Feyenoord sukkelt verder Smeekbede om veel doelpunten Sr Slechte dag deert AC Milan niet Barcelona haalt uit bij Cadiz Zorgen voor Kaiserslautern na nederlaag in 'generale' Sport i -i. -i*v Gunstig weekeinde voor Anderlecht Leeds gaat fors onderuit MAANDAG 7 DECEMBER 1992 Ajax vindt net dit seizoen moeilijk l t AMSTERDAM Het is een bekend liedje in Am sterdam. Leo Beenhakker brak zich er jarenlang het hoofd over, zijn opvolger Van Gaal worstelt met hetzelfde probleem; de doelpunten. Want hoe mooi Ajax soms speelt, hoe groot het overwicht vaak is, de winst- en verliesrekening wordt bepaald door de doelpunten. Vlak voor de tweede en beslis sende wedstrijd tegen Kai- serslautem dient die bekende Ajax-smartlap zich weer aan. Een smeekbede om treffers. „Als wij", bekende technisch di recteur Louis van Gaal gisteren, „dat aspect kunnen verbeteren, zijn we kampioen." Hij gaf met die uitspraak het probleem meer dan goed weer. Ajax schoot deze competitie niet meer dan 29 keer raak in 13 wedstrijden. Een gemiddelde van 2,23 doelpunten per com petitieduel. De twee spitsen Pettersson en Bergkamp deden hun best. De Zweed had 7 keer succes, Bergkamp staat nu op 11. Het probleem zit 'm echter in het scorend vermogen van de rest. De twee kleine vleugelspit sen Davids (slechts 1 doelpunt) en Overmars (2) en de midden velders Vink (1), Jonk (0) en Kreek (1) blijven te ver achter. Die ontwikkeling baart Van Gaal natuurlijk zorgen. Direct na de sof tegen Twente, afgelo pen vrijdagavond, baalde de technisch directeur net zo hard als zijn aanvoerder Danny Blind. „Als wij die kansen nu eens gingen benutten", luidde de klaagzang van de verdediger. Maar Van Gaal gaf gistermid dag zelf al toe dat het maken van doelpunten nauwelijks aan te leren is. „Je hebt het of je hebt het niet", legde hij uit. „Het is niet aan te leren. Ja, je kunt er op trainen. Acht van de tien spelers zullen dat nooit op pikken. Maar omdat ik bij Ajax werk, dus met boven-modale talenten aan de slag kan, is de kans aanwezig dat sommigen daar op een bepaald moment toch wat mee doen." Die hoop is vooralsnog ijdel. Jonk is in Europees verband duidelijk meer op dreef dan in de nationale competitie. Maar Kreek (in totaal 72 duels, 6 doel punten) en Vink (114 wedstrij den en 6 treffers) scoren letter lijk en figuurlijk een dikke on voldoende. Datzelfde geldt voor de nieuwkomers Davids (32-6) en Overmars (19-4), hoewel dit kleine duo nog jong genoeg is om de leer van Van Gaal tot zich te nemen. Maar de 'smartlap' van Ajax lijkt verder te gaan dan een ge brek aan scoringsdrift. De speel wijze van de Amsterdammers is volledig afgestemd op het duo Jonk-Bergkamp. De aanvallers mogen het veld breed houden en de middenvelders moeten bij balverlies ogenblikkelijk kunnen ingrijpen. Zij komen dus niet oi nauwelijks in sco- ringspositie. En als ze zich dan ineens zoals Vink tegen Twente alleen voor de keeper terugvinden, slaat de planken koorts toe. De 'dienaren' van Van Gaal zijn die rol niet ge wend. Het verschil tussen 'Europa' en Nederland is opvallend. In de Nederlandse competitie be gint die speelwijze nu toch be kend te raken. Clubs als Willem II, Twente, MW en natuurlijk PSV reserveren speciale man dekkers voor zowel Bergkamp als Jonk. Ajax verloor op eigen terrein al zes punten. Maar in de UEFA cup scoort de ploeg wèl. Aan de lopende band zelfs. Dertien doelpunten in vijf wed strijden laten zien dat Europa Ajax nog steeds niet kent. Su persnelle doelpunten door een overdonderend begin, dat had den de tegenstanders nu toch wel mogen weten. Als ook in in ternationaal verband de ogen open gaan, is Ajax pas echt in last. Dan zal Van Gaal toch iets nieuws moeten proberen. '-uu'rrrr-^t^ EREDIVISIE EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-FC Groningen 0-2 (0-1). 36. i 4-0. Scheidsrechter Roda JC-Dordrecht '90 1-3 (0-1). 13 i 1-2. 83. ADO Den Haag-Excelsior 5-0 (3-0). 28. C Toe- 1-0.36 n 5-0. Scheidvechter M 1- \i Feyenoord-Vitesse 2-2 (1-1). 15. Blinker 10. celsior). I loeffen 1-1. 61. Cocu 1-2.83. Obiku 2-2. Scheidsrechter: Blankenstem. Toeschouwers; 17 386. Rode kaart: 59 De Goey (Feyenoord). Gele kaart: Scholten (Feyenoord), Van den i»ond Sport-Eindhoven 4-3 (3-2). 4. Corne- n 0-1. 8. Taihuttu 1-1. 37. Comehssen 1- 4 Weiiers 2-2. 45. Taihuttu 3-2. 61. Tai- Votendam-Go Ahead Eagles 1-0 (0-0). 46. kaart: Marbus 0-1 (eigen doel). Scheidsrechter. Hou- Gele ben. Toeschouwers: 3100. Volendam; Zoete- Leeuv bier. Van Loon. Binken. Stuyt en Sier; Pastoor. (Eindl schouwers: 7068. Gele ki 14 7 5 2 19 33 - 16 14 8 3 3 19 27 - 12 5 7 2 17 22 - 13 3 7 3 13 15 15 15 4 5 6 13 15 - 23 14 6 0 8 12 25 - 27 Joszef Klprich wordt de pas afgesneden door Theo Bos. foto» anp bosch De Graafschap-TOP 1-0 (0-0). 54 Jansen 1-0 Scheidsrechter: Kloeg. Toeschouwers: 3914. AZ-Zwolle 0-1 (0-0). 66 Duim 0-1 Scheids rechter: Boot. Toeschouwers: 2753. Gele kaart. Van der Vegt (Zwolle). R8C 17 11 1 5 23 37 - 23 17 7 6 4 20 31 - 24 17 7 5 5 19 22 - 20 16 6 5 5 17 20 - 24 TOPSCORERS Na de belabberde bekerwedstrijd tegen TOP, vorige week woensdag, veegde Feyenoord-trainer Willem van Hane- gem zijn spelers flink de mantel uit. Met teksten als 'Zo kan het niet doorgaan', 'Ze gaan zelf maar op de bank zitten' en 'Ze zijn op deze manier niet geschikt voor top voetbal' probeerde hij zijn selectie op scherp te zetten voor de ontmoeting tegen Vitesse. In een laatste poging om enig uitzicht te blijven houden op de landstitel. Maar ook gisteren ging het fout. Niet alleen liet Feyenoord weer een kostbaar punt liggen (2-2), het verloor tevens keeper Ed de Goey, die van scheidsrechter John Blanken- stein de rode kaart kreeg voorgehouden. een 1-1 stand omzeilde Philip Cocu eerst de buitenspelval en vervolgens De Goey, waarna de Feyenoord-keeper niets anders restte dan de Arnhemmer op de rand van het strafschopgebied pootje te lichten. De protesten van De Goey ten spijt („Ik raakte hem niet eens") kreeg de Rotterdammer voor de tweede keer in z'n carrière eerder was het hem bij Sparta overkomen de rode kaart ROTTERDAM CPD Lange tijd leek het duel tussen de Europa Cup-deelnemers nergens op. Het afwachtende Vitesse en het onmachtige Feyenoord deden geen enkele moeite het de 17.000 kleumen de toeschouwers naar de zin te maken. Wat dreigde te verzand en in een gezapig potje voetbal kreeg in de 58e minuut opeens de impuls die het nodig had. Bij voorgehouden. Zijn stand-in Rob van Dijk stond amper tien seconden onder de lat of hij moest de bal al uit het net ha len. Met een gericht schot nam 'slachtoffer' Cocu wraak op de genen die hem van toneelspel betichtten („Een rode kaart had voor mij niet gehoeven, maar hij tikte me duidelijk aan"). Vanaf dat moment sloeg de vlam in de pan. En dat was no dig ook, want de eerste helft was het aanzien nauwelijks waard. De knuppel die Van Hanegem na het bekerduel te gen TOP in het hoenderhok had gegooid, sorteerde alleen in de beginfase enig effect. Te meer daar Vitesse de boodschap op het shirt 'Spaar energie' iets te letterlijk opvatte. Regi Blinker, de enige Feye- noorder in vorm, verstoorde al na veertien minuten de destruc tieve plannen van de bezoekers. Bij de tweede paal keek de linksbuiten met plezier toe hoe zijn directe tegenstander Rober to Straal, na een vrije trap van Rob Witschge, onder de bal doorliep. Hoog en hard schoot Blinker zijn team op voor sprong. De gelijkmaker in de 27e mi nuut kwam volledig uit de lucht vallen. Ruud Heus, voor het eerst sinds zeven wedstrijden weer in de basis omdat Fraser en Bosz ontbraken, was Bart La- tuheru even uit het oog verlo ren. Diens voorzet bereikte het hoofd van Huub Loeffen die al leen maar hoefde te knikken. De derde competitie-neder laag op rij in eigen huis leek voor Feyenoord slechts een kwestie van tijd, toen Mike Obiku een bevlieging kreeg. De vaak verguisde Nigeriaanse spits kwam 18 minuten voor tijd in het veld voor de falende Kiprich en smaakte het genoe gen om tien minuten na zijn entree zijn ploeg langszij te brengen. Bergkamp (A|ax) en Kiprich (Feyenoord) 11.3 Ro- Heracles 10 (PSV), Meijer (MW) en De Boer (FC Twente) 9. i Kieft en Ellerman (PSV) 8, 8. Pettersson (Ajax). 17 4 4 9 12 19 - 30 17 3 4 10 10 14 28 15 0 3 12 3 10 - 32 Hofstede (Roda JCJer De Graafschap en VW periode kampioen PROGRAMMA TOPSCORERS Zaterdag: Cambuur-Fortuna S. roidag: Volendam- 1 Mutsaers (RBC) en Cornelissen (Eini I. Dordrecht'90-FC Utrecht BEKER Zondag Sparta-FC Twente. RKC-FC Zwolle. w Laan (AD0 Den Haag) li. 5 Van Hooi|donk en lammers (NAC), De Roode en Hoop (Telstar) 8. 9 Van Oostrum en De Jonge (Em- PROGRAMMA Vandaag: Heracles - Emmen, zaterdag: Heracles - Eindhoven, zondag: AD0 Den Haag VVV NIJMEGEN (GPD) Een 19-jarige Nijmegenaar is gisteren inge sloten omdat hij tijdens NEC-NAC (4-0) een zware bom tot ont ploffing bracht. Hij had het kruit van 100 strijkers in een metalen medicijnpotje gestopt en stadion De Goffert binnengesmokkeld. Om niet opgemerkt te worden door de video-camera's, stak hij de lont aan achter de rug van vrienden. Daarna wierp hij de 'bom' zo knullig weg, dat het projectiel op de rug van bezoeker belandde. BUITENLANDS VOETBAL Zelfs op een zeldzame slechte dag loopt AC Milan in Italië uit op de achtervolgers. Drie dagen voor de wedstrijd tegen PSV in de Champions League speelde Milan in San Siro 1-1 tegen Udi- nese, het derde gelijke spel thuis. Stadgenoot Inter, Juven- tus en Sampdoria, op ruime af stand tweede, derde en vierde op de ranglijst, verloren. De voorsprong van Milan op Inter- nazionale liep op tot vier pun ten, terwijl de kampioen nog een duel tegoed heeft. Bij het gegoochel met de zes buitenlanders was het de beurt aan Van Basten, Papin en de Montenegrin Savicevic te spe len. Gullit en Rijkaard zaten op de tribune. Met het oog op PSV, wisten de insiders. Milan kwam na 33 minuten op voorsprong door middenvelder Albertini. De Argentijn Balbo maakte met zijn tiende doelpunt van het seizoen gelijk. Juventus en Inter gingen on deruit bij Fiorentina (0-2) en Ancona (0-3), Sampdoria ver loor thuis met 2-3 van Atalanta. Juventus, nog altijd zonder de geblesseerden Roberto Baggio en Platt, speelde bijna een uur met tien man, nadat de Duitser Kohier uit het veld was ge stuurd. Fiorentina, dat met Ju ventus, Torino en Cagliari op een punt van Inter volgt, speel de de Oude Dame soms hele maal zoek. Laudrup scoorde 1- 0, na een pass van Effenberg. Acht minuten na rust schoot Sartor in eigen doel. Aanvoerder Vialli van Juventus werd in de tweede helft gewisseld. Kohier behoorde tot de zeven spelers die gisteren een rode kaart kregen. Een van de ande ren was Inter-doelman Zenga, na een zware overtreding. Inter was kansloos in het nieuwe sta dion van het laaggeplaatste An cona, waarvan het veld door re gen vrijwel onbespeelbaar was. Uitblinker was de Hongaar La- jos Detari. Hij maakte twee doelpunten. FC Barcelona heeft gisteren de leidende positie in ae Spaanse competitie versterkt door de uitwedstrijd tegen Cadiz met 4-0 te winnen. Stoitsjkov (vijf tien treffers uit dertien wed strijden) scoorde twee keer voor rust, Goicoechea en Laudrup in de tweede helft. Witschge mocht in de 65ste minuut Stoitsjkov vervangen. Real Madrid, donderdag te genstander van Vitesse In de tweede wedstrijd voor de der de ronde van de strijd om de UEFA-beker, verloor de 'kleine Madrileense derby' tegen Rayo Vallecano met 0-2. Riesco opende de score na zes minu ten. In de 24ste minuut maak te de Oostenrijker Polster de tweede treffer. Valencia haalde een- uitste kend resultaat bij Atletico Ma drid: 1-1. Voor amper 17.000 toeschouwers in het Vicente Calderon Stadion maakte Ma noio in de 18e minuut 1-0 met een kopbal. In de 31ste mi nuut maakte Fernando gelijk. Valencia kon na rust een over wicht niet in nog een doelpunt uitdrukken. Fernando schoot in de 76ste minuut tegen de paal. Scheidsrechter Perez stuurde na rust de Madrileen Sanchez weg, maar hij liet een charge van diens clubgenoot Lopez ongemoeid. Bert Jacobs behaalde met Sporting Gijon een succesje door een gelijk spel bij Zaragoza, 1-1. Poyet maakte 1-0, Manjarin gelijk. Jacobs' collega Theo Vonk ver loor met 1-3 bij Espanol. In de 60ste minuut had Boerebach nog wel voor 1-1 gezorgd uit een vrije schop, maar in de slotfase werd de ploeg uitge tikt. Concurrentie verliest in Belgie BRUSSEL ANP Anderlecht is op weg naar de ti tel in België. De vijftiende speel dag verliep gunstig voor de Brusselaars. Zelf wonnen ze met 4-1 van Boom. De belangrijkste achtervolger Standard verloor, de nummer drie Waregem speelde tegen Charleroi gelijk, een andere subtopper KV Mechelen was kansloos bij Ant werp: 4-1. Anderlecht heeft vier punten voorsprong op Standard, zeven op AA Gent en Waregem. Giste ren waren er nog slechts twee duels. In eentje kwam het feno meen Josip Weber in actie. De aanvaller scoorde twee keer in het duel van Cercle Brugge te gen Lommei. Zijn club won met 4-0 en is na een bedroevende start van de competitie terug in de middenmoot, met vijftien uit vijftien. Weber, vorig seizoen topscorer van België, trof al ne gentien keer en heeft op de lijst van beste schutters een voor sprong van zeven op Malbasa van Charleroi. Weber alleen maakte een doelpunt meer dan alle spelers van de trotse stadgenoot Club Brugge bij elkaar: 19 om 18. Kampioen Club, dat woensdag in Marseille tegen Olympique speelt voor de Champions Lea gue, kwam met wat geluk met 0-0 weg bij Racing Genk. Club behaalde vier punten uit de laatste zeven duels. Stuntclub Waregem en Char leroi eindigden bij 1-1, na een eigen doelpunt van Gérard en een Waalse treffer van Malbasa. KV Mechelen nam zaterdag na anderhalve minuut een voor sprong tegen FC Antwerp, dank zij de Zweed Ingesson en een voorzet van Eykelkamp. Vlak voor rust begon de periode Se- vereyns/Czerniatynski, die bei den twee keer zouden scoren. Severeyns, overgenomen van Mechelen, was de absolute uit blinker. Manfred Binz van Frankfurt roept Jan Eriksson van Kaiserslauterem een halt toe. foto HAMBURG SIO De kracht van Kaiserslautern op eigen veld moet niet worden overdreven. De tegenstander van Ajax in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker werd zaterdag verslagen door Eintracht Frankfurt. Op de uit verkochte Betzenberg ging de thuisclub met 0-2 onderuit. Opvallend was de prestatie van VfL Bochum, dat al dertien duels niet meer heeft gewonnen maar wel gelijk speelde tegen koploper Bayern München: 2-2. Dortmund en Leverkusen kwa men in de subtopper eveneens een puntendeling overeen (3-3). Na de overwinning op Watten scheid (2-1) blijft Karlsruher SC in de buurt van de koplopers. Kaiserslautern, dat morgen tegen Ajax een achterstand van 0-2 moet goedmaken, kwam na 37 minuten tegen Eintracht Frankfurt op achterstand. Het doelpunt kwam op naam van oud-international Rahn, die daarmee voor zijn eerste Frank- furtse doelpunt zorgde. Pas in de laatste minuut gaf Roth de nummer twee van de ranglijst zekerheid. Bij Kaiserslautern, dat speelde met de tegen Ajax nog ontbrekende Zweed Eriks son, was de Tsjechoslowaakse libero Kadlec de beste speler. Matthaus, teruggekeerd bij Bayern München, hielp de kop loper van de Bundesliga tegen Bochum in de laatste minuut aan een punt. Met een volley zorgde de international voor 2- 2. Op basis van het technisch overwicht en het creëren van de beste kansen verdiende Bayern het punt in het boeiende duel. De formatie van o.a. Jan Wouters stond al na 16 secon den achter. Wegman maakte de snelle treffer, de op drie na snel ste ooit in de Bundesliga. Een fraai doelpunt van Labbadia be tekende 1-1, met zijn achtste competitie-doelpunt zette op nieuw Wegman de thuisclub andermaal op voorsprong. Na 31 wedstrijden op eigen veld niet meer te hebben ver loren is Leeds zaterdag fors onderuit gegaan. Uitgerekend Nottingham Forest, al min of meer afgeschreven in de hoog ste Engelse voetbalklasse, zorgde met de eerste uitover- winning dit seizoen (1-4) voor de stunt van de dag. In het tot nu toe dramatisch verlopen seizoen leefde Not tingham bij de kampioenen op met drie doelpunten in zestien minuten. De club van Clough, die eerder in de week met de bekerwinst te^en Tottenham al tekenen van nerstel vertoon de, dankte het succes vooral aan Neil Webb. De middenvel der, bezig aan zijn tweede duel voor Nottingham sinds zijn te rugkeer van Manchester Uni ted, was de beste man. Nigel Clough opende de sco re voor de rust. Keane, die dit seizoen nog niet had gescoord, met twee treffers en Black maakte het vérschil te groot voor Leeds. Speed maakte kort voor tijd nog een doelpunt voorde thuisclub. Nottingham Forest kwam ondanks net succes niet van de laatste plaats. Het net iets ho ger staande Crystal Palace won ook. De 2-0 tegen Sheffield United betekende de eerste overwinning op eigen veld voor Crystal Palace. Armstrong en Southgate maakten de doelpunten. CUFERS DUITSLAND: Karlsruher SC - Watten scheid 2-1. VfB Stuttgart - Saarbrücken 2- - Bayern München 2-2. Lever- Bremen .16-22 Dortmund 16-19 SPANJE: Zaragoza - Gijon 1-1. Atletico de Madrid - Valencia 1-1, Sevilla - Osasuna 0- - Real Madrid 2-0. elona 13-21 Real Madrid 13-18 orufta 13-19 Athletic B 13-16 ENGELAND: Coventry - Queens Park Rangers - Oldham 3-2. Shef- Norwich 18-39 Chelsea Blackburn 18-31 M Unite Aberdeen - St. Johns 20-29 D. United 20-23 il Ekeren 3-0, FC Antwerp - -1, Waregem - Charleroi 1- - Lommel 4-0. Anderlecht Anderlecht 15-26 AAGent Standard 15-22 Mechelen ZWITSERLAND: Young Boys - Grasshop- asso0-l, Fc Zurich - Servette 1-1, Aarai. Lausanne 1-1, Lugano - Neuchatel Xami Young Boys 22-28 Lausanr Servette 22-27 Aarau GRIEKENLAND: I i 1-0, Altay - Sar.yer 0-0, tnkaragucu - Konya 8-0, Aydin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14