Ter Veld wil gemeenten fraudeplan afdwingen 'Zonodig gaan we onder Papendrecht en Zwijndrecht door' Binnenland Record: Kalf verkocht voor 80.000 gulden Middenstand tevreden over Sinterklaasverkoop Naar Cambodja MCL. 'Lering trekken uit toestand in Duitsland' Eisen voor werken aan beeldscherm verscherpt Reclasseringsambtenaar verdacht van ontucht Spitfire gaat volgend jaar weer de lucht in ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Jongens bekennen doodslag in Hoorn hoorn» Twee jongens hebben tegenover de Hoornse politie be kend betrokken te zijn geweest bij de gewelddadige dood van een 38-jarige vrouw uit die plaats. Dat heeft een woordvoerder van het recherche-bijstandsteam gisteren bekendgemaakt. Vol gens de twee jongens (16 en 18 jaar) hebben zij gepoogd een echtpaar in zijn woning aan de Kosterstuin te beroven. Het tweetal was gewapend met een pistool en een mes. Toen de vrouw na hun aanbellen in de deuropening verscheen, werd zij met het vuurwapen bedreigd. Volgens de verdachten ontstond een worsteling waarbij het pistool afging. De vrouw werd dode lijk getroffen. De beide jongeren vluchtten maar werden later aangehouden. LPG maandag twee cent goedkoper p.otterdam Autogas wordt maandag twee cent per liter goedko per. De adviesprijs voor een liter LPG wordt 55,9 cent. Dit is gis teren in Rotterdam meegedeeld. De prijsverlaging is het gevolg van lagere noteringen op de internationale produktenmarkt. Chirurg had foto's moeten bekijken utrecht» Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft een chirurg een waarschuwing opgelegd omdat hij enkele jaren geleden röntgenfoto's, die op zijn verzoek waren gemaakt van een 54-ja- rige hartpatiënt, niet heeft bekeken. Op die foto's was onder meer een longafwijking te zien. De chirurg ging er van uit dat ze door de internist en de anesthesist waren bekeken. Welke gevol gen het gebrek aan communicatie had voor de patiënt, meldt de uitspraak niet. De patiënt heeft overigens de operatie overleefd, hij overleed (pas) anderhalfjaar later. Graffiti-kunstenaars bewerken treinen zwolle De spoorwegpolitie in Zwolle heeft vier mannen aange houden die ervan worden verdacht voor ruim 200.000 gulden schade te hebben toegebracht. Zij zouden treinen en NS-gebou- wen met graffiti hebben bewerkt. De politie sluit meer aanhou dingen niet uit. De 'graffiti-artiesten' waren volgens de politie actief in Amsterdam, Zwolle, Groningen en Emmen. De ver dachten - twee inwoners uit Zwolle, één uit Amsterdam en één uit Emmen - zijn in verzekerde bewaring gesteld. Bij één van de verdachten thuis is een vuurwapen aangetroffen. 'Vorige record had ik maar twee uur' albergen gpd Veehandelaar Broekhuis uit het Twentse Albergen heeft een lan delijk record gevestigd door een kalf voor 80.000 gulden te ver kopen. I let dier is deze week verkocht aan een boer in het Britse Southampton. De veehandelaar kocht vorig jaar voor vijf ton embryo's van een top-koe in Amerika. In zijn bedrijf implanteert hij de vruch ten in een draagkoe. Het is vol gens de handelaar een gok, om dat slechts zestig procent van de implantaties leidt tot een zwangerschap. Het is niet de eerste keer dat den haag gpd De middenstand is tevreden over de sinterklaasverkoop. Uit de eerste peilingen van het NCOV (Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond) blijkt dat de totale omzet gelijke tred houdt met 1991. Veel winkeliers hadden een verdere teruggang in de verkoop verwacht omdat de laatste jaren het accent steeds meer naar KerstMIS ver schuift. De speelgoedwinkels verko pen beter dan ooit. Knuffelbees ten, trollen, spelletjes, Disney- video's en de populaire compu terspelletjes van Nintendo zor gen voor hoge bedragen op de Groen Links: Groningse cijfers onzorgvuldig gepresenteerd Het kabinet moet gemeenten desnoods met de wet in de hand dwingen om plannen te maken voor de bestrijding van fraude met bijstandsuitkeringen. Bovendien komt er een 'verbindende aanwijzing' voor gemeenten die te wei nig gebruik maken van gegevens van de belastingdienst om fraude tegen te gaan. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken heeft die voorstellen aan het kabinet ge daan. den haag-groningen De staatssecretaris heeft dat gis teren in een brief laten weten aan de Tweede Kamer. Aanlei ding tot die brief zijn onderzoe ken in Dordrecht en Groningen naar bijstandsfraude. Ter Veld wil daarnaast een rapportage van de Sociale Ver zekeringsraad over de manier waarop de bedrijfsverenigingen, de belastingdienst en andere in stanties gegevens uitwisselen over uitkeringen en inkomsten uit arbeid. Ook vindt de staatssecretaris dat moet worden gecontroleerd of gemeenten die van het rijk geld vragen om daarmee con troleurs in dienst te nemen, die controleurs ook werkelijk aan nemen en de straat op sturen. Begin volgend jaar wordt nage gaan in hoeverre de subsidies goed worden gebruikt. Worden ze niet goed gebruikt, dan wil Ter Veld daar wat aan doen. Intussen heeft de fractie van Groen Links in de Groningse gemeenteraad verklaard dat de resultaten van het fraude-on derzoek misleidend naar builen zijn gebracht. Daardoor is een onjuist en overtrokken beeld ontstaan van het aantal frau deurs. Dat zegt <le Groenlinkse fractie althans in vragen aan burgemeester en wethouders van Groningen. Woensdag maakte de Gro ningse wethouder van sociale zaken, K. Swaak, de resultaten bekend van een steekproef on der 78 uitkeringsgerechtigden. Daaruit bleek dat bij 32 procent van de betrokkenen de uitke ring was beëindigd of geblok keerd in afwachting van nader onderzoek; het ging in absolute aantallen om 25 mensen. „Op statistisch volstrekt on juiste wijze zijn echter ook vier partners van uitkeringsgerech tigden aan dat aantal van 78 toegevoegd", stelt Groen Links. „Bovendien zijn bij sommige mensen uitkeringen stopgezet Broekhuis hoge ogen gooit met zijn kalveren. Al eerder haalde hij het Nederlandse record door een kalfr voor 60.000 gulden te verkopen. „Dat record had ik maar twee uur in handen, toen werd het al verbeterd met 16.000 gulden door een grote coöperatie. Nu heb ik het weer terug en daar ben ik erg trots op." Broekhuis zegt het jammer te vinden dat het topkalf, een vaars, niet in Nederland is ge bleven. „Hier worden zulke ho ge bedragen niet betaald en dat is spijtig. De Nederlandse fok kers zouden zo'n goed dier best kunnen gebruiken." kassabonnen. Minder optimisti sche geluiden komen van de luxe cadeaushops en de elektro nicawinkels. In deze branches daalde de omzet. De consu ment wordt prijsbewuster. Er worden meer duurzame artike len gekocht en er wordt gemid deld minder besteed. Vaders krijgen vandaag voor namelijk CD's, opbergrekken voor CD's, gereedschap, truien en overhemden met stropdas. Moeders worden vooral verrast met juwelen en parfum. Ook dit jaar werden traditionele lekke- rijen zoals speculaas, boterlet ters en marsepein in grote hoe veelheden gekocht. M schiphol» Gisteren zijn 196 mariniers naar Cambodja gevlogen. Daar zullen zij zich voegen bij het batal jon dat deel uitmaakt van de vredesmacht van de Verenigde Naties. De mariniers vervangen de soldaten die eerder deze week uit Cambodja terugkeerden. foto anp ruud hoff omdat ze na enkele malen on aangekondigd huisbezoek niet ihuis waren. Zoiets gebeurt nor maal ook niet, en die uitkerin gen zijn later weer hervat." Groen Links stelt vast dat slechts 16 uitkeringen (21 pro cent) terecht zijn stopgezet of geblokkeerd. Een andere uit komst van het onderzoek was dat in slechts 47 procent van de gevallen alle gegevens klopten en dal er geen reden was te twijfelen aan de rechtmatigheid van de uilkering. „Terecht zegt wethouder Swaak dat niet is ge zegd dat in de andere 53 pro cent wordt gefraudeerd", bena drukt Groen Links. „Het per centage goede en slechte dos siers zegt meer over het functio neren van de sociale dienst dan over het handelen van cliën ten." Appèl tegen Vreemdelingenhaat weer actief utrecht anp Het toenemende racistische geweld in binnen- en buiten land en de forse winst van de Centrumdemocraten in de opiniepeilingen is voor het Ap pèl tegen Vreemdelingenhaat aanleiding geweest om giste ren weer bij elkaar te komen. Dit platform van maatschap pelijke en kerkelijke organisa ties heeft sinds het voorjaar een slapend bestaan geleid. Het Appèl bezint zich op tal van acties. Daarbij wordt voor al gedacht aan fakkeloptoch ten die rond de kerstdagen overal in het land moeten worden gehouden. Het Appèl tegen Vreemde lingenhaat hield op 21 maart de landelijke manifestatie 'Ne derland bekent kleur' in Am sterdam waarbij naar schat ting 50.000 mensen aanwezig waren. Voorts verzamelde het Appèl een kwart miljoen handtekeningen van mensen die zich bereid verklaarden ac tief stelling te nemen tegen vreemdelingenhaat. Het Appèl wil zich de komende maanden richten op de overheid en het Nederlandse publiek. Het plat form is van mening dat lering moet worden getrokken uit de toestand in Duitsland. Volgens directeur C. Serkei van het An ti Discriminatie Overleg en woordvoerster van het Appèl is de Duitse overheid te laks ge weest bij de bestrijding van vreemdelingenhaat. „Pas nu het uit de hand is gelopen, kunnen opeens wel de gang makers van het geweld tegen vreemdelingen worden ver volgd", aldus Serkei. Het Appèl vindt de Neder landse aanpak weliswaar posi tiever dan de Duitse, maar stelt vast dat het anti-discrimi- natiebeleid nog niet echt van de grond is gekomen. Volgens Serkei is het Nederlandse be leid incidenteel van aard. Zij pleit voor een structurele aan pak om discriminatie tegen te amsterdam anp Met ingang van volgend jaar worden nieuwe wettelijke eisen ge steld aan het werken met beeldschermen. De eis om na elke twee uur te pauzeren of ander werk te verrichten wordt „harder". Bo vendien mag met het oog op de privacy de beeldschermapparatuur niet worden gebruikt voor verborgen controles. Ir. P. Voskamp, deskundige van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, lichtte de nieuwe wettelijke verplichtingen gisteren toe tijdens een studiebijeenkomst in Amsterdam. Een richtlijn van de Europese Gemeenschap dwingt tot nieuwe wettelij ke maatregelen. Werknemers krijgen het recht op oogonderzoek en als de uit komst daartoe aanleiding geeft een aan het beeldscherm aangepas te bril. Ook de software moet aan bepaalde eisen voldoen. Eén van de eisen is dat er geen functies in voorkomen waarmee gegevens over de werkprestaties worden verzameld en bewaard. Als een werkgever toch zo'n functie wil toepassen, moet die dat tevoren met de werknemers bespreken. Slechts voor een deel van het nieuwe eisenpakket wordt een overgangsbeleid van kracht. Zo krijgt men twee jaar de tijd om werkplekken te laten voldoen aan de nieuwe regels. deeld tot TBS voor een overval op de ambtenaar, twee jaar ge leden. Toen een mededader hem vroeg of hij niet bang was dat de man hem zou herkennen en aangeven, zou hij hebben geantwoord: „Dat durft hij niet." De verdachte, die al negen tien jaar met zeer grote inzet bij de reclassering werkt, ontkent de zedendelicten. Hij erkende dat hij wel eens cliënten thuis ontving of zelfs liet logeren, maar dat zou altijd na overleg met de coördinator van zijn werk zijn geweest. Advocaat mr. L. Putz wees de rechtbank er op dat zijn cliënt na de overval, waarbij hij veertig klappen met een klauwhamer op zijn hoofd overleefde, ar beidsongeschikt is geworden voor zijn werk als reclasserings ambtenaar en als voetbal scheidsrechter. Uitspraak 18 december. Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren achttien maanden gevangenisstraf geëist tegen een 49-jarige reclasseringsambte naar uit Eindhoven. Hij wordt ervan verdacht dat hij in 1988 en 1990 als reclasseringsambte naar ontucht pleegde met twee mensen die aan zijn gezag wa ren onderworpen. Officier van justitie mr. J. Beukers achtte de beschuldigingen volledig bewe zen. Hij eiste verder dat de man gedurende zes jaar zijn werk niet meer doet. De cliënten zeggen dat de ambtenaar hen onder meer in zijn kantoor dwong tot ontuch tige handelingen met hem door te dreigen met ongunstige rap porten. Hij zou hun hebben voorgehouden dat hij meer voor hen zou doen als zij toeschiete lijker reageerden op zijn toena deringen. Een van de twee is veroor- Een 48 jaar oude Spitfire Mk DC, ooit eigendom van de Ko ninklijke Luchtmacht, zal vol gend jaar weer kunnen vlie gen. Een team van ruim twin tig vrijwilligers van de stich ting Dutch Spitfire Flight is al bijna twee jaar bezig met de restauratie van het roemruch te Britse gevechtsvliegtuig. Midden volgend jaar is het vol gens secretaris Norden zover. Dan kan de Spitfire MK732 op nieuw de lucht in. Prins Bernhard is de be schermheer van de stichting. Hij heeft ooit zelf Spitfire gevlo gen. De restauratie staat onder toezicht van de Engelse lucht vaartautoriteiten. De Koninklij ke Luchtmacht heeft een werk plaats ter beschikking gesteld in Deelen voor de restauratie van de romp. De stichting probeert de Spit fire zoveel mogelijk in de oude staat te herstellen. Wanneer de originele onderdelen voor het vliegtuig echter niet meer zijn te krijgen, moeten ze door de stichting zelf worden gemaakt. De gerestaureerde Spitfire wordt de enige luchtwaardige op het Europese vasteland. De Spitfire heeft een grote ge schiedenis. Zo nam hij deel aan de Battle of Britain, D-Day in Normandië en aan de operatie Market Garden in Arnhem. Ook heeft hij van 1947 tot 1953 gevlogen in het Neder landse 322 squadron. In totaal zijn er wereldwijd tussen de 20 en de 25 luchtwaardige Spitfi- Ballast Nedam wil graag tunnels Betuwelijn aanleggen amstelveen onno buiter Ballast Nedam wil graag worden be trokken bij het aanleggen van tunnels voor de Betuwespoorlijn, de hoge snelheidslijn van Rotterdam naar Duitsland. Adjunct-directeur S. de Vries: „We kunnen die lijn zonodig in een rechte lijn onder Zwijndrecht en Papendrecht door boren. Als we maar ver genoeg van de palen blijven, is er technisch geen enkel probleem." De Vries zwaait de scepter op-de afde ling Technical Engineering, waar de technische kant van de zaak wordt uit gedacht. Volgens hem is boren in zand- en kleigrond niet opzienbarend. In het buitenland wordt het al op grote schaal gedaan. „Alleen in Nederland is nog nooit een project van de grond ge komen. We kunnen volgend jaar na een Tweede-Kamerbesluit direct star ten, mits we nu met de voorbereidin gen beginnen." Ballast Nedam zou zeer verguld zijn als het de kar mag trekken bij de aan leg van Nederlands eerste boortunnel. Na de uitspraken van minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat, dat zij geen gehele lijn in tunnels wil maar wel stukken, ziet De Vries die mogelijk heid naderbij komen. In de Boortunnel Combinatie (BTC) heeft Ballast Nedam al eerder plannen gemaakt voor tunnels onder Delft en Utrecht. In de combinatie werkt het concern samen met het ingenieursbu reau van de Nederlandse Spoorwegen, Hollandse Beton- en Waterbouw (HBW), de Strukton-groep en de Duit se boorexperts van Wayss Freitag. In Delft studeert men er een jaar na de gereedkoming van de plannen nog op. Daar is een haalbaarheidsstudie, een kostenraming en een bouwplan- ning gemaakt. Een tunnel zou daar 650 miljoen gulden kosten, 155.000 gulden per strekkende meter voor twee spo ren. In Utrecht gaat het niet door, om dat daar voor een buslijn is gekozen. In Antwerpen is Ballast Nedam betrokken bij de aanleg van de metrotunnel. Ing. J. Holleman, lid van de raad van bestuur van Ballast Nedam, ziet de aanleg van de boortunnel als een „in novatief ontwikkelingsproject'-', waar voor de Europese Gemeenschap en het ministerie van economische zaken geld beschikbaar moeten stellen. Het zou een voorbeeld moeten vormen voor andere geboorde tunnels in Ne derland, om ervaring op te doen voor de uitbouw van het railnet. „Laten we er met z'n allen onze energie in stoppen", zegt De Vries daarover. „We hebben het in Neder land nog nooit gedaan, dus laten we het nu leren. En dan moeten we geen pilot-project nemen, een experiment, want dat is zonde van het geld. We moeten gelijk aan de Betuwelijn begin nen. Die moet in 1998 klaar zijn. Dat betekent dat we eigenlijk al lang aan het werk hadden moeten zijn. Wach ten betekent dat we anders weer twee jaar verder zijn. Weggegooid geld is het nooit. Want er zijn tal van andere rail plannen waar de kennis kan worden gebruikt, bijvoorbeeld voor de Amster damse metro en mogelijk ook de Rot terdamse." Het traject van de Betuwespoorlijn is al in kaart gebracht door de Grontmij. Van elke meter is de bodemgesteldheid bekend. Het boren zal volgens De Vries tussen de 20 en 30 meter diep moeten plaatsvinden. „Voor het boren kunnen we gebruik maken van de bestaande machines, die een waterschild heb ben", aldus de technisch directeur. ,,De waterdruk is in dat schild zoda nig te regelen dat het tegendruk aan de grond kan bieden. Als er al grondwater binnenloopt, wordt dat afgevoerd. De boorkop, een spaakwiel voorzien van slijtvaste stiften, wordt eveneens met water gevoed, zodat het zand en de klei via een pijpensysteem direct worden afgevoerd." „Tijdens het boren, zo'n meter per uur, worden in het reeds geboorde ge deelte direct betonnen elementen ge plaatst", legt hij verder uit. „Ze vallen met hun zijkanten in elkaar en worden met rubberpakkingen gedicht. Een ze kere marge zorgt ervoor dat de tunnel zo flexibel is dat we de bocht om kun nen gaan. Het boorelement zet zich stapsgewijs af op de geplaatste beton nen elementen.' De diameter van de tunnel is afhan kelijk van het gekozen ontwerp. „We kunnen twee tunnels naast elkaar bo ren met een diameter van acht meter, maar we kunnen ook een tunnel met een diameter van twaalf meter boren, waarin twee sporen kunnen liggen. Dat kan echter alleen als we dieper boren, omdat van de stabiliteit van de boven grond dan meer wordt gevergd. Twee kleinere diameters zijn daarom gunsti ger. Die geven de minste verstoring in de grond." Het plan van Ballast Nedam is om vanaf het rangeerterrein Kijfhoek bij Zwijndrecht direct te boren, onder de Noord, Zwijndrecht en Papendrecht door, om tussen Papendrecht en Slie- drecht weer boven te komen. De Vries denkt aan een tunnel van zo'n tien ki lometer. „Dat is de lengte, waama het boorelement er voor onderhoud en vervanging toch weer uit zal moeten." Boren is echter flexibel, vertelt hij. „Je kunt bochten nemen en naar de oppervlakte gaan, wanneer het je uit komt. Je kunt een tijdelijke tunnelope ning maken om later verder te boren. Ondertussen kan de reeds geboorde tunnel in gebruik worden genomen en worden aangesloten op het bestaande spoor aan de oppervlakte. Dan onder- tunnel je de Betuwelijn in fasen, van schacht tot schacht." De kosten van een tunnel zijn vol gens De Vries te overzien. „Voor een tunnel geldt: hoe langer, hoe goedko per, omdat het boorelement dan effi ciënter wordt benut Hij schat de tien kilometer lange tunnel onder de Noord op grofweg 500 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5