Leiden Regio Huizenbouw in polders valt slecht in de regio 'Valkenburg geen must voor Orions' Zilvervloot vaart Leidse havens voorbij 'Groen licht' voor bouw vuilfabriek [T DINSDAG 15 DECEMBER 1992 redactie: janet van dijk emiel fangmann roy klopper n leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) leiden/regio wim koevoet 'Onverantwoord' vinden zes wethouders van ruimtelijke or dening én gedeputeerde L. Stol- ker het handhaven van een mi litaire faciliteit 'in een Randstad waar enkele miljoenen mensen op een kluitje zitten.' Wat deze bestuurders betreft wordt van Marinevliegkamp Valkenburg dan ook een wijk van 10.000 woningen gemaakt, waarvan de helft is bedoeld voor de behoef te in de Leidse regio. Als dit gebeurt, kan de Papen- wegsepolder in Voorschoten groen blijven en hoeft er in de Duin- en Bollenstreek niet te worden gebouwd om aan de Leidse regio heeft vliegveld nodig voor woningbouw behoefte in de Leidse regio te voorzien. In 'ruil' voor bebou wing van het marinevliegkamp wil de stuurgroep terugkomen op haar voorstel om rijksweg 11 -west niet aan te leggen als de Valkenburgse vliegtuigen voor huizen wijken. Een duidelijk antwoord op de vraag of de plannenmakers zelf denken dat 'Valkenburg' een haalbare optie is, was gister avond tijdens een informatie bijeenkomst niet verkrijgbaar. Dat de stuurgroep, die de be wuste nota heeft opgesteld, zélf alternatieven voor Valkenburg aanreikt, betekent volgens de Oegstgeester afgevaardigde H. Rijks (WD), tevens voorzitter van de stuurgroep, niet dat de wethouders de hoop al hebben opgegeven. „We hebben hier mee alleen ons verantwoorde lijkheidsbesef willen aangeven. Want als Valkenburg niet lukt, dan moet er toch iets anders ge beuren." Een besluit over het marine vliegkamp moet door het rijk worden genomen. De Leidse wethouder Tj. van Rij (PvdA) verwacht in 1993 een kabinets besluit. Hij kent een 'inteme studie' die het ministerie van defensie heeft verricht naar de mogelijkheden tot overplaatsing van het vliegveld naar het Bra bantse Volkel. Belangrijkste conclusie is dat overplaatsing te weinig 'efficiencywinst' oplevert om de benodigde uitgaven te doen. Bovendien is Valkenburg van cruciaal belang voor ver plaatsingen van VIP's, inclusief leden van het koninklijk huis. De Oegstgeester wethouder H. Rijks, die vroeger zelf bij de marine heeft gezeten, gaf een hoopgevende privé-theorie prijs. De elektronica in de Ori ons („Dat zijn toch vliegende la- Vechtende honden met mes bevrijd teidsnTwee vechtende honden zijn gisteravond met behulp van messteken uit elkaar gehaald Een bull-terrier is met ver wondingen in dé zij naar een dierenarts overgebracht. De hon den werden omstreeks tien uur uitgelaten in de buurt van de Milahenhorst. De beide eigenaren, 22 jaar oud, lieten de honden los lopen. De bull-terrier greep de golden retriever bij de kop en beet zich daar stevig in vast Het lukte beide bazen niet de die ren uit elkaar te krijgen. De vriendin van een van hen gooide daarop een groot vleesmes van het balkon. De eigenaar van de golden retriever stak daarmee de bull-terrier in zijn zij en gaf het dier een paar trappen. De bull-terrier liet zijn slachtoffer los, maar sloeg daarna nog een keer toe. Na de tweede aanval werd de golden retriever definitief bevrijd. Automobilist ramt verkeersgeleider leiden Een 80-jarige Leidse automobilist ramde gisteravond een onverlichte verkeersgeleider op de Haagweg. De man liep een aantal snijwonden in zijn hoofd op. De automobilist verloor om streeks acht uur 's avonds door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur. Hij is voor behandeling naar het AZL over gebracht. Oud-mortuarium gekraakt leiden Een voormalige mortuarium in de Witte Rozenstraat is gisteren gekraakt. Het pand is bezet door een echtpaar met een kind. De woning stond al geruime tijd leeg. Het pand is eigen dom van Huize Groenhoven. De voorstellen van de wethouders van ruimtelijke orde ning van Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoeterwoude en Alkemade tot de bouw van 8500 wonin gen in een aantal polders in deze regio en in de Duin- en Bollenstreek vallen slecht in de betrokken gemeentera den. Dat kan worden afgeleid uit een bijeenkomst in Lei derdorp, gisteravond, waar de structuurvisie voor de Leidse regio werd toegelicht voor pers en raadsleden die zich met de ruimtelijke ordening van hun stad of dorp bezighouden. leiden wim koevoetdoor. Gedeputeerde L. Stolker (PvdA) zei dat voor haar de De raden van genoemde zes ge- structuurvisie daarbij de richt- meenten moeten uiterlijk in lijn is. „De gemeenteraden heb- maart van volgend jaar met een ben dus de keus uit de strop of standpunt komen. Als zij de de kogel", concludeerde het overeenstemming doorkruisen Oegstgeester D66-raadslid M. die de in de stuurgroep verenig- Poelmans na afloop in de de wethouders hebben bereikt, hakt de provincie de knopen In Voorschoten is de weerzin tegen de plannen nog het grootst. Vooral de kans dat de plaatselijke Papenwegsepolder een wijk met 2400 woningen wordt, speelt daarbij een be langrijke rol. Wethouder F. ten Have (CDA) heeft zich in de stuurgroep al tegen dit planon derdeel gekeerd en kreeg giste ren steun van zijn collega J. van de Poel. Het Voorschotense D66-raadslid Y. Molenkamp deed daar nog een schepje bo venop. Volgens haar zullen de kosten voor woningbouw in de Papenwegsepolder enorm oplo pen als straks tuinders moeten worden uitgekocht, sportparken verplaatst en bodems gesa neerd. „Iets anders dan peper dure koophuizen kan daardoor niet worden gebouwd, terwijl er grote behoefte is aan betaalbare huurhuizen. Welk probleem zijn we eigenlijk aan het oplos sen?" De vele raadsleden die de bij eenkomst bijwoonden, zeiden 'een visie' te missen. Het Zoe- terwoudse raadslid D. van der Kooi stelde vast dat in de Leidse regio voor de helft van de 8500 woningen die tussen 2000 en 2015 moeten worden gebouwd ruimte is gevonden. Voor de an dere helft wil de stuurgroep uit wijken naar de zuidelijke Duin en Bollenstreek. „Waarom daar niet 75 procent en hier 25 pro cent?". De Oegstgeester wet houder H. Rijks (WD), tevens voorzitter van de stuurgroep, antwoordde daarop dat dat een keuze is geweest. „Juist ja, maar een keuze is geen visie", aldus Van der Kooi. Kerstpakketten naar Moskou Een vrachtwagen rriet 700 kerst pakketten voor Russische gezin nen is gisteren vertrokken naar Moskou. De actie, 'Solidariteit 1992' geheten, is opgezet door Dik Kompier, tekenleraar van het Leidse Bonaventuracollege. Er zijn in totaal 730 gezinnen geselecteerd in Moskou die de meeste behoefte hadden aan ondersteuning gedurende de winter. De pakketten zijn samenge steld door mensen die zich voor de actie hebben aangemeld. Zij kregen informatie over de Mos- kouse gezinnen, zodat ze toe passelijke geschenken konden kopen. De actie werd onder de aandacht gebracht in kerken, supermarkten en op het Bona venturacollege, hetgeen 607 sa menstellers van kerstpakketten opleverde. De overige pakketten werden aangedragen door di verse supermarkten. De vrachtwagen zal donder dag of vrijdag aankomen in Moskou, waar de pakketten worden opgeslagen in een school en vervolgens onder toe zicht van Dik Kompier worden uitgereikt aan de gezinnen. Op 14 januari wordt een bijeen komst georganiseerd in het Bo naventuracollege aan de Burg- gravenlaan, waar foto's en vi deobeelden van de reis worden getoond. Aanvang 19.00 uur. Boerenmarkt geprolongeerd De Boerenmarkt, die elke maandag op de Vismarkt wordt gehouden, krijgt een vervolg. De leden van de Marktcommissie hebben hierover een positief advies uitgebracht aan wethou der J. Walenkamp van economi sche zaken. De markt werd op 2 november voor het eerst opge zet bij wijze van experiment. De marktkooplieden hebben ver zocht om voortzetting van de markt, omdat zij er een goede boterham aan hebben. Op de markt worden uitslui tend dagverse biologische pro- dukten verkocht, zoals brood, zuivel, meel, aardappelen, krui den en vlees. De vraag naar de ze produkten is groot. Inmid dels is het f>lan gerezen om de Boerenmarkt in ae zomermaan den te combineren met andere themamarkten, zoals een boe- ken- of een stoffenmarkL De historische haven aan het Galgewater. leiden» wim wegman Leiden hoeft dit jaar niet op geld te reke nen voor de herinrichting van de histori sche haven (Galgewater) en de uitbrei ding van de passantenhaven (Oude He rengracht). Hoewel de provincie beide plannen heel aardig vindt, heeft ze de voorkeur gegeven aan andere projecten in andere gemeenten. Die leveren een grotere bijdrage aan de ontwikkeling van het toerisme, verwacht Zuid-Holland. De provincie heeft onvoldoende geld om al le wensen te honoreren. „Het is jammer maar het betekent niet dat de plannen niet kunnen doorgaan. Volgend jaar dienen we de voorstellen gewoon opnieuw in bij de provincie en gezien hun postitieve kwalificatie moet het dan lukken", zegt wethouder J. Walenkamp (CDA/toerisme) in een eer ste reactie. De gemeente wil de historische haven herinrichten omdat bezoekers nu onvol doende zicht hebben op de oude sche pen. Het is de bedoeling dat de parkeer plaatsen langs de kade verdwijnen zodat bootliefhebbers een brede strook tot hun beschikking krijgen om langs de boten te wandelen. Verder worden de schepen anders afgemeerd, waardoor ze vanaf de wal beter zichtbaar zijn, en wil de ge meente in het gebied de nodige informa tiepanelen neerzetten. De totale kosten bedragen bijna 400.000 gulden. De gemeente is bereid Noordwljk /t a De hervormde ge- I meente in Noord- wijk heeft geldzorgen. De begroting voor 1993 ver toont een groot tekort boratoria") en aan de grond heeft niet het eeuwige leven. „Als dat moet worden vervan gen, is dat direct een mooi mo ment om eens over een andere plek na te denken." En: „Voor de Orions is Val kenburg geen must. Ze zijn voor een deel gestationneerd op Cu rasao en IJsland, maar ze heb ben zo'n groot bereik dat het niet nodig is om ze in Valken burg te laten beginnen. Ik ge loof dat die kisten wel acht uur in de lucht kunnen blijven han gen." Wordt het vliegveld met huizen bebouwd, dan is daar mee direct 'het draagvlak' voor een sneltram tussen Katwijk en Leiden vergroot, redeneert de stuurgroep. COMMENTAAR Polders De stuurgroep die plek moest zoeken voor de bouw van 11.000 woningen in deze regio is in haar opdracht niet geslaagd. De noodzakelijke ruimte voor zoveel huizen is niet gevonden en de leden van de werkgroep zijn het niet eens geworden over de polders die moeten worden bebouwd. Bovendien is een belangrijke bouwmogelijkheid onvoldoende onderzocht: het vliegveld Valkenburg. Aan het idee op 'Valkenburghuizen te bouwen is tot nu toe nooit hard getrokken. Het blijft bij het slaken van wat kreten, zander dat de kwestie tot op het hoogste niveau is uitgevochten. Bebouwing van het vliegveld - een plek voor circa 10.000 huizen - betekent dat een aantal waardevolle polders groen kan blijven. Vooral de Papenwegsepolder 2400 huizen) dreigt inzet te worden van een flinke strijd tussen gemeenten in deze regio, want Voorschoten ligt dwars. Waar Leiderdorpse en Oegstgeestse leden van de stuurgroep 'met frisse tegenzinhun polders hebben opgeofferd voor woningbouw, heeft Voorschoten aangekondigd zich tot het uiterste te ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN 150.000 gulden te betalen en de stichting Historische Haven 80.000. Het resteren de deel anderhalve ton zou door de provincie opgebracht moeten worden. Een soortgelijk bedrag vraagt de ge meente voor de uitbreiding van de pas santenhaven. Hierbij wil Leiden in de Haven 22 nieuwe ligplaatsen realiseren. De uitbreiding is volgens de gemeente hard nodig. De 24 ligplaatsen die dit jaar in gebruik zijn genomen, zijn permanent bezet. Het verzet van Voorschoten is begrijpelijk. Met het bebouwen van de Papenwegsepolder dreigt een waardevol gebied in het westelijke deel van deze regio te verstenen. Ook Leiden zou zich zorgen moeten maken over het verlies van het schaarse groen langs de gemeentegrens. Het is triest vast te stellen dat bebouwing van deze polder dreigt, terwijl aan grote bouwplaats als het vliegveld niet terdege is onderzocht. De gemeenten in deze regio zouden alle krachten moeten verenigen om het vliegveld als bouwplaats op te eisen. Gezien de bezuinigingsplannen voor de krijgsmacht is juist nu het goede moment om daaraan te werken. leiden erna straatsma Ambtenaren van de provincie Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gegeven aan de milieu-effectrapportage over de scheidings- en vergistingsinstal- latie die in Leiden of Oegstgeest moet komen. „Het project heeft groen licht gekregen", aldus milieuwethouder H. de la Mar gisteren tijdens een vergadering van de Gevulei (Gemeenschap pelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken). Gedeputeerde staten van Zuid-Holland geven naar verwachting halverwege januari hun officiële fiat. Con clusie van het rapport is dat de Leidse locatie aan de Voorscho- terweg het geschiktst is. Onder zoek wijst uit dat omwonenden niet hoeven te vrezen voor ge- luids- of stankoverlast. De kans dat de vuilfabriek in Oegstgeest wordt gebouwd, is door de conclusies van het on derzoek miniem geworden. De Oegstgeester milieuwethouder T. Kohlbeck liet gisteren weten aan te sturen op het 'afvoeren' van de locatie aan de Rhijnhof- weg. De initatiefnemers van het plan, het Jfi-ovinciale Afvalver werkingsbedrijf Zuid-Holland en het dagelijks bestuur van de Gevulei, nemen eind januari een besluit over de bouw van de vuilfabriek. De diverse gemeen teraden wordt de maand daar op hun mening gevraagd. In maart moet het algemeen be stuur van de Gevulei akkoord gaan met het plan. Onderzoek chemisch afval: nauwelijks overtredingen leiden roy klopper Veruit de meeste Leidse bedrij ven die chemisch afval produ ceren, gaan hier netjes mee om. Die conclusie kan worden ge trokken uit een steekproef van politie en gemeente. Een half jaar werkten ze in het geheim aan de voorbereiding. Uiteinde lijk werden 24 firma's gecontro leerd, slechts drie kregen een proces-verbaal. Door dit kleine aantal overtredingen is herha ling van dit project twijfelachtig. De steekproef was het resul taat van een samenwerking tus sen onder meer politie en de gemeentelijke directies milieu en reiniging. In de periode tus sen 30 november en 11 decem ber werd de afvalstroom van 24 bedrijven gecontroleerd. Het onderzoek werd uitgevoerd in vier bedrijfstakken: garages, au- tospuiterijen, drukkerijen en metaalverwerkingsbedrijven. De controles werden uitgevoerd op het moment dat de afvalcon tainers werden afgeleverd bij een van de drie Leidse overslag bedrijven of de gemeentereini ging. Zo'n container werd mee genomen naar de gemeenterei niging aan de Admiraal Banc- kertweg, waar hij werd geleegd en minutieus onderzocht op de aanwezigheid van chemisch af val. In slechts drie gevallen werd een overtreding geconstateerd. Het ging hierbij vooral om verf soorten en verdunners die tus sen het gewone afval zaten. Te gen de bedrijven is proces-ver baal opgemaakt. De namen van de overtreders willen woord voerders van gemeente en poli tie niet openbaar maken. De betrokken firma's worden straf rechtelijk vervolgd. Een forse geldboete ligt in het verschiet. Er is sinds het voorjaar ge werkt aan de voorbereiding van de actie, die in ambtelijke krin gen wordt aangeduid als LOCO (Locatie Onderzoek Contai ners). Het geld voor het project werd uit de gewone begroting van politie, milieu en reiniging gehaald. De organisatoren zeg gen niet te weten hoeveel het project heeft gekost. Maar ge zien het feit dat er twaalf men sen aan hebben gewerkt, loopt dit aardig in de papieren. De vraag rijst dan ook of het wel zinnig is een dergelijke con trole nog eens uit te voeren. De organisatoren realiseren zich dit ook. „Vanuit milieu-oogpunt is het kleine aantal overtredingen bemoedigend. Maar het kan wel een probleem worden als we toestemming moeten krijgen voor nog zo'n steekproef', aldus L van M.iurik van de directie milieu. Vooraf rekenden ge meente en politie er op dat ze ker veertig tot vijftig procent van de bedrijven in overtreding zou zijn. Ze baseerden zich hierbij op een soortgelijke steekproef die in Overijssel is gehouden. „Maar in Leiden viel Ml dus erg mee." De directie milieu gaat de ko mende weken wel verschillende bedrijven vragen hun afval wat meer te scheiden. „We kregen containers die voor 90 procent vol zaten met papier. Dat kun je natuurlijk beter apart aanbie den voor hergebruik", aldus Van Maurik. Maar als bedrijven dit advies in de wind slaan, kan niemand ze wat maken, zo geeft ze meteen toe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13