. Voor het eerst in de ba sis, groeide hij direct uit tot de beste man van het veld. Jonk: „Omdat ik toen pas als interna tional gewaardeerd werd, vond ik die wedstrijd tegen Polen ei genlijk mijn eerste echte inter land." Rinus Michels en Advocaat dachten dat de combinatie Ro nald Koeman/Wim Jonk onmo gelijk goed zou kunnen functio neren. De Volendammer heeft dat nooit begrepen. „Ronald", zegt hij, „is geen echte verdedi ger. Dat ben ik ook niet. Maar dat wil nog niet zeggen dat we niet samen kunnen spelen. Het gaat erom hoe je de posities om ons heen invult. Daarom is de aanwezigheid van Jan Wouters belangrijk. Hij zorgt voor het evenwicht." In de Turkse hoofdstad mist Jonk zijn geblesseerd in Amster dam achtergebleven maatje Bergkamp, met wie hij in het veld een haast telepathisch con tact heeft. „Het is natuurlijk jammer dat hij er niet bij is", stelt hij vast. „Voor het elftal en voor mezelf. Maar het heeft geen zin al te zeer bij zijn afwe zigheid stil te staan. Ik zal nu moeten proberen anderen in stelling te brengen. Marco van Basten bij voorbeeld." supporting wilden worden.. Maar we hebben daarna nog steeds subsidie aangevraagd, omdat we die ook nodig had den. We hadden nog vorderin gen lopen. Als we dan bericht kregen over het subsidiebedrag dat ons werd toegewezen, gin gen we er vanuit dat daar de zaalhuur die nog openstond in was verrekend. Dat laatste bleek dus niet het geval te zijn." Volgens Van Born is de schuld opgebouwd in een aantal jaren. Hij stelt met nadruk dat het eer ste vrouwenteam spelend in de eredivisie niet de oorzaak is van de geldproblemen. „Dat valt onder een aparte stichting en is op geen enkele manier verantwoordelijk voor deze pro blemen. Die indruk is van diver se kanten wel gewekt, maar het is absolute onzin. Bollenstreek gaat niet over de kop vanwege de kosten die eredivisie-hand- bal met zich meebrengt." Vaandelteam De eredivisieploeg zal op eigen houtje verder gaan. Het tweede vrouwenteam (derde divisie) wordt dan de vaandeldrager van de nieuwe club die weer de ou de naam, Foreholte, wil dragen. Die naam had de vereniging twee jaar geleden voordat de sa menwerking met Nieuw Ven nep van kracht werd. Van Bom, die ook nog pen ningmeester is van van het Ne derlands Handbal Verbond, zegt geen schuldgevoel over te houden aan de zaak. „Ik heb naar eer en geweten gehan deld." „Het is opmerkelijk dat we nooit zakenlieden bereid heb ben gevonden om iets voor de club te betekenen", zegt Van Bom, „We hebben honderden bedrijven aangeschreven. Er kwam geen reactie. Dat heeft een en ander wel bemoeilijkt." a brouwer de koning Voetbalvereniging LEIDEN uitkomend in de 3e klasse K.N.V.B. zoékt voor de A-selektie in het seizoen '93-'94. Schriftelijke reactie zo spoedig mogelijk aan: Secr. K. Kwestro, Bar. v. Meertenstr. 10, 2331 DM Leiden. De toelichting op de Leidse sportnota heeft weinig reacties uitgelokt. Gisteravond waren slechts veertig personen in de kantine van de Leidse atletiek verenigingen AV Holland en De Bataven aanwezig om de plan nen van wethouder Aart van Bochove aan te horen. Alleen vertegenwoordigers van zwem en tennisverenigingen leverden pittige kritiek. Andere koepels schitterden door afwezigheid. Veruit de heftigste reactie op de nota 'Het spel en de knik kers' kwam van tennisvereni ging Unicum. Voorzitter Har Meyer legde de nadruk op de betekenis van sport voor de volksgezondheid. „Leiden sterft van de softdrugs", zei de arts. „Ook criminaliseert de maat schappij steeds meer." Sport is daarentegen goed voor de volksgezondheid. „Dat mag wel wat meer kosten dan vijf tien tjes per inwoner, zoals volgens de sportnota in Leiden het geval is." Zijn clubgenoot Jan de Wolf deed er nog een schep bovenop. Hij verbasterde de titel van de sportnota tot 'Het spel om de knikkers'. De conclusie van de nota dat privatiseren van ten nisbanen uitvoerbaar is, deelde hij niet. „Tennisaccommodaties kunnen niet floreren zonder overheidssteun", aldus De Wolf. Toen hij tennisvereniging Zuid West een slecht voorbeeld van privatisering noemde, greep di recteur Jan Duivesteijn van Sport en Rekreatie in. „Het is niet aardig om te stellen dat het Zuid West financieel slecht gaat. Bovendien deel ik die opvatting niet." Een ander deel van de kritiek van De Wolf betrof andere tak ken van sport, die er volgens f\em beter vanaf komen dan tennis. Hij beschouwde de sportnota voor zijn discipline als een „ordinaire willekeurige bezuiniging. Tennis is hier het klosje." Duijvesteijn pakte op nieuw de microfoon. „Natuur lijk moet elke sport voor zichzelf opkomen. Maar het is niet de bedoeling dat tennissers en zwemmers elkaar vemachelen." Zelfs Har Meyer bleek moeite te hebben met het standpunt van De Wolf. „Jan is veel te ver ge gaan", zei hij na afloop van de bijeenkomst. Inspraakdocument Van Bochove wilde desondanks zijn voordeel doen met de op en aanmerkingen uit de tennis- hoek. „Wij zullen uw aanmer kingen als eerste officiële in spraakdocument beschouwen", zei de wethouder, die de Leidse Sportfederatie (LSF) tot februari 1993 de tijd gunt om de koppen bij elkaar te steken. Uiteindelijk stelt de gemeenteraad in het najaar van 1993 de sportnota vast. De zwemverenigingen LZ 1886 en De Zijl/LGB pleitten gisteren alvast voor betaalbaar zwemwater. Als de plannen om zwembad De Vliet te sluiten en De Zijl te overkappen doorgang vinden, vrezen zij dat hun sport Sjorren, trekken en pakken Steeds meer zie je dat verdedigers zich trachten staan de te houden door hun man bij shirt of arm te pakken. Het gebeurt niet alleen in het rechtstreekse duel maar ook bij hoekschoppen: om te verhinderen dat een aan valler plotseling aan de bewaking ontsnapt, wordt hij voor alle zekerheid maar even vastgehouden. Het is echt een plaag aan het worden. Het erge is dat scheids rechters meer en meer de indruk wekken dat 'dit soort dingen er nu eenmaal bij horen'. Afgelopen woensdag deden zich bij PSV-AC Milan weer tal van dergelijke irritante staaltjes voor in de duels tus sen Ernest Faber en Marco van Basten. Het was al tij dens de strijd goed zichtbaar dat Faber Van Basten al leen kon afstoppen door trek-, sjor- en pakwerk, een enkele keer onderbroken door het wegschoppen van Van Bastens standbeen. Maar een dag later kon je pas goed zien wat zich tussen die twee afspeelde, toen beel den werden getoond van een camera die alleen Faber en Van Basten volgde. Het was niet direct smerig wat de PSV'er deed, maar het was wel voortdurend in strijd met de regels en daar om vervuilend in het spelverloop. Fabers optreden zal door vaklieden ongetwijfeld glimla chend worden betiteld als 'professio neel'. Dat rotwoord duikt meestal op om te verbloemen dat er iets niet deugt. Maar professioneel of niet, scheidsrechters zouden tegen dat soort types veel eerder de gele kaart moeten trekken. Dat dwingt ze tot grotere voorzichtigheid. Het toonaangevende Italiaanse sportblad Gazzetta dello Sport gaf zo wel Van Basten als Faber voor de ge leverde prestatie een 6 1/2, zo heb ik horen verluiden. Raar, hoor. Die 6 112 voor Van Basten, nou vooruit, maar Faber had in de categorie trek en sjorwerk toch zeker een acht ver diend. De Leidse wethouder Van Bochove signaleerde een te geringe affiniteit van de Leidse sportverenigingen met de politiek. foto henk bouwman voor wedstrijdzwemmers te duur wordt. Bovendien voorzag LZ-voorzitter Eduard Klasen problemen met een 'zomerstop' van zes weken, die het te over dekken zwembad nodig heeft in verband met het verversen van het zwemwater. Trainingen zouden dan figuurlijk in het wa ter vallen. Aan de LSF de taak om bin nen een maand alle neuzen een eind in dezelfde richting te krij gen. Gisteren was dat met een klein gezelschap al niet eenvou dig, laat staan als alle vertegen woordigers van Leidse sportver enigingen hun gezicht hadden laten zien. De wethouder en het LSF-be- stuur signaleerden beiden een te geringe affiniteit van de Leid se sportverenigingen met de politiek. Maar ook de betrok kenheid bij de eigen zaak liet velen onverschillig. Van de Leidse korfbal- en voetbalvere nigingen toonde bijna niemand belangstelling. rrü door RUUD PAAUW Warhoofdig Door de jaren heen is de relatie tus sen sport en overheid in Nederland van een grote treu righeid geweest. Ja, bij grote sportevenementen (zoals deze zomer in Barcelona) laten de diverse excellenties en andere hoge verschrikkingen zich gaarne van een zetel op de eretribune voorzien, maar iets voor de top sport doen, nee, liever niet. De meeste ministers (of staatssecretarissen) van CRM of WVC beschouwen de sport als een restpost van hun portefeuille. Als ze zich op dat terrein laten horen, slaan ze óf louter clichés uit of geven ze blijk van een bijna ontroerende onwetend heid. Een beetje grote-mensenland bezit een eigen ministe rie van sport en dus een nationaal sportbeleid, maar daarvoor moet je niet bij ons in Holland zijn. Er wordt dus maar wat aan geklungeld. Een typerend voorbeeld daarvan gaf minister d'Ancona ten beste. Met veel bombarie kondigde ze na Barcelona een Fonds voor de Topsport aan. Ik dacht al: wat gaan we nu beleven? Maar vorige week kwam de aap uit de mouw: ze heeft er geen geld voor. Ja, een miljoentje, maar dat was via een ander kanaal toch al beschikbaar voor de topsport. Mevrouw, denk ik dan, waarom nou toch de houding aangenomen van een handelsreiziger in zeepbellen? Bemoei je er dan liever helemaal niet mee. Dan schep je ook geen illusies. Op haar departement wordt de minister vertederd om schreven als „een schat van een warhoofd." Daar zijn we dan klaar mee. Schuld De handbalvereniging Bollenstreek in Voorhout mag per 1 januari 1993 niet langer gebruik maken van de plaatselijke sporthal omdat de huurschuld van de club is opgelopen tot 40.000 gulden. Verder is er ook in Nieuw Vennep een huurschuld ten bedrage van 18.000 piek. Mooie toestand. De voorzitter van Bollenstreek is boos op de gemeente Voorhout omdat hij de uitzetting uit de krant heeft moeten vernemen. Hem was tot en met zondagavond niets gemeld. Als dat werkelijk zo is, zou dat verre van correct zijn. Moeten de Voorhoutse ambtenaren in dat geval niet eens op een cursusje fatsoen en communica tie? Aan de andere kant zou ik de voorzitter willen vragen: waarde heer, u zult toch ook wel eens in de boeken neuzen en hoe hoog dacht u dan eigenlijk de schuld te kunnen laten oplopen alvorens zelf aan de noodrem te trekken? De situatie waarin Bollenstreek verzeild is geraakt is kenmerkend voor het beleid van tal van verenigingen. Financiële prioriteit hebben altijd spelers, trainers en nog zo wat pure clubbelangen. De huur van de accom modatie is steevast de sluitpost. Het wordt tijd dat du- zaken wat meer in evenwicht worden bezien. Dan hoeft het niet tot dit soort toestanden en maatregelen te ko- Roodenburg Vorige week stonden twee interessante stukken in de krant over de Leidse voetbalvereniging Roodenburg: 'Er gaan hier koppen rollen' en 'Roodenburg vecht met pa tat-generatie'. Kort en ruw samengevat komen de arti kelen hierop neer dat de trainer (en ook zijn twee voor gangers trouwens) de spelers verwijt eerder tijgers in de kroeg dan op het veld te zijn. Kijk, dat ze bij Roodenburg niet in het bier spogen, wist ik wel, maar dat het zulke uitmuntende stappers en in- nemers waren, was mij niet bekend. Na de 1-0 zege op Hermes DVS in het afgelopen week einde las ik dat 'alles weer koek en ei is op Noord'. Zo gaat dat in de voetballerij. Het lijkt mij overigens een wat voorbarige conclusie. De komende weken lenen zich bij uitstek voor het hanteren het glas. Dus eerst maar eens kijken hoe Roodenburg overwintert. Éen ASC per regio lijkt mij overigens meer dan genoeg. leiden de aanwezigen zich uit voor samengaan met De Algemene. De leden van De Algemene en Bij de fusie-partner stemde Crescendo zijn in meerderheid 57% van de verzamelde leden voor een fusie. Gisteravond in met het voorstel, sprak bij Crescendo 90% van

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21