'Ook marktsector moet jeugd aan banen helpen' VVD wil binnen vijfjaar 10.000 extra politiemensen Fotograaf volgde koningin Beatrix 'van negen tot vijf' Binnenland Mistlamp kan bij fout gebruik gevaarlijk zijn Frauderende ambtenaar hoort acht maanden eisen 'Alimentatie betalen is onevenredig zware last' Dossiers blokkeren draaideur 'Ongeregeldheden Grenshospitium met minimum aan geweld gebroken' WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 5 Gloeiendhete kroket ontploft in mond NiBBixwouD Een man is gisteren na het eten van een kroketje in een cafetaria in Nibbixwoud met brandwonden in zijn keel in het ziekenhuis opgenomen. Bij de eerste hap spatte de kroket uiteen, waarbij een deel van de kokendhete inhoud in zijn keel schoot. Dat zorgde voor ernstige blaarvorming. Vermoed wordt dat er in de kroket hete lucht opgesloten heeft gezeten. Acht jaar voor overvaller en uitbreker alkmaar» De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 24-jarige Amsterdammer voor het plegen van een bankoverval veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. De man beroofde in januari een bank in Hoorn. Hij bedreigde twee medewerkers, zette zijn pistool tegen het hoofd van een klant en ging er vandoor met 50.000 gulden. Hij heeft de overval steeds ontkend. Tweede poliopatiënt overleden utrecht» Naar pas nu bekend is geworden, is vorige week in Zuid-Holland een 61-jarige poliopatiënt overleden. De man was niet ingeënt, hoewel daar geen principiële redenen aan ten grondslag lagen. Het beleid van WVC blijft dat mensen van 41 jaar en ouder zich niet hoeven te laten inenten. Al eerder is een baby in Rotterdam aan de gevolgen van polio overleden. Tot nu toe zijn 58 ziektegevallen gemeld. Koeriers in Amsterdam op de ligfiets Amsterdam Vanaf vrijdag heeft Amsterdam er riersdienst bij. Luud Schimmelpenninck, ontwerper van het wit- te-fietsenplan en de witkar, geeft dan het startschot voor De Fietsdienst, een snelbezorgdienst in Amsterdam en Amstelveen met een moderne driewielige ligfiets. Schimmelpenninck denkt dat zijn dienst qua snelheid niet onder zal doen voor de koe riersdiensten per brommer of motor. Man bekent dubbele moord den bosch Een 32-jarige man uit Den Bosch heeft bekend dat hij afgelopen zondag in en bij zijn woning twee mannen heeft doodgeschoten. De slachtoffers zijn een 33-jarige man uit Oss en een 36-jarige man uit Geffen. Volgens de verdachte kwamen zij een zakelijke ruzie over de verkoop van auto's uitpraten. Tij dens dat gesprek zou de verdachte zijn bedreigd. Rijkspolitie waarschuwt en bekeurt Een dichte mist hing gisteren over Nederland. En dus deed menig automobilist z'n mist lamp aan. Soms is dat goed, maar vaker niet. Dan is het mistlicht zelfs gevaarlijk, aldus de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie. De dienst deelt dan ook geregeld boetes Automobilisten moeten hun mistlamp zo min mogelijk ge bruiken. Alleen als er minder dan vijftig meter zicht is bij zeer dichte mist of zware sneeuwval mag het, zo staat in het Nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens. Het voeren van de mistlamp bij normale weersomstandighe den kan de achterop komende automobilist in verwarring brengen. ,,Bij regenachtig weer en rijdend op asfalt lijkt het net of de auto-met-mistlicht remt. Dat effect wordt nog versterkt als twee mistlampen worden gevoerd. De automobilist die achter zo'n wagen rijdt, gaat dan ook remmen, met alle con sequenties vandien. Daardoor kunnen kop- en staartbotsingen worden veroorzaakt", aldus T. Dellebeke van de Verkeers dienst in Driebergen. De mistlamp hoort links ach terop de auto te zitten. Dellebe ke: ,,Wij noemden de mistlamp amsterdam anp Officier van justitie mr. G. van Zeben-De Vries heeft gisteren voor de Amsterdamse recht bank tegen een 41-jarige voor malige ambtenaar bij het Ge meentelijk Woningbedrijf acht maanden gevangenisstraf en 20.000 gulden boete geëist. De officier achtte bewezen dat hij bij het invullen van drie aanvra- Weer ambtenaren Herhuisvesting geschorst amsterdam Bij de Dienst Herhuisvesting in Amsterdam zijn opnieuw twee. ambtenaren geschorst op ver denking van fraude. In het na- |aar werd ook al een ambtenaar ontslagen die 40.000 gulden aan steekpenningen zou hebben ontvangen in ruil voor de toe wijzing van ongeveer tien wo ningen aan mensen die daar voor niet in aanmerking kwa- \olgens woordvoerder R. Ku- pers van de dienst kwam dit nieuwe geval aan het licht tij dens periodieke controles. Er is een intern onderzoek gestart. 1 »e politie is er nog niet bij be trokken. Voorstel van jongerenorganisatie CNV: amsterdam gen voor renovatiesubsidies heeft gelogen. De man stond terecht samen met een 34-jarige man en een 58-jarige, tegen wie de officier vier maanden eiste. Volgens hun eigen zeggen deden zij op initiatief van de ambtenaar in 1988 subsidieaanvragen, waar bij zij onjuiste gegevens invul den. Zij deden net of zij panden bezaten en verhuurden, waar door zij een hogere subsidie hoopten te krijgen dan wanneer zij zeiden de panden zelf te be wonen. In weerwil van diverse getuigenverklaringen bleven de verdachten ook ter zitting vol houden dat zij hun huizen niet zelfbewoonden. Doordat de zaak tijdig aan het licht kwam, heeft het drietal het subsidiegeld niet gekregen. De ambtenaar is ontslagen en met wachtgeld gestuurd. Volgens zijn advocaat, mr. A. ten Broeke, heeft de commotie omtrent zijn cliënt ertoe geleid dat de man op voet van oorlog met zijn buurtbewoners leeft en dat hij door de publieke opinie al is veroordeeld. De „negatieve pers" zou daartoe een belangrij ke bijdrage hebben geleverd, stelt de raadsman. Eerder dit jaar verloor de voormalige amb tenaar een kort geding tegen Vrij Nederland, dat de verwik kelingen uitvoerig belichtte. De rechtbank doet uitspraak op 22 december. den haag»anp De marktsector moet banen beschikbaar stellen in het kader van de Jeugdwerk Garantie Wet (JWG). De over heid en de collectieve sector alleen bieden onvoldoende perspectief om alle jongeren die in aanmerking komen, aan werk te helpen. JWG-plaatsen (bovenop de nor male bezetting) aan de slag te komen. Zij zijn dan in dienst van één van de JWG-organisa- ties, die door de gemeenten zijn opgericht, en ontvangen tachtig procent van het wettelijk mini mumloon. De werkloosheid onder jon geren is inmiddels aanmerkelijk gedaald. Nu maken vooral jon geren van de JWG gebruik die anders niet aan de slag komen, zoals vroegtijdige schoolverla- Dat stelt de CNV Jongerenorga nisatie in een gisteren gepre senteerd onderzoek naar de uit voering van de wet, die onge veer een jaar geleden van kracht is geworden. De JWG is ontworpen in de tijd van grote jeugdwerkloos heid. Jongeren tussen de 16 en 27 jaar die langer dan een half jaar zonder werk zitten, krijgen de mogelijkheid via speciale ters, allochtone en gehandicap tejongeren. Niettemin zijn er niet vol doende JWG-plaatsen, zo blijkt uit het CNV-onderzoek. De overheid en de collectieve sec tor immers moeten aanzienlijk bezuinigen. Daarom dringt de CNV Jongerenorganisatie er bij de arbeidsvoorziening op lan delijk en regionaal niveau op aan meer JWG-plaatsen in het bedrijfsleven te werven. Wette lijk is dat al mogelijk, maar het gebeurt nog nauwelijks, aldus de voorzitter van de jongerenor ganisatie, L. Spoelman. Minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) is geen voorstander van de aanbe veling. Hij acht het risico dat re guliere banen verloren gaan ten koste van de JWG-plaatsen te groot. De CNV-jongeren vonden een gewilliger oor bij twee voorzit ters van Regionale Besturen voor de Arbeidsvoorziening, R. Lubbers (Rijnmond) en H. Hof stede (zuidoost Brabant). Bei den vinden dat een goede uit voering van de JWG onmogelijk is zonder medewerking van het bedrijfsleven. Volgens Lubbers zijn het vooral kleine onderne mingen die een nuttige bijdrage kunnen leveren. Hofstede pleit te ervoor in CAO's afspraken te maken over I JWG-plaatsen in bedrijv Nieuwe vereniging wil onrecht bestrijden wetsvoorstel ingediend om de duur van de alimentatie te be perken, maar veel soelaas biedt dat niet. Hermans: „Op aandringen van de Eerste-Kamerfractie van het CDA heeft staatssecretaris Kosto de alimentatieduur in zijn wetsvoorstel verlengd van twaalf naar twintig jaar." De rechter kan dan vervolgens als nog beslissen de duur te verlen gen. De kersverse vereniging vindt alimentatie op zich terecht, maar verzet zich vooral tegen de bijna oneindige duur ervan. Een betalingsperiode van vijf jaar wordt als rechtvaardig erva ren. Vijf jaar is volgens de op richters van de vereniging ook lang genoeg voor de alimenta tie-ontvanger, meestal de schappelijk bestaan op te bou- Alimentatie is zoiets als een le venslange, comfortabele leun stoel. Maar voor degene die de alimentatie moet betalen, is het een onevenredig zware last, die vaak pas eindigt als een van de voormalige partners overlijdt. Dat zei H. Hermans gister middag in Amsterdam ter gele genheid van de oprichting van de Vereniging Alimentatiepijn. De vereniging wil „onrecht op het gebied van alimentaties cor rigeren" en door „bewustma king en pressie" verbetering be werkstelligen. Hermans, zelf gescheiden, en mede-oprichters R. de Nooij (gescheiden) en J. van Berkum (tweede echtgenote), ervaren nog dagelijks de financiële last van het stuklopen van hun hu welijk of dat van hun partner. Weliswaar heeft het kabinet een vroeger het speeltje aan de au to. Met Sinterklaas of Kerst werd zo'n lamp vaak cadeau ge daan. En de autobezitter mon teerde hem dan ergens achter op z'n wagen, links of rechts, dat maakte hem niets uit. Te genwoordig worden auto's standaard afgeleverd met een mistlamp op de goede plek." De Algemene Verkeersdienst verwacht dat er binnenkort een verbod komt op het voeren van twee mistlampen. „Je ziet soms auto's die een hele feestverlich ting hebben ontstoken. Daar moeten we vanaf. Extra verlich ting zorgt voor extra verwar ring", aldus Dellebeke. Volgens de Europese regelge ving moeten auto's ten minste één mistlicht hebben, twee mag. Maar minister Maij-Weg- gen van verkeer wil aan de ver warring een einde maken door één mistlamp op nieuwe auto's verplicht te stellen. Ook politie, Bovag en de Raad voor de Ver keersveiligheid dringen daarop Het ontsteken van de mist lamp bij dichte mist en zware sneeuwval verhoogt de veilig heid in het verkeer, daar is zo wel de Verkeersdienst als de ANWB van overtuigd. „Maar", zegt een ANWB-woordvoerster, „alleen als er minder dan vijftig meter zicht is". 'Geld uit Defensie en Ontwikkelingssamenwerking den haag anp De WD wil dat er 10.000 poli tiemensen bij komen. Dat zou binnen vier vijf jaar moeten gebeuren. Volgens de WD is met de uitbreiding ongeveer een miljard gulden gemoeid. Dat geld wil de partij uit de be grotingen voor Defensie en Ontwikkelingssamenwerking halen. Dat bleek vanmorgen tij dens de behandeling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer. Volgens WD-kamerlid Kort hals houdt de versterking van de politie in Nederland geen ge lijke tred met de stijging van de criminaliteit. Ook heeft Neder land in verhouding tot andere landen in Europa in verhouding minder politiemensen. Het zijn er op dit moment 36.000. Dat dient met het oog op het weg vallen van de grenzen gelijkge trokken te worden, meent de WD. De 10.000 extra politiemen sen moeten volgens Korthals ook voorkomen dat particuliere beveiligingsbedrijven als padde stoelen uit de grond schieten. Zijn bezwaar tegen die bedrij ven is dat zij oncontroleerbaar zijn. Daarnaast betoogde Kort hals dat iedereen recht op vei ligheid heeft. „Die mag niet al leen te koop zijn voor de rij ken", aldus Korthals. Volgens de WD is de rek voor meer doelmatigheid bij de poli tie eruit. Extra capaciteit kan volgens Korthals niet worden bereikt door de bevoegdheden van politiemensen steeds maar uit te breiden. „We moeten ons afvragen of het niet een kwestie van capaciteitsgebrek is", aldus Korthals. De WD verweet de re geringspartijen met de mond wel te belijden dat de aanpak van criminaliteit prioriteit moet krijgen, maar dal daar in de praktijk niets van blijkt. Staatssecretaris Kosto ontkent dat er een gewonde was den haag gpd den haag Een van de draaideu- ming. Medewerkers van de finan- ren van het ministerie van justitie ciële afdelingen van die raden de- werd gistermiddag helemaal ge- monstreerden tegen het voorstel blokkeerd door dossiers van de van staatssecretaris Kosto om de Raden voor de kinderbescher- inning van de alimentatie voor kinderen niet langer als over heidstaak te beschouwen, foto anp arthur bastaanse De ongeregeldheden in het Grenshospiti Amsterdam zijn vorige week met een „min aan geweld gebroken". Medische behandeling was voor niemand nodig. Dat schrijft staatssecre taris Kosto van justitie in een brief aan de Tweede Kamer. Kosto ontkent hiermee berichten dat één van de asielzoekers gewond zou zijn geraakt door het optreden van de Mobiele Eenheid. Desondanks laat de staatssecretaris een onderzoek instellen door de rijksrecherche, naar aanleiding van pu- blikaties waarin werd gesteld dat justitieperso- neel overmatig geweld tegen asielzoekers zou ge bruiken. Het Grenshospitium is vorig jaar geopend en vervangt de noodopvang op Schiphol. Asielzoe kers van wie op voorhand vaststaat dat hun ver zoek ongegrond is, worden er opgesloten in af wachting van uitzetting. Ook criminele vreemde lingen die op uitzetting wachten, zitten er vast. De relletjes begonnen vorige week toen asiel zoekers eisten dat zij naar buiten mochten. Kosto geeft toe dat de spanningen mede te wijten zijn aan een klein groepje vreemdelingen dat al zeer lang in het Grenshospitium vast zit. Volgens Kosto is dat echter hun eigen schuld omdat zij weigerden mee te werken aan de vaststelling van hun identiteit. In antwoord op kamervragen bevestigt Kosto dat dit jaar vijftien tot twintig keer asielzoekers uit het Grenshospitium zijn overgebracht naar isoleercellen in de Bijlmerbajes. Volgens de staatssecretaris betrof het in zeven gevallen vreemdelingen die geweld gebruikten tegen me debewoners en personeel. In twee gevallen ging het om ongewenste intimiteiten van vreemdelin gen jegens vrouwelijk personeel. In de overige ge vallen was sprake van dreiging met geweld. De medezeggenschapscommissie van het Grenshospitium heeft in oktober al een brand brief geschreven waarin werd gewezen op een ernstig personeelstekort. De spanningen zouden daardoor toenemen. den haag brenda grutterink Fotograaf Werry Crone drukte 6.500 keer af om één jaar Beatrix in beeld te brengen. Ter gelegenheid van het koperen ju bileum van de koningin kreeg de bij het dagblad Trouw werk zame fotograaf van het Rijks museum de opdracht het ko ningschap in beeld te brengen. Crone koos 128 foto's uit voor de tentoonstelling en het boek 'In dienst van het Koninkrijk, de monarchie in staatsbestel en sa menleving'. De tentoonstelling is van 19 december tot en met 14 maart te zien in het Rijksmu- Ondanks het feit dat een be geleidingscommissie was inge steld en de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) graag wilde mee werken, ging het niet altijd even vlot. „Ik wilde de handen van de koningin terwijl ze haar handte kening zet onder een staatsstuk. Ook wilde ik haar wekelijks overleg met Lubbers vastleggen. Dat zijn beelden die het koning schap in volle betekenis treffen. Ik heb in het eerste stadium verzoeken ingediend, ze zijn pas op het laatst gehonoreerd." De eervolle opdracht kost Crone tot op heden slapeloze Koningin Beatrix en prinses Margriet tijdens Koninginnedag 1992. nachten, zeker nu het boek de zer dagen in 10.000 zwaar uitge voerde exemplaren op de markt komt. Een van zijn voornaamste zorgen is of collega's wel zullen vinden dat zijn foto's iets aan de zaak toevoegen. „Ze hebben me toch al die tijd bezig gezien voor die speciale opdracht met een aantal privileges. Dat laatste be- foto werry crone tekent niet dat ik overal vrij was om te gaan en te staan, ik had voordurend een RVD'er achter me. En zoveel privileges hoefde ik ook niet te hebben. Ik maak graag foto's in de marge, om het apparaat rondom de koningin, de pers en het publiek te laten zien. En verder overzichtsfoto's uit de verte. Dat kan goed met de koningin omdat iedereen weet hoe ze eruit ziet. Ik heb haar maar één keer van dichtbij, met de ook jubilerende Lub bers." Dat Crone redelijk content is met het boek, betekent volgens hem niet dat zijn project alleen maar uit briljante foto's bestaat. „Er is geen fotograaf die hon derd briljante foto's in zijn leven maakt. De foto's moeten echter samen het verhaal van de ko ningin aan het werk vertellen, van negen tot vijf-, zeg ik maar. Belangrijk vind ik ook dat er op één foto al zoveel te zien is dat hij op zich weer een verhaal vertelt. Zo'n foto maakte ik op Prinsjesdag van prinses Juliana. Zij, moeder en oud-koningin, zit dan achter het raam bij het Kabinet van de Koningin om haar dochter langs te zien ko men. De Gouden Koets en di recteur Rhodius van het Kabinet staan er ook nog op." Crone zorgde ervoor niet na drukkelijk aanwezig te zijn, flit ste nooit en kleedde zich elke keer in de puntjes. „Nergens op die foto's merk je dat ik er ben, geen enkele is geposeerd." Alle foto's zijn in zwart-wit, om de eenheid te bewaren. „Kleuren kunnen elkaar in zo'n boek gaan pesten. Ze zijn in Noord-Brabant anders dan in Japan bijvoorbeeld, waar ik de voorbereidingen voor het staatsbezoek vastlegde." Daar fotografeerde Crone onder meer hoe ceremoniemeester Monod de I roideville de zetel voor de majesteit keurt. Een andere originele Japan- foto maakte hij in Nederland, toen de koningin in Japan was. In het militair tehuis Bronbeek fotografeeerdc hij een aantal Knillers in uniform, terwijl ze naar de koningin op TV kijken. Ook deze foto toont het hele verhaal van het voor oud-Indië- gangers toch nog enigszins om streden staatsbezoek. Het boek wordt ingeleid door journalist Harry van Wijnen, die onlangs een boek over prins Bernhard publiceerde. Het mo derne koningschap zou weleens aan zijn eigen perfectie ten gronde kunnen gaan, denkt hij „Koningin Beatrix heeft zoveel van haar werk gemaakt dat geen enkele opvolger er daarna nog veel van kan maken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5