/qW\ 1 Noordwijkse hervormden kampen met geldzorgen Jp 'Kerken moeten niet berusten in crises Kerk Samenleving Collecte voor nieuwe kerk Weer herhaalt zich DINSDAG 15 DECEMBER 1992 14 DICK VAN DER PLAS KORTWEG Adventsdienst Het Platform van Vrijzinnige Geloofsgemeenschappen houdt op donderdag 17 de cember een adventsdienst. De dienst heeft plaats in de kerk van de Vrijzinnige Pro testantse Geloofsgemeen schap aan de Burg. Colijn- straat 24 in Boskoop. De me ditatie wordt verzorgd door dominee R. Oort, mevrouw C. Stuttorp houdt een decla matie en het VPG-koor uit Boskoop verleent muzikale medewerking. De dienst be gint om 20.00 uur. In het Vrij/inning Platform werken samen de Remonstrantse en Vrijzinnige Geloofsgemeen schappen uit Boskoop, Alp hen aan den Rijn, Woubrug- ge, Nieuwveen en Zwam- merdam. Kerstevangelie De afdeling Katwijk en Om streken van de oudervereni ging Philadelphia houdt op vrijdag 18 december een kerstdienst in het Hervormd Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat in Katwijk. Het Kerstevangelie wordt verteld door dominee W.J. Go rissen en na de pauze vertelt L Am- rneraal nóg een kerstverhaal. Er wordt verder veel gezon gen en muziek gemaakt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Philadelphia is de Lan delijke Protestants Christelij ke Vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. Samenzang Het koor Cappella pro Canti- bus uit Oegstgeest nodigt ie dereen uit om op zondag 20 december mee te zingen en te luisteren tijdens een fees telijke kerstsamenzang in de plaatselijke Groene- of Willi- brordkerk. Behalve door het koor wordt medewerking verleend door lector domi nee J.J. Kooman, organist Theo Goedhart en een ko perkwartet. De samenzang wordt gehouden tussen 19.00 en 20.00 uur. De toegang is gratis, wel wordt er een deur- collecte gehouden. Kerstviering De Stichting Evenementen Herensingelkerk in Leiden houdt op zondag 20 decem ber een kerstviering in de Herensingelkerk. Iedereen is welkom. Aan de viering wordt meegewerkt door Het Leids Dameskoor, De Kooi- klanken en De Sleutels. Solis te is mevrouw R. Silvester. De viering begint om 11.00 Cursus Grieks Een zaterdagcursus Grieks kan vanaf 16 januari worden gevolgd aan de Evangelische Hogeschool in Amersfoort. De deelnemers leren hier de zinsbouw van het Nieuwtes tamentisch Grieks en samen stelling en betekenis van de woorden te doorgronden. De cursus wordt om de twee we ken op zaterdag gehouden en de kosten bedragen 185 gulden, inclusief het lesmate riaal. Geïnteresseerden kun nen zich opgeven bij het se cretariaat van de Evangeli sche Hogeschool (033- 621731). wiw. Een groep orthodoxe nonnen collecteert voor de bouw van een nieuwe kerk in Moskou. Het laatste Godshuis dat hier met geld af komstig van donaties werd gesticht viel in de jaren dertig onder de dictatuur van Stalin ten prooi aan verwoesting. foto V rouwendelegatie ex-Joegoslavië In opdracht van de Wereldraad van Kerken reist vandaag delegatie vrouwen naar Zagreb om zich te informeren situatie van de tienduizenden vrouwen die door Servische strijders zijn verkracht. De We reldraad is van plan een hulp project voor de slachtoffers op te zetten. De delegatie wil religieuze vrouwengroepen en internatio nale vluchtelingenorganisaties bezoeken. De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft de berichten over 30.000 verkrachte Begroting voor 1993 vertoont tekort van 83.000 gulden De hervormde gemeente van Noordwijk heeft grote fi nanciële zorgen. De ontwerp-begroting voor 1993 ver toont een tekort van 83.000 gulden. Het is waarschijnlijk nodig grote uitgaven, zoals de restauratie van de histori sche kapel aan de Hoofdstraat, uit te stellen. De gemeen teleden wordt verder verzocht hun kerkelijke bijdrage met tien procent te verhogen. met de Gereformeerde Kerken over nauwere samenwerking, vooral als het gaat om het ge meenschappelijk gebruik van kerkgebouwen. Ten slotte wordt overwogen abonnementsgeld te vragen voor het kerkblad. De centrale kerkeraad en het college van kerkvoogden maken melding van het tekort in een brief die gisteren bij de ge meenteleden is bezorgd. „Dit is voor onze gemeente een zeer groot bedrag. Een tekort van de- Andere maatregelen die op lan gere termijn weer tot een ge zonde financiële situatie moe ten leiden zijn het afstoten van het gebouw van de Wilhelmina- school en de overdracht van de kapel aan de Hoofdstraat en de Grote Kerk in Noordwijk-Bin- nen aan de Stichting Monu mentale Kerkgebouwen (met behoud van het gebruiksrecht). Ook wordt gedacht aan overleg ze omvang kunnen wij ons niet veroorloven. Binnen enkele ja ren zouden wij de bodem van onze schatkist gaan zien." Het kerkbestuur belegt op maandag 11 januari in gebouw De Rank een gemeente-avond. Hier worden de leden uitvoerig geïnformeerd over de samen stelling van de begroting en de achtergronden van het tekort. Pastorie Een belangrijke kostenpost voor de komende jaren is de op knapbeurt van de kapel. Het uitstellen van de werkzaamhe den tot 1997 zou de hervormde gemeente weer wat lucht geven. In dat jaar komen namelijk de subsidiegelden vrij voor de res tauratie van het kerkgebouw. Inmiddels is ook al besloten tot de verkoop van de pastorie in de Hoofdstraat. Het mo- mumentale pand wordt verruild voor een andere pastorie die goedkoper is in aanschaf en on derhoud. Mochten de overige financië le maatregelen onvoldoende opleveren, dan volgt nader overleg met de plaatselijke ker keraden. Daarbij zal onder meer het beëindigen van de bijstand in het pastoraat ter sprake ko men. Dit houdt in dat de pasto rale zorg wordt beperkt. De brief van de kerkelijke col leges besluit met een oproep aan de gemeenteleden om te komen met ideeën die kunnen leiden tot een vermindering van de uitgaven of het vergroten van de inkomsten. Voorzitter A. Dek van het College van Kerkvoog den was vanmorgen niet bereik baarvoor commentaar. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ridderkerk: T.E. van Spanje te Herkingen; te Vreeswijk (deelgemeente Dijkveld): D. Pennink- hof te Harderwijk (b.w.). Aangenomen: naar 's-Gravenmoer: C. Bos, kandidaat te Rotterdam; naar Ermelo-Zuid: J. Boer te Benthuizen. Bedankt: voor Vriezenveen: D. van de Streek te Mastenbroek; voor Nieuw- land en Oosterwijk: T.E. Spanje te Herkingen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rijssen: F. van derWeij te 's-Gravenzande; te Dronten als pred. voor andere werkz. (legerpred.): J.D.F. Langehenkel pred. voor andere werkz. (legerpred.) te Elburg, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Bergum: drs. L.J. Struik te Baflo; naar Leimuiden-. M. Koster, kandidaat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Emmen (2e pred. plaats).- P. Niemeijerte Dordrecht; te Hasselt: G.F. de Kimpe te Axel. Beroepbaarstelling: J.E. Kramer, Ja cob Catsstraat 209,8265 XP Kam pen, tel:05202-25192. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te IJmuiden: J. Nutma, kand. te Apeldoorn en W.N. Middel koop, kand. te Bunschoten; te Nieuw Amsterdam S.B. van der Meulen, kand. te Utrecht en J. Nutma, kand. te Apeldoorn. Bedankt: voor Ouderkerk aan de Am- stel: H. Peet teKlundert. Beroepbaarstelling: A. van der Maarl, Prinsenplaats 10. 7411 BG Deven ter; S.B. van der Meulen, Filippijnen 208,3524 JP Utrecht; W.N. Middel koop, Meerkoet 64, 3752 ZE Bun schoten; J. Nutma, Tannhëuserstraat 93,7323 DM Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Wolphaartsdijk: L. Blok te Nunspeet. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Gorredijke-Lippenhui- zen i.c.m. Boven-Knijpe: H. Kossen te Schagen, die dit beroep heeft aan genomen. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Beroepen: te Zaanstreek: mevr. drs. M.L. Dutilh, prop. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. drs. M.L Dutilh, prop. te Amsterdam. Voorzitter Emilio Castro neemt afscheid van Wereldraad van Kerken De samenwerking tussen de kerken wordt volgens dr. Emilio Castro door diepgaande crises overschaduwd. Maar de spanningen tussen de kerken onder ling en binnen de kerken mogen niet tot berusting en afkeer van de oecumene leiden. Castro, die vandaag afscheid neemt als secretaris-generaal van de Wereldraad, toont zich bezorgd over de spanningen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Orthodoxe Kerken, vooral in de vroegere Sovjetunie, en over de conflicten naar aanleiding van de priesterwijding van vrouwen. Hij spreekt de hoop uit dat het besluit van de anglicaanse synode om vrouwelijke priesters toe te staan, 'een stap voorwaarts' zal zijn. Ook de kerken in Duitsland bevinden zich naar zijn mening in een crisis. Hij veroordeelt de wijze waarop de kerken in de vroegere DDR nu worden behandeld. Zij worden ten onrechte zonder uitzon dering beschuldigd van medewerking met de Stasi, terwijl slechts een klein percentage van de predikanten in het net verstrikt raakten. „Wij moeten trots op deze kerk zijn", zei Castro. Verder betreurt hij het feit dat steeds minder jonge mensen in Duitsland be reid zijn zich in te zetten voor een betere samenleving, zoals dit wel het geval was in de strijd tegen de kernwapens en de apartheid in Zuid-Afrika. „We moeten echter het verleden van de Wereldraad niet romantiseren", zo waarschuwde Castro, die achttien jaar bij de oecume nische beweging heeft gewerkt. De 65-jarige methodist keert terug naar zijn vaderland Uruguay waar hij predikant in een gemeente wordt. Hij wordt per 1 januari opgevolgd door de lutherse theoloog dr. Konrad Raiser uit Duitsland. Castro, die theologie in Buenos Aires en Basel (bij Karl Barth) studeerde, leid de elf jaar de afdeling voor zending en evangelisatie van de Wereldraad voordat hij Philip Potter als secretaris-generaal opvolgde. Daarvoor werkte hij zestien jaar bij de beweging voor christelijke eenheid in Latijns-Amerika. Wegens zijn inzet voor mensenrechten stond hij op de lijst van gezochte personen in Urugu ay toen de militairen in dit land aan de macht waren. Als secretaris-generaal van de Wereld raad heeft hij vooral gestreefd naar bete re betrekkingen met de Orthodoxe Ker ken. Dat leverde hem enerzijds een on derscheiding op van patriarch Bartholo- meus I, de geestelijk leider van de oos- ters-orthodoxe christenen, maar ander zijds veel kritiek op uit Westeuropese kerken omdat hij weigerde de Roe- meens-Orthodoxze Kerk te veroordelen wegens haar collaboratie met de dictator Ceausescu. Castro noemde zijn bezoek aan Zuid-Afrika vorig najaar het hoogte punt van zijn loopbaan. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400, AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071 -161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltje# Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post)113.85 perjaar 310.85 per maand f 27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties071-161367/161363 AGENDA WOENSDAG 16 DECEMBER Leiden Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaar- seweg, van 16.00 tot 17.00 Miranda van der Spek over haar film 'Banda's' over koperblaas- orkesten in Bolivia, Rijksmuse um voor Volkenkunde, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Thema-avond 'Fobieën en Hy perventilatie' in het Inloophuis Psychiatrie, Rapenburg 48, aanvang 20.30 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunst en Architectuur in De Waag, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Kerstmiddag van deChr. Bond van Ouderen afd. Noordwijk, De Poort van Kleef, Doeza- straat, aanvang 15.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel Het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 17 DECEMBER Leiden 'Loesje-avond', Loesje live in Cultureel Centrum de X, Haar lemmerstraat, aanv. 20.30 u. Noordwijkerhout McCalmans, org. The Folk Club, in 't Wapen van Noord wijkerhout, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange- voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND 0p het ogenblik maken we boven ons deel van het Noordelijk Half rond een telkens herhalend weer- patroon mee. In het vakjargon "een constante opeenvolging van trog gen en ruggen" genoemd. Dit zijn benamingen van kleine slingerin gen in de straalstroom, die vrij snel van west van oost trekken. In de onderste kilometers van de tro posfeer (waarin wij leven) trekken tegelijkertijd, met de passage van deze golvingen in de bovenlucht, fronten en uitstulpingen van hoge- druk mee. Je ziet dat dergelijke systemen el kaar om de 2 3 dagen netjes op volgen. In feite is dit "spel" boven de oostkust van Amerika al zicht baar als ijskoude lucht de warme Oceaan opstroomt en diepe de pressies doet ontstaan. Juist dit weekeinde werd New York getrof fen door zware stormwinden, toen een zich verwijderende depressie sterk uitdiepte. Het zijn juist deze kalibers die in de 48 uur daarna een bepalende invloed op het Westeuropese weer hebben. In onze regio werd afgelo pen vrijdag relatief zachte lucht "met geweld" door een koufront verdreven, waarna de zachte lucht de afgelopen twee dagen weer te rugkeerde. Op het ogenblik ligt er boven de Britse Eilanden weer een langgerekt aktief koufront te pop- pelen om deze zachte lucht te ver drijven, waarna het spel weer op nieuw kan beginnen. De feitelijke koufrontpassage heeft morgenmiddag plaats met enige uren regen en een aanwakkerende zuidwester die in de avond tijdelijk naar het westen ruimt. Donderdag komen we, net als op zaterdag, weer eventjes in wat koudere lucht met opklaringen en een enkele bui. Vrijdag nadert alweer een warmte- front van een volgende warmbloed ige depressie onze kusten en volgt er regen en wind. December is hard bezig om voor de elfde maal in successie als een te warme maand de boeken in te gaan. De laatste keer dat we in Nederland een te koude december maand meemaakten was in het jaar 1981. In de tweede weekhelft van die maand sijpelde de kou heel geleidelijk binnen. Op 14 decem ber accumuleerde dit tot sneeuw stormachtige toestanden boven Holland, waarna tijdelijk de dooi inviel. Echter in de ochtenduren van de 15de blies een ijzige noordooster alweer vrieslucht over de kust. Naarmate de kerstdagen naderden, besteedden de media steeds meer aandacht aan de mogelijkheid van een witte kerst. De spanning steeg ten top, todat Kerstmis 1981 be gon met heel west-Nederland in de dooisfeeren een spierwit sneeuw deken over oost-Nederland. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met msdag. Zuid-Noorwegen: Bewolkt en vooral langs de westkust veel regen. Maxi- 5 tot 8 graden, maar morgen iets lager. Zuid-Zweden: het algemeen veel be wolking en morgen van het .ten uit regen. Maxima 8 graden, morgen iets lager. Oenemarken: Vandaag wolkenvelden en droog, maar morgen later op de dag van het westen uit regen. Maxima ca. 8 graden. Britse Eilanden: Vandaag in het algemeen bewolking en van het en uit regen, maar in Engeland nog droog. Mor gen wisselend bewolkt en België en Luxemburg: Vandaag droog en perioden met zon. Morgen van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Maxima 7 graden. Ouitsland: Vandaag wolkenvelden, ook af en toe ?/o droog. In het midden en zuiden Neerslagkans plaatselijk mist. Morgen eerst nog wei- Mimmumtemp. mg verandering, maar later in het wes- Mjddagtemp. ten regen. Maxima tussen 5 en 10 gra- Wmd den, maar vandaag in het zuidwesten tot 12. Madeira e Half tot z Maxima ca. 19 graden. Canarische Eilanden: bewolkt en vooral in het noorden kans op een bui. Maxima ca. 20 graden. Tunesische kust: Wolkenvelden afgewisseld door perio- Op de meeste plaatsen droog. Maxima tot 20 graden. Frankrijk: Vandaag perioden met zon, ook enkele ïta,IOfl wolkenvelden en droog. Plaatselijk mist. Morgen van het westen uit nu en dan re- Tr®™3"1 naar in het zuiden en oosten nog avond droog. Maxima tussen 5en 10 graden, maar aan de Middellandse ElfK)hoven de omgeving van Biarritz tot 0^ Heider Rotterdam Twente Vlissingen de Costa's ten noorden van Benidorm eerst nog wat zon en tot de avond droog. Maxima langs de Middellandse Zee tus- 15 en 18 graden. Portugal: WOENSDAG 16 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.43 zon onder 16.28 Maan op 00.00 maan onder 12.08 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.16 en 20.35 Laag water 3.24 en 15.55 Weerrapporten 15 dec 7 uur: Dublin Frankfurt Genève regenbui nw3 17 Zwitserland en Oostenrijk: de bergen zonnig en aan de zachte kant. Door de lage luchtvochtigheid blij de sneeuwcondities echter goed. In het laagland komt hier en daar ook mist Morgen gaat de zon in Wallis en Ie zuidzijde van het Alpenmassief schuil achter wat hoge sluierbe- wolking. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Maxima tussen 3 en 7 graden. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. In de Povlakte plaatse lijk mist en maxima tot 6 graden. Elders op Sicilië tot 18 en langs par,,s de Adriatische kust ten noorden van Ri- praag niet hoger dan 10. Rome Griekenland en de Turkse west- en zuid- Split' kust: Stockh Naar het oosten wegtrekkende buien ge- Warsch volgd door perioden met zon. Langs de We"®" Turkse zuidkust ten oosten van Antalya ook morgen nog enkele buien. Maxima op de eilanden en langs de kust tussen 11 en 14 graden. Malaga BOLLEBOOM BOES on 'SMORBeNBVROGC-MOET Iw AE ALLSS J //T\ ir 11^ WAARVAN 05JE l (WPSCHI?IKT... i 1;^;

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14