De leiders gebruikten helikopters om verse vis te halen Extra Albanië: de Derde Wereld in Europa WOENSDAG 9 DECEMBER 1992 10 Op mijn terugreis van Albanië naar Amsterdam vraagt de uitdagend geklede serveerster van de Queen Anne Champagne Bar op het vliegveld van Wenen voor twee lauwe glaasjes Goldfasselbier acht dollar. Van een bil jet van tien heeft ze niet terug, zegt ze professioneel. Twee pilsjes voor tien dollar. Dat is precies het be drag waarvoor dr. Kliti Pilika, anesthesist in het Fre- derik Shirokaziekenhuis in de Albanese hoofdstad Ti rana, een maand lang hard en onder ontmoedigende omstandigheden moet werken. Er is zo weinig appara tuur, er zijn zo weinig medicijnen, dat er onnodig veel patiënten sterven. Als de stroom uitvalt, moet het zie kenhuispersoneel letterlijk met mond-op-mondbe ademing proberen patiënten in leven te houden. Het is maar een van de vele ongemakken in Albanië, een land dat zich nu eindelijk heeft bevrijd van de com munistische wurggreep van wijlen partijleider Enver Hoxha en diens opvolgers. Albanië is na bijna 45 jaar dictatuur-vrij, maar ook zeer bankroet. De kapotte fabrieken zijn dicht, er zijn geen grond stoffen meer, vrijwel niemand werkt er nog, het inko men van de mensen is amper voldoende voor dagelijks brood. Het wordt de hoogste tijd dat er grootschalige en structurele hulp wordt gegeven aan dit arme, ver geten Balkanland: de Derde Wereld in Europa. Drs. Marja van Dorp uit Groningen, voorzitter van de Vereniging Nederland-Albanië, is met een vrachtwagen vol goede, maar afge dankte Nederlandse rolstoelen, medicijnen, beddegoed en kleren op weg naar Tirana. Ze bestuurt de vrachtwagen zelf. De oorlog in het voormalige Joegoslavië maakt het nodig dat zij zich in Triëst in scheept op de veerboot naar Durrës, de belangrijkste havenplaats van Albanië. De Albanese douane wil een lijst zien van de goederen die Marja vervoert. Want de bureaucratie is nog niet afgeschaft. Ze maakt slechts een schatting van de spullen in haar vrachtwagen en de douane vindt het best. Later, in Tirana, zal die lichtzinnigheid Marja problemen opleveren. In een groot, verwaarloosd huis aan de Rruga Themistokli Germenji 9 in Tirana zullen Marja en ik de komen de dagen logeren bij de familie Ada- mi. Het ligt vlakbij het zogeheten Blok van de Leiders, een tot voor kort hermetisch door soldaten afgesloten wijk van Tirana waar alleen partij bonzen woonden. Terwijl het volk in ontstellend bittere armoede leefde, namen Hoxha, de leden van het Po litbureau en andere meelopers het er royaal van. Hun huizen, zo hebben de verbaasde Albanezen onlangs voor het eerst van hun leven met ei gen ogen mogen aanschouwen, wa ren schitterend en volgestouwd met de mooiste meubels. De leiders had den eigen magazijnen met levens middelen en goederen uit binnen- en buitenland, 's Morgens deden hun chauffeurs de boodschappen. Of het nou om smakelijk vlees of een nieuwe kleurentelevisie ging, alles kon in het Blok van de Leiders wor den geritseld. Soms werden er heli kopters gebruikt om verse vis te ha len. Symbolen De laatste communistische leider Ramiz Alia die de hervormingen niet lang heeft tegengehouden, is uit zijn riante huis gezet en woont bij zijn dochter in een nederig flatje. De twaalf laatste leden van het Politbu reau zitten in de gevangenis. Zo ook de weduwe van de in 1984 gestorven dictator Enver Hoxha. Haast om hen te berechten hebben de Albanezen niet. Ze hebben voorlopig wel wat anders aan hun hoofd. Wel zijn zo veel mogelijk symbolen van het oude regime vernietigd. Een paar maan den geleden is het lijk van Enver Hoxha verwijderd van de Begraaf plaats der Helden, waar hij onder een pompeuze roodmarmeren graf steen lag uit te rusten van een leven vol misdrijven die in Roemenië en Cambodja niet uit de toon zouden zijn gevallen. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar de volksbe graafplaats Varrezat e Sharrës. Het nieuwe graf van Hoxha is afgedekt met slechts een bult zand met daar op een paar simpele Afrikaantjes, een omgevallen olieblik waarin snij bloemen hebben gestaan en een stukje cement met de naam van de gehate leider. Een hond pist op het graf en ook ik denk: net goed. Elders in Tirana en andere Albanese plaatsen zijn de reusachtige stand beelden van Hoxha, Stalin en Lenin van hun sokkels getrokken, de overal op muren en zelfs op bergen aange brachte holle kreten van de Partia Punës, de communistische partij, zijn goeddeels verdwenen. Maar het beeld van de armoe blijft en is zelfs veel schrijnender geworden dan vier jaar geleden, toen ik Albanië voor de eerste keer bezocht. Voor de omwenteling was het onmo gelijk om met de gewone Albanees in contact te komen. De Sigurimi, de geheime dienst, was letterlijk overal. Zelfs de gidsen in de toeristenbussen en de obers in de hotels waren staatsverklikkers. Albanezen die het aandurfden een buitenlander aan te spreken konden rekenen op langdu rige gevangenisstraf. Daarom is net een heel bijzondere ervaring om de ze keer bij Albanezen te mogen loge ren en vrijuit met hun te praten over vroeger en nu. Afgeslacht Tienduizenden mensen zijn door Hoxha c.s. vermoord. Een hele gene ratie intellectuelen is afgeslacht. Vik tor Adami (49), onze gastheer, werd tot voor kort 'de zoon van de Ameri- Sinds in Albanië een vrije markt-economie heeft, is de verkoop van personenwa gens sterk toegenomen. Vooral de invoer van tweedehands auto's is sterk toege nomen. foto ata Luxe artikelen worden vooral op de zwarte markt verhandeld. kaanse spion' genoemd. In 1947, toen de communistische partij de macht had gegrepen, was vader Ada mi een van de velen die gearresteerd werden. In de gevangenis werd hij gemarteld, hij kreeg tbc en stierf. Zijn lijk is nooit vrijgegeven. Adami sr. had gestudeerd en was van 1928 tot 1939 secretaris geweest op de Ameri kaanse ambassade in Tirana. In de oorlog had hij met andere democra ten over de politieke toekomst van zijn land gepraat. Dus werd hij als een grote vijand van het nieuwe Al banië van Enver Hoxha beschouwd. ,,Ik ben altijd democraat geweest," zegt zoon Viktor. „Maar niemand wist het. En van een ander wist je ook niet of het een democraat was. Alleen al zéggen dat je democraat was leverde twintig jaar gevangenis straf op. Oppositie was totaal verbo den. Nooit werd er over democratie gesproken, zelfs niet stiekem. Want je wist van niemand of hij te vertrou wen was. Ik heb alleen met mijn vrouw over politieke zaken gepraat. En met één collega. Maar zelfs nooit met mijn kinderen of met andere fa milieleden. Er kon de afgelopen veer tigjaar geen enkele alternatieve poli tieke structuur ontstaan. Veel intel lectuelen zijn vermoord. Daarom is het nu zo moeilijk om het nieuwe Al banië op te bouwen." Rolstoel Marja van Dorp brengt een rolstoel naar de 70-jarige Kir<;o Sherko, een kleermaker wiens rechterbeen an derhalf jaar geleden is geamputeerd. Sindsdien is Sherko zijn huisje niet meer uitgeweest. De man begint te huilen als hij zijn ongekende cadeau ziet. Zijn vrouw Eftali geeft ons verse vijgen, een glas water en een kopje Turkse koffie. Zij glundert, warit die rolstoel zal ook haar leven een stuk draaglijker maken. Een oude buur vrouw van de familie Adami krijgt er ook een. De rest van de Nederlandse medi sche afdankertjes gaat naar het Shi rokaziekenhuis. We bezoeken de neurochirurgische afdeling van dr. Kliti Pilika, een familielid van Adami. Terwijl Kliti op zoek gaat naar ie mand die de hulpgoederen in ont vangst kan nemen, kijken we wat rond. De toestanden in dit zieken huis zijn nauwelijks te beschrijven. Wind, muizen en ratten hebben vrij spel in het verwaarloosde gebouw. In kleine, smerige kamertjes liggen pa tiënten die onder vaak riskante om standigheden een hersenoperatie hebben ondergaan. Familieleden scharrelen er rond en liggen er ook te slapen. Waar moeten ze anders heen? In het kamertje van de intensi ve care vegeteren vijf comapatiënten. Hoop lijkt hier het belangrijkste me dicijn. Er is maar één beademingsap paraat, model jaren vijftig, afkomstig van het Oostduitse leger. Als twee patiënten gelijktijd ademnood heb ben of als er weer eens stroomuitval is, moet het personeel mond-op- mondbeademing toepassen. Dat ge beurt ook wel eens midden in een operatie. Laatst is een hersenoperatie bij kaarslicht gedaan, vertelt dr. Pili ka. Zijn record mond-op-mondbe ademing staat op dertig minuten. „Veel mensen gaan hier onnodig dood," zegt hij. „Als wij de spullen krijgen die de Nederlandse zieken huizen na één keer gebruiken weg gooien, zijn we al een heel eind in de goede richting. Nu is de situatie wan hopig." Co-assistent Alexander Kola zegt: „We hebben gebrek aan alles. Zelfs aan injectienaalden en hand schoenen. We komen regelmatig in contact met bloed van patiënten. Om aids maken we ons niet druk. Als we het krijgen, dan moet het maar. Er is hier net een vrouw half verlamd geraakt, doordat wij niet de goede apparatuur hebben. Er ligt ook een man die blind is geworden, doordat we niet tijdig de juiste diagnose kon den stellen. We hebben nu wel een hersenscanner, maar daar is geen ruimte voor. Er is een chirurgisch centrum in aanbouw. Al acht jaar. Maar er is geld verdwenen, de bouw Overal in Albanië zijn bunkertjes gebouwd tegen de vijand, die nooit kwam. foto henk kuipers de misdaad welig. Ook was de tijd aangebroken om oude (familie)veten te beslechten, een onuitroeibaar fe nomeen in Albanië. Avond aan avond klonken er pistoolschoten, ja zelfs salvo's uit automatische wapens in Tirana. Tijdens ons bezoek blijkt dat er inderdaad weer enig over heidsgezag is. Wij horen maar drie keer een pistool knallen en ik krijg zelfs een bekeuring, omdat ik een stopteken van een politieman niet heb begrepen. Hij zwaaide met iets en ik dacht ten onrechte dat ik moest doorrijden. De politieman laat zich zelfs niet door de invloedrijke Viktor Adami („Ik bel morgen de minister, deze mensen komen Albanië helpen en het enige dat ze ervoor terugkrij gen is een bekeuring") omver praten. Ik krijg een stevige douw van 50 Lek, omgerekend 75 cent. Weggevertjes Het gezelschapje uit Groningen komt op de televisie. In de tuin van de fa milie Adami worden opnamen ge maakt. De tv-ploeg heeft verouderde apparatuur. Een recorder weigert steeds, zodat gewacht moet worden op de aanvoer van een nieuwe. Het interview wordt gedaan door Amalia Dhamo, zeg maar de Paulien Broe- kema van Albanië. Na afloop vraagt ze Marja van Dorp of zij misschien ook een jurk of een bloesje uit de tassen met weggevertjes uit Gronin gen mag uitzoeken. Het mag en de volgende avond reeds zien we Ama lia met haar aanwinsten op de tv. Er zijn zojuist gemeenteraadsverkie zingen gehouden. In de steden heb ben de democratische partijen hun meerderheid kunnen behouden, maar op het platteland hebben de oude communisten van de PPSH, die zich nu socialisten noemen, angst aanjagend veel steun gevonden bij de straatarme, wanhopige boeren. Die hebben sinds de omwenteling van anderhalfjaar geleden niet al leen vrijheid, maar ook werkloosheid en honger gekregen. In opperste nood zijn ze maar weer teruggeval len op oude structuren. Volgens de moeder van Viktor Adami hebben veel plattelanders bovendien op de communisten gestemd, omdat ze de klok graag deels teruggedraaid willen zien. Door de democratische land hervormingen moeten de mannen nu zelf op het land werken. Met hun blote handen vaak, want machines zijn er nauwelijks. Ten tijde van Hoxha c.s. werd het zware werk op de velden van de collectieve boeren bedrijven geheel door vrouwen ge daan en hadden de mannen lichtere baantjes als vrachtwagenchauffeur of adminstrateur. Albanië ziet eruit als een land dat 45 jaar in oorlog is geweest en waar al die tijd niets is gerepareerd. Bijna al les is kapot, verroest, ingestort. Ne gentig procent van de mensen is werkloos. Ze lopen in kleren anno 1956. Er wordt praktisch niets meer geproduceerd. Structuren om daar snel verandering in aan te brengen zijn er nog niet. De paranoïde, van vreemdelingenangst vervulde Enver Hoxha heeft zijn landgenoten letter lijk op de knieën gekregen. Hij heeft een volkomen berooid armenhuis achtergelaten dat zijn weerga in Eu ropa niet kent. Hoxha heeft de Alba nezen wijsgemaakt dat de vijand elk moment kon komen. Overal in het land heeft hij ronde bunkertjes laten bouwen die eruit zien als betonnen landschildpadden. Waar je ook kijkt op het Albanese platteland, altijd zie je die rare, krankzinnige bunkertjes, een miljoen stuks, schat men. Alle drie miljoen Albanezen konden er in. Ze zijn nooit gebruikt, want de vij and, het rijke Westen, is wengeble- Helaas voor Albanië heeft hij w j ook niet erg de neiging om te komen. Marja van Dorp (midden) levert haar hulpgoederen af in het ziekenhuisdepot, fo to henk kuipers Albanezen in de rij voor brood, dat die dag duizend procent in prijs is gestegen. Het kost een gemiddeld gezin nu bijna een maandloon om elke dag voldoende brood te kopen. Het brood wordt gebakken van meel dat Italië dagelijks aanvoert. Het graan dat de zojuist geprivatiseerde Albanese keuterboertjes zelf hebben geoogst is amper genoeg voor hun eigen gebruik. Boter, suiker, zout, meel, pasta, zeep en schoonmaak middelen zijn op de bon. Elke maand worden ze mondjesmaat ver strekt, maar door de broodprijsver hoging hebben de mensen er mis schien niet eens geld voor. Ander zijds doet het heel vreemd aan dat het aantal geïmporteerde derde hands auto's elke dag groter wordt. De nieuwbakken eigenaren scheuren er vaak als gekken in rond. Zelfs op het overvolle strand bij Durrës wor den snelheden van wel 100 km/uur gehaald. Pure gekte. Albanië is waar schijnlijk het enige land ter wereld dat geen verkeersregels kent. Ieder een doet maar wat. De treurig stem mende gevolgen ervan zijn steeds vaker in het Shirokaziekenhuis aan te treffen. Bij het Depo e Bamave, het zieken huismagazijn, doet men er heel moeilijk over dat de door Marja van Dorp uit de losse hand opgestelde lijst van hulpgoederen niet in over eenstemming is met het werkelijke aantal dat zich in de vrachtwagen bevindt. Er komt een chef bij, die niets durft te beslissen. Langdurig wordt gewacht op de directeur. Er wordt geteld en nog eens geteld, er wordt geconstateerd dat Marja's douanelijst niet klopt en tenslotte neemt de directeur een unieke be slissing. Hij stelt een verklaring op waarin hij Marja laat zeggen dat haar oorspronkelijke lijst afwijkt van de werkelijkheid. Zo'n beslissing wordt maar zelden genomen in een land waar niemand heeft geleerd verant woordelijkheden te nemen. Anarchie Op weg naar huis stoppen we bij een zwarte markt. We zijn nog maar am per uit de vrachtwagen of omstan ders beginnen de achterlichten eraf te slopen. Alles behalve watermeloe nen, die miljoenenvoudig verkrijg baar zijn, is immers schaars in AJba- nië. De politie helpt ons. Tot voor kort heerste er complete anarchie in Albanië. Twee jaar lang bijna was er praktisch geen politie meer te beken nen. Nadat het democratiseringspro ces eind 1990 op gang was gebracht door de democraat Sali Berisha, de huidige president, brokkelden veel oude structuren snel af. Doordat de politie zich niet meer liet zien, tierde foto henk kuipers ligt stil en alles wat los en vast zat is eruit geroofd. It is a never ending story." Zwarte markt De hulpgoederen uit Groningen mo gen niet in ontvangst worden geno men door iemand van het Shiroka ziekenhuis. Ze moeten worden afge leverd bij een centraal ziekenhuis magazijn in Tirana, dat medische spullen voor heel Albanië verdeelt. We rijden er met de vrachtwagen naar toe. Onderweg passeren we een zwarte markt waar allerlei elektrische apparaten, van koelkasten tot venti latoren, in de brandende zon te koop staan. Slimme lieden hebben de goe deren het land in gesmokkeld en an dere slimme lieden hebben kennelijk geld om ze te kopen. Langzaam maar zeker komt er een soort econo mie op gang die regel noch wet kent. Maar vlakbij de zwarte markt staan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10