Omzettingen bij TOP leveren eerste zege op De Danaïden wil aandacht BV Lisse rekent af met teleurstellende periode Ter Haak stopt vrije val Leiden Handbalsters Olympia'72 los van staartgroep MAANDAG 7 DECEMBER 1992 LEIDEN MICHEL VAN CENT KORFBALMEDEWERKER Voorlopig kennen de meeste topclubs uit de Leidse regio in de zaalkorfbalcompetitie nog weinig geluk. Pernix, Fides Pac ta en Fiks leden in het afgelo pen weekeinde minieme neder lagen tegen KIOS (21-18), Cele- ritas (14-13) en Snel (19-18). TOP behaalde ten koste van NKC '51 met 18-17 de eerste overwinning van dit seizoen. Coach Theo Korporaal kon voor de ontmoeting tussen TOP en NKC '51 weer beschikken over Sandra van Rookhuyzen en Aad Wiegerink. Hij had tegelij kertijd de opstelling omgegooid door genoemde speelster van vak te laten ruilen met Anne- mieke de Mooij. Deze verande ringen hadden een positieve uitwerking op het spel van de Sassenheimers. Gerco Lange- laan (3), Albert Verbaan, Aad Wiegerink (2) en Chantal van Duyn zorgden in de eerste helft meteen al voor een 8-2 voor sprong. Ook verdedigend zat al les goed in elkaar, want de on geslagen koploper uit Nijverdal kwam met het fysieke spel niet verder dan één veldgoal en één strafworp. Na de paalwisseling hielden de volgelingen van Korporaal eerst nog een ruime voorsprong met 9-3, 13-6 en 16-10. In de laatste tien minuten kregen zij het desondanks nog Spaans be nauwd, omdat zij door snel bal verlies NKC '51 de kans gaven terug te komen. Op 16-15 en 17-16 brachten de routiniers Ron van der Willik en Gerco Langelaan echter uitkomst: 18- 17 eindstand. De verdediging van Pernix kreeg op 18-17 in korte tijd drie treffers van KIOS tegen en dat was bepalend voor de afloop van het duel: 21-18. Het achttal van Janko Breedveld was eerder al eens drie punten achter ge raakt (3-0 en 9-6), maar had toen nog alle tijd om terug te komen (9-9 rust). Dat was vooral de verdienste van Lian Tieleman (4), Erica de Rooij en Erika Velders die zes van de negen goals voor hun re kening namen. De vrouwen van Pernix zouden uiteindelijk op elf goals uitkomen. Dat was toch onvoldoende want de mannen van KIOS waren liefst zestien keer trefzeker. Helene Zuurmond zorgde nog eenmaal voor een voorsprong met 15-16, maar daarna nam de thuisclub het initiatief over met 18-16 en liet zich niet meer achterhalen. Fides Pacta, dat nog puntloos is, bewaart het beste spel tot nu toe voor uitwedstrijden. Dat le verde bij Celeritas weer geen beloning op. De Leidenaars be gonnen met een 4-1 achter stand, die door Jan Willem Meijer (2), Sander de Haas, Re- né van der Vooren en Henk van der Waals even vlot werd weg gewerkt (5-5). Hiema ging de score gelijk op en even had de acht van Steven Tims zelfs een 9-11 voorsprong. De coach uit Zoetermeer zag zijn reservebank intussen zorg wekkend leeg worden. Hij moest Saskia de Haas en Martin van der Broek het veld insturen voor de geblesseerde Wendy van Hoven en Jan Willem Meij er. Toen Henk van der Waals door zijn enkel ging, had hij echter geen reserve meer over. De thuisclub toonde geen me delijden en liep naar 14-11 door, waarna Sander de Haas en René van der Vooren het leed met 14-13 nog enigszins konden verzachten. Teleurgesteld Coach Daan Vreeken van Fiks was teleurgesteld over het klei ne verlies bij Snel. Zijn selectie raakte voor rust even vier pun ten los (8-4), maar dat gat werd door Theo Vreeken (3), Tanja Huizing (2) en Matthijs de Vis ser weer gedicht. De eerste aan val kreeg na 10-10 (rust) amper tijd om te schieten, zo snel schoot Snel steeds raak (12-10, 14-12 en 16-14). Jaap Rietdijk, Gwenny de Best en Matthijs de Visser maakten echter weer ge lijk, totdat na een strafworp vier minuten voor tijd een onover komelijke achterstand ont stond: 19-18. Afgaande op het balbezit en de uitgespeelde kansen verdien de De Algemene de 13-14 zege op Haarlem wel. De lijstaan voerder van 2 E was zeker niet zo scherp en gedreven als an ders. Dat bleek vooral in de eer ste vijfentwintig minuten, toen de thuisclub met 4-1 en 6-3 de toon zette. Coach Ruud van Vliet gaf bij rust (7-6) opdracht meer op de vrouwen te spelen. Deze tactiek had succes, want Diana Hop penbrouwer en Jory Sjardijn herstelden eindelijk weer het evenwicht (8-8). Hun goals op 11-11 leken beslissend, maar Haarlem had nog een weer woord (13-13). In de eerstvol gende tegenaanval stelde Ar- noud Lambooy alsnog de volle winst veilig door een doorloop bal af te ronden. KZ Leiden behaalde tegen Quick de tweede thuiszege, die zeker moeizaam genoemd kon worden. De ploeg van Henny Piket kwam na 5-4 op een dood spoor te zitten, met in vijfen twintig minuten niet meer dan één goal (Annelies van der Blom). Coach Henny Piket be sloot bij 6-8 Els van Lunteren en Edith van der Mee-Hillebrand in te zetten voor meer lengte en schot in de aanval. Hij zag Ro nald Siera en Aldo Spadon (2) gelijkmaken, waarna er zelfs nog een winnende treffer volg de. Mickel Martens, tot dan toe vooral als afvanger sterk bezig, zag met nog vijfenvijftig secon den te gaan zijn schot door de vijandelijke korf vallen. Ook Tempo haalde met moeite tegen DKC de punten binnen. De geelhemden hadden te maken met een lengte-nadeel en met schotvaardige tegen standsters, die goed waren voor tien treffers en twee (benutte) strafworpen. Zij waren hierdoor gedwongen secuur te schieten en af te vangen, wat resulteerde in wisselvallig aanvalsspel. Diep in de tweede helft brachten Martijn Hooijer, top scorer met zes goals, en Joke Boot hun club na 13-14 voor het eerst ruim aan de leiding (16- 14). Door vooral het goede werk van invaller-verdediger Arjan Kolkman bleef die voorsprong tot het eindsignaal behouden. Voorlopig biedt Crescendo de eigen aanhang wel doelpunten maar weinig spanning in de thuisduels. Het achttal van Lies- beth Kok vaagde na Velox (16-5) nu ook Succes weg. Saskia Baak, Henk Alberts, Peter Baak (2) en Wijnand Alberts zorgden in am per twintig minuten voor 7-1. De laatste ontpopte zich in de tweede helft als scherpschutter met liefst vijf goals. Gezien het spelverloop had Velocitas tegen RWR beslist meer verdiend dan een 11-12 nederlaag. De Leiderdorpers voelden zich benadeeld door de arbiter die erg willekeurig op trad bij het uitdelen van straf worpen. Daar kwam nog bij dat Paul Robert Nugteren, met vier goals de grote gangmaker, even na rust met een gekneusde arm moest uitvallen. Ook hiema bleef Velocitas door goals van Jeroen van Driel (3) en Ron Goudsmit (2) het scoreverloop dicteren, totdat de bezoekers voor een onprettige surprise zorgden. HANDBALMEDEWERKER De handbalsters van van Olym- pia '72 kunnen weer opgelucht ademhalen. In Wassenaar werd OBW uit Zevenaar met 20-15 af getroefd. Door deze winst is Olympia '72 losgekomen van de staartgroep in de eerste divisie. De winst was hard nodig want de Wassenaarse debutant was tegen alle verwachtingen in ge zakt naar een derde plaats van onderen. De Wassenaarse winst was dik verdiend, al was OBW aan vankelijk met een open 4-2 de fensie een lastige tegenstands ter. Olympia '72 zocht het doel te vaak langs de doelcirkel van OBW. En daar kon in de ope ningsfase zelfs doorzetter Con- ny van der Werf geen gat vin den. Nicole Donners wees de Was senaarse ploeg de weg met een sprongworp: 1-0. Het antwoord van OBW bleef niet lang uit (1- 1), maar Angelique Schonk en Nicole Donners zetten Olympia '12 op een 8-5 voorsprong hal verwege de wedstrijd. Met een 5-1 dekking deed OBW even van zich spreken. Conny van der Werf, Marjan Mens en weer Conny van der Werf zorgden voor opluchting: 12-8. De break-out speelde in de tweede helft een belangrijke rol bij Olympia '72 en vooral Hennie Wissink onderscheidde zich daarbij met voortreffelijke passes. Doelpuntenmaaksters Olympia '72: Nicole Donners 5, Angelique Schonk en Marjan Mens 4, Elly van Leeuwen 3, Conny van der Werf 2 en Tieske van Duinen en Diana van Rood- en 1. In de tweede divisie bleef HVS in De Lier ODIS met 13-17 de baas. Toen HVS na rust over schakelde van een 5-1 dekking op een 6-0 dekking kreeg de ge vaarlijke cirkelspeelster van ODIS geen kans meer één-twee tjes te maken en dat legde de ODIS-aanval sterk aan banden. Doelpuntenmaaksters HVS: Syl via Hoevers 5, Irma van der Bosch, Eugenie van Gijlswijk en Anita Hoogervorst 3, Lenie van der Bosch 2 en Gerda van der Bosch 1. De mannen van Saturnus vielen in de eerste helft van de wedstrijd in de tweede divisie tegen White Demons bijkans in slaap door de onsamenhangen de acties van de Demons, die de marge bij rust nog beperkt hield: 9-12. Trainer/coach Nol Verhoef van Satumus gaf in de rust duidelijk blijk van zijn on genoegen over het geleverde werk van zijn spelers en die na men dat ter harte. Doelpunten makers Saturnus: Don Olsen 8, Hans Blansjaar en Nico Mooren 4, Jan Tielemans 3, Marcel Nieuwenhuis 2 en Andre van Es en Winfred van Boheemen 1. In de derde divisie speelde Rijnstreek tegen Animo een goede tweede helft maar dat was niet voldoende om de ach terstand uit de eerste helft weg te werken. De Alphense ploeg komt moeilijk tot scoren. Doel puntenmakers Rijnstreek: Ge rard Rijn en Sjaak van der Vlies 5, Wim Rijn 4 en Coen Olders en Mark Stigter 1. Het ziet er naar uit dat De Danaïden de gewenningspro- blemen langzaam te boven komt. Na een half jaar lijkt de ploeg onder coach Ruud Schreuder weer op te bloeien. Bijna als vanouds scoort de Leidse eersteklasser er weer op los (52 goals in 3 duels) en zelfs koploper Koog Zaan dijk bleek gistermiddag niet tegen dit schuttersgeweld bestand: 20-17. zijn ploeg twee tot drie keer per week aan het werk zet. Koog Zaandijk moest na 4-3 snel afhaken en stond bij rust al met 12-6 achter. Het consolide ren van de voorsprong ging De Danaïden na de hervatting nog niet zo goed af. De trefzekerheid van Locher liep terug, terwijl ook Eric Kromhout weinig klaarmaakte. Wel bleek dat De Danaïden in de breedte gevaar lijker geworden is. „Vroeger was het afgelopen met de Danaï den", aldus Schreuder, „wan neer de schutters aan banden gelegd werden. Nu namen in het vak van Heiko Barbro Hey- man en Richard Dikken de hoofdrol over." Een tijd lang bepaalden de vrouwen de score. Na 15-11 wisten Barbro Heyman (2) en Patricia Straathof het opkomen de gevaar van de Zaankanters (18-13) nog te beteugelen. Koog Zaandijk kwam in de laatste ze ven minuten toch nog heel dichtbij. Met twee 'kamikaze'- acties stelde Heiko Locher in de slotminuut evenwel de Leidse zege veilig: 20-17. Schreuder: „Voorlopig staan we vier uit drie en groeit het vertrouwen. Van mij zul je niet horen dat we meteen een titel kandidaat zijn. Je moet gewoon de mazzel hebben. Het kan nu nog alle kanten uit." KORFBALMEDEWERKER Na het volledig mislukte avon tuur in de overgangsklasse zijn de aspiraties teruggeschroefd. Een moeizame eerste veldhelft riep evenmin hoge verwachtin gen op, een zege op het Fides- toernooi ten spijt. Ook het Leid se publiek heeft de ploeg mas saal in de steek gelaten. Een ontbrekende speaker, een in het water vallende ploegen-presen tatie en een reservebank met al leen de 'pupillen van de week' versterkten het gevoel van leeg heid verder. „Verlies je één keer (van ZKC'31, BvG) dan laten ze het afweten", klonk het berustend uit de mond van Schreuder. „De ploeg zit er echt niet mee en is alleen met de wedstrijd bezig. Maar vandaag hebben we toch duidelijk laten zien dat we aandacht verdienen." De thuisblijvers hadden het spreekwoordelijke ongelijk, want spektakel bood De Danaï den volop. Met een loepzuiver schietende Heiko Locher, die vijf van de twaalf goals op zijn naam bracht. En met Eric Kromhout die met drie goals (waarvan één doorbraak heel fraai) weinig voor hem onder deed. 1 let produkt van keihard trainen, aldus Schreuder, die Patricia Straathof van De Danaïden gaat scoren. foto henk bouwman Basketbalsters MSV kunnen streekgenoten niet bijhouden LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De basketbalvrouwen van Lisse hebben in de streekderby tegen MSV de negatieve spiraal van de laatste weken doorbroken. In eigen huis waren de Lisse-vrou- wen duidelijk beter: 78-64. De wedstrijd kende een knal lend begin. Beide teams be proefden het wapen van de driepunter met groot succes. Renate Sluys (MSV) opende in haar rentreewedstrijd na een lange blessure de score. Haar driepunter werd gevolgd door één van Lida Hoogervorst (Lis se), twee van Caroline van der Salm (MSV), drie van Esther van der Bosch (Lisse) en één van haarzelf. Zo stond er na vier mi nuten 12-12 op het scorebord. Lisse ging daarna door met scoren, waar MSV een beetje achterbleef. Sluys was duidelijk nog niet helemaal" hersteld en speelde in de tweede helft dan ook helemaal niet. Lisse speelde de teleurstellingen van de laatste weken van zich af en liep via 26-16 en 32-19 naar een 49- 30 ruststand. In de tweede helft pakte Lisse de draad weer op, maar een iets mindere periode van de thuis club zorgde ervoor dat MSV weer terug in de wedstrijd kwam. Lisse miste veel onder het bord en greep zo niet de kans om uit te lopen. De Noordwijksen kregen het gat nog even op tien punten (67- 57), maar meer ook niet. Scores Lisse: Hoogervorst 26, Van der Bosch 20, Van der Heu vel 20. Scores MSV: Sluys 11, Driessen 9, M. Lewis 9. Grasshoppers De vrouwen van DVZ/ Grasshoppers hadden nog wat goed te maken tegen BCA '60. In de uitwedstrijd hadden de Katwijksen het zichzelf onnodig moeilijk gemaakt en pas na een verlenging gewonnen. Ditmaal ging het een stukje gemakkelij ker. De ploeg uit Apeldoorn werd zaterdag van het begin tot het eind van het veld van het veld gelopen en niet in de gele genheid gesteld om ook maar voor een halve surprise te zor gen. Van het begin af aan presste Grasshoppers over het hele veld waardoor het op een strafexpe ditie ging lijken. Vooral Marja Hoogkamer bemoeide zich druk met het scoren. Na zes minuten viel het allemaal nog wel mee (18-10), maar vier minuten later was de koers al gelopen: 32-10. De honger om te scoren was nog lang niet gestild en bij rust zat de ploeg dan ook op het goede gemiddelde om voor het eerst boven de honderd punten te komen. Speelbal BCA, bij wie alleen Hetty van Mourik tot een behoorlijk ni veau kwam, werd gebruikt als speelbal en het gat werd alleen maar groter. De honderd werd uiteindelijk net niet gehaald. Een iets mindere periode, waar in een paar fast-breaks niet in scores werden omgezet, leidde ertoe dat Grasshoppers op 99- 61 bleef steken. De ploeg ver zuimde een persoonlijke fout te maken die de opponent naar de vrije worplijn zou sturen, zodat BCA '60 de tijd kon uitspelen. Scores Grasshoppers: Kuyt 23 (71%), Hoogkamer 20 (88%), Van Duyn 14. De mannen van Lisse zetten de opgaande lijn van de afgelo pen weken tegen koploper Dunckers door, maar kwamen net tekort om voor een verras sing te zorgen: 82-94. In de eer ste helft speelde Lisse sterk. Ver dedigend zat het goed in elkaar en de ploeg bleef fel. Foutenlast Pas in de beginperiode na rust (36-38) werd de wedstrijd uit handen gegeven. Dunckers be wees op afstand de sterkste ploeg in de eerste divisie B te zijn en stoomde door naar 39- 56. Pas de laatste tien minuten kwam Lisse weer wat opzetten. Coach Gerard van der Worp was door de foutenlast genood zaakt veel te wisselen maar het team leed er niet onder. Meer dan de negatieve marge van twaalf punten zat er echter niet Scores Lisse: Van der Akker 17, Kamps 13, Goudswaard 13, Van Zonneveld 12, Verhaar 10. De mannen van MSV leden in de strijd om de eerste plaats in de eerste klasse van het rayon west een nederlaag tegen Veen- land: 71-77. Vlak na rust leidden de Noord wijkers nog met 61-49. Ook Blitz en DVZGrasshop pers gingen onderuit. De reser ves van respectievelijk Voorburg (72-69) en Rotterdam (87-58) waren te sterk. 'Basketbalthriller' in Voorburg VOORBURG CERRfT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Na vier achtereenvolgende ne derlagen en een vrije val op de ranglijst heeft Luba Leiden ein delijk weer eens van zich doen spreken. In en tegen Voorburg werd Peter ter Haak gistermid dag de held door twee seconden voor tijd voor de winnende sco re te zorgen: 72-74. De voortekenen waren niet gunstig voor Leiden. Voorburg was in de winning-mood en coach Tiemen Winkel was ziek. Manager Hennie Nijssen nam diens taak op de bank waar. Om het allemaal nog erger te maken ging de jarige René Paulides al in het begin van de wedstrijd door zijn rug, zodat er bij Lei den nog twee wissels waren. Al met al geen goede omstandig heden om een basketbalwed strijd tot een goed einde te brengen. Leiden begreep dat er alleen door keihard te werken enig succes behaald kon worden. Het was dan ook daaraan te danken dat het goed tegen Voorburg op kon boksen. Tegen het einde van de eerste helft leek Voorburg met een ruime voorsprong te gaan rusten. Lei den kon de weg naar de basket moeilijk vinden. Twee oplevin gen in de laatste halve minuut brachten het verschil terug tot twee punten bij rust: 42-40. De eerste vier minuten na de basketwisseling konden beide ploegen niets goed doen. Voor burg en Leiden begonnen met een serie van één op acht wat het schouwspel er niet boeien der op maakte. Leiden begon als eerste met scoren. De gasten liepen uit naar 44-49, maar een minuut later was het weer ge lijk. De tweede uitlooppoging naar 51-58 werd in hetzelfde tempo teniet gedaan. Toen was het weer de beurt aan Voor burg. Leiden moest twee keer een gat van vijf punten dichten (63-58 en 70-65). maar keek lijdzaam hoe Voorburg een mi nuut voor tijd de op het oog be slissende voorsprong (74-71) op het scorebord had gezet. Ter Haak Wat er in de laatste minuut ge beurde had veel weg van thril ler. Richard Zevenhoven blokte een zekere score van Voorbur ger Thijs Minderhout. Peter ter Haak bracht via een onmogelij ke driepunter Leiden op gelijke hoogte. Een aanval later werd diezelfde Ter Haak een score met bonus onthouden en miste hij zijn eerste vrije worp in een één-om-één situatie. Voorburg miste vervolgens een ogen schijnlijk gemakkelijke bal en Leiden kreeg zo het laatste bal bezit. Ter Haak eiste acht se conden voor tijd het leer op en begon aan zijn beslissende ac tie. Zijn drive naar de basket door het centrum van de verde diging werd niet afgestopt en zijn halve lay-up ging via het bord en de nng door het netje. René Paulides vergat door alle opwinding dat hij pijn in zijn rug had Hij vierde het feestje op de middencirkel uitbundig. Scores Leiden: De Ruijter 17, Ier Haak 16, Van I ijk lf>. venhoven 10.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17