SJZ woedend op Zoeterwoude Een mooi gebouw voor te weinig agenten Regio Leiden Leiderdorp toeststeen voor ondergronds spoor en wegen Celstraf geëist tegen aanrander Vier ton voor Beestenboel Inspraak Voorschotense verkeerslichten Informatie-bijeenkomst over zomerkampen vs Duin afgegraven voor verbouwing De Zwaan MAANDAG 7 DECEMBER 1992 Commissie behandelt huurcontract achter de rug van voetbalclub om Voetbalvereniging SJZ is woedend op de gemeente Zoe terwoude. Het nieuwe huurcontract met de gemeente zou donderdag van de agenda van de commissie open bare werken worden afgevoerd, zo kreeg de Zoeterwoud- se club te horen. Het was dus niet nodig dat er vertegen woordigers van de voetbalvereniging naar het gemeente huis toe zouden komen om hun standpunten toe te lich ten. SJZ-voorzitter Leo van der Geest was dan ook zeer verbaasd toen hij uit de krant moest vernemen dat het punt wèl was behandeld. Hij vraagt zich af of de gemeen te nog wel een eerlijke gesprekspartner is. zoeterwoude Vorige week dinsdag vond het zoveelste gesprek plaats in de ruim anderhalf jaar durende onderhandelingen tussen SJZ en de gemeente over een nieuw huurcontract. Daarbij vormden renovatie van de voetbalvelden, de bijdrage van de club hierin en het aantal beschikbare vel den de gespreksonderwerpen. „Tijdens deze besprekingen zijn er van beide zijden zulke positieve voorstellen gedaan, dat een oplossing in het zicht was", aldus Van der Geest. „Ie dereen dacht dat in een volgen de gespreksronde de zaak rond zou komen. Omdat wethouder Hogenelst nog enige tijd nodig had om alles te laten onderzoe ken en te berekenen, werd er af gesproken om het uiteindelijke besluit in januari in plaats van deze maand te nemen." „Donderdag werd ons gemeld dat het punt bij de commissie openbare werken was afge voerd. Ik was dan ook verschrik kelijk boos toen ik vrijdag in de krant las dat de commissie on der voorzitterschap van wet houder Ringersma wel een be slissing over onze velden had genomen. Ik zet werkelijk grote vraagtekens als het gaat over de samenwerking in het college." Het gevolg was dat commis sieleden, zonder de betrokke nen te horen, bepaalden dat twee velden grondig moeten worden gerenoveerd, een goed trainingsveld moet worden aan gelegd als alles klaar is en de be slissing over het vierde veld in 1996 moet worden genomen. Wethouder R. Hogenelst had donderdag opdracht gegeven om de SJZ van de agenda's van de commissievergaderingen af te voeren. Ook zijn collega Rin gersma was hiervan op de hoogte, stelt hij. Hogenelst toont dan ook begrip voor de woede van Van der Geest. „Leo is terecht verontwaardigd, want het is anders gegaan dan was beloofd." Zijn collega Ringersma bena drukt dat de onderlinge ver standhouding in het college goed is. „Het was natuurlijk niet de bedoeling om Hogenelst een hak te zetten", reageert hij. Rin gersma zegt echter dat hij niet wist dat het punt was afgevoerd. „En ik wilde het graag behande len omdat je anders zo weer an derhalve maand verder bent. Deze kwestie moest maar eens beëindigd worden." Hij bena drukt dat de commissie slechts een adviserende rol heeft en geen besluiten neemt. Hij er kent echter dat hij niet handig heeft gehandeld. „Maar ik vind dat de SJZ wat overtrokken heeft gereageerd", aldus Rin gersma. Meubelplein op zondag geopend leiderdorp» Het Meubelplein in Leiderdorp is op zondag 13 de cember geopend. Het Meubelplein houdt dat weekeinde een 'fa milie-kerstfeest', met gratis kerstbomen voor de klanten en glühwein en chocolademelk voor alle bezoekers. Kerstgroeten aan gevangenen zoeterwoude De Zoeterwoudse Amnesty-groep staat zaterdag 12 december van half tien tot vier uur met een stand op het Dorpsplein. Amnesty wil hiermee haar werk wat meer onder de aandacht brengen. In de stand is informatiemateriaal verkrijg baar. Ook zijn er kaarten, agenda's en kaarsen te koop. Verder is het mogelijk om een kerstgroet te sturen aan een gevangene. Geen geld voor snelheidscamera voorschoten Er komt geen permanente snelheidscamera langs de Veurseweg in Voorschoten. De kosten, ruim een ton, zijn te hoog, zo oordeelde de commissie openbare werken gisteravond. Het Comité Veurseweg-bewoners had om een dergelijke camera gevraagd omdat er veel te hard zou worden gereden. Wel zei wethouder J. van de Poel toe te onderzoeken of er een mobiele installatie kan worden geplaatst. leiderdorp» paul v Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat onderzoeken hoe de bevolking van Neder land aankijkt tegen onder grondse verkeerswegen en spoorlijnen. Dat gebeurt aan de hand van drie 'gevallen'. Leider dorp, waar een flitstrein door het dorp getrokken dreigt te worden en bovendien de rijks weg verbreed wordt, is er één Het bevolkingsonderzoek maakt deel uit van een brede studie naar ondergrondse infra structuur. Het wordt gehouden door een onafhankelijk stuur groep. Behalve de spoorlijn en de rijksweg in Leiderdorp, be kijkt die ook de ondergrondse spoorverbreding in Delft en de aanleg van de Betuwelijn. De stuurgroep zet op een rij tje wat de technische mogelijk heden zijn, welke gevolgen de plannen voor het milieu heb ben, hoe duur het wordt, hoe het met procedures en wetten zit en wat het volk er van denkt. Om goed te kunnen afwegen, worden ondergrondse varianten naast bovengrondse en half-bo- vengrondse varianten gezet. Eind 1993 moet het hele onder zoek zijn afgerond. Het is nog onduidelijk wanneer het volk aan de beurt is. In het verleden heeft minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) meermalen gezegd dat ze niets voelt voor ondergrond se passagierstreinen. Maar vol gens een ingeschakeld onder zoeksbureau lijken uitzonderin gen mogelijk in dichtbevolkte gebieden als Leiderdorp. Als de rijksweg inderdaad verbreed wordt en de hoge-snelheids- trein daar langs gaat flitsen, lij ken ondergrondse varianten voor de hand te liggen. Om meningen te kunnen ver gelijken, mogen ook bewoners van landelijke gebieden hun oordeel geven. Onderzoekers verwachten daar veel meer weerstand tegen ondergrondse wegen en spoorwegen dan in gebieden waar het bovengronds al dringen is. Tegen een 27-jarige man uit I lazerswoude is 15 maanden cel geeïst waarvan vijf voorwaar delijk omdat hij ervan wordt verdacht in Oegstgeest een 19- jarig meisje te hebben aange rand. Hij dwong haar op 8 maart onder bedreiging van een mes ontuchtige handelingen met hem te plegen. Het misarijf had plaats op 8 maart van dit jaar, onder een viaduct van de A44. De man werd een week la ter op dezelfde plaats gearres teerd, door agenten die op die plaats postten. De Hazerswoudenaar vertel de de rechter dat hij was opge jut door zijn vrienden, die hem pestten omdat hij nog nooit verkering had gehad. Hij was de bewuste avond bovendien on der invloed van alcohol. De man liet weten dat het hem enorm speet. Uit zichzelf bood hij aan een schadevergoeding van 1000 gulden te betalen aan het slachtoffer. Het is overigens de bedoeling dat de verdachte via de reclas sering een therapie 'sociale ba sisvaardigheden' gaat volgen. Aanklager, mr. A. Keltjens, had er net als de rechtbank echter moeite mee dat de verdachte zich vooralsnog onttrokken heeft aan behandeling door de psychiater, hetgeen een van de voorwaarden was om hem vrij te laten uit zijn voorlopige hechtenis. Daarom eiste de offi cier van justitie een onvoor waardelijke straf tegen hem. De rechtbank doet op 18 de cember uitspraak. Voor de zintuigentuin ^Beestenboel' bïj het Leiderdorpse tehuis voor meervoudig gehandicapte kinderen Nieuw-Buitenzorg is circa 400.000 gulden ingezameld. Ruim een kvirart daarvan is bestemd voor materiaal en speciale projecten. 'Beestenboel' is bedoeld om de zintuigen van de 45 meer voudig gehandicapte bewoners te ontwikkelen. Ze mogen de dieren aaien en de planten kunnen ze voelen en ruiken. Van sommige planten en fruitbomen kunnen ze bovendien proe ven. De tuin wordt eind mei officieel In gebruik genomen. Het ingezamelde bedrag bestaat uit de opbrengsten van de Koninginnedag-viering, een benefietconcert, loterijen, de ver koop van nieuwjaarskaarten endassen, kinderfeesten en ande re donaties» Het inzamelingsproject wordt volgende week afge sloten. zoeterwoude» Wederom heeft Theo van Leeuwen een veldrit op zijn naam geschreven. Won hij twee we ken geleden de door hemzelf georganiseerde Zuivelveldrit in de Geerpolder, gistermiddag werd hij win naar van het Zoeterwouds kampioenschap veldrijden. Tweede werd H. van Zaal, terwijl K. Kerkvliet als derde over de eindstreep kwam. Het parcours om en over het Loetheveld was bijzonder zwaar. De grasbodem over de dijken van de Korte Miening en het veld vertoonde al spoedig diepe sporen. Tussen de bossages was er alleen maar modder te vinden. De deelnemers raakten volledig besmeurd. Op het uithoudingsvermogen werd een zodanige aan slag gepleegd dat sommigen niet meer fietsend door het Loetheveld konden komen. Met de fiets op de rug worstelden zij zich door de bagger. De vele toeschouwers genoten zichtbaar van de strijd en het mooie weer. In deze conditieslag nam Van Leeuwen direct de kop en hij stond die niet meer af. Het kampioenschap veldrijden is de eerste wedstrijd die meetelt voor de superprestige bokaal. In de loop van volgend jaar volgen er nog vele krachtmetingen. fc gen in de Bloklaan en in een deel van de Voor straat moeten worden omgedraaid. Overigens streeft de gemeente er wel naar de verkeerslichten voor het volgende schooljaar-Te plaatsen. Wethouder J. van de Poel sluit de aanleg van een rotonde ter beveiling van het kruispunt voorschoten» De bewoners van de Bloklaan en de middenstan ders aan de Voorstraat krijgen inspraak bij dé be veiliging van het kruispunt Schoolstraat/Konink lijke Marinelaan/Veurseweg in Voorschoten. Plaatsing van verkeerslichten zoals B en W aan vankelijk voorstelden, betekent dat de rijrichtin- Opknapbeurt Wassenaars politiebureau kost acht miljoen wassenaar miep de graaff De grootscheepse verbouwing van het Wassenaars politiebu reau, dat er nog maar net twin tig jaar staat, kost de lieve som van acht miljoen gulden. Dat terwijl het korps de laatste jaren met een chronisch gebrek aan mankracht werkt. Men komt een man of tien te kort. De vraag lijkt dan ook gerechtvaar digd of het Wassenaars korps niet liever 'een blik agenten' had willen opentrekken in plaats van zo'n kostbare ver bouwing uit te voeren? Politie-woordvoerder Van den Born zegt die vraag toch niet eerder te hebben gehoord. „Wel vragen mensen me of we niet beter een heel nieuw bureau konden bouwen. Maar we heb ben echt een afweging gemaakt en de uitkomst daarvan was dat nieuwbouw nóg duurder zou zijn geweest." „Dit gebouw is in 1970 neer gezet en werd toen gebouwd voor negentig man. We hadden er toen zeventig. Nü hebben we er weliswaar officieel 84, maar vijf daarvan zitten verspreid in de regio en tien nog op school. Tel maar na. Het is dus blijvend te groot, aan de andere kant moesten we constateren dat de indelingen niet goed waren. Het moet aan de eisen van deze tijd worden aangepast. Gelukkig be taalt het rijk het merendeel van de kosten' „En wat dat blik agenten be treft: het is policy. Als je naar de toekomst kijkt, zou je zo'n kost bare verbouwing niet durven doen, nee. Maar we hebben tets van: als we dat gebouw nu maar eenmaal hebben opgeknapt, komt straks, bii de grote reno vatie van de politiekorpsen, óók wel!" Het Wassenaars politiebureau aan de Hofcampweg is compleet ontmanteld vanwege een acht milioen gulden kostende verbouwing. Op de bin nenplaats (voorgrond) komt een nieuw cellencomplex. Verdachten hoeven straks niet meer het hele bureau door, hetgeen de kans op ontsnappen sterk zal doen dalen. foto holvast Cellen cellen voldeden bij lange na niet behandeld worden. En dat was beuren dat het slachtoffer, dat Éen van de grootste klussen, meer. zegt Van den Bom. „Ze er in die oude cellen niet bij." een verklaring aflegde, met de waarmee halverwege vorige hadden onvoldoende daglicht. „Bovendien waren de zoge- dader werd geconfronteerd, die maand werd begonnen,, betreft Natuurlijk hoeven het geen ho- heten passantenverblijven nu er vlak achter zat. Dat kan toch een opknapbeurt en uitbreiding telkamers te zijn, maar onze ar- bij de schrijfkamer waren gesi- niet? Nog los van het feit dat je van het cellencomplex. De oude restanten moeten wel menselijk tueerd. Het kon zodoende ge- met een arrestant het hele ge bouw door moest voordat je bij een cel was. Het is meerdere malen gebeurd dat zo iemand de benen nam. Dan sla je als politie toch een flater? Straks komt de verdachte rechtstreeks uit de wagen het nieuwe cellen complex op de binnenplaats in en is de kans op onsnapping veel kleiner." Voorts is de verhuizing van de afdeling vreemdelingendienst van de eerste verdieping naar de begane grond een belangrijk voordeel van de verbouwing. Van den Bom: „De buitenstaan der zal het grote belang van die dienst niet één, twee drie on derkennen. Maar we hebben hier in Wassenaar een dikke 2000 vreemdelingen wonen. Die mensen moeten zich jaarlijks dikwijls meerdere keren bij ons melden. Vaak zwierven ze het hele gebouw door. Nu komt de vreemdelingendienst pal bij de hoofdingang." De verbouwing neemt een jaar in beslag. Voordat het bu reau aan de Hofcampweg bijna weer als nieuw is, zal er heel wat geduld van personeel én Was- senaarders worden gevraagd. De leden van het politiekorps moeten gedurende dit jaar let terlijk inschikken: eerst wordt de ene vleugel onder handen genomen, daarna de ander. En de onwetende bezoeker raakt al snel de kluts kwijt in het com pleet ontmantelde politiebu reau. Van den Bom beseft dat ook: „Soms belanden bezoekers momenteel in de kelder in plaats van op de eerste verdie ping. Het loopt nog niet alle maal perfect. We moeten de be wegwijzering bijstellen, dat is wel duidelijk. Ik hoop dat de Wassenaarders beseffen dat on ze service wél onverminderd werken met kinderen, Deze jon geren werken dan negen tien weken als counsellor (kinderbe geleider), als cam power (alge mene dienst) of als nurse (gedi plomeerd verpleegkundige)'in een zomerkamp met Ameri kaanse kinderen. De vlucht, de verzekering, Ret visum, een rondleiding door New York, de kost en inwonüig tijdens het zomerkamp, zakgeld en de mogelijkheid om na l$et kamp één tot acht weken te lei zen, wordt geregeld door Camp America. De informatiebijeenkortlst begint op woensdagrnidddagT6 december om half drie in de Pa bo, lokaal 6/7, aan de Hazen- boslaan 101 i oegstgeest marieta kroft Een zomerbaantje in een Ame rikaans kinderkamp en daarna rondtrekken. Voor degenen die daar wel wat voor voelen, houdt de Christelijke Hogeschool Rijn- Delfland (pabo) in Oegstgeest woensdag 16 december in sa menwerking met Travel Active Programmes een informatiebij eenkomst over Camp America, het grootste non-profit uitwis selingsprogramma naar de Ver enigde Staten. Per jaar stelt de organisatie meer dan 7000 jon geren uit de hele wereld in staat om tijdens de zomermaanden in Amerikaanse 'summer- camps' te werken. Camp America zoekt jonge ren die ervaring hebben in het KATwiiK wel beperkt blijven tot maxi maal 10 procent van het zand. Tijdens de verbouwing van De Zwaan stuitten de bulldo zers van de KBM op een aantal betonblokken die sinds jaar en dag de muur ondersteunen die rondom het parkeerterreinbij het restaurant is gebouwd. ï)e blokken moeten zo'n twee rgje- ter worden verplaatst om ruipv te te maken voor de uitbouw van de keuken. De bouWer schat nog zeker tot febrü&ri werk te hebben aan de verbóh- wing. De Katwijkse architect W. Warmenhoven ontwierp de plannen voor de uitbreiding. De Zwaan zal tijdens de verbou wing enige tijd de deuren slui ten. Wanneer en voor hoe lang het restaurant gesloten zal 2Tjn is nog niet geheel duidelijk. Bij wijze van uitzondering heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland de Katwijkse Bouw Maatschappij toestemming ge geven orri te graven in de zeereep. De KBM had die toe stemming nodig voor de uit breiding van de keuken van het Restaurant De Zwaan direct on der de duinrand. Over een leng te van vijftien meter wordt de keuken met twee meter uitge breid. Het Hoogheemraadschap gaf in september de vergunning om te graven af, nadat was geble ken dat de geringe afgraving het 'zeewerend vermogen' van het duin niet in gevaar zou bren gen. De afgraving moest dan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10