McDonald's wil mast van 32 meter langs A4 'We zijn gewoon, maar met gebreken' Regio Leiden Oegtgeester Tolhuis verkocht 'Ramp' op Kaageiland Voorschoten krijgt kunstwerk cadeau Merk vluchtauto bekend B en W: excuses aan SJZ Bewoners tevreden met onderhoud Schildersbuurt DINSDAG 15 DECEMBER 1992 REDACTIE- MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK ASTRID VAN D Kerstcross in Zoeterwoude zoeterwoude» Voetbalvereniging Meerburg uit Zoeterwoude houdt op zaterdag 26 december voor de 21ste keer de traditio nele kerstcross. Deelnemers kunnen kiezen uit verschillende af standen: 5 kilometer, 10 kilometer en 2,5 kilometer Gezinscross. De gezinscross is bedoeld voor gezinnen met kleine kinderen en heeft een minder zwaar parcours. De loop begint op tweede kerstdag om 13.00 uur. Deelnemers kunnen zich vanaf 12.00 uur inschrijven in het clubhuis van de voetbalvereniging. Het in schrijfgeld bedraagt 2,50 gulden voor deelnemers tot en met 17 jaar, en 4 gulden voor deelnemers van 18 jaar en ouder. Leiderdorpse kampioene twirlen leiderdorp» De 14-jarige Leiderdorpse Gina van der Meer is af gelopen weekeinde Nederlands kampioene twirlen in Arnhem geworden. Twirlen is een Amerikaanse versie van marojette. Gi na werd op vier onderdelen eerste en op één onderdeel van het kampioenschap derde. In april doet deLeiderdorpse mee aan de wereldkampioenschappen in de Franse stad Marseille. Kunstige molenwieken in Buitenhof leiderdorp» In de Molenhof, het laatste deel van de nieuwbouw wijk Buitenhof in Leiderdorp, krijgen de bruggen leuningen in de vorm van molenwieken. De Molenhof krijgt acht bruggen met zo'n kunstwerk als leuning. De vorm van de wieken is geba seerd op de schaduw van de wieken van de Zijllaanmolen. Ver schillende kleuren en vormen moeten van elke brug een uniek object maken, hoopt Leiderdorp. Het kunstproject kost de ge meente naar schatting 200.000 gulden. McDonald's wil naast het AC-restaurant langs de A4 in bouw Leiderdorp een 32 meter hoge reclamemast bouwen. De mast maakt deel uit van de plannen om naast het restau rant een McDrive te bouwen. De lichtmast moet de aan dacht van automobilisten trekken. Op de mast komen het logo van McDonald's en AC-motels te staan. Volgens woordvoerder R. Hoeben van McDonald's Ne derland kan de mast niet lager worden dan 32 meter. ,,We me ten precies uit hoe hoog zo'n mast moet zijn om de automo bilisten 300 meter voor de afslag te attenderen op onze restau- De mast in Leiderdorp heeft volgens Hoeben een gemiddel de hoogte. In Rotterdam prijkt het McDonald's-logo op een mast van 47 meter. Ter vergelij king: de omstreden reclame mast aan de Leidse Plesman- laan Van Marlboro is 24 meter hoog. De bouw van de mast in Lei derdorp moet nog worden goedgekeurd door de provincie. Die probeerde begin dit jaar de n een negen meter ho ge mast bij de McDrive in Bo dengraven vergeefs tegen te houden bij de Raad van State. De provincie noemde de mast daar een ontsiering van het open polderlandschap. De Mc Drive wordt in Leiderdorp ge bouwd naast de rijksweg 4, die daar de grens van het Groene Hart vormt. Onduidelijk is of de provincie opnieuw zal proteste- Voorhof-bewoner H. van der Zande noemt de mast 'een extra reden om tegen de bouw van de McDrive te protesteren'. „Zo'n mast heeft een enorme uitstra ling op de omgeving, dat zie je aan die Marlboro-man in Lei den. Een mast van 32 meter is tot in de wijde omgeving te zien, waarschijnlijk zelfs tot in Hoogmade." Van der Zande vreest dat daardoor nog meer verkeer op de hamburgergigant zal afko men. Samen met zeker veertig andere bewoners van de Voor hof wil hij daarom bezwaar ma ken tegen de bouw van de Mc Drive. Ook de bewonersvereni ging van de woonwijk Holtlant zal waarschijnlijk protesteren. De Leiderdorpse gemeenteraad heeft de bouw van de McDrive met een kleine meerderheid goeogekeurd. De welstands commissie buigt zich nu over het bouwplan, waarna Leider dorpers bezwaar kunnen ma ken. Eis twee weken tegen 'knipster' valkenburg/den h De 31-jarige vrouw uit Deventer die in juli 1989 met een aantal kameraden vernielingen aan richtte bij de vliegbasis Valken burg was gisteren niet in de rechtszaal aanwezig om twee weken gevangenisstraf tegen zich te horen eisen voor haar daden. Procureur generaal Wur- zer poneerde zijn eis in hoger beroep bij het Haagse gerechts hof. In eerste instantie was de vrouw een boete van 2000 gul den opgelegd. De vrouw had rechter Borgart per brief laten weten niet ter zit ting te verschijnen omdat zij dat lijd verdoen vond. Bovendien wenste zij zich niet langer te verantwoorden voor haar daden terwijl de maatschappij 'het toestaat dat er iedere drie minu ten iemand sterft van de hon- ger'. De vrouw uit Deventer knipte met een aantal andere actie voerders de hekken bij het ma rinevliegveld kapot met het plan een Orion-gevechtsvliegtuig op de basis te vernielen. De vernie ling vond precies 44 jaar na de atoombom op Hiroshima plaats. Wurzer vond dat de vrouw had deelgenomen aan een cri minele actie, die hij bovendien bestempelde als 'erfvrede- breuk'. Het gerechtshof spreekt zich op 28 december uit over de oegstgeest» Het Oegstgeester Tolhuis aan de Dorpsstraat 51 is gedeeltelijk gerestaureerd en verkocht aan een particulier. Het tolhuisje is het laatste uit een reeks van acht huisjes tussen Leiden en Haarlem. Ooit was het pand het 'paradepaardje van de Oegstgeester monumenten zorg'. Het tolhuis moest de ab solute nummer één op de ge meentelijke monumentenlijst worden. Medio '91 werd het oude pandje echter van de monumen tenlijst geschrapt. Aanleiding hiervoor was een conflict tussen de gemeentelijke monumenten commissie en de restaurateurs. Deze laatsten zouden zich niet aan de regels hebben gehouden waardoor het onmogelijk was het monument in oorspronkelij ke staat te herstellen. De restauratie moest zó wor den uitgevoerd, dat er nog as- Kecten van de geschiedenis van et tolhuis te zien waren. En dat was volgens de gemeente niet het geval: de restaurateurs zou den maar wat 'aanrommelen' met het historische pandje. De subidie van 50.000 gulden werd vervolgens ingetrokken, maar de restauratie ging op eigen kosten toch door. Voormalig eigenaar Werkho ven kocht het pand destijds voor 1,2 ton met restauratieplicht. De particulier die nu in het bezit is gekomen van het gedeeltelijk gerestaureerde tolhuis, werd voor maar liefst 399.000 gulden de 'gelukkige eigenaar'. FOTO HENK BOUWMAN Leiderdorpse gehandicapten willen met expositie isolement doorbreken VRIJE TIJD leiderdorp annet de jong „Lichamelijk gehandicapten le ven vaak in een beperkt wereld je, omdat ze niet meer aan de bak komen en met gehandicap ten onder elkaar hun dagen doorbrengen in een dagver blijf', zegt Jan-Anton den Rooyen, sinds twee jaar activi teitenbegeleider bij Gading, dagverblijf voor lichamelijk ge handicapten in Leiderdorp. „Met deze tentoonstelling lok je mensen naar Gading en krijgen onze deelnemers de kans uit hun beperkte wereldje te bre ken en grenzen te verleggen." Vandaag opent Gading een tentoonstelling van foto's die in de jaren '60 en '70 werden ge maakt in Macedonië een voormalige Joegoslavische re publiek door Johan Diepstra ten. De expositie moet er voor zorgen dat gehandicapten meer onder de mensen komen. Zelf kunnen ze vaak de straat niet meer op en op deze manier ko men ze toch in contact met 'mensen van buiten'. „Wij vinden het leuk om een expositie te houden en bezoe kers te laten zien dat Gading geen geheimzinnige, vreemde bedoening is. Tegelijkertijd ge ven wij kunstenaars, die om welke reden dan ook niet in een galerie terecht kunnen met hun werk, de kans hun schilderijen of foto's hier tentoon te stellen", aldus Den Rooyen. „Hoe meer mensen hier bin nen komen, hoe beter," zegt deelneemster Wilma van den Oever uit Katwijk. „Mensen we ten nu niet precies wat Gading is en gehandicapten vinden ze eng. Als ze hier komen, kunnen ze zien dat wij ook gewone mensen zijn. Ik heb trouwens een hekel aan het woord 'ge handicapte', ik zeg altijd maar: „We zijn.gewoon, maar met ge breken." Hoe krijg je een blusvoertuig van de Alkemadese brandweer op Kaageiland als de pont het laat afweten? Met dat probleem zaten de Alkemadese brandweerlieden gisteravond tijdens een oefe ning opgescheept Even na half acht waren zij opgeroepen om te assisteren bij een 'brand' in de schilderswerkplaats van jacht werf Van Lent op het eiland. Daarbij zaten vijf personeelsleden opgesloten in een werkplaats. De Kaagse blusgroep en de bedrijfsbrandweer bestreden het 'vuur', maar de nepbrand bleek zo snel om zich heen te grijpen dat assistentie vanuit Alkemade gewenst bleek. De bluswagen, met 2200 liter water aan boord, kon het eiland echter niet op omdat de pont in reparatie was. Personeel van Van Lent werd opgeroepen om met een noodpont de brandweervoertuigen over te zetten. Toen dat eenmaal was gelukt, kon de 'brand' snel worden geblust. Hulpverleners van het bedrijf brachten de zoge naamde slachtoffers onder in een coördinatiecentrum. voorschoten judy nihof Op de middenberm van de Leidseweg in Voorschoten, te genover de Zilverfabriek, komt begin volgend jaar waarschijn lijk een omvangrijk kunstwerk te staan. De gemeente Voor schoten heeft het ruim drie me ter hoge metalen object cadeau gekregen van het Nederlands Instituut voor Lastechniek dat zich onlangs in de gemeente heeft gevestigd. Of het geschenk mooi genoeg is om te worden neergezet, hangt af van het oordeel van ambtenaren van de afdeling cultuur. Die hebben het kunst werk nog niet gezien. De kun stenaar Willem Kind legt er in het Drentse Emmen momenteel de laatste hand aan. Half janua ri zet hij het kunstwerk overeind en reizen vier afgevaardigden van Voorschoten naar Emmen om het object aan een kritische blik te onderwerpen. Op het ge meentehuis is alleen bekend dat het om een kunstwerk gaat in de vorm van een grote 'i'. Wie goed kijkt herkent er de drie halve manen van het Voorscho- tense gemeentewapen in. Het initiatief is overigens van de kunstenaar zelf. Hij bood het Nederlands Instituut voor Las techniek onlangs aan een toe passelijk kunstwerk te maken. Kind, een bekende in de 'laswe- reld', heeft al een groot aantal kunstwerken gemaakt voor las- bedrijven. De raad van bestuur was zeer gecharmeerd van het idee. De verhuizing van het in stituut van Den Haag naar Voorschoten dit jaar, vormde volgens de raad een mooie gele genheid om met een kunstwerk voor de dag te komen. Het tuintje bij het nieuwe kantoor van het bedrijf aan dei Leidseweg, bleek echter niet ge-| schikt om er een kunstwerk' neer te zetten. Het tuintje is zo: klein dat het er niet tot zijn recht komt, en bovendien zou het gelaste kunstwerk te zeer een stempel drukken op het kantorengebouw, waarin ook andere bedrijven dan het lasin- stitiuut zitten. Bleef over de middenberm van de Leidseweg, tegenover het kantoor. Omdat het een zeer in het oog springende plek op Voor- schotens grondgebied is, be sloot het instituut het object ca deau te doen aan de gemeente. Als Voorschoten het kunstwerk niet wil hebben, gaat de kunste naar het proberen te verkopen aan een andere gemeente. Kerstorigamie Een workshop kerstorigamie wordt morgen van 20.00 tot 22.00 uur gegeven in het Oude Raadhuis in Warmond. De deel nemers kunnen kerstkaarten en servetten vouwen. Deelname kost 10 gulden. Kerstbingo De Zoeterwoudse voetbalvere niging Meerburg houdt morgen een kerstbingo in het clubhuis aan de Laan de Goede Herder. Aanvang: 20.00 uur. Plantenmarkt In Ons Huis aan het Kosterspad wordt morgen vanaf 17.30 uur kerstplantenmarkt gehou- De daders van de bankoverval in Warmond van afgelopen donder dag reden hoogstwaarschijnlijk in een antractietkleurige BMW 525, de auto die later werd aangetroffen op de parkeerplaats bij sporthal De Wasbeek in Sassenheim. Dit blijkt uit verklaringen van enkele Warmondse getuigen. De BMW werd in de nacht van 22 op 23 no vember gestolen in Groot-Ammers. De politie van Sassenheim ver zoekt mensen die donderdagavond rond 19.00 uur de auto en inzit tenden op de parkeerplaats hebben gezien, contact op te nemen. De vluchtauto is tot nu toe de enige aanwijzing waarover de politie; beschikt met betrekking tot de overval. Het college houdt het op een misverstand tussen de wethou ders Hogenelst en Ringersma. „Ringersma wilde die avond al leen maar een technische uit eenzetting geven. Het was niet1 zijn bedoeling om het punt er door heen te jassen", zegt ge meentesecretaris L. Kruithof. Het huurcontract wordt in janu ari in de betreffende c opnieuw behandeld. zoeterwoude den. B. en W. van Zoeterwoude heb ben in een brief aan voetbalver eniging SJZ hun excuses aange boden. Aanleiding was de on verwachte behandeling van het huurcontract met SJZ in de vo rige week gehouden raadscom missie openbare werken. Tegen de voetbalvereniging was ge zegd dat het punt van de agen da was afgevoerd en dat de club dus geen afgevaardigden hoefde te sturen om het punt toe te lichten. Commissie-voorzitter A. Ringersma, nam de SJZ-zaak echter toch in behandeling. SJZ-voorzitter L. van der Geest had de brief vanochtend niet ontvangen en kon daarom nog niet zeggen of de kwestie hier mee voor hem v oegstgeest marieta k Deelnemers van het activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten Gading, Wilma v de expositie af komen, hoe beter." i den Oever en Piet F Piet Ruigrok, die vier dagen per praatje maken met de week in Gading verblijft en die binnenkomen." N deelneemt aan het programma 'woontraining', is het helemaal met Wilma eens. „Maar het moet natuurlijk wel van twee kanten komen. Als je deel uit wil maken van de samenleving moet je zelf ook dingen onder nemen, zoals bij voorbeeld een •dit valt niet altijd mee. Wilma: „Omdat je benen het dan toe vallig niet doen, word je vaak meteen behandeld alsof je zwakzinnig bent." Het activiteitencentrum on derneemt meer pogingen om Leiderdorpers binnen te halen. In het gebouw is bijvoorbeeld een crèche ingericht waar acht kinderen per ochtend door deelnemers worden opgevan gen. Het contact met de kinde ren en ouders verloopt goed. „De crèche heeft eigenlijk een dubbele functie. Enerzijds ver laagt het de drempel naar de maatschappij voor de deelne mers en anderzijds bewijzen we de ouders een dienst", aldus Den Rooyen. (De expositie is te zien tot en met 27 januari en is van maan dag tot en met vrijdag te bekij ken van 10.00 tot 16.30 uur. Tussen kerst en nieuwjaar ge sloten. Hier en daar klinkt nog wat gemopper. Toch is het groot onderhoud aan de 58 woningen in de Oegstgeestse Schilders buurt de meeste bewoners meegevallen. In het voorjaar, bij aanvang van het project, zag het er geheel anders uit. Toen vroe gen vele bewoners zich nog ver twijfeld af of er wel voldoende rekening zou worden gehouden met hun wensen. Het gemopper heeft betrek king op de nieuwe leidingen in de douche die niet werden ge schilderd. De binnenkant van de huizen moeten opnieuw worden geschilderd en volgens de voorzitter van de huurders- vereniging D. de Jong hadden meer door houtrot aangetaste kozijnen vervangen moeten worden. Er is volgens afspraak gewerkt en iedereen wist van te voren waar ze aan toe waren, merkt hij op. Eind januari gaat hij nog een keer rond de tafel zitten met de eigenaar, het Pensioen fonds voor Vervoer en Haven bedrijven in Rotterdam. „En dan vormen dit nog wel punten ter bespreking", kondigt hij gan. Het opknappen van de wo ningen begon in augustus. De huizen zijn geïsoleerd door het aanbrengen van dubbel glas op de benedenverdieping en isola tie-materiaal in de spouwmu ren. Kozjjnen waarin veel hout- rot zat werden vernieuwd en de huizen werden voorzien van anti-inbraakvoorzieningen. Desgewenst kregen de bewo ners een combi-ketel voor warm water en centrale verwar ming. Dit voorjaar ontstond nog grote commotie bij de bewo ners. Het pensioenfonds wilde dat ze onvoorwaardelijk hun handtekening zouden zetten onder de overeenkomst voor de onderhoudsbeurt. Velen twijfel den over de voorgestelde op knapbeurt maar uiteindelijk gingen de bewoners, op zes na, akkoord. De woningen van de zes kregen een kleine onder houdsbeurt. De Jong is een van die zes. Reden voor hem om de grote onderhoudsbeurt te weigeren was dat hij liever had gezien dat het dak zou worden geïsoleerd, in plaats van de muren en de beglazing. Zoals het nu is ge beurd, heeft het volgens hem te weinig effect. Enige zorg heeft De Jong over de nieuwe huurwet die volgend jaar van kracht wordt. „Ons is wel gezegd dat de opknapbeurt niet een huurverhoging tot ge volg zou hebben. Maar met de nieuwe huurwet ontstaan er voor eigenaren wel nieuwe mo gelijkheden om de huur op te j trekken. Stel dat ze toch komen met een huurverhoging, dan zetten we wel even op een rijtje wat de bewoners wilden maar niet is gebeurd."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16