PvdA breekt definitief macht van partijbaronnen Actie in Somalia is als een landing op Mars Feiten &Meningen Indianen bedreigen gokstad Las Vegas WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 2 samenstelling vs 28.000 troepenmacht V Üanë lm Canada 900 V.A.E. ca. 800 België 550 Mauritanië 300 Egypte 750 Pakistan 600 SOMALIA Voor de kust wachten drie Amerikaanse oorlogsschepen (1800 mariniers aan boord) op landingsbevel. De landingstroepen moeten routes van Muqdisho naar steden ten noorden en zuidwesten veiligstellen. LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT De bikkelharde gokbazen die het gokcentrum Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, runnen, staan onder hoogspan ning. De eigenaars van de be roemde casino's, met een om zet van ettelijke miljoenen dol lars per jaar, zien de toekomst met angst en beven tegemoet. Niet door toedoen van oplich ters, maffia of federale politie, maar door een kleine, uitermate gewiekste groep Amerikaanse indianen. De Agua Caliente-stam van Cahuilla-indianen in de buur staat California heeft besloten een 20 miljoen dollar duur casi no te bouwen in Palm Springs, één van de bekendste vakantie oorden aan de Amerikaanse westkust en woonplaats van tal van Amerika's beroemdste en rijkste burgers. Deskundigen voorspellen dat het casino wel eens kan uit groeien tot een heuse rivaal voor Las Vegas, het Mekka van de gokwereld. „De gokbazen in Las Vegas hebben het Spaans benauwd", zegt Nelson Rose, een deskundige op het gebied van de gokindustrie. „Ze stellen nu alles in het werk om het in diaanse initiatief de kop in te drukken." In de reservaten hebben de in dianen een beperkte mate van zelfbestuur, zolang ze niet in strijd met Amerikaanse wetten handelen. Dankzij deze aparte status kunnen indianen in hun reservaten gokondernemingen oprichten, die niet zijn gebon den aan de beperkingen die vaak door plaatselijke overhe den aan de gokindustrie wor den opgelegd. Zo kunnen de in dianen bijvoorbeeld prijzen van 1 miljoen dpllar of meer uitke- Het nieuwe casino zal gelegen heid bieden tot pokeren, wed den en bingo. De winst zal vol gens berekeningen rond de 60 miljoen dollar per jaar bedra gen. De stam zal dit geld verde len onder zijn 300 leden, die er waarschijnlijk voor de rest van hun leven warmpjes bij zullen zitten. De Agua Calientes hebben hun geluk te danken aan een speling van de geschiedenis. Na de on welkome komst van blanke ko lonisten in de vorige eeuw kreeg de stam van de regering een ge bied van 1,2 hectare. Dit gebied werd later in verschillende, ge nummerde percelen opgedeeld. De spoorwegen kregen de one ven percelen en de indianen mochten de rest houden. Het zich steeds meer uitbrei dende Los Angeles trok steeds meer geld aan. Het gebied rond Palm Springs werd een toe vluchtsoord voor rijke blanken. De grondprijzen schoten om hoog. Als pachters van de loca ties van een aantal van de meest prestigieuze hotels en golfbanen in Palm Springs wer den sommige Agua Caliente-in- dianen miljonair. Stamleden zijn regelmatig op de boule vards van Palm Springs te zien in hun met goud versierde Ca dillacs en Rolls Royces. Amerikaanse indianen die door hoge werkloosheid en lage on derwijsniveaus nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden, hebben vaak dankbaar gebruik gemaakt van de moge lijkheden die de gokindustrie als laatste redmiddel bood. Maar de Agua Caliente-indianen zijn al rijk en daarom heeft de stam zich jarenlang verzet tegen de introductie van gokindustrie in Palm Springs. Maar uitendelijk hebben de voorstanders geze gevierd. De casino-exploitanten in Las Vegas zijn zich bewust van de bedreiging die Palm Springs als concurrent voor hen kan vor men en hebben miljoenen dol lars gepompt in een campagne om het Amerikaanse Congres ertoe te bewegen de wetgeving over indiaanse gokondernemin gen te verscherpen. Maar ook niet alle inwoners van Palm Springs staan te springen. Sonny Bono, ex-burgemeester van Palm Springs en de ex van zangeres/filmster Cher, heeft het plan afgedaan als een 'em mer wormen'. Maar dit zal de opmars van de Agua Caliente- stam naar nog grotere rijkdom niet kunnen stuiten. De zoete wraak van de Oude Wereld op de Nieuwe. Franse en Canadese soldaten nemen Berbera in ■Vliegveld van Djibouti dient als brugge- hoofd bij aanvoer troepen uit het noorden Menig kamerlid van de PvdA knijpt hem momenteel als een ouwe dief. Niet alleen de sombere voorspellingen in de opiniepeilingen zijn daar schuldig aan. Komend weekeinde zal het congres vrijwel zeker een statutenwij ziging aannemen waarbij liefhebbers voor een kamerze tel niet langer via de gewestelijke lijsten de sprong naar het Binnenhof kunnen maken. De kandidatenlijst komt voortaan landelijk tot stand. Kwaliteit en specialismen zijn de nieuwe toverwoorden, regionale binding telt niet meer. Ofwel: hoe belangrijk is een warme band met voor zitter Rottenberg? „In feite hebben we bijna alle maal hetzelfde vooruitzicht", verzucht de geachte PvdA-afge- vaardigde Jan Lonink uit Overijssel, „en dat is dat we niet meer terugkomen." Om daar in één adem aan toe te voegen: „Dat is niet het uitgangspunt, maar wel een feitelijke consta tering. De opiniepeilingen wij zen het uit. We krijgen een gi gantische terugval." Volgens de regionale PvdA- coryfee, die in september tij dens een tourcieville over de Miljoenennota met gebak op bezoek kwam bij iedereen die vijf belangstellenden in zijn huiskamer wist te verzamelen, is een concurrentiestrijd tussen de zittende kamerleden over de schaarse zetels uit den boze. „De partij help je daarmee niet omhoog. We zullen ons vooral als team sterker moeten presen teren." Maar de onrust is de fractie bin nengeslopen. Conform de nieu we beleidslijn niet langer over interne strubbelingen te praten maar politieke zaken vooral in houdelijk te benaderen, maken de sociaal-democratische volks vertegenwoordigers niet al te veel ophef over het komende congres aanstaande zaterdag in Amsterdam. Toch wordt daar afscheid geno men van de grote regionale in breng bij de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Met steun van het partijbestuurstel len enkele afdelingen voor dat de kandidatenlijst voortaan lan delijk wordt vastgesteld. De in vloed van de regio wordt tot vrijwel nul teruggebracht.Tot aanzienlijke onvrede van som mige fractieleden, die dankzij hun activiteiten in diezelfde re gio's het lidmaatschap van de Tweede Kamer konden be machtigen. „De omslag is al merkbaar", constateert een andere PvdA'er. Fractieleden blijken plotseling buitengewoon veel belangstel ling te hebben voor onderwer pen die voorheen aan de straat stenen niet te slijten waren. Zich landelijk manifesteren is een 'miist'voor een vervolg van de politieke carrière. Goede contacten met het voorzitters duo Rottenberg-Vreeman lijken een tweede voorwaarde voor een plaatsje op de landelijke lijst. Het grote lobbyen is infor meel al begonnen. Nieuw Links Het onderwerp van een centrale kandidatenlijst is niet nieuw. Nadat de centrale lijst onder in vloed van Nieuw Links in de roerige zestiger jaren sneuvelde, buigen werkgroepen, commis sies en besturen zich al vanaf 1977 over de netelige kwestie van de kandidaatstelling. De ge westelijke lijsten bleken ook be zwaren op te roepen, maar tot kordate besluitvorming kwam het niet. Een jaar of zes geleden vond de afdeling Almelo dat het maar eens uit moest zijn met het gezeur over een landelijke lijst. De regionale inbreng vol deed prima. Met een motie werd het zoveelste inhoudelijke debat voorkomen. De tijden veranderden. Van Ke- menade veegde eind 1991 in zijn rapport 'Een partij om te kiezen' de vloer aan met de ge westelijke partijbaronnen, de sergeanten en het vermaledijde middenkader, die volgens de heersende mening de slagvaar digheid van de partij verlam den. En passant stelde Van Ke- menade voor de landelijke lijst centraal samen te stellen. Binnen het partijbestuur is daar volgens bestuurs- en kamerlid Joop van den Berg stevig over gesteggeld. Van den Berg koos voor een half-om-half verdeling: de helft van de kandidatenlijst wordt landelijk samengesteld, de andere helft komt uit de re gio's. Uiteindelijk kwam er een compromis uit de bus: de lijst wordt landelijk samengesteld, maar elk gewest nieuwe stijl (nu meer dan 20 straks nog maar 12, overeenkomend met de pro vincies) mag één regionaal afge- AMSTERDAM PETER KROON REDACTEUR AP Nadat de eerste Amerikaanse mariniers op de stranden van Muqdisho zijn geland en de or de hebben hersteld in de haven en op de luchthaven, kunnen de resterende 28.000 Amerikaanse soldaten aan land om een begin te maken met Operatie Herstel Hoop. Maar de operatie kan een soort landing op Mars inhouden. In Somalia ontbreekt nagenoeg al les: voedsel, water, brandstof, communicatielijnen, infrastruc tuur. Daarnaast is er de absolu te onzekerheid over de reacties van de gewapende clans. Ont vangen ze de buitenlandse troe pen met open armen, schieten ze of trekken ze zich terug om vanuit de woestijn een guerrilla strijd te voeren? De militaire operatie die de Ver enigde Staten onder de vlag van de Verenigde Naties in Somalia uitvoeren, ziet er op het eerste gezicht uit als een oefening in een grote zandbak. Een vijand is er niet; het Somalische leger be staat in die hoedanigheid al lang niet meer en niemand houdt er eigenlijk rekening mee dat er, op een paar heethoofden na, Somalische strijders zijn die het tegen de Amerikaanse mari niers zullen opnemen. Een fluit je van een cent voor de goed ge trainde en modern uitgeruste mariniers. Groepjes gedrogeer de pubers met oude AK-47 ge weren zijn als lastige muggen: Gewoon pets. Maar de militaire interventie in Somalia is een ingrijpen in een land dat geen staatkundige een heid meer vormt. Somalia, de zandbak van de duivel ge noemd, waar criminele bendes met elkaar om de macht op kleine stukjes grond vechten om daar ongestoord te kunnen roven, plunderen en intimide ren. Net als in de getto's van de ILLUSTRATIE TOM JANSSEN grote Amerikaanse steden waar jeugdbendes het gezag onder mijnen. Wat dat betreft zijn de Amerikaanse soldaten het meest geschikt de militaire ope ratie uit te voeren en de orde te herstellen. Een deskundige in Washington drukte het treffend uit: „Verwacht nergens een ideologie. Het is gewoon anar chie." En daar dreigt meteen het ge vaar. Elke Amerikaanse legerof ficier spreekt over een operatie om de veiligheid te herstellen zodat het voedsel niet meer wordt geplunderd en aankomt bij de mensen die het nodig hebben: de hongerenden. De Amerikaanse inlichtingendienst waarschuwt echter dat een lan ger verblijf van de troepen een guerrillastrijd kan uitlokken door de tot de tanden toe gewa pende en zeer ongedisciplineer de bendes. Zekerheid over het gedrag van de bendes, zeker op langere termijn, bestaat er niet. De hoofdtaken van de landings troepen zijn helder: verover en beveilig de luchthaven en de haven van Muqdisho, om daar na het vliegveld van Baidoa, 320 kilometer westelijk van de hoofdstad, in te nemen. Hierna kunqen de 10.000 manschap pen aan zogenoemde lichte in fanterie van de Tiende Berg Di visie en de 16.000 mariniers die uit California worden aangevlo gen, aan wal. Ook hun taak is helder: beveiligen bescherm desnoods met geweld de voed- seltransporten. Maar ook de soldaten hebben voedsel, brandstof, munitie en transport nodig. De eerste 30 dagen vormen normaal gespro ken geen probleem. Aan boord van de drie oorlogsschepen voor de kust van Muqdisho is genoeg voorraad waarmee de mariniers zichzelf de eerste maand kunnen bedruipen. Maar dan. Tijdens de Golfoorlog maakte het geallieerde leger gebruik van geavanceerde technologie in de havens en op de bases in Saudi-Arabie. Er was al sprake van een infrastructuur en een modern bevoorradingssysteem waardoor de aanvoer van olie en brandstof geen probleem was. In Somalia echter is zijn geen wegen en ook het lucht verkeer moet helemaal worden georganiseerd. Na de laatste huizen van Muqdisho is er al leen maar zand en nog eens zand. t.o VN-operatie 'Herstel Hoop' KENYA De stoelendans is begonnen. vaardigde leveren. Aldus besloot het congres in maart. Nauwelijks negen maanden la ter heeft het partijbestuur een fantastische ommezwaai ge maakt. Onder invloed van enke le Randstad-afdelingen, die so wieso kunnen rekenen op een fors aantal kamerleden uit 'hun' gebied, komt het partijbestuur nu met het voorstel de regionale afgevaardigden alsnog te schrappen. Van den Berg: „In de reglemen ten staat nota bene dat het wij zigen van in maart aangeno men teksten niet is toegestaan". Het kamerlid uit het Friese Ak keren heeft nog overwogen de kwestie formeel ter discussie te stellen „maar ik hou niet zo van ordedebatten". Hij zal dan ook zijn toevlucht nemen tot het verspreiden van een stencil op het congres, waarin hij de idio tie aan de kaak zal stellen van „een partij die centraliseert, ter wijl de maatschappij decentrali- Ook binnen het fractiebestuur is daar met een schuin oog naar gekeken, zegt vice-fractievoor- zitter Frans Leijnse. Hij noemt het procedureel merkwaardig op het maartcongres een besluit te nemen en daar ruim een half jaar later weer op terug te ko men. Het fractiebestuur heeft de partij dan ook geadviseerd grondig de mening van de ge westen te peilen alvorens het nieuwe voorstel in stemming te brengen. Die peiling heeft uit gewezen dat de meeste gewes ten geen overwegende bezwa ren hebben tegen een landelijke lijst. Warme band Menig PvdA-kamerlid dat via de regio een zetel heeft bemach tigd, denkt daar echter anders over. Mét de landelijke kandida tenlijst verdwijnt ook de 'warme band' met de regio, menen ze. Weliswaar worden ook in de toekomst de kamerleden geacht een regio onder hun hoede te nemen, zoals nu al gebeurt bij CDA, WD en D66, maar dat blijft een slap aftreksel van het nu bestaande systeem. Uiteraard voelt ieder kamerlid zich in de eerste plaats een lan delijke volksvertegenwoordiger en mag het regionale belang nooit in de plaats komen van het algemene belang. „Maar re gionale gezichten zijn nodig voor de herkenbaarheid, voor een breed draagvlak van de par tij", vindt Van den Berg. Stellig: „We wonen er, zitten er mid denin. Je hoort en kent de loka le problemen. Nu dreigen we veel meer een Randstadbestuur te krijgen, verder weg van de Spreiden van macht is een an der argument. „Binnen elk be- FOTO NIEUW ANEFO ROB C. CROES stuur, 'en dat weet iedereen, heeft een kleine groep van machthebbers het voor het zeg gen. Dat geldt overal. Bij het sa menstellen van een landelijke lijst is er een kleine groep, die daarover beslist. Door de helft van de afgevaardigden uit de re gio's te laten komen, spreid je de risico's van de selectie." Kwaliteitsverbetering is hèt ar gument, waarom het partijbe stuur kiest voor een landelijke lijst. Onzin, zeggen sommige kamerleden. Alsof de kwaliteit van de huidige fractie zo belab berd zou zijn. „Alleen maar spe cialisten is ook geen goede zaak", meent Lonink, die een brede visie op het hele politieke gebeuren een noodzakelijke voorwaarde vindt voor het ka merlidmaatschap. Over kwaliteit zijn de meningen echter net zo verdeeld als over het hele onderwerp van de kan didaatstelling. De Brabander Dick de Cloe ziet wel degelijk heil in een selectie op kwalitei ten, mits uiteraard aan enkele randvoorwaarden wordt vol daan, zoals een goede verdeling man - vrouw, een juiste afspie geling uit de samenleving en ook een goede spreiding van kamerleden over het land. Ook de vertegenwoordiger van de kieskring Haarlem, Piet Stof- felen, kiest onomwonden voor een landelijk samengestelde lijst. Kamerleden zijn generalis ten, die landelijk werken en dus ook landelijk moeten worden gekozen, is zijn stelling. Volgens Stoffelen hebben kamerleden die via gewestelijke lijsten zijn gekozen minder kwaliteit. „Ik zou de waarheid ontwijken, als ik dat zou ontkennen." Wel er kent hij dat kamerleden contac ten met de gewesten nodig heb ben om te weten wat er leeft in de maatschappij, maar dat kan ook vanuit een landelijke lijst. De landelijke lijst maakt, beseft iedereen, de relatie tussen partij en kamerleden losser. Het vroe ger verplichte folderen om ho gerop te komen wordt verleden tijd. Nou hoeft het verplichte folderen ook van de partijlei ding niet zo nodig, maar èn Kok èn Wöltgens hebben in het ver leden meermalen gewezen op het belang van de regionale bin ding. Tot dusver hebben ze zich echter niet publiekelijk in de discussie gemengd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2