al genoeg Krook weet Kostbare winst voor Flair en Vlietwijk Sport Sprinters vallen tegen Handballers derde ATP-circuit 'loopt' steeds beter; tennissers verdienen steeds meer Thorsen behaalt eerste zege Tsjerbo en Boginskaja zijn ongenaakbaar in Stuttgart Hoofdrol voor Oranje-schaatsters Met een belangrijke voorsprong op de concurrentie slaan de Nederlandse schaatsers hun trainingskamp op in Sa- valen. Na het tweede wereldbekerweekeinde heeft de se lectie van Ab Krook alle hoofdprijzen opgeëist. In Helsinki waren de overwin ningen voor Falko Zandstra (5000) en Rintje Ritsma (1500 meter). Een week eerder waren Bart Veldkamp en Zandstra de dagwinnaars. Veldkamp, de Olympische kampioen op de tien kilometer, versnelde de laatste vier ronden onvoldoen de om de scherpe tijd van Zandstra (7.00,54) te overtroe ven. Ritsma was aan de beurt voorde schaatsmijl: 1.57,97. „Scandinavisch ijs vergt een ritmische manier van schaat sen. Ik probeerde het op kracht, ik blies mezelf op", was Veld- kamps verklaring. „Elke zege is er één. Spijtig dat ik een kans heb gemist om hier onder de zeven minuten te rijden." Met het wereldrecord op 6.41,73 lijkt dat niet zo'n bijzon dere verrichting. Toch is er in Noord-Europa op niet meer dan drie pistes (Bislett, Larvik en Skiën) ooit onder de zeven minuten geschaatst. Zandstra was behoudend gestart, ver kortte halverwege zijn slag en boekte zijn eerste wereldbeker zege op dit onderdeel. Bondscoach Ab Krook kwalifi ceerde de herfstontmoetingen als informatiewedstrijden. Hij weet nu genoeg. De volgende test is over twee weken het prestigeduel met Noorwegen. Die wedstrijd is tevens de eerste proef van de overdekte piste in Hamar, waar over ruim een jaar het volgende Olympische toer nooi plaats vindt. Een week eerder in Berlijn was al duidelijk dat de schaat sers, die vorige maand een hoogtestage op Tenerife afslo ten, afstand hadden genomen van de rest van het internatio nale schaatspeloton. De dubbe le zege op de 1500 en de 'sweep' op de 5000 meter werden afge lopen weekeinde op het arme tierige baantje van Oulunkyla in de Finse hoofdstad gevolgd door een succes van vergelijk bare omvang; een tweevoudige overwinning op de 1500 en 5000 meter. Op de vijf kilometer wist Jo- hann Olav Koss net voor Ritsma de derde plaats weg te grissen. De Olympische kampioen was op de 1500 meter wegens twee valse starts gediskwalificeerd.. „Te gretig", oordeelde Krook. De schaatscoach ligt voor op het schema. In het Noorse plaatsje Savalen (739 meter bo ven de zeespiegel), waar sinds enige jaren op kunstijs wordt geschaatst, zal de komende we ken de sprint worden aange scherpt. „Best leuk die wereld- bekerweekeinden", aldus Krook. „Maar als we onze aan dacht niet richten op de 500 meter hebben we voor de klas- sementstoemooien een achter stand." Pas na de interland keert de kernploeg naar Neder land terug. Als enige van de top- selectie is debutant Jeroen Straathof, de wereldkampioen bij de junioren, niet naar Noord-Europa afgereisd. Ritsma wisselde van plaats met Falko Zandstra, die een week geleden bij de internatio nale ouverture van het schaats seizoen de 1500 meter voor zijn rekening nam. De condities wa ren zeker niet ideaal; stromende regen en lichte wind. Zandstra volgde op iets meer dan een halve seconde. De Duitser Peter Adeberg werd derde. Arjan Schreuder volgde onmiddellijk op de top-drie. De wedstrijden bij de vrou wen kenden bovenin nagenoeg dezelfde uitslagen als de week daarvoor. De uit Erfurt afkom stige Niemann nam ruim af stand van haar plaatsgenote Heike Wamicke, die steevast als tweede eindigde. De beste Ne derlandse verrichting kwam op naam van Carla Zijlstra, die op de 5000 meter als derde eindig de. Vijfde plaatsen waren er voor Annamarie Thomas (1500) en Zijlstra (3000 meter). Omdat bondscoach Henk Gemser een sterk accent legt op de techniek van de schaatsbeweging, had met name Zijlstra het gevoel slechts 85 procent van haar kracht te benutten. Lia van Schie, die als gevolg van griep een trainingskamp en de wed strijden in november had ge mist, maakte haar rentree als tiende op de langste afstand. Borst plaatst zich voor NK-afstanden leiden Ruud Borst heeft zich gister avond op de kunstijsbaan in Utrecht geplaatst voor het nationaal kampioenschap af standen. De Leiderdorpse schaatser deed dat op de 10 kilometer. Borst plaatste zich als zesde in een tijd van 15.04.57. Arnold Stam werd eerste in een tijd van 14.40.20. De Sassenheimer Martin Hesman miste de kwalificatie. Hesman werd zevende in een tijd van 15.10.79. Hij krijgt overigens nog een revanche om zich voor het NK te plaatsen. MAANDAG 7 DECEMBER 1992 karuizawa anp De wereldkampioenen hebben het internationale schaatssei zoen voor sprinters sterk ge opend. De Chinese Ye Qiaobo en de Witrus Igor Zjelezovski wonnen tijdens wereldbeker wedstrijden in Karuizawa drie van de vier afstanden. Gezien de maatschappelijke verande ringen in de vroegere Sovjetu nie was het verrassend dat de viervoudige wereldkampioen uit Minsk, 29 jaar nu, aanwezig en in vorm was. De Nederlandse sprinters krij gen volgende week in Seoul een herkansing. De prestaties van de specialisten van Wopke de Vegt vielen niet mee. De beste verrichting was van Christine Aaftink. Op beide 1000 meters eindigde de Baambrugse on danks een knieblessure als ze vende. Voor Gerard van Velde, die in Karuizawa (provincie Na gano) vergeefs zijn slag zocht, was er een achtste plek. Zoals wel vaker was de in breng van de Nederlandse sprinters dus bescheiden. Her- ma Meijer had een sterke ope ning op de eerste 500 meter (derde tijd) maar viel in de volle ronde sterk terug. Daarnaast troffen Renske Vellinga, Nico van der Vlies en Andries Kramer door de zon een zacht gewor den piste. Het beste ijs was voorbehou den aan de beste schaatsers. De beste tijd werd gemaakt door Dan Jansen, die gisteren in 37,12 de 500 meter won. De Amerikaan mist dit seizoen de tegenstand van aartsrivaal Uwe Jens Mey. De tweevoudige Olympische kampioen uit Ber lijn heeft een jaartje vrijaf geno- Dan Jansen: beste tijd. foto afp 'Blind-putter' Allenby schrijft historie Melbourne» De Johnnie Walker Classic in Melbourne is gisteren gewonnen dooreen nieuw Australisch talent. De 21-jarige golfer Robert Allenby haalde zijn tweede toernooizege binnen. Hij ver dedigde op de laatste dag zijn vier slagen voorsprong op titel houder Peter Senior met verve en eindigde op 275 slagen. Door deze overwinning werd hij winnaar van het geldklassement in de Australasia Tour met 267.300 gulden. Allenby is de eerste eer stejaars prof in de historie die dit presteert. Een maand geleden won hij de Perak Masters in Malaysia. De voormalige boekdruk ker verklaarde de sprong naar de top te danken te hebben aan zijn speciale putt-oefeningen. Hij oefent namelijk altijd met ge sloten ogen. Chris van der Velde eindigde met 290 slagen op de 21ste plaats. Een week geleden werd hij 20ste in het Australian Open. In twee weken Australië verdiende de Noordwijker een slordige 20.000 gulden. Nederlaag voor cricketers Auckland Op een doorweekte pitch verloor het Nederlandse cricket-elftal zijn tweede wedstrijd van de toernee door Nieuw- Zeeland met zeven wickets van Auckland B. Oranje eindigde na 31 overs op slechts 65 runs (Cantrell 16, Gomes 18) en kon op het wicket geen kant uit. De gastheren kregen daarna de weers omstandigheden met zich en haalden na 24 overs de zege ge makkelijk binnen. „Wij moesten batten onder abnormale om standigheden. Het was een complete loterij. Hadden wij de toss gewonnen, dan had het resultaat andersom kunnen zijn", aldus Oranje-manager Daan Maltha. Reverchon stoot wereldrecord epernay De Fransman Jean Reverchon is in Epernay (Fra) we reldkampioen kunststoten geworden. Met 374 punten vestigde hij tevens een wereldrecord. Hij stootte achttien punten meer bijeen dan de Belg Steylaerts zes jaar geleden. Reverchon behaalde eerder de Europese titel. Hij eindigde met tien punten voorsprong op de Spanjaard Fonnellosa. De Oos tenrijker Horvath werd derde. De titelstrijd van 1993 is in Grub- benvorst. Succesvol debuut van Craanen alphen aan den run Dennis Craanen heeft in het Deense Esberg een succesvol internationaal debuut gemaakt. De Alphense bok ser, uitkomend in het middengewicht, zegevierde in zijn eerste A-partij over de Deen Shamal Fawdy, wiens trainer na twee keer acht tellen rust de handdoek in de ring wierp. C-klasser Marco de Haas moest in Johnny Lauridzen zijn meerdere erkennen na dat hij een in de derde ronde een stoot in het lichaam kreeg. De handballers zijn in het vier- landentoernooi in het Deense Slagelse als derde geëindigd. De nationale ploeg won zaterdag van IJsland (27-22) en verloor gisteren de afsluitende wed strijd van Portugal (18-22). Oranje had het toernooi vrijdag geopend met het verlies tegen Denemarken (15-25). De overwinning op IJsland was zaterdag verrassend en goed. In de aanval waren Veer man, Nusser en Portengen op schot. Het trio nam 16 van de 27 doelpunten voor zijn reke ning. Bij de rust leidde Oranje reeds met zes doelpunten (14- 8). Die marge werd na de pauze geconsolideerd. De selectie van Guus Cantel- berg bleek in Denemarken bij zonder wisselvallig. De overwin ning werd gisteren gevolgd door een matige prestatie. Tegen Portugal, dat naar Slagelse de ploeg afvaardigde die de we reldtitel voor junioren verover- Volgend jaar 55,6 miljoen dollar in de pot munchen Het circuit van de Associatie van Tennis Professionals (ATP) heeft zich ook in het derde jaar van zijn bestaan niets aange trokken van de economische malaise in de wereld. Integen deel. De inkomsten over de 81 toernooien in 29 landen in 1992 bedroegen 42,6 miljoen dollar tegen 38,2 miljoen in het jaar ervoor. Daarvan vloeide 23,2 miljoen in de kas uit de verkoop van televisierechten en marketing. Voor de spelers viel ook meer te vercüenen. De 'pot' was dit jaar in totaal 45,7 mil joen dollar tegen 40,6 miljoen in 1991. Voor volgend jaar, als er maar liefst 87 toernooien in 34 landen worden gehouden, ligt er zelfs 55,6 miljoen dollar op de spelers te wachten. Negen evenementen hebben de status van een soort formu le I-serie (Championships) ge kregen. Dat zijn toernooien, die zodanig op de kalender zijn geplaatst, dat ze geen concur rentie te duchten hebben van andere steden en mede van wege het hoge prijzengeld kunnen rekenen op veel top pers. Nieuwe steden op de ka lender zijn onder meer Beijing, Kuala Lumpur, Mexico-City en Dubai. De spelers uit de top tien hebben het afgelopen seizoen gemiddeld aan 21 toernooien deelgenomen. Jim Courier, de eerste Amerikaan sinds 1984 (McEnroe) die een jaar besluit als nummer één van de we reld, was het meest succesvol met vijf toernooizeges. Daarna volgt Boris Becker, die vier keer de hoofdprijs greep. Twee Nederlanders brachten dit jaar toernooien op hun naam. Richard lCrajicek. als nummer tien van de wereld de komende week actief in het met zes miljoen dollar gedo teerde toernooi om de Grand Slam Cup in München, zege vierde in Los Angeles en Ant werpen, Jacco Eltingh won het grastoernooi in Manchester. Paul Haarhuis haalde de finale van Singapore, waarin hij ver loor van de Australiër Simon Youl. de, bezat Nederland bij rust een positief saldo van twee treffers (12-10). Vooral door toedoen van Groener, die acht keer raak schoot. Na de hervatting werd de schutter door de Portugezen scherper bewaakt. Zijn rol kon niet worden overgenomen door Veerman (3) en Nusser (2). De Portugezen bogen de achter stand om in een riante overwin ning (22-18). Vrouwen Nederland is tijdens het WK- kwalificatietoernooi handbal voor vrouwen als zevende ge ëindigd. De ploeg van bonds coach Ton van Linder won de laatste ontmoeting. Frankrijk werd met 16-15 verslagen, bi[ rust was het 7-7. De Nederlandse handbalsters plaatsten zich niet voor de we reldtitelstrijd van eind volgend jaar. Door drie nederlagen in de voorronde was de selectie al kansloos geworden. Hubert Strolz, leider van de World Cup, raast in Val d'lsere naar beneden. foi De Noorse wintersporters ma ken de best denkbare reclame voor de Olympische Spelen in Lillehammer 1994. Zaterdag won Jan-Einar Thorsen de we reldbeker super G in Val d'Isère. Het de zege voor Thorsen in een wereldbeker wedstrijd. Vorig seizoen beklom hij wel twee keer het erepodium dank zij een tweede plaats in Panorama (Can) en een derde LEIDEN ARENDO SCHREURS BADMINTONMEDEWERKER De badmintonteams van Flair 1 en Vlietwijk bleven in de tweede klasse aan de winnende hand. De reserves van Flair en Lisse verloren. Een klasse lager won nen Merenwiek 1 en 2 en gin gen Merenwiek 3, Veglo en Dy namo Sassem ten onder. In de vierde klasse waren er overwin ningen voor Spotvogels, Flair 3 en Leiden. Lisse 2 en Vlietwijk 2 verloren. Tweede klasse Lisse moest het in het afgelopen weekeinde doen zonder Angela Conijn. Gebrek aan tijd deed Conijn besluiten voor haar stu die te kiezen en het badminton- racket voorlopig aan de wilgen te hangen. Lisse diende derhal ve met een invalster aan te tre den tegen de nummer één op de ranglijst, Hoorn. Evenals de uitwedstrijd ging deze wedstrijd met grote cijfers verloren (7-1). Alleen Christine van Santen won een wedstrijd. Hoorn staat nu reeds 11 punten los van de nummer twee en zal waar schijnlijk volgende week kam pioen worden. Flair speelde tegen Zuider- veld. In de uitwedstrijd werd met 5-3 verloren, maar nu werd de revanche met dezelfde cijfers een feit. De wedstrijden die werden verloren waren die van Maaike van de Berg, het mixed- dubbel van Van Vliet en Visser en het tweede mixed-dubbel van Van de Meer en Van de Flair 2 zorgde tegen Zuider- veld 4 bijna voor een stunt. Na de singles stond de ploeg met 3- 0 voor. Vervolgens werd echter geen partij meer gewonnen. Ook het omdraaien van de mixed-volgorde bracht daar geen verandering in, zodat het punt aan de neus voorbij ging. Vlietwijk zorgde er met een 5-3 overwinning op Delft 3 voor dat er weer hoop is op een extra jaartje in de tweede klasse. Derde klasse Merenwiek behaalde tegen Swish 2 een gemakkelijke over winning: 7-1. De wedstrijd van Rob Burgerjon en Corinne Kor- tekaas leverde het enige verlies- punt op. Dit was tevens de eer ste partij die dit gemengd-dub- bel verloor. Merenwiek 2 was met 5-3 de sterkste in de wed strijd tegen Corbulo. In de sing les werd een 2-0 achterstand, veroorzaakt door de mannnen, weggewerkt door de vrouwen. Daarna ging alleen nog het mannen-dubbel verloren. De overwinning werd zeker gesteld in de beide mixed-dubbels. Merenwiek 3 verloor, mede door de opgave van de gebles seerde Arthur de Beer, met 8-0 van Lotus. Deze opgave kostte de Merenwiekers al drie wed strijden zonder dat daarvoor ge speeld kon worden. De andere wedstrijden waren volgens Bas van der Goorbergh 'snel klaar'. Veglo kwam tegen Eridos net iets te kort (5-3). Naast de ge blesseerde Thepass was ook Luuk Willems afwezig. Invaller Stefan van Griezen speelde ech ter zeer sterk in zijn single, die hij dan ook won. De andere twee gewonnen wedstrijden waren de enkel van Annelies Smit en het gemengd-dubbel van Frits Eulderink en Judy Mantel. Dynamo Sassem ver loor met 6-2 van Dropshot 5. Petra van Dam won twee partij en; haar single en het dubbel met Mima van Reisen. Vierde klasse Lisse 2 verloor met 5-3 van Slo- termeer 4. Het waren kostbare verliespunten, Lisse stond met Slotermeer en Amstelveen op de eerste plaats. Gewonnen werden het mannen-dubbel en de beide gemengd-dubbels. Spotvogels won met 7-1 van Ni- vo 2. Alleen het gemengd-dub bel van Gritter en Koets ging verloren. Flair 3 won met 5-3 van Zuiderveld. Leiden revan cheerde zich tegen Onder Ons voor het eerdere gelijkspel. Bram Segijn, in zijn single, cn het vrouwendubbel zorgden voor het verschil met de uit wedstrijd. Verloren werd er door Wilma Breier en door de man nen in hun dubbel. Vlietwijk 2 verloor met 8-0 van STC Den in Morioka (Jap). In Val d'Isère was de Noor zaterdag onderaan de berg 37/ 100ste seconde snel ler dan de Zwitser Franz Hein- zer in zijn revolutionaire gaten- kaas-skipak. De Italiaan Colturi werd éénhonderdste seconde later derde. stuttgart anp Vitali Tsjerbo en Svetlana Bo ginskaja hebben het tiende tumtoemooi om de DTB-be- ker in Stuttgart beheerst. Tsjerbo, de 20-jarige zesvou dige Olympisch kampioen uit Wit-Rusland, moest in de zes kamp van zaterdag een felle strijd leveren met Andreas Wecker. De Duitser, die Bar celona in de meerkamp als vierde eindigde, stond tot het laatste onderdeel gelijk met Tsjerbo. Wecker kwam als laatste aan het rek. Hij nam veel risico's in zijn oefening en kwam bij zijn afsprong, een drievoudige sal to ten val. Hij kreeg daardoor reglementair een half punt af trek en kwam uit op een score van 9,40. De Duitser greep door die fout ook naast de tweede plaats, die goed was voor 7000 mark (bijna 8000 gulden). Tsjerbo kreeg voor zijn tweede opeenvolgende over winning in de Hanns Martin Schleyer hal. waar 6500 toe schouwers de wedstrijden volgden, een premie van 10.000 mark. De Witrus voeg de daar een dag later door zijn prestaties Ld de toestelfinales nog eens 7900 mark aan toe. Svetlana Boginskja, die drie jaar geleden in Stuttgart we reldkampioene werd, nam re vanche op de Oekrainse Tatja- na Goetsoe, die in Barcelona de Olympische meerkamptitel veroverde. Goetsoe was door een mislukking aan de brug (9.350), het tweede onderdeel, al kansloos voor de overwin ning in de meerkamp.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19