Katholieke scholen negeren reglement bisschop Gij sen Kerk Samenleving Protest tegen abortus VYUtrMbUAU 2 UtGtJVtBtK 1^ redactie dick van der plas 071-1614 21 BUITENLAND KORT Slechts acht scholen in bisdom Roermond passen statuten aan Racisme (1) De Europese Oecumenische Commissie voor Kerk en Sa menleving (Eeccs) dringt er bij de regeringsleiders van de EG-landen op aan tijdens de top eind deze week in Edin burgh te besluiten tot invoe ring van EG-wetgeving tegen discriminatie op grond van ras, nationaliteit of etnische afkomst. Gezien de toene mende uitingen van racisme en vreemdelingenhaat kan niet worden volstaan met een verklaring, meent de Eeccs. In de Eeccs werken protes tantse kerken en raden van kerken samen uit negen EG- landen, alsmede Oostenrijk en Zwitserland. In een brief aan de Britse premier John Mayor, voorzitter van de EG- raad, wijst de organisatie op de crisis waarin ae democra tie in 'vele delen' van de EG verkeert De afstand tussen politici en politieke partijen enerzijds en het volk ander zijds neemt toe. De rege ringsleiders moeten deze cri sis serieus nemen en de in woners van de EG-landen aangeven, waar en hoe zij daadwerkelijk aan het be sluitvormingsproces kunnen deelnemen. Verder behoort het Europees Parlement een grotere rol te krijgen. Racisme (2) De Eeccs constateert een verminderende solidariteit tussen de rijkere en armere EG-landen. De pogingen om ook de landen met een zwak ke economie bij de economi sche en monetaire unie te betrekken, mogen niet ten koste gaan van de uitgaven voor ontwikkelingssamen werking of de financiële steun aan de vroegere com munistische landen in Oost- Europa. De Eeccs dringt erop aan dat er een beter gèstruc- tureerde samenwerking met deze laatste groep van lan den tot stand komt over alle EG-zaken die hun aangaan. De Eeccs vraagt de rege ringsleiders ten slotte een in vesteringsprogramma op te stellen om het vertrouwen van de EG-burgers in de eco nomie te herstellen en de groeiende werkloosheid te bestrijden. Baptisten De Zuidelijke Baptistencon ventie, de grootste protes tantse kerk in de Verenigde Staten, heeft de toekomstige president Bill Clinton ge vraagd de diplomatieke be trekkingen met het Vaticaan te verbreken. De 'Southern Baptists' menen dat de di plomatieke relatie met het Vaticaan indruist tegen het in de grondwet vastgelegde principe van de scheiding van kerk en staat. Het Vati caan is een 'kerkelijke en geen politieke instelling', al dus de leiders van dit kerkge nootschap, waarvan Clinton en de komende vice-presi dent Al Gore lid zijn. De oproep is niet gericht tegen de Rooms-Katholieke Kerk, zegt de informatie dienst van de kerk in een toelichting. De Southern Baptists verzetten zich echter tegen elke officiële relatie tussen de Amerikaanse rege ring en een godsdienstige bi stel! ing. De Verenigde Staten namen in 1984 onder de toenmalige president Ronald Reagan diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan op. Slechts acht van de ruim 500 katholieke scholen in het bisdom Roermond hebben de statuten aangepast aan het reglement dat bisschop Gijsen in 1987 heeft opge steld. Hij had de scholen tot eind van dit jaar daartoe de tijd gegeven, wilden zij het predikaat 'katholiek' niet ver liezen. Dit heeft de woordvoerder van het bisdom desge vraagd meegedeeld. het reglement niet overgeno men. Het is 'begrijpelijk' dat heel wat schoolbesturen van katho lieke scholen niet in staat zijn aan dit reglement te voldoen, zo zegt Gijsen in een gisteren ge publiceerde verklaring over het katholieke onderwijs in zijn bis dom. Reeds vele jaren is de identiteit van het katholiek on derwijs in Nederland onder- Van de 395 katholieke basis scholen hebben acht het Alge meen Reglement voor het Ka tholiek Onderwijs in het bisdom Roermond (Arkor) aanvaard. Het bisdom is nog met vier scholen in gesprek. De 115 ka tholieke scholen voor het voort gezet onderwijs en de acht ka tholieke hbo-scholen hebben 'Gelovigen moeten zich blijven inspannen voor mensenrechten' amersfoort anp De Nederlandse rooms-katho- lieke bisschoppen hebben de gelovigen opgeroepen zich te blijven inspannen voor 'de tot standkoming van een betere, rechtvaardigere samenleving waarin de waarde van de mens wordt gerespecteerd en bevor derd, zodat iedere mens, van welk ras of beschaving ook, tot zijn recht kan komen'. In een verklaring naar aanlei ding van de Internationale Dag voor de Rechten van de Mens, 10 december, herinneren de bisschoppen nog eens aan de inspanningen van de Rooms- Katholieke Kerk voor de verde diging en bevordering van de mensenrechten. De kerk ziet het voordurend als haar taak de waarde van deze rechten in her innering te brengen, situaties van onrecht aan te klagen en bij te dragen aan een authentieke vooruitgang van mens en sa menleving, aldus de bisschop pen. Daarbij gaat het niet alleen om het geven van informatie over de mensenrechten, maar ook om het aanklagen van schendingen van deze rechten en het tonen van solidariteit met slachtoffers van onrecht vaardige situaties zowel in Ne derland als in de rest van de we reld. De bisschoppen prijzen in dit verband niet alleen het werk van paus Johannes Paulus II, maar ook dat van Amnesty In ternational en katholieke orga nisaties als de Bisschoppelijke Vastenactie, Mensen in Nood, Justitia et Pax en Pax Christi. birdaard anp Friese predikanten, pastores en andere zielzorgers kunnen zich binnenkort laten bijscholen over problemen in de land bouw. Het Overleg Samenwer- kings Organen Friesland (OSOF) begint omstreeks de biddag voor gewas en arbeid (10 maart) met een scholingspro ject. Veel predikanten die in een plattelandsgemeente worden beroepen, nebben moeite om de problemen van de boeren te begrijpen. „We willen ze daar om een landbouwantenne aan kweken", kondigt Pieter Hoek stra, secretaris van de OSOF, aan. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Breda en Terheijden: M.G. Wagenvoorde te Mechelen (Ver. Prot. Kerk België): te Molkwerum en Warns: mevr. J. Hoomoedt-Wesse- link, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Heemse: J.H. Brouwer te Hindeloopen. ir Heiden te Doetinchem; te Veen- endaal: B. van der Heiden te Hardinx- veld-Giessendam; te Hoogvliet: A.J. Gunst te Tholen. GEREF.GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Urk: J. Roos te Chilli- wack (Canada). COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18.2505 ED Alphen a/d Ri|n, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM -Usse. 02521-13634. POSTADRESSEN F'ostbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vri|. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post)113.85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vri|: 18.00-19.30 uur, zat: 10.00-12 00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 werp van discussie. Katholieke scholen waren oorspronkelijk ook opgericht om te evangelise ren. In de laatste jaren zijn vol gens Gijsen deze scholen zich zelf meer en meer gaan be schouwen als hun eigen op drachtgevers. ,,Met als gevolg dat de katholieke school niet meer kan worden beschouwd als een pastoraal instituut en daarmee als een verlengstuk van de RK Kerk." In feite blijft volgens de bisschop van Roer mond nog slechts een school op christelijke grondslag over. Maar ook scholen die niet het predikaat katholiek mogen voe ren, kunnen volgens mgr. Gij sen dienstbaar zijn aan de ka tholieke - of minstens de chris telijke - opvoeding en vorming van de leerlingen. Dit geldt vooral voor een betrekkelijk groot aantal basisscholen, waar in de parochiepriesters een dui delijke rol vervullen. Deze scholen kunnen van de bisschop uitstel krijgen voor het aanpassen van hun statuten. In tussen behouden zij het predi kaat katholiek. Andere scholen, zo schrijft de bisschop, hebben geprobeerd 'langs oneigenlijke wegen' binnen het katholieke onderwijsbestel te blijven. Zij blijven zich katholiek noemen zonder de erkenning daartoe te bezitten. Hiermee duidt Gijsen op het reglement van de Neder landse Katholieke Schoolraad, dat door de overige bisschop pen wel is aanvaard. Bisschoppen steunen streven naar democratie in Suriname amersfoort anp De Nederlandse bisschop pen steunen het streven van de katholieke geloofs gemeenschap, de regering en het volk van Suriname naar een democratische sa menleving. In een brief aan bisschop A.F. van Zichem van Paramaribo, naar aan leiding van de herdenking van de decembermoorden, noemen zij een democrati sche samenleving de grondslag voor een authen tieke ontwikkeling van ie dere mens en voor respect oor de rechten van de mens. De bisschoppen voe len zich in gebed met Van Zichem verenigd. Friese predikanten volgen cursus over landbouwproblemen Kerkelijke voorgangers op het platteland worden steeds vaker geconfronteerd met boeren die hun bedrijf ten onder zien gaan en die daardoor in een sociaal isolement raken. Hoekstra: „De boeren gebruiken al hun ener gie om hun bedrijf staande te houden en hebben daardoor nauwelijks tijd voor hun sociale contacten." Op de cursus, die bestaat uit twee of drie cursusavonden, worden de predikanten geïnfor meerd over de financiële en so ciale aspecten van in nood ver kerende boeren. Hoekstra ver wacht voor de eerste cursus on geveer 150 cursisten. Het is de bedoeling dat ook in andere provincies het scholingsproject van de grond komt. den haag Pater Koopmans en sympathisanten de- een rooms-katholieke feestdag. Tijdens de tocht monsteerden gisteren op het Haagse Binnenhof op- over het Binnenhof werd een beeld van Maria mee- nieuw tegen abortus provocatus. Dat gebeurde ter gedragen. gelegenheid van Maria Onbevlekte Ontvangenis, foto ani AGENDA WOENSDAG 9 DECEMBER Informatie-avond over 'werken en doorstuderen in de verpleging' en ba- nenmarkt, org. Leidse Hogeschool, Endegeesterwatering2, aanvang 18.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Kerstmarkt, org. Ver. De Oude Dorps kern, Grote Kerk, Voorstraat, van 13 00 tot 21.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor emancipatiezaken, Gemeente huis (oude raadszaal), aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 10 DECEMBER Noordwijk Kerstmarkt, org. Ver. De Oude Dorps kern, Grote Kerk, Voorstraat, van 13.00 tot 21.00 uur. Kerstavond van de Ned. Chr. Vrou wenbond afd. Noordwijk mmvzang koor 'Blijde Stemmen', Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 19.45 uur. Oegstgeest Poelmeer. Langevoort 273, v, 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal. VRIJDAG 11 DECEMBER Leiden Tentoonstelling, georg. door De Vo gelvrienden Leiden En Omstreken, Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169, van 20.00 tot 22.00 uur. Lezing 'De Antichrist' door dhr. Steenhuis uit Nijverdal, Streek school, Lammenschanspark, aanvang 20.00 uur. Huizinga-lezmg in de Pieterskerk, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 HET WEER ROB GROENLAND Wind ruimde mist op 0p het grensvlak tussen vrij koude lucht boven noord-Duitsland en zachte lucht boven het zuidwesten van Nederland, formeerde zich sinds gisterochtend een zeer hard nekkig mistgebied. Boven midden- Nederland werd op sommige plaat sen urenlang een zicht van onder de 100 meter gerapporteerd. In de loop van de middag stak er vanuit het oosten geleidelijk een noord oostenwindje op, die het hele mist- veld langzaam in westwaartse rich ting verplaatste. De geleidelijk in tredende noordooster had alles te maken met een zich wijzigende luchtdrukverdeling boven Europa. Een belangrijke brug van hoge- luchtdruk kreeg via de Britse Eilan den contact met hogedruk boven Zweden en Noorwegen. Tegelijker tijd ontwikkelde zich boven de Al pen een enorm lagedrukgebied dat over grote gebieden zeer slecht weer veroorzaakte. Tussen deze twee druksystemen in begon de drogere Duitse lucht het mistveld te ruimen. Met de zon viel het vanmorgen flink tegen en dat is ook het beeld voor morgen door de hardnekkige stratusbewolkmg die vanuit het noordoosten binnenkomt. Binnen de brug van hogedruk komt het zwaartepunt vanaf morgen alweer ten zuiden van Engeland te liggen. Dit houdt in dat de noordoostelijke stroming in de loop van morgen al weer wordt afgesneden. Wel blijft het droog en bij niet veel stroming en opklaringen overdag is het hele maal niet onaangenaam. Tot de za terdag handhaaft dit weertype zich met 's nachts een graadje vorst en overdag bij rustig weer een aantal graden boven nul. Boven de noordelijke Atlantische Oceaan blijft de depressie-activi teit groot en deze drukt in het weekeinde de beschermende brug van hogedruk verder naar het zui den weg. Hierdoor kunnen fronten systemen van een diepe IJslandde- pressie over ons land strijken. Zoals het er nu naar uitzien maakt beide dagen van het weekeinde een kans op wat regen bij een aan trekkende westenwind. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Van het westen uit toene mende bewolking en voor al langs de westkust perio den met regen, wat verder het land in voorafgegaan door sneeuw. Middagtem- peratuur in het binnen land oplopend naar enkele graden boven 0. Zuid-Zweden: Eerst nog enkele opklarin gen. Morgen meer bewol king maar vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur oplopend naar onge veer plus 3 graden. Denemarken: Rustig en droog weere i toe Maxin Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind Weerrapporten 9 dec 7 uur: Britse Eilanden: In Schotland en he den van Ierland af en toe regen of motregen. Elders vrijwel overal droog, plaatselijk mist en in Engeland vooral op morgen af en toe wat zon. Mid- dagtemperatuur tussen 7 en 10 graden. België en Luxemburg: Droog en overwegend bewolkt. Plaatse lijk mist. Temperatuur 's nachts iets on der en overdag iets boven 0. Duitsland: Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog. Alleen in het uiterste zuiden op vandaag nog wat regen of sneeuw. Maxima van 0 tot plus 4 graden en 's nachts op veel plaatsen lichte vorst. Madeira: Geleidelijk toenemende bewolking en in de loop van morgen af en toe regen. Temperatuur ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden maar op vandaag langs de zuidelijke kusten nog volop zon. Droog. Maxima rond 23 graden. Marokkaanse westkust- Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima van 18 graden bij Tanger tot 22 bij Agadir. Tunesische kust Veranderlijk bewolkt en vooral aan de noordkust enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur dalend naar on geveer 17 graden. Frankrijk: In het zuidoosten geleidelijk afnemende neerslagkansen. In de rest van het land droog en plaatselijk mist. In het noord westen later mogelijk wat zon. Tempera tuur in de middag tussen 2 en 5 graden maar langs de zuidkust tussen 9 en 13 graden. Corsica en Sardinië: Tamelijk veel bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima circa 14 In het noorden en in Catalomë half tot zwaar bewolkt en enkele buien, op de ei landen mogelijk met onweer. Langs de costa's ten zuiden van Benidorm vrij zonnig en overwegend droog. Maxima Sol en de Costa Blanca. Portugal: In het zuiden perioden met zon en droog. In het noorden ook wolkenvelden. Maxima van 14 graden bij Porto tot 18 indeAlgarve. Zwitserland en Oostenrijk: Veel bewolking en geleidelijk naar het zuiden wegtrekkende neerslag, in het laagland eerst nog in de vorm van regen maar geleidelijk overgaand in sneeuw. Temperatuur in de dalen rond het vries punt. Hongarije: Veel bewolkt en af en toe regen, in het noorden natte sneeuw. Middagtempera tuur enkele graden boven 0. Tsjechoslowakije en Polen: Rustig en droog weer en af en toe enkele opklaringen. Temperatuur zowel overdag als's nachts dichtbij 0. Italië: Half tot zwaar bewolkt en regen- of on weersbuien. In het Italiaanse Alpenge bied sneeuw. Maxima van 5 graden in de Povlakte, 12 bij Rome en 16 graden op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid- Veel bewolking en buien, sommige ver- TeT^T iicMbew gezeld van onweer. Temperatuur in de Tokyo W3arbe, middag ongeveer 15 graden. Op de ei- iconto sneeuwb landen in de Egeïsche Zee en langs de Tun,s zwaar be Turkse west- en zuidkust op vandaag" Vancouver regenbui eerst nog zon en maxima tot 20 graden. DONDERDAG 10 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.37 zon onder 16.27 Maan op 17.01 maan onder09.03 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.04 en 15.20 Laag water 11.31 zwaar bew. verand Bordeaux Brussel Cyprus ono3 14 10 49 Buenos Aires zwaar bew. Casablanca licht bew. Johannesburg metontv. los Angeles onbew. nno2 -1 -6 1 BOLLEBOOM BOES &sr ww 64Sren, (kx.ur £H PÜ1KAARP OMS WET MEER 2ULLEH MEEMAKSH 6(3 AC MILAN***

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16