z DA Het trauma van Suriname A T E R G S Bouterse lijkt rijp voor politieke carrière "in ^redactie: willem schrama ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang Liggend op een bran card wordt de zwaar gewonde Wilfred Hawker verhoord over de staatsgreep poging van begin 1982. In deze situatie zou hij even later worden dood geschoten. foto anp Tien jaar geleden: de elite vermoord Fort Zeelandia in Paramaribo, 8 december 1982. Het geratel van een lichte Bren- mitrailleur doorbreekt de stilte. Volgens de officiële lezing zou de mitrailleurschut- ter in paniek zijn geraakt door een laag overscherend vliegtuig. Volgens anderen was het schieten met de mitrailleur slechts een camouflagemaatregel voor het echte schieten. Dat gebeurde in Fort Zeelandia. Ooggetuigen, die later spraken metAmos Wako, rapporteur van de commissie voor Mensenrechten van de Verenigde Naties, zeiden dat vijftien vooraanstaande Surinamers 's nachts doelbewust waren vermoord. Doodgeschoten van dichtbij. Nadat ze eerst waren gemarteld. ,,Het is het trauma van Suriname. Zo lang niet is uitgezocht wat er die nacht gebeurde, blijft dit als een schaduw boven ons land hangen", zegt Edgar Wijngaarde, vader van de toen vermoorde journalist Frank Wijngaarde en tevens voormalig vice-premier en minister van Suriname. Demonstratie bij de Surinaamse ambassade in Den Haag naar aanlei ding van de executies in Fort Zeelandia. foto anefo Komende dinsdag (8 december) is het tien jaar geleden dat vijftien weerloze mannen in koelen bloede werden vermoord. De advocaten Harold Riedewald, Kenneth Gonsalves, John Baboeram en Eddy Hoost, de journalisten André Kamperveen, Frank Wijngaarde, Jozef Slagveer, Bram Behr en Leslie Rahman, vak bondsleider Cyriel Daal, de militairen Suren- dre Rambobus en Sheombar en de universi tair docenten Gerard Leckie, R. Sohansingh en I. Oemrawasingh werden in elkaar gesla gen, gemarteld en vervolgens doodgescho- Intussen is er helemaal niemand meer die de lezing van de militaire machthebbers van Suriname gelooft. Aanvankelijk verklaarde de Surinaamse overheid dat de vijftien waren omgekomen toen ze op de vlucht sloegen. „Auf der Flücht erschossen", noemden de Duitsers hun illegale executies van lastige ge vangenen. Bevelhebber Desi Bouterse en de zijnen hanteerden hetzelfde begrip als recht vaardiging voor de dood van de vijftien. Ze zouden een staatsgreep hebben voorbereid. „Hadden wij niet ingegrepen, dan waren er veel meer doden gevallen", aldus Bouterse De executies schokten Suriname. Goed, de sergeants waren twee jaar daarvoor ook met geweld aan de macht gekomen, maar die staatsgreep werd alom met waardering ont vangen. Ondanks het feit dat daarbij zeven doden vielen. Maar de sergeants handelden destijds nog uit begrijpelijke motieven, maakten een eind aan een corrupt bewind Van de wat schuchtere, onzekere Desi Bouterse, die zijn zelfvertrou wen ontleende aan het tappen van moppen, iS helemaal nietS meer Op 28 februari 190O, drie dagen na de over. De bevelhebber-met-verlof is in de afgelopen tien jaar veranderd Memre Boekoe-kazeme. Mei de handen j j. in het haar. Zijn toehoorder was kolonel in een keiharde machtswellusteling, Hans Valk, hoofd van de Nederlandse wiens handelen vaak onvoorspel- militaire missie in Paramaribo, door de r rueuwe machthebber ontboden voor ad- baar hjkt. Wat Wil Bouterse met vies. „Bouterse was ten einde raad. Hij zijn aankondiging ontslag te ne men als legerleider? Naakt een doen1 plotseling de baas van het land ge worden en had geen idee wat hij moest Het moet als bewijs dienen voor de stel ling dat Bouterse nooit bewust e Suriname wachtdeels in span ning, deels gelaten af. nieuwe kerstcoup, zoals die van twee jaar geleden ook met een ont- staatsgreep heeft gepleegd. Sergeant Desi 7 Bouterse, de militaire sportinstructeur, slagaanvraagbegon? was immers geen politiek dier. Zijn be- Of wil Bouterse, de geïsoleerde, nu langstelling voor de politiek onder- J -o scheidde zich nauwelijks van die van de echt met pensioen? gemiddelde Surinamer, die de corruptie van de overheid als een noodzakelijk kwaad accepteerde. Hij kwam pas in ver zet toen de soldatenvakbond opge richt uit onvrede over de vriendjespolitiek van de le gerleiding en de onderbeta ling van de militairen door de regering werd verboden en de kopstukken van de vakbond werden gearres teerd. Bouterse en zijn kameraden wilden slechts de legerleiding vervangen en de gevangen genomen voormannen van de vakbond bevrijden. De re bellerende militairen hadden één pantserwagen tot hun beschikking, de Nederlandse YP 408, de andere vijf waren kapot. „Als je van plan bent de regering te verdrijven, zorg je er voor dat al je mate rieel in orde is", meent Valk. „Dan ga je niet op pad met maar één pantserwagen." Desi Bouterse tijdens een toespraak op de vijfde verjaardag v volutie, 25 februari 1985. de tot de vlucht van de volledige rege- ring-Arron. De bevolking vond het prach tig en hoopte dat de militairen een nieu we rechtsorde, zonder corruptie, zouden scheppen. Maar de coupplegers waren nergens op voorbereid, hadden geen ideologie, laat staan een plan. In die ab surde situatie ontpopte Bouterse zich als een pragmaticus. Hij zette militairen-bi^^ de loketten van de overheid. De ambte naren hielpen de mensen plotseling tien keer sneller dan vóór de staatsgreep. Bouterse groeide in zijn opgedrongen rol van machthebber, verdiepte zich in de politiek en kreeg waardering voor zijn in zet. Een dictator kon hij aanvankelijk niet worden genoemd. De verandering kwam in 1982, toen als gevolg van de economi sche recessie massale protestdemonstra ties tegen het militaire bewind werden gehouden en de roep om de terugkeer van de oude partijen steeds luider klonk. Bouterse voelde zich verraden en verne derd. Dat gevoel werd nog eens versterkt door de couppoging van luitenant Ram- bocus, die er bijna in slaagde de bevel hebber te verdrijven. Mensen uit de omgeving van Bouterse beschouwen dat moment als d^ grote omwenteling. „Bouterse was verbitterd, zag in iedereen een potentiële tegenstan der." Het paranoïde gedrag van de bevel hebber openbaarde zich enkele maan den later, toen vijftien vooraanstaande Surinamers werden vermoord. Angst voor de oppositie had Bouterse tot de de cembermoorden gedreven. De veront waardiging was bijna mondiaal. Bouterse raakte internationaal geïsoleerd en zocht zijn toevlucht bij regeringsleiders als Bi shop (Grenada), Castro en Gaddafi. Bij de Surinaamse bevolking had Bouter se het volledig vbrbruid. Maar niet alleen door de decembermoorden en de voort durend verslechterende economische si tuatie, ook door de sterk toenemende ge ruchten over betrokkenheid bij drugs handel en persoonlijke verrijking. Bewe zen is dat echter nooit. Maar het bete kende wel dat Bouterse alleen nog maar op de steun van zijn militairen kon reke nen. De successen van het Jungle Com mando van Ronnie Brunswijk maakten zijn positie er niet beter op. Bouterse werd gedwongen tot een nationale ver zoening met de oude politieke partijen. Hoewel de democratie in Suriname leek te worden hersteld door algemene ver kiezingen, deherin voering van het parle ment en de vorming van een nieuwe burgerregering, bleef Bouterse de mach tigste man van het land. Hij hield de touwtjes in handen en stuurde met een simpel telefoontje de president en de re gering naar huis (de zogeheten kerstcoup van 1990), omdat de president niet had geprotesteerd toen de bevelhebber bij een tussenlanding op Schiphol de toe gang tot ons land was ontzegd. Ondanks die staatsgreep wist Desi Bouterse dat zijn rol als militaire macht hebber was uitgespeeld. Onder de nieu we regering krijgt hij ook geen enkele kans meer: het leger moet terug naar de kazerne, met eenderde vein de man schappen worden teruggebracht en zich bovenal onthouden van politieke activi- Het aangekondigde ontslag als bevelheb ber zou weieens een uiterst doordachte actie kunnen zijn. Bouterse kan als leider van de NDP de politieke partij van de militairen, met twaalf zetels de grootste fractie in het parlement veel meer macht uitoefenen. Als politicus is Bouter se veel ongrijpbaarder dan als legerleider. Bovendien komt hij op die manier op de mocratische wijze aan de macht. Bouterse lijkt rijp voor de politiek. Jopie Pengel, destijds leider van de Nationale Partij van Suriname en huisvriend van Bouterses vader, is zijn grote voorbeeld. Bouterse wacht op het uitkomen van zijn droom: langs democratische weg ooit eens president van Suriname worden. JOS HEYMANS Confrontatie dat Suriname aan de rand van de afgrond leek te brengen. Ze lieten zich daarna nog eens van hun gewelddadige kant zien door Wilfred Hawker, een van de medecoupple gers te vermoorden. Hawker probeerde zijn vriendjes van de macht te beroven, raakte daarbij gewond en werd vervolgens, liggend op een brancard, doodgeschoten. „Maar toch was het een volstrekte verras sing toen diezelfde jongens onze zonen zon der enig probleem vermoordden", zegt Edgar Wijngaarde. „Ik werd 's nachts gebeld. Kreeg te horen dat er een aantal mannen was opge pakt, onder wie mijn zoon Frank. Dat ge beurde vaker. Ik dacht dat het wel los zou lo pen. Ze zouden een paar dagen vast worden gehouden, misschien wat klappen krijgen en daarna weer op vrije voeten komen." Het liep heel anders. Volgens verschillende getuigen werden de gevangenen stuk voor stuk voor een driemanschap gevoerd. Desi Bouterse, Roy Horb (de tweede man in de hi ërarchie), Marcel Zeeuw en andere coupple gers verhoorden hun gevangenen. Ze spra ken gelijk ook een oordeel uit. Alleen vak bondsleider Derby kwam goed weg. Hem lie ten ze lopen. De rest werd volgens VN-onder zoeker Wako standrechtelijk geëxecuteerd. Terug Edgar Wijngaarde en de andere nabestaan den vragen al jaren om gerechtigheid. Zij wil len dat Suriname schoon schip maakt en de moordpartij onderzoekt. „Van president Ve- netiaan wordt gezegd dat hij integer is. Wat houdt dat in? Dat hij niet naar de kroeg gaat? Dat hij niet corrupt is? Wat is integer als je weigert te onderzoeken wat er tien jaar gele den gebeurde? Terwijl iedereen weet wie er verantwoordelijk voor was." De nabestaanden gaan in december voor het eerst terug naar Suriname om ter plekke het bloedbad te herdenken. „Hier in Neder land wordt ook de Tweede Wereldoorlog her dacht. In Duitsland wordt gememoreerd wat het Hitler-regime allemaal aanrichtte Wij willen onze zonen herdenken. Wij hebben het recht om dat te doen. Het Surinaamse volk wil dat ook. Het volk ziet het liefst dat er schoon schip wordt gemaakt. Dat er een on derzoek komt en dat de moordenaars wor den gepakt", zegt Wijngaarde. Maar volgens president Venetiaan ligt het anders. De president zegt dat Suriname daar nog niet aan toe is. Tegenover het weekblad Vrij Nederland verklaarde de president: „Er zijn mensen die verantwoordelijk worden ge acht, of ze nou schuldig zijn of niet. Je hebt mensen op wie verdenking rust Ik stel prijs op hun coöperatieve medewerking bij het onderzoek." En zolang de legerleiders nog als enigen in Suriname beschikken over een goed gevulde wapenkast, ziet het er niet naar uit dat zij 'coöperatief zullen meewerken aan hun eigen veroordeling. pen. Frank was immers Nederlander. Maar voor de rest was Nederland betrekkelijk stil. Ja, ze zetten de ontwikkelingshulp stop. Maar wat was dat voor een gebaar? Nederland heeft daar heel veel geld mee verdiend. Door de hulp in te houden, kon Nederland jaren lang rente ontvangen over het uitstaande be drag. Meer dan er destijds aan hulp was afge sproken. Nederland was mee verantwoorde lijk voor deze ramp. En dan bedoel ik niet vanuit allerlei kolonialistische stellingen. Nee, Nederland was verantwoordelijk omdat het een land zelfstandig liet worden dat daar nog niet aan toe was. Suriname kon alleen in naam onafhankelijk worden. Maar het land had geen middelen om echt zelfstandig te worden. We zijn gedwongen door Pronk en Den Uyl. Zij zijn mede verantwoordelijk voor de ellende die later is ontstaan." „Nog steeds is Nederland mee verantwoor delijk voor hetgeen daar gebeurt. De Ameri kanen zijn duidelijk van plan in te grijpen. Volgens mij heeft president Bush Venetiaan bij zich laten komen om hem te zeggen dat hij op Amerikaanse hulp kan rekenen als hij Bouterse wil aanpakken. En wat doet Neder land? Het zwijgt, het zegt dat het om een bin nenlandse aangelegenheid gaat. Het zegt dat Suriname op de goede weg is. Dat er demo cratie komt." „Wat is dat voor een democratie waar moordenaars vrij mogen blijven rondlopen? Waar de president zegt dat de tijd nog niet rijp is voor een onderzoek naar het diepste trauma dat het land ooit heeft doorgemaakt? Waar de democratisch gekozen president het niet opneemt voor zijn minister van defensie als die zegt dat er schoon schip moet worden gemaakt? Wat is dat voor iemand die zegt dat hij het ontslag van de legerleider in beraad houdt in plaats het met twee handen aan te grijpen?" aldus Wijngaarde emotioneel. De 8ste december betekende een breuk in Suriname. De moordenaars waren bekend. Wie met hen meeliep, eveneens. Internatio naal onderzoek door onder meer Wako van de VN-mensenrechtencommissie en de orga nisatie van Amerikaanse staten toonde dui delijk aan dat het officiële verhaal niet deug de. Eén van herr, Roy Horb, sneuvelde korte tijd daarna. Hij werd door Bouterse beschul digd van een tegencoup. Men trof hem dood in zijn cel. „Zelfmoord", luidde de officiële conclusie. Vraag aan Edgar Wijngaarde: leidt de dood van een der moordenaars tot enige bevrediging? Wijngaarde: „Ik kende Roy Horb niet; ik heb hem misschien een of twee keer ontmoet. Horb was de belangrijkste man tijdens de coup waarbij Bouterse aan de macht kwam. Hij is dood. Ik ben niet blij met de dood van één man van de maffia" Integendeel: Bouterse heeft gedreigd met een confrontatie. Een gewelddadige confrontatie tussen de familieleden van de slachtoffers en de moordenaars op het moment dat zij op 8 december de gevallenen willen herdenken. Ex-vice-premier André Haakmat waarschuwt voor een nieuw bloedbad. „Bouterse zal er gens diep in het binnenland bij een zwem bad zitten. Zijn mannen zullen, gehuld in burgerkleding, de klus voor hem klaren. Ik vrees het ergste", aldus Haakmat. „Wij laten ons niet regeren door de angst. Vrees is een heel slechte raadgever. Wat wil Bouterse tegen ons doen? Ons doden? Wij staan toch onder de bescherming van presi dent Venetiaan. Venetiaan en de Nederland se regering zeggen toch dat er intussen de mocratie is in Suriname. Dan hoeven wij toch niets te vrezen. Waarvoor zouden we bang moeten zijn in een democratie?" zegt Wijngaarde cynisch. Wijngaarde: „Ik heb destijds met heel veel moeite het lichaam van m'n zoon terugge kregen. Eerst wilden ze het niet geven. De Nederlandse ambassadeur heeft nog gehol Edgar Wijngaarde. „Wij gaan in Suriname de doden herdenken. We laten ons niet regeren door de angst." foto moniqui baan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29