Fruitautomaat staat er voor ons Drukkerij De Bink 110 jaar met trouwe klanten Stand van Zaken Handel met Tsjechoslowakije neemt toe WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht Van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Directeur LEIDEN R. van Wirdum is per 1 december benoemd tot directeur van het districtskan toor Leiden van de Sociale Ver zekeringsbank (SVB). Zij volgt H. Geelen op. die directeur wordt van het district Dordrecht van de SVB. Van Wirdum's vori ge furictie was hoofd van de af deling wetszaken, vertalingen en bibliotheek van het kantoor buitenland van de SVB. MicroXpress ZOETERWOUDE Het Leider- dorpse automatiseringsbedrijf MicroXpress verhuist naar Zoe- terwoude. Het postorderbedrijf verkoopt A-merken pc's en randapparatuur. De omzet be draagt ongeveer 10 miljoen gul den per jaar. Bedrijf van Hein Link overgenomen De Black Knight is het museumstuk van zijn kantoor. 'Een legende' noemt speelautomatenexploitant E. Ijzen- doorn de uit 1980 daterende spiegelend zwarte flipper kast. Gekocht als toevoeging aan zijn verzameling en uit passie voor het fenomeen flipperkast. Een enorme tatoe age van de Black Knight op zijn arm bevestigt dat nog eens. Niet verbazingwekkend dus, dat hij van zijn hobby zijn beroep maakte. Onlangs opende hij samen met compagnon S. Ruijs het nieuwe pand van zijn exploita tiebedrijf. Het bedrijf koopt speelautomaten, zet ze neer in een café of snackbar en deelt de opbrengst met de ho recaondernemer. LEIDEN INGE RUIGROK Herintreders LEIDEN Speciaal voor herin tredende vrouwen wordt vanaf februari volgend jaar een oplei ding technisch-administratief medewerker georganiseerd. De cursus wordt gegeven door vrouwenvakschool Suze Baart en het Centrum Vakopleiding voor technische beroepen te leiden, in samenwerking met de arbeidsbureaus in de regio. De opleiding is bedoeld voor vrouwen vanaf 25 jaar die weer willen werken. Bij de opzet is rekening gehouden met de school- en vakantietijden van kinderen. Op 15 december is er om 14.00 uur een voorlichtings bijeenkomst op de Suze Baart- school in loeiden (Donizettilaan Een goede maar harde business noemt IJzendoorn de branche waarin hij werkt. In mei van dit jaar nam hij het exploitatiebe drijf van Hein Link samen met Ruijs over. De laatste werkte al zo'n tien jaar voor Link, Ijzen- doom zes jaar. „Op een gege ven moment had Hein genoeg van dit bedrijf en hebben wij het van hem overgenomen", vertelt IJzendoorn. „Dat valt niet mee. Er zijn hoge kosten en klanten die tevreden moeten blijven. Je kunt niet meteen ver wachten dat alles goed gaat. Het is vaak echt zweten." Ondanks het feit dat het be drijf gerund wordt door andere eigenaars werd besloten de naam Hein Link Speelautoma ten te handhaven. „Hein had al zo'n 20 jaar die zaak. Zijn naam is bekend in het wereldje van de speelautomaten. Het is voor ons natuurlijk een voordeel om dan die naam te gebruiken. Boven dien vonden we het gewoon leuk voor Hein. We hebben ten slotte jaren voor hem gewerkt." Het bedrijf exploiteert behen digheidsspelen en kansspelau tomaten. Op een lokatie mogen van de gemeente Leiden slechts twee automaten geplaatst wor den. Per gemeente kan dat ver schillen, wat het volgens Ijzen- doom soms ingewikkeld maakt. „In Leiderdorp mogen alleen drankvergunninghouders een gokkast in hun horeca-onder- neming plaatsen. Bij zoge naamde droge horecaondeme- mingen zoals snackbars is dat verboden. Ik vind het beter als het landelijk wordt vastgesteld zodat de voorwaarden in iedere gemeente hetzelfde zijn." Veranderingen in populariteit van de verschillende gokauto maten zijn volgens IJzendoorn wel te zien. De flipperkast is op dit moment het meest in op komst. terwijl videospelletjes steeds minder populair worden. Een jaar of tien geleden was dit net andersom. Op dit moment hebben we een exploitatie van flipperkasten, fruitautomaten, videogames, voetbaltafels en poolbiljarts bij zo'n 95 horeca- ondememingen in Leiden en omgeving." Voor de nieuwste ontwerpen van flipperkasten reist IJzendoorn ieder jaar naar Chicago. De fruitautomaten worden in Engeland gemaakt, terwijl nieu we ontwerpen in Nederland be dacht worden. IJzendoorn: „Een nieuw type fruitautomaat moet eerst gekeurd worden bij de Bols samen met Tsjechen in Oost- Europa NIEUW-VENNEP Uzendoom: „Er zijn hoge kosten en klanten die tevreden moeten blijven." Dienst van het IJkwezen. Bij een goedkeuring komt de produktie pas op gang. De automaten moeten immers aan wettelijke voorwaarden voldoen." Zo mag de inzet per spel bij de fruitautomaten nooit meer bedragen dan een kwartje. Ook moet één spel minstens drie se conden duren. Dat wordt be paald in de Wet op de kansspe len. Toch valt er met een dosis pech flink wat geld te verliezen tijdens een spel, ondanks de wettelijke beperkingen. Ijzen- doom: „Die fruitautomaat staat er op de eerste plaats voor ons. Op het moment dat een speler denkt dat de speelautomaat blijft uitbetalen, gaat het fout. Dan kan hij beter zijn centen in zijn zak houden. Je kunt im mers nooit je geld terug verdie- Dat sommige slaafd raken aan de speelauto maten die het bedrijf exploi teert, vindt IJzendoorn wel ver velend maar hij voelt zich niet verantwoordelijk. „Niemand wordt gedwongen om op die automaten te spelen. Ik heb lie ver dat vijf verschillende men sen achter een fruitautomaat staan dan dat een gokverslaafde in zijn eentje een uur lang op die kast staat te rammen. Ik be treur het als iemand zoveel geld verspeeld heeft, dat hij de rest van de maand niet meer rond kan komen. Als ik hiermee bij een klant geconfronteerd wordt, geef ik hem het advies om te stoppen. Bovendien plakken we FOTO HIELCO KUIPERS stickers op de automaten om mensen te waarschuwen." Het probleem blijft dat gok verslaafden meer geneigd zijn adviezen en waarschuwende stickers te negeren dan niet-ver- slaafden. IJzendoorn: „Ik weet niet hoever ik moet gaan in het waarschuwen van mensen. Met alcoholverslaving gaat het het zelfde. Op iedere hoek van de straat kun je tegenwoordig een biertje drinken, terwijl er wel een probleem is. Iedere vorm van verslaving blijft vervelend." De Nieuwvennepse dranken firma Lucas Bols heeft samen met het Tsjechoslowaakse Trikamo een nieuw bedrijf opgericht voor de verkoop en distributie van drank in Oost-Europa. De nieuwe on derneming heet Trikamo Brands. De samenwerking betekent volgens Bols een 'strategisch belangrijke stap in een van de meest veelbe lovende markten van Oost- Europa'. Bols is ook nog ge ïnteresseerd in samenwer kingen in Hongarije en Po len. Het bedrijf uit Nieuw-Ven nep is al tijden bezig met uit breiding van de activiteiten over de grens. Pogingen om een groot Italiaans water merk over te nemen misluk ten onlangs. Het beleid van Bols is omzichtig te werk te gaan met overnames. Trikamo Brands gaat de merken van Bols verkopen en distribueren in Tsjechos lowakije, maar ook andere merken zoals Hennessy Cog nac. Op dit moment zet de drankenproducent 350.000 liter af in Tsjechoslovvaldje. Het Tsjechische bedrijf han delt in alcoholische en non- alcoholische dranken en in lang houdbare voedingsmid delen. Het bedrijf verwacht dit jaar een omzet van twin tig miljoen gulden te halen. Bols wil niet zeggen hoeveel geld er in het nieuwe bedrijf is gestoken. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Cornelis de Bink richtte op 7 december 1882 een kleine druk kerij op aan de Aalmarkt in Lei den. Het voornaamste gereed schap bestond uit een eenvou dige handpers die nu in een ste vige plexiglazen kast staat in een modern pand aan de Rooseveltstraat. Drukkerij De Bink viert daar haar 110e ver jaardag met 38 man personeel en een omzet van ongeveer 7 miljoen gulden. „We zijn altijd een Leids bedrijf gebleven." Ondanks een krimpende markt voor drukwerk schafte De Bink recentelijk toch een nieu we vierkleuren pers aan. „We zijn een middelgroot bedrijf met een zeer trouwe klanten kring. Daarom durfden we die miljoeneninvestering wel aan", verklaart directeur J. Schoon- derwoerd. Om zijn verjaardag te vieren drukt het bedrijf op de nieuwe pers een affiche van het eerste anatomisch theater in Europa, dat in 1593 in Leiden werd ge bouwd. Het affiche is een ca deautje voor museum Boer- haave, waarin het theater is her bouwd. „We wilden iets doen wat een beetje binding met de plaatselijke historie heeft," ver klaart Schoonderwoerd. De Bink heeft geen onderne mingsraad, ondanks het feit dat de drukkerij sinds enige tijd meer dan 35 personeelsleden heeft. „Zo'n raad hebben we hier niet nodig," weet Schoon derwoerd. „Ongeveer vier keer per jaar overleggen we met alle afdelingen en daarbij komt alles ter sprake wat met het werk te maken heeft, van de kwaliteit van de inkt tot de plaats van de koffieautomaat." „We hebben hier weinig hië rarchie," vult adjunct-directeur J. Eradus aan. „Iedereen is ver antwoordelijk voor zijn eigen werk. Het zijn allemaal gediplo meerde vakmensen, die geen kleuterjuf nodig hebben." Collega's De Bink is altijd een familiebe drijf gebleven. Tot ongeveer 1950 bleef het bedrijf in het be zit van de familie De Bink, waarna de vader van de huidige directeur het bedrijf overnam. In 110 jaar verhuisde de drukke rij maar drie keer: rond 1900 van de Aalmarkt naar de Stille Rijn en in 1972 naar de huidige plek aan de Rooseveltstraat. Vo rig jaar werd daar een nieuw kantoor neergezet. Het bedrijf drukt alles, van boekomslagen en folders tot boeken en rap porten. Specialiteiten van het huis zijn folie- reliëf- en preegdruk. Deze worden ook voor concur renten uitgevoerd. „Dan heten ze natuurlijk collega's," haast Schoonderwoerd zich te zeg gen. Bij foliedruk wordt met een speciale pers een laagje folie op het papier aangebracht, bij re liëfdruk wordt een 'verhoging' in het papier geperst en bij preegdruk wordt met behulp van een stempel een afbeelding aangebracht. „Geboortekaartjes en derge lijke doen we niet, daar zijn we niet op ingesteld," verklaart Eradu^. „En dat is knap lastig als je naam met een B begint. Dan sta je namelijk in het tele foonboek bovenaan de lijst met drukkers." „Ik ben hier bezig een helium3-helium4 mengkoelmachine af te bouwen. Dat apparaat wordt speciaal gebouwd voor lage-temperaturenonderzoek in het milli-Kelvin gebied, zo'n beetje bijna het absolute nulpunt, dat ligt op min 273,16 graden Celsius. Kelvin is een andere eenheid om de temperatuur mee te meten en helium is een gas. Het ontwerp voor deze machine heb ik gemaakt in samenwerking met professor G. Frossati van de Leidse universiteit. Hij gaf wetenschappelijke adviezen en ik deed de technische kant van de zaak. Warmte-wisselen tussen koude, opstijgende gassen en warme, dalende gassen, dat is simpel gezegd het principe van de meng koelmachine. Het apparaat waar ik nu aan werk is bestemd voor de universiteit van Harvard in de VS. Eerder heb ik ze geleverd aan de universiteiten van Okayama in Japan, Bayreuth in Duitsland en aan de Ecole Nationale Superieure de Paris. En in loeiden staat er natuurlijk ook een. Het heeft ruim drie jaar gekost voor de machine echt goed was, maar nu hebben we dan ook een uniek produkt. Voorzover ik weet wordt alleen nog in Oxford een hele kleine versie ervan gebouwd. Duur? Wat is duur? Afhankelijk van de vraag hoe laag je de temperatuur wil hebben kost-ie tussen de 75.000 en 110.000 dollar. Maar het ontwikkelen heeft veel tijd en geld gekost. Mijn bedrijf zit nu in het zevende jaar en eerst moesten de andere produktcn goed lopen voor ik aan de mengkoelmachine kon beginnen. Wc maken hier verder fijnmechanische produktcn, van enkel stuks tot kleine series: appparatuur voor nucleair-mcdische De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag A.J. (Alexander) Kamper (42), instrumentmaker bij zijn eigen bedrijf Leitec Instruments aan de Ananasweg in Leiden. „Met een kleine groep mensen produkten maken die uniek zijn in de wereld daar ben ik echt trots op." toepassing, meetapparatuur ter controle van warmtewisselaars in kerncentrales, dat soort zaken. Metaalbewerken zoals wij dat hier doen. dat zie je bijna nergens meer. Zo'n mengkoelmachine komt hier als ruw materiaal binnen, platen roestvrijstaal en koper. We gaan eerst de platen op maat zagen, of plasma- snijden. Dat is een moderne manier om metaal te snijden. Daama bewerken we het verder op de draai en freesbanken, we maken de onderdelen en die lassen we aan elkaar. Daama gaan we testen op vacuüm- dichtheid met een speciaal apparaat, een zogenaamde lekzoeker. Als laatste maken we het hart van de machine, waarin we de belangrijkste onderdelen inbouwen: de still, de koude plaat, de één-Kelvinpot en de warmte wisselaars. De still is de destillator. Daarmee kun je de gassen helium3 en helium4 van elkaar scheiden en daardoor krijg je afkoeling. De koude plaat is een onderdeel waar je alle thermische verankeringen op doet, zeg maar heel simpel gezegd, de plaat waarop je alle draden vastzet. In de één-Kelvinpot zit helium4. Deze wordt afgepompt en dat geeft afkoeling. Je gaat dan van 4 Keivin naar 1 Kelvin en zo ga je steeds verder naar beneden met de temperatuur. Mijn opleiding heb ik gehad aan de Leidse instrumentmakcrsschool, afdeling metaal. Daarna ben ik naar de avond-MTS gegaan en heb ik nog wat ondememersopleidingen gedaan. Bij de universiteit heb ik twaalf en een half jaar als ambtenaar gewerkt. Toen werd ik wakker, ha, ha. Geintje. Kijk, een eigen bedrijf is mooi, maar ik ben helaas wel steeds meer tijd kwijt aan de administratie en dat soort dingen. Maar het mooiste blijft toch dat we hier met een paar mensen onze bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van de wetenschap. En je verdient er nog aardig mee ook. TEKST ERIC JAN WETFRINGS FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft in de maand oktober een opval lend groot aantal handelsaan- vragen uit Tsjechoslowakije ontvangen. De firma's komen uit verschillende sectoren van het bedrijfsleven, van harsbe werkers tot reisbureaus en van schoeisel tot de chemie- en plastic branche. De handelsaanvragen van het internationale bedrijfsleven worden iedere maand afgedrukt in de informatiekrant van de Rijnlandse Kamer van Koop handel. Ze zijn bedoeld voor fir ma's die contact zoeken met Nederlandse bedrijven. De Ka mer ontvangt deze aanvragen uit verschillende bronnen. Inci denteel zoeken bedrijven Vecht- streeks contact, maar vaker komt dat tot stand door bemid deling van de Nederlandse am bassade of door plaatselijke Ka mers van Koophandel in het buitenland. Een deel van de aanvragen loopt via de Landelijke Vereni ging van Kamers van Koophan del WK, dat een centraal gege vensbestand exploiteert. De WK ontvangt zorgt ervoor dat informatie van de Nederlandse ambassade in Praag bij plaatse lijke Kamers terechtkomt. „En dat gaat van klappertjespistolen tot vliegtuigen," zegt een woordvoerder. Noch de WK, noch de Rijn- iandse Kamer kunnen verklaren waar de plotselinge Tsjechische interesse vandaan komt. „Toe val," zo luidt het eensluidende commentaar. Een woordvoer der van het ministerie van eco nomische zaken denkt dat het bezoek van de handelssecretaris van de Nederlandse ambassade uit Praag een rol speelt. „De ef fecten zijn nooit echt te meten, maar je weet niet wat zo'n man op gang brengt." De Tsjechi sche ambassade in Nederland levert geen commentaar. „Te druk, sorry." Het ministerie van economi sche zaken heeft wel geconsta teerd dat veel Nederlandse fir ma's belangstelling hebben voor investeringen in Tsjechos lowakije 'omdat daar nog veel mogelijk is.' Ook de Rijnlandse Kamer heeft die belangstelling vastgesteld. Veel Nederlandse bedrijven uit de regio Rijnland vroegen de Kamer om informa tie over Tsjechische firma's. Hoe die contacten zich verder ontvükkelen is niet bekend. Het ministerie heeft nog onvoldoen de gegevens om de snel zwel lende handelsstromen met Oost-Europa in kaart te brengen en de Kamer van Koophandel houdt zich er verder niet mee bezig. Een woordvoerder van het ministerie noemt het opvallend dat de dreigende deling van Tjechoslowakije investeerders niet ontmoedigt. „Iedereen heeft goede hoop dat de deling op een fatsoenlijke manier wordt geregeld." De meeste be langstelling gaat uit naar het hoger ontwikkelde Tsjechië. Het economisch achtergebleven Slowakije zou voor minder be drijven interessant zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20