Saneren visserij kost 60 miljoen „Kan ik nu al wat extra's doen voor mijn pensioen Binnenland Veel fouten gemaakt bij explosie Cindü Uithoorn WIR-fraude Motor\>ermogen vloot moet 22 procent omlaag blijkt veel omvangrijker Succes voor verslaafdenzorg Opheldering gevraagd over 'spookstudenten' 'Straks zit je vader zelf achter tralies' ,06-0°V- WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 3 n Nederlands Persbureau GPO Gemeenschappelijke Persrhenst Anti-militarist Koning weer vast den haag Anti-militarist Kees Koning is gistermorgen op de vliegbasis Woensdrecht aangehouden. Hij had zich toegang ver schaft door een gat in de omheining te knippen. Bij zijn aanhou ding had Koning een tas met werktuigen bij zich en benzine. Ko ning, die in maart werd veroordeeld tot zestien maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf vanwege het vernielen van mili tair materieel, werd aangehouden voordat hij iets kon doen. Eis zes jaar voor overval koffieshop alkmaar Wegens een gewapende overval op een Helderse kof fieshop eiste officier van justitie G. Zweers gisteren voor de Alk- maarse rechtbank zes jaar cel tegen een 26-jarige man uit Den Helder. De verdachte schoot tijdens de overval volgens eigen zeggen „per ongeluk" een vrouw in de buik. Het was de ver dachte te doen om geld en softdrugs. Anne Frank Penning 1992 toegekend amsterdam De Anne Frank Penning 1992 is toegekend aan de koninklijke commissaris voor het migrantenbeleid in België Paula d'Hondt. Ze krijgt de penning voor 'de prominente en in spirerende rol' die zij speelt in het migrantenbeleid in haar land. De stichting reikt de penning sinds 1984 jaarlijks uit aan een persoon of organisatie die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt in de strijd tegen discriminatie en racisme. Dienstenbond FNV kiest Spanjers utrecht» Het congres van de Dienstenbond FNV heeft gisteren in Utrecht in overgrote meerderheid Martin Spanjers gekozen als nieuwe voorzitter. Spanjers (47), nu tweede man bij de bond, volgt Lodewijk de Waal op die is overgestapt naar de vakcentrale FNV. Spanjers is al 12,5 jaar vakbondsbestuurder en sinds 1989 vice-voorzitter en CAO-coördinator bij de bond. In die functie wordt hij opgevolgd door Kitty Roozemond (37), die tot nu toe algemeen secretaris was. Miljoenenschade bij brand in Grave grave» Een felle brand in een caravan- en kampeerartikelenbe- drijf in het Noordbrabantse Grave heeft vanmorgen een schade aangericht van zeker drie miljoen gulden. De oorzaak van de brand is zeer waarschijnlijk een ontplofte gasfles. De brand brak uit rond drie uur. Ruim een uur later gaf de brandweer het sein 'brand meester'. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Politieke rel op vakantiebeurs in RAI amsterdam De 'Balkanoorlog' bereikte gistermiddag de RAI in Amsterdam. Op de openingsdag van de vakantiebeurs voor de reisbranche 'TourTrade 92' stelde het Grieks Verkeersbureau de directie van de RAI een ultimatum. De beursstand van de Repu bliek Macedonië moest verdwijnen of de Grieken en de Cyprio ten zouden de vakantiebeurs demonstratief verlaten. Onder druk van de Griekse dreiging vond de RAI een compromis: de stand van het Macedonische reisbureau 'Ohrid' mocht blijven, maar de grote standnaam 'Republic of Macedonia' moest weg. Ministerieel onderzoek wijst uit den haag «jan kuys haags redacteur Ondanks het bestaan van een goedgekeurd rampenplan was de gemeente Uithoorn afgelo pen zomer onvoldoende voor bereid op het bestrijden van de explosie bij het chemische be drijf Cindu. Het rampenplan zat slecht in elkaar en er was te wei nig mee geoefend om de be strijding effectief aan te pakken. Hierdoor ontstonden proble men in de communicatie, die leidden tot onrust in de verre omgeving. Bij het ongeluk kwa men drie bedrijfsbrandweerlie- den om het leven. Een gisteren door het minis terie van Binnenlandse Zaken gepubliceerd onderzoek leert dat er meerdere zaken fout gin gen bij de rampbestrijding en de hulpverlening. De communi catie tussen de verschillende hulpverleners was bijvoorbeeld niet optimaal, waardoor niet al le risico's tijdig zijn onderkend. Vooral de overbelasting van het telefoonnet en het ontbre ken van kennis over alternatieve verbindingen veroorzaakten veel verwarring. Daar staat te genover dat een goede samen werking tussen verschillende operationele diensten uit de re gio tot een betere aanpak heeft geleid. De onderzoekers noe men de prestaties van de uit voerende diensten 'opvallend hoog'. Vanwege de gebrekkige voor bereiding op het gebied van rampenbestrijding, de slechte communicatie met vooral de uitvoerende diensten en de toe vallige samenstelling van de rampenstaf heeft de leiding van de grootse operatie haar werk niet goed kunnen doen. Er was te weinig inzicht in de commu nicatiemogelijkheden en te wei nigervaring. Daardoor ontstond nodeloos verwarring, zo oorde len de onderzoekers. den haag gpd Het bedrijfsleven heeft in 1988 ten onrechte 435 miljoen gul den aan investeringspremies (WIR) opgestreken. Dat is 173 miljoen gulden meer dan tot nu toe uit onderzoek van de belastingdienst was gebleken. De WIR-fraude hangt samen met het afschaffen van de WIR in het weekeinde van 29 febru ari 1988. Bedrijven hebben toen op grote schaal trucs toe gepast om alsnog van de WIR te kunnen profiteren. De belastingdienst bekeek vorig jaar al 5.500 grotere WIR-claims uit 1988. Daaruit kwam naar voren dat 262 mil joen gulden aan WIR ten on rechte was uitgekeerd. Minis ter Kok (financiën) besloot toen alle WIR-claims te bezien. Dat waren er nog eens 3.600. Uit nader onderzoek is geble ken dat ook daarbij nog 173 miljoen gulden ten onrechte aan WIR was uitgekeerd. Inmiddels worden na het eer ste en tweede onderzoek van WIR-claims 82 bedrijven straf rechtelijk vervolgd. De overige ondernemingen moeten de WIR-gelden terugbetalen, al dan niet met een administra tieve boete. Boete van 1,2 miljoen Celstraf voor fraudeurs met afval Rijnmond antwerpen gpd De rechtbank van Antwerpen heeft gisteren een Belgische af- valbaron en zijn Nederlandse compagnon, een afvalmakelaar uit Boxtel, schuldig bevonden aan het illegaal storten van af- valresten van de Afvalverwer king Rijnmond en Roteb op ver schillende plaatsen in België. De Belg is veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. De afvalmakelaar, die enkele weken terug in Den Bosch tot een jaar cel is veroordeeld, kreeg gisteren wederom een ge vangenisstraf van één jaar. Voor milieu-delicten zijn dit nu toe de zwaarste straffen die ooit in België zijn uitgesproken. De Belgische afvalbaron wordt beschouwd als de centra le figuur in omvangrijke afval- fraudes die begonnen bij vooral afvalverwerkingsbedrijven in Nederland en Duitsland en die steevast eindigden in België of noord-Frankrijk. De man wordt er ook van verdacht met che misch afval vermengd vliegas voor de bouw van de Kanaal tunnel te hebben aangeleverd. Het onderzoek naar deze ver denking strandde echter op het gebrek aan samenwerking met de Franse opsporingsautoritei ten. De beide verdachten moeten ook de kosten betalen die zijn gemoeid met het opruimen van de illegaal gestorte vliegas en slakken. De rechtbank bepaalde de opruimkosten op 22 miljoen francs, zo'n 1,2 miljoen gulden. Het verder saneren van de Nederlandse vissersvloot kost de Nederlandse belastingbetaler zestig miljoen gulden. De kosten zijn het gevolg van een aanzegging van EG- visserijcommissaris Marin aan minister Bukman van landbouw en visserij om de capaciteit van de Nederland se vissersvloot de komende drie jaar met 22 procent mo torvermogen te verminderen. De rekensom is gemaakt door secretaris H. van der Bend van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten. den haag gpd Om te voorkomen dat de Eu ropese wateren worden leegge vist, moeten alle EG-landen hun vloten inkrimpen. Zowel in torvermogen als in tonnage. Als enig EG-land behoeft Neder land geen tonnage in te leveren. Wel moet het motorvermogen omlaag. Dat mag ook via het verlagen van het aantal zee dagen dagen dat vissers op zee zijn met 45 procent. Maar dan moet voor het overige (55 procent) wel degelijk het aantal paardekrachten worden beperkt. Schol- en tongvissers mogen gemiddeld van de 365 dagen nu nog 150 op zee zijn. Deze rege ling mag van Brussel worden meegeteld, wat betekent dat weinig of niets meer aan die zeedagenregeling behoeft te worden gedaan. Wel zal als het Brussels besluit definitief is, de komende drie jaar nog een groot aantal PK's moeten wor den ingeleverd. Het Produktschap voor Vis- en Visprodukten heeft al maan den de bui zien hangen. Van der Bend: „Wij hebben de afge lopen jaren in Nederland de vis sersvloot al behoorlijk gesa neerd. We hebben nu een vloot over die goed rendabel is. Ka beljauw en schelvis hebben voor ons land weinig betekenis. Wij zijn sterk in tong en schol, voornamelijk platvis dus." Na het advies onlangs van een speciale commissie zullen de vissers met elkaar afspraken maken over vangstquota en „met elkaar afrekenen". Dat wil zeggen dat iedereen in de groep zich onderwerpt aan de contro le van collega's. „Bukman heeft gedreigd dat vissers die niet deelnemen in een groep, zwaar worden gepakt via de zeedagen regeling", zegt Van der Bend. „Hier ligt dus nog een mogelijk heid voor de minister om de door Brussel op te leggen re ductie via de zeedagenregeling te halen." Nederland heeft de afgelopen jaren al fors gesaneerd. Van de 592.000 PK's die de vloot in 1988 telde, moesten er volgens het ministerie van visserij 160.000 verdwijnen. Volgens het bedrijfsleven niet meer dan den HAAGHonderden werknemers uit de 'verslaafdenzorg' demon streerden gisteren op net Binnen hof tegen de voorgenomen bezui nigingen in de verslaafdenzorg. Sommigen hadden demonstratief een injectiespuit achter het oor. De actievoerders boden een peti tie aan voor de Tweede Kamer met de oproep de verslaafdenzorg niet verder 'uit te kleden'. De actie sloeg aan. Een meerderheid van de Tweede Kamer bleek gisteren tegen het voorstel van staatsse cretaris Simons om 5,6 miljoen gulden te bezuinigen op deze sec tor. Wel bleek de CDA-fractie fel tegen het subsidie aan het Ad- viesburo Drugs in Amsterdam, die gebruikt zou moeten worden om organisatoren van house-party's laboratorium-apparatuur voor XTC-pillen ter beschikking te stel len. Bezoekers zouden zo XTC-pil- len op hun kwaliteit kunnen on derzoeken. „Naar de mening van de CDA schiet deze subsidie vol strekt zijn doel voorbij", aldus CDA-kamerlid Janmaat-Abee. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE De Tweede Kamer wil dat minister Ritzen van onderwijs snel een reactie geeft op een onderzoek van de Leidse universiteit waar uit blijkt dat een op de tien studenten stu diefinanciering ontvangt zonder een studie te volgen. Landelijk zou het gaan om 14.000 'spookstudenten'. CDA-kamerlid Reitsma vraagt Ritzen de onderzoeksresultaten aan de Kamer ter be schikking te stellen, voorzien van zijn reac tie. Hij wil volgende week over het ver schijnsel spookstudent debatteren tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting. Reitsma's verzoek kreeg gisteren bijval van de PvdA. Eerder had ook de WD ophelde ring gevraagd. Spookstudenten schrijven zich in voor een studie aan een universiteit, krijgen een maandelijkse basisbeurs van 566 gulden en een OV-jaarkaart voor gratis openbaar ver voer en gaan vervolgens aan het werk. Een student kan zonder dat hij wordt gekort op zijn basisbeurs per jaar maximaal 8.000 gul den bijverdienen. 90.000 PK's. Op 28 oktober van dit jaar was de vloot via vrijwilli ge sanering teruggebracht tot 405.605 PK's. Minister Bukman heeft EG-visserijcommissaris Marin laten weten slechts be reid en financieel in staat te zijn tot een reductie van 10 procent, voornamelijk te bereiken via de zeedagenregeling. Het weer woord van Brussel is dat de vis serijwereld te lang heeft ont kend dat sprake is van een crisis in onder meer de Noordzee. Volgens de Europese Commis sie staat vast dat van de onge veer dertig vissoorten in de Eu ropese wateren er momenteel nog maar vier of vijf gezond kunnen worden genoemd. Amsterdam zet nog 16 illegalen op Kosto-lijst amsterdam anp Wat de gemeente Amsterdam betreft komen 72 illegalen die slachtoffer van de vliegramp in de Bijlmer zijn. in aanmerking voor legalisering. Aan de lijst van 56 namen die eerder naar staatssecretaris Kosto van justi tie was gestuurd, zijn nog zes tien namen toegevoegd van mensen die dakloos zijn gewor den. Honderd mensen hebben inmiddels beroep aangetekend tegen hun afwijzing. Volgens de gemeente gaat het bij de toege voegde namen om mensen die met nieuw materiaal hebben kunnen bewijzen dat zij in de getroffen flats woonden. In to taal hebben 1.799 mensen zon der geldige verblijfstitel zich aangemeld als slachtoffer van de vliegramp van 4 oktober. PvdA en D66: Geen ster op kaart Molukker den haag anp PvdA en D66 in de Tweede Ka mer willen niet dat statenloze Molukkers op hun gemeentelij ke identiteitskaart een sterretje en een code krijgen. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de kamerleden Lilipaly (PvdA) en mevrouw Scheltema-De Nie (D66) aan staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), die de kaart heeft laten ontwerpen, stelt dat de Wet op de positie van Molukkers deze aanduiding voorschrijft. Als dat waar is, dan moet die wet worden aange past, vinden de kamerleden. Het gaat om Molukkers die niet de Nederlandse nationali teit willen hebben. De code ver wijst naar het nummer van de Staatscourant, waarin de Wet op de positie van Molukkers (1976) werd bekendgemaakt. wellicht recht heeft op extra cale aftrekmogelijkheden. Naast de koopsompolis Schorsing directeur gevangenis De Grittenborgh grijpt diep in in gezinsleven hoogeveen gpd Als u dat wilt weten, bel dan 06-0012 voor een afspraak. heeft de Postbank ook nog andere pensioen As u zich afvraagt wat u dit jaar nog aan uw pensioen zou kunnen doen, dan is het verstandig om de zaken gewoon 'ns op een rijtje te laten zetten. U kunt hiervoor een afspraak maken met één van onze speciale adviseurs. Deze bekijkt dan rustig samen met u hoe u uw pensioen kunt aanvullen. De Postbank Koopsompolis bijvoor beeld is een aantrekkelijke éénmalige investering. U mag namelijk tot maximaal f 5.150,- aftrekken van de belasting, terwijl dat voor gehuwden zelfs f 10.300,- is. De adviseur kan ook bekijken of u mogelijkheden aan te vullen. Zoals het Postbank Lijfrente- plan, als u liever gedurende meerdere jaren aan uw pensioen wilt bouwen. Bel gratis 06-0012 om 'n afspraak te maken t één Het adviesgesprek kan zowel op een postkantoor bij u in de buurt plaats vinden als bij u thuis. Het telefoonnummer is op werkdagen van 8.30 tot 17.30 uur te bereiken. POSTBANKièi) „Tijdens de duur van mijn schorsing de af gelopen tweeëneenhalve week zijn m'n kin deren vaker ziek thuis gebleven dan ooit te voren. Als je kinderen op school horen dat hun vader binnenkort zelf wel achter de tra lies zal komen te zitten, grijpt dat heel diep in in je gezinsleven. Het psychologische ef fect van een schorsing die door de buiten wacht bij voorbaat al wordt gezien als een veroordeling, is door het ministerie van jus titie onderschat", aldus directeur Henk Kra nendonk van de strafinrichting De Gritten borgh in Hoogeveen in een reactie op de opheffing van zijn schorsing. De directeur werd enkele weken geleden door anonieme bewaarders er van beschul digd op te hoogte te zijn geweest van een op handen zijnde ontsnapping maar geen actie te hebben ondernomen om deze te voorkomen. Een fax van het afgeluisterde telefoongesprek van een gedetineerde met zijn vriendin zou hiervoor het bewijs heb ben geleverd. Dit bericht werd later gepu bliceerd waarna Kranendonk werd ge schorst in afwachting van een onderzoek. Kranendonk gistermiddag: „Ik heb het bestaan van een fax nimmer ontkend en er ook niet geheimzinnig over gedaan De dag voorafgaand aan de gijzeling is de fax aan me voorgelegd met het mondelinge verzoek van personeelsleden tot overplaatsing van twee gedetineerden over te gaan. In overleg met het hoofd van de afdeling heb ik dit verzoek afgewezen. Telefoongesprekken naar buiten toe worden door gedetineerden wel vaker aangegrepen als drukmiddel om via die weg het beleid te veranderen. Daar voor wilde ik niet bezwijken." Volgens Kra nendonk heeft de ambtelijke top van het departement in Den Haag inmiddels laten weten dat hij een goede afweging heeft ge maakt door het verzoek tot overplaatsing te weigeren. Vertrouwelijk Of de rijksrecherche achter de identiteit van de drie anomieme bewaarders is gekomen die geheime informatie naar een krant had den doorgespeeld, is nog niet helemaal dui delijk. Het rapport is en blijft vertrouwelijk van aard. Kranendonk gaat er echter vanuit dat hun hamen nimmer bekend zullen woe den. „Daar zal ik mee moeten leven. Drie 'Misschien krijg ik wel 'n reis naar de Antillen weken geleden kon ik de betrokkenen weet ik niet wat doen. Maar zoiets slijt. Ik heb begrip voor de oplopende emoties na de gijzeling. Zelf heb ik twaalf jaar geleden in Veenhuizen ook een gijzeling doorgemaakt Ik weet wat het is. Ik ga zeker niet actief op zoek naar de identiteit van de drie bewaar ders. maar vertrouw er op dat ze hun lesje hebben geleerd." Direct na de gijzeling is volgens Kra nendonk door het personeel druk op hem uitgeoefend om het regime verder aan te scherpen Het voorstel kwam er op neer dat slechts één gedetineerde op de groep van zes buiten de cel mag. terwijl de andere vijf binnen moeten blijven. Kranendonk wees dat voorstel af, omdat het in zijn ogen juri disch niet haalbaar was en ook in strijd met internationale verdragen op het gebied van de rechten van de mens. Schijnveiligheid Volgens de directeur leidt zo'n maatregel bovendien tot schijnveiligheid. ..Het zou er op neerkomen dat een tmn gedetineerde 21 uren per etmaal in de cel moet blijven. Als de celdeur dan open gaat, kan zich een ontlading voordoen van emotionaliteit. Zo'n explosie brengt juist veel meer risico's Kranendonk zegt de schorsing „heel on rechtvaardig" en een „gebrek aan vertrou wen van zijn werkgever" te hebben gevon den. Hij zei hel wel terecht te hebben ge vonden wanneer het ministerie hem tijdens het onderzoek „in de luwte" zou hebben geplaatst door hem bijvoorbeeld op buiten gewoon verlof te sturen. „De schorsing is mij buitengewoon rauw op het dak geval len. Het departement heeft duidelijk de psychologische dimensie van de maatregel tot schorsing onderschat." Maar haatdra gend rn hlmg hel departement is de inmid dels gerehabiliteerde directeur niet ..Mis schien krijg ik wel een reisje naar de Neder landsc Antillen aangeboden," zegt hij droogjes. De Vereniging van Gevangenisdirecties eist dat Kranendonk een schadevergoeding krijgt Volgens voorzitter C. Boeij van de vereniging heeft het ministerie van justitie „onzorgvuldig" gehandeld door de zware maatregel \an schorsing te kiezen. Voor de buitenwereld had dat de schijn van straf kunnen hebben.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3