Leidsch Dagblad Bendes onderling slaags in Somalia PREI EN KIP DRUMSTICKS. Regen legt half vergane lijken bloot 'Ik ga voorlopig niet meer voorin Duits compromis over strengere asielwet LZ 1886 zet AZC met 8-7 aan de kant GOED NIEUWS Maanvis op Noordwijks strand MAANDAG 7 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40027 LOSSE NUMMERS 1,50 Jim Courier wordt door zijn teamgeno ten op de schouders ge nomen na zijn overwinning opJakob Hlasek. foto ap Grenshospitium 2'Het wezen van het Grenshospitium deugt niet. Je kunt asielzoekers niet samen met criminelen opsluiten.' Voedselconferentie 8 Tijdens een voedsel conferentie in Rome heeft de paus het 'schan daal van de overvloed' veroordeeld. De Tijd van Toen /i Bouw Hartebrug- I vJ kerk was het sym bool van de nieuwe positie van de katholieken binnen de Leidse gemeenschap. Konijn De Leidse architect J Ronald Knappers wil niet steeds opnieuw 'hetzelfde konijn uitzijn hoed toveren'. MUQDISHO MAURICE WILBRINK LEIDEN LZ 1886 draaide de rollen flink om in de hoofdklasse van het waterpolo. De Leidenaars, nor maal gesproken geen hoogvlie gers, zetten AZC met 8-7 aan de kant. Door deze nederlaag gre pen de Alphenaren naast de wintertitel en zakten naar de derde plaats in de rangschik- king. Katwijk De voetballers van Katwijk boekten voor het eerst sinds vier weken weer een overwin ning. De ploeg van Arie Lagen dijk versloeg ARC in Alphen met 1-2. Een belangrijke rol was daarbij weggelegd voor invaller Comé van Duyvenbode. Tien minuten voor tijd scoorde hij met het hoofd de winnende treffer. Davis Cup John McEnroe vormde het mid delpunt van een rondedans, waarmee Amerika gisteravond in het kolkende Tarrant County Convention Center van Fort Worth de dertigste verovering van de Davis Beker vierde. Jim Courier haalde op de derde dag tegen Hlasek het beslissende derde punt tegen Zwitserland binnen nadat McEnroe de dag tevoren als grote inspiratiebron in het dubbel voor een 2-1 voor sprong had gezorgd. De gehavende stad Muqdisho wacht op de Amerikaanse mariniers. En aan wie je het ook vraagt, iedereen zegt dat het lang niet zo rustig is geweest op straat. Het is een merkwaardige kalmte. Hon derden gewapende jongelui rijden met hun voertuigen door de Somalische hoofdstad en ze houden zich in. Geweersalvo's klin ken herhaaldelijk, maar vaak is dat alleen maar om hun wapens schoon te schieten, zegt een hulpverlener. De aangekondigde komst van de mariniers en de reactie van de plaatselijke machthebber, generaal Ai- deed, die de coalitietroepen 'verwelkomde', lijken een kalmerend effect te hebben. De inwoners van Muqdisho, in totaal 1,2 miljoen, vertonen zich massaal op straat. Er wordt gehandeld en er is behoorlijk wat voedsel te koop. Zeer veel etenswaar wordt op de markt gebracht door plunderaars van voedsel transporten. Maar gisteren kon, voor het eerst sinds lange tijd, een voedsel konvooi vanuit de haven veilig het noorde lijke deel van de stad bereiken, zonder ge wapende overvallen. In Muqdisho wordt de passant soms even afgeleid als kinderen plezier maken in de enorme bruingele watervloed die door een stortbui in de straten ontstaat. Maar een stankgolf maakt iets verderop weer ondub belzinnig duidelijk dat dit ook een stad van de dood is. De wolkbreuken leggen de half vergane lijken bloot van mensen die een paar maanden geleden, in de droge tijd, haastig zijn begraven nadat ze door kogels of honger waren omgekomen. De kalmte in Muqdisho is soms ook be drieglijk. Er bestaat geen regel meer, er is geen au toriteit, behalve het volstrekt willekeurige gezag dat de bewapende pubers zich soms verschaffen. De eindeloze cyclus van oor log, slachtpartijen, wanhoop, angst en hon ger maakt de mensen snel agressief. En om dat duizenden een wapen hebben, is een dodelijk slachtoffer snel gevallen. Een leven is in Muqdisho niks waard. De gewone Somaliër, de arme, ongewa pende inwoner van Muqdisho, heeft meer dan genoeg van dit soort toestanden. Hij koestert nu enorme verwachtingen van het Amerikaanse vermogen om de Somalische problemen op te lossen. De hulpverleners hebben echter weinig vertrouwen in de operatie die door de Ame rikanen wordt geleid. „Het is weer even wat anders", zegt een van hen cynisch. Allemaal vragen ze zich af wat er gebeurt als de Ame rikanen weer zijn vertrokken. Waarom zou den de gewapende bendes dan niet weer hun wapens opgraven? Daarmee kunnen ze zich immers verzekeren van voedsel. En dan begint de ellende waarschijnlijk weer van voren af aan. Maar de bewoners van de stad stellen zichzelf dat soort vragen niet. Ze weten dat er morgen te eten is, want in Muqdisho zelf is de afgelopen maanden genoeg gearri veerd via buitenlandse hulp. En ze kijken uit naar morgen, want dan komen de Ame rikanen. HET WOORD IS AAN E. Wertheimer Elke mode is tweemaal belache lijk: eens in haar begin en eens aan haar eind. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport13 t/m 20 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij koud Vannacht veel bewolking en droog. Overdag opklaringen en droog. Middagtemperatuur 4 gra den Wind tussen noord en oost, zwak tot matig. Cyrano niet in Leiden te zien LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK De voorstellingen van Joop van den Ende's musical Cyrano, die in de Leidse Schouwburg zou den worden gegeven, gaan niet door. Volgens een woordvoer ster van Van den Ende vervallen ze omdat het decor niet in de leidse schouwburg past. De voorstellingen, van 21 tot en met 25 mei, zijn nu waarschijn lijk in de Amsterdamse RAI te zien. Onduidelijk is nog of Van den Ende voor (gratis) busver voer naar Amsterdam zorgt. In Haarlem zijn de voorstellingen in januari om dezelfde redenen afgelast. I-cidach Dagblad NIEUWE ABONNEES HOOFDDORP ALLARD BESSE Amsterdam Centraal Station. Het is maandag 6.37 uur. De in tercity naar Vlissingen draait warm. De koffieman bereidt in zijn keukentje onverstoorbaar het zwartbruine vocht. „Nee hoor, ik ben vanmorgen ge woon naar mijn werk gegaan. Zou me dan iets moeten over komen?" Rillende reizigers zoeken een beschut en warm plekje in een van de wagons. Amsterdammer Jan Dekkers, op weg naar Den Haag, toont zijn kaartje aan een van de drie conducteurs die buiten de trein staan. Echt veel vertrouwen in een goede reis heeft Dekkers nog niet. „We proberen het gewoon nog eens. Vorige week nam ik ook deze trein, maar toen stapte ik toe vallig uit op Schiphol. Normaal gesproken ga ik altijd voor in de trein zitten, maar dat doe ik dus voorlopig niet meer." Met een minuutje vertraging vertrekt de intercity om 6.48 uur. De conducteurs doen rou tinematig hun werk. Hun ge dachten ga'an niet uit naar de rampzalige ontsporing bij Hoofddorp waarbij vijf passa giers de dood vonden en er 33 gewond raakten. „Nee, we heb ben het er onderling ook niet over gehad", zegt een van hen. Het is tamelijk rustig. Bijna de helft van de zitplaatsen in de coupé is onbezet. Kranten, bla den en boeken komen te voor schijn. „Je bent alerter. Als je rustig zit te lezen en de trein be gint te remmen, kijk je uit het beurt", zegt Amsterdammer Bart de Vries. Net als zeven da gen geleden is zijn bestemming Den Haag. Bij het ongeluk kwam hij er zonder kleerscheu ren af. De gesprekstof in treinstel 4050 ligt voor de hand. „U zat vorige week toch ook in deze trein?", vraagt een passagier en ploft neer naast een lotgenoot. „Ik moest er vanmorgen toch onwillekeurig aan denken", ver volgt ze. „Toen ik de lichtbakken voor bij zag vliegen, dacht ik: Dit gaat verkeerd. Het volgende moment stond-ie helemaal scheef. Ik zat aan de lage kant. Waar zat jij?", vraagt een reiziger zijn over buurman. „Ik zat aan de andere kant." Het gesprek stokt. Tijd voor een ochtendblad. Om zeven over zeven verlaat de trein Schiphol. In de coupé heerst de perfecte rust. Buiten is het nog donker. De regen slaat tegen ae ramen, die her en der beslaan. De machinist voert de ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- snelheid op. Hoofddorp nadert. De gashendel wordt weer enigszins dichtgedraaid. Negen tig kilometer per uur is de maxi mumsnelheid op de nieuwe rails. De slinger in het spoor waar het allemaal misging is er uit. Een lichte hobbel vlak voor de rampplek is nog wel voel baar. Een enkeling kijkt onge rust op uit zijn lectuur en staart onderzoekend naar buiten. Om 7.11 uur snelt de intercity voor bij Het Punt. Er is niets te zien. De bouwvakkers aan de over kant van de onzichtbare sloot, vorige week de helpers van het eerste uur, zijn nog niet begon- Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: (U Per maand, automatisch j (f 27,80)*. j D Per kwartaal, via acceptgiro (f 80,10). Per kwartaal, automatisch i (f80.10)*. I *Nr. bank/giro: Handteki ■nmg: Een jonge militair van het leger van president Ali Mahdi staat in Muqdisho te wachten bij een distributiepunt van rijst. foto afp taanse contingent dat er al een tijd zit, heeft nog niets kunnen uitrichten. Hulporganisaties in Muqdisho, waar het aan de voor avond van de mili taire interventie opmerkelijk rustig is, slaagden er gis teren voor het eerst in drie weken in een voedselkonvooi van veertig vracht wagens uit de ha ven in het zuiden naar het noordelij ke stadsdeel te zen den. Een poging op zaterdag mislukte, omdat gewapende bendes het konvooi CORRESPONDENT De Duitse asielwetgeving, tot nu toe de liberaalste in Europa, wordt strenger. Na ruim 50 uur praten, bereikten de rege ringspartijen en de oppositionele SPD daarover gisteravond laat een akkoord. Het individuele recht op asiel blijft be staan, maar asielzoeker uit zogeheten 'niet-vervolgerstaten' mogen voortaan het besluit over hun aanvraag niet meer in Duitsland afwachten. Ze moeten dat doen in het land van herkomst. Verder worden voortaan vluchtelingen die in andere EG-staten zijn afgewezen, aan de Duitse grens geweigerd. De regering wilde die regeling ook la ten gelden voor buurlanden van Duits land die geen lid zijn van de Europese Gemeenschap. Met het oog daarop had minister Seiters (binnenlandse zaken) al overeenkomsten gesloten met Praag, Warschau en Bukarest. De SPD heeft zich daartegen tot het laatst verzet. Vol gens de sociaal-democraten zijn de juri dische beroepsmogelijkheden voor afge wezen asielzoekers in die staten niet akkoord. Dat gebeurde nadat was afge sproken dat de buurlanden die geen EG- lid zijn, geld krijgen om de opvang en ju ridische behandeling van door Duitsland afgewezen vluchtelingen goed te regelen. Verder wordt voortaan geen asiel gege ven aan mensen die uit landen komen waar geen vervolging plaatsvindt. De Bondsdag (de Duitse 'Tweede Kamer') zal een lijst met zulke landen maken. Ook de Bondsraad ('Eerste Kamer'), waarin de SPD in de meerderheid is, moet die lijst goedkeuren. Afgewezen vluchtelingen uit landen waar wel vervolging plaatsvindt, houden het recht op beroep. De procedure zal via snelrecht worden afgehandeld. In af wachting van de beslissing in hun be roepsprocedure, moeten vluchtelingen in centrale opvangkampen blijven. CDU-fractieleider Schauble zei gister avond dat de partijen het er over eens zijn dat met dit pakket maatregelen de stroom vluchtelingen kan worden inge damd, terwijl het asielrecht wel blijft be staan. Afgewacht moet worden of de SPD-achterban akkoord gaat met het compromis. De partijraad, het hoogste SPD-college tussen de partijcongressen, zal spoedig een besluit nemen. Intercity Amsterdam-Vlissingen, een week later Tientallen doden aan vooravond van invasie niet wilden doorlaten. De vrees dat de Amerikaanse invasie ook tot een toenemend aantal grensincidenten en ge wapende overvallen in buurlan den zal leiden, is vooral in Ke nya toegenomen. Daar is in het weekeinde een post van Artsen zonder Grenzen overvallen. So malische bandieten maakten de hulporganisaties in het noorden van Kenya een aantal terrein wagens afhandig en vluchtten er vervolgens mee naar Soma lia. De Kenyaanse autoriteiten sloten onmiddellijk hierna de grens met Somalia. Ondertussen is ook aan het licht gekomen dat de Ameri kaanse ambassadeur in Kenya, Smith Hempstone, zijn minister heeft aangeraden liever geen troepen naar Somalia te sturen om het op te nemen tegen „ge boren guerrilla's". Volgens Hempstone is de situatie in So malia zo chaotisch dat een snel le oplossing niet mogelijk is. NOORDWLIK Op het Noordwijkse strand spoelde zaterdag een 1,20 meter lange maanvis aan. De vis, die officieel Mola Mola heet en ook wel klompvis wordt genoemd, leefde toen nog. Pogin gen van onder anderen de twee vinders (op de foto rechts) om het dier weer naar zee te lood sen, mislukten. De vis overleed door uitputting en ligt nu bij de Katwijkse vis handelaar Teun Hoek (op de foto links met assis tent) in een koel cel. Mogelijk heeft het Natio naal Natuurhis torisch Museum in Leiden er be langstellingvoor. De maanvis hoort volgens Dolf Boddeke van het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek in Umuiden thuis in de Atlantische Oceaan. In de herfst kan hij bij zijn tocht naar het zuiden wel eens per ongeluk in de Noordzee belanden. Deze diersoort kan vier meter lang worden. Het grootste exemplaar dat ooit in de Noordzee werd aangetroffen, was 1,50 meter lang. foto dick hooewonino De komst van tienduizenden Amerikaanse militairen naar Somalia werpt zijn donkere schaduwen vooruit en heeft gisteren in de stad Baidoa tot bloedige geweldda digheden geleid tussen rivaliserende bendes. Daarbij vie len zeker twintig doden. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De meeste doden vielen op de markt van de stad toen een ge vechtsvoertuig op een menigte inreed. Als gevolg van de toege nomen onveiligheid in en rond Baidoa hebben westerse hulp verleners het grootste deel van hun staf reeds geëvacueerd. Baidoa, zo'n 200 kilometer i, van de hoofdstad Muqdisho, is al enkele dagen het toneel van plunderingen en vuurgevechten tussen rivaliserende milities en gewapende bandieten. Dit is voor een belangrijk deel te wij ten aan de komst van grote aan tallen gewapende personen uit Muqdisho en omstreken. Die wijken kennelijk uit om een di rect treffen met de Amerikaanse mariniers te vermijden. De eer ste Amerikaanse manschappen wor- -> den morgen in Mu qdisho verwacht. Vandaag komen Franse militairen aan. Ze zijn de eer ste 'verse' troepen die de Verenigde Naties in Somalia inzetten. Het Pakis- Prei, kort kilo Kipdrumsticks, kilo 103? 839 500 gram 53?' kort afgesneden 99 kilo .103?&99 5499 Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 8 t/m zaterdag <■;- X- 12 december as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1