'We lachen wat af in het klooster' HHflHIH Veiligheid van wegennet rond Leiden bedroevend' 't IS NIETWAAR!? Agrariër wil niet langer het zwarte schaap zijn T Het Gesprek van de Dag voorlichtingsavond Wassenaarse professor schenkt RUL twee ton Duizenden computers in Leiden geveild REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT VAN DER KAAIJ JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC ERIC JAN WETERINCS 071 -1614-jo Warmondse zusters uit Mariëngaerde bekijken film 'Sister Act' Driehonderddrieënzestig Nederlandse nonnen bekeken afgelopen zondag de film Sister Act. Driehonderddrieënzestig Ne derlandse nonnen zijn afgelo pen zondag naar de bioscoop geweest. Nee, het gaat hier niet om een statistisch onderzoek naar de 'uitspattingen' binnen het kloosterleven. De zusters mochten op uitnodiging van de filmmaatschappij Buena Vista International gratis naar 'Sister Act'. In die film speelt actrice Whoopi Goldberg een nacht clubzangeres die voor de maffia naar het klooster vlucht en daar het vals zingende koor op kweekt tot een soort Motown- groep, op de muziek waarvan zelfs de paus vrolijk meeswingt. Een aantal zusters uit Mariën gaerde in Warmond was van de partij. Zuster Clarentina van der Laan vond de film 'ontzaglijk leuk'. „Ze hebben het kloosterleven in die film wèl absurd streng ge maakt. Er mag in dat klooster daar bijvoorbeeld niet worden gelachen. Nou, ik kan u vertel len dat er nergens zo veel wordt gelachen als in een klooster. We lachen wat af. Maar al met al geeft de film een zeer humoris tisch beeld. Die nachtclubzan geres krijgt op een gegeven mo ment de opdracht iets te doen aan het kóor, dat vreselijk vals zingt. Ook iets onbestaanbaars binnen een klooster, maar goed, daar gaat het nu niet om. Ze weet dat koor tot grote presta ties aan te zetten en het goede daarvan is dat de kerk weer vol raakt. AI dat oude gedoe waren de mensen beu en nu is daar in eens een koor dat echt swingt. Op het laatst zie je ook dat de paus, die toevallig in de buurt is, mee zit te deinen. Maar ze hebben hem niet bespottelijk gemaakt, zeker niet. Dat is het goede van de film. Langzamer hand zie je dat die zangeres toch iets voor het geloof begint te voelen. En ook die gangsters die haar daar naderhand ont dekken, hebben iets met de reli HILLECOM MONICA WESSELING Het inkomensverschil tussen werkenden en niet-werkenden moet groter worden. Alleen op die manier kan de animo om in de tuinbouw aan de slag te gaan, verbeteren. De belangstel ling voor werken bij de agrari sche bedrijven is echter ook klein door het slechte imago van de sector. De pers benadert de sector niet altijd even eerlijk en oprecht. Dat hield voorzitter J.L.M. Barendse van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie WLTO, zijn gehoor vanmorgen voor tijdens de eerste jaarverga dering van de vereniging in Tre slong in Hillegom. Er bestaan volgens de voorzitter nogal wat vooroordelen en misverstanden over de agrarische sector. De sector zou mensen uitbuiten en het milieu verpesten. „De denk wijze leidt er toe dat de onder nemers in het Westland als struikrovers worden behandeld in de jacht op illegale werkne mers." Verkeerde ideeën over de werkomstandigheden en de milieubelasting van de agrari sche sector zouden het onmo gelijk maken voldoende gemoti veerd personeel te vinden. De afspraken over de handel in landbouwprodukten tussen de VS en de EG houden de ge moederen nog steeds bezig. Barendse is niet tegen vermin dering van de subsidiëring van de landbouwproduktie, maar vindt het nu gesloten akkoord alle perken te buiten gaan. „Dit is echt te veel gevraagd van sec toren die al zwaar onder druk staan." De steeds zwaardere gie. Voor ze schieten bidden ze bij wijze van spreken dat ze ie mand goed zullen raken, maar op nonnen schieten ze niet. Zo iets doe je niet als gangster." Uit het verhaal van zuster Cla rentina blijkt dat kloosters nog steeds fungeren als opvangcen tra voor mensen die in directe nood verkeren. Zuster Clarenti na: „Ja, het klooster is ook in deze tijd nog steeds een vrij plaats. En dat gaat wel eens bui milieu-eisen en het tekort aan voldoende grond maken het de land- en tuinbouw volgens Barendse al moeilijk genoeg. Boeren en tuinders zijn vol gens Barendse liefhebbers van de natuur, maar willen wel ge woon geld kunnen blijven ver dienen. Barendse constateerde vanmorgen dat de overheid bij landinrichtingsprojecten land schap en natuur veel te veel voorrang geeft. „Er worden al lerlei plannen ontwikkeld. De meeste plannen zijn financieel onvoldoende onderbouwd, ten de wet om, ja. Neem nu een asielzoeker die al is uitgeproce deerd en die het land uit moet. Als zijn advocaat dan nog een kleine kans voor hem ziet, dan gebeurt het wel dat hij bij een klooster onderdak vraagt. Zuster Gemma vond 'Sister Act' „een reële, gezellige en open film. Die zuster, die zangeres, brengt in dat klooster een totaal andere sfeer. Ze worstelt de din gen om, de starre regels ver maar desalniettemin uiterst be dreigend. Het virus van de pla nologische onzekerheid steekt de kop op." De landbouwman toonde zich absoluut niet gelukkig met de grootse plannen die de over heid voor deze regio heeft. „Wij moeten niets hebben van ruim te- en geldverslindende projec ten als de grootschalige bossen bij de Haarlemmermeer en Zoetermeer en het uitkopen van bollenboeren om honderden hectares natuur extra te ma ken." dwijnen en dat is een goed ding. Dat strenge kloosterleven is er helemaal niet meer. Tenminste niet in de actieve congregaties. Ik heb me altijd heerlijk thuis gevoeld in het klooster. En het lijkt wel alsof de mensen de in nerlijke rust die ik heb opmer ken. Soms zit ik in mijn gewone burgerkleding in de trein en dan merken ze toch dat je een zus ter bent. Misschien is het wel de uitdrukking op je gezicht, de IEIPEN ERIC JAN WETERINCS Het Leidse bedrijf Restart Com puters organiseert in samen werking met een Haags make laarskantoor op 20 en 21 de cember een computerveiling. In hotel Holiday Inn aan de Haag se Schouwweg gaan duizenden PC's, printers, monitoren, digi tizers, modems en softwarepak ketten onder de hamer. Een nieuwtje is dat de catalogus via de fax is op te vragen. De veiling is een initiatief van W. van Leenen, de voormalige grote baas van de Infotheek, die weer in de computerbranche actief is. Van Leenen hoopt met de veiling niet alleen klanten uit Nederland te trekken, maar ook uit het voormalige oostblok. Daar is men vooral geïnteres seerd in grotere partijen, zo leerde de ervaring in Van Leen en's tweede hands handel Res tart. Op de veiling worden onge veer tienduizend softwarepak ketten aangeboden. Het betreft minder courante of enigszins verouderde versies, of moder nere programmatuur waarvan de verpakking is beschadigd. De pakketten en de hardware zijn afkomstig uit verschillende bronnen: faillissementen, op- ruimpartijen en particulieren. Van Leenen ziet de veiling als een test. Als de belangstelling groot genoeg is, hoopt hij in de toekomst een gespecialiseerd pc-veilinghuis op te richten. De kijkdagen zijn vanaf donderdag 17 december in Zoeterwoude (Industrieweg 58). Daar is ook een gedrukte catalogus beschik baar. De catalogus via de fax wordt tot op het laatste mo ment bijgewerkt. foto PR manier waarop je tegen de mensen doet. Of ik veel naar de film ga? Nou, als het een inte ressante film is wil ik wel. Ik heb Doctor Zhivago gezien, Mary Poppins en laatst Rainman, die film over die autistische jongen. En ook van Easy Rider heb ik enorm genoten. CEESVAN HOORE LEIDERDORP MONICA WESSEUNG Rotondes op de weg tussen Alp- hen/Leimuiden, Alphen- /Roelofsarendsveen en tussen Katwijk en Leiden moeten zor gen voor vermindering van het aantal verkeersongevallen op deze doorgaande routes. Drem pels, bochten en aparte fiets stroken op de provinciale weg van Leiderdorp via Woubrugge naar Ter Aar dwingen de auto mobilist langzaam te rijden. Met de veiligheid van het we gennet is het nu droevig gesteld, vindt H. Vergeer, beleidsmede werker verkeerszaken van het district Den Haag van de rijks politie. „De wegen zijn nooit ontworpen op veiligheid, maar altijd op snelle doorstroming. Ze moeten stuk voor stuk op de schop." Veilig verkeer is volgens De aap Zo'n dertig jaar geleden voer ik als matroos op de koopvaardij. Zo kwam ik ook regelmatig in Singapore. Een collega-matroos en ik gingen hier graag stappen. Maar het vervelende was altijd dat we maar een paar dollar op zak hadden. Om toch de hele nacht te kunnen doorzakken, hadden we het volgende be dacht. In vrijwel elke kroeg in Singapore zat in die tijd een aap aan een ketting op de bar. Dat was daar nu eenmaal de ge woonte. Zodra wij een biertje besteld hadden en de barkeeper dit ging inschenken, gaf een van ons de aap op de bar een opta- ter. De barkeeper schrok op en riep dan: 'Wat is er aan de hand?' En dan riepen wij ver ontwaardigd: 'Die aap heeft ons briefje van één dollar opgege ten!' 'Kalm maar', zei de barkee per. 'Hier hebben jullie je bier, en je geld krijg je ook terug'. Dit gebeurde in elke kroeg waar een aap op de bar zat. Op een zekere avond, het was al wat la ter, zaten we in de zoveelste kroeg met zo'n aap op de bar. We leggen het geld op de bar en bestellen bier. De barkeeper draait zich om en ik geef de aap op de bar een optater. De bar- Sterke verhalen De redactie van Het Gesprek van de Dag heeft lezers opge roepen om moderne vertel sels met ongeloofwaardige gebeurtenissen in te zenden. Enkele daarvan werden de afgelopen weken al geplaatst. De rubriek wordt dit jaar af gesloten. Het is daarom niet meer nodig nieuwe verhalen in te zenden. Vergeer alleen mogelijk "als menselijke ongehoorzaamheid nagenoeg wordt uitgesloten". Te hard rijden of onvoorzichtig oversteken moet simpelweg on mogelijk worden gemaakt. Welke maatregelen moeten worden getroffen om wegen veiliger te maken, is afhankelijk van de functie van de weg. Op doorgaande wegen gebeuren ongelukken vrijwel alleen op de kruispunten. Zo is op provincia le weg S4 tussen Katwijk en Lei den de kruising met de Wasse- naarseweg inmiddels berucht. Er zijn in korte tijd al zeven on gevallen met letsel gebeurd. Die weg. en de zogeheten 'stroom weg' tussen Leiderdorp en Roelofsarendsveen en tussen Alphen en Leimuiden kunnen volgens Vergeer veel veiliger worden door kruisingen te ver- 'VERHALEN VAN keeper roept: 'Wat is er aan de hand?' En ik zeg zoals altijd: 'Die aap eet mijn geld op'. Maar wat we verwachten, gebeurt niet. Integendeel, de barkeeper wordt woedend en komt ons als een dolle stier achterna. Wij moeten rennen voor ons leven, terwijl de barkeeper ons naroept: 'Hoe kan die aap nou geld eten. Het is een opgezette aap!' Ingezonden door Piet Grunstra uit Katwijk Spookschip? In 1954 voer ik, als matroos, op de Nederlandse zeesleper 'Ty- ne' van de sleepdienst Smit en Co uit Maassluis. We hadden een baggermolen en twee bag gerbakken van Rotterdam, na het Panamakanaal, gesleept naar de havenstad Talcahuano in Chili. Vandaar voeren we, zonder sleep, dwars over de Stille Oce aan naar Australië. Na ongeveer een week varen, kwam de stuurman me 's morgens om ongeveer 6 uur porren, terwijl ik eigenlijk pas om 8 uur op wacht Het was licht geworden en er stond ongeveer windkracht 4 en op ongeveer 2 mijl afstand zeil de er een 5 mast bark onder vol zeil voorbij. Dit was een gewel dig gezicht. Door de kijker kon ik de naam lezen en de thuishaven. Het was de 'Polygroon' uit Oslo. Twee jaar later was ik in Oslo en kwam daar in gesprek met ver schillende Noren die bij de regi stratieafdeling Scheepvaart werkten. Ik vertelde hen mijn voorval en ze zochten het schip op in hun gegevens over sche pen. Toen bleek dat de 5 mast bark Polygroon had bestaan en in 1936 was gesloopt. Ik had vangen door mini-rotondes. Omdat de rotondes klein zijn en de voorrangsregeling een voudig en eenduidig is, beteke nen ze geen stremming van het verkeer. Er zijn de afgelopen ja ren in Zuid-Holland al tiental len rotondes aangelegd en uit onderzoek van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, blijkt dat hier door het aantal ongevallen aan zienlijk is gedaald. Op andere wegen zoals de S6 door Woubrugge en Hoogmade, loert het gevaar vooral bij de in- en uitritten. Fietsers en brom fietsers schieten de weg op. au to's rijden hard en ongelukken zijn het gevolg. Vergeer ziet op deze wegen een strikte schei ding van snel en langzaam ver keer als oplossing voor het vei ligheidsprobleem. Bovendien LEZERS nog nooit van dit schip ge hoord. Ik heb er trouwens nooit een verklaring voor gehad. Onze stuurman heeft hem ook gezien in 1954. Ingezonden door P. Devilee uit Leiden Heen en weer Het volgende kwam ik tegen op een formulier 'Aanvraag Uitke ring ingeval ongevallenwet': "Voor mijn baas moest ik over gebleven stenen etc. ophalen die bij herstel van een topgevel op het dak achtergebleven wa- Hijsbok, takel en een grote hou ten kuip waren nog aanwezig. Ik hees de kuip op tot tegen het katrok, zette het touw vast en ging via het trappenhuis het dak op. Ik gooide de materialen in de kuip, ging de trap weer af en naar buiten en maakte het hijstouw los. De kuip was echter zwaarder van ik en trok mij om hoog. Ik durfde niet los te laten en steeg met toenemende snel heid. Halverwege ontmoette ik de dalende kuip en blesseerde mijn schouder. Boven gekomen kneusde ik mijn vingers tussen het katrol. Door de klap op de grond vielen bodem en inhoud uit de kuip die daardoor weer lichter werd dan ik en ik viel naar beneden. Halverwege raakte ik de kapotte lege kuip en kreeg schaafwon den aan het been. Beneden viel ik op de stapel stenen en bezee rde het zitvlak. Versuft liet ik het touw los waardoor de kuip naar beneden viel en ik door de dui gen en hoepels aan hoofd en knieën werd gewond. Ik meen derhalve dat ik voor een uitke ring in aanmerking kom." Ingezonden doorMeijer uit Oegstgeest. moet de doorgaande weg een 'kruip-door/sluip-door'worden, vindt Vergeer. „Drempels, bochten, randjes en andere ob stakels. Racen moet onmogelijk worden." Het zal niet mogelijk zijn op elk stukje weg een hob bel. drempel of versmalling tc maken. „Daar zullen we met hele strenge snelheidscontroles een beter rijgedrag moeten zien af te dwingenconstateert Ver geer. Voor al deze maatregelen zijn miljoenen guldens nodig. De geldvretende operaties kunnen niet allemaal tegelijkertijd wor den uitgevoerd. Vergeer ver wacht dan ook dat het twee tot drie decennia zal duren, alvo rens van een redelijk veilig we gennet sprake zal zijn. „Maar de eerste effecten zijn binnen vijf jaar meetbaar." over het kopen en financieren van een eigen huis HUIS HYPOTHEEK Adviesburo Huis Hypotheek. Onafhankelijk hypotheekadvie Aarplein 2, 2406 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-24003, werkt samen met vele geldve it Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn, Nieuwkoop en De Leidse emiritus hoogleraar R.A.V. Baron van Haersolte heeft de Stichting Leids Uni- versiteits-Fonds (LUF) 200.000 gulden ge schonken om daarmee een naar hem ge noemd fonds te stichten. Het fonds moet de studie naar wijsbegeerte in Leiden bevorde ren. Professor van Haersolte promoveerde in 1946 in Leiden en werd in 1973 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de wijsbe geerte des rechts. Zes jaar later werd zijn Het komt niet zo erg vaak voor dat een particulier bij leven zo'n grote som geld schenkt aan het LUF. Met twee ton zijn veel leuke dingen te doen. Gevraagd naar de re den om het aan de universiteit te schenken, merkt Baron van Haersolte op: .Autorijden doe ik niet, vakantie houden evenmin en een huis heb ik al. Dit leek me wel aardig om te doen." De professor toont zich enigszins verbaasd dat het door hem opge richte fonds, ook zijn naam draagt. „Heb ben ze dat gedaan? Dat streelt de ijdelheid". Het Leidse Universiteits-Fonds is 100 jaar geleden opgericht door een groep hooglera ren en studenten. Het fonds heeft in een eeuw tijd een aardig kapitaal weten te ver zamelen. Het LUF trekt rente van 14 mil joen gulden. Aan het kapitaaltje wordt niet geknabbeld: alle uitgaven worden betaald uit de opbrengsten. Voorzitter WLTO: groter verschil tussen uitkering en loon De provincialeweg bij Hoogmade. De politie pleit voor de aanleg van meer rotondes op dergelijke wegen Politie: rotondes, drempels en controles

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19