'Schandaal van de overvloed' Kerk Samenleving Zwarte kerkleden Europa verenigen zich in SHEBA Katholiek-orthodoxe dialoog in '93 hervat Protest bij priesterwijding vrouwen MAANUAL. UtLhMbtK W2 BUITENLAND KORT Problemen Chur Een oplossing van de proble men rond de uiterst behou dende bisschop van Chur, Wolfgang Haas, kan nog we ken, zelfs maanden op zich laten wachten. Dat deelde de speciale gezant van de Zwit serse regering bij het Vati caan, Jenö Stahelin, mee na een gesprek met de Vati caanse 'minister van buiten landse zaken', aartsbisschop Jean-LouisTauran. Stahelin heeft Tauran op de hoogte gebracht van de zorgen die er in de zeven kantons van het bisdom Chur bestaan over het beleid van Haas, die steeds meer gelovigen van zich ver vreemdt. De priesterraad van het bisdom heeft bijvoor beeld het aftreden van de bisschop geëist en vele gelo vigen weigeren nog langer fi nancieel aan het bisdom bij te dragen. Synagoge Honderden Oekraïnse joden zijn afgelopen zaterdag bij eengekomen in de belang rijkste synagoge van Kiev, die in 1925 door de communisti sche regering werd ontei- gend en omgebouwd tot poppentheater. „Velen van ons herinneren zich nog dat hun ouders vertelden, hoe zij hier bijeenkwamen", zei Ye- fim Kiviotsky (66) in de ont vangstruimte van het indruk wekkende paarskleurige bak stenen gebouw, „Wie zou zich dit nog maar vijf of zes jaar geleden hebben inge dacht? Als je alleen maar een synagoge naderde, werd je al op de zwarte lijst gezet of verloor je zelfs je baan." Het gemeentebestuur van Kiev gaf de orthodoxe Lubavitcher joden vorige maand toe stemming de synagoge te ge bruiken samen met het pop pentheater. Antisemitisme President Chaim Herzog van Israël heeft de kerken laks heid verweten in de strijd te gen racisme en antisemitis me. „Wij moeten ons afvra gen, waarom de kerken met hun grote invloed op miljoe nen gelovigen tot nu toe op enkele uitzonderingen na het antisemitisme niet de totale oorlog hebben verklaard", zei Herzog in een toespraak op de Israëlische radio. De Israëlische president meent dat alle christelijke stromingen en hun leiders 'de oorlog tegen deze epide mie'moeten leiden. „Evenals de joodse staat moeten ook de kerken een centrale rol I spelen in dit conflict." De voorzitter van de cen trale raad van de joden in Duitsland, Ignatz Bubis, pleitte in een reactie op de rede van Herzog voor een ge zamenlijke verklaring van de Duitse kerken tegen het anti semitisme. Hij herinnerde eraan dat de Duitse kerken sinds de Tweede Wereldoor log vaak en duidelijk het an tisemitisme hebben veroor- deeld^jmaar meent dat een nieuwe veroordeling van het antisemitisme op dit mo ment dringend noodzakelijk is. REDACTIE: DICK VAN DER PLAS Paus Johannes Paulus II opent internationale voedselconferentie Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen zaterdag bij de opening van de internationale voedselconferentie in Ro me het 'schandaal' veroordeeld, dat in een wereld van overvloed nog altijd honderden miljoenen mensen hon ger lijden. ken een verklaring over het voedselvraagstuk en een actie plan ter bestrijding van de hon ger en ondervoeding in de we reld. De paus riep in het bijzonder de rijke landen op de ellende in de wereld te bestrijden. „Zij moeten luisteren naar de kreten van pijn van miljoenen men sen." De paus beschouwt de 'paradox van de overvloed' als het belangrijkste obstakel voor een oplossing van het voedsel vraagstuk. Er wordt voldoende voedsel geproduceerd om in de behoeften van een voortdurend groeiende bevolking te voor- De bijeenkomst, die zeven zien, mits de hulpgoederen in dagen zal duren, is georgani- overeenstemming met de feite- seerd door de VN-organisatie lijke behoeften van alle mensen voor de landbouw (FAO) en de worden gebruikt, hield Johan- Wereldgezondheidsorganisatie nes Paulus de deelnemers aan (WHO). De deelnemers bespre- de conferentie voor. „Enerzijds worden wij geschokt door de beelden van een deel van de mensheid dat gedoemd is van honger te sterven. Ander zijds zien wij, hoe solidariteit wordt geweigerd: hoe hele oog sten worden verwoest, hoe egoïsme de economische rela ties bepaalt, hoe de overdracht van technologie wordt gewei gerd, hoe zelfs in dringende ge vallen voorwaarden aan voed selhulp worden verbonden", zei de paus tot de meer dan 1000 deelnemers aan de conferentie. In zijn toespraak sprak de paus zijn steun uit voor alle ini tiatieven van de internationale gemeenschap om de hulptrans porten in oorlogsgebieden te beschermen. Zonder zich uit te laten over het zenden van Ame rikaanse troepen naar Somalia of de belemmering van de hulp transporten in Bosnië-Hercego- vina zei de paus 'humanitaire inmenging' goed te keuren, als het overleven van volkeren of etnische groepen op het spel staat. Het Vaticaan kondigde dit weekeinde aan begin januari 1993 een conferentie over het vluchtelingenprobleem in Afrika te houden. Tijdens de bijeen komst in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka komen vluchtelin gen aan het woord en beraden bisschoppen, priesters en verte genwoordigers van kerkelijke organisaties zich over de moge lijkheden om de vluchtelingen humanitaire en pastorale hulp te verschaffen. Paus Johannes Paulus II arriveert bij het gebouw waar de voedselconfe rentie wordt gehouden. foto epa VATICAANSTAD» De dialoog tussen de Rooms- Katholieke Kerk en de ortho doxe kerken wordt in juni 1993 hervat. Dat heeft mgr. Eleuterio Fortino van de Vaticaanse raad voor de eenheid onder de chris tenen voor Radio Vaticana mee- Op verzoek van de ortho doxen werd in juni dit jaar het overleg met het Vaticaan opge schort. De orthodoxe kerken verwijten de Rooms-Katholieke Kerk dat ze na de ineenstorting van het communisme in Oost- Europa met agressieve metho den aanhangers tracht te win nen in gebieden die van ouds her tot het zendingsgebied van de orthodoxe kerken worden gerekend. Een delegatie van het Vati caan woonde begin deze week in Istanbul de viering bij van de orthodoxe plechtigheden ter ere van de apostel Andreas. Bij die gelegenheid riep de oecumeni sche patriarch van Constantino- pel, Bartholomeus I, het Vati caan op 'concrete acties' te on dernemen in verband met de kwestie van de geünieerde ker ken in Oost-Europa. Deze ker ken, die onder het communis me verboden waren, erkennen de paus, maar volgen een or thodoxeliturgie. Bartholomeus betreurde het dat de kwestie van de geünieer de kerken de vrede tussen de orthodoxie en de Rooms-Katho lieke Kerk 'aan het wankelen heeft gebracht'. Maar hij toonde zich gelukkig met recente uitla tingen van paus Johannes Paulus II. Deze geven de bedoe ling en de wil van de kerk van Rome aan om de obstakels uit de weg te ruimen die de relaties tussen beide kerken overscha duwen, in het bijzonder op het terrein van de theologische dia loog, meende de patriarch. 1; te Oostvoome: A.W. Poortman t< aan den Rijnttoez.): J.F. Tanghé te Oost- BEROEPINGSWERK te voor Bergschenhoek, voor Creil i. gele. voor Drogeham. v Pernis en voorSneek-f Beroepbaarstelling: F Beroepen: te Beekbergen P Melis te w-Beijerland, te Rotterdam-Zuid: G Zeist; voor Zwijndrecht: E J. Bluemmk te Apeldoorn; voor Emmel- daal: M. van Campen te Woerden. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: teSiegerswoude-Frieschepalen: stra, kandidaat te Kampen. Beroepbaarstelling: S. V h. Rapparlié te Rotterdam, aam blijft als se id van de Evang. gem. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Mus Laan te Deventer, r, die dit beroep heeft Beroepbaarstelling: vc Zwarte kerkleden hebben het afgelopen weekeinde in Drie bergen de organisatie SHEBA (De hoop van het Zuiden op een Europa zonder grenzen) opgericht. Zij willen de contac ten tussen mensen die in Euro pa om hun ras worden onder drukt, versterken en de wetge ving van de Europese landen onderzoeken op sporen van ra cisme. De kerkleden kwamen tijdens een conferentie in het hervorm de vormingsinstituut Kerk en Wereld tot de conclusie dat er een organisatie zou moeten ko men die de standpunten moet vertolken van de zwarten die zich voorgoed in Europa heb ben gevestigd. Onder deze zwarten zijn ook de mensen die het racisme aan den lijve heb ben ervaren en die zich bewust zijn van de voortdurende gevol gen van eeuwen van Europees kolonialisme. Het Euro-centris- me en veronderstelde blanke superioriteit, gecombineerd met een verkeerde uitleg van bijbelteksten, zijn vaak de be langrijkste instrumenten ge weest voor het koloniseren of onderdrukken van groepen in het Zuiden van de wereld ge weest, aldus de oprichters van SHEBA. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: SleuteltjesJ Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post)113.85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertent ies071-161367/161363 AGENDA MAANDAG 7 DECEMBER Leiden Regionaal spreekuur van het CNV in het gebouw van CNV - Jongerenorga nisatie, Haagweg 52/c, van 19.00 tot 20.00 uur. Thema-avond over aids en Kruiswerk in het Leidse HlV-café, inleiding door een wijkziekenverzorgende, aanvang om 20.00 uur. Wedstrijd vakantiefilms, georg. door de Leidse Video en Smalfilm Liga, in Wijkcentrum Aktief, Berlagestraat 2, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Regio-bijeenkomst van de Federatie D&B van de PvdA, spreker len Dales, n binnenlandse zaken, Dorpshuis De Kuip. Zeestraat, aan vang 20.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor openbare werken, woningbedrijf en verkeer, Gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 8 DECEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma. Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Lezing over reïncarnatie en karma door het Theosofisch Genootschap in de Pieterskerk, aanvang 20.15 uur. Noordwijk 'Open huis' t.g.v. de vernieuwing van het kantoor van de Nutsspaarbank Noordwijk, Nieuwe Zeeweg, van economische zaken, fi nanciën en grondzaken, Gemeente huis, aanvang 19.30 uur. Noordwijkerhout Resession, org. The Folk Club. in 't Wapen van Noordwijkerhout. zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Voorhout Ledenvergadering Voorhoutse IJsclub in Rest. Bóerhaave, Herenstraat, aan vang 20.15 uur. HET WEER IN EUROPA Droger en kouder namiddagschemer leek alles de avond er goed en veilig uit te zien, maar dit was bedriegelijk. Langs de kust van Noord- en Zuid- Holland formeerde zich een aantal actieve buienklonters die met re gen en hagel het land binnendron gen en de Hollandse daken spek glad maakte. In Leiden en omgeving onweerde het even, waarbij 2 tot 4 liter water per vierkante meter uit de lucht kwam vallen. Later op de avond verdwenen de buien van het toneel en een rugje van hogedruk bracht verder een rustige nacht. De zon dag zelf is ontzettend meegevallen, met felle opklaringen en tot de avond een niet al te sterke wind. Dit lag een beetje buiten de lijn van de verwachting. Eerder zag het er naar uit dat een Engels fronten systeem onze regio op zondagmid dag al zou bereiken met regen en een aanwakkerende waterkoude zuidenwind. Gelukkig vertraagde dit depressiesysteem aanzienlijk waardoor pas in de avond een toe name van de bewolking en wind volgde. Wie vervolgens in de avond de moeite nam om naar boven te kijken kon rondom de bijna volle maan een fraaie kring zien. Deze kring vindt zijn oorzaak in het breken van maanlicht door ijskris tallen. Dit is vaak een aanwijzing voor regen in de zeer nabije toe komst. Deze regen kwam inder daad de afgelopen nacht vanuit het zuidwesten het land binnen. Toch hebben we vandaag en morgen niet te maken met een normale Atlanti sche depressie. Dit heeft te maken met de koers die het centrum van lagedrukgaat volgen. Vorige week hadden we te maken met lagedrukgebieden die vrijwel allemaal ten noorden van ons land doortrokken. Nu krijgen we te ma ken met een afzakkende depréssie van de Britse Eilanden naar Beigie en dan snel doortrekkend naar de Alpen. De koers wordt tussen deze middagen morgenochtend afge legd waarbij ons gebied veel bewol- king en wat regen heeft bij een krimpende wind. Deze krimping houdt in dat de zui- denwind van vanochtend omgaat naar het oosten tot noordoosten. Morgenoverdag trekt dt neerslag snel naar het zuiden we^en krijgen we te maken met een gezond weer type. Opklaringen, een droge noordoostenwind, en lichte vorst in de nacht zal ons weerbeeld inde komende twee dagen bepalen. HET WEER ROB GROENLAND KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Zuid-Noorwegeti: Langs de westkust bewolkt en nu en dan neerslag en maxima ca. 3 graden. El ders half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Maxima m het binnenland geleidelijk dalend tot on der het vriespunt. Zuid-Zweden: Half tot zwaar bewolkt en droog weer. Maxima aan het binnenland dalend onder het vriespunt. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt vandaag later op de dag het uiterste zuidwesten mogelijk wat regen. Maxi ma 0 tot plus 4 graden. Britse Eilanden: Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Morgen enkele opklarin gen en in Engeland eerst nog wat regen. Maxima tussen 5 en 9 graden. België en Luxemburg: Vanaag veel bewolking en nu en dan re gen. Morgen vrijwel overal droog en later van het noorden uit enkele opklaringen. Maxima van 3 graden in Luxemburg tot 7 graden aan de kust. Ouitsland: Vandaag veel bewolking en nu en dan regen, eerst hier en daar ook natte sneeuw. Ten oosten van de Elbe droog en af en toe zon. Morgen in het noorden opklaringen, maar m het midden en zui den veel bewolklingen nu en dan regen of natte sneeuw. Maxima van 1 tot 5 graden. Madeira: Wolkenvelden en droog. Maxima ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar langs de Canari sche zuidstranden overwegend zonnig en maxima ca. 23 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, bok enkele wolken velden en vandaag ten noorden van Ca sablanca eerst kans op een bui. Maxima van 17 graden bij Tanger tot 23 in de omgeving van Agadir. Tunesiche kust: Half tot zwaar bewolkt en regen- en on weersbuien. Maxima ca. dalend naar ca. 15 graden. Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, langs de Middellandse Zee ook kans op onweer. Morgen ten noorden van Parijs overwegend droog. Maxima van 5 gra den bij Metz tot 12 in het zuiden. Mor gen vooral in het midden en zuiden wat lager. Corsica e Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. OINSOAG 8 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.35 zon onder 16 28 Maan op 15.11 maanonder06.56- Waterstanden Katwijk Hoogwater 1.49 en 13 59 Laag water 10.17 en 22 15 Weerrapporten 7 dec 7 uur: Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Twente motregen Budapest Bordeaux Brussel Cyprus n regen-1 Sardinië: vaar bewolkt Maxima dalend n graden. Spanje: Vandaag veel bewolking en van het noordwesten uit enige tijd regen, langs de Costa's ook onweer. Morgen in het noorden en op de eilanden rond Mallor- ca nog enkele buien, maar elders over wegend droog en langs de Costa's en in het zuiden perioden met zon. Maxima langs de Costa's van 13 graden bij Bar celona tot rond de 20 in de omgeving van Bemdorm en Malaga en in het bin nenland van 9 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Langs de noordkust veel wind. Portugal: Vandaag veel bewolking en enige tijd re gen. Morgen in het noorden wolkenvel den, maar in de Algarve perioden met zon. Maxima van 13 graden bij Porto tot 18 inde Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Veel bewolking en neerslag, vooral tegen de zuidzijde van het Alpenmassief weer grote hoeveelheden. Sneeuwgrens gelei delijk stijgend tot rond de 1000 meter. Hongarije: vandaag wolkenvelden en overwegend droog. Morgen perioden met regen, eerst ook natte sneeuw. Maxima ca. 3 graden. Klagenfurt grondmist wind Kopenhagen zwaarbew. ml Maitorca licht bew. ono4 14 3 0.4 Stockholm zwaar bew. Buenos Aires grondmist ozo2 28 BOLLEBOOM BOES Adelaide» Een vrouw die de wraak van God afriep, onderbrak afgelopen zaterdag in de anglicaanse ka thedraal van de Australische stad Adelaide de priesterwijding van vijf vrouwen. „De wijding staat niet in de Schriften. Het priesterambt is aan de man en niet aan de vrouw gegeven. Vervloekt zij de man die vrouwen priester wijdt" Vóór haar toonde de vroegere hulpbisschop van Adelaide, Lionel Ren- frey, zijn ongenoegen over de wijding. Maar aartsbisschop Ian George, die de vrouwen wijdde, kreeg applaus van de ongeveer 1000 gelo vigen in de kathedraal. Hij herinnerde eraan dat de synode en het aartsbisdom Adelaide hebben uitge sproken dat de priesterwijding van vrouwen niet in strijd is met de bijbel. Om de gemoederen zoveel mogelijk tot bedaren te brengen had George span doeken met leuzen ten gunste van vrouwelijke priesters In de kathedraal verboden. De synode van de Australische Kerk, de op één na grootste anglicaanse kerk in de wereld, stemde vo rige maand met uiterst krappe meerderheid voor toelating van vrouwen tot het priesterambt. Het aartsbisdom Adelaide besloot vorige wëek de sy nodale uitspraak te volgen. Negentien van de vierentwintig Australische bisdommen hebben in middels ingestemd met de wijding van vrouwen tof priester. Voor het einde van dit jaar zullen er naar verwachting minstens tachtig vrouwelijke priesters in het land actief zijn. foto AFf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8