Sport Katwijk komt goed weg bij ARC Davis Cup terug bij John Mc Enroe en co LZ draait rollen om tegen AZC Van Dijk: debuut in Kuip met gang naar het net Curieuze treffer Marbus MAANDAG 7 DECEMBER 1992 13 V) (CHEF) TIM BROUWER DE K' ROB VAN DER ZANDEN Rood voor De Coey a a Feyenoord sukkelt I verder. De Rotter dammers raakten tegen Vitesse Ed de Coey (rode kaart) en een punt kwijt Valreep a g? FC Lisse had het I «3 moeilijk in en tegen Scheveningen. De Fusie club kwam vlak voor tijd op gelijke hoogte Noordwijkwint A De Noordwijkse I O hockeyers klopten Muiderberg. Noordwijk verstevigde daarmee de koppositie. Blessures blijven Ajax plagen kaiserlautern Ajax blijft tobben met blessures. De ploeg is gis teravond met zestien spelers in Kaiserslautem aangekomen voor de return van het UEFA-Cupduel. Jeugdspeler Dick van Burik zit in Amsterdam bij de telefoon om eventueel als een haas naar Duitsland te komen. Die stand-in is noodzakelijk door de bles sures van Jonk (knie), Vink (knie) en Bergkamp (dijbeen). Den nis Bergkamp heeft tot gisteren alleen wat looptraining gedaan. De spierblessure zal volgens technisch directeur Louis van Gaal morgenavond zijn genezen. Marciano Vink zal ook geen pro bleem zijn. De middenvelder kreeg vrijdagavond tegen Twente een schop tegen de knie. Wim Jonk overkwam hetzelfde. De knie van de Volendammer was gisteren echter nog te dik om een goede prognose te geven. Ook Kaiserslautem gehandicapt kaiserslautern Kaiserslautem speelt morgen vrijwel zeker zon der Tom Dooley. De aanvoerder van de Duitse middenmoter liep in het verloren duel met Eintracht Frankfurt (0-2) zaterdag een spierblessure op. Bahlmann blijft bij Alphense Boys alphen aan den run» Paul Bahlmann zal zijn contract bij Alphense Boys binnenkort met twee jaar verlengen. De trainer is nage noeg rond met het bestuur van de Alphense hoofdklasser. Een dezer dagen wordt de overeenkomst beklonken. Bahlmann is bij de rood-witten momenteel aan zijn zevende seizoen bezig. Vuistslag leidt tot ontslag hagen De vuistslag die de Amerikaanse basketballer Richard Hollis een scheidsrechter toediende, heeft binnen 24 uur geleid tot zijn ontslag. De center van Brandt Hagen mepte tijdens de Bundesligawedstrijd tegen het gepromoveerde SVD Dortmund uit pure frustratie arbiter Peter Klingbiel een tand uit de mond. Het duel werd na een kwartier, bij een stand van 41-34 in het voordeel van Dortmund, gestaakt. Weer wapenarsenaal ontdekt pescara» De Italiaanse politie heeft gistermiddag opnieuw bij tijds een geheime wapenopslagplaats van voetbalvandalen ont dekt. In de buurt van het stadion van Pescara was een voorraad je vuurwerkbommen verstopt, maar ook een namaakpistool, kettingen en ijzeren staven. Pescara speelde gisteren tegen La- zio. De club van Aron Winter werd vorige week ook al opge schrikt door een dergelijke vondst voor aanvang van de derbyte- gen AS Roma. Quebec kandidaat voor 2002 toronto» De stad Quebec is de Canadese kandidaat voor de or ganisatie van de Olympische Winterspelen in 2002. Dit is afgelo pen weekeinde in Toronto door het Canadese Olympisch Comi té beslist. Canada had de Winterspelen in 1988 in Calgary voor het laatst. Quebec heeft een budget van 700 miljoen Canadese dollar, 980 miljoen gulden. Het IOC kiest in juni 1995 in Bud apest de lokatie. Invaller Corné van Duyvenbode verzorgt winnende goal Corné van Duyvenbode zal zijn invalbeurt tegen ARC niet licht vergeten. De op het laatste moment aan de se lectie toegevoegde Katwijker werd door Arie Lagendijk twintig minuten voor tijd in stelling gebracht om Katwijk kopsterk te maken. En de invaller voldeed prima aan de wensen van zijn trainer. Tien minuten na zijn entree prikte de reserve de bal met het hoofd langs ARC-goalie Remco Tuinenburg, waardoor de kustbewoners er in Alphen alsnog met de winst vandoor gingen: 1-2. alphen aan den run» „Geluk", noemde Lagendijk zijn tactische ingreep, die was inge geven door het wegvallen van ARC's voorstopper Jan Wouters. De thuisclub, die om blessure redenen al twee wissels had toe gepast, kwam door de kniebles sure van de eveneens uitgeval len Wouters niet alleen met tien man te staan, het luchtruim in de Alphense defensie werd ook ineens voor iedereen toeganke lijk. Lagendijk zag het en stuur de Van Duyvenbode, die er eer der op de dag al een wedstrijd bij de reserves van Katwijk op had zitten, het veld in om het karwei ten koste van Edwin Ver hoogt klaren. Het succes van de invaller le verde Katwijk voor het eerst sinds vier weken weer de maxi male buit op. Tot grote voldoe ning van Lagendijk, die met zijn selectie snakt naar de winter stop. „We moesten winnen om in de buurt van Quick Boys te blijven. Daarom ben ik heel blij met deze overwinning. Het re sultaat is in dit stadium het be langrijkste. Het was om ver schillende oorzaken misschien niet fraai, maar dat maakt de zege des te plezieriger." De tevredenheid van Lagen dijk was best te verklaren. Weliswaar maakte zijn ploeg het spel, slagvaardig waren de Katwijkers allerminst. ARC, dat in offensief opzicht evenmin imponeerde, zat daardoor steeds op het vinkentouw. „Ik moet de ploeg complimenten maken. Er is goed gespeeld en zelfs met tien man hadden we nog mogelijkheden om er meer uit te halen. Katwijk liet ons veel ruimte. Dat we nu met lege handen staan, is jammer. We waren sterk vandaag. Dat we vandaag weer drie spelers met een blessure zagen afhaken, maakt de druiven voor ons extra zuur", vond Aad Koren, die net dacht het blessureleed een beetje onder controle te heb ben. Bonefaas (lies), Van Harselaar (lies) en Wouters (knie) bliezen voortijdig de aftocht, terwijl Boer de derby eveneens niet fit beëindigde. Koren: „Een onge luk zit in een klein hoekje. Het blijft onverklaarbaar dat wij er zo mee geplaagd worden. De wedstrijd leende zich niet voor blessures. Maar het overkomt ons wel weer." Katwijk opende het duel sterk. Binnen twee minuten was het al raak toen Kees Krayenoord ongehinderd mocht aanleggen: 0-1. De Lagendijk formatie incasseerde echter ook snel een tegenvaller toen top scorer Hans Zwaan (enkelbles sure) zes minuten later de strijd opgaf. Ook ARC kreeg zijn deel. Van Harselaar en Bonefaas ruimden binnen het eerste half uur eveneens het veld. Merk waardig genoeg vond ARC juist toen de weg naar de gelijkma ker. Jacques Key, door de bles sures naar het middenveld te rug gedirigeerd, was in tweede instantie succesvol nadat Paul Dijkman hem in stelling had ge bracht: 1-1. Na de hervatting bleven de oranjehemden de toon zetten, zonder overigens krachtdadig te werk te gaan. Robin Leunissen miste voor ARC zelfs een unieke kans op 2-1 toen hij vrij voor doelman Teun van Duyvenbode verscheen. De Racing speelde al met tien man. Vijf minuten later sloeg de broer van de Katwijkse goalie de definitieve bres in de Alphense defensie nadat Marco de Ridder hem gebood het luchtruim te kiezen: 1-2. ARC-Katwijk: 1-2 (1-1). 2 Krayenoord 0-1, 34 Key 1-1. 80 Corné van Duy venbode 1-2. Scheidsrechter: Boonstra. Toeschouwers: 1000 ARC: Tuinenburg; Van der Weiden. Bonefaas (Van der Plas). Wouters, Hoogendoom; Dijkman. Bloemheuvel, Boer, Van Harselaar (Van Meggelen), Leunissen, Key. Katwijk: T. van Duyvenbode: Van Zeist, Langemaat, Pouw, Van Beelen; Langeveld, Verhoogt (C. van Duyven bode), Van der Plas: Kraayenoord. Zwaan (Guyt), De Ridder. Jan Wouters in duel met Marco de Ridder. Na het uitvallen van de Alphense voorstopper kreeg Katwijk vrij spel. FOTO BEN DE BRUYN Zwitsers bezwijken pas laat in finale leiden wim van wanrooy LZ 1886 draaide zaterdagmid dag de rollen eens flink om in de hoofdklasse. De modale Leidse waterpoloploeg vocht zich in het Vijf Mei-bad naar een opzienbarende 8-7 over winning op AZC, dat daardoor onverwacht naast de wintertitel greep. „We hebben terecht ge wonnen", stelde Hans Parrel namens de winnende formatie. De Leidse coach zat met die constatering zeker niet op een verkeerd spoor. „Nee", zei ook AZC-aanvoer- der Remco Pielstroom. „LZ heeft lekker gevochten en wij vonden eigenlijk alles wel best. En als je zo begint, is het moei lijk om nog om te schakelen. We hebben ons het spel van LZ laten opleggen. Een verkeerde instelling natuurlijk, maar het gebeurt. In feite hebben we voor Sinterklaas gespeeld." Parrel deelde die mening niet helemaal, maar ontkende zeker niet dat AZC niet in beste doen was. Vooral het ontbreken van international John Jansen aan Alphense zijde was van invloed geweest op het treffen. Piel stroom: „John is natuurlijk een speler die iets kan forceren. Met hem er bij kun je als ploeg effe de tanden op elkaar zetten. Zonder hem lukt dat niet, dat was duidelijk." ,,Zonder John Jansen is AZC een middenmoter. Ik heb dat de ploeg ook voorgehouden", zei Parrel. „Onze keeper, Arjo Bun- nik, traint bij AZC mee. Toen hij vertelde dat John er niet bij zou zijn, heb ik gelijk tegen de jon gens gezegd dat we een gelijk waardige tegenstander zouden zijn. Dat baseerde ik op eerder gespeelde oefenwedstrijden, die voor ons wel redelijk waren ver lopen. AZC won die weliswaar ruim, maar die jongens kwa men daardoor zaterdag heus niet met het lood in hun schoe nen naar Leiden. We hebben daar goed gebruik van ge maakt." Pielstroom: „We waren inder daad te laks. Dat blijkt wel uit het feit dat we in elf overtalsitu- aties maar twee keer gescoord hebben. Ook hebben ze Bobby Brebde goed aangepakt. Die kwam helemaal stil te liggen en daardoor speelde alles zich te ver van het doel af. Bobby heeft normaal gesproken een goede pass. Nu ontbrak die. Een ver dienste van LZ. Ik wil bij voor beeld ook helemaal niet de schuld op de scheidsrechters schuiven. Die vond ik namelijk niet slecht." Parrel:„AZC was weliswaar niet op oorlogskracht, maar wij hebben vol overgave gespeeld. Eindelijk begint het er nu een beetje uit te komen. We hebben namelijk niet zo'n slechte ploeg. Als het rendement in de compe titie eerder wat groter was ge weest, zouden we nu tien of twaalf punten hebben gehad. Ons spel wordt steeds beter", Bob Brebde werpt de bal in de richting van het LZ-doel. Niels Zuidweg komt de laat om de AZC'er af te stop pen. aldus de LZ-coach, die zijn ploeg zelfs vergelijkt met AZC. „We hebben allebei een jonge ploeg met mogelijkheden. Ook AZC doet weer een beroep op de eigen jeugd. Een goede zaak. Ze zijn sterk en over twee jaar hebben ze waarschijnlijk een hele sterke ploeg. Maar het moet nog groeien. Zaterdag wa ren ze net zo'n ploeg als wij. De toegevoegde waarde op dit mo ment heet John Jansen. Maar die was er dus niet bij." „Je kon er ergens op wach ten", zo hield Pielstroom vooraf al rekening met een Alphense misser, „maar dat we juist van LZ moesten verliezen is wel jammer." Ploeggenoot Ewoud FOTO HIELCO KUIPERS van Winsen, op wie door de ab sentie van Jansen weer een be roep werd gedaan: „Ondanks deze nederlaag staan we nog steeds derde. En dat is heel goed. We kunnen van elke ploeg winnen, maar ook van. el ke ploeg verliezen. Dat ligt aan de samenstelling van het team. En dat geeft toch niks?" Rob van Dijk heeft gisteren zijn debuut in het betaalde voetbal gemaakt. De Voorhoutse doelman in dienst bij Feye noord stond de laatste 32 minuten van de wedstrijd tegen Vitesse (2-2) onder de lat. Hij verving Ed de Goey die met een rode kaart door arbiter John Blankestein was weggezonden. De eerste daad van vervanger Rob van Dijk was de bal uit het net halen. De vrije trap van diezelfde Cocu was de debutant te machtig, 1-2. „Dat ik er opeens in moest overviel me een beetje", zegt Van Dijk. „Ik voelde wel spanningen toen ik op het veld stond. Een beetje lullig dat die bal er meteen in ging. Hij zat er goed in en ik denk dat het muurtje ook wel goed stond." Van Dijk zou eigenlijk al een maand geleden zijn debuut in de hoofdmacht van Feyenoord maken. Dat ging op het laatste moment niet door. Gistermiddag mocht de 23-jarige Van Dijk, die eerder bij Foreholte en Noordwijk keepte, een kwartier na rust de vermaledijde bank verlaten en plaats nemen onder de lat. Na de 1-2 van Cocu werd Van Dijk in het resterende half uur niet op de proef ge steld. Vitesse kwam nauwelijks meer aan aanvallen toe. Van Dijk:,,Ik heb nog een voorzet en een paar terugspeelballen ge had." Marcel Valk Marcel Valk heeft de draad weer opge pakt. Na een periode van strubbelingen Jim Courier werd door zijn ploeggenoten op de schouders genomen, 's Werelds nummer één zorgde gisteravond in het kolkende Tarrant County Con vention Center van Fort Worth met een overwinning van 6-3 3- 6 6-3 6-4 op Jakob Hlasek voor het beslissende derde punt in de Davis-cupfinale tegen Zwit serland. Maar de grote man in het team, dat de Verenigde Staten voor de dertigste maal in de ge schiedenis de Davis beker schonk, was toch John McEn roe. De bijna 34-jarige linkshan dige magiër nam afscheid van 'zijn' thuispubliek op een wijze, waar hij alleen van kan hebben gedroomd. Zijn optreden in de dubbel van zaterdag wees zijn teamge noten de weg en gaf aan hoe de schande van de nederlaag van vorig jaar tegen en in Frankrijk kon worden gewroken. „Daar door trokken we het initiatief weer naar onze kant", jubelde Courier een dag later. „Ik sliep vannacht een stuk beter". Voor al de lange Rosset met zijn ser vice als een kanon boezemde de Amerikanen ontzag in. De Olympisch kampioen was beter gehard tegen de extreme om standigheden in de heksenketel van Fort Worth dan Courier of Sampras. De twee zorgenkinderen van non-playing captain Tom Gor man, die voor de tweede maal in zijn zevenjarige carrière de beker in zijn armen sloot, had den de steun van McEnroe en Agassi hard nodig. McEnroe genoot van zijn dubbelrol. Hij behoorde al in 1979, 1981 en 1982 tot het win nende Amerikaanse team, maar deze overwinning smaakte ver reweg het best. Huwelijksproblemen Tot stilte gedwongen vanwege zijn huwelijksproblemen hij ontbrak bij elke persconferentie liet hij alleen zijn racket spre ken. En dat produceerde geen enkele wanklank. „We deden het voor John", zo zei André Agassi, „Hij was onze inspratie- bron." John McEnroe's inbreng was beperkt tot het dubbelspel, maar juist daarom van vitaal belang. Het luidde tevens het einde van de Zwitserse inspan ningen in: 6-7 (5-7), 6-7 (7-9) 7- 5 6-1 6-2. Van de laatste zeven tien games wonnen Hlasek en Rosset er slechts drie. „We had den geen kracht meer over", zou Hlasek zeggen. Dat nam niet weg dat de Zwitsers, winnaars van Rome en Parijs, erg dicht bij de over winning waren. Ze wonnen de eerste en tweede set via tie breaks, waarvan die van de eer ste een bizar verloop had. Ros set verknoeide bij een voor sprong 6-3 twee setpoints met dubbele fouten, waarna McEn roe onmiddellijk een einde maakte aan de herlevende Amerikaanse hoop door zelf op zijn beurt een dubbele fout te slaan. In de tiebreak van de tweede set verzuimden de Ame rikanen tot tweemaal toe een setpoint te verzilveren. Na de ontsnapping in de derde set pompten Davis-cupaanvoerder Tom Gorman en John McEnroe in vijftien minuten pauze Sam pras vol nieuwe vastberaden heid. Het hielp. De Amerikanen controleerden het hele veld. En het was de meester zelf, die zijn optreden met een ace beëindig de. Die 2-1 voorsprong bood het ideale platform voor de eindzege. Dat besefte ook Jim Courier. 's Werelds nummer één had de vijf-setsnederlaag tegen Rosset op de eerste dag, waardoor op zijn Daviscuplijstje vijf nederla gen tegenover slechts twee overwinningen prijken, slecht verwerkt. Ot wellicht wilde hij te graag. Bij Hlasek was het omge keerde het geval. De Zwitser was mentaal geheel opgeveerd, maar kon het fysiek niet meer volhouden. Hij won de tweede set en nam in de derde een voorsprong van 2-0. Daar bleef het bij. Temidden van het feestge druis werd besloten dat het on belangrijk geworden laatste en kelspel tussen Agasssi en Rosset niet meer zou plaatsvinden. met de technische staf van ADO Den Haag, kreeg hij gisteren in het thuisduel met Excelsior (5-0) weer een basisplaats toebedeeld. Valk begon als rechtshalf en verhuisde na rust naar de linkerkant van het middenveld. Vlak voor tijd tekende de Hazerswoudenaar voor de vierde Haagse treffer. Valk was zelf niet hele maal tevreden over zijn spel. „Het ging nog niet lekker, het was een rommelige wedstrijd met chaotische situaties voor ons doel. Na rust speelde Excelsior alles op alles." Noordwijker Cees Marbus, voorstopper van Go Ahead Eagles, scoorde gisteren in en tegen Vo- lendam een curieus eigen doelpunt. Het was te vens het beslissende doelpunt (1-0). Na de af trap voor de tweede helft ging de bal terug naar de verdediging. Marbus wilde zijn doelman En- sink in het spel betrekken, maar die stapte en trapte volledig naast de bal, die in de negende seconde van de tweede helft over de lijn huppel de. De zeer teleurgestelde Deventer trainer Vers- leijen noemde het de blunder van het jaar. De minimale overwinning van 1-0 was voor Volen- dam een geschenk in surpriscveroakking en was een te rijke beloning voor een elftal dat aanval lend het toppunt van onmacht bleek.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13