Het succes van de dozenformule Walt Disney ontdekt ontwerper Gaston Gast Leven en wonen De kerstboom en het milieu DINSDAG 15 DECEMBER 1992 !93 10 REDACTIE: HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN SPREEKUUR Aldi doet alles met haar klanten wat AH verboden heeft Darmproblemen Meneer Varen kamp (58) vertel de dat hij al enige tijd problemen had met de ont lasting. "De laatste tijd heb ik last van verstopping en soms ook dat ik twee keer op een dag moet. En wat gek is, ik heb vaak het idee dat er wat zit, maar als ik dan naar de wc ga, komt er Ondanks het feit dat hij deze klachten al enige ma-inden had, zou meneer Varenka r p niet op het spreekuur gekomen zijn als hij niet een paar dagen geleden had gezien dat er wat bloed bij zijn ontlasting zat. De klacht 'bloedverlies' kan ver klaard worden door aambeien, maar een veel ernstiger oorzaak moet niet uitgesloten worden. De wisselende obstipatie, de lo ze aandrang, en tenslotte het bloedverlies bij de ontlasting passen ook heel goed bij kanker van de endeldarm. Darmkanker is voor beide ge slachten de tweede op de lijst van kankersterfte, na longkan ker bij mannen en borstkanker bij vrouwen. Als men spreekt over darmkanker wordt eigen lijk altijd kanker van de dikke darm bedoeld. In de dunne darm komen slechts zelden kwaadaardige tumoren voor. De behandeling bestaat bijna altijd uit een operatie waarbij een déél van de dikke darm wordt verwijderd. De twee stuk ken worden dan weer aan el kaar gezet en het overgebleven deel van de darm neemt de functie van het verloren gegane deel over. Als echter de tumor erg dicht bij de anus zit, is het niet mogelijk de kanker geheel te verwijderen en tegelijkertijd genoeg ruimte over te houden om de twee de len weer aan elkaar te hechten. Soms moet de anus zelf ook worden weggenomen om gene zing te kunnen bewerkstelligen. In deze gevallen wordt een zij uitgang gemaakt, een stoma. De ontlasting wordt dan in een zakje opgevangen. Zoals voor alle vormen van kan ker geldt ook voor darmkanker dat de genezingskansen beter zijn naarmate de tumor vroeger ontdekt wordt. Als het gezwel beperkt is tot de darmwand zonder dat er sprake is van uit zaaiingen (metastasen), is de vijf jaars overleving 60 tot 90 procent. Heeft uitzaaiing al plaatsgevonden, dan wordt de 5-jaars overleving veel slechter, van 30-40 procent als alleen lymfeklieren in de buik zijn aangedaan tot ongeveer 5 pro cent wanneer er metastasen in lever of longen zijn. Vroeg ontdekken van darmtu moren is moeilijk, omdat ze lange tijd aanwezig kunnen zijn zonder dat er klachten zijn. Kanker van het laatste deel van de dikke darm, geeft eerder klachten en verschijnselen. Af en toe buikpijn, wisselende obstipatie, soms wat diarree, een langzaam veranderde stoel gang, dat zijn geen klachten waarmee de meeste mensen meteen naar de dokter rennen. In de eerste plaats omdat de verschijnselen zo geleidelijk op treden dat men nauwelijks in de gaten heeft dat er wat aan de hand is en in de tweede plaats omdat het geen dramatische verschijnselen zijn. Nog even op een rijtje wanneer u naar uw huisarts moet: blij vende verandering in de stoel gang, langdurige afwisseling van diarree en verstopping, bloed bij de ontlasting. Mogelijk is er iets anders aan de hand, maar kanker kan de oorzaak zijn. "Het zal wel niks zijn, het zal vanzelf wel overgaan, ik heb er niet zoveel last van, met die kleinigheden ga ik de dokter niet lastigvallen". Levensge vaarlijke zinnetjes. Zeg me waar je boodschappen doet en ik zeg je wie je bent. De een lacht om zo'n onzinnige stelling: ,,dit is de enige supermarkt bij mij in de buurt", de ander kijkt wat moeilijk en zegt dan: ,,Ik ben er niet trots op, maar alles is hier zo goedkoop." De reacties worden opgetekend bui ten een filiaal van de Aldi Markt. Vraag: waarom doet u uw boodschappen hier en niet elders? Aldi Markt, de supermarktketen van het Duitse Albrecht-con- cern, lijkt bezig aan een onstuit bare opmars. De eerste super markt verrees ruim 20 jaar gele den, inmiddels zijn er in Neder land ongeveer 280 vestigingen. Volgens de laatste gegevens heeft Aldi een marktaandeel van zeven procent: van elke gulden die de Nederlander in de super markt uitgeeft, ontvangt Aldi ze ven cent. Dat is veel, want Aldi heeft maar een minimaal assor timent van hooguit 900 ver schillende produkten. Ter ver gelijking: in de grootste winkel van Albert Heijn, topkruidenier met een marktaandeel van ruim 27 procent, staan 18.000 artike len, twintig keer zoveel. Ook verder doet Aldi met haar klanten alles wat AH verboden heeft. Het enige verschil tussen een Aldi-magazijn en een Aldi- winkel is dat de dozen openge sneden zijn. Als ze leeg zijn, heb je pech, maar vrijdag komt er een nieuwe lading en als je door deskundig personeel een half uur onderhouden wilt worden over de vraag of vissticks nu lek kerder zijn dan kabeljauwfilet, ben je aan het verkeerde adres. Het grote voordeel: je betaalt er ook niet voor. Vriend en vijand zijn het er over eens dat Aldi de goedkoopste supermarkt van Nederland is. Een paar jaar geleden kon het bezwaar nog worden opgete kend dat het ontbreken van de A-merken (Calvé, Douwe Eg berts, All, Johma, Zwitsal, Pam pers) in de schappen betekende dat er alleen rotzooi te koop was. Maar sinds elke zichzelf respecterende supermarktketen het eigen huismerk in de strijd heeft gegooid, telt ook dat argu ment niet meer. Aldi-produkten de helft van het assortiment zijn niet beter of slechter dan andere huismerken, luidt het al even eensgezinde oordeel. Alles kunnen doen De 'dozenformule' drijft onder meer op het werken met zo min mogelijk personeel. Wat ook personeel spaart, is het feit dat Aldi-artikelen niet worden ge prijsd. Boven het schap met de doos hangt een kaartje met de prijs en een codegetal. De prijs mag de klant onthouden, de cassières kennen de codegetal len uit hun hoofd. Als er prijzen veranderen, worden de compu terinstructies bijgesteld. Kosten besparing is ook het argument om de meeste Aldi-filialen een telefoonaansluiting te ontzeg gen. In de Europese editie van de Wall Street Journalstaat te le zen: „Aldi doet met levensmid delen wat de Japanners doen met auto's: bezuinigen op de kosten, niet op de kwaliteit." Campagne De Amerikaanse krant signa leert dat de klanten van Aldi in alle lagen van de bevolking te vinden zijn. Ze is ook een van de weinige supermarktketens die adverteert in een krant als NRC Handelsblad. Met die campagne moet de stelling ont kracht worden dat alleen 'be paalde' mensen bij 'bepaalde' winkels kopen. Schappen vullen is bij Aldi dozen op planken zetten en open snijden, verder moet de klant het zelf uitzoeken. FOTO CPD De poging wordt ondersteund door de cijfers die het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel jaarlijks verzamelt over de ver langens van de consument. Sinds jaar en dag zijn de twee belangrijkste redenen om bij een bepaalde supermarkt te winkelen de goede kwaliteit (11,3 procent) en de lage prijzen (8,6 procent). Leuke sfeer? Ge zelligheid? Slechts 2,3 procent van winkelend Nederland noemt dat als reden. Willen de klanten lage prijzen? Dan krij gen ze die, maar ook niets meer, zegt Aldi. In de krimpen de markt kan het groeiende marktaandeel van Aldi rekenen op legio scheve ogen. Beweert het overgrote deel van de ande re supermarkten zich op 'geheel eigen marktsegmenten' te rich ten, de stap die Edah enige tijd geleden nam, om zogenoemde basisprodukten blijvend in prijs te verlagen, was toch veelzeg gend. Edah heeft een assorti ment van ongeveer 5000 artike len, waarvan er nu 400 goedko per worden, van 5 tot 20 pro cent maar liefst. Edah-concurrenten C1000 en Super volgden de Vendex-doch- ter. C1000 verlaagde 125 artike len in prijs, vergezeld gaand van de erkenning dat ze toch iets duurder zullen blijven dan Edah. Super gaat de voorraad huismerken versneld uitbrei den. Albert Heijn, nog altijd al leen aan de top, heeft naar ver luidt het meeste last van de in de vaart der volkeren opgestuw de Aldi Markt. Reactie van AH: „We doen liever geen uitspra ken over ontwikkelingen bij an dere winkelorganisaties." In de hoop wellicht dat de échte AH- klant zich nog tot in lengte van dagen zal laten afschrikken door de schaamteloosheid van deAldi-dozen. „Walt Disney Company kent nu mijn naam", zegt vormgever Gaston Gast (33). Gast ontwierp voor een nylontassenfabrikant die de licentie voor het Disney- figuurtje Goofy kocht, 22 tassen die rond Kerstmis op de markt komen. Het Disney-concern was zo onder de indruk van wat Gast ter beoordeling opstuurde, dat men de fabrikant vroeg de zelfde ontwerper een serie Do- nald-Ducktassen te laten ma ken. „Mijn werk is duidelijk op gevallen", aldus Gast, die ter il lustratie een ontwerp laat zien: een grote buideltas, die sluit met de matrozenmuts van Do nald. Eigenlijk is de uit Zaandam afkomstige ontwerper, die de Ubbo-Emmius-opleiding teke nen en handvaardigheid deed en nadien in Leeuwarden bleef hangen, bij toeval in zijn nieu we vak gerold. De part-time te kenleraar besloot ruim vier jaar geleden zijn horizon te verrui- Zijn oog viel op een door een schoenenfabrikant uitgeschre ven tekenwedstrijd voor jonge ren. Hun werd gevraagd een paar schoenen te ontwerpen. Hij zocht telefonisch contact met de fabrikant en vroeg of die geïnteresseerd was in zijn eigen ontwerp. „Stuur maar op, was het antwoord. De volgende dag al was er telefoon. Sindsdien heb ik voor dat bedrijf vrij veel werk gedaan. Naast het ontwer pen van vrijetijdsschoenen, gymschoenen, sloffen en pan toffels heb ik ook veel styling- werk gedaan, dessins ontwor pen, promotieartikelen en dis plays gemaakt", zegt Gast. „Als je eerste schoen of tas op de markt komt dan geeft je dat wel een kick, maar nu kijk ik daar niet meer van op. Toch gaan ze in gigantische aantallen over de toonbank. Van die eer ste schoen zijn zeker 100.000 paren gefabriceerd, maar van andere exemplaren die in heel Europa zijn verkocht misschien wel 300.000 paren. En van tassen worden enorme buik- voorraden vervaardigd. Als ik al les wat ik heb gemaakt zelf in huis zou willen hebben, zou ik een pakhuis moeten huren". Ovcrgetekend Voordat een Disney-tas kan worden geproduceerd, moet er nogal wat gebeuren. „Een fabri- In buurlanden, met name in Duitsland, was het binnenhalen van een groenblijvende boom om tijdens de kerstdagen op te tuigen al in de vorige eeuw populair. Bij ons ging men pas na de laatste oorlog over tot massaal gebruik van de 'kerstboom'. En nu zitten we met het probleem van een paar miljoen weggooibo- men die op z'n minst een jaar of vijf grote stukken landbouwgrond (niet al te beste gelukkig) in beslag hebben genomen. Kan dat alle maal in een tijd waarin we ons steeds meer zorgen maken over misbruik van, de natuur? Milieudeskundigen hebben daar zo hun eigen gedachten over en komen dan tot de slotsom dat géén kerstboom in huis de meest milieuvriendelijke oplossing is. Wellicht kan een met zorg in leven gehouden kamerden, de zogenaamde Araucaria araucaria, ons vele achtereenvolgende jaren aan iets dat op een kerstboom lijkt hel pen. Maar deze plant groeit niet zo heel hard en wordt binnenshuis ook niet echt groot. Wat dan? Een weggooiboompje dat na de kerstdagen nog voor een groot opruimprobleem zorgt? Afgekeurd door echte milieuliefhebbers. Of je het ermee eens bent of niet. Dan maar overgaan tot de aanschaf van een plasticboom die vele jaren meegaat? Volgens insiders een iets betere keuze dan een weg- gooi-echte-boom. Er is weliswaar veel energie en grondstof ge moeid met de fabricage, er is een duidelijk afvalprobleem. Maar als je er nu een jaar of tien mee doet valt het per jaar wel mee. Ik kan er niet toe komen. Ik houd niet van plastic en ik mis de echte coni- ferengeur, het aroma van de natuur. Dus kies ik voor het minst slechte: een boom met wortels die in een royale bak, emmer of kuip geplaatst wordt, met veel goede aarde en turf, gedurende de feestdagen vochtig wordt gehouden en na de feestdagen weer de tuin in gaat tenzij het vriest. Want dat is te veel gevergd van een boompje dat eerst uit de grond wordt gehaald waarbij de wortels altijd worden beschadigd en dan een week lang in een (te) warme kamer heeft gestaan. Dus tijdens de vorst even op een koele plaats laten staan tot het weer beter is. Na het planten toch nog beschermen als het te hard gaat vriezen. Ook balkonbezitters kunnen zo handelen. Met een beetje goede zorg en veel goede wil houdt een dergelijk boompje het een jaar of vijf vol. Daarna gebruik ik de takken nog als afdekmateriaal voor vorstge- voelige planten. Kerst en zorg voor het mileu, het blijft wikken en wegen. LEZERSVRAAG MEVROUW VUIST IN HAARLEM heeft geheel volgens aanwijzin gen in de krant 20 dadelpitten gezaaid en vraagt of ik benieuwd ben naar het resultaat. Wel wis en waarachtig. Ik vind het heel leuk om te welen hoeveel dadelpalmen van eigen teelt het resultaat zul len zijn. MEVROUW LODDER- -ROMIJN IN LEIDEN tobt met hetzelfde pro bleem als ik. Ze heeft een rijke mispeloogst meegedaan kauwor den. Ik ook niet. Ik heb er jam, moes, compote en zelfs ge- candeerde misspel van gemaakt en het smaakt alles niet erg lekker, ze ker als men de moeite in aanmerking neemt. Wel leg ik, bij gebrek aan flinke vorst, af en toe een paar mispels in de diepvries. Na een dag laten ontdooien en dan opeten. Smaken friszuur. I. EISMA IN HAARLEM heeft een pruimeboon die het eerste jaar wél vrucht heeft gedragen en het tweede niet. Ge brek aan zelfbestui- vingsmogelijkheden kan het niet zijn na een jaar vruchtzetting. Is er iets met de grond? Snoeien van pruimen doet men zo min mo gelijk en alleen na de oogst, als er dus nog blad aan de boom zit. Later in het seizoen is er kans op schimme- laantasting van 'loodglans' een gevreesde ziekte die hele takken af doet sterven. Daarom ook steeds alle snoeiwonden afdekken met wondbalsem voor bomen. Rozen vormen het probleem van P. QUALM IN LEIDEN. In de tuin staan al 15 jaar rozestruiken die het tot dan toe prachtig hebben gedaan, maar in de loop van het laatste jaar steeds minder werden. Volgens mij zijn die rozen abnormaal goed verzorgd dat ze het zo lang op dezelfde piek hebben gedaan en ik veronderstel dat boven dien de grond daar in Leiden niet zuur is! Rozen houden namelijk van niet-zure, goed bemeste grond. Des ondanks kan het gebeuren dat ze het, zonder aanwijsbare redenen, ineens minder goed doen. De oorzaak moeten we dan zoeken in de grond waar de aaltjes, miniem kleine diertjes die op de rozewortels parasiteren zich sterk vermenigvuldigd hebben. Aaltjes kun je met liet blote oog niet zien naar wel milieuvriendelijk bestrijden. Daar voor moeten om het andere jaar afrikaantjes tussen de rozen gezet worden. De wortels van deze planten scheiden een stof af waaraan de aaltjes een broertje dood hebben. De bloemkleur van afrikaan tjes vloekt bij die van de rozen. Geen nood. We houden de bloemen weg met de schaar. Blijft het probleem dan is mijn advies: haal alle rozen er uit, ververs de grond met goede compost en verteerde stal mest en begin opnieuw, uiteraard met nieuwe sterke rozenrassen. Zet dan zoals reeds gemeld, geregeld afrikanen (Tateges) tussen de AAD KNOL UIT VOORIIOUT heeft een inmiddels letterlijk uit de kluiten gewassen Abutilon en vraagt of deze in de tuin mag blijven. Zeker niet zou ik zeggen. Snel binnenhalen anders is deze fraaie grote plant weg. Mijn boek geeft zelfs temperaturen boven de 10 graden C. aan. l iet is inmiddels wel kouder geweest maar veel kou der mag de plant het niet krijgen. Is hij te groot, dan maar fors in- snoeien, Daar kan hij goed tegen. Ook de wortels kunnen best wat korter worden gemaakt, mits ze daarna weer goede aarde krijgen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. FOTO CATRINUS VAN DER VEEN sterdamse RAI in het zonnetje gezet toen hij een door een en- veloppenfabrikant uitgeschre ven ontwerpwedstrijd had ge wonnen. Wie een klein pakje met een vrachtbrief moet verzenden, heeft te maken met twee din gen: het pakje en de brief. Soms raakt de brief weg, meer dan eens komt hij in een verkreukel de toestand, los van het pakje, aan. Gast heeft dat ondervan gen door onder aan de venster envelop een soort kokertje te bevestigen. Dat kokertje zit er 'plat' onderaan, maar kan door dat het pakje er in wordt ge stopt, in zijn vorm worden ge duwd. „Alles in één", aldus de tevreden ontwerper, die vooral 'het meedenken in het produk- tieproces' heel interessant heeft gevonden. kant wil van Disney de licentie voor zo'n figuurtje kopen. Dis ney gaat zo'n bedrijf screenen en als dat goed uitpakt, krijgt het de goedkeuring voor het verkoopgebied. De ontwerper krijgt dan een promotioneel boekwerk toegezonden met ei sen waarbinnen hij moet wer ken. Zijn werk moet vervolgens worden opgestuurd naar Walt Disney. Daar wordt zijn ont werp overgetekend en vervol gens naar de fabrikant gezon den. Dat overtekenen gebeurt omdat ze willen dat de karakte ristieke lijnvoering van het fi guurtje gewaarborgd blijft." Wie denkt dat dan de produk- tie kan starten, heeft het mis. De vormgever werkt zijn ont werpen uit „bij voorbeeld twintig tassen en die moeten dan binnen een week klaar" faxt ze naar de opdrachtgever, bespreekt ze met hem, waarna eventuele wijzigingen worden aangebracht en dan pas is het produkt klaar om aan Disney te worden voorgelegd. Binnen één tot twee weken zijn de tekenin gen dan terug bij de fabrikant, waarna de tassen 'produktierijp' kunnen worden gemaakt. Aan de hand van bouwtekeningen worden in het Verre Oosten monsters gemaakt en die wor den getekend voor de presenta tiemap. Met die presentatiemap wordt de geachte clientèle be naderd. Aan de hand van wat uiteindelijk op papier is ver kocht, wordt vervolgens in het Verre-Oosten met de produktie begonnen. In grote containers reizen de tassen dan naar Ne derland om voorts gedistri bueerd te worden. Dat zijn school op zich een bron van in spiratie is, ontkent hij. „Kinde ren lopen de markt na die er al is. Je moet niet vergeten, dat al die artikelen al een jaar van te voren worden gemaakt. Daar hebben ze geen enkele invloed op. Ze kunnen niet zeggen 'die kleur is in', want die kleur is een jaar van tevoren al gekozen. Mode wordt gewoon gecre- eerd." Aangezien het werk in de confectie slechts 'bij golven' komt, heeft de ontwerper zich ook verder bekwaamd op.gra fisch terrein omdat verpakkin gen op zich hem in bijzondere mate boeien. Eerste prijs Kortgeleden werd hij op de Di rect Marketing Beurs in de Am- Gaston Gast met een aantal ontwerpen die hun weg naar de consument hebben gevonden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10