Leidsch Dagblad EG-top bezweert interne crisis BOERENKOOL EN RUNDERGEHAKT. Eelman na 17 jaar weg bij Noordwijk Aardbeving op Flores eist zeker 1500 levens Minder Goede Tijden voor minderheden DASA stelt besluit over Fokker uit GOED NIEUWS MAANDAG 14 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40033 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Noorlander/Bollenstreek moet sporthal uit John Eelman gaat Noordwijk na 17 jaar verlaten. Dat was zater dag het meest opzienbarende nieuws, want wat de voetballers van Noordwijk en FC Lisse er van brouwden, was niet om over naar huis te schrijven. De eersteklassers stuurden aan op een doelpuntloos gelijkspel. Hetzelfde resultaat werd ook op Nieuw Zuid genoteerd. Voor Quick Boys, dat tegen het nieti ge Hoek uitkwam, was dat een bittere tegenvaller. ARC incas seerde bij DOVO een 4-2 neder laag. Leiden verraste met een 0- 1 zege bij koploper Jodan Boys. Huurschuld Handbalvereniging Noorlander- /Bollenstreek nam gistermiddag in sporthal De Gaasbak met een overwinning op UVG (22-14) een beetje afscheid van de Voorhoutse supporters. De ge meente verbiedt de club om na 1 januari 1993 nog in de sport hal te spelen, vanwege een huurschuld van 40.000 gulden. Voorzitter (ad interim) Ton van Born verklaarde gisteren dat de gemeente Voorhout zich 'onbehoorlijk' gedraagt door de schuldenlast en de sancties aan de grote klok te hangen, terwijl hij als praeses niet op de hoogte is gebracht. De Tijd van Toen y« /t Het Leidse leven I I van de kleuterjuf Margaretha Geertruida Zeil, die grote bekendheid kreeg als Mata Hari. (Japanse prenten at a De grootste collec- I H tie prenten uit het moderne Japan hangt tot 14 februari in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Katwijker schiet huis in puin KATWUK WILLEKE HEUKOOP Een 40-jarige Katwijker heeft vanmorgen vroeg voor veel op schudding gezorgd toen hij rond vier uur in zijn woning aan de De Visserstraat in het wilde weg zijn geweer leeg schoot. De volledig overspannen man richtte veel schade aan maar maakte geen slachtoffers. De Katwijker was in het bezit van, werd ingeschakeld, achtte het een aantal vuurwapens omdat echter niet noodzakelijk kreeg de Katwijkse politie mel dingen binnen over een 'over spannen persoon' die overlast veroorzaakte in de buurt van zijn huis. De broer van de schutter kwam naar het politie bureau omdat hij bang was dat de zaak zou escaleren. Het Riagg (regionale instelling voor ambulante geestelijke gezond heidszorg), dat beide keren Doelman Arjan van Heusden van Noordwijk heeft meer oog voor de bal, dan voor Lissenaar Bert van Duy- venbode, die een seconde eerder hardhandig in contact is gekomen met Noordwijker. foto loek zuyderduin hij lid was van een schietvereni ging- Zowel zaterdagmiddag als zondag tegen middernacht Nederland boekt weinig succes in Edinburgh Met een bescheiden plan om de Europese economie aan te jagen, akkoorden over een nieuwe EG-begroting voor de komende zeven jaar en een regeling van het Deense verzet tegen 'Maastricht', heeft de Europese topconferen tie in Edinburgh de interne crisis van de EG bezworen. De top zette tevens de deur open voor de toetreding van nieuwe leden. De onderhandelingen met Oostenrijk, Zweden, Finland en Noorwegen over hun aansluiting bij de Gemeenschap zullen volgend jaar beginnen. Edinburgh peter de vries'we Rubies kubus hebben opge- correspondent lost'. Of de EG nu echt weer te rug op het spoor is hangt af van Een juichende Britse premier Engeland en Denemarken, waar Major, die de topconferentie de komende maanden het Ver- voorzat, zei zaterdagnacht dat drag van Maastricht moet wor den goedgekeurd. Nederland boekte weinig succes in Schot land. De strijdvaardige Joego- slavië-politiek kreeg geen steun en het begrotingsakkoord gaat Den Haag uiteindelijk 1,4 mil jard gulden extra per jaar kos ten. Premier Lubbers toonde zich na afloop niettemin tevre den over de uitkomsten. De Eurotop werd het eens over maatregelen om de stagne rende economie aan te zwenge len. Europees Commissaris Christophersen had de EG-lei- ders voorgehouden dat niets doen zou leiden tot een stijging van de werkloosheid van de huidige 9,8 naar 11 procent. Met een speciaal fonds van 4,4 miljard gulden en kredietrege lingen ter waarde van 11 miljard gulden moeten investeringen in infrastructurele werken en transport worden aangemoe digd. De EG-leiders spendeerden vrijwel de hele zaterdag aan bik kelharde onderhandelingen over de financiering van de Ge meenschap tot 1999. Daarbij toonde Spanje zich onbuigzaam in de eis dat de rijke lidstaten meer gaan meebetalen aan de economische ontwikkeling van de arme. Het ingewikkelde mil jarden-gevecht resulteerde in de afspraak dat Spanje, Portugal, Griekenland en Ierland de ko mende zeven jaar kunnen reke nen op 33 miljard gulden. Daar naast worden de uitgaven voor regionale steun en sociaal be leid, waar deze landen sterk van profiteren, bijna verdubbeld. Door verschuivingen binnen de begroting en het bij voorbaat interen op reserves blijft het ak koord op de door de rijke lan den gestelde grens van jaarlijks 176 miljard gulden (80 miljard ecu; 1,27 procent van het BNP in de EG). De speciale kortings regeling die voor de Engelse Nog niets bekend over Nederlandse slachtoffers De aardbeving die zaterdag het Indonesische eiland Flores trof, heeft aan zeker 1500 mensen het leven gekost. Tienduizen den mensen zijn dakloos ge worden. Volgens gouverneur Hendrikus Fernandez van Flo res zijn twee schepen met hulp goederen vanuit Kupang op Ti- mor onderweg zijn naar het ei land. De slachtoffers hebben behoefte aan voedsel, medicij nen en tenten, aldus de autori teiten op Flores. De beving die 13.29 uur plaatselijke tijd (06.29 uur onze tijd) plaatsvond, had een kracht van 6.8 op de Schaal van Richter. Het epicentrum lag in zee, 30 kilometer van de stad Maumere. Fernandez zei dat in deze stad duizend doden zijn gevallen. Reddingstroepen zoe ken onder de ruïnes van Mau mere en omliggende dorpen nog naar slachtoffers. Inmiddels Een zware aardbeving teisterde zaterdag het Indonesische eiland Flores. Ook een klooster in de plaats Ende aan schade op. zijn de lijken van ruim 1500 zei dat de stad na de beving door een vloedgolf werd getrof fen. Veel vissers en anderen die zich op het strand bevonden, worden sindsdien vermist. Tot dusver zijn geen meldin gen binnengekomen dat op Flo res Nederlandse missionarissen zijn omgekomen, zo heeft pater n ruim 1500 De autoritei ten verwachten dat het doden tal nog verder zal oplopen. In Maumere is 30 tot 40 pro cent van de gebouwen bescha digd. In eerdere berichten werd gesproken van 90 procent. Een woordvoerder van Fernandez Leo van der Helm van de mis sie-orde Societas Verbi Divina (Gezelschap van het Goddelijk Woord) in Teteringen, maandag laten weten. Op het eiland wer ken ongeveer 35 Nederlandse missionarissen, van wie 20 tot 25 in het getroffen gebied. Ze behoren bijna allemaal tot de Het worden Slechte Tijden voor minderheden in Nederland. Ne gen weken lang gaat één van de figuren in de polulaire televisie serie Goede Tijden Slechte Tij den, meneer Govert Harmsen, wekelijks een minderheidsgroe pering schofferen. Afgelopen woensdag waren de woonwa genbewoners aan de beurt. 'Wat moeten die vuilniszakken hier. Het lijkt hier wel een woonwar genkamp'. Bij het Haarlemse Steunpunt voor Woonwagenbe woners regende het klachten. Niet alleen bij het Haarlemse Steunpunt stonden de telefoons roodgloeiend. In heel Neder land hebben woonwagenbewo ners zich beklaagd over de op merking van meneer Harmsen. Inmiddels is er een gesprek ge weest tussen vertegenwoordi gers van het Landelijk Platform voor Woonwagenbewoners en de directie van RTL 4. Aan staande woensdag discussiert de leiding van RTL4 met het Landelijk Platform in het RTL4- programma De Zevende Hemel over de zaak. Volgens een woordvoerder van de commerciële zender zijn de denigrerende opmerkingen van meneer Harmsen over de woonwagenbewoners slechts een begin. De komende negen weken mag deze oudere figuur in de soap-serie nog meer 'ver heffende' taal richten tot andere minderheidsgroeperingen. „Goede Tijden Slechte Tijden probeert een afspiegeling te zijn van de samenleving en in het gewone leven heb je ook van die rechtse mannen, zoals me neer Harmsen, die dit soort din gen zeggen. Negen weken lang gaat Harmsen zo te keer. Daar na komt hij in één uitzending tot inkeer en gaat hij zich inzet ten voor minderheidsgroeperin gen", aldus een woordvoerder. „We willen met Harmsen la ten zien dat vooroordelen je gens minderheden fout zijn. Het is onze manier als omroep om duidelijk te maken dat er ra cisme in de maatschappij is. We hebben echt wel nagedacht over deze methode. Maar we hadden niet verwacht dat de woonwagenbewoners zo fel zouden reageren." Harmsen is een man in GTST die altijd zeurt en leuke initia tieven de grond inboort. Over negen weken komt er een afle vering waarin Harmsen tot in keer zal komen. Maar hoe moet het nu met mensen die altijd naar de serie kijken en dus alle aantijgingen jegens minder heden hebben aangehoord en net die morele ontknoping missen? Geen ramp, zegt de woordvoerder, want ook later zal nog blijken dat meneer Harmsen zijn leven heeft gebe terd. Ü1 Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram Rundergehakt, kilo 144^9.99 ®$0® (T A Q 500 gram ïftDMV Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 14 t/m zaterdag 19 december ai op te nemen. Vanmorgen ging de man ech ter door het lint. Hij sloeg zijn eigen woning kort en klein en schoot in het wilde weg. Na de schietpartij liet de man zich zonder problemen wegvoeren door de politie, die door buurt bewoners was gealarmeerd. De Katwijker is inmiddels op genomen in psychiatrisch zie kenhuis Langeveld in Noordwij- kerhout. Alle aanwezige wapens zijn in beslag genomen. contributie aan de EG geldt, blijft ondanks grote protesten van andere landen gehand haafd. Om de effecten op te vangen van de Duitse hereni ging, zal het aantal leden van het Europees Parlement met 49 worden uitgebreid tot 567. Ne derland krijgt in de Europese verkiezingen van 1994 31 zetels in plaats van de huidige 25. Duitsland ziet zijn ledental uit gebreid van 81 naar 99. Ook België, Frankrijk, Italië en Enge land krijgen er zetels bij. Pagina 2: EG stelt orde op za ken in eigen huis. Ter Beek wil F-16's naar Bosnië sturen amsterdam anp de zuidkust van Flores liep ernstige foto ap SVD. Of er zich Nederlandse toeristen op het eiland bevon den is nog niet bekend. Bij het ANWB en het ministerie van buitenlandse zaken waren maandagmorgen nog geen be richten over Nederlandse slachtoffers of vermisten bin nengekomen. HET WOORD IS AAN Confucius Laat aan de zon niet de tiid een traan te drogen die gij zelf kunt wegvegen uit het oog van hem die lijdt VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur onge veer 7 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, matig rond kracht 4. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Minister Ter Beek van defensie is bereid achttien F-16 ge vechtsvliegtuigen in te zetten om het door de Verenigde Na ties ingestelde vliegverbod bo ven Bosnië af te dwingen. Dat kan pas als de Verenigde Naties een machtiging geven om het vliegverbod via militair ingrij pen te handhaven. Komt zo'n machtiging er, dan kunnen de F-16's binnen enkele dagen ter plekke zijn. Ter Beek zei dat zaterdag tij dens het PvdA-congres in Am sterdam. De minister noemde het inzetten van gevechtsvlieg tuigen niet vrij van risico's, is volgens hem geen andere keus. „Het schenden van VN-besluiten kan niet wor den toegestaan. Wie niet horen wil, moet maar voelen". Het congres nam een resolu tie van het partijbestuur aan, waarin gepleit wordt voor het beter beveiligen van de aanvoer voedsel en medicijnen in voormalig Joegoslavië. Aanwe zige VN-troepen moeten meer mogelijkheden krijgen om hier bij militair geweld gebruiken. Ook moeten volgens de resolu tie meer vluchtelingen uit Bos nië worden opgenomen in Ne derland en andere EG-landen en dient Macedonië te worden erkend. Vice-premier Kok liet tijdens het partijcongres weten dat Ne derland tijdens de EG-top in Edinburgh al heeft aangedron gen op een actiever optreden van de internationale gemeen schap in voormalig Joegoslavië. Hij toonde zich echter niet opti mistisch over de bereidheid hiertoe. Nederland moet daar om doorgaan met het zoeken naar internationale steun, aldus Kok. Zie ook pagina 5 münchen bill meyer De overname van Fokker door Deutsche Aerospace (DASA) loopt vertraging op, zo meldt het Duitse weekblad Der Spie gel. Financiële deskundigen van DASA hebben in de boekhou ding van Fokker onvoldoende afgedekte financiële risico's aangetroffen. Het zou onder meer gaan om overheidsleningcn voor de ont wikkeling van de Fokker 50. Mocht de produktie voortijdig worden gestaakt, dan moet Fok- icei meer dan 550 miljoen gul den aan de staat terugbetalen. DASA uil niet voor die kosten opdraaien. De DASA-directie heeft daarom de vergadering van de raad van commissaris sen, die op 22 januari 1993 met de overname moesten instem men, tot nader order uitgesteld. Organist Drukker (82) overleden den haag anp De organist, componist en or kestleider Bernard Drukker is afgelopen weekeinde op 82-jari- ge leeftijd overleden. Hij voor zag honderden films van mu ziek en bouwde een gigantisch repertoire op. Drukker was onder meer or ganist in het Tuschinski Theater in Amsterdam, in de Cinema Royal en het City Theater. Van 1958 tot 1961 was hij stadsbei- aardier van Amsterdam in de Munttoren. Ook maakte hij ja renlang radio-progamma's; zo was Drukker organist voor de VARA en de AVRO. LcidschtOfe Dagblad jg j» I 'TT' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Postcode: Plaats: Tel.: (l.v.m fontrolr br/orpngt Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f 27,80)*. O Per kwartaal, via acceptgiro (f80,10). Per kwartaal, automatisch (f80,10)*. •Nr. KanL/gtm- Handtekening: Dr/c Son in cm mvrloji, mnrkr pwUrprl sturen ruar IrirWh DaptJad. AhowST icnitT. Antwwjcrlnr lOOrO, JJ00 VB Lrtckm I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1