Nederlandse skiërs hebben te weinig respect voor de bergen i Naar de hollen of iets verder weg: Vrouwen voortdurend aangesproken Toerisme V MAANDAG 7 DECEMBER 1992 21 REDACTIE ROB VAN DEN OOB8ELSTEEN REISBERICHTEN Skiën in België Eindeloze loipen in de Belgische Hoge Venen. foto opt Jaren achtereen waren er wegens gebrek aan sneeuw nauwelijks mogelijkheden, maar ze houden vol in België. Eens moet de winter ook in de Ardennen weer terugkomen. En dan is het wel zo prettig de prospectus bij de hand te hebben die de Dienst voor Toerisme van de Oostkantons ook nu weer heeft uitgegeven. In die prospec tus zijn uitgebreide beschrijvingen opgenomen van 23 Ardense ski centra die bij elkaar een langlaufnet van 560 kilometer aan ge spoorde loipen beheren. Ook beschikt het gebied, zo blijkt uit de brochure, over 4 heuse afdalingspistes en 4 rodelbanen. Telefoon nummers voor informatie over verkeers- en sneeuwtoestand com pleteren het geheel. Info: Dienst voor Toerisme van de Oostkantons in St. Vith, tele foon (vanuit Nederland): 09 32 80 22 76 64. Langlaufen op Spitsbergen Zeer sneeuwzeker en heel apart is Spitsbergen. Het eiland is heel goed per ski te verkennen, een mogelijkheid die wordt geboden door Norske Turist Service. Als meest geschikte maanden worden april en mei genoemd, op het moment dus dat het weer vrij stand vastig is en er een gerede kans bestaat dat het noorderlicht kan worden aanschouwd. Info: Norske Turist Service, Herenweg 64, 2101 ML Heemstede, telefoon 0 23 - 28 98 56. Antwerpen maakt zich mooi Antwerpen is in 1993 Culturele Hoofdstad van Europa en dat valt te merken. De stad 'maakt zich mooi'. Zo wordt er rondom de be faamde burcht 'Het Steen' hard gewerkt aan het zogenaamde Scheldekaai-projekt, verdwijnt op de Meir een gevel van glas en aluminium omdat die niet past in het estetisch kader van de straat en worden in de kathedraal (die onlangs eindelijk uit de steigers is gekomen) de laatste restauratiewerkzaamheden uitgevoerd. Op 26 maart 1993 moet alles klaar zijn, maar hoogtepunt van 'Antwerpen 1993' wordt ongetwijfeld zaterdag 11 september als de 'Europese Open Monumentendag' zal worden gehouden. Informatie over het hele Antwerpse jaarprogramma: Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435-437, 1017 BR Amsterdam, te lefoon 0 20 - 625 12 51. Fietsen in China en Vietnam 't Is niet nieuw, maar wel apart: fietsen in China en/of Vietnam. De op fietsvakanties gespecialiseerde reisorganisatie Vlieg Fiets heeft beide landen nu ook in haar programma opgenomen. Vooral de 850 kilometer lange route door de Chinese provincie Guangdong is bijzonder. Hij mag namelijk individueel worden afgelegd en dat was in een land als China tot nu onmogelijk. Info: Vlieg Fiets, Utrechtseweg 148, 3818 ER Amersfoort, tele foon 0 33 - 65 02 65. Religieuze fantasieën Zonder enige twijfel de merkwaardigste kersstallenshow van Euro pa. En tegelijkertijd ook de vermakelijkste en de vertederendste. De geboorte van Jezus Christus gezien door de bril van kerststallen- bouwers uit de hele wereld en uit alle tijden. Vroeger was de expo sitie te bewonderen in een paar oude loodsen bij Monschhau; nu is ze te zien in Hergersberg/Losheim, precies op de Belgisch/Duitse grens. Om nooit te vergeten: het kindeke Jezus in een oranje zwem- vestje, maar ook Maria die rechts achterin op een electrisch fornuis een kippetje staat te braden. Religieuze fantasieën zijn er in alle soorten omdat men in China nu eenmaal een heel andere voorstel ling heeft van het uiterlijk van het arme timmersmansechtpaar uit Nazareth dan in Senegal. Pronkstuk van de tentoonstelling: de le gendarische Marcellus-kribbe uit Rome. Info (vanuit Nederland) 09 32 80 54 87 29. uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie- afdeling. Hoogteziekte kan zelfs dood tot gevolg hebben Nederlanders gaan vaak slecht voorbereid met win tersportvakantie. Ze beste den te weinig aandacht aan kleding en materiaal, nemen te weinig tijd om te acclimatiseren en willen el ke dag van hun vakantie benutten om te skiën of te langlaufen. De Voorburgse anesthesio loog (iemand die zich bezig houdt met de wetenschap van de anesthesie) dr. N. C. Bakker: „Wij Nederlanders denken dat we het wel weten. Die Zwitsers en Oostenrijkers hoeven ons niets te vertellen. Even de tijd nemen om aan de ijle lucht te wennen, vinden de meesten niet nodig. Al direct na aan komst wordt er het liefst een flinke skitocht gemaakt. Een valpartij over een lullig bobbel tje is dan niet uitgesloten, met veelal een been- of armfractuur als gevolg." De bergen zijn prachtig, maar vakantiegangers uit een land dat voor een groot deel onder het zeeniveau ligt, moeten er volgens Bakker 'veel respect voor hebben'. De arts, verbon den aan het Diaconessenzie- kenhuis in Voorburg, was een van de organisatoren van het symposium 'Bergziekte ziek in de bergen' dat enige weken geleden werd gehouden. De bij eenkomst was vooral bedoeld als nascholingscursus voor huisartsen. „Want zij krijgen steeds vaker te maken met een ongelukkige afloop van een wintersportvakantie van hun patiënten", zegt Bakker. Voorkomen Het aantal ongevallen tijdens de wintersport neemt nog elk jaar toe. Ongevallen die volgens de aenesthesioloog en zijn mede organisator, de keel-, neus- en oorarts dr. M. F. F. Franken dikwijls kunnen worden voor komen. De grootste fout die de gemiddelde Nederlander maakt, is dat hij eenmaal op zijn vakantieadres aangekomen 'direct op volle kracht van start gaat'. Bakker: „Wennen aan het andere klimaat en de hoogte is er niet bij, dat is zonde van de tijd. Er is tenslotte voor een week betaald en daarom moet elke dag worden benut. Het eer ste slachtoffer dat door red dingswerkers van de bergen Vooral tourenskiërs kunnen, als ze boven de 2.500 meter komen, last krijgen van hoogteziekte bij te snel stijgen. foto» rob van den dobbelsteen wordt geplukt, is daarom niet zelden een Nederlander." De gemiddelde landgenoot kent de gevaren in de bergen niet. „Wij lijken eigenlijk precies op Duitse badgasten die menen dat zij de Noordzee kennen, zich ver in zee begeven en ver volgens in de problemen ko men." Het wordt vaak met moeite gepikt, zo stellen de twee artsen, als een berggids een tocht uitstelt omdat het weer slecht is. „De Nederlandse vakantieganger weet niet aan welke gevaren hij zich bloot stelt." Derde dag Veel ongevallen doen zich voor op de derde dag van de winter sportvakantie. „Dan denkt de vakantieganger dat hij het skiën al onder de knie heeft en wordt wat onvoorzichtiger. Moeheid speelt ook een grote rol, de spieren hebben dan al zo veel te verwerken gekregen", aldus de artsen, die zelf enthousiaste skiërs zijn. Er is volgens hen geen reden hart- en longpatiënten af te ra den een wintersportvakantie te houden. „Ze moeten zich wel goed aanpassen en rustig be ginnen. Hartpatiënten die gaan langlaufen, moeten vooral let ten op de wandeltijden van uit gezette routes. Staat er tweeën half uur voor een bepaald tra ject, dan mogen zij daar wel vijf uur voor uittrekken. Want bij die tweeënhalf uur is men er van uitgegaan dat er niet gerust wordt. Dat moeten hartpatiën ten uiteraard wel doen." Voor mensen die in het hoog gebergte willen gaan skiën, wandelen of klimmen ligt nog een ander gevaar op de loer: berg- of hoogteziekte. „De weten daar niet veel van", stelt dr. Franken. De eer ste verschijnselen (hoofdpijn, slapeloosheid, misselijk, geen trek in eten) ontstaan door zuurstofgebrek en doen zich voor als de bergwandelaar of -beklimmer op een hoogte van zo'n 2500 meter komt en daar gaat overnachten. De 'bergbestormer' die zich daaraan niet stoort, kan als hij nog hoger komt (wat vooral in skigebieden in Zwitserland en Frankrijk dikwijls kan voor komen) in ernstige proble men komen (desoriëntarisatie, benauwdheid, knallende kop pijn) en op den duur kan hij zelfs in een coma raken. Een ra zendsnelle tocht naar beneden, biedt oplossing (in het dal knapt de patiënt na een of twee dagen wel weer op), maar waar haal je zo snel hulp vandaan als er geen gids bij je is die een red- dingshelicopter kan oproepen. Boek over vakantieperikelen in islamitische landen EVELIEN BAKS „Bij het zwemmen in Marsa Matruh werd ik in het water door een jongen beetgepakt, die plotseling tussen mijn benen door dook. Ik was de enige vrouw in het water, terwijl de Egyptische vrouwen onder hun parasols zaten. Ik schreeuwde het uit. Pas toen mijn vriend achter de vluchtende aanvaller aanliep en dreigend zijn gebal de vuist liet zien, lachten de toeschouwers al zwaaiend. In hun ogen had mijn vriend zijn eer verdedigd. Was ik alleen ge weest, dan had ik onder afkeu ring de verantwoordelijkheid voor het voorval moeten dra gen." Een vakantiebezoek aan de islamitische mannenmaat schappij verloopt voor vrouwe lijke toeristen uit het 'mondaine westen' op z'n zachtst gezegd niet altijd zonder problemen. Een reis zonder conflicten is zelfs zo goed als onmogelijk, als we de schrijfster Christine Pol- lok moeten geloven. De cultu ren zijn daarvoor té verschil lend. Wie als vrouw een trip maakt door landen als Tunesië, Alge rije, Egypte en Marokko, moet volgens Pollok goed weten waaraan ze begint. Pollok zelf (36), doctoranda in de pedago giek, maakte achttien jaar gele den voor een examenopdracht een reis naar Marokko. Daarna volgden onder andere Egypte, Turkije en Tunesië. De ervarin gen die ze tijdens die tochten opdeed, heeft ze gebundeld in het boek 'Reizen door islami tische landen'. Het is een lei draad geworden, die enig hou vast moet bieden in de schijn bare vreemdsoortigheid van het Ook in het toch al iets mondainere Tunesië is het voor vrouwen niet verstandig zonder bovenstukje op het strand te verschijnen. foto tunesisch verkeersbureau islamitische leven. „Want als je van tevoren je best doet de mensen en hun dagelijkse leven te begrijpen, leer je spannings volle situaties in te schatten," aldus Pollok. Het feit dat je vrouw bent, is het voornaamste kruitvat voor conflicten waarmee je tijdens de reis voortdurend wordt ge- confroneerd. Volgens de schrijf ster worden vrouwen continu aangesproken en probeert men ze te versieren. „Want omdat jij het als Europese in kleding een voorkomen regelrecht uitlokt, fungeer jij als welkome uitlaat klep voor onderdrukte seksuele In de islamitische wereld, en dan vooral op het platteland, lijkt al eeuwen niets te zijn ver anderd. De religie bepaalt als hoogste wet het maatschappe lijk leven. Man- of vrouwzijn betekent leven in 'vastgelegde beelden, rollen en terreinen. De man symboliseert de autoriteit van het gezin en die van het openbaar leven; vrouwen wor den buiten het culturele leven gesloten. Zij bemoeien zich slechts met het huishouden. En als ze om welke reden dan ook toch een keer de straat op moe ten, gebeurt dat geheel geslui erd. Het dragen van een korte broek of het rondlopen zonder bovenstukje wordt als onzede lijk gezien. Pollok: „Wees je be wust van de betekenis van je ui terlijke voorkomen, voordat je de stad in trekt. Lange haren moeten bij elkaar gebonden zijn. draag een bh en shirts met halve of lange mouwen en loop ten minste in knielange rokken of wijde broeken." Ook wat eten en drinken be treft, gelden er regels. De com binatie vrouw en alcohol, soms voor toeristen te koop in restau rants, is onvoorstelbaar. Verder is het niet netjes zó te zitten dat de persoon tegenover je je voet zolen ziet. En roken en eten tij dens de vastenmaand kun je maar beter niet doen in de aan wezigheid van moslims. In haar boek somt Pollok niet alleen een groot aantal dingen op, dat je beter kunt laten om conflictsituaties te voorkomen; ook geeft ze richtlijnen die je zouden kunnen helpen in con tact te komen met ae plaatselij ke bevolking. Want dat is wel degelijk mogelijk: „Op een afge legen station in Alexandrië bo den twee studenten mij over nachting bij hun familie aan. Ik ging met hen naar de moslimse woonwijk van het oude stadsge deelte, nadat ik eerst nog een hemd met lange mouwen moest aantrekken en een doek om mijn hoofd moest binden. De familie begroette mij harte lijk en liet mij op de sofa slapen, terwijl zij zoals gewoonlijk tus sen ae kippen en huishoudelij ke voorwerpen op de grond slie pen." Alles draait volgens Pollok om kennis van en begrip voor de is lamitische maatschappij. Een algemeen recept voor een pro bleemloze reis is er. ook al zou je alle tips van de schrijfster ter harte nemen, echter niet. Reizen door islamitische lan den, voor vrouwen, van Chris tine Pollok. Uitgeverij Elmar in Rijswijk. Prijs/24,50. Franken: „Elk jaar opnieuw overlijden er mensen aan de ge volgen van hoogteziekte." Het is nog niet helemaal duide lijk wie met deze hoogteziekte te maken kan krijgen. Minder getrainde skiërs/bergbeklim mers lopen niet meer kans dan goed getrainde of zelfs gidsen, Ook rokers lopen niet mee co. Uit onderzoek is wel duide lijk geworden dat bergbeklim mers en tourenskiërs meer risi co lopen na een snelle, zware klimpartij. „Het beste advies is alle tijd te nemen en rustig van laag naar hoog te trekken. Het lichaam kan zich dan goed aan passen aan de ijle lucht in het hooggebergte", stelt dr. Fran ken. Om dezelfde hoeveelheid zuurstof in te ademen als op of iets boven het zeeniveau, moet de skiër/bergbeklimmer in het hooggebergte vaker ademhalen Bij mensen met chronische long- of hartafwijkingen, voor wie het in normale omstandig heden al moeilijk is zuurstof op te nemen, treedt hoogteziekte in veel ernstiger mate op. „Zij moeten daarom niet hoog in de bergen vakantie houden. Voor hen geldt een hoogtelimiet van 1500 meter." Naar het buitenland? Nederland en de EG. Wat niet verandert is dat u zich in het buitenland altijd moet kunnen legitimeren. Meer informatie vindt u in het gratis Douane Reistip Ticket dat voor u klaar ligt bij post kantoor en bibliotheek. U kunt ook tijdens kantooruren de BelastingTelefoon Douane bellen op 06-0143. Vraag het de Douane. Belastingdienst Douane REISBOEKEN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Langs de Nijl Het is wrang. Juist op een mo ment dat fundementalisten steeds vaker aanslagen plegen op door Egypte reizende toeris ten. verschijnt een reisgids als 'De Nijl' van de Italiaanse schrijver Giovanni Caselli. Toe gegeven: de eerste zin in de gids Als het water i>an de NijL dat afkomstig is van de tropische re genbuien die rond de evenaar vallen, niet via een breuk in de aardkost, zijn weg naar het noorden luid gevonden, luid het Eg}'pte van thans nooit bestaan) doet het ergste vermoeden, want zo weten we d'r tenslotte nog wel een paar. Maar omdat vervolgens fotografen, teke naars en opmakers het bewind overnemen, doet de gortdroge opendeurenstijl van Caselli (die in de meeste gevallen overigens wel precies schrijft wat de lezer moet weten) er niet zo veel meer toe. Het wemelt in de gids van uitstekende kaartjes, door sneetekeningen van belangrijke gebouwen (pyramiden) en goe de, veel aan de tekst toevoegen de foto's. Bovendien laat het boek zich door de heldere op maak heel makkelijk lezen. De Nijl door Giovanni Caselli Uitgeverij Gottmer, prijs ƒ54,50. Cultuur Reisgidsen In de prestigieuze, steeds groter wordende reeks Cultuur Reis gidsen van Agon verschenen nu ook Duitsland en Barcelona/- Catalonië. Zoals gewoonlijk zien de hard gekafte boeken er voor treffelijk uit, zijn ze door de al fabetische rangschikkingen het uitgebreide register bijzonder overzichtelijk, hoeft aan de des kundigheid van de auteurs nim mer te worden getwijfeld, maar lijkt schele hoofdpijn na een kwartiertje lezen helaas onver mijdelijk. De gids over Duitsland (888 pa gina's) is in een nog kleinere let ter gedrukt dan die over Bar- celona/Catalonië en daar zou eigenlijk al een vergrootglas bij geleverd moeten worden. De boeken opsplitsen in verschil lende delen, lijkt de enige op lossing. Dan kunnen er ook nog wat plattegronden bij. Want die pntbreken te vaak. Agon Cultuur Reisgidsen Bar- celona/Catalonië en Duitsland. Uitgeverij Singel 262, prijs res pectievelijk: 39,90 en 59,90. Voordelig Reizen De serie Voordelig Reizen telt nu ook twee boeken, die Zuidamerikaanse landen tot on derwerp hebben: Brazilië en Ve nezuela. Redelijk uniek omdat tot nu toe van zeker Venezuela nauwelijks of geen Neder landstalige reisboeken voor handen waren. Voordelig Rei- zen-gidsen munten niet direct uit door culturele en historische diepgang, maar hebben die pre tentie ook niet. Bezienswaardig heden en musea worden wel genoemd, maar het zijn in de eerste plaats toch boekjes die de gebruiker tal van praktische tips verschaffen op het gebied van bij voorbeeld niet te dure ac commodaties. reismogelijkhe den, excursies, eten en drinken, medische zorg en zo meer. Een nadeel is het feit dat de tijd de tekst sneller achterhaalt dan de lezer lief zal zijn. Het hotel dat er vandaag nog stond, kan morgen verdwenen zijn en vooral de in de boekjes ge noemde prijzen moeten ge zien de inflatie met flink wantrouwen worden bekeken. Let daarom bij aankoop van een Voordelig Reizen-boekje op de verantwoording. Daarin staat het jaartal waarin het ver scheen. Voordelig Reizen, deeltjes Bra zilië en Venezuela. Uitgeverij Allert de Lange, prijs 34,50.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21