'Asiel vragen is toch geen misdaad?' Nederlaag voor Russische volk De kapper wil Cicciolina Feiten &Meningen MAANDAG 7 DECEMBER 1992 Een Pyrrhus-overwinning voor Boris Jeltsln. CORRESPONDENT Echt blij kan de Russische presi dent Boris jeltsin niet zijn met de overwinning die hij het afge lopen weekeinde boekte op het Congres van Volksafgevaardig den. De geheime stemming za terdag in het Kremlin bracht namelijk niet de gewenste wa terscheiding tussen hem en de door parlementsvoorzitter Chasboelatov geleide oppositie. Een Pyrrhus-overwinning, con stateerde Chasboelatov tevre den. Een waarschuwing dat de president niet moet blijven spe len met het idee om het parle ment huiten spel te zetten. Voor hel uitoefenen van een presi dentiële dictatuur heeft hij ge woon te weinig steun. Bovendien zag Chasboelatov de macht van hel parlement op een onderdeel aanzienlijk ver sterkt. Voorheen mocht Jeltsin parlement hel ovcrneids-appa- raat reorganiseren. Ministeries opheffen dan wel oprichten bij voorbeeld. Daaraan is sinds za terdag een einde gekomen. Geheime stemming Chasboelatov heeft het handig gespeeld, iiij wist door te druk ken dat de stemming over ne gen wijzigingen op de grondwet (waarvan er zeven betrekking hadden op de machtsverhou ding tussen Jeltsin en parle ment) in het geheim zou wor den gehouden. Daarmee be reikte hij dat afgevaardigden niet door het leltsin-kamp on der druk konden worden gezet. Dat dit gebeurt, ligt voor de hand. Op het Congres zitten veel directeuren en vertegen woordigers van instituten die hun baan hebben te danken aan loyaliteit aan Jeltsin. Wat dat betreft is er weinig verande ring gekomen na het socialisme. De radicale democraat Stanislav Sjoestov zei het openljk: „Bij een geheime stemming zijn we er niet Zeker van dat deze aan hangers van Jeltsin hun stem niet aan Chasboelatov verko pen!" Volgens de behoudende fractie leider Joeri Gecht van de Indus triële Unie waren afgevaardig den in de nacht van vrijdag op zaterdag uitputtend bewerkt door 'Boerboelis en zijn man- Dat kan niet ver bezijden de waarheid liggen, gegeven op merkingen van Volksafgevaar digden zaterdag, dat zij niet echt rustig hadden geslapen. Waarom? De presidentiële raad gevers hadden vooraf berekend pat het de oppositie niet zou lukken de tweederde meerder heid te halen die nodig is om de grondwetswijzigingen aanvaard te krijgen. Op een totaal van 1.041 afgevaardigden zouden 694 stemmen nodig zijn. Maar door de onverzoenlijke houding van Jeltsin op het Con gres, die weigerde het vooraf op een akkoord te gooien met zijn •voornaamste critici in de Burger Unie en die het Congres boven dien confronteerde met eisen voor nog meer macht, was het aantal voorstanders van meer bevoegdheden voor het parle ment opgelopen. Chasboelatov liet geen middel onbeproefd. Zelfs negen afge vaardigden die tijdens deze zit ting in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, kregen de stembiljetten op hun bed. Uiteindelijk kwamen de tegen standers van premier Gaidar een paar stemmen te kort voor een sensatie. Radicale democra ten, zoals de priester Gleb Ja- koenin, verklaarden dat Jeltsin niet zou hebben geschroomd het parlement te ontbinden als de amendementen wei waren Toch zijn dat loze dreigemen ten. Jeltsin had namelijk in zijn waarschuwing van vrijdag al aangegeven dat hij best bereid was het parlement het laatste woord te geven bij de benoe ming van sleutelministers (de fensie, binnenlandse zaken, staatsveiligheid, economische zaken). Maar het naar huis stu ren van een kabinet, dat moest het voorrecht van de president blijven. Chasboelatov wil echter niets weten van deze 'presidentiële democratie'. Hij draait de zaken liever om. De positie van de president is versterkt, zei hij gis teren, want de president kan al leen maar blij zijn dat het parle ment nu meer controle op de regering kan uitoefenen. 'Samenwerking' Chasboelatov wil daarmee zeg gen dat Jeltsin president met een zekere macht kan blijven, als hij Gaidar en-de andere radi cale hervormers in de regering maar laat vallen. „Het is de hoogste tijd voor constructieve vormen van samenwerking", al dus Chasboelatov. Of dat er van komt? Alles is mo gelijk. De amendementen waar over zaterdag werd gestemd, moeten nog in 'tweede lezing' qua tekst worden goedgekeurd. Voor de Congres-resolutie die het regeringsbeleid bekritiseert geldt hetzelfde. Lipitski, de fractievoorzitter van de Burger Unie, heeft al aange kondigd dat van zijn kant nieu we wijzigingsvoorstellen op de gronawet zullen komen die toch ten doel hebben het parle ment meer greep op de presi dent te geven. Chasboelatov zou dat moeten voorkomen, omdat het agendapunt 'wijzi gingen van de grondwet' zater dag met de stemming is afge rond. Maar regels zijn er in dit ge vecht om machtsposities, om de vraag wie de meeste invloed op de president kan uitoefenen, niet echt. En als ze er zijn, worden ze net zo gemakkelijk gewijzigd. „Er zijn geen winnaars of verlie zers aan te wijzen dit weekein de", gaf de sluwe conservatief Sergej Baboerin als reactie op de stembusuitslag. Niet waar. De onverkwikkelijke machts strijd tussen regering en parle ment, met Jeltsin nu nog als steunpilaar van het kabinet, wordt onverbiddelijk voortge zet. Het Russische volk verliest. De grote kladderadatsj wordt met de schijnbewegingen in het Kremlin namelijk niet uitge steld. Regering dreigt met aftreden Het Russische kabinet zal van daag in zijn geheel aftreden wanneer het Congres niet ak koord gaat met de benoeming van de door president Boris Jeltsin voorgedragen Jegor Gai dar tot premier. Dat hebben medewerkers van Jeltsin ge zegd. Vice-premier Alexander Sjochin voorspelde volgens het persbureau Itar-Tass een „har de strijd om de kandidatuur van de premier". Vluchtelingenwerk Nederland wil Grenshospitium sluiten voor asielzoekers De inzet van de Mobiele Eenheid vorige week in het Grenshospitium is het be gin van een onverbiddelij ke geweldsspiraal in het asielzoekersverblijf in Am sterdam Zuid Oost. Het met verlof sturen van de directeur zal daaraan niets veranderen. „Het is niet de schuld van de leiding, het personeel of de vreemdelingen, maar van het wezen van het Grenshospitium: je kunt mensen die asiel komen vragen niet samen met crimine len opsluiten zonder boosheid en frustratie op te wekken", al dus woordvoerder Biesma van de Vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland. En daarom moeten in het Grenshospitium geen asielzoekers meer worden opgesloten. Vorige week maandag trokken veertig ME'ers het Grenshospi tium binnen en maakten met de wapenstok een einde aan een vermeende bewonersop stand. Tiert asielzoekers werden afgevoerd naar isoleercellen in de Bijlmerbajes en Veenhuizen. De rijksrecherche onderzoekt nu klachten over het gebruikte geweld. Voor advocaten en hulpverleners betekenen de ge beurtenissen het definitieve fail liet van 'de Bullebak', dé bij naam van het gebouw aan de Bullewijk. Zeven maanden is het Grens hospitium open en zeven maanden regent het incidenten. Vlak na de door felle protestac ties verstoorde opening over leed de zwangere Zaïrese asiel- zoekster Jean Muluta. Naar later bleek aan ernstige bloedarmoe de die bij de tekortschietende medische controle niet was op gemerkt. Isoleercellen De ernst van de spanningen De afzonderingsruimte van het Grenshospitum in Amsterdam. kwam pas goed naar buiten toen eind november bleek dat asielzoekers als disciplinaire maatregel werden opgesloten in isoleercellen van de Bijlmerba jes zo'n beetje het zwaarste dat gevangenisdirecties voor ge detineerden in petto hebben. De bewoners klagen dat ze wor den behandeld als dieren. Bij ziekenhuisbezoek zouden ze in de handboeien worden gesla gen of met hun middel vastge ketend aan het busje ze worden vervoerd. Volgens het 'reglement voor het regiem in een grenslogies' mo gen de bewoners van het Grens hospitium zich de hele dag door vrij door het gebouw bewegen, vrij telefoneren en contacten onderhouden met erkende hulpverleners en advocaten. Be woners worden weliswaar 'om beheersredenen' 's nachts op hun kamer opgesloten, maar het staat ze vrij om weg te gaan. „Zij het in één richting", voegt staatssecretaris Kosto van justi tie er steevast aan toe, „naar het land van herkomst." Anders verging het Asum Ahemsah. Volgens hulpverle ners is hij na een woordenwis seling met een bewaarster twee maal een week opgesloten in een isoleercel. Asielzoeker Sillah werd in een isoleercel gestopt na een woordenwisseling over het terugbrengen van geleende tijdschriften. Hij heeft daarvoor na tussenkomst van zijn advo caat schadevergoeding gekre- gen:-een tientje per dag. Kon het ministerie van justitie de voorvallen aanvankelijk af doen als gewenningsproble- men, vorige week werd besloten directeur Hofstee met buitenge woon verlof te sturen en plaats te laten maken voor de in het gevangeniswezen gepokte en gemazelde 'regiomanager' de- linquentenzorg Van Huet. Hij heeft de afgelopen jaren ge werkt als projectleider in de Bijlmerbajes en moet nu de spanningen oplossen. Met 'inci denten' zoals de inzet van de ME heeft dat volgens Justitie geen rechtstreeks verband. Ook niet met het personeelsfeest dat tot woede van de bewoners in het hospitium werd gehouden vlak nadat negen van hen in isoleercellen waren gestopt. „Van Huet moet in algemene zin de problemen aanpakken", zegt de woordvoerder die niet nader op de problemen wil in gaan. „Er zijn zo veel dingen en die kun je niet allemaal simpel weg onder één noemer bren gen." Vernederend Volgens advocaten en hulpver leners zullen verschuivingen in de leiding niet veel uithalen, omdat het niet het wezenlijke probleem aanpakt. „Je kunt mensen die alleen maar asiel komen aanvragen niet opslui ten zonder spanningen op te roepen", zegt Biesma, „Justitie heeft daar op geen enkele ma nier rekening mee gehouden. Integendeel: de spanningen zijn vergroot door behalve asielzoe kers ook criminele vreemdelin gen die wachten op hun uitzet ting in het Grenshospitium op te sluiten. Zo worden welwillen de, keurige mensen over één kam geschoren met criminelen. Dat wordt als vernederend erva- Het 120 bedden tellende hospi tium is gebouwd om kansloze asielzoekers een beter verblijf te bieden dan in het uit zijn voe gen barstende onderkomen op Schiphol-Oost. „Wij hebben er vrede mee dat mensen die geen recht op asiel hebben worden uitgezet", zegt Biesma, „Maar behandel ze niet als criminelen, want het vragen om asiel is toch geen misdrijf?" Slovenië is onafhankelijk, nou en? Op wie moeten we stemmen dan? De kapper slaat vuile praat uit, terwijl zijn vrouw sloffend de gevallen plukken haar bijeen veegt. Een studente uit Bosnië voelt zich niet langer welkom, en de bistro maakt hoogtijdagen door. de krant, „...nu heb ben ze een plan ge maakt om Bosnië op te delen tussen Servië en Kroatië. Dat daar is Kroatisch en dit Ser visch gebied, met hier en daar een eilandje voor de andere partij. Dat kan toch niet?" Slovenië heeft zich aan de Zuidslavische broe dertwist ontworsteld, dat staat vast, maar voor de kapper is Joe goslavië nog geen ver leden tijd. „We spre ken dezelfde taal. Nou ja, de Serviërs hebben het cyrillisch schrift, maar we kunnen elkaar verstaan, we kunnen met elkaar praten en dat is goed." Aan de muur, tussen twee grote spiegels, prijkt een geschetst portret van Tito. „In Servië prikken in het weekeinde t varken aan het spit, in Kroatië roos teren ze een schaap. En wij hier in Slove- laten op zondag de betonmolen draaien." De kapper grinnikt om zijn ei gen grap. „Wij blij ven aan het werk." Een fraai exemplaar, deze kapper. Terwijl de ministaat Slovenië zo snel mogelijk aansluiting zoekt bij het geciviliseerde Europa, spreekt hij onverholen zijn twijfel uit over de verkiezingen in zijn land. „Wie moet je kiezen? Ik zou het t weten. Als we nou zo'n Cicciolina hadden, zoals in Italië... Daar zou ik wel op stemmen. Maar die heb je hier niet. De politiek telt slechts een stuk of r vrouwen en die zijn doktor, of iets anders gewichtigs. Politici!" Van dat soort moet hij duidelijk niets hebben. Geef hem maar mooie meiden, zoals de halfblote juffrouw op de kalender i de muur, of deze, zegt hij grijn- zend, als hij de krant opslaat bii een kleurenfoto van een schaars geklede dame met welgevulde boezem. „Dat is n Amerikaanse", glundert hij, terwijl n vrouw zonder acht te slaan op haar in voorbij sloft en mijn afgeknipte plukken haar bijeen veegt. De kapper is niet erg onder de indruk i het onafhankelijke Slovenië. „Dat ets voor jongeren", meent hij. „Wij ouderen hebben al zoveel meege maakt. En wat is er nou veranderd? Het leven gaat gewoon zijn gangetje. Tja, de politici zijn een beetje veranderd. En er zijn werklozen, honderdduizend mensen zonder werk. Vroeger had ie dereen werk. Weinig loon, maar als man en vrouw allebei werkten, hielden ze toch wel wat over. Maar nu kan dat niet meer. Nou ja, er waren ook veel te veel mensen in dienst bij de bedrijven, nsen op kantoor die eigenlijk niks te doen hadden. Dat is nu anders, ja." Hij is zo'n man die je overal kunt ont moeten, in willekeurig welke kappers zaak. Een vraagje is voldoende voor n onstuitbare woordenvloed, terwijl hij je oren vrij knipt. Over de oorlog in Bosnië schudt de kapper mistroostig het hoofd. „Dat is niet goed, dat is crimineel. De me moeten de liefde bedrijven, geen log voeren. Kijk...", hij grijpt weer Europa Nou is die kapper maar een van de ve len, natuurlijk. De meeste Slovenen juichen de onafhankelijkheid van harte toe en zeggen dat het allemaal al veel eerder had moeten gebeuren. Over de zesdaagse 'Blitzkrieg' die in juni vorig jaar de onafhankelijkheid inluidde, zijn de meningen verdeeld 'het heeft te veel offers gekost' versus 'blij dat het zo snel was afgelopen' maar er is een stemmigheid over de toekomst. Slovenië (amper twee miljoen inwo ners. van wie 340.000 in de hoofdstad Ljubljana die in het hart van de repu bliek ligt, op nergens meer dan twee uur rijden van de grens) moet zich richten op Europa. Dat wil in eerste in stantie zeggen op de buurlanden Italië en Oostenrijk, waarmee al nauwe his torische banden bestaan. Ljubljana maakt een welvarende in druk. Veel sjieke winkels met hoog ge prijsde kleding en schoenen, restau rants en cafés die niet onderdoen voor die in Amsterdam. Het oude stadscen trum toont een architectonische mix van Duitse en Italiaanse bouwstijlen. Het zou een fraai Oostenrijks stadje kunnen zijn. De meeste Slovenen lopen er redelijk gesoigneerd bij, het aantal luxe auto's is veel groter dan in andere steden in het voormalige Oostblok en de credit card blijkt als betaalmiddel vrijwel in geburgerd. Als contrapunt fungeert het aantal dronken lorren, echt tollend op hun benen, dat opvallend groter is dan in bijvoorbeeld het naburige Honga rije. Aardig voor Nederlanders is de consta tering dat de fiets het hier goed doet. Opvallend voor een bergstaatje, dat dankzij uitlopers van de Alpen steeds meer in trek raakt bij ski-fanaten. Waar elders in Midden-Europa de fiets hoog uit dienst doet op het platteland, blijkt het in Ljubljana een handig hulpmid del bij het boodschappen doen, met Sloveense president Kucan herkozen De Sloveense president Milan Kucan is gisteren in de eerste ronde van de pre sidentsverkiezingen herkozen. Volgens een prognose van de Sloveense televisie haalde hij 63 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal, de christende mocraat Ivan Bizak, kwam niet verder dan 19,7 procent. Naast een president moest ook gestemd worden voor een nieuw parlement. Bij die verkiezing zou volgens de prognoses de Liberaal-Democratische Partij met 23 procent als grootste uit de bus komen. De Christen-Democraten onder leiding van oud-premier Peterle haalden zo'n 20 procent. een mandje achterop. Disco Klub K4 is een studentendisco. Ten minste, dat beweert de jongen aan de kassa. Maar de kelderachtige ruimte wordt gevuld door nasale klanken, die nog het meest aan een doedelzak, doen denken. Op het podium staat een folk groep uit Sloveens Istrië. Drie heren die zichtbaar al de dertig zijn gepas seerd. Ze doen onmiskenbaar hun best, maar het kan de Sloveense stu denten niet bekoren: er zijn amper twintig toehoorders in de schamel ver lichte zaal. „Jammer", vindt Galina, „want deze muziek is eigenlijk veel mooier dan dat gedreun van de Pet Shop Boys of De- peche Mode (twee bands die het goed doen in Midden-Europa, OH). Maar als ze hier disco draaien staat de hele dansvloer vol." Ze studeert economie, vertelt ze. Maar ze voelt zich eigenlijk niet meer zo thuis in Ljubljana. „Ik kom uit Bosna. Ik woon hier al vijf jaar, maar sinds ongeveer een jaar voel ik me niet langer welkom. Ik word be handeld als een vreemdelinge. Ik zou wel weg willen, maar ik weet niet waar heen. Bovendien is mijn vriend Slo- veen. En hij heeft hier zijn werk. hij is de manager van deze tent." Galina volgt de oorlog in haar land van een af stand. Haar familie is tot dusver buiten schot gebleven, in door Kroaten be heerst gebied. Ze is somber over de toekomst, wil er niet over praten. Lie ver luistert ze naar de muziek. „Die is tenminste puur." Ljubljana Is een architectonische mix van Duitse en Italiaanse bouw stijlen. Sinds de onafhankelijkheid laten de Slovenen de betonmolen draaien. Ook de burcht op de heu vel staat in de stei gers. foto ONNOHAVERMANS Marmer Bistro Platonov lijkt de ontmoeting plaats voor de crème de la crème van Ljubljana. Hefen in strak gesneden pak, met zijden das en fris geschoren, dames in bont, kort gerokt en hoog ge hakt, nemen plaats aan de tafeltjes - voor een half uurtje, want na de lunch wachten weer gewichtige zaken. De ta feltjes zijn van glas, in koper gevangen en verzonken in de marmeren vloer. Ook de muren zijn bedekt met mar mer, waarin rechthoekige lampjes hun bescheiden licht werpen op de groene leren banken waarop de gasten, onge makkelijk, hun maaltijd verorberen. De eikenhouten kozijnen omlijsten een groepje zacht wiegende berken in herfsttooi in het parkje buiten, de witte stammen en het bruin-gele blad in schilderachtig contrast met de helder blauwe lucht. Binnen is er de keuze uit zeven soorten witte wijn en vijf soorten rood. De lasagne en timarisu van de menukaart blijken in trek. Glanzend nieuwe briefjes van 100 en 1.000 tolarjev wisselen knisperend van eigenaar. Sinds een paar weken heeft Slovenië dan echt zijn eigen geld, voor lopig alleen nog in biljetten. Munten van 1,5,10 en 50 'tollar' volgen nog voor het einde van het jaar, weet de kapper trots te melden. Slovenië mag na de scheiding van Joegoslavië dan kampen met een haperende economie omdat de oude, vertrouwde afzetmarkt is weggevallen, het vrolijke geroeze moes in Platonov bewijst dat geld wel degelijk gelukkig maakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2