MET 5,- KORTING 'Sommigen vinden het onzinnig' 'Het mag geen verplichting worden 't IS NIET WAAR!? Het Gesprek van de Dag 2 S10GGI FOR MIN SUPS Flinke opknapbeurt universitaire mensa Motorhuis breidt uit DASA stelt overname Fokker uit -+ DINSDAG 15 DECEMBER 1992 Meningen ouderen verdeeld over werken na 65ste Als het aan Elco Brinkman, de fractievoorzitter van het CDA, ligt mogen bejaarden straks ook na hun vijfenzestigste blijven werken. De altoos met onze se nioren meevoelende politicus wil hen daarmee het gevoel ge ven dat ze nog 'nodig' zijn in de maatschappij. Tja. Zitten de be jaarden daarop te wachten? In het verzorgingstehuis Huize Groenhoven in de Leidse Witte Rozenstraat zijn de meningen verdeeld. Niet bij iedereen ligt Brinkman even best. Mevrouw Verwer (79):„Ik begrijp niet dat de dingen nu ineens weer ver anderd moeten worden. Ik heb zo mijn argwaan. Hebben we eerst door Vadertje Drees deze voorzieningen bereikt en dan krijg je dit. Het lijkt me geen goed plan. Het is net als met een geboorte: de vooruitgang kun je niet meer terugdringen." We nemen plaats tegenover een paar eeuwen levenservaring in de vergaderruimte van verzor gingstehuis Huize Groenhoven, een huis waar het „zwakke ge slacht het sterkst vertegenwoor digd is", zoals een van de bewo ners het uitdrukt. De dames Kralt, Rijnsburger, Ouwersloot, Verwer en Drewes-Timp, me neer Paats en de directeur van het huis, de heer Dijkstra, zor gen bij aanvang van de discus sie voor een soort Babylonische meningsverwarring. Maar na de eerste rondvraag komt er lijn in het gesprek. „Kijk", zegt mevrouw Ouwers loot, „ik vind dat plan van Brinkman best hoor. Als er maar niemand op achteruit gaat. Maar ik vrees dat dit een voorzetje is voor een nog stevi ger bezuinigingsbeleid. Ik heb vijftig jaar gewerkt dus ga maar even zitten. Vijftig jaar heb ik met mijn man een groente- en fruitwinkel gedre ven. En wat dacht je van al die mensen die vroeger de grond moesten bewerken met de eg? Als het aan Elco Brinkman, de fractievoorzitter v Die staan nu krom van de spit. Dat gaat niet in je kouwe kleren zitten. Ik zeg dus 'akkoord' te gen Brinkmans plan, maar het moet geen verplichting wor den." Meneer Paats, die zich per Shoprider moet verplaatsen, heeft nog maar één long. Maar zijn stem is er niet minder krachtig om als hij zegt: „Je moet er vrij in zijn en blijven. Maar ik vind het wel vervelend dat er door een ander wordt be- je moet ophou den met werken. Dat is een be tutteling waar ik nooit goed te gen heb gekund. Maar je mag als oudere nergens meer een mening over hebben. Er wordt althans niet naar gehandeld. Het is jammer dat je tot niks doen bent gedoemd, want al die kennis gaat weg. Ik ben tegen het eind van mijn carrière ker kelijk administrateur geweest en dat had ik nog wel een tijd willen doen. Ik geloof dat je ook (en 5,- korting op 3 Sloggi Basis SOps en Sloggi Luxe Slips voor dames). Sloggi for Men Slips zijn gemaakt van 96% fijn katoen en 4% Lycra*. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Zit geestelijk gezien meer bijblijft als je werkt. Dat je niet zo gauw zal gaan dementeren. Maar ach, ik heb ook een groentewinkel gehad en daar had ik op het laatst meer dan tabak van. Al die klanten die maar in je peren staan te knijpen. Nee, ik vind Brinkman wel een moedige man. Iemand die durft te zeg gen waar het op staat." Mevrouw Rijnsburger is 'gang- hoofd' in Huize Groenhoven. Een drukke taak. Een paar uur voordat wij arriveerden stonden er nog een paar oudjes op de gang te vechten. Maar dankzij haar hulp roken ze nu weer de vredespijp. „Het is wel raar hoor", zegt ze „Eerst blokkeer je als bejaarde zogenaamd het werk voor de jongere generatie en nu komt Brinkman met zo'n plan. Kijk, als je nog vitaal bent, waarom zou je dan niet werken? Maar hier is ook nog genoeg te doen. Gisteren zegt er een oude dame tegen mij: 'Ik heb zulke kouwe benen'. Nou, toen heb ik een kruik gehaald. Ze was de koning te rijk. Maar je hebt er ook bij die voortdurend klagen. Dan zeg ik altijd: 'In de hemel is het misschien volmaakt, maar hier ben je nog op aarde." „Wérken, of ik had willen blij ven doorwerken? Man, ik zat met 57 jaar al in een rolstoel. Ik kón nog niet eens blijven door werken. Ik zit hier maar een beetje te lezen en te kijken. Het leven? Daar vind ik echt geen pest aan." Mevrouw Drewer- Timp is bitter gestemd. Ze heeft eerst als correctrice gewerkt bij uitgeverij Brill en later als direc tiesecretaresse. Na zeventien jaar trouwe dienst kreeg zij een hand van haar collega's en dat was dat. Niks geen feestelijk af scheid. Dat was voorbehouden aan de mannelijke employés. „Ach", zegt ze, „die Brinkman, dat vurige mannetje met die zwarte kraaloogjes, nee, dat is niet bepaald mijn type." „O", zegt mevrouw Verwer enigszins besmuikt, „ik hou wel van zwarte ogen." CEES VAN HOORE Angst Ik heb altijd graag mogen wan delen in voor- en najaar en d&i speciaal in de namiddag wan neer de zon met haar laatste stralen door het lover speelt. Een extra dimensie geeft het wanneer het stil is en er geen andere wandelaars zijn. Zo ook die gedenkwaardige herfstmiddag met m'n 22 lentes in het jaar 1945 door de Leidse Hout liep. Ik voelde me prettig en liep te mijmeren over het feit dat ik nu geen angst meer hoef de te hebben voor razzia's en vervolging zoals we dat vijfjaar hadden gehad, ik genoot ook van m'n vrijheid. Doch plots hoorde ik tussen het zachte geruis der bladeren voetstappen achter me, ik keek om en zag op ongeveer 50 me ter achter me een grote man lo pen die wilde armgebaren maakte. Ik vond het vreemd en versnelde m'n pas waarna ik merkte dat hij hetzelfde deed. Nu ging ik over in een draf en tevens achterom kijkend zag ik dat hij het ook op een lopen zette recht achter me aan. Toen maakte weer de angst zich van mij meesteren holde daar na zo hard ik kon over paden en bruggetjes. Nog eenmaal ach terom kijkend zag ik net dat hij tussen de struiken verdween maar kon toch nog z'n bewe gingen horen. Kennelijk had hij een kortere weg genomen om me de pas af te snijden wat hem was gelukt want ineens met een pet diep over z'n voorhoofd ge trokken stond hij grotesk en dreigend voor me. Ik was van plan indien hij me zou aanval len m'n huid zo duur mogelijk te verkopen en hem m'n geld niet af te geven! Langzaam bracht hij een hand naar een van z'n zakken waarin ik de vorm van een pistool meende te onderscheiden. Nu zonk mij toch de moed in de schoenen. Plots bracht hij z'n hand naar de mond waar een sigaret in achterbleef en nog hijgend van het harde lopen vroeg hij: Heb je misschien een vuurtje voor me? Bloedbad Twee jonge mensen krijgen na vele jaren eindelijk een eenge zinswoning aangeboden, aan d Rijn nog wel! Met hun pasgebo ren baby en trouwe viervoeter zijn ze de koning te rijk, in hun nieuwe, oude optrekje. Maar dan, enkele maanden na de verhuizing gebeurt er iets verschrikkelijks... STERKE VERHALEN VAN LEZERS Midden in de nacht worden ze gewekt door angstvallig gepiep, gekrijs en geblaf. In de babykamer vinden ze tot hun grote schrik hun aangevre ten en hevig bloedende baby met de hond er nog bovenop! Als twee idioten rijden ze vlie gensvlug met 't kind naar 't AZL. De artsen durven de baby amper aan te raken en de ver pleegsters lopen weg. De artsen behandelen de baby zo goed en zo kwaad 't maar kan om het le ventje te redden. De baby in kri tieke toestand achterlatend ver laten ze na ruim 5 uur de Inten sive Care. De hoop op overle ving van hun kind is nihil. Thuis aangekomen nemen ze eerst wraak op hun bebloede hond en brengen hem vervol gens naar de dierenarts. Die wil gelukkig meewerken aan de vernietiging van dit roofdier. Ongeloof, angst, boosheid en verdriet beheerst ze beiden. Hun 5 jaar trouwe en lieve hond de baby aanviel is niet te begrijpen. Waarom? Zo veel moeite hebben ze gedaan om de hond aan de baby te la ten Zo z ?je n weer, een dier is nooit, dan ook nooit te vertrouwen. Familie is direct gekomen om enige troost te geven, wat eigen lijk onmogelijk is. Familie is 't ook die de babykamer schoon maakt. Echter de vader is 't die 't wiegje opruimt en tot zijn grote schrik... een dode rat vindt. Heeft de rat de baby aan gevallen? Heeft de trouwe hond, de baby willen redden? Heelt de hond de rat doodgebeten? Nie mand zal 't ooit weten, hoe de ze nachtmerrie exact is verlo pen... Een maand later is 't jon ge stel in ieder geval wel terug verhuist naar hun oude 2-ka- merwoning in 't centrum van de stad. Ingezonden door Désirée Bar Dorpstragedie Toen ik laatst langs een wetering liep, stond daar een vrouwtje dat mij riep: helpt u mijn man, voor hij is verdronken kom snel, hij is al gezonken! Ik keek naar het water, daar was niets te zien, hij was al verdronken misschien, ik dook in het water, maar hoe ik ook keek, ik zag geen man, of wat er op leek. Ik rende naar het dorpscafé, schreeuwde, een man verdrinkt, kom mee, het geroezemoes hield even stil, toen barstten ze los, in gejoel en gegil. Daar is er weer één, de tiende dit jaar, Malle Neel heeft het weer voor elkaar, ze had nooit een man, maar wel een tik, hier man, neem een borrel, is goed voor de schrik! Ingezonden door W. Moseman uit Leiden Honderd piek voor het mooiste kerstvenster Veel mensen versieren voorde kerstdagen hun raam. Het Ge sprek van de Dag heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het mooiste kerstvenster. Heeft u uw raam fraai opgetuigd, bel dan met het Gesprek van de Dag, tel: 071 - 161440. De fotograaf komt dan uw venster fotograferen. Een deskundige jury bepaalt wie na Kerstmis de hoofdprijs van honderd gulden in ontvangst mag nemen. - LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De universitaire mensa 'De Bak' aan de Kaiserstraat wil ingrij pend gaan verbouwen. Een ar chitectenbureau heeft inmid dels een ontwerp gemaakt. De financiering van het plan is nog niet helemaal rond. Maaltijden in de mensa worden per 1 janu ari 60 cent duurder. Dat is de eerste prijsverhoging sinds 1983. De jaren-zeventig 'bruin-en- oranje-atmosfeer' verdwijnt ra dicaal als alle plannen worden uitgevoerd. De hal van de men sa waar studenten goedkope maaltijden kunnen gebruiken wordt veel lichter, onder meer door een gedeeltelijk open dak en een verlaagd plafond. De ruimte wordt opnieuw inge deeld, onder meer door een gla zen schuifwand die de zaal in tweeën moet kunnen splitsen en door een nieuwe vloer. Ook de plannen voor de buitenkant zijn opvallend. De ingang aan de zijkant van de mensa (achter de manege-poort) wordt opge schilderd in frisse tinten. De en tree aan de voorzijde wordt ver vangen door een glazen con structie, die in het midden van de gevel doorloopt tot de dak rand. De universiteit reserveert 500.000 gulden voor de eerste grote opknapbeurt sinds 1974, zo bleek gisteren in de universi teitsraad. De totale kosten zou den ongeveer 1 miljoen gulden bedragen, maar waar de rest van het geld vandaan moet ko men is nog niet duidelijk. Ook is nog onbekend wanneer de plannen worden uitgevoerd. Volgens mensa-manager J. Ui- tendaal moet dat 'in een rustige tijd' gebeuren. „Je kunt hier moeilijk de hele boel in augus tus op de schop nemen, als net de nieuwe lichting eerstejaars arriveert." De prijsverhoging van de mensamaaltijden passeerde zonder enige discussie de uni versiteitsraad. De 60 cent verho ging geldt alleen voor de hoofd maaltijden: soep en toetjes blij ven gelijk in prijs. Toen acht jaar geleden de prijzen met een gulden werden verhoogd ont stond een hoop tumult. 'De Bak' verloor toen in korte tijd zoveel klanten, dat de prijsver hoging na enige tijd werd gehal veerd. Leidse hoogleraar stelde cultureel woordenboek samen Opel-dealer Het Motorhuis neemt het Leidse autobedrijf Auto Meer over. Gisteren ondertekenden beide partijen het overname contract. Auto Meer bestaat sinds 1957 en is sinds 1902 Suzuki- dealer in Leiden en omstreken. Het nieuwe bedrijf gaat op 1 januari 1993 verder onder de naam Multi-Auto. Directeur Jan van der Meer van Auto Meer treedt terug, alle mede werkers (tien in totaal) behouden hun baan. Het bedrijf wordt ge woon voortgezet aan de Hoge Rijndijk. Multi-Auto wordt het 10e zelfstandige onderdeel binnen de Mo- torhuisgroep. De groep is in Leiden, Leidschendam, Katwijk, IJmui- den en Beverwijk a"l dealer van Opel, de Leidse vestiging verkoopt een aantal Amerikaanse merken zoals Pontiac, Buick, Cadillac en Chevrolet. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU In de Verenigde Staten bleek ja ren geleden bij een onderzoek dat 60 procent van de studen ten Engeland niet op de kaart konden aanwijzen. Zo erg is het in Nederland niet, stelt de Leid se hoogleraar Dolph Kohn- stamm. En eigenlijk is het Cul tureel Woordenboek dat hij sa men met Elly Cassee samenstel de, ook niet voor het onderwijs bedoeld. „Wij wilden een hand zaam boek maken met het be langrijkste van de gemeen schappelijke Nederlandse cul- Dat idee heeft Kohnstamm overgenomen van de Ameri kaanse hoogleraar Hirsch. Die schreef vier jaar geleden een boek over het 'cultureel analfa betisme' en maakte een lijst met woorden die elke Ameri kaan zou moeten kennen. „Hij onderscheidde drie niveaus, de alledaagse kennis, algemene ontwikkeling en specialistische kennis. Ik vond het een uitda ging om juist het middendeel, de algemene ontwikkeling, te omschrijven. Over welke zinvol le kennis zou iemand moeten beschikken?" De vraag over welke woorden kinderen beschikken houdt de ontwikkelingspsycholoog Kohn stamm zich al langer bezig. Zo maakte hij met Belgische colle ga's een streeflijst van woorden die zesjarigen zouden moeten kennen. Maar ook bestudeerde hij begin jaren '70 de Ameri kaanse versie van Sesamstraat en adviseerde hij de NOS om de serie naar Nederland te halen. Niet iedereen vindt dat Kohn stamm en Cassee erin zijn ge slaagd een afgewogen lijst te rnaken. Hele bekende dingen staan erin, terwijl andere inte ressante zaken ontbreken. „Die discussie blijf je houden", rea geert Kohnstamm. „Sommigen Dolph Kohnstamm: „Van televisie kun je het nodige leren, als je vinden het maken van een cul tureel woordenboek daarom ook een onzinnige onderne ming. In hun ogen heb ik ge faald waar ik niet kon slagen." Uitgangspunt voor Kohn stamm en Cassee was dat het een handzaam boek moest wor den. „Anders kunnen mensen ook bij de Winkler Prins terecht. Dus hele bekende zaken lieten wij weg. Maar dat kan niet op alle gebieden. Neem het hoofd stuk over aardrijkskunde, daar kun je toch niet Parijs weglaten? Dan krijg je een gemankeerd onderdeel. Hetzelfde geldt voor de Tweede Wereldoorlog, ieder een weet wanneer dat was en waar het om ging, maar je kunt daar toch niet omheen". Kohnstamm wilde voorko men dat zijn werk een verzame ling van stomme weetjes zou worden. Vandaar dat het boek is opgedeeld in 'kennisgebieden' en de trefwoorden binnen de hoofdstukken op alfabetische volgorde staan. „Het verwijt dat bepaalde woorden op verschil lende plaatsen opduiken is dan ook onterecht. We wilden sa menhangende delen maken die makkelijk weglezen. Volgens ons is op die manier ook de kennis in onze kop georgani seerd. Met deze opzet hopen wij het geheugen te slimule- Niet alle onderdelen zijn even serieus beschreven. Behalve dat het denkbeeldige stadje Ter Weksel van het duo Van Kooten en De Bie een plaats heeft ge kregen, hebben de schrijvers zich af en toe wat lichtvoetige grappen veroorloofd. Bij de Ne derlandse politicus Gerbrandy wordt vermeld dat hij bij de be groeting van Churchill zich ver- giste en 'goodbye' zei. Waarop de Britse staatsman antwoord de: dit is het kortste gesprek dat ik ooit heb gevoerd. Bewust zijn niet alle onderde len door wetenschappers ge schreven, die volgens Kohn stamm soms met een 'verplette rende ernst' dingen beschrijven. Zo vroeg hij de Leidse burge meester Goekoop om het deel over de mythologie te schrijven. „Ik vond zijn boek Op zoek naar Ithaka zo aardig geschreven, dat hij mij voor dit karwei een ge schikte man leek. Naar ik heb begrepen heeft hij het ook zon der al te veel hulp van anderen geschreven." Met de kennis van de gemiddelde Nederlander is het naar de mening van Kohn stamm niet eens zo slecht ge steld. Echte wetenschappelijke gegevens daarover bestaan niet, maar duidelijk is dat de Neder lander bij voorbeeld veel meer kranten leest dan andere Euro peanen. „Daar doe je kennis mee op. Ja ook van televisie kun je het nodige leren, als je maar naar de iuiste programma's kijkt. De kenniskwissen zoals Twee voor Twaalf vind ik erg leuk. Ook spelletjes zoals Tri- viant kunnen aardig zijn, al vind ik dat daar toch een grote hoe veelheid onzinnige vragen bij zitten. Wat doet het er nu toe hoe diep een dolfijn kan dui ken? De suggestie wordt gewekt dat details belangrijk zijn, ter wijl wij liever willen dat ook de verbanden worden opgeno- De overname van Fokker door Deutsche Aerospace (DASA) loopt vertraging op, zo meldt het Duitse weekblad Der Spie gel. Financiële deskundigen van DASA hebben in de boekhou ding van Fokker onvoldoende afgedekte financiële risico's aangetroffen. Het zou onder meer gaan om overheidslenin- gen voor de ontwikkeling van de Fokker 50. Mocht de produk- tie van dit vliegtuig voortijdig worden gestaakt, dan moet Fok ker meer dan 550 miljoen gul den aan de staat terugbetalen. DASA wil niet voor dergelijke kosten opdraaien. De directie van het Duitse bedrijf heeft de vergadering van de raad van commissarissen, die op 22 janu ari 1993 met de overname moesten instemmen, tot nader order uitgesteld. Eerst wil het concern in onderhandelingen met Fokker zeker stellen dat de ze risico's niet door DASA hoe ven te worden gedragen. Fokker noch DASA wil com mentaar geven op het bericht in Der Spiegel. Transavia niet naar Egypte Transavia staakt na 17 januari de vakantievluchten op Egypte. Volgens woordvoerder T. Moes kops van Transavia gaat het hier om een tijdelijke maatregel. Oorzaak is de tegenvallende be langstelling van toeristen. Zij zijn de laatste tijd steeds vaker het doelwit van aanslagen van fundamentalisten. Passagiers die reeds geboekt hebben voor rondreizen na 17 januari, worden /onder extra kosten overgeboekt op de KLM.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17