Leidsch Dagblad Religieus geweld India: 230 doden Westen waarschuwt Milosevic voor Kosovo LEKKER GOEDKOOP ch X China trekt miljoenen uit voor panda's Ruud Gullit wil weer in Oranje 'Bouterse slimmer dan de mensen denken' DINSDAG 8 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40028 LOSSE NUMMERS M.50 Myanmar 2 Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi wil de regering van Myanmar dwingen tot een dialoog. Zij staat onder huisarrest. Dader snelkraak Leiden blijkt zware crimineel LEIDEN ROY KLOPPER De Amsterdamse politie heeft een 30-jarige inwoner van de hoofdstad aangehouden die wordt verdacht van onder meer een snelkraak bij een Leidse ju welier in de Haarlemmerstraat op 13 november. De man was volgens de politie betrokken bij 23 zaken, waaronder een over val, autodiefstallen en snelkra- ken in het hele land. De buit loopt in de tonnen. Behalve de 30-jarige zijn nog drie vrouwen aangehouden op verdenking van medeplichtigheid. Bij huis zoekingen zijn een revolver, een mini-Uzi en een alarmpistool in beslaggenomen. De zaak kwam aan het rollen toen de Amsterdamse politie de man in september hoorde van wege een autodiefstal. Na ver hoor werd hij vrijgelaten. Wel werd een onderzoek ingesteld naar de hakbijl die in de gesto len wagen was gevonden. Aan de hand van sporen kwam de politie bij een bankoverval die in december 1991 werd ge pleegd in de Amsterdamse Zeil- straat. Hierbij werd het kogel vrije glas van de loketten met een bijl bewerkt. Het bleek de bijl van de autodief te zijn. Het onderzoek werd uitgebreid, waarna de recherche een stroom van informatie kreeg uit hel hele land over snelkraken. /o werd duidelijk dat de man betrokken is geweest bij snel kraken in onder meer Leiden en Winschoten. Ook opereerde hij in Duitsland. Een arrestatie team arresteerde hem afgelo pen dinsdag in zijn woning. China begint met een miljoe nenproject om de met uitster ven bedreigde reuzenpanda te redden. Het plan omvat onder meer de vorming van nieuwe natuurreservaten met een op pervlakte van 4.000 vierkante idlometer. De kosten worden geschat op zo'n 90 miljoen gul den. Het gebied waar reuzenpan- da's voorkomen is tussen 1974 en 1989 met de helft afgeno men, aldus het persbureau Nieuw-China. Door ontginning van bosgebieden verdwijnen het natuurlijke leefmilieu en de voornaamste voedselbron van de dieren. De geringe populatie van de reuzenpanda er zijn er nog maar 1.000 hindert ook de voortplanting van de panda's, omdat die steeds moeilijker een partner kunnen vinden. Het regeringsproject betekent dat ongeveer 5.000 boeren en 18 grote houtondernemingen in de zuidelijke provincies Sichuan, Shaanxi en Gansu moeten verhuizen. De nieuwe natuurparken hebben als voor deel dat andere bedreigde dier soorten, zoals de gouden aap, de rode panda en de Zuidchine- se tijger ook meer overlevings kansen krijgen. Tempobeurs 3 Het overleg over de tempobeurs zit vast. Ritzen maakt nu een Incassotarieven 1 Nutsbedrijven slepen Gazastrook i Israël sluit de Gaza- 5 Nutsbedrijven slepen ■y l banken voor de rechter strook af na de moord wegens invoering kosten op drie soldaten. Het vre- nieuw plan, dat wat milder voor verwerking van auto- desproces met de Palestij- zal uitvallen. matische incasso. nen gaat echter door. Moslims reageren woedend op sloop moskee De uitbarsting van religieuze onrust heeft in India tot Nawaz Sharif riep de bevolking dusver aan zo'n 230 mensen het leven gekost. De ge- °P [*el werk ne" le le88en .uil vechten tussen moslims en hindoes laaiden op nadat ra- ^an^de moskee.^n^he^^ritse dicale hindoes zondag de Babri-moskee in Ayodhya met Derby is gisteren brand gesticht de grond gelijk maakten. Zonder slag of stoot hebben de in een hindoetempel. Het ge- hindoes vanmorgen het terrein van de moskee verlaten. bedshuis liep aanzienlijke scha de op. Moslims in de Pakistaanse stad Lahore kijken toe hoe de hindoe-tempel Moti Lal in elkaar zakt, na te zijn be werkt met hamers en beitels. De tempel werd vernield in reactie op de vernietiging van Babri-moskee in Ayodhya in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh. Net als in India raakten gisteren en vandaag ook in Pakistan en Bangladesh moslims en hindoes slaags. FOTOAFP NEW DELHI/AYODHYA Rtr-AFP-DPA Moslims overal ter wereld heb ben woedend gereageerd op de aanval op de moskee. In de isla mitische landen Pakistan en Bangladesh koelden moslims hun woede op hindoes en hun bezittingen. Zo werd in Lahore (Pakistan) de hindoe-tempel Moti Lal vernield. Ook de rege ringen van Iran, Jordanië en Marokko veroordeelden de ver woesting van het gebedshuis. De Organisatie van de Islami tische Conferentie (OIC), waar aan 51 landen deelnemen, sprak van een „schandelijke misdaad". De Indiase politie heeft van morgen een aantal vooraan staande hindoe-leiders gearres teerd. Onder hen oud-fractielei der Lal Krishnan Advani van de radicale hindoestaanse Bhara tiya Janata Partij (BJP). Advani trad gisteren af als fractieleider. Volgens een partijgenoot uit protest tegen het optreden van de radicale hindoes. De regering in New Delhi is momenteel bezig een lijst te maken met moslim- en hindoe organisaties die moeten worden Pagina 7: India staat opnieuw voor vuurproef. Mariniers VS NAIROBIFRANS V4 CORRESPONDENT verboden. Op deze lijst zou ook de Wereld Hindoe Raad staan. Deze beweging steunde de aan val op de moskee. De maatregel stelt de regering in staat de bankrekeningen van de bewe gingen in beslag te nemen. Bo vendien mogen de groeperin- gen geen bijeenkomsten beleg- morgen aan lana gen en bureaus bezitten. Overal in India kwam het gis- W1 iJUITlmld teren tot ongeregeldheden. In Bombay schoot de politie zeker 40 mensen dood toen zij pro beerden een woedende menigte moslims uiteen te drijven. Ook elders in de zuidelijke staat Ma harashtra vielen doden bij ge vechten tussen moslims en vei ligheidstroepen. In de noordelijke staat Uttar Pradesh, de staat waarin Ayod hya ligt, werden 35 mensen doodgeschoten. In de toeristi sche stad Jaipur in de staat Ra- jasthan vonden zeker 21 men sen de dood. Ook in tientallen andere steden in India kwam het tot ongeregeldheden en werd de avondklok ingesteld. In Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh werd de Indiase ambassade met stenen beko geld. De Pakistaanse premier Gedachte aan militair ingrijpen wint terrein bij NAVO CORRESPONDENT De Verenigde Staten en een aantal van haar westerse bond genoten willen de Servische president Milosevic een duide lijk signaal geven dat zij niet zullen accepteren dat de oorlog in voormalig Joegoslavië zich uitbreidt naar Kosovo. Een hoge NAVO-functionaris, die anoni miteit eiste, heeft dat gisteren gezegd tegen een groep journa listen. Een actie in Kosovo zou moe ten plaatsvinden onder VN- vlag, met duidelijke steun van de VS en politieke dekking van Rusland, aldus de NAVO-func- tionaris. Ook Westeuropese lan den zouden actief aan een actie moeten deelnemen. Het idee in te grijpen wanneer de crisis overslaat naar Kosovo, groeit in de VS. De gedachte aan militair in grijpen in de Balkanoorlog lijkt op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel ook duidelijk aan terrein te winnen. De westerse landen verschillen overigens nog sterk van mening over de vraag of zij zich moeten mengen in de Bosnische burgeroorlog, of dat zij zich moeten richten op de nu nog niet ontplofte gebieden Macedonië en Kosovo. Minister Van den Broek her haalde gisteren na afloop van een bijeenkomst met zijn EG- collega's zijn voorstel een VN- vredesmacht te stationeren in Macedonië. De EG zou er vol gens Van den Broek ook reke ning mee moeten houden „dat aan enigerlei vorm van militair ingrijpen in Bosnië niet te ont komen zal zijn". De Nederland se minister lijkt daarbij in eerste instantie te denken aan het mi litair afdwingen van het VN- vliegverbod boven Bosnië, dat op grote schaal wordt geschon den. De Britse minister van bui tenlandse zaken Hurd herhaal de gisteren echter dat „als we hadden gedacht dat we de crisis in Bosnië met een militaire in terventie konden oplossen, we dat hadden gedaan. Maar nie mand van de militairen gelooft daarin". EG-bemiddelaar Lord Owen waarschuwde de NAVO-landen vorige week voor het risico dat de Joegoslavische burgeroorlog zich uitbreidt naar de door me rendeels Albanezen bewoonde enclave Kosovo. Dat kan leiden tot een complete Balkanoorlog, Voor het eerst dit jaar is gisteren een trein met hulpgoederen voor de Bosnische stad Mostar vertrokken uit Plocce aan de Adriatische Zee. FOTO Rtr waarin ook Albanië, Macedonië, Pagina 7: Nijpend tekort aan Bulgarije en de NAVO-leden voedsel in Sarajevo. Turkije en Griekenland betrok ken kunnen raken. De Amerikaanse speciale afge zant Robert Oakley is gisteren in de Somalische hoofdstad Muq- disho aangekomen voor bespre kingen met zoveel mogelijk van de strijdende partijen en de in ternationale hulpverleners. OakJey zei te zullen benadruk ken dat Washington een huma nitaire en geen militaire opera tie wil. „Ons doel is de bescher ming van hulpgoederen, hulp verleners en degenen die de hulp nodig hebben", aldus Oakley. De eerste 1800 Amerikaanse mariniers zullen morgenoch tend aan land gaan. Hun taak is de haven en de vliegvelden van Muqdisho en Baidoa te bezet ten en zo de weg vrij te maken voor de in totaal 28.000 Ameri kaanse militairen die zullen deelnemen aan 'Operation Pro vide Hope'. Het kan volgens het Pentagon nog enkele dagen duren eer de hoofdmacht aankomt. De eerste golf mariniers wordt later bijge staan door Franse en Belgische militairen. Ook Canada, Egypte, Italië, Kuwayt en Turkije heb ben troepen toegezegd. Kenya heeft gisteren de grens met Somalia gesloten om te voorkomen dat gewapende So malische benden naar Kenya uitwijken. De maatregel is niet meer dan een formaliteit omdat de honderden kilometers lange grenzen niet te bewaken zijn. Kunstijsbaan bij het strand van Umuiden UMUIDEN FRANS VAN PEN BERG Bondscoach Dick Advocaat beslist donderdag of hij Ruud Gullit opneemt in de selectie van het Nederlands elftal voor de WK-interland van vol gende week woensdag tegen Turkije. De speler van AC Milan trok zich na de oefeninterland be gin september tegen Italië terug om 'persoonlijke redenen'. Inmiddels heeft Gullit de bondscoach Ctt Sinaasappelsap, QQ pak 1 liter Vïfi *7*7 PARAMARIBO WIM BUNSCHOTEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CORRESPONDENT Vanmorgen in alle vroegte. Op de vliegtuig trap, voor het eerst sinds tien jaar, snuift Johnny Kamperveen de geur van zijn ge boorteland Suriname op. Voor het eerst sinds tien jaar voelt hij die tropenwarmte. Kamperveen is de zoon van de precies tien jaar geleden doodgeschoten André Kam perveen, die op de radio satirische pro gramma's maakte. „Mijn land, mijn land. Suriname!", roept hij geëmotioneerd uit. Van de andere vliegtuigtrap komt lang zaam de oude heer Wijngaarden af, de va der van de vermoorde journalist Frank Wijngaarden. Een man probeert Wijngaar den af te schermen. „Geen interviews", snerpt hij en begint aan journalisten te trek ken. Daar is Wijngaarden niet van gediend. „Ik bepaal zelf met wie ik praat", zegt hij gedecideerd. Het leek even rustig te zijn in Suriname, nadat de NDP van Desi Bouterse had ge zegd niet de straat op te gaan. Er zou geen confrontatie zijn met de mensen die van daag de decembermoorden willen herden ken. Maar deze week kwam alsnog een be dreigende verklaring. De Amerikaanse in lichtingendienst CIA zou ex-leden van het junglecommando van Ronnie Brunswijk hebben ingehuurd om tijdens de herden king dood en verderf te zaaien. Het leger zou vervolgens de schuld krijgen. De oude meneer Wijngaarden doorziet het theater van Bouterse. „Ik denk echt niet dat er iets gaat gebeuren", zegt Wijngaar den stellig. „Het is de normale manier om de burgers van het land in onrust te bren gen. Dat is het systeem. De mensen een beetje bang maken. Ik denk dat Bouterse slimmer is dan de mensen denken en dat hij blij is dat hij uit het leger is. Dat is een blok aan zijn been. Ik denk dat hij de poli tiek in gaat. dat hij aspiraties heeft om nog eens president van het land te worden." Twee keer eerder kwam Bouterse terug. De ervaringen waren voor sommigen be angstigend. Wijngaarden: „Alles waar ik m'n vinger in stak daar kwam pus uit van de corruptie. Je moet de durf hebben om die corruptie tegen te gaan. Dan kun je de bevolking helpen." Wijngaarden wil een ju ridisch onderzoek naar de decembermoor den. Als president Venetiaan vervolgens amnestie wil geven, is dat zijn zaak. Daar heeft Wijngaarden vrede mee. „Ik ben geen koppensneller", zegt hij. Even verderop op het landingsplatform omhelst Kamperveen Ilse Labadie van de Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede. De aankondiging dat ze nog deze week zal worden vermoord, heeft haar er niet van weerhouden te komen. Pagina 17: Surinamers in Leiden: 'We heb ben geen ruimte om een herdenking van 8 december te organiseren.' Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DCL. 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Anna Magnani De fantasie van de man is bij lan ge na niet groot genoeg om de werkelijkheid van de vrouw te be- grijp*"- VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Leven en Wonen8 Programma's11 Regio13,15,16,17 Religie - Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij veel bewolking Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Vannacht temperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur plus 3 graden Zwakke tot matige noordoostenwind, rond kracht 3 Mist leidt tot golf botsingen UTRECHT GPD De mist heeft vanochtend voor al rond Utrecht en Rotterdam tot tientallen aanrijdingen en uitzonderlijk lange files geleid. Onvoldoende afstand houden was volgens de Algemene Ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen de oorzaak van vrij wel alle ongelukken. De AVD meldde vanochtend dat het aanrijdingen „regende" en dat „gigantische" ffles ontstonden minstens twee keer zo lang als normaal. Vooral rond Utrecht A2 en A12 - en Rotterdam - Al3 en A16 - raakte het verkeer vol ledig in de knoop. laten weten dat hij zich weer voor het Nederlands h'd d (oeris,en aantrek elftal beschikbaar stelt helc l?3' "00' 'oensten aantrek Ajax treedt vanavond in de UEFA Cup-wed strijd in en tegen Kaiserslautem aan in zijn sterk- ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. ken. Projectontwikkelaar Coltof wil daarom een vermaakcen- smju in en legen isaisersiauiem aan in zjjii mcik- bouwen aan het herin van ste opstelling. Dennis Bergkamp, Marctano Vink d boujevard bii het |enne. en en Wim lonk zijn na een laatste test fit ver- klaard. liet duel wordt vanavond vanaf 20.10 uur rechtstreeks uitgezonden op Nederland 2. ™3T!lnhomcavóo "enfnfen. Op de terrassen komt in de win- termaanden een ijsbaan. Coltof wil het project voor het zomer seizoen 1995 in gebruik nemen. René Coltof heeft al een der gelijk project uitgevoerd in Zee land. In net vakantiedorp Port Zélande ligt een 'mobiele' kunstijsbaan, met een doorsne de van ruim 25 meter. Volgens Coltof is de baan al te gebruiken wanneer de buitenluchttempe ratuur onder de tien graden bo ven nul ligt. In de zomer wordt het plein Ingericht als terras. De Plaza wordt straks de schakel tussen boulevard, jachthaven en hotel. Met de uitvoering daarvan is in middels begonnen. Komend voorjaar wordt begonnen met het graven van een jachthaven en binnenmeer en net opwer pen van een nieuwe duinenrij. De eerste fase van de boulevard is in april 1994 gereed. Ook de jachthaven voor zevenhonderd schepen is dan klaar. De rest van de boulevard moet eind 1994 zijn opgeleverd. PoStCt)dc:_ Plaats: Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch <f 27.80)* D Per kwartaal, via acceptgiro j (f80.10) CD Per kwartaal, automatisch J (f 80.10)* *Nr. bank/giro: Handtekening 712141 400053"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1