'Programmeren is net puzzelen' Leiden TT Nieuw bedrijfsgebouw op HCG-terrein MAANDAG 7 DfcCtMBtK V&2 'Ripper' (67) mishandeld leiden Een 67-jarige automobilist uit Rijpwetering heeft zater dag aangifte gedaan van mishandeling. De man stond rond één uur 's middags bij de Esso-benzinepomp aan de Willem de Zwij gerlaan op zijn beurt te wachten. Een motorrijder wilde voor zijn beurt gaan. De 'Ripper' sprak de man hierop aan en kreeg als antwoord twee vuistslagen in het gezicht. De gegevens van de motorrijder zijn bij de politie bekend. Ravage na botsing op rijksweg A4 ROELOFARENDSVEEN Bij een kettingbotsing op de rijksweg A4 ter hoogte van Roelofarendsveen zijn zaterdagavond rond kwart voor zeven vier mensen gewond geraakt. Het betrof een 51-jari ge Leidenaar, twee 33-jarige Amsterdammers en een 36-jarige vrouw uit Rotterdam. De vier konden na behandeling in een zie kenhuis naar huis. Bij de botsing werden vijf personenauto's to taal vernield. Het ongeluk gebeurde toen een auto door nog onbekende oor zaak slipte en tegen de vangrail botste. Een achterop komende auto reed op het wrak in. Daarbij vielen geen gewonden. De be stuurder van de tweede personenauto was echter vergeten zijn auto op de handrem te zetten. Toen hij was uitgestapt, reed het voertuig onbemand de snelweg op. Drie auto's konden het voer tuig niet ontwijken en reden op de onbemande auto in. Overvallers rijden meisjes van fiets alphen aan den run Een auto met twee overvallers heeft zater dagmiddag tijdens een vlucht twee Alphense meisjes geschept. Beiden raakten licht gewond. De inzittenden van de auto had den even tevoren in de Castellumstraat een vrouw beroofd van een bankcassette. De overvallers zijn nog voortvluchtig. De auto, een rode Opel Kadett met Duits nummerbord, is later terugge vonden. De politie vermoedt dat het een gestolen wagen is. Een overvaller beroofde even na vijf uur in het centrum van Alp hen een vrouw van een geldcassette met daarin de dagomzet van een winkel. Hij vluchtte weg in een auto, bestuurd door een medeplichtige. Ter hoogte van het postkantoor schepte de vluchtauto een fiets met daarop twee Alphense meisjes. Een 14- jarig meisje liep schaafwonden en ontvellingen op. Haar 15-jari- ge passagier hield aan de aanrijding een lichte hersenschudding over. Beiden zijn voor behandeling naar het Rijnoord-ziekenhuis gebracht. Golfplaten oorzaak aanrijding leiden Slecht vastgesjorde golfplaten hebben vrijdagmiddag ge leid tot een botsing op de A4. Daar reed in de richting Leids- chendam een vrachtwagen, bestuurd door een 42-jarige man uit Spijkenisse. Zonder dat hij er direct erg in had, verloor hij zijn uit golfplaten bestaande vracht. De auto achter hem, bestuurd door een 48-jarige man uit Heemskerk, klapte.op zo'n plaat. Achter deze personenauto reed een vrachtwagen met een vrouw van 32 jaar uit Dongen achter het stuur. Zij was door de opwaaiende golfplaat ineens haar uitzicht kwijt en reed daardoor op de personenauto. De chauffeur van de per sonenauto en zijn 39-jarige vrouw zijn met nekklachten naar het AZL overgebracht. Leidenaars naar wereldkampioenschap in Indianapolis leiden. wil coslinca „Misschien is de samenwerking met de andere twee le den van het team nog wel een groter probleem dan de opgaven die aan het begin van de wedstrijd worden ver strekt. Het gaat bij de wereldkampioenschappen pro grammeren dan ook niet alleen om intelligentie en vaar digheid." en werd vijftiende. In de jaren daarop werd twee keer een ze vende plaats behaald. Het hui dige team eindigde op de derde plaats bij het Nederlands Kam pioenschap in Nijmegen. „Dat was puur pech", vertelt Paul, vierdejaars student wis- en na tuurkunde. „Onze computer viel tijdelijk uit. Toen het later opnieuw gebeurde, kregen we pas een andere, maar daarvoor moesten we wel verkassen. De tijd die we verloren mochten we niet inhalen." De Leidenaars Paul Visser en Mare de Hing hebben zich met het Leids studententeam ge kwalificeerd voor het wereld kampioenschap programmeren voor universiteitsteams. Samen met Rijswijker Jeroen Tiggel- man vormen zij de ploeg die in februari naar de Amerikaanse stad Indianapolis gaat om de Leidse en ook Europese eer te verdedigen. De drie studenten werden op 15 november Europees kam pioen programmeren in het Belgische Gent. Een team uit Eindhoven werd tweede en plaatste zich daarmee ook voor de AMC Scholastic Program ming Contest, zoals het wereld kampioenschap officieel heet. „Ieder jaar houdt de Associa tion for Computing Machinery, een toonaangevende organisa tie in de informatiewereld, een conferentie. Tijdens de confe rentie worden prijzen uitgereikt en de finale van het wereldkam pioenschap programmeren ge houden", vertellen Visser en De Hingh. Het is niet de eerste keer dat een Leids team naar de wereld- finale gaat. In 1989 kwalificeer de een ploeg van de Leidse uni versiteit zich voor de eindronde Puzzel Tijdens de Europese kampioen schappen ging het beter. Van de acht opgaven werden er zeven opgelost. Mare en Jeroen geven een voorbeeld van een opgave: „Je bent aangenomen bij de re dactie van de Baamse Bazuin om een programma te maken dat een vervelend werkje uit handen moet nemen: het sa menstellen van de dagelijkse kruiswoordpuzzel. Het pro gramma krijgt als invoer een lijst met omschrijvingen en woorden die bij die omschrij vingen horen en de vorm van het kruiswoordraadsel. Als uit voer moet het programma de puzzel laten zien zoals die door de lezers wordt ingevuld." De deelnemers aan de wedstrijd mogen geen eigen diskettes meenemen, maar wel handlei dingen. Regelmatig worden tus- Het drietal dat naar het wereldkampioenschap programmeren gaat. Van links n Tiggelman en Mare de Hing. senstanden bekendgemaakt om de spanning te verhogen. Als de teamleden denken een opgave tot een goed einde te hebben gebracht wordt de dis kette met het programma bij de jury ingeleverd. Die laat het programma draaien en beoor deelt of het goed werkt en of de uitkomst, de zogenaamde 'out put', naar behoren is. Aan het programma wordt ook de eis gesteld dat het de verlangde ge gevens binnen drie minuten Alkemade wil scherper toezicht op Braassemermeer De politie in het nieuwe district Rijn en Braassem moet in het zomerseizoen scherp toezicht hou den op de waterrecreatie. Vooral het varen met snelle motorboten op het Braassemermeer vraagt volgens de politiek in Alkemade veel aandacht. Voor Alkemade heeft de reorganisatie van de |«J oewel de meeste in- 0 woners van Leiden -A. JL. in de 19de eeuw lid waren van een kerkgenoot schap, was er op kerkelijk ge bied in de jaren 1850 tot 1900 sprake van achteruitgang. Het kerkbezoek nam af, in toene mende mate keerden mensen de kerken de rug toe. Vooral het industrieel proletariaat verloor het contact met de kerk. Leiden kende in de 19de eeuw twee grote en enkele kleinere kerkgenootschappen. Het ker kelijke plaatje was nog lang niet zo ingewikkeld als in onze tijd. Zo rond 1820 was 70 procent van de Leidse bevolking aange sloten bij de Nederlandse Her vormde Kerk. De Rooms Katho lieke Kerk omvatte toen zo'n 20 procent van de bevolking. De overige 10 procent was buiten kerkelijk, Luthers, Doopsgezind, Joods of behoorde tot nog klei nere kerkgenootschappen. De hervormde kerk mocht dan een indrukwekkend deel van de bevolking omvatten: eensgezind waren de bij deze kerk aange sloten gelovigen allerminst. Het samengaan van 'preciezen' en 'rekkelijken' (strenge en minder strenge gelovigen) binnen één kerkelijke organisatie leidde tot allerlei spanningen. In 1843 kwam er een einde aan deze toch wel geforceerde een heid. Onder leiding van ds. De Cock uit Ulrum scheidde een kleine groep zich af. Afgeschei denen werden ze genoemd. Verbazingwekkend in onze ogen was de reactie van de overheid. De Afgescheidenen werden op allerlei manieren van overheidswege tegenge werkt. In Leiden stelden de zeepzie ders Dros en Tieleman een pak huis aan de Oude Rijn beschik baar voor godsdienstoefeningen van deze nieuwe groep. Tot vijf keer toe werden beide heren voor deze gastvrijheid beboet. Koning Willem I, een fel tegen stander van de kerkelijke split sing, treiterde de Afgescheide nen ook door soldaten in hun huizen in te kwartieren. De gebeurtenissen in de jaren 1834-1840 leidden tot de eerste kerksplitsing in modern Neder land, het zou niet de laatste zijn. In de Nederlandse Hervormde Kerk bleef de richtingenstrijd voortduren. In de jaren 1866- 1867 leidde die opnieuw tot grote opwinding. Tot 1867 be stond de regel dat de kerkeraad zichzelf aanvulde bij vacatures. De Hartebrugkerk: symbool voor de nieuwe plaats die de katholieken in de Leidse samenleving opeisten. V' "Hdf-Fnolnrjraaf - U Na dat jaar werd deze bevoegd heid overgedragen aan een col lege van kiesmannen, gekozen door stemgerechtigde kerkle den. Deze wijziging in de orga nisatie versterkte de positie van de preciezen. Een groot aantal rekkelijken verliet de kerk om zich aan te sluiten bij de Doops gezinde of Remonstrantse Kerk. Maar ook hun tegenvoeters wa ren niet tevreden. In 1886 ver liet een groot aantal preciezen de Nederlandse Hervormde Kerk en richtte een nieuw kerk genootschap op: de Gerefor meerde Kerk. Protestants Ne- De Hartebrugkerk: symbool voor Leidse katholieken Fransen De verovering van ons land door de Fransen in 1795 had een einde gemaakt aan de be voorrechte positie van de her vormde kerk. Eeuwenlang was deze kerk de enige door de staat erkende kerk geweest. Om over heidsfuncties te kunnen bekle den moest je er lid van zijn. Vanaf 1795 hadden hervormden en katholieken gelijke rechten. Van de nieuwe mogelijkheden maakten de katholieken dank baar gebruik. In 1809 kregen ze met de Lodewijkskerk hun eer ste kerkgebouw. Na een eeu wenlange achterstand begon in de 19de eeuw de emancipatie kan leveren. „Creativiteit is heel belangrijk", zegt Paul. „De stap van het probleem naar het con crete programma is eigenlijk een soort puzzel, zoals het op lossen van een ingewikkeld cryptogram." Concurrentie De drie studenten zijn nog niet echt in training voor het wereld kampioenschap in de Verenigde een ander systeem", stelt het trio. „Pas een maand van tevo ren kunnen wij oefenen via een satellietverbinding met Ameri ka. Ook financieel is nog niet al les rond. We hopen dat het Leids Universitair Fonds een bijdrage levert, want de reis kost 30.000 gulden. Als we winnen komen we met ongeveer 20.000 gulden naar huis terug. De con currentie is groot in de Verenig- Staten. „Dat komt omdat de de Staten, maar je weet i computers daar werken volgens nooit." Politie houdt twee inbrekers aan in café Inbrekers hebben dit weekeinde toegeslagen in een groot aantal Leidse kroegen en buurthuizen. In café Bristol aan de Nieuwe Beestenmarkt werd 4.000 gul den buitgemaakt. De dieven braken in de nacht van zaterdag op zondag een ruit en openden de kluis waarin het geld was op geborgen. Inbrekers waren minder suc cesvol in café De Buren aan de Hartesteeg. Zij gooiden zater dagochtend rond half zes de ruit in. Omwonenden hoorden glasgerinkel maar belden de po litie pas twintig minuten later toen ze twee knapen zagen. De politie was er snel bij en greep een 18-jarige man uit Hoender - loo en een 20-jarige Leidenaar in de kraag. De twee hadden zich achter de bar verstopt. In hun zakken zat een paar hon derd gulden. Die waren afkom stig uit de gokkasten die ze had den opengebroken. Uit een koffieshop op het AZL-complex aan de Rijnsbur- gerweg is in nacht van vrijdag op zaterdag 900 gulden verdwe nen. De inbrekers hebben de toegangsdeur opengebroken. Uit een buurthuis aan de Mamixstraat zijn tussen 2 en 5 december een klarinet, een alt- gestolen. CDA vergadert LEIDEN De Algemene Ledenvergadering van het CDA-Leiden over de ge meentebegroting 1993 begint vanavond, maandag 7 decem ber. om 20.00 uur in het Petrus zaaltje aan de Lammenschans- weg. politie de nodige gevolgen. De oude rijkspolitie- groep Alkemade/Leimuiden maakt nu deel uit van een nieuw district waarin ook Leiderdorp, Rijneveld, Jacobswoude en Zoeterwoude liggen. Alkemade is bezorgd over het toezicht op de wa terrecreatie. De sterkte van de waterpolitie wordt ontoereikend geacht. van het katholieke volksdeel. Langzamerhand groeide ook het aantal katholieken in Lei den. Was dat in 1820 ongeveer 20 procent van de bevolking; in 1830 was ongeveer een kwart van de Leidenaars katholiek. Mede hierdoor nam de behoef te aan kerkruimte toe. Binnen een paar jaar verrezen in Leiden drie nieuwe katholieke kerken. Aan de Langebrug in 1836 de St. Petruskerk, een jaar later aan de Haarlemmerstraat de Harte brugkerk en in 1839, ook aan de Haarlemmerstraat, de Mon Pè- rekerk. Vooral de bouw van de Harte brugkerk had nogal wat voeten in de aarde. Voor een aantal protestanten was de bouw van dit dominante kerkgebouw een reden om zich in anti-katholie ke zin uit te laten. Buurtbewo ners waren bang voor schade aan hun eigendommen door de bouwactiviteiten. Deze angst leidde zelfs tot processen, maar de kerk kwam er toch en werd het symbool voor de nieuwe positie van de katholieke kerk in de Leidse gemeenschap. In een aantal opzichten waren de katholieken in Leiden actie ver dan de veel talrijker pro testanten. Vooral op sociaal ge bied. De later bekende katholie ke voorman P.J.M. Aalberse werd in 1901 de eerste Leidse wethouder voor sociale zaken. Later werd deze Leidenaar tot hogereverantwoordelijkheden geroepen. Hij verruilde het wet houderschap voor de functie van minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. De grote Nederlandse Hervorm de Kerk had meer moeite een houding te vinden met betrek king tot het probleem van de ar moede. In het begin van de 19de eeuw kende deze kerk nog het systeem van de Armenkerk. Aan de Lammermarkt stond het gebouwtje waar de arme lidma ten van de Nederlandse Her vormde Kerk 's zondags werden verwacht. Een diaken hield nauwkeurig bij wie op zondag aanwezig waren. Trouw kerkbezoek was een voorwaarde voor diaconale hulp. Op den duur koos ook de Nederlandse Hervormde Kerk voor een actievere opstelling ten aanzien van het sociale pro bleem. In 1861 gaf de diaconie opdracht tot de bouw van zestig arbeiderswoningen in de Ver verstraat. Een druppel op een gloeiende plaat, maar een be gin. bram verhoog leiden 'Er komt geen hond kijken' was zeker niet van toepassing op de prestatieloop die de atletiekvere niging Holland gisteren in de Leidse Hout hield. Deze twee honden zagen 174 hardlopers voorbij komen. FOTO HfNK BOUWMAN Het derde bedrijfsverzamelge bouw in Leiden, dat wordt ge dacht op het HCG-/veilingter- rein, kost naar schatting 1,6 mil joen gulden. Initiatiefnemer is de Stichting Werkgelegenheid Leiden, die beginnende onder nemers helpt. De stichting heeft al twee bedrijfsverzamelgebou wen staan aan de Evertsenstraat en aan de Middelstegracht, res pectievelijk Olga en Mostert ge- .heten. Als architect is J. Splinter in de arm genomen. Het aantal units is nog onbekend. Een woordvoerder van de Stichting Werkgelegenheid voorspelt 'met zeven slagen om de arm' dat de huurprijs per vierkante meter 160 gulden zal bedragen. Het is de bedoeling dat in het gebouw kantoren en kJeine ambachtelij ke bedrijfjes komen. Volgens de Stichting Werkge legenheid zou, als er puur reke ning werd gehouden met wachtlijsten, 90 procent van het bedrijfsverzamelgebouw voor kantoren worden gereserveerd en tien procent voor 'kJeine in dustrie' en ambachtelijke be drijfjes. Toch is gekozen voor een fifty-fifty verhouding. Dit met het oog op de doelstelling van de stichting, die zich meer richt op ambachtelijke bedrij vigheid. Op het HCG-/veiling- terrein komen wellicht nog drie bedrijfsverzamelgebouwen, door de inzakkende economie kan het nog wel even duren voordat die er daadwerkelijk verrijzen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9