Ajax verblikt of verbloost niet SU IE Krajicek graait in pot met goud BOLLEN Sport Gullit wil weer lachen met de jongens WOtNbDAG y DtCtMBhK redactie herman joustra ad van kaam (CHEF) tim brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden Amsterdammers blijven ijskoud in 'hel' van Betzenberg De Betzenberg beefde en schudde. Ajax verblikte of ver bloosde niet. Een orkaan van lawaai, een zee van licht. Het deed Ajax niets. De Betzenberg, kerkhof voor Eu ropese topclubs, kreeg de winnaar van de UEFA-Cup er niet onder. De Amsterdammers wonnen met 0-1 en plaatsten zich voor de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-Cup. dat ik speelde omdat nu ieder een fit was. Tot dusverre mocht ik alleen opdraven als er blessu res of schorsingen waren." Ajax maakte gisteravond op de Betzenberg ook weer de faam in uitwedstrijden waar. Al bleef de eerste treffer dit keer ongebruikelijk lang - welgeteld 41 minuten - uit. Maar vanaf dat moment was het pleit be slecht. En kreeg technisch di recteur Louis van Gaal wéér ge lijk. 'Ajax is Barcelona niet', liet hij zich twee weken geleden ontvallen op de vraag of de 2-0 wel genoeg was. De ploeg van Johan Cruijff was immers een paar jaar daarvoor met dezelfde marge op de Betzenberg tot een verregaande staat van krankzin nigheid gedreven. Ajax liet het inderdaad niet zo ver komen. De winnaar van de UEFA-Cup hield, in tegenstel ling tot de Europa Cup 1-hou der, het lot in eigen hand. Ajax is inderdaad Barcelona niet. En passant schoten de Amsterdam mers nog een record aan digge len. Kaiserslautern was al sinds 22 oktober 1980 op de eigen Betzenberg Europees ongesla gen gebleven. Na vijftien wed strijden kwam aan die legende een einde. Niet toevallig door Ajax. De houder van de UEFA-Cup kreeg het even moeilijk. Na tuurlijk. De 'Teufelkerle' van de Betzenberg speelden een spel dat de Amsterdammers nog nooit waren tegengekomen op de Europese rondrit. Boven dien, Kaiserslautern had niets meer te verliezen. Het zou alles of niets worden. Een Duitse 'Blitz'. Trainer Rainer Zobel had tevoren al aangekondigd een extra aanvaller te brengen. Hij hield woord. Maar die plaats was wèl een beetje vreemd ge- gpd-verslaggever De Amsterdammers bleven ijs koud in de hel van Kaiserslau tern, in de wetenschap dat nog nooit een toeschouwer, hoe fa natiek ook, een doelpunt heeft gemaakt. En op dat voetbalveld was Ajax gisteravond de baas. Op klasse en ervaring, dankbaar meegenomen uit het succesjaar '92, haalde de ploeg ongeschon den de winter. Dat moest ook wel, want een voortijdige uit schakeling zou in Amsterdam een grote, vreemde leegte heb ben achtergelaten. Bovendien was de Betzen berg, hoe legendarisch ook, niet de plaats om afscheid te nemen van de Europese succesreeks. Als een club van het kaliber- Ajax moet sneuvelen, dan maar in een 'wereldstad' als Rome of Madrid. Maar niet in Kai serslautern, niet op een anonie me plaats als de Betzenberg. Ajax heeft ze nu bijna alle maal gehad. De technisch ster ke Italianen, de counterende Belgen, de Spaanse hogeschool en de Duitse 'Sturm und Drang'. De Amsterdammers zijn al die verschillende speelstijlen in achttien Europese duels de baas gebleven. Dat zijn al zes tienhonderd en twintig minu ten. ,,We hebben nu alles wel gehad", genoot doelpuntenma ker Rob Alflen na. „Wie we in de volgende ronde zullen treffen, ach, het maakt me niet meer uit. We hebben nu toch wel be wezen lot de Europese top te behoren." Alflen kreeg van Van Ciaal de voorkeur boven Kreek. „Omdat", zei de technisch di recteur, „Alflen al weken goed speelt en Kreek al weken slecht. Dan houdt het krediet een keer op." Alflen: „Ik ben vooral blij Zwart Wit in beroep tegen straf zeist De strafzaak tegen de Rotterdamse eersteklasser Zwart Wit '28 is nog steeds niet uit de wereld. Deze week werd de voetbal club naar aanleiding van dé gestaakte wedstrijd tegen Excelsior Maassluis eerder dit seizoen (20 minuten voor tijd bij een 1-1 stand) bestraft met één strafpunt in mindering en 1000 gulden boete, waarvan 500 voorwaardelijk. Zwart Wit is evenwel tegen deze uitspraak in beroep gegaan. De kans is daardoor groot dat het resterende deel van de wedstrijd, vastgesteld op 16 januari, weer wordt uitgesteld. munchen anp Richard Krajicek deed gister avond tijdens het toernooi om de Grand Slam Cup een ge slaagde greep in de grabbelton met goud, die in de Olym- piahalle van München klaar staat. De Hagenaar, die zondag 21 jaar oud werd, wist zich na 69 minuten zonder buitenspori ge inspanning tegen de Spaanse gravelspecialist Emilio Sanchez (6-3 6-2) zeker van een bedrag van 300.000 gulden. ooit meer dan Krajicek in een heel tennis- irdiende. Hij tilde zijn verdiensten over dit jaar in één klap over de grens van een miljoen dollar. De partij, die als laatste van de vier op de eerste dag was ge programmeerd, stelde niet al te veel voor. Dat lieten de toe schouwers herhaaldelijk met langzaam handgeklap blijken. Door de supersnelle vloer ble ven de slagenwisselingen tot i beperkt. Gravelspecialist Emilio San chez, die hoogstwaarschijnlijk in maart niet voor het Spaanse team uitkomt in de wedstrijd voor de Davis Cup tegen Neder land en in München 100.000 dollar mocht ophalen als ver vanger van Boris Becker, zag zich gedwongen zo nu en dan naar het net te gaan om nog een paar ballen te raken. Krajicek beperkte zich tot ze ven aces, twaalf minder dan de Kroatische favoriét Ivanisevic de partij ervoor tegen de Fransman Forget. Maar die heeft zich dan ook tot doel gesteld zijn totaal aantal aces van dit jaar over het ongehoorde totaal van duizend te brengen. Krajicek had aan een door braak in de vierde game vol doende voor de setwinst, die overigens pas tot stand kwam op het vijfde setpunt. In de tweede set, toen Krajicek wat beter op dreef was en Sanchez alleen maar hoofdschuddend kon toekijken, volgden doorbra ken in de eerste en vijfde game. „Ik denk niet teveel over bij zaken na", aldus Krajicek, na af loop. „De ballen, de baan, het geld. Ik laat dat zoveel mogelijk rusten. Het gaat er gewoon om je uiterste best te doen om te winnen. Daar sta ik voor. Dat is mijn werk. Natuurlijk is hier heel veel geld te verdienen. On gelofelijk veel zelfs. Maar dat komt pas na afloop in me op. Niet tijdens het spel. Want dat kan je opbreken." Krajicek heeft na de ATP- Masters in Frankfurt vier dagen volledig rust gehouden. Daarna werkte hij met zijn nieuwe be geleider Bob Boverman aan zijn conditie. „Dat rennen en sprin gen is niet echt een hobby van me. Maar ik probeer me er neu traal op in te stellen. Ik weet dat het nodig is. Niets wil ik aan het toeval overlaten. Als ik dan van iemand anders verlies moet het alleen maar komen doordat hij beter tennist dan ik. Niet door andere factoren. Daar werk ik Rob Alflen viert feest na zijn doelpunt tegen Kaiserslautern. Wim Jonk, Marciano Vink en Stefan Petterson juichen namens Ajax mee. foto anp kozen. Door de komst van Vogel mocht topscorer Witeczek - zes doelpunten al - zich uitleven als linker verdediger tegen Mare Overmars. Zobel blufte. Van Gaal later, lachend: „Ik had het zelf nooit gedaan, je topscorer opofferen. Maar ik had het wel verwacht. Ik ken het Duitse voetbal." De 'hel' van de Betzenberg duurde een half uurtje. Het wer den voor Ajax de fysiek zwaarste minuten in anderhalfjaar Euro pees voetbal. De tactiek moest worden aangepast. Bergkamp schoof door naar de spits, Pet- tersson week uit naar links en Davids moest het middenveld versterken. Dat was hard nodig, want juist daar dreigde Ajax te worden overlopen. Pettersson en Davids joegen dan ook ver geefs achter doorgebroken Duitsers aan. Ajax kwam heel even in moeilijkheden. Stanley Menzo hield aanvaller Vogel twee keer tegen. „In die eerste helft zijn we te weinig aan voet ballen toegekomen", analyseer de Van Gaal. „Daarom werd de druk fysiek ook zeer groot. In de tweede helft was vooral het po sitiespel beter verzorgd. En als je onder die fysieke druk je ei gen spel kunt spelen, ben je een heel eind op de goede weg." De Duitse storm oogde impo sant, de voetballers stortten zich 'volldampf op alles wat ook maar bewoog. Maar veel voet balintelligentie bracht de 1FCK niet mee. „Ze pompten alle bal len gewoon blind naar voren", lachte Wim Jonk later. De onge breidelde aanvalsdrift vrat daar om energie. Het wachten was op het moment dat de samen gebundelde (domme-)krachten zouden wegvloeien. Na het doelpunt van Ajax was het ver zet van Kaiserslautern gebro ken. De goal was typerend voor de wedstrijd. Rommelig, fysiek, genieperig met een heel klein vleugje klasse. Dennis Bergkamp werd vanaf de aftrap al met alle ledematen uit balans gebracht. Na dc zo veelste overtreding van bewaker Ritter probeerde de scha- duwschutter, toch al geïrriteerd, zich los te rukken. Hij raakte de Duitse klever vol in het gezicht. De uitmuntende arbiter Mon- teiro Coroado liet de aanval ver der gaan. Via Overmars, die de voorzet gaf, langs Vink, die de bal klaar legde en tenslotte bij Alflen, die van dicht bij scoorde. Ajax was Ajax weer. In de eer ste helft was de ploeg te diep op de eigen - vreemde - helft ge drukt. Daar horen de Amster dammers niet thuis. De kracht van de ploeg ligt immers op het deel van de tegenpartij. Dat beeld werd na rust gecorrigeerd. Ajax deelde weer de lakens uit. Zoals in alle zeventien voor gaande Europese wedstrijden. En had zelfs echt geschiedenis kunnen schrijven als Blind, Vink en Bergkamp iets koelbloediger waren geweest. Het deerde Ajax niet. De hel van de Betzenberg werd de he mel. 'We are the Champions' zongen de supporters uit Am sterdam, acht uur lang gekooid, weer. De Betzenberg weet dat nu inmiddels ook. Speler AC Milan terug in Oranje gpd-verslaggever Eeh gevoel van vaderlandsliefde en het weer 'gezellig samen wil len lachen met de jongens', hebben Ruud Gullit terug in de armen van Dick Advocaat ge dreven. De bondscoach van het Nederlands elftal heeft 'de Ver loren Zoon' inmiddels al weer innig omhelsd. Volgende week woensdag maakt Gullit zijn ren tree in Oranje. Het vlaggeschip van het Nederlandse voetbal treedt dan in Istanboel aan voor de cruciale WK-kwalificatiewed- strijd tegen Turkije. Gullit: „En ik hoop het WK in Amerika ook nog mee te maken." Direct na de ruim twee uur vertraagde aankomst met AC Milan in Eindhoven (vanwege dé dichte mist boven de Neder landse Lichtstad moest het toe stel uit Milaan uitwijken naar het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven) liet Gullit weten 'blij' en 'opgelucht' tegelijk te zijn nu de kogel door de kerk is en aan zijn drie maanden durende Oranjeloze periode een einde is gekomen. „Of je goed of slecht zult spelen, kun je vooraf nooit met zekerheid voorspellen. Maar ik heb een goed gevoel en kan tegen PSV frank en vrij voetballen nu ik mijn beslissing heb genomen. Het begon ook aan me te vreten." Daags na het verloren oefen duel tegen Italië (Eindhoven, 9 september, 2-3) liet Ruud Gullit aan Dick Advocaat weten voor lopig niet langer voor selectie voor het Nederlands elftal in aanmerking te willen komen. De te gedienstige manier waar op hij als rechterspits moest spelen, zinde hem niet. Daar naast zat de onduidelijke positie waarin hij bij AC Milan verkeer de hem eveneens flink dwars. Door de komst van Papin, Sa- vicevic en Boban en de al lange re aanwezigheid van Van Bas ten en Rijkaard was Gullit zijn vaste plaats in de hoofdmacht van de Italiaanse kampioen kwijtgeraakt. En al duurt zijn onzekere situ atie bij de waarschijnlijk beste club ter wereld onverminderd voort en zit Gullit nog altijd meer op de tribune dan dat hij op het veld staat, het verhinder de hem niet zich weer beschik baar te stellen voor Oranje. Met Advocaat zal hij dezer dagen nog een gesprek onder vier ogen hebben om het laatste beetje oud zeer weg te ruimen. „Maar wat wij daarin bespreken zal binnenskamers blijven. Gro te problemen zijn er trouwens ook niet, ik wil weer in Oranje spelen, dat is wat voor mij telt." Blessures en andere calami teiten daargelaten, zet Gullit (30) zich volgende week woens dag in het Inönü-stadion van Besiktas, gelegen aan de boor den van de Bosporus, schrap voor zijn 63ste interland. De twee interlands die hij miste (Noorwegen-uit, eindstand 2-1 en Polen-thuis, eindstand 2-2), volgde Gullit gezeten voor het televisiescherm in zijn Milanese woonkamer. En het was daar dat hij tot de slotsom kwam dat het nog te vroeg was zijn inter landcarrière al af te sluiten. „Het deed pijn om die jongens daar zo te zien lopen. Ik miste Oranje meer dan ik had ge dacht." Wat hij zoal miste? Gullit: „De spelers. De gezelligheid. Het la chen met de jongens. De entou rage. Het volkslied. Het gevoel van trots om voor je land uit te komen. Ja, je mag dat gerust va derlandsliefde noemen, of na tionalisme, of wat dan ook. Als ik in het Nederlands elftal speel, ben ik daar trots op. Dat is toch normaal? Bovendien maakt het Nederlands elftal een wezenlijk deel uit van je carrière. Als je in Oranje speelt, vind je dat eigen lijk allemaal heel normaal en gaat dat aspect aan je voorbij. Je staat daar dan niet zo bij stil. Pas als je geen deel meer uit maakt van Oranje kom je er achter dat het Nederlands elftal heel belangrijk is." In de afgelopen maanden hebben met name Frank Rijk aard, Milan-trainer Fabio Ca- pello en de Italiaanse bonds coach en vroegere Milan-trainer Arrigo Sacchi Gullit geadviseerd zich weer in het Oranjeshirt te hullen. „Ik heb hun raad ter harte genomen en het was ook belangrijk voor me dat ze me hebben gesteund, maar ik heb mijn beslissing uiteindelijk zelf genomen. Zondagavond heb ik Dick Advocaat gebeld en hem gezegd dat ik me weer beschik baar stel. Hij zei me dat hij daar blij mee was, dus dat is gun stig." Tegen PSV is Gullit vanavond eveneens van de partij. Fabio Capello heeft hem al de verze kering van een basisplaats gege ven. AC Milan treedt in het Phi- lips-stadion aan met alle drie de Nederlanders. De knieblessure, die Frank Rijkaard enkele wed strijden aan de kant hield, is voldoende hersteld om hem te kunnen inzetten. Vermoedelijke opstelling AC Milan: Rossi, Baresi, Tassotti, Costacurta, Maldini; Aibertini, Rijkaard, Simone; Gullit, Van Basten, Lentini. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Rugbyclub DIOK is eenoog in het land der blinden, dat is genoegzaam bekend. Daarom is spanning in de nationale rugbycompetitie een heel be trekkelijk begrip. De Leide- naars worden straks weer ge kroond als kampioen, met één oog en op één been. Afge lopen weekeinde werd echter een nieuw bedenkelijk feit toegevoegd aan de toch al zo beklagenswaardige competi tie. De tegenstander van DIOK bleef weg uit vrees voor een pak slaag. De rugbyers van AAC gaven het ruiterlijk toe: ze hadden geen zin in een portie billekoek op sport park De Morsch en bleven lekker in Amsterdam. Na de olympische gedachte 'mee doen is belangrijker dan win nen' hebben we hier te ma ken met een nieuw verschijn sel: niet meedoen is belangrij ker dan verliezen. We hebben het dus in dit ge val over de top van de natio nale rugbysport. Toch is men geneigd te veronderstellen dat bij het bier-elftal van ASC 9 - om maar eens een zijstraat te noemen - de discipline en het plichtsbesef hoger moe ten worden ingeschat. Bij DIOK - dat zondagmiddag vergeefs wachtte op de bezoe kers - vonden ze het allemaal ook maar stijlloos. AAC had de rugbysport in diskrediet gebracht. Voorzitter Tieme Bos is niet blij met AAC. AAC was al geplaatst voor de play offs. Ze hadden het keurig uitgerekend. Niet komen op dagen betekende twee punten in mindering, maar zelfs dan zouden ze nog als zesde eindi gen in de reguliere competitie en aan de play offs deel mogen nemen. Ze konden dus thuis blijven, maar dat doe je toch niet?" AAC deed het wel. En volgens de Amsterdamse voorzitter Jan Roelofs was daar veel voor te zeggen. We hadden veel griepgeval len en blessures. We konden geen representatief team op de been brengen. Het zou voor DIOK en voor ons geen leuke wedstrijd zijn geworden. 90-0 of zoiets. Roelofs zag overigens de bui hangen en benaderde DIOK op het laatste moment met het verzoek de wedstrijd op een ander tijdstip te spelen. Dat gebeurde echter pas op zaterdagavond en door afwe zigheid van de verantwoorde lijke heren van de technische leiding werd over dat verzoek geen beslissing genomen. AAC had dus maar te komen. Roelofs: „Okay, daarom zijn we nu ook gestraft. Want ik heb be grepen dat DIOK de punten claimt en dat wij twee punten in mindering krijgen. Het zou de rugbybond sieren als men dit soort wantoestan den ging aanpakken, want AAC aanvaardt deze straf la chend. Tieme Bos weer: „Dit kan zo al vijftien jaar lang in het Nederlandse rugby. Ik ga maar weer eens een brief schrijven. Dat laatste zal ook scheids- rechtercoöordinatorHans van de Vliet doen. Dit soort praktijken moet verdwijnen. Ik had voor dit duel in Leiden nota bene spe ciaal een arbiter uit Brussel over laten komen, in het kader van de uitwisseling. Die man stond op de Morsch zonder wedstrijd. Ik kon hem geluk kig nog net op tijd naar Den Haag brengen waarde wed strijd HRC-Oemoemenoe op het programma stond. Die pot zou ik eigenlijk leiden. Zo liet AAC het zaakje aardig in het honderd lopen. Over twee weken komen DIOK en AAC elkaar weer tegen. Nu in het kader van de kampioen spoule. Dat belooft een lekker partijtje te worden. Tieme Bos: „Ehhhh...laat ik het zo zeggen- ...wij zullen AAC niet ontzien. n aulBahlmann heeft de oorlog verklaard JL aan UVS. Wat de trainer betreft, speelt zijn Alp- hense Boys nooit meer tegen de Leidse club. Nu gebeurt dat op competitieniveau toch al niet, maar Bahlmann wei gert voortaan ook vriend- schappijk in de ring te treden met de Leidse club. Afgelopen zondag zouden UVS en Alphense Boys elkaar in de Kikkerpolder ontmoe ten. Dat gebeurde op initiatief van Bahlmann. De trainer wilde met het oog op de com petitiewedstrijd zondag tegen Tonegido per se oefenen. Vijf weken geleden kwam Bahl mann met UVS tot een af spraak. Afgelopen donderdag vielen de toegangskaarten in de brievenbus van De Bijlen. Even later meldde de Leidse club dat de wedstrijd niet doorging. Oorzaak: teveel ge blesseerden. Bahlmann, die van UVS toch al geen hoge hoed opheeft, ging niet ak koord met het excuus en eiste dat de wedstrijd toch zou worden gespeeld. Het kon me niet schelen welk elftal. Ik wilde spelen. Vanwe ge blessures wilde ik andere jongens proberen. Vandaar dat die oefenwedstrijd heel veel betekenis voor mij had. UVS, in casu trainer Gerard Désar, hield evenwel voet bij stuk. De eersteklasser kampte volgens zeggen met achttien geblesseerden. Bovendien kreeg de competitiewedstrijd van het tweede elftal alle prio riteit. Vandaar dus de afmel ding. Bahlmann: .Achttien geblesseerden, laat me toch niet lachen. Alphense Boys zal nooit een oefenwed strijd afzeggen. Desnoods ko men we met de f-pupillen, maar spelen zullen we. Je du peert er namelijk je tegenstan der mee. Dit valt me ver schrikkelijk tegen van een toch als goed georganiseerd bekend staande club als UVS. Volgens Bahlmann steekt er meer achter de afzegging van de Leidse club. Eind vorig sei zoen, toen UVS nog in de pe- riodestrijd was verwikkeld, klopten de blauwwitten bij Bahlmann aan met een ver zoek voor een oefenwedstrijd. Alphense Boys was niet be schikbaar, maar het 'nee' van de trainer drong kennelijk niet tot de Leidse hoofden door, want UVS trad doodge moedereerd aan. Geërgerd over het niet komen opdagen, meldde UVS de Leidse media dat .Alphense Boys niet was komen opdagen.Die kwestie zit Bahlmann nog steeds hoog „Ik zit nog steeds op een recti ficatie te wachten. Maar ik dacht: ie kunt niet eeuwig kwaad blijven, laat ik maar weer eens afspreken. En dan krijg ie dit. Elftalleider Hans van Eijgen van UVS reageert veelzeg gend, als hij wordt geconfron teerd met de netelige kwestie: „Ohh, nee hè. Is die Bahl mann nog steeds kwaad? Die man moet eens ophouden. Van Eijgen vindt de kwestie heel vervelend voor Alphense Boys, maar de blessurenood was onverantwoord hoog bij de Leidenaars: „Denk je nu echt dat wij niet wilden spelen? Onze penning meester is nog boos aat de wedstrijd niet is doorgegaan. De kantine was zondagmid dag leeg. dat vond-ie niet leuk. Natuurlijk hadden we willen spelen, maar i>oor het eerste elftal hadden we twee spelers beschikbaar, ook al omdat het tweede moest spelen. Als je dat aanvult met bijvoorbeeld jeugdspelers krijg je geen res- presentatief elftal. Dat is niet leuk voor ons en voor Alphen se Boys. Daar heeft Bahlmann dus zijn eigen gedachten over.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23