Boeren weer naar Den Haag Binnenland El Al geeft 14 slachtoffers vliegramp geen uitkering Mariniers teleurgesteld terug van vredesmissie Cambodja Actiegroep breekt in bij Eurometaal Kerk houdt Normaal buiten de deur Nieuwe Bosnïers in Zeewolde Beeld 'vrouwvriendelijk' leger loopt deuk op MAANDAG 7 DECEMBER 1992 Spanje levert verdachte moorden uit Rotterdam Spanje heeft een 27-jarige Rotterdammer die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de Brielse moorden uitgele verd. Op 6 maart werden in een recreatiegebied bij het Brielse meer de verkoolde lijken gevonden van drie mannen. Onder zoek wees uit dat de slachtoffers kort ervoor naar een restaurant waren gelokt en daar waren doodgeschoten. De liquidatie bleek het werk van een speciaal commando dat uit Turkije was over gevlogen om een einde te maken aan de moordpartijen van de drie. Wat de rol van de uitgeleverde man precies inhoudt,is nog onduidelijk. Alle moorden hebben overigens te maken met drugshandel. Helmonder opgepakt na schietpartij helmond De politie heeft een 31-jarige man uit Helmond aan gehouden wegens een schietpartij in het uitgaanscentrum van de stad waarbij vrijdagnacht een 26-jarige plaatsgenoot om het leven is gekomen. Wat er precies is gebeurd en wat de aanlei ding was, weet de politie nog niet. Het is niet uitgesloten dat aan de schietpartij een vechtpartij is vooraf gegaan. Het slachtoffer vertoonde uiteenlopende verwondingen. Sectie zal moeten uit wijzen waaraan de man is overleden. De politie houdt er reke ning mee dat meer aanhoudingen zullen volgen. Twee doden bij schietpartij Den Bosch den bosch Bij een schietpartij in een woonhuis in Den Bosch zijn gistermiddag twee mannen van 31 en 36 jaar omgekomen. De dader, een 32-jarige inwoner van Den Bosch, heeft zich en kele uren later gemeld bij de politie. De politie vermoedt dat het gaat om een afrekening in de onderwereld. De verdachte wordt woensdag voorgeleid aan de officier van justitie. Ghanese prostituée doodgestoken alkmaar Een 31-jarige Ghanese prostituée is gisteren doodge stoken in een bordeel in Alkmaar. Van de dader(s) ontbreek nog elk spoor. De politie kreeg omstreeks half drie 's morgens een melding van een steekpartij in de Alkmaarse rosse buurt. Op straat lag een hevig bloedende vrouw, die een groot aantal steek wonden bleek te hebben opgelopen. De Ghanese werd overge bracht naar het Medisch Centrum Alkmaar, waar zij enkele uren later aan haar verwondingen bezweek. Het slachtoffer had haar werkvertrek in een gang waar achttien bordeelramen op uit ko men. Het mes lag nog op de plek waar ze door een onbekende was neergestoken. Een groep van tien rechercheurs, die vandaag verder wordt uitgebreid, is gisteren direct begonnen met een buurtonderzoek. CIDI ziet toename antisemitisme den haag Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) krijgt steeds meer klachten over antisemitisme, zo heeft directeur Naftaniël gisteren gezegd. In het afgelopen kwartaal heeft CIDI al 34 antisemitische incidenten geregistreerd, waar mee het totale aantal klachten ruim boven het gemiddelde (70 a 80 per jaar) komt te liggen van de..afgelopen jaren. Volgens Naf taniël komt dit mede omdat mensen antisemitische uitlatingen eerder melden. „Maar gezien de gebeurtenissen in het buiten land en voor een deel ook in het binnenland, heb ik sterk de in druk dat ook het niveau van antisemitisme is toegenomen". '24 man in een flatje, dat gelooft niemand' amsterdam Veertien Ecuadoriaanse muzi kanten krijgen geen uitkering van de Israëlische vliegtuig maatschappij El Al. Hoewel ze wèl op de zogeheten Kosto-lijst staan van slachtoffers van de Bijlmervliegramp, staat van de ze mensen volgens El Al niet vast dat zij in de getroffen flats hebben gewoond. Plaatsing op de Kosto-lijst be tekent niet automatisch dat ze in aanmerking komen voor een vergoeding uit het fonds, ver klaart advocaat Crans van El Al, omdat Justitie niet wil zeggen wat de criteria voor plaatsing op die lijst zijn geweest. Op de lijst staan de namen vermeld van die hebben kunnen t zij ten tijde van de ramp op 4 oktober illegaal in een van de getroffen Bijlmer flats verbleven. Ook het feit dat de veertien vervangende woonruimte heb ben gekregen van de woning- bouwcoöperatie Nieuw Amster- Twee bankrovers Vinkeveen waren ontsnapt uit cel vinkeveen gpd De 25-jarige Amsterdammer die vrijdagmorgen is aangehouden na de schietpartij bij Hotel Resi dence Vinkeveen waarbij een 40-jarige politieman werd doodgeschoten, is op 6 juli 1990 ontsnapt uit de jeugdgevange nis van Zutphen. Hij was ver oordeeld tot negen jaar gevan genis wegens 23 bankovervallen in Amsterdam. Die werden uit gevoerd door een bende van zestien man waarvan hij de lei der was. De 22-jarige bankovervaller kwam op 29 maart van dit jaar niet terug van proefverlof in De Grittenborgh in Hoogeveen, waar hij gevangen zat wegens geweldmisdrijven. De derde da der (23) heeft eveneens een strafblad. Waarvoor deze man precies is veroordeeld, kon een politiewoordvoerder het afgelo pen weekeinde niet zeggen. De neergeschoten opper wachtmeester wordt woensdag ochtend op de algemene be graafplaats in Wilnis begraven. Hij is overleden aan een slag aderlijke bloeding door een schotwond in de halsstreek, bo ven zijn kogelwerende vest Lubbers haalt overleg met Landbouwschap drie dagen naar voren Actievoerende boeren doen vandaag een laatste poging om ook in Nederland een massaal boerenprotest te ont ketenen tegen het landbouwakkoord tussen de Verenig de Staten en de Europese Gemeenschap. Vanuit Zeeland, Brabant en de IJsselmeerpolders vertrokken vanmorgen enige honderden trekkers richting Den Haag. De actie voerders hopen op een 'zwaan-kleef-aan-effect', maar daarvan was vanmorgen niet veel te merken. het water vanwege de geringe opkomst. De boeren vinden dat den haag «anp De actie is op touw gezet door het Landbouwschap het om- dezelfde boeren die afgelopen streden akkoord volledig moet woensdag demonstreerden in verwerpen, om vervolgens geza- Den Haag. Toen viel de actie in menlijk een vuist te kunnen maken richting politiek. Vol gens de planning zouden de boeren overmorgen in Den Haag aankomen, een dag voor het overleg tussen premier Lub bers en minister Bukman an landbouw met het Land bouwschap. Vanmorgen besloot Lubbers echter het overleg naar vanmiddag te verplaatsen om dat later vandaag een extra EG- beraad in Brussel plaatsvindt over het landbouwakkoord. Het was rond het middaguur nog niet bekend of de boeren hun actie nog zouden doorzetten. Volgens het ministerie van landbouw zal de overeenkomst overigens minder pijn opleve- rën dan aanvankelijk werd ge dacht. Als niets gebeurt, zullen de melkveehouders en de sui kerbietentelers vanaf 1994 er in inkomen op achteruitgaan. Hoeveel staat nog niet vast. Bukman wilde vandaag in Brussel voorstellen om Oosten rijk, Finland, Noorwegen en Zweden versneld tot de EG toe te laten. Volgens de overeen komst behoren deze landen tot de 'derde landen', waarnaar de zuivelexport moet worden ver minderd (voor Nederland komt dat neer op 20.000 ton minder export). Zitten de landen in de EG, dan zijn het geen 'derde landen' meer. Door een verla ging van de exportsubsidie op suiker zal de suikerprijs volgens het ministerie een aantal jaren met ongeveer 1 procent per jaar moeten dalen. Ook hiervoor probeert Bukman oplossingen te vinden in overleg met de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. doorn cees van dam dam en direct na de ramp in het Bijlmer sportcentrum zijn opge vangen, zijn voor Crans onvol doende redenen een uitkering te verstrekken. Volgens zijn papieren woon den op het adres dat de Ecua- dorianen hebben opgegeven in totaal 24 mensen. Het gaat om een tweekamerwoning. „Dat gelooft natuurlijk een mens", aldus Crans. Voor advocate Vehmeijer van de veertien staat het vast dat haar cliënten in een van de ge troffen flats woonden. „Ieder een kend ze. Ze liepen kort na de ramp door alle televisiebeel den en hebben met een politie man zelfs nog spullen opge haald uit hun getroffen flat." Crans zegt de indruk te willen wegnemen dat het Noodfonds krenterig is. Een vergoeding is bijvoorbeeld ook verstrekt aan iemand die uitsluitend aan de hand van een apothekersreke ning met naam en adres kon aantonen dat hij in de getroffen flat woonde. In totaal is volgens Crans ongeveer een miljoen gulden uitgekeerd aan 540 slachtoffers. Dat is gemiddeld bijna 2.000 gulden per persoon. Moe en niet erg voldaan. Zo kwamen gisteren de 750 Neder landse mariniers terug na een half jaar in Cambodja. Ondanks warme welkomstwoorden, van snotterende echtgenotes en vriendinnen, bossen bloemen en spandoeken met teksten als 'Welkom Joepie de poepie', heerste bij de meeste mariniers toch een wat katterig gevoel over hun bijdrage aan de groot scheepse VN-vredesoperatie in het land dat na jaren van burge roorlog aarzelend op weg is naar een nieuw bestaan. Zin loos is het verblijf in Cambodja niet geweest, dat wil geen van de bruingebrande mariniers be weren. Maar, aldus comman dant Herman Dukers, „echt baanbrekend zijn we niet bezig geweest". Het bataljon begon zes maan den geleden aan de opdracht in een van malariamuggen verge ven gebied in het noordwesten de Rode Khmer te ontwapenen. Maar de guerrillagroepering toonde zich doof voor alle op roepen van de internationale gemeenschap om mee te wer ken aan de vredesakkoorden van Parijs die vorig jaar oktober werden gesloten. De militairen hebben geen wapen ingeno- Toch is Dukers niet louter ne gatief over de moordenaarsben de van Pol Pot. „Vooral uit con tacten met de lagere echelons kon je merken dat er groepen zijn binnen de Rode Khmer die wel willen meewerken aan het vredesproces. Maar ja, je weet hoe het gaat bij die lui. Eén keer iets doen dat tegen de zin van de leiding ingaat en het is te vens je laatste keer geweest." Het is volgens Dukers moei- 'lijk in te schatten hoe groot de steun voor de Rode Khmer bij de bevolking is. „Als je in een Keurig in het gelid marcheren de mariniers bij aankomst op Schiphol naar gebied van de Rode Khmer woont, dan steun je ze, dat is duidelijk. Maar hoe ze verder liggen bij de mensen, valt niet na te gaan. Opvallend is wel dat de Rode Khmer al een tijdje on der teruggekeerde vluchtelingen actief werft, aanhangers op ver kiezingslijsten van andere par tijen heeft weten te krijgen en eind vorige maand de naam van haar politieke partij heeft veran derd." Het zijn tekenen die erop wijzen dat de verzetsgroepering niet alleen gokt op haar militai re kracht, maar mogelijk toch mee gaat doen aan de verkie zingen die voor april/mei vol gend jaar op het programma staan. Tot 31 januari heeft de verzetsgroep de tijd zich aan te melden voor de stembusgang. Omdat de Rode Khmer hard nekkig weigerde zich te laten ontwapenen, hielden de Neder landse mariniers zich maar be- hun geliefden. zig met patrouilleren om het banditisme enigszins te beteu gelen. Bovendien vingen ze de duizenden vluchtelingen op die naar hun huis terugkeren, bouwden ze bruggen en verbe terden ze de gezondheidszorg. „Nuttige bijdragen aan het weer op gang komen van het norma le leven", aldus Dukers. Het bataljon dat de groep van Dukers vorige week heeft afge lost, heeft door de Verenigde Naties een nieuw gebied toege wezen gekregen, waar het voor namelijk druk zal zijn de kie zersregistratie te beveiligen. Ge heel zonder gevaren zal hun werk niet zijn: „Een compagnie zal binnen zes uur paraat moe ten zijn om in hun sector VN- medewerkers die in de proble men zijn gekomen, te ontzet ten. En in Cambodja is het nog steeds zo dat alleen wapens tel len", aldus Dukers. rcbureau CPD Geme«nschappeli|!ie Persdtens Dordtse politie pakt bende 'snelkrakers' Met de aanhouding van 21 ver dachten heeft de politie in Dordrecht voorlopig 140 mis drijven opgelost, waaronder dertien 'snelkraken'. Van de 21 man zitten er nog 12 vast. De verdachten, voornamelijk uit Dordrecht, zijn tussen de 20 en 25 jaar. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. In september en oktober werd in Dordrecht, Sliedrecht, Zwijndrecht, Papendrecht, Ba- rendrecht en Oosterhout een aantal snelkraken gepleegd. De inbrekers vernielden met gesto len auto's winkelpuien in hun jacht op kleding, geluidsappara tuur, televisies en videorecor ders. Die snelkraken bleken steeds op dezelfde manier ge pleegd, waarna een speciaal team van vijf politiemensen op de zaak werd gezet. Niet alleen loste de politie met de aanhoudingen de snel kraken op. Ook 63 woningin braken, 26 inbraken bij bedrij ven, 11 inbraken in bergingen, 23 diefstallen uit auto's en 4 autodiefstallen werden opge lost. zaandam anp Een actiegroep die zich de Ex plosieven Opruimings Dienst noemt, claimt de inbraak in munitiefabriek Eurometaal in Zaamdam waarbij gistermiddag tientallen zakken met docu menten zijn ontvreemd. Wat voor papieren precies zijn buitgemaakt, is niet be kend. Dat moet nog worden uit gezocht, aldus een verklaring van de inbrekers. Daarin staat ook dat de actie is bedoeld als protest tegen de produktie van wapentuig. „Produkten van Eu rometaal zijn in het verleden geleverd aan Irak en Iran. Nu staan leveranties op stapel aan Turkije. Daar wordt de munitie gebruikt tegen de Kurden", al dus de verklaring. Eurometaal weigert elk com mentaar. „Wij zitten op zondag avond allemaal gezellig thuis en we zullen er maandag wel eens naar kijken", aldus een woord voerder gisteren. Het complex van Eurometaal heeft gedeelte lijk de status van militair terrein en heeft een daarop afgestemde verscherpte bewaking, zo liet het bedrijf eerder weten. De in brekers kwamen binnen door een ruit in te slaan. zieuwent gpd Het concert dat Normaal op Eerste Kerstdag zou geven in de Werenfriduskerk in het Achterhoekse Zieuwent gaat niet door. Het parochiebe stuur vindt bij nader inzien dat een optreden van Nor maal niet in een kerk thuis hoort, ook niet met de aange paste teksten die de Achter- hoekse rockformatie voor de gelegenheid had gemaakt. De opbrengst van het mini- concert van zes nummers was bestemd voor de restau ratie van de kerk, die onder meer met een lekkend dak te kampen heeft. Aanvankelijk was de parochie blij met het belangeloze kerst-optreden van Normaal. Dat men nu terugkrabbelt, heeft volgens het parochiebe stuur niets te maken met het kerst-repertoire van Nor maal. Hoofdbezwaar is de kerk als lokatie. Bovendien is het tijdstip van tien uur 's avonds op Eerste Kerstdag „een niet gelukkig gekozen moment". Een vrouwelijke beroepssoldaat wordt tij dens een oefening van de landmacht in De Peel verkracht. Een incident of het topje van de ijsberg? „De eerste keer dat een vrouw aangifte heeft gedaan van een ver krachting tijdens een legeroefening", laat de Koninklijke Marechaussee weten. Een incident, zegt Defensie. Maar het imago van het leger heeft wel een deuk opgelo pen. den haag ans bouwmans Meer vrouwen in de krijgsmacht: Defensie streeft er al jaren naar. Alleen wil het maar niet lukken. Op dit moment is één op de twintig kortverbandvrijwilligers vrouw ter wijl het streefdoel voor volgend jaar één op de twaalf is. Dat wordt bij lange niet ge haald, zo liet minister Ter Beek van defensie vorig jaar al weten. Want door de enorme bezuinigingen op Defensie is er geen plaats voor nieuwe mensen. Maar er is nog een probleem: het beeld dat vrouwen hebben van het leger. „Dat beeld is negatief, te negatief," zegt defensie woordvoerder Van Berkel. En niet geheel ten onrechte: „Het leger is voor een deel in derdaad nog een mannenmaatschappij, maar wij denken dat er toch te negatief over wordt gedacht." Via lesprogramma's en op leidingen wordt de emancipatiegedachte onder de militairen verspreid. Een verkrachting in een legertent is ech ter niet bepaald een signaal dat het met de vrouwvriendelijkheid in het leger de goede kant opgaat, erkent hij. „Maar als er iets fout gaat, betekent dat nog niet dat ons be leid heeft gefaald. Wij zijn al geruime tijd bezig met de integratie van vrouwen. We zijn er nog niet, maar we hebben geen en kele aanwijzing dat het binnen de krijgs macht erger zou zijn dan in de burgermaat schappij." Er zijn inderdaad geen aanwijzingen dat het seksisme in het leger erger is dan elders. Bij de soldatenvakbonden ACOM en AFMP komen er weinig klachten over binnen. Woordvoerder Van der Maas van de Alge mene Federatie Militair Personeel spreekt over een of twee gevallen in de afgelopen vijfjaar. „Maar geen schokkende." De Algemeen Christelijke Organisatie van Militairen hield in 1985 een enquête onder de vrouwelijke leden. Daaruit bleek dat driekwart van hen wel eens last had van on gewenste intimiteiten, variërend van seksu eel getinte grapjes tot 'aanranding. Het seksisme in het 'legergroen' is niet erger dan elders in de samenleving, zo conclu deerde ook de ACOM daaruit. En ook in het rapport 'Geweld in de krijgsmacht' van enkele jaren geleden wordt geconstateerd dat „de zwaardere vor men van agressief gedrag, zoals seksuele handtastelijkheden, niet vaker in de krijgs macht worden aangetroffen dan bij verge lijkbare groepen in de samenleving als ge heel". Cijfers over seksueel geweld in het leger zijn niet onmiddellijk voorhanden, zo blijkt. Elk krijgsmachtonderdeel kent een coördi nator emancipatiebeleid, die tevens als ver trouwensvrouw functioneert. Het is echter niet bekend hoe vaak zij met gevallen van seksuele intimidatie hebben te maken. De 2.567 vrouwen die bij de Koninklijke Marine, Landmacht, Luchtmacht en Mare chaussee werken, worden op een paar uit zonderingen na (in onderzeeërs bijvoor beeld) overal ingezet. Het streven van De fensie is de vrouwen over de hele krijgs macht te verdelen. In de Verenigde Staten (waar één op de negen militairen vrouw is) ontstond dit jaar een golf van publiciteit rond seksueel geweld in het leger toen be kend werd dat tijdens de Golfoorlog 24 sol dates waren verkracht door collega's. De discussie over het inzetten van vrouwen in oorlogssituaties werd weer aangewakkerd. Zo'n discussie is hier echter niet aan de orde, meent Van Berkel. De verkrachting in De Peel tijdens een militaire oefening ver andert daar niets aan. zeewolde Een groep van circa honderd Bosnische vluchtelingen is zaterdag aangekomen in Zee wolde. De Bosniërs maken deel uit van een groep van in totaal 240 personenen die de Neder landse regering medio oktober had uitgenodigd. De resterende 140 vluchtelingen komen naar verwachting volgende week. De Bosniërs vertrokken vrijdag rond het middaguur uit de Kroati sche stad Kariovac, waar zij twee maanden in een opvangkamp ver bleven. De vluchtelingen zijn allen burgers die gevangen hebben ge zeten in diverse concentratiekam pen in Bosnië-Hercegovlna. Vele vluchtelingen zijn geslagen door hun bewakers en getuige geweest van martelingen. Voor de KRO-televisie pleitte secretaris-generaal Van Eekelen van de Westeuropese Unie (WEU) gisteren voor militair ingrijpen in Bosnië. „Ik vind persoonlijk dat we onze militaire middelen moe ten gebruiken In Bosnië-Hercego vlna, omdat onze geloofwaardig heid op het spel staat", aldus Van Eekelen. Hij wordt In die opvatting ge steund door minister Van den Broek en diens voorganger en momenteel Hoge Commissaris voor de Minderheden van de CV- SE Van der Stoel. Tijdens de uit zending werd ook een telefo nische enquête gehouden, waarbij 91 procent van de ondervraagden zich uitsprak voor militair Ingrij pen. fOTO ANP COR MULDtR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3