Leidsch Dagblad SCHANDALIG Woonwijk in polder bij Leiden en Voorschoten Machtsstrijd in Moskou ontbrand Miljoenenschade in Leiderdorp Op de vlucht voor geweld Geneeskundige inspecties voeren taken niet uit GOED NIEUWS Luchtziekte en kramp in de nek tijdens maanreis i DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40030 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Uit elkaar 9 Het sprookje is uit. Charles en Di gaan uit elkaar. Maar Charles ver liest zijn aanspraak op de Britse troon niet. Actie Boeren /t q Een wilde actie van I «7 jeugdige melkvee houders bezorgde de poli tie in deze regio gisteren handenvol werk. De Bewondering /t Robin Hoogendam Z. I kan de foto van zijn vader niet missen en zijn vrouw Hanna koestert de antieke secretaire. j Romario scoort —g Romario bleek op- Z nieuw een 'heel ge vaarlijk mannetje'. Deson danks bleek AC Milan dui delijk te sterk voor PSV. Wethouders in Leidse regio wijzen toekomstige bouwlocaties aan leiderdorp» De felle brand die de Leiderdorpse Hobbywerk plaats aan de Lijnbaan gisteren volledig in de as legde, heeft een schade van enkele miljoenen guldens veroorzaakt. De vuurzee ontstond waarschijnlijk doordat bij laswerkzaamheden vonken in een grote plas benzine waren te rechtgekomen. Binnen korte tijd stond het hele gebouw in lich terlaaie. Omdat in de werkplaats gastanks lagen, vreesde de brandweer explosies. Die heb ben echter niet plaats gehad. De bedrijven er naast liepen flinke vuur-, rook- en waterschade op. In de Hobbywerkplaats konden Leiderdorpers sleutelen aan hun auto of motor. De brand heeft dan ook veel amateur-monteurs ernstig gedupeerd. De brand weer is nog tot ver in de middag bezig geweest met het nablus sen. Twee brandweerlieden raakten bij die bluswerkzaamhe den licht gewond. foto hielco kuipers Om te voldoen aan de woningbehoefte in de Leidse regio moeten in de Papenwegse polder tussen Voorschoten, Wassenaar en Leiden (Stevenshof) 2.400 woningen wor den gebouwd. Bovendien moeten er 2.250 nieuwe hui zen komen bij de toekomstige NS-halte in Voorhout. Tot die conclusie komt de stuurgroep Leidse regio in haar advies over nieuwe bouwlocaties in de regio. handhaven van de vliegbasis. Ook de Boterhuispolder tus sen Warmond, Leiden (Meren- wijk) en Leiderdorp moet met 1.400 woningen gedeeltelijk worden bebouwd om aan de behoefte aan ruimte voor wo ningbouw in de Leidse regio te kunnen voldoen. De stuurgroep is na een jaar van stroef overleg tot deze en andere „moeilijke en ingrijpen- leiden/regio wim koevoet De beide gebieden kunnen vol gens de stuurgroep alleen groen blijven als een belangrijk deel van het vliegveld Valkenburg wordt benut voor woningbouw. Daar zouden 5.000 huizen kun nen komen. De kans op bebou wing van het vliegveld is echter uiterst klein. Defensie heeft steeds vastgehouden aan het de" keuzen gekomen. Het rap port wordt maandag openbaar gemaakt. In de stuurgroep zit ten de wethouders van ruimte lijke ordening van Leiden, Voor schoten, Alkemade, Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp. Zij zochten in de regio ruimte voor 11.000 huizen die tussen 2000 en 2015 moeten worden ge bouwd. De wethouders zijn echter niet verder gekomen dan bouwlocaties voor 8.525 wonin gen. De wat kleinere te bebouwen gebieden op de lijst van de stuurgroep zijn de Voorscho- tense Krimwijkpolder (600 wo ningen), de Broek- en Si- montjespolder in Oegstgeest (750), de Sassenheimse spoor- zone (750) en Merenwijk-Noord (375) in Leiden. Dat de stuur groep deze polders zou aanwij zen, was echter al bekend. De stuurgroep heeft ook ruimte gevonden voor een klei ne 200 hectare bedrijfsterrei nen. Het grootste deel daarvan moet komen in de Oostvlietpol- der tussen de Europaweg en het recreatiegebied Vlietland (75 hectare) en in het Rhijnfront tussen Rijnsburg en Oegstgeest (60 hectare). Het advies van de stuurgroep wordt volgend voor jaar aan de betrokken gemeen teraden voorgelegd. Woedende Jeltsin eist referendum moskou hans geleunse correspondent President Jeltsin heeft vanmor gen het Russische volk te hulp geroepen in de machtsstrijd met het Congres van Volksafge vaardigden. Een referendum moet uitwijzen of het volk de president en de regering steunt of het parlement dat „onze her vormingen wil torpederen". Vice-president Roetskoi viel 'zijn baas' openlijk af. Een woedende jeltsin zei niet langer met het Congres te wil len samenwerken, nadat dit gis teren in een geheime stemming Jeltsins kandidaat-premier Gai dar afwees. Volgens Jeltsin heeft het Con gres onder leiding van voorzit ter Chasboelatov geprobeerd de regering het regeren onmogelijk te maken. „Men wilde bereiken wat de putschisten vorig jaar augustus voor ogen hadden, het blokkeren van de hervormin gen", aldus Jeltsin. Zijn toe spraak werd herhaaldelijk on derbroken door protesterende advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax.01719-48547 Jeltsins onaangekondigde op treden in het Grote Kremlin Pa leis zorgde voor groot tumult. Chasboelatov diende zijn ont slag in, waarna het Congres hem terug vroeg. Roetskoi zei het optreden van Jeltsin af te keuren. „De president heeft ons in een doodlopende straat ge bracht. Na de economische cri sis hebben wij nu ook een poli tieke crisis", aldus Roetskoi. De vice-president, tevens een van de leiders van de oppositio nele Burger Unie, zei dat Jeltsins adviseurs de president tot een gevaarlijke confrontatie met het parlement hadden ge dwongen. „Ze zouden zich voor de rechter moeten verantwoor den", aldus Roetskoi. Minister van binnenlandse zaken Yerin ontkende dat troe pen op weg zouden zijn naar het Kremlin. Defensieminister Gratsjov hield het Congres voor dat het leger zich niet in de po litieke strijd zou mengen. WD: Invallen bij ontvangers van bijstand den haag anp De WD-fractie in de Tweede Kamer wil bijstandsfraude be strijden door onaangekondigd in het hele land huiscontroles te verrichten. Van bijstandscliën ten die hier niet aan willen meewerken moet onmiddellijk de uitkering worden ingetrok ken. Dat is een van de voorstel len die WD-woordvoerder Lin- schoten vandaag heeft gedaan in het debat in de Tweede Ka mer over de bijstandsfraude. De WD wil verder onder meer dat alle gemeenten, die zijn belast met de uitvoering van de bijstandswet, worden verplicht een fraudebestrij- dingsplan op te stellen. De WD wil ook dat het aantal sociale re chercheurs drastisch wordt uit gebreid tot 1 op 500 bijstands gerechtigden. Nu is dat 1 op 1.000. Het debat over de bijstands fraude vindt plaats op verzoek van de WD-fractie, naar aanlei ding van een onderzoek in de gemeente Groningen waaruit bleek dat bij bijna de helft van de bijstandsuitkeringen iets niet klopt. Pagina 3: CDA wil bijstand be trekken bij parlementaire en quête. bombay Bij de godsdienstrellen tussen mos- tante hindoes werd gesloopt, zal worden her- bommen. Het dorpje Asalpha, even ten noor- lims en hindoes zijn in India zeker 700 doden bouwd. Bombay was gisteren opnieuw het to- den van Bombay, werd in brand gestoken. De gevallen. Premier Rao heeft aangekondigd dat neel van felle gevechten. Moslims en hindoes bewoners, voor het merendeel hindoes, sloe- de moskee in Ayodhya, die zondag door mili- bekogelden elkaar metstenen, zuur en brand- gen op de vlucht foto*ap Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DEL. 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Luc Delafortrie Hecht geen overdreven belang aan wat je verricht de wereld zal blijven draaien zonder jou. VANDAAG Feiten en meningen - Film Info Religie- Sport VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking In het algemeen veel bewolking en overdag op de meeste plaatsen droog. In de loop van de avond re gen. Minimumtemperatuur 3 gra den, maar in opklaringsgebieden rond het vriespunt en kans op een mistbank. Middagtemperatuur 5 graden. Wind draaiend naar zuid west en geleidelijk toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6. Trein vertraging door ongeluk Gratis Kerstbomen. Zie paginf 30 I.cid*ch O* Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. haarlem» pauline v De geneeskundige inspecties kunnen hun werk niet goed meer doen nu tien medewer kers zijn wegbezuinigd. Daarom is besloten enkele taken niet langer uit te voeren. Dat betreft vooral het toezicht op de thuis zorg en de zorg voor asielzoe kers. Die taken kunnen de in specties pas aan als er meer for matieplaatsen komen. Dat heb ben ze meegedeeld aan het mi nisterie van WVC. De regionale geneeskundige inspecties hebben samen 10 van de 151 medewerkers moe ten inleveren. Die ingreep komt op een ongunstig moment, schrijft geneeskundig hoofdin specteur G. Siemons namens de regionale inspecties aan direc teur-generaal B. Sangster van het ministerie van volksgezond heid. De overheid bemoeit zich steeds minder met de planning en uitvoering van de gezond heidszorg. Verzekeraars, instel lingen voor gezondheidszorg en patiëntenorganisaties moeten meer onderling gaan regelen. Vermindering van het toezicht is in dat licht niet te verdedigen, vinden de inspecties. Boven dien zitten de inspecties mid den in een fusieproces. Als gevolg van een dodelijk on geval op de spoorbaan bij Bloe- mendaal was er vanochtend tussen kwart voor elf en half twaalf geen treinverkeer moge lijk op de lijn Leiden-Haarlem- Amsterdam. Passagiers werden tijdelijk met bussen vervoerd en NS leidden enkele intercitytrei- nen om via de Schiphollijn. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Postcode: Plaats. Tel.: schiphol «piet arp De maansverduistering heeft hij gemist. Het enige ronde dat hij vannacht tijdens de 'maanreis' heeft gezien is de toilet pot. „Ik heb twee papieren zakjes vol gekotst", zegt een nog steeds pipse B. Bronkhors uit Limmen, vlak voor de landing op Schiphol. Hij is niet de enige. Ook anderen misten 'de lichtshow van de eeuw', doordat zij luchtziek werden door het scherpe zwenken en draaien van de Boeing 757 van Transavia. Die manoeuvres waren nodig om de passagiers glimpen van de schemerige maan te kunnen bieden. Voor Bronk- horst is het dan ook de eerste en de laatste keer. „Volgend jaar wordt het personeelsreisje weer gewoon vissen op de Noordzee." Zo'n 700 lezers en 150 relaties van het weekblad Panorama meldden zich de afgelopen weken voor een vluchtje tijdens een van de specta culairste maansverduisteringen van de eeuw. Voor 139 gulden op tienduizend voet, boven de wolken, zit je dichter bij de maan en heb je dus beter zicht op dit natuurverschijnsel. Er zijn talloze rede nen om deze nachtelijke zeldzaamheid te willen meemaken. Zo gonst het ge rucht door het vliegtuig dat een man zijn vriendin voor de vlucht had uitge nodigd om haar ten huwelijk te vragen. Het stel is onvindbaar. Anderen krijgen het tochtje cadeau. Zoals Cindy van de Bruinhorst uit Gouda. Bij het instappen voor haar luchtdoop is zij elf jaar. Een uur later, bij het verlaten van het toestel, twaalf. Vlak na het opstijgen kijkt zij in het donker om de maan te zien. Het duurt even, maar als de piloot het toestel op zijn kant zet, in een hoek van 45 graden, ziet ze het schijfje plotseling. Haar maag heeft geen last van de grillige bochten. De piloten vliegen op handbesturing, dat is minder rustig dan op de automa tische piloot, excuseert de captain zich. Hij meldt keurig aan welke kant de schemerdonkere maan is te zien. Voorin zit een pipse Zeger Scholtes (12) uit Alkmaar. ,,Ik ben misselijk ge- weest.'Maar ik heb de maan gezien. Een stipje, tegen een zwarte lucht. Heel mooi." Nu hoopt hij maar dat het vlieg tuig snel landt. Voor de Amsterdammer Saul Tas (9) hoeft dat nog niet. Er is nog genoeg te zien. Waar A. Bakker uit Rozenburg zich over verbaast, is dat jc de maan af en toe bijna onder je ziet hangen. Net als de sterren. ..Ik wist dat de maan in het sterrenbeeld Orion zou staan. Ik ben nu eenmaal een beetje geïnteresseerd in astronomie. Ook de Grote Beer was goed te zien, onder ons." E. Arends gaf samen met zijn zwager zijn schoonvader J. Zondag uit Wester voort het tochtje cadeau. „Het enige na deel van dit uitzicht is dat je kramp in je nek krijgt, omdat de maan zo hoog staat." Na dc eerste 2 weken lx-taal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f 27,80)*. j D Per kwartaal, via acceptgiro (f80,10). j D Per kwartaal, automatisch (f80.10)*. J *Nr. hank /gim- j Handtekening: «furrn naar Ifkbcti Dagblad, Abormrc icnur, i 2 )00 VB Leiden 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1