Leiden Regio Leiden Leeft wil geld van winkeliers Brinkman wil meer ondernemers in de politiek Gi Leidenaar vindt geen baat bij halfjaar tuchtschool KOOPAVONDMENU! Kort geding over nasleep Petrus-fraude afgeblazen Gat aan Kaiserstraat eindelijk bebouwd JE BENT GOED BIJ DE TIJD la Place WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 15 Scholen 41 Katholieke scholen I O in het bisdom Roer mond negeren het regle mentvan bisschop Gijssen. Slechts acht van de 500 scholen pasten de statuten aan emiel fangmann roy k n leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman Bejaarde vrouw aangereden leiden Een 80-jarige Leidse vrouw is gistermorgen aan haar hoofd gewond geraakt bij een ongeval op de Lage Rijndijk. De vrouw stak even na elf uur over via het zebrapad ter hoogte van de Driftstraat. Een 22-jarige automobilist uit Leiden die in de richting van Leiderdorp reed, gaf de vrouw geen voorrang en schepte haar. De Leidse is overgebracht naar het EZL in Leider dorp. Stedelijk Gymnasium steunt Malawi leiden De vierdeklassers van het Stedelijk Gymnasium houden volgende week een aantal activiteiten waarvan de opbrengst ten goede komt aan een ziekenhuis in Malawi. Het gaat om het St. Joseph Hospital in Nguludi dat een tekort heeft aan basismateri alen. De contacten tussen 'het Gym' en het ziekenhuis kwamen tot stand door de lerares Reichart wiens zus in het ziekenhuis werkt. Voor de kerstactie, die duurt van 16 tot en met 18 decem ber, heeft de school een aantal grote sponsors binnengehaald. CD A-fractievoorzitter houdt het leuk bij Leidse sociëteit leiden eric j anweterings Wethouder wijst belasting af De winkeliersorganisatie Leiden Leeft wil via de gemeen te een vaste bijdrage innen van de ondernemers in de binnenstad. Op die manier kan de promotie van het cen trum beter worden uitgevoerd. Bovendien is er dan meer geld voor bijzondere activiteiten. Er moet meer worden gewerkt. Dat was gister avond de boodschap van CDA-fractievoorzitte Brinkman aan een gehoor van Leidse ondeme mers. En met zo'n oproep waren de heren i tuurlijk best tevreden. „Ik ga u niet oproepen meer mensen in dienst te nemen, want zo gewel dig gaat het nu ook weer niet in dit land. Maar mijn goede vader zei altijd: 'ledigheid is des dui vels oorkussen.' Dus hoe meer mensen u aan het werk helpt, hoe minder gedoe." Chapeau voor Brinkman. De voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer liet even op zich wachten, gisteravond in het onderkomen van de Vereniging Sociëteit Lei den. Achter een wit gepleisterde gevel zonder ra men ligt in de Vestestraat de sociëteitsruimte een beetje verscholen voor pottekijkers. Iedere dins dagavond komen hier enkele tientallen onderne mers uit verschillende branches in gemoedelijke sfeer bijeen. Voorzitter L Van Gorkum - in het dagelijks le ven directeur bij bouwbedrijf Burgy - vindt het geen punt dat Brinkman iets later komt. „We zit ten hier voor de gezelligheid. Bovendien hebben we nog nooit zo'n hoge gast gehad, dus die mag best een beetje later komen." Vijfentwintig minuten later dan gepland maakt Brinkman zijn entree. Het publiek knikt instem mend bij opmerkingen over de noodzaak om hard te werken, om de groei van de collectieve sector te remmen en om de vermogensbelasting te beperken. Af en toe ontglipt Brinkman een zin die de amusementswaarde niet ten goede komt. („Bezuinigingen, bezuinigingen.... Kijk, u moet het zo zien - het vergt natuurlijk enige tijd om be slissingen beslisrijp te maken"). Na een korte inleiding krijgt de fractievoorzitter een aantal kritische vragen uit de zaal. Meestal pareert hij ze met het gemak van de ervaren poli ticus, maar een enkele aanhouder moet hij toch met een kwinkslag van zich afschudden. „Ik heb veertig jaar hard gewerkt, zegt een man. „Als ik in België was gaan wonen was ik twee miljoen rijker geweest, maar ik heb zo godsgruwelijk veel geld naar de belastingen gebracht dat ik geen winter jas meer kan kopen." „Als dat klopt hebt u een slechte fiscaal adviseur", besluit Brinkman 's mans klaagzang. De zaal heeft er lol in. Een klacht over een bedisselende overheid die onvoldoende waardering heeft voor ondernemers brengt Brinkman de aanwezigen tot de aanspo ring zelf de politiek in te gaan. „Er zijn te weinig ondernemers in de politiek. U moet in de ge meenteraad, in de Staten en in de Kamer gaan zitten." Een bescheiden maar welgemeend ap plaus sluit zijn woorden af. De fractievoorzitter vertrekt snel, want thuis wacht nog een tas met stukken en - wie weet - een video met Ajax - Kai- serslautem. „Ik snap niet dat jullie niks over de WAO heb ben gevraagdmoppert na afloop een gast tegen een groepje ondernemers. „Dat gaat jullie straks een naive ton per arbeidsplaats kosten!" „Ach," antwoordt voorzitter Van Gorkum, „we wilden het leuk houden." De gast verlaat hoofdschud dend het pand: „Volgens mij gaat het nog prima met de ondernemingen in Nederland. Zeker als ik naar de omzet hier kijk." leiden* wim Hoe Leiden Leeft de vaste bij drage wil innen van de winke liers, kan voorzitter L. Palm van deze organisatie nog niet pre cies zeggen. „We denken aan een percentage op de precario rechten. Maar elke andere ma nier vind ik op zichzelf ook best. Als winkeliers maar naar draag kracht worden aangeslagen." Leiden Leeft roept de ge meente te hulp omdat haar in komstenbron nu te wankel is. „We zijn afhankelijk van de vrij willige bijdragen van winkeliers. Een flink aantal mensen werkt enthousiast mee, maar er zijn er evenveel die nooit iets bijdra gen. Terwijl zij wèl profiteren van de verschillende activitei ten", aldus Palm. Het liefst wil hij naar een sys teem waarbij ondernemers wor den verplicht om geld te geven aan de winkeliersverenigingen. „Moderne winkelcentra hante ren dat systeem nogal eens. Je kunt daar geen zaak beginnen als je niet toezegt aan de vereni ging bij te dragen." In een bestaand 'winkelge bied' als de Leidse binnenstad kan deze methode echter niet worden gebruikt. „Als een win kelier weigert, wat moeten we dan? Wij kunnen niets afdwin gen." De gemeente heeft die macht wel, meent Palm, en hij heeft zich daarom tot het stadsbe stuur gewend. Het plan is in middels in, zoals hij het noemt, kleine kring besproken. Eind deze week komt het aan de orde tijdens een overleg tussen ge meente en winkeliers. Wethouder S. de Vreeze (fi nanciën) wees vanochtend in een eerste reactie het voorstel van Leiden Leeft van de hand. „Het komt er op neer dat Lei den Leeft de overheid inscha kelt voor iets dat ze zelf niet kan regelen. Ik sta positief tegenover het doel", zegt De Vreeze, „maar het komt toch eigenlijk neer op een verkapte belasting verhoging. Het voorstel lijkt mij ook niet zo zuiver. Of de ge meente subsidieert Leiden Leeft of de ondernemers regelen het onderling. En het eerste zie ik niet snel gebeuren want daar hebben we geen geld voor." leiden roy k Er lijkt een oplossing te komen in de kwestie tussen de Petrus parochie en haar voormalige penningmeester. Het kort ge ding dat vandaag zou dienen is na overleg tussen beide partijen afgeblazen. De oud-peningmeester werd onlangs door de Haagse recht bank veroordeeld omdat hij in een periode van vijftien jaar 1,4 miljoen gulden aan parochie- gelden achterover heeft ge drukt. Hij beloofde ter zitting zo veel mogelijk geld terug te beta len. Aanvankelijk loste hij 1000 gulden per maand af, maar on langs liet het parochiebestuur beslag leggen op zijn pensioen en AOYV-uitkering. Daar wordt maandelijks 1800 gulden op in gehouden. Daardoor leeft het gezin van de veroordeelde on der bijstandsniveau. Overleg tussen raadsman M. Dijkstra van de parochie en raadsman J. Pen van de ex-pen- ningmeester leverde aanvanke lijk niets op. Daarop dreigde de laatste met een kort geding. Dat werd gisteren echter afgeblazen. „Er komt waarschijnlijk een op lossing. Hoe die eruit ziet weet ik nog niet, daarover moeten we nog overleggen. Maar de paro chie heeft aangegeven wel iets aan de situatie te willen doen", aldus Pen. Advocaat Dijkstra van de Petrus-parochie was on bereikbaar v Eerst overleg over koffieshops leiden De chocoladeletters van Sinterklaas liggen nog in de koelkasten, maar de kerstboomverkopers eisen met hun koopwaar een hoekje in de huiskamers op. Dit echtpaar, dat aan de voet van Molen de Valk kerstbomen verkoopt wekt echter niet de indruk dat het al storm loopt FOTO LOEK ZUYDERDUIN Het is nog niet bekend of het aantal koffieshops in Leiden kleiner wordt. Het college van B en W heeft nog geen besluit ge nomen over het advies van de politie om het aantal zaken waar soft-drugs worden ver kocht terug te brengen naar 15. Er zijn op dit moment 26 kof fieshops. De omgeving klaagt vaak over overlast en daarom vindt de politie dat er geen nieuwe koffieshop mag terug komen als er een verdwijnt. B en W willen nu eerst gaan pra ten met het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs om er achter te komen of deze instel ling ook vindt dat er op dit mo ment te veel koffieshops in de stad zijn. LEIDEN Het Leidse HlV-café in de bakkerij aan de Oude Rijn gaat volgend jaar dicht. Volgens het bestuur is de opkomst van de doelgroep in het algemeen en bij thema-avonden in het bijzonder te slecht om door te gaan. Daarbij zijn ook in het bestuur zelf geen mensen meer vertegenwoordigd uit de doelgroep. Het HlV-café was een ontmoetingsplaats voor mensen die besmet zijn met het HIV-virus. Volgens secretaris Wijnand Glimmerveen zal in de loop van het volgend jaar worden heroverwogen of het HlV-café op nieuw kan worden geopend. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Twee jaar cel geëist voor reeks delicten leiden/den haag ellen verbunt „De kinderrechter was aan het eind van zijn latijn", vatte de of ficier van justitie het verleden van verdachte samen. De maxi male straf van zes maanden tuchtschool, die hij voor eerdere misdrijven kreeg, bleek voor de toen nog minderjarige verdach te niet te helpen. Voor een was lijst van delicten waaronder po ging tot moord, mishandeling en diefstal eiste officier J. van Ek gisteren twee jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De nu 19-jarige Leidenaar ontkende gisteren vrijwel alles waarvan hij werd beschuldigd. Omdat hij ook bij de verhoren door de politie had gezegd van niets te weten, is er geen rap port door de reclassering opge maakt. „Deze ontkenningen moeten meewegen tot een zwaardere straf', vond Van Ek. Als de verdachte zijn daden had toegegeven dan was er waar schijnlijk rekening gehouden met 's mans toekomst. Hij is pas meerderjarig geworden en zijn vriendin met wie hij sa menwoont is vijf maanden zwanger. Mes Op 5 mei kreeg de verdachte sa men met vriendin en neefje ru zie met een Leidenaar die zijn hond uitliet. De ruzie begon met een scheldpartij en eindig de met een mes waarmee de verdachte zou hebben gesto ken. Hoewel het neefje van de man de steekpartij toegaf, hield de verdachte vol dat hij slechts had toegekeken. Elf dagen later zou de man heb ben ingebroken bij McDonalds in Leiden. Daar werd hij op he terdaad betrapt door de be drijfsleider die net wilde gaan sluiten. Hij vluchtte door het zelfde raampje waardoor hij was binnengekomen. Op een tafeltje bleef de afdruk van de schoen van de man achter. Gis teren zei hij: „Er zijn zoveel schoenen." Dezelfde maand betrapte de politie hem op heling van kle ding die eerder in een winkel was gestolen. Volgens de ver dachte had hij niets met deze diefstal te maken en had hij de plasticzak met kleren in de bos jes bij de Burcht gevonden. Ook inbraken in de nacht van 3 en 4 september ontkende hij. Ten slotte was de man be trokken bij een vechtpartij op de Haarlemmerstraat. Hij ver klaarde zijn vriendin te willen beschermen toen deze een fiet ser de doorgang wilde verhinde ren. Volgens de verdachte liep de fietser toen op zijn vriendin af met als bedoeling met haar te vechten. Tegenover de politie verklaarde het slachtoffer enke le schoppen te hebben gekre gen en een gebroken neus te hebben opgelopen. Advocaat G. Bos van de ver dachte achtte alleen de geweld pleging tegen de fietser in de Haarlemmerstraat en de heling van kleding bewezen. Hij vona één jaar gevangenisstraf (deels voorwaardelijk) meer dan ge- ioeg. Uitspraak over D eken. De nieuwbouw aan de Kaiserstraat. De flat verrijst op het braakliggende terrein voor de Bethaniëenhof. De schutting langs het braaklig gende terrein voor de Bethanië enhof aan de Kaiserstraat kan binnenkort tegen de grond. Het terrein, dat nu al zo'n tien jaar braakligt, wordt eindelijk be bouwd. Bouwbedrijf Bakels en Ouwerkerk b.v. uit Zoeterwoude begint dit vootjaar met de bouw van een vier verdiepingen tel lend appartementengebouw. Het bouwbedrijf nam dit jaar de grond over van architect Den Ouden die er vele jaren niet in slaagde het met de gemeente eens te worden over een bouw plan. Het ontwerp dat nu wordt uitgevoerd, kreeg inmiddels wel de steun van de gemeentè. Aanvankelijk zag het er naar uit dat uitvoering ervan zou worden vertraagd door bezwa ren van omwonenden. Op een bijeenkomst begin dit jaar maakten zij duidelijk het ge bouw veel te groot te vinden voor de Kaiserstraat. Ook vrees den zij inkijk door de toekom stige bewoners. Aan de andere kant is door de bewoners meer malen geklaagd over vervuiling van het braakliggende stukje TEKENING PR grond. Buurtbewoners gooiden er hun afval neer waardoor het er wemelde van de ratten. De bewoners hebben uitein delijk beslóten geen bezwaar te maken tegen de bouwvergun ning die B en W hebben ver strekt. Daarmee staat niets de bouw van het complex meer in de weg. Het bevat acht huurwo ningen. De hoogte van de huur prijs is nog niet bekend. Geen gratis bussen op koopzondag Op 'kerstkoopzondag' rijden geen gratis bussen. De winkeliers verenigingen kunnen het geld hiervoor niet opbrengen. Ze ston den er dit jaar alleen voor, nadat de gemeente Leiden en de NZH vanwege de bezuinigingen hun bijdragen hadden ingetrokken. Het gratis openbaar vervoer droeg in 1990 en 1991 aanzienlijk bij tot net succes van de Leidse koopzondag. Voorzitter L Palm van de winkeliersorganisatie Leiden Leeft betreurt het dat het publiek nu gewoon voor de bussen moet betalen. „Maar de 50.000 tot 55.000 gulden die het gratis openbaar vervoer kost, hebben we eenvoudig niet meer. Vergeet ook niet dat bijvoor beeld de Haarlemmerstraatwinkeliers dit jaar al een forse uitga ve hebben gedaan. De feestverlichting daar kost ongeveer 65.000 gulden." Deze week: Kogelbiefstuk in peper-roomsaus, aardappelgarnituur naar keuze, met Kerstdessert 14.95 Aanbieding goW»g l m zaterdag 17 december I 'RESTAURANT Op de Ae etage V&D, UW WARENHUIS V*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15