Spaghetti tijdens de lunch vult energievoorraad aan Limburgse Alfa bieren vallen in de prijzen Madiran: wildwijn uit het Franse Zuidwesten O Smaak Zuurkool Kaas zonder kleurstoffen .11 REDACTIE •HENRlETTEV MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KOOLRAAP MET HAM EN KAAS (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE VLAFLIP Snijd 500 gram koolraap in plakken, schil de plakken dik en snijd ze in blokjes. Kook de groente in weinig water in 30 minuten gaar. Snijd 100 gram gekookte ham in reep jes. Maak een pakje kaassaus volgens de ge bruiksaanwijzing klaar. Schud de ham door de groente en warm dit even goed door. Giet de saus over de koolraap en zet de schaal eventueel even onder de grill tot de saus gekleurd is of strooi er wat fijngeknipte bieslook over. Per persoon: 720 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 15 g eiwit, 6 g vet 9 g koolhydraten. GEGRILLDE KIP FRUITIGE ZUURKOOL (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE POFFERTJES Haal 350 gram zuurkool met twee vorken goed los. Breng de zuurkool met een dl ap pelsap aan de kook en kook de groente op een zacht vuur in twintig minuten gaar. Voeg na tien minuten twee eetlepels gewas sen rozijnen toe. Snijd een banaan in de lengte door en bak hem even in vijf gram (dieet)margarine of boter. Doe de gare zuurkool in een schaal en leg de banaan er op. Per persoon: 580 kilojoules, 140 kilocalo- rieën, 4 g eiwit, 2 g vet 26 g koolhydraten. LINZENSCHOTEL (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA MET ZOETZURE SAUS RUSTEPAP MET KIWI EN BANAAN Was 200 gram linzen en kook ze in ruim water in driekwartier gaar. Fruit een klein gesneden ui in een eetlepel olie. Bak een in repen gesneden paprika en 100 gram in plakken gesneden champignons mee. Roer de groente en een blikje uitgelekte maïs door de gare linzen. Warm het geheel goed door en maak alles op smaak met papri kapoeder, peper en zout. Per persoon: 1700 kilojoules, 400 kilocalo rieën, 26 g eiwitten, 8 g vet, 59 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT MEVROUW OF MUNHEER VAN DER DOES IN UMUIDEN heeft een lievelingsrecept dat aardig bij deze tijd van het jaar past: een KOF FIELIKEUR. Wel snel maken, want het moet zeker tot oudjaar 'trekken'. De suiker en de kandij met iets van de jene ver nat maken en laten smelten. Dan de koffiebonen en de rest van de jenever toe voegen. Even goed doorroeren en tot oud jaar laten staan. Nodig:100 mooi gave koffiebonen; een doosje bruine kandij; Hebt u ook een lie- 250 gram suiker; een velingsreceptstuur liter goedkope jenever. dit dan aan Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redac tie 'Smaak'. Liefst een echt orgineel recept met uw eigen verhaal er bij; maar een be staand recept, waaraan u zelf iets heeft ver anderd mag ook. Wie een recept klakkeloos overschrijft uiteen brochure, zoals vorige week Henk van Berkum, valt bij oplettende lezers, lelijk door de mand. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Een drankje (zonder alcohol) tijdens het skiën of langlaufen is geen luxe Naar verwachting gaan er dit jaar ruim 1,2 miljoen Ne derlanders naar de sneeuw. Velen zijn inmiddels begon nen met skigymnastiek en skiarobics. De spieren kun je weliswaar tevoren goed trainen maar zonder brandstof zullen ze toch slecht presteren. Goede voeding nu, maar vooral tijdens het skiën of langlaufen is essentieel om de inspanning vol te houden. te weinig koolhydraten bevat, bestaat het gevaar dat de voor raad koolhydraten om te begin nen al niet optimaal is. Boven dien wordt die voorraad steeds minder omdat hij onvoldoende wordt aangevuld na de inspan ning. Maak daarom voor en tij dens de wintersport ruim ge bruik van koolhydraatrijke voe dingsmiddelen. Dit zijn produk- ten met veel zetmeel of suiker zoals: aardappelen, peulvruch ten, rijst, macaroni, spaghetti en andere deegwaren, graanpro- dukten zoals brood, havermout, Brinta (tarwe) en andere bind middelen, fruit, vooral banaan en zoet beleg zoals jam, stroop en honing. Een grote lap vlees met vette jus levert geen koolhydraten en dus niet de juiste brandstof voor de volgende dag. Neem ook tij dens het skiën of langlaufen zo veel mogelijk koolhydraatrijke voedingsmiddelen om te voor komen dat de voorraad na an derhalf uur geheel op raakt. Een broodje of een zoete versnape ring tussendoor, of een bordje spaghetti tijdens de lunch zijn daarvoor heel geschikt. Voor het herstel van het li chaam na het sporten is het heel belangrijk ook zo snel mo gelijk na de inspanning iets koolhydraatrijks te eten, liefst een koolhydraatrijke maaltijd. Duurt het nog enige uren voor men aan tafel gaat voor de war me maaltijd dan is een koolhy draatrijk tussendoortje noodza kelijk. Direct na de inspanning worden de koolhydraten het snelst opgenomen in het li chaam. Laat men dit achterwe ge en gebruikt men tijdens de MARIANNE VP WOONING, DIËTISTE VOORUCHTINGSBUREAU VOEDING Tijdens de wintersport vraagt vrijwel iedereen meer inspan ning van het lichaam dan in het dagelijks leven. Enkele uren per dag, zes dagen of meer achter elkaar. Niet onbegrijpelijk dat velen de derde dag een inzin king krijgen. Er is nauwelijks tijd voor herstel. Om te presteren hebben de spieren energie (ca lorieën) nodig. Met een goede voeding kan men zorgen voor voldoende energie en voor een spoedig herstel van de energie- voorraad. Energievoorraad De energie voor de prestatie haalt het lichaam uit de ver branding van koolhydraten en vetten. Hoe zwaarder de in spanning hoe groter het aan deel van de koolhydraten in de verbranding. Koolhydraten zijn de gemakkelijkste en meest effi ciënte energiebron voor het li chaam. Helaas is de hoeveel heid die het lichaam er van in voorraad kan hebben beperkt: slechts voldoende voor onge veer anderhalf uur. Is deze voorraad op dan is de stofwisse ling uitsluitend aangewezen op de verbranding van vet. Deze verbranding kost het lichaam meer moeite en het moment van overschakelen van de ver brandingvan koolhydraten naar vetten wordt door vele mensen ervaren als het moment van uit putting. In sportkringen noemt men dat 'de man met de hamer tegenkomen'. Aangezien de voeding van de Nederlanders in het algemeen après-ski uitsluitend alcohol en/of vette hapjes dan geeft dit de volgende dag direct een ach terstand. Met het gebruik van alcohol tijdens het skiën of langlaufen moet men uiterst voorzichtig zijn. Behalve dat het reactiever mogen er door achteruit gaat, kan het in zeer koude omstan digheden tot een te groot verlies van lichaamswarmte leiden. Al cohol verwijdt de bloedvaten waardoor men in eerste instan tie een warm gevoel krijgt. Dit wekt de suggestie dat men het van alcohol warm krijgt maar door de bloedvatverwijding ver liest men juist extra warmte. Onder bepaalde omstandighe den kan dit gemakkelijk leiden tot onderkoeling. Geef daarom ook iemand die onwel gewor den is op de piste nooit alcohol. Verder moet men er wel op letten dat men voldoende vocht binnenkrijgt. In het algemeen wordt een hoeveelheid van an derhalve liter per dag aanbevo len. Er zijn twee redenen waar om men tijdens de wintersport extra moet drinken. Tijdens in spanning verliest men extra vocht door transpireren. Boven dien is in de bergen door de droge lucht de behoefte aan vocht ook al hoger dan thuis. Let er daarom op dat u meer dan twee liter vocht per dag drinkt en regelmatig naar het toilet moet om te plassen. Als u pas tijdens de aprés-ski aan drang tot plassen krijgt, heeft u echt te weinig gedronken in de loop van de dag. Meer informatie over sport en voeding staat in het gelijknami ge boekje van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. U kunt dit boekje aanvragen door 7,50 (inclusief porto kosten) over te maken op giro nummer 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag onder vermelding van sport en voe ding, bestelnummer 110. Distributie voor kleine brouwers vaak probleem N REEMS Als bierland heeft Nederland toekomst. We brouwen een goed glas bier en de consument weet dat te waarderen. De Alfa Bierbrouwerij in Schinnen bij voorbeeld viel onlangs nog in de prijzen. Op de eenendertig ste Wereldselectie van Bieren in Brussel sleepte brouwer Harry Meens twee gouden medailles in de wacht. Deze betrekkelijk kleine fami liebrouwerij, die 6 miljoen liter bier per jaar produceert, kreeg voor haar Alfa Edel Pils een 'ge wone' gouden medaille en voor haar Alfa Super Dortmunder de allerhoogste onderscheiding, de 'Grande Médaille d'Or'. Toch is het niet allemaal ro zengeur en maneschijn in de brouwerswereld. Weliswaar neemt de vraag naar speciaal- bieren (geen pilseners) toe maar voor veel brouwerijen is het 'n probleem om de bieren bij de consument te krijgen. De hele kleintjes, eenmansbedrijfjes en weekeindbrouwerijtjes, hebben zich verenigd in de Broeder schap van Ambachtelijke Brou werijen (BAB), die onder leiding van directeur Dave Vlam bezig is een aantal afzetkanalen open te leggen. Zo heeft de BAB cen trale depots in het land die zo'n dertig specifieke biercafés be dienen. De biercafés met bieren van de BAB zijn te herkennen aan de prijslijst met BAB-em- bleem. In januari zal ook een slijter in het BAB-circuit worden opgenomen. Voor de Arcense Bierbrouwe rij waren distributieproblemen en een aflopend huurcontract redenen de brouwerij (terug) te verkopen aan de Verenigde Bierbrouwerijen Breda Rotter dam, beter bekend als Oranje boom maar officieel Allied Bre weries Nederland geheten. In 1981 begonnen in Arcen drie personeelsleden van VBBR voor zichzelf. Zij huurden de brou-^ werij van VBBR met de belofte dat zij geen pils zouden brou wen. Zo ontstond de brouwerij met het grootste assortiment speciaalbieren van ons land. Van de starters uit 1981 is alleen Toon van de Reek nog over. „Distributie wordt een steeds belangrijker element", zo stelt hij. „Bovendien zou in 2001 het huurcontract aflopen en VBBR had al te kennen gegeven dat niet te willen verlengen. Over name was eigenlijk het enige goede alternatief want VBBR is speciaalbier-minded en ik zie dan ook wel mogelijkheden." Toon van de Reek verwacht dat VBBR meer het accent gaat leggen op de naam Arcen die bij de bierliefhebber een gunstige klank heeft. Onzekerheid be staat over de toekomst van Alt- forster Alt, oudlimburgs en Ar- cener Tarwe (met Raaf Witbier uit Heumen heeft VBBR al een 'tarwebier in het pakket). Toon van de Reek hoopt dat één van die nieuwe bieren het roggebier zal zijn dat hij onder de naam Lusterinck al eens brouwde voor het eerste lustrum van de Alliantie van Biertapperijen. Toon van de Reek (midden) draagt de brouwerij over aan Oranjeboom. Hout, laurier, leer, jeneverbes en an dere donkere tonen kunnen aanwe zig zijn in het aroma van Madiran, een karaktervolle rode wijn uit het Franse Zuidwesten. Madiran gaat uitstekend samen met wild, zoals wilde eend, en pittige kazen. Kortom, een wijn voor de winter. De wijngaarden van Madiran strekken zich uit over de stille, ro mantische voetheuvels van de Pyre neeën. Het gebied telt ongeveer 1200 hectare en ligt zo'n 30 kilometer be noorden Pau. Wijndruiven worden er al sinds de 2de en 3de eeuw ge teeld. In het dorp Madiran werd in 1030 een klooster gesticht. De mon niken brachten vermoedelijk de druivesoort tannat mee uit de Bour gogne en die variëteit domineert nog steeds. Alle Madiran moet voor min stens 40 en ten hoogste 60 procent uit tannat worden gemaakt. Tannine en bessen Dit looizuur dat de wijn rij- pingspotentieel biedt vind je dan ook volop terug in de meeste soor ten Madiran. Het is ook de tannat die de wijn zijn donkere smaak geeft. De cabernats voegen daar fruitige elementen aan toe. Vroeger moest Madiran 33 maanden op het vat rij pen. Tegenwoordig echter mag de wijn al na een jaar op de markt wor den gebracht. In de 16de, 17de en 18de eeuw werd Madiran via rivieren naar Bayonne verscheept en vervolgens geëxporteerd. Maar nadat eind vori ge eeuw een druifluis alle drui- vestokken vernietigd had, raakte de streek in serieuze problemen, in 1953 bij voorbeeld telde het hele ge bied slechts zes hectare wijngaard. Dank zij een coöperatie (in het dorp Crouseiiles) werd de wijnbouw nieuw leven ingeblazen. Vandaag de dag verwerken coöperaties nog altijd meer dan de helft van de druiven. Beste wijnmaker Daarnaast zijn ook steeds meer ta lentvolle, onafhankelijke wijnbou wers actief. Eén van hen, Alain Bru- mont, werd door het Franse tijd schrift Gault-Millau zelfs uitgeroe pen tot wijnmaker van het jaar. Een plezierige bijkomstigheid is dat de minder bekende Madirans nog altijd een gunstige verhouding hebben tussen prijs en kwaliteit. De houtge- rijpte Plaimont Tradition 1989 die landelijk gedistribueerd wordt door DGS (01828-1 90 55) kost gewoonlijk minder dan een tientje en de Do- maine Mouréon 1989 van Patrick Ducourneau kost 11,50 (doosprijs) bij Vinoblesse (02154-2 55 67). De meeste soorten Madiran kunnen ge woonlijk zonder problemen min stens vijf jaar op fles worden be waard. ek iets r zuurkool, een winterse groente die behalve smakelijk en goed koop ook zeer gezond is. Zuur kool is kort gezegd verzuurde uitte kool. De fijngesneden wit te kool wordt bestrooid met zout en in voorraadputten ge- legd. voorzien van een laag wa- ter. Vervolgens wordt de kool geheel zuurstofvrij afgedekt met plasticfolie en dan treedt een natuurlijk gistingsproces in wer king. Het zetmeel van de spe ciaal geteelde witte kool wordt in een periode variërend van drie tot acht weken, afhankelijk van de temperatuur en de structuur, omgezet in melkzuur. Na dit proces heeft de kool naast de frisse en tegelijk zure smaak een geheel andere struc tuur gekregen. Het is namelijk veel lichter verteerbaar gewor den dan de oorspronkelijke wit te kool. Vandaar ook dat zuur kool een geliefde groente is voor de meeste maag- en darmpa tiënten. Bovendien, zo vernam ik van het Promotiebureau voor Groente en Fruit, is zuurkool één van de slankste groenten. Het bevat slechts 12 calorieën per 100 gram. Daarnaast is het nog gezond ook want het zit boordevol vitamine C en andere vitaminen en mineralen. Vol gens de informatie van het pro motiebureau is er zelfs zuur- koolsap in de handel wat erg goed lijkt te zijn voor mensen met een moeilijke stoelgang. Een glas zuurkoolsap op de nuchtere maag zou wonderen doen. Uiteraard kan zuurkool op vele manieren gegeten wor den. Het meest bekend is de stamppot maar het kan ook heel goed worden verwerkt in een rauwkostsalade of oven schotel. Onderstaand geef ik u graag het zuurkoolrecept van onze chef kok Lucas Rive, op de manier zoals wij dat serveren. Ik wijs u er op dat het zuurkoolspek be slist zonder zwoerd moet zijn. Dat voorkomt namelijk dat de zuurkool bruin van kleur wordt. Nodig: 500 gram zuurkool; 1 ge schilde en fijngesneden ui; 1 ge schilde en fijngesneden Elstar-ap- pel (geen klokhuis); 100 gram zuurkoolspek zonder zwoerd, in grove stukken gesneden; 2 bl. lau rierblad; 15 jeneverbessen; 2 kruidnagels; 4 dl. witte wijn; 4 dl. Sautemes (zoete witte desser twijn). Bereiding: zuurkool goed af spoelen en met alle bovenge noemde ingrediënten in een roestvrijstalen pan afgedekt op zetten, op hoog vuur aan de kook brengen en gedurende een half uur rustig laten doorprutte- len. Tot slot voegt u er een klontje boter aan toe en kunt u het ge recht op smaak maken maken met zout en peper naar behoe- De aardappelen kunt u vrij naar keuze gekookt of als puree apart serveren. En wilt u het helemaal feestelijk maken dan adviseer ik u er een gekoelde Elzaswijn, bij voorkeur Riesling, bij te drin ken. I JOHNBEEREN, eigenaar van De Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Jonge, jong belegen en belegen Goudse van UnieKaas worden sinds 1 oktober gemaakt zonder kleurstoffen. In de loop van 1993 zullen ook de oudere typen zonder kleurstof in de winkel liggen. Wie goed oplet kan zien of de kaas in de zomer of in de winter Is ge maakt Van nature is kaas in de zo mer wat geler van kleur omdat het gras dat de koeien tussen mei en oktober eten meer caroteen bevat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11